אקדמיה (הדבר האמיתי): אוניברסיטאות, מכללות והשכלה גבוהה

(Ender) #989

חשבתי גם על זה, אבל לפי מה שאני מבין כרגע לא הכי כדאי ללמוד עריכת דין.
חשבתי גם על האופציה של פיזיותרפיסט, אני עדיין לא פוסל את זה אבל הבנתי שהביקוש לזה גם לא גבוהה במיוחד.

לא התכוונתי ספציפית שתלך ללמוד משפטים, אלא פשוט שאחרי שתבחר תחום, תתעניין בתוך התחום איך ניתן לשלב אותו עם כדורגל.
אני ממש לא חושב שכדאי לך לבחור תחום (שאינו כדורגל) רק לפי איכות הנישה שלו שמערבת כדורגל.

שאמרתי שאני אוהב מחשבים התכוונתי שאני אוהב לעבוד על המחשב, לדוגמה לערוך דברים, להשתמש במגוון תוכנות על המחשב.
בנוגע לתכנות למדתי 5 יחידות מדעי המחשב בתיכון בשפת JAVA ולפעמים זה טיפה שעמם אותי, אולי כי המורה הייתה על הפנים ואולי כי כל שיעור סתם פתרנו תרגילים קצרים ולא עשינו איזה פרויקט שאתה גם רואה תוצאה בסוף.
לדוגמה למדתי גם ACCESS שבו עשיתי פרויקט שמאוד נהנתי ממנו, גם מהדרך ובמיוחד מהתוצאה הסופית.
אני חושב ש5 יחידות מדמ"ח בתיכון יותר קרובות לפיתוח תוכנה מאשר

הבעיה שאני לא מכיר מישהו שעוסק בתחום (בת דודה שלי סיימה השנה תואר אך עדיין לא עובדת בתחום).
אני גם בעקרון מעדיף עבודה שהיא בקבוצות ולא כל עובד לעצמו, אך אני לא ממש יודע איך זה עובד בתחום הזה.

וכן, מה שבעיקר מושך אותי לתחום הזה זה הביקוש הגבוהה והכסף.

כן האמת שזה מה שאני מחפש, אם הייתי יכול לראות איך נראית העבודה של מתכנת באופן מעשי לאחר סיום התואר זה יכל לעזור לי מאוד.
השאלה איך אני מגיע לזה?

אם בת דודה שלך סיימה את התואר אז היא תוכל לפחות לתת לך מושג כמה הוא קרוב לדברים שאתה אוהב (או מנגד, כמה אתה הולך לדפוק את הראש בקיר בשלוש השנים הקרובות). זה לא מושלם, אבל זה עדיף על כלום. ותמשיך לחפש אנשים שעובדים בזה (אחים של חברים, חברים של חברים… למצוא מישהו שמבין מספיק בהייטק כדי לעשות לך סקירה כללית ולענות על שאלות ספציפיות אמורה להיות משימה ברת ביצוע).

בדיוק דיברתי אתמול על זה עם חבר שלי, הוא הסביר לי קצת על זה ואמר לי שהוא מתכנן ללמוד מדעי המחשב באוניברסיטת ת"א, אך מכיוון שהתנאי קבלה מאוד קשים הוא מתכוון לעשות תואר דו חוגי של מתמטיקה ומחשבים ואז מתקבלים לפי התנאי קבלה של המתמטיקה שהם יותר נמוכים. הבעיה שהוא אמר לי שמתחילים ללמוד את התואר במדעי המחשב אחרי חצי שנה ואז יש הרבה להשלים, ושיש יותר קורסים.
השאלה אם זה שווה את זה? כי הבנתי שהלימודים במדעי המחשב הם מאוד קשים, במיוחד בשנה הראשונה, ולהתחיל בפיגור ועם הרבה עומס נראה לי בעייתי מאוד.

