מדריך הטרמפיסט לתקרת השכר - מאמר מאת דן לדרמן


(BullsDude) #1

מדריך הטרמפיסט לתקרת השכר - דן לדרמן

כל עונת מלפפונים ב-NBA אנחנו שומעים ללא הפסק על ‘‘תקרת השכר’’ וכל החוזים שהיא מאפשרת או יותר נכון לא מאפשרת לקבוצות לבצע. בשנים האחרונות חדר המושג גם לכדורסל שלנו, כשרעיונות של יישום תקרת שכר בליגת העל שלנו, במטרה לצמצם פערים, החלו להופיע.

כדי לעשות קצת סדר ולדעת יותר טוב מה היא תקרת השכר, מה הם החריגות שמותרות, איך ולמה מובא לפניכם המאמר הבא. כמובן שהסכם תקרת השכר הוא מסובך מאוד וכולל מאות ואלפי פרטים, אולם אלו החוקים החשובים ביותר. בכל שאלה נוספת ניתן לפנות אלי דרך אימייל המצורף:
[email]led@isdn.net.il
[/email]


(BullsDude) #2

מהי תקרת השכר וכיצד היא נקבעת?

תקרת השכר היא הסכום המקסימלי אותו ניתן להוציא על משכורות שחקני הקבוצה, זאת כדי לשמור על תחרותיות ושיוויוניות בין קבוצות הליגה, ללא קשר לגודל השוק ממנו מגיעה הקבוצה, בין אם מדובר בניו יורק או לוס אנג’לס ובין אם מדובר בממפיס [השוק הכי קטן בליגה].

כזכור, ב-1998 הושבתה הליגה ע’'י בעלי הקבוצות שלא הסכימו להמשיך ולשלם את סכומי העתק כתוצאה מהתחרותיות על הכשרונות הגדולים בליגה. דבר זה נבע בעיקר מהחוזה של קווין גארנט ממינסוטה שקיבל 126 מיליון דולר ל-6 עונות, כדי שיישאר במינסוטה - יעד מאוד לא אטרקטיבי לשחקנים. כמובן שיש לזכור שהבעלים הם אלו שנכנעו לדרישות השחקנים והעניקו להם את החוזים ובזמן השביתה הם האשימו את השחקנים.

לאחר השביתה, נחתם הסכם לשש שנים בין השחקנים, בעלי הקבוצות וה-NBA, הסכם הנקרא Collective Bargaining Agreement [CBA]

תקרת השכר בשנת 2002-2003 עמדה על כ-42 מיליון דולר. ירידה לעומת השנה שעברה מסיבות שיוסברו מיד. התקרה נקבעת על פי אחוז מסויים מהכנסות הקשורות לכדורסל, Basketball Related Income [ [BRI.

העונה התקרה עמדה על כ-48% מה-BRI [חולק ב-29 הקבוצות], כך הגיעו לסכום של 42 מיליון. ב-BRI כלולים בין היתר: הכנסות מכרטיסים, הכנסות מזכויות שידור, חסויות, מרצ’נדייז ואפילו הכנסות מחניות של המכוניות באיזור המשחקים. העונה נחתם חוזה שידור חדש עם ESPN ו-ABC הנמוך מהחוזה הקודם עם NBC וזה היה הגורם המשמעותי ביותר להורדת התקרה.

בעונה הבאה, כתוצאה מהמיתון, התקרה צפויה לרדת שוב. יש לציין שבליגה קיימת גם רצפת שכר, העומדת על כ-30 מיליון דולר


(BullsDude) #3

מה ההבדל בין פיי-רול [Pay roll] לתקרת השכר של הקבוצה?

הפיי-רול כשמו כן הוא: הסכום בפועל אותו משלמת הקבוצה לשחקנים.

תחת תקרת השכר של הקבוצה מחושבים הפרטים הבאים:

 • משכורות השחקנים בפועל [כולל שחקנים פצועים] ובונוסים למיניהם.
 • משכורות המשולמות לשחקנים שנופו מהקבוצה
 • משכורות המשולמות לשחקן שפרש [ועדיין לא עברו שנתיים ממשחקו האחרון בקבוצה]
 • סכומים שהוצעו לשחקן חופשי מוגבל [Restricted FA] באופן רשמי
 • אחוז מסויים ממשכורתו של שחקן חופשי שהקבוצה לא הכריזה שהיא מוותרת עליו.
 • משכורתו של רוקי שנבחר בסיבוב הראשון ועדיין לא הוחתם [לפי מיקום הבחירה].

