אקדמיה (הדבר האמיתי): אוניברסיטאות, מכללות והשכלה גבוהה

סתם ככה שיהיה יותר נחמד - השם הוא אורי (עם U). לא שכזה אכפת לי, פשוט מוזר לי קצת שאנשים קוראים לי פאקו - זה השם של הכלב שלי:slight_smile:

משום מה כל המרצים בפקולטה מסרבים עקרונית שיצלמו את ההרצאות שלהם. זה מרגיז מאד, נדמה לי שזה נובע מהחשש שבפקולטה למדעי הרוח כולם יפסיקו להגיע להרצאות אם הן יצולמו. מה גם שהחומר לעולם (אבל לעולם) לא משתנה או מתחדש.

לגבי הגוף והנפש - אני מבין את זה לחלוטין, אני חושב שזו הגישה של רוב האנשים בעלי חשיבה “רציונאלית” ו-“מדעית” לגבי הבעיה - לחשוב עליה כהתפלספות מיסטית וטעות במושגים. המרכאות ממש לא מגיעות מזלזול, אגב - אני מחשיב את עצמי לכזה גם. אני ממליץ לך בחום רב לקרוא מאמר קצר של לייבוביץ’ בנושא - “הבעיה הפסיכו-פיזית” כפי שהוא כינה אותה היתה ממש הבייבי שלו, והוא מציג אותה בפשטות ועומק מרשימים ואופייניים לו מאד:

http://www.leibowitz.co.il/leibarticles.asp?id=4

בהקשר דומה מאד - מדוע הפסיכולוגיה איננה מדע:

http://www.leibowitz.co.il/leibarticles.asp?id=25

אם אתה רוצה עוד חומרים כתובים (ויחסית לא ארוכים) בנושא אשמח לשלוח לך עוד.

הכוונה שלי הייתה שקשה לי לראות מצב שאני ממשיך בחוג לכלכלה כי המוטיבציה והעניין שלי הגיעו לרצפה בסמסטר ב’. במידה ואעבור לחוג תובעני כמו מדעי המחשב אני חושב שאיאלץ בצער רב לוותר על החוג לפילוסופיה, למרות שהשנה הוא היה דלק משמעותי מאד מבחינת מוטיבציה. התלבטות קשה.

(Uriah) #1091

נעים מאוד אורי :slight_smile:

זה נראה ממש מעניין, אני אקרא ואגיב כאן.

החשש לצילום לא בלעדי למדעי הרוח, ואפשר להבין את המרצים. פשוט בחלק מהקורסים ישנן הרצאות מוקלטות שרצות בין הסטודנטים.

מנסיון - מחשבות על העתיד רק לאחר תקופת המבחנים, לא במהלכה ולא לפניה.

מעניין. קצת קשה לי לחשוב על זה ככה כי תקופת המבחנים עלולה להסתיים רק בתחילת ספטמבר, ומעבר למדעי המחשב כנראה יגרור איתו גם מעבר דירה (בתל אביב קשה מאד לפצות על בגרות בינונית, גם עם ציון פסיכומטרי גבוה). אם אני לא מעוניין לעבור לירושלים - אני אצטרך לשפר את הבגרות שלי הקיץ, ואני כבר אוטוטו קשיש בן 26 ככה שאני מאד מעדיף להימנע מלדחות את המעבר בעוד שנה. אני חושב שכל עוד לא אהיה בטוח ב-100% - ההחלטה תחכה.

שמתי לב עכשיו שלא עניתי לך על ויטגנשטיין. זכור לי שהיה פה פעם דיון פילוסופיה - אולי אפשר להעלות אותו מהאבק:slight_smile:

(whykds) #1093

קורה הרבה שאתה יושב באולם ההרצאות ומבין יפה מאד מה הדעה הכלכלית של המרצה שלך, לא צריך להיות גאון גדול. והדעה הכלכלית קשורה הרבה פעמים להאם הבנאדם בבסיסו יותר ימני או שמאלני מבחינה כלכלית. אין כמעט דבר כזה לבוא לסוגיות ממקום נקי לגמרי. למשל: אם אני מאמין במוראטה אז אני טוען ששוב הוא כבש צמד אבל לא נותנים לו לשחק מספיק. אם אני לא מאמין אז אני טוען שגם סבתא שלי דוחקת את הכדור פעמיים נגד דפורטיבו שקר במשחק בית.

