יוניון מגדלנה חוזרת הביתה - עולה לליגה הבכירה בקולומביה


(Alon Fman) #1

ביום ראשון האחרון קבוצת יוניון מגדלנה מהליגה השנייה בקולומביה ביצעה קאמבק מרגש לעיר המוצא של המועדון - סנטה מרתה, זאת לאחר כחמש שנות נדודים בין אצטדיונים שונים ברחבי קולומביה. משחק הקאמבק היה מול קבוצת אתלטיקו דה קאלי במסגרת הליגה באצטדיון סיירה נבאדה החדש שבעיר.

יוניון מגדלנה מעולם לא הייתה מועדון גדול בכדורגל הקולומביאני, אומנם מדובר במועדון שבילה את מרבית שנותיו בליגה הבכירה, ואף זכה באליפות אחת אי שם בשנת 1968 (לאחריה נאמר כי הוטלה על הקבוצה קללה שכן אוטובוס הקבוצה דרס אוהד למוות בחגיגות האליפות, ולכן לא תזכה לעולם בעוד אליפות), אבל השפעתו מעבר לכך על נוף הכדורגל בקולומביה לא הייתה רבה כל-כך. עם זאת, עדיין מדובר באחד מהמועדונים הכי מוכרים ואהודים בקולומביה, יש שיאמרו שבעיקר בגלל אדם אחד שגדל וצמח בו, ונחשב לגדול כדורגלני המדינה-קרלוס ואלדראמה.

ואלדראמה, המוכר בכינוי “הילד”, נולד וגדל בעיר סנטה מרתה ושיחק בקבוצות הילדים והנוער של יוניון מגדלנה ואף עלה לשחק בקבוצה הבוגרת עד לגיל 22, אז חתם במיונאריוס ומשם המשיך לקריירה ענפה שכללה עצירות נוספות בקולומביה, צרפת, ספרד וארה"ב, ובמהלכה מיתג את עצמו כאחד הפליימייקרים הטובים של התקופה. כיאה למעמדו, עד היום הוא זוכה למעמד של אגדה במדינה כולה ובסנטה מרתה בפרט, שם זכה גם לפסל ברונזה ענק בדמותו, כאשר רעמת השיער שלראשו צבועה כמובן בצהוב.

בחזרה לקבוצה: לפני חמש שנים יצא צו הריסה לאצטדיון הותיק של הקבוצה, אצטדיון אדוארדו סנטוס, מה שאילץ את הקבוצה לצאת למסע נדודים בערים שונות כדי לשחק את משחקי הבית שלה, למורת רוחם של אוהדי הקבוצה מסנטה מרתה.

חשוב להבין ששטחו של מחוז מגדלנה, בו נמצאת העיר סנטה מרתה, גדול משטחה של ישראל, משמע שכדי לנסוע למשחקי בית היה על האוהדים לנסוע מאות קילומטרים במשך חמש שנים! וכשמדובר במדינה בה מרבית האנשים לא יכולים להרשות לעצמם טיסות, מדובר במסעות מפרכים למדי לכל משחק ומשחק.
לבסוף, הגיעה הבשורה המרגשת לפיה את העונה הקרובה בליגה תפתח יוניון מגדלנה באצטדיון החדש בעיר שלה-אצטדיון סיירה נבאדה.

ביום ראשון האחרון התקיים משחק הבית הראשון של הקבוצה לעונה, בו ביצעה מהפך וניצחה את אתלטיקו דה קאלי 2-1 מפנדל בדקה ה-92, מה שגרם לפרץ התרגשות בקרב אוהדי הקבוצה, וגם השחקנים כמובן. עכשיו, המועדון והאוהדים מקווים שהשיבה הביתה והאצטדיון החדש יסייעו להם לפתוח דף חדש בתולדות הקבוצה ולהעפיל מחדש לליגה הבכירה, ומי יודע-אולי אף לשבור את הקללה ולזכות שוב באליפות בשנים הקרובות.

*ברצוני לציין ולהודות לחבר מקולומביה שסיפר לי על הנושא לראשונה ונתן לי את ההשראה לטור- סמואל אדוארדו דה טאפיה גונסאלס. סמואל נולד בסנטה מרתה והוא אוהד שרוף של הקבוצה, ואף שיחק במחלקות הילדים והנוער שלה עד שנפצע בברכו. אביו עבד בעבר במשך שנים רבות במועדון כאחראי לוגיסטיקה עד לפרישתו.

IMG_20180227_154901_153


(iTvi) #2

איזה כיף לקרוא תוכן כזה, כל הכבוד תותח!

כשהייתי בקולומביה ב-2016 בדיוק התקיימה ה-“קופה אמריקה” וביום של משחק קלטתי כמה מדובר במדינה שחיה ונושמת כדורגל, כל אדם שהסתובב ברחוב או עבד בעסק שלו באותו יום לבש חולצה של הנבחרת והטירוף הורגש כבר משעות הבוקר.


(iTvi) #3

מוקדם יותר השנה, הביא לנו Alon את סיפורה של קבוצת יוניון מגדלנה הקולומביאנית, שאחרי שנים של נדודים סוף סוף החלה לשחק באיצטדיון משלה, בעיר שלה - סנטה מרתה.

למה אנחנו מזכירים את זה? כי הלילה, 8 חודשים לאחר שחזרה לשחק בבית (אחרי 5 שנות גלות בלי איצטדיון ביתי) נקבע שמגדלנה תשחק בעונה הבאה בליגה הבכירה בקולומביה (לאחר 13 שנים של העדרות). הקבוצה סיימה שנייה את העונה הסדירה בליגה ולאחר מכן סיימה ראשונה בבית B בפלייאוף, מה שהבטיח לה את הכרטיס לליגה הבכירה. כעת, נותר לה צמד משחקים נגד קוקוטה (הראשונה מבית A) כדי לקבוע את זהות אלופת ליגת המשנה, אך העלייה של שתיהן כבר מובטחת.

הגיבור הגדול והמפתיע של מגדלנה העונה הוא החלוץ הצעיר ריקרדו מארקס, שמכונה “הסוס”. מארקס הוא יליד סנטה מרתה (העיר ממנה מגיע המועדון) בדיוק כמו השחקן האגדי, קרלוס ואלדרמה. בגיל 21 (חגג יום הולדת בשבוע שעבר) ובעונתו הראשונה בקבוצה הבוגרת של מגדלנה, הוא השלים עונה חלומית עם 20 שערים ב-24 הופעות במדי הקבוצה.