כל הסעיפים הנ’'ל יוסברו בהמשך


(BullsDude) #4

מהו מס המותרות?

בעוד את תקרת השכר ניתן לעקוף ע’'י מספר דרכים, רף מס המותרות הוא קשיח וכל קבוצה שעוברת אותו משלמת דולר על כל דולר מעבר לרף.

מס המותרות מופעל כאשר משכורות השחקנים גדולות מ-61% מה-BRI [העונה, בעונה הבאה זה 63%]. רף מס המותרות עמד בעונה שעברה על כ-51 מיליון דולר, לכן אם קבוצה עמדה על תקרת שכר של 70 מיליון דולר, היא שילמה לליגה 19 מיליון דולר!

הכסף מוחזר לקבוצות שנמצאות מתחת לרף מס המותרות באופן שווה, בין אם קבוצה נמצאת דולר אחד מתחת לרף או 20 מיליון דולר מתחת לרף [הקליפרס למשל…]. לכן קבוצה שנמצאת מעל רף מס המותרות בעצם נקנסת פעמיים: היא גם משלמת וגם לא מקבלת,

בעוד בעבר קבוצות עקפו את תקרת השכר די בקלות, היום רוב הבעלים משתדלים לא לעבור את מס המותרות כשזכור במיוחד המקרה של אנתוני מייסון, שנאלץ לשכנע במשך מספר שבועות את הבעלים של מילווקי להחתימו.

יש לזכור שקבוצה שנמצאת מעל רף מס המותרות בעצם משלמת שכר כפול לכל שחקן שהיא מחתימה [יותר מדויק לומר שעלות השחקן היא כפולה ממשכורתו]. אנתוני מייסון קיבל 4.5 מיליון דולר, אולם זה עלה לבעלים 9 מיליון דולר.


(BullsDude) #5

הגבלות על שכר מינימום ומקסימום:

 • שכר המינימום מתחיל בכ-350,000$ לשחקן בשנתו הראשונה ומגיע ל-1.1 מיליון דולר לשחקן עם יותר מ-10 שנות וותק, דבר המסביר מדוע קבוצות לעיתים נזהרות מהחתמת שחקנים חופשיים וותיקים כמו טים האראווי למשל, שישב על הגדר מספר חודשים בתחילת העונה שעברה.
 • שכר המקסימום הוא כדלקמן:
  לשחקן בעל 0-6 שנות וותק בליגה: קצת יותר מ-10 מיליון דולר [או לחלופין 25% מתקרת השכר של הקבוצה, הגבוה מהשניים].
 • לשחקן בעל 7-9 שנות וותק :קצת יותר מ-12 מיליון דולר [או לחלופין 30% מתקרת השכר של הקבוצה, הגבוה מהשניים]
 • לשחקן בעל 10 שנות וותר או יותר :כ-14 מיליון [או 35% מתקרת השכר של הקבוצה, הגבוה מהשניים]

(BullsDude) #6

כיצד ניתן לחרוג מתקרת השכר?


1.חוק לארי בירד

החוק המפורסם ביותר, שנולד במטרה לאפשר לסלטיקס לשמור על לארי בירד אי שם בזמנו, האומר שלשחקן ששיחק שלוש שנים ומעלה בקבוצה ניתן להציע חוזה גם אם אחרי החתימה הקבוצה תעבור את תקרת השכר, או כבר נמצאת מעבר לתקרה. זכויות לארי בירד עוברת עם השחקן כשהוא מועבר בטרייד.

לשחקן חופשי המחזיק בזכויות אלו ניתן להציע חוזה ל-7 שנים [לעומת 6 שנים לשחקן חופשי אחר] ובנוסף הוא זכאי להעלאה שנתית בשכר של 12.5% בשכר [לעומת 10% לשחקן ללא הזכויות]. דבר המסביר מדוע קבוצה שמחזיקה בשחקן חופשי יכולה להציע לו יותר כסף מכל קבוצה אחרת [מגיע להפרשים של יותר מ-15 מיליון דולר לשחקנים עם חוזי מקסימום].