בכל מקרה, כוונת ההודעה המקורית שלי היא לגמרי לא סביב הכלכלה (קח מדע המדינה אם יותר נוח), אלא להבהיר את דעתי והיא שיש המון נושאים שהם נושקים וקשורים לפוליטיקה, ולכן קשה עד בלתי אפשרי למתוח קו שיגדיר באופן הוגן מה כשר ומה לא. די מיותר לטעמי.

אני לא חושב שתמצא מישהו שיתווכח איתך על השורה האחרונה. ההודעה שלך התייחסה באופן ישיר למרצים לכלכלה, תחום אקדמי בו באופן חד משמעי התופעה אינה קיימת. אנשים שומעים את הכותרת “כלכלה” ומדמיינים משהו מאד שונה ממה שקורה בפועל באוניברסיטה - וזה כולל הרבה סטודנטים לכלכלה לפני תחילת לימודיהם. אין לי מושג לגבי תפיסותיהם הפוליטיות של אף אחד מהמרצים שלי, וכך גם לכל הסטודנטים לכלכלה שאני מכיר מאוניברסיטת תל אביב ושאר הארץ (ואני מכיר לא מעט). האמן לי, אני מאד רגיש לנושא ומבחינת עניין אישי נטו - הלוואי והייתי שומע יותר על סוציאליזם, קפיטליזם ומה שביניהם בתואר. מבחינת רובם המוחץ של הכלכלנים זה פשוט לא רלוונטי.

(ganjo) #1095

מה שאני מבין ממה שאורי ואוריה כותבים כאן זה שבלימודי כלכלה מתמקדים בעיקר בפן הטכני והמתמטי של הדברים. האם טכנוקרטיה (לא כמילת גנאי או כניסיון להקטין… אלא בהיעדר מילה טובה יותר) היא לא פוליטיקה? האם אי לימוד של מגמות חברתיות שמשפיעות ויוצרות כלכלה והתמקדות במספרים היא לא אקט עמדתי במהותו? גם שתיקה היא אקט פוליטי.

בלימודי הפסיכולוגיה שלי (על פניו תחום לא פוליטי) מלמדים דברים מסויימים לעומק ומרפרפים על דברים אחרים. האם העובדה שיש קורס בחירה בנושא ‘פסיכולוגיה של השואה’ ואין אף קורס (לא בחירה ולא חובה) שעוסק בזרם המשמעותי ביותר בפסיכולוגיה (הזרם ההתנהגותי) היא הבעת עמדה? האם העובדה שמעדיפים ללמד פסאודו מדע (דוגמת פרויד) וממעטים לעסוק במחקר ה’רפואי’ של המוח היא לא פוליטית? האם העובדה שיש שלל קורסים שעוסקים בפסיכולוגיה של הילדות ואין אף קורס שעוסק בפסיכולוגיה של הזקנה היא לא פוליטית? האם אין כאן התוויה ברורה של עמדות מקובלות בחברה שהן הרבה מעבר למדע נטו? מענין אותי אם אלה שלמדו/לומדים כלכלה באמת לא יכולים להתחבר לזה.

(Uriah) #1096

ליאור, הימור שלי לגבי פסיכולוגיה - פשוט מתעצלים לשנות את התואר ואני רציני לגמרי.
אלוהים יודע למה סטודנט לפסיכולוגיה יוצא עם יותר קורסים בסטטיסטיקה מסטודנט לסטטיסטיקה, אני חושב שזו מעין תבנית שהתקבעה ולאף אחד אין ממש כח או רצון לשנות. מיליון פעם עולה הדיון על מבנה התואר המחריד בכלכלה, ולדעתי אף אחד לא רוצה להרים את הכפפה מכיוון שזו משימה קשה.