הדבר היחיד שאני יכול להגיד לך זה שלימודי מתמטיקה נחשבים ברמת קושי פחות או יותר זהה ללימודי מדמ"ח, קח בחשבון.
מבחינת פיגור של חצי שנה - נשמע לי שהוא קצת התבלבל. מעבר לזה שזה לא נשמע הגיוני (כי שנה א’ של כמעט כל תואר הנדסה/מדעים מדויקים היא 90% מתמטיקה), אני מסתכל באתר של אוניברסיטת תל אביב:
תכניות לימוד במדעי המחשב, חד חוגית, חד חוגית קורסים, דו חוגית עם מתמטיקה, דו חוגית עם מתמטיקה קורסים.
בשנה א’ סמסטר א’ לומדים בשתיהן אותם 3 קורסים מתמטיים ואותו קורס אחד במדמ"ח.
בשנה א’ סמסטר ב’ לומדים בשתיהן אותם 3 קורסים מתמטיים, כאשר בדו חוגית יש קורס אחד במדמ"ח ואחד בפיזיקה, ובחד חוגית יש 2 קורסים במדמ"ח (הראשון כמו של הדו חוגית והשני נלמד בסמסטר א’ של שנה ב’ בדו חוגית).
כלומר, נשמע שמדובר על פער של קורס אחד, בסמסטר ב’. ואין מניעה ללמוד בדו חוגית ולהקדים אותו בסמסטר.

[QUOTE=Zizou;1691701]
אגב Ender, אפשר לשאול מה אתה למדת?[/QUOTE]
מתמטיקה

(royb) #990

[QUOTE=lioz80;1691693]
בדיוק דיברתי אתמול על זה עם חבר שלי, הוא הסביר לי קצת על זה ואמר לי שהוא מתכנן ללמוד מדעי המחשב באוניברסיטת ת"א, אך מכיוון שהתנאי קבלה מאוד קשים הוא מתכוון לעשות תואר דו חוגי של מתמטיקה ומחשבים ואז מתקבלים לפי התנאי קבלה של המתמטיקה שהם יותר נמוכים. הבעיה שהוא אמר לי שמתחילים ללמוד את התואר במדעי המחשב אחרי חצי שנה ואז יש הרבה להשלים, ושיש יותר קורסים.
השאלה אם זה שווה את זה? כי הבנתי שהלימודים במדעי המחשב הם מאוד קשים, במיוחד בשנה הראשונה, ולהתחיל בפיגור ועם הרבה עומס נראה לי בעייתי מאוד.
[/QUOTE]

כדי לעשות תואר דו חוגי מתמטיקה מדעי המחשב אני די מוכנע שצריך להתקבל לשני החוגים, כלומר להתקבל למדעי המחשב. לדעתי, שווה בירור נוסף כי זה נשמע לי תמוה.

(Santiago_Munez) #991

[QUOTE=dkaro;1691735]אחלה מקום עבודה כשאתה עדיין לא יציב וזקוק לגמישות בשעות (מה גם שהכסף סביר איכשהו), אבל המלצה חמה: ברגע שאתה מסיים את הלימודים בעוד 3-4 שנים תברח משם, אפילו חצי שנה עד שנה לפני. זה מקום כיפי מאוד לעבוד בו ולכן גם מפתה להישאר, אל תיפול בפח. אנשים לפעמים נתקעים שם עד גילאים לא מומלצים, וחבל.

עבודה פגז לסטודנטים, רק צריך לדעת מתי להגיד די.[/QUOTE]
אני אזכור את זה, מקווה מאוד שהעבודה תהיה עד כדי כך מהנה.

[QUOTE=Mendieta;1691743]דבר איתי שאתה בא, נריץ כמה משחקים בסוני :becool:

יש עוד כמה מהפורום שם. אחלה מקום עבודה, שמח שעברת את המיונים, יש המון שונאי מסי שם:grin:[/QUOTE]
ידעתי שראיתי אותך שם שבאתי למיונים :slight_smile:
ומצוין, מחכה כבר להתחיל שם.

[QUOTE=royb;1691955]כדי לעשות תואר דו חוגי מתמטיקה מדעי המחשב אני די מוכנע שצריך להתקבל לשני החוגים, כלומר להתקבל למדעי המחשב. לדעתי, שווה בירור נוסף כי זה נשמע לי תמוה.[/QUOTE]
גם לי נשמע מוזר מאוד, אני אנסה לברר את זה בעצמי ולא לסמוך על אנשים אחרים.