אולם יש מספר מגבלות:

 • אם שחקן סיים חוזה רוקי והקבוצה לא מימשה את האופציה לעונה רביעית, השחקן לא זכאי לחריגת לארי בירד ולא יכול לקבל שכר הגבוהה מהשכר אותו הוא היה מקבל לו הקבוצה היתה מממשת את החוזה לעונתו הרביעית.

דוגמא לכך היא דיווין ג’ורג’ מהלייקרס. בקיץ שעבר ל.א. לא מימשה את האופציה לעונתו הרביעית של ג’ורג’ לכן היא היתה מוגבלת לתשלום של כ-1.45 מיליון דולר בלבד לשנת הבסיס [השנה הראשונה בחוזה] בחוזה החדש שלו. לכן היא העדיפה לתת לו את ‘‘חריגת השכר הממוצע’’ [יוסבר בהמשך] בסך 4.5 מיליון דולר, סה’כ כ-20 מיליון דולר לחוזה של 4 שנים.

 • מגבלה משמעותית חשובה היא שקבוצה לא יכולה להחתים שחקנים חופשיים כי היא נמצאת מתחת לתקרה, ורק אז להתפנות ולהחתים את השחקן החופשי שלה המחזיק בזכויות לארי בירד ואז לעבור את התקרה.

טכנית הדבר אפשרי אולם מעשית הוא לא ניתן לביצוע למעט עם שחקנים בעלי חוזה רוקי’ס מהסיבה הבאה: כאשר שחקן מסיים את החוזה לקבוצה יש שתי אפשרויות. להחתים מחדש את השחקן או להתיר [renounced] את החוזה שלו. כל עוד החוזה של השחקן לא מותר הוא ממשיך להיחשב תחת התקרה של הקבוצה!

כלומר כשקווין גארנט יהפוך לשחקן חופשי, עד שמינסוטה לא תחתים אותו מחדש או תתיר את החוזה שלו משכורתו [בסך יותר מ-20 מיליון דולר] עדיין תיחשב כנגד התקרה, מה שימנע ממנה להחתים שחקנים אחרים.

שחקן חופשי שהחוזה שלו מותר, מאבד את זכויות לארי בירד.
גילברט ארינס מגולדן סטייט שהוחתם רק לשנתיים אינו מחזיק בזכויות לארי בירד, לכן גולדן סטייט הולכת לאבד אותו. זאת כי היא העדיפה לחסוך כמה מאות אלפי דולרים לפני שנתיים ולא להחתימו לשלוש עונות [לארינס חוזה מינימום כרגע]. גולדן סטייט לא יכולה להציע לארינס יותר מאת חריגת ה-4.9 מיליון הדולר.


(BullsDude) #7


2. MID-LEVEL SALARY EXCEPTION, חריגת השכר הממוצע.

כשמו כן הוא, לכל קבוצה הנמצאת מעל התקרה מוענקת האפשרות להחתים שחקן לחוזה בגובה המשכורת הממוצעת בכל עונה. העונה הסכום היה 4.5 מיליון, בעונה הבאה הוא צפוי לעלות ל-4.9 מיליון דולר. קבוצה יכולה להחתים שחקן לחוזה של עד 6 שנים בעזרת חריגה זו. סכום זה מוענק כל עונה לכל קבוצה, גם אם היא השתמשה בו בעונה שעברה.

למשל קבוצה שהחתימה שחקן עם חריגה זו ל-6 שנים בעונה שעברה עדיין תוכל להחתים עוד שחקן גם העונה ל-6 שנים [או פחות]. את חריגה זו ניתן לחלק למספר שחקנים, אולם לא ניתן לצרפה לחריגות אחרות כדי להחתים שחקן ביותר מ-4.9 מיליון דולר.


(BullsDude) #8


3. $1 MILLION EXCEPTION, חריגת מיליון הדולר.