עם זאת, שימת הדגש על תפיסה מסוימת היא אכן הבעת עמדה באיזשהו אופן, כלומר הבעת עמדה לגבי החשיבות של האסכולות. תואר בפילוסופיה ללא אריסטו או אפלטון, למרות שהשניים היו חלוקים בדעותיהם בנושאים רבים, פשוט לא ראוי להיקרא תואר בפילוסופיה - שכן בין אם אנחנו מסכימים ובין אם לא לדעותיהם המעמד שלהם בתחום מבחינה היסטורית הוא כבר עובדה מוגמרת בדיוק כמו פרויד. בתארים מתקדמים הדגש על הזרם ההתנהגותי (אתה מפריד את הזרם ההתנהגותי מCBT או מתייחס לשניהם?) לפי מיטב ידיעתי גדל מכיוון שפשוט אי אפשר להתעלם ממנו בפרקטיקה (ואתה מוזמן לתקן אותי אם אני טועה).

יש דיון רחב בנושא אגב, שבעיני הוא בהחלט פילוסופי.
זו כתבה לא רעה למרות שהם בחרו בצד של הרעים, בכל זאת הגרדיאן גם טענו שסביב חיפה יש חומות…

ישנה אסכולה שלמה בכלכלה הנקראת האסכולה האוסטרית, אלו הם הקפיטליסטים “האמיתיים” לכאורה והם מתנגדים לשימוש הגס במתודולוגיה הקיימת ולניסיון לדחוף מודלים מתמטיים בצורה מאוד דטרמניסטית. אם תרצה אתה יכול לאמר שיש כאן עניין שהוא פוליטי לכאורה, אבל האסכולה האוסטרית נכון להיום פשוט רחוקה מאוד מהמיינסטרים ברמה כזאת שגדולי הכלכלנים אפילו לא מכירים אותה (למרות שיצאו משם זוכים בפרס נובל). חוץ מהאסכולה ההאוסטרית אני לא מכיר אסכולות משמעותיות נוספות אשר מתנגדות לטכנוקרטיה לכשעצמה.

(dkaro) #1097

8 תגובות אוחדו לנושא קיים: פוליטיקה ::

(Lukaku) #1101

שאלה קצת טיפשית,

אני כנראה מתחיל באוקטובר מכינה להנדסה בבן גוריון, זאת אומרת שנה של לימודי מתמטיקה ופיזיקה. יש לי בכלל סיבה לרכוש מחשב נייד לשנה הזו? עדיף לחכות ולרכוש לפני שנה א’ (כי בלאי וזה)?

(royb) #1103

לאיזו הנדסה אתה מכוון?

(Lukaku) #1104

הנדסת תוכנה.

(royb) #1105

משתמע שאתה חושב שצריך מחשב נייד לקורסי תכנות. מחשב נייד נוח בלי קשר לקורסי תכנות. יש אפילו קורסי תיכנות שמומלץ/חייב לעבוד על המחשבים בחוות מחשבים של האוניברסיטה (לא יודע אם זה המצב בבן גוריון).

בכל מקרה, אני לא מכיר את הסילבוס של בן גוריון, אבל בשנה א’ להערכתי יהיה לך קורס תכנות אחד.

(omer1) #1106

אני מהטכניון, אז אני לא יודע איך זה בבן גוריון, אבל אצלנו לכל קורס יש אתר (או מערכת moodle שנראה לי שיש גם בבן גוריון) ובאתר מעלים את כל החומר של הקורס כולל מצגות, מבחנים מהעבר ושיעורי בית. חלק מהש.ב. גם צריך להגיש בתור מסמך סרוק באתר הקורס. חוץ מזה גם יש סיכומים מודפסים שסטודנטים מעלים לפייסבוק ווידאוים לחלק מהקורסים. אז אצלנו מחשב נייד הוא די חובה, גם לקורסי מתמטיקה/פיסיקה.

(Lukaku) #1107

אם זה לא הובן, שאלתי האם אני זקוק למחשב נייד לשנת המכינה.

(Blu) #1108

וולקאם בק :slight_smile:

מחפש מחשב נייד עד 2200 שקל (באילת) שיספק לי מענה ללימודים. באתרים השונים ראיתי מגוון עצום ואין לי מושג מה עדיף ובמה לבחור.

המלצות?