[QUOTE=Ender;1691861]
כלומר, נשמע שמדובר על פער של קורס אחד, בסמסטר ב’. ואין מניעה ללמוד בדו חוגית ולהקדים אותו בסמסטר.
[/QUOTE]
מהקישורים שהבאת אני רואה שהבדל השעות בין לימודים דו-חוגיים לבין החד-חוגיים הוא בסה"כ 8-10 ש"ס שאני מניח שזה לא משמעותי (או שני טועה?).
השאלה אם לאחר סיום התואר יש היתרון משמעותי לטובת מי שלמד תואר דו-חוגי?
דרך אגב, באיזה מקצועות מלבד הוראה יכול לעסוק מי למד לימודי מתמטיקה?

(Santiago_Munez) #993

בנושא טיפה אחר, עשיתי 4 יחידות אנגלית בתיכון עם ציון 90 אבל האנגלית שלי ברמה נמוכה, ושהייתי חודש שעבר בחו"ל הבנתי עד כמה.
אני מאוד רוצה לשפר אותה לרמה גבוהה, גם לקראת פסיכומטרי ולימודים אבל בעיקר בשביל עצמי.
מישהו פה הלך לwall street או משהו דומה וממליץ/לא ממליץ?

(Shusaku) #994

בדיוק אתמול הייתה על זה כתבה חחח

(Santiago_Munez) #995

חח כן זה בין היתר מה שהדליק לי נורה אדומה.
האמת שאחד הנערים מהכתבה שלומד בwall street הביא טיפ נחמד של לחשוב את המחשבות שלך באנגלית, התחלתי להשתמש בזה, נראה לי אחלה רעיון.

(royb) #996

קריאת ספר באנגלית שמתאים לרמה שלך או אפילו קצת טיפה מעל הרמה שלך מאוד יעזור לך (בעיקר לפסיכומטרי).

(אלכס) #997

[QUOTE=royb;1693464]קריאת ספר באנגלית שמתאים לרמה שלך או אפילו קצת טיפה מעל הרמה שלך מאוד יעזור לך (בעיקר לפסיכומטרי).[/QUOTE]
“מאוד יעזור” זה בלשון המעטה. שיטה מעולה לשיפור השפה במהירות וביעילות.

(אלכס) #998

אהלן חברים יקרים, מספר שאלות:

1. יש כאן בוגרי תעשיה וניהול? האם אנשים בתחום (לא אלו שהלכו לכיוון מערכות המידע) אכן נחטפים מיד לאחר סיום התואר ואכן מרוויחים סכומים נאים כמו שנכתב בלא מעט מקומות? אם וכאשר, אלמד את המקצוע באחת האוניברסיטאות אז אשמח לתשובות שרלוונטיות למוסדות הללו.
  2. פכ"מ - יש כאן בוגרים? איך השכר? האם ישנן אלטרנטיבות לעבודה ממשלתית לאחר סיום התואר ועד כמה הן נפוצות?

תודה RABA :grin::guns2:

(qwertyuiop) #999

היי, אני כרגע לומד במכינה קדם אקדמית במסלול של מדעי הטבע (משמע בעיקר מתמטיקה וביולוגיה), אשמח אם מישהו מתחום קרוב (שכולל ביולוגיה, כימיה, רוקחות וכל מה שקשור) יעזור לי לגבש את הדרך לתואר בשנה הבאה:
-עד כמה השוק מוצף בבוגרים של תואר ראשון של כל אחד מהחוגים שהזכרתי למעלה? בביולוגיה לפחות הבנתי שהמצב קטסטרופלי…
-בתור אחד ששואף למחקר, האם יש יתרון כלשהו ללימודי תואר ״רגילים״ כביכול על לימודי רוקחות, או שזה צעד חכם שיכול להבטיח תעסוקה במקרה שלא אמשיך לקריירה אקדמית?
-מה הרמה של המתמטיקה בתואר בכימיה לעומת ביולוגיה? אני מדבר בתור אחד שלמד בתיכון 3 יחידות ועכשיו שורד (לפחות בחודש וחצי הראשונים) ברמה של 5 יחידות. אם בסופו של דבר ארד ל4 יחידות, כמה זה ישפיע מבחינה לימודית במהלך התואר (בהנחה שלא אעשה ביולוגיה חג חוגי ששם הבנתי שאין כמעט מתמטיקה והמעט שיש היא לא ברמה גבוהה).