בעונה הבאה הסכום יגיע ל-1.5 מיליון דולר וגם אותו ניתן לחלק בין מספר שחקנים. ניתן להחתים שחקנים לחוזה לשנתיים עם חריגה זו, אולם לא ניתן להשתמש בחריגה זו שנתיים ברציפות.
לא ניתן לצרף חריגה זו לחריגות אחרות.


(BullsDude) #9


4.שחקני רוקי

-לשחקני רוקי יש חוזה קבוע ע’'פ מיקומם בדראפט. החוזה שלהם הוא לשלוש שנים עם אופציה לקבוצה על השנה הרביעית, והאופציה להשוות תוך שבועיים כל הצעה שתוגש לשחקן בעונתו החמישית. כלומר בעונתו החמישית, השחקן הוא שחקן חופשי מוגבל [Restricted Free Agent].

קבוצה שהציעה לשחקן מקבוצה אחרת בסטטוס שחקן חופשי מוגבל [בעונתו החמישית תחת חוזה רוקי], הצעתה נחשבת תחת תקרת השכר עד שהשחקן יחתום בקבוצה או עד שהקבוצה שמחזיקה בשחקן תשווה את ההצעה.

דוגמא לכך היא מינסוטה שהציעה בקיץ שעברה חוזה של כ-30 מיליון דולר לריקי דייויס [שיחק בקליבלנד], אולם קליבלנד השוותה את ההצעה. מנגד מייקל אולווקנדי העדיף בקיץ שעבר לחתום בקליפרס לעונה אחת ולא לקבל הצעות מקבוצות אחרות ובכך ‘‘להסתכן’’ בהשוואת החוזה של הקליפרס, כלומר להישאר בקליפרס לעוד מספר שנים [לא דבר נעים].

 • לשחקנים שנבחרו בסיבוב השני לא חייבים להציע חוזה ושכרם לא נחשב כנגד התקרה אם הם לא מוחתמים. הניקס למשל עשו מהלך גדול [פיננסית…] בכך שבחרו בלאמפה בתחילת הסיבוב השני בדראפט. ללאמפה יש בעיות חוזה בריאל מדריד שרוצה מצידה הרבה כסף כדי לשחרר אותו ל-NBA. לפי חוקי ה-NBA קבוצה יכולה לשלם רק 350,000 דולר לקבוצה זרה כדי לשחרר שחקן.

הניקס מצידם השתמשו בחלק מהחריגה כדי להחתים את לאמפה לשלוש שנים תמורת כ-3 מיליון דולר, כשלאמפה ישתמש בחלק מהסכום כדי לשלם לריאל.

במידה ולאמפה היה היה נבחר בסוף הסיבוב הראשון, הקבוצה היתה חייבת להציע לו חוזה לפי מיקומו בדראפט, סכום הנע סביב החצי מיליון דולר, כך שלאמפה לא היה יכול ‘‘לשחרר’’ את עצמו מריאל.


(BullsDude) #10


5. DISABLED PLAYER EXCEPTION, חריגת שחקן פצוע

חריגה זו מאפשרת לקבוצה לקבל פיצוי על שחקן שנפצע ויחמיץ את כל העונה. חריגה זו מאפשרת להחתים שחקן אחד בלבד והיא עומדת על סכום מקסימלי של 50% ממשכורתו של השחקן הפצוע. לא ניתן להוסיף חריגה זו לחריגה אחרת. בנוסף ניתן להשתמש בחריגה זו בטריידים כדי להשוות משכורות.


(BullsDude) #11


6.שחקן שפרש.

קבוצה יכולה לקבל הקלה בתקרת השכר רק אם הפרישה של השחקן היא עקב פציעה שסיימה את הקריירה שלו או במקרה של מוות. הקבוצה יכולה להפחית את מלוא שכר השחקן הפורש רק שנתיים לאחר שהוא שיחק את משחקו האחרון, זאת כדי לוודא שהוא אכן פרש. [גם במקרה של מוות הקבוצה צריכה לחכות שנתיים…].