אני קורא מאוד פאסיבי פה אבל זכור לי שיש אנשים מהתחום, אודה מאוד למי שיתייחס.

(Bliss) #1000

תגידו, מכירים דרך טובה(מאמר/סקירה/הרצאה/ספר) לבחון אם מתאים לי ללמוד מדעי המחשב? אני כן אוהב להתעסק בכל מה שמסביב לעולם המחשבים(לא בצורה רצינית בטירוף אבל כן נמשך לנושא) ואני רוצה לדעת אם אני אוהב את זה רק בתוך תחביב או גם בתור מקצוע.
תודה!

(DoctorGonzo) #1001

למדתי לתכנת לבד, אבל תראה את ההרצאה הזאת ותגיד לי אם היא חרמנה אותך על התחום או לא:

//youtu.be/RrPZza_vZ3w

(HJKL) #1002

מעבר להמלצה של הדוקטור שנראית טובה מאוד, אם יש לך (הרבה) יותר זמן לקבל החלטה -
יש קורס שנקרא cs50, שהוא סוג של מבוא מאוד כללי למדעי המחשב. הרווארד תכננו את התוכן של הקורס, והוא נותן לך ביס קטן מהרבה מאוד תחומים. בגדול לפי מה שאני יודע הוא ניתן בהרווארד גם לסטונדטים לא של מדעי המחשב אם הם מעוניין להעשרה. מדגישים שם די בהתחלה שלא צריך לקלוט הכל, צריך לקבל תמונה כללית.

(DoctorGonzo) #1003

ל-MIT יש ב-edX את הקורס: 6.00.1 שהוא חצי מקורס המבוא הבסיסי (החצי שני גם קיים ב-EDX) שהם מעניקים לסטונדטים הרסמיים שלהם:

ויש סלוט שנפתח ב-10 לינואר הקרוב (חינמי לחלוטין, בחירה שלך אם לתרום קצת בשביל פסאודו תעודה). עשיתי את הקורס הזה בשביל קצת מושגי יסוד במד"מח וזה קורס פשוט אדיר, שמי שמעביר אותו אלו שני תותחי MIT - ג’ון גוטאג ואריק גרימסון. גרימסון היה נשיא MIT בעבר, גוטאג כמו גרימסון היה ראש מחלקת מד"מח של MIT במשך שנים, אז אתה יכול להבין על איזה קליבר מדובר פה במי שמעביר לך את החומר.

אם לא בא לך לחכות שהקורס ייפתח, יש ב-יוטיוב את הקורס המלא בפורמט רגיל:

(Ender) #1004

ואם כל האפשרויות המצוינות האלה לא מתאימות לך, יש גם אפשרות לבוא כשומע חופשי לאיזה קורס פה באוניברסיטה בארץ :slight_smile:
קורס תכנות ראשון של תואר במדעי המחשב עלול לדרוש ידע מתמטי מסוים שעדיין אין לך, ולכן הייתי מציע קורס יותר בסיסי ויותר כללי, שמיועד לחלוטין להדיוטות (עקרונית זה קורס העשרה לסטודנטים של מדעי הרוח והחברה) ורק רוצה לחשוף אותם לתחום. בתל אביב (לא יודע אם יש מקבילות באוניברסיטאות אחרות) הוא נקרא “אשנב למדעי המחשב”, מועבר בסמסטר ב’ בימי שני בשעות 16-18, עם מרצה מצוין. קורס האשנב יכול להתאים לך משלוש סיבות:
-מבחינת עניין: מדובר לחלוטין בטעימה. תראה אם היא משאירה לך טעם של עוד.
-מבחינת קושי: אם הקורס הזה (שהוא קליל בהסתכלות של מדעי המחשב) יהיה קשה לך, ייתכן מאוד שהתחום לא בשבילך.
-מבחינת זמן: שעתיים בשבוע. לא יודע מה אתה עושה בימים אלה, אבל יכול להיות ששלושה חודשים של שעתיים בשבוע מדמ"ח הם בדיוק מה שאתה מחפש?