זו הסיבה לכך שאורלנדו הזדרזה להודיע שגרנט היל כנראה סיים את הקריירה. מכיוון שהוא שיחק את משחקו האחרון [נכון לעכשיו] בינואר 2003, במידה והרופאים של הליגה אכן יווכחו שגרנט היל לא מסוגל לחזור, החוזה של היל יירד מהתקרה ב-2005 במקום ב-2007 [אם כי במקרה זה החוזה שלו לא יירד מהפיי-רול של הקבוצה שתמשיך לשלם לו משכורת עד תום החוזה, או ע’'י חברת הביטוח]. שחקן שפרש [לא עקב פציעה] ועדיין ממשיך לקבל שכר, שכרו יחשב כנגד התקרה. כאשר שחקן פורש עקב פציעה הקבוצה לא מקבלת חריגת שחקן פצוע!


(BullsDude) #12


7.קניית החוזה, Buyout

 • אפשרות נוספת שעומדת בפני קבוצה היא קניית החוזה של השחקן. במקרה זה סכום הקניה מתחלק על השנים שנותרו לשחקן בחוזה.

למשל אם אורלנדו תקנה את החוזה של גרנט היל תמורת 20 מיליון דולר [כלמור תשלם להיל 20 מיליון דולר כדי להפר את החוזה עימו] ולהיל נותרו 4 שנים בחוזה אז כל עונה, למשך 4 העונות הבאות, 5 מיליון דולר ייחשבו כנגד החוזה.

 • שחקן שמנופה סתם כך מהקבוצה עדיין ממשיך לקבל שכר מהקבוצה ושכרו ממשיך להיחשב כנגד התקרה.

מט מאלוני חתם ב-1998 חוזה ל-7 עונות ביוסטון תמורת 21 מיליון דולר, ב-2000 יוסטון ניפתה אותו אולם עד 2005 היא תמשיך לשלם לו שכר. למשך עונה אחת היא רק השלימה לו את השכר מכיוון שב-2000 מלוני חתם באטלנטה תמורת שכר המינימום ויוסטון נאלצה להשלים לו את השכר ל-3 מיליון דולר. זה אגב האפשרות היחידה בה קבוצה יכולה להשלים שכר לשחקן שלא משחק בשורותיה.

 • אפשרות נוספת, אולם מאוד נדירה, היא ביטול הדדי של החוזה, דבר הקרה בקיץ שעבר כשפורטלנד ושון קמפ באופן דו צדדי ביטלו את החוזה ביניהם. קמפ הפסיד כתוצאה מצעד זה יותר מ-20 מיליון דולר ושכרו לא נחשב תחת התקרה של פורטלנד ששיחררה אותו מהקבוצה.

(BullsDude) #13


8. טריידים

כשקבוצות מבצעות טרייד שכר השחקנים המועברים צריך להיות בהפרשים של עד 15%. לדוגמא קבוצה יכולה להעביר שחקנים בשכר כולל של 10 מיליון דולר ולקבל שחקנים בשכר כולל של 11.5 מיליון דולר גם אם זה יעלה אותה מעל התקרה.

מקורות:
NBA Salary Cap FAQ
NBA Players Association


(C-WEB) #14

כל הכבוד על ההשקעה בר. יופי של מאמר.


(BullsDude) #15

אולי זה לא הודגש מספיק, כי אתה השני שאומר לי את זה:

כל הזכויות לכתבה שייכות לדן לדרמן, ונכתבו פה באישורו.


(Dream Tim) #16

רק לדעת:מי זה דן לדרמן?


(BullsDude) #17

ראיתי כתבה של החבוב במגזין סלניוז, שלחתי לו אימייל בבקשה לפרסם את זה פה, כי אני חושב שזה מאמר מצוין, שמסביר הרבה מאוד דברים ומונע ויכוחים רבים בפורום שנובעים מחוסר הבנה של ההסכם, והוא אישר לי.


(Dream Tim) #18

מקפיץ מתהום הנשייה, מכיוון שאני חושב שזה מאמר שמסביר טוב נושא שלא הרבה מבינים.


(ג'ון הקטן) #19

הת’רד הזה מעלה אבק.

בכל מקרה, הוא נותן מושג, על אחד הדברים היותר מסובכים שקיימים בNBA, שווה קריאה.


(Lavi Batis) #20

ואם כבר מדברים על…

בעונה הבאה אלינו לטובה, תקרת השכר תהיה 55,630,000 דולרים.