(Bliss) #1005

וואו, וואו, וואו. תודה רבה לכולכם! דוקטור וhjkלל"ה, הסרטונים שלכם בפלייליסט שלי.

אנדר, אני לחלוטין הדיוט בנושא אקדמיה לכן אשאל כמה שאלות פעורות. איך אני נכנס לעסקה הזאת? ראיתי באתר האוני’ שסמסטר ב’ מתחיל במרץ, אני אצטרך לחכות עד אז(נצח, לדעתי) או שיש קורס שמתנהל כבר עכשיו? אני, בתור לא-סטונדט צריך להירשם או לבצע פעולה כלשהי ע"מ לאותת לאוני’ שאני רוצה לקחת חלק בזה? וכו, זה נשמע בדיוק מה שאני מחפש עכשיו.

(Ender) #1006

דבר ראשון, אני חושב שהסרטונים שדוקטור וHJKL הביאו לך הם יותר טובים מההצעה שלי, פשוט לא הייתי בטוח איך אתה עם ללמוד באנגלית וללמוד מהרצאה מוקלטת (בניגוד למרצה שאפשר לשאול אותו שאלות תוך כדי). אז אם הפתרונות שלהם נראים לך - הם כנראה יותר מוצלחים מהפתרון שלי (וברמה אקדמית יותר גבוהה, אין בכלל ספק).

לגבי לחכות עד סמסטר ב’ - הקורס הזה ספציפית מתחיל רק בסמסטר ב’ (כלומר, אין קורס אשנב למדעי המחשב בתל אביב שהתחיל בסמסטר א’). יש כל מיני קורסים בסיסיים אחרים שיש בסמסטר א’, אבל זה אומר שהם התחילו לפני חודשיים. נשמע לי קצת לא פרקטי להצטרף אליהם עכשיו, אתה כנראה לא תבין כלום (לא באשמתך ולא בגלל היעדר כישרון) וזה סתם יתסכל אותך.
לגבי הפורמליות של הרישום - אתה יכול לבקש להירשם לקורס כשומע חופשי (נדמה לי זה עולה סכום מסוים לא גדול), או שאתה יכול פשוט פיזית להגיע להרצאות (כניסה לאוניברסיטה אפשר עם כל תעודה מזהה, לא צריך כרטיס סטודנט). רק תוודא עם אחד הסטודנטים בשיעור הראשון שהוא ישלח לך במייל חומרים שהמרצה יעביר (החומרים עולים לאתר פנימי של האוניברסיטה שרק לסטודנטים יש גישה אליו). כמובן שהקורס הזה הוא רק להעשרה עצמית, ולא תוכל לבקש שיכירו לך בו כקורס בתואר עתידי במדעי המחשב (אם תירשם כשומע חופשי בתשלום ותעשה מבחן אז תוכל כנראה לבקש שיכירו לך בו לכל תואר שהוא [B]לא[/B] במדעים מדויקים או בהנדסה, כלומר - לא רלוונטי לך).

דבר אחרון לגבי זה שמרץ רחוק - אולי תתחיל בינתיים מהסרטונים, ואם תרגיש שזו לא פלטפורמה ידידותית מספיק (בגלל אנגלית, בגלל היעדר מרצה לדו שיח, בגלל פערים מתמטיים*) - אז תנסה במרץ לבוא לקורס האשנב.
*לא יודע איזה ידע דרוש בשבילם, אבל בקורס התכנות הראשון בתואר ראשון במדעי המחשב בתל אביב מניחים שאתה לומד קורס בסיסי מתמטי במקביל.

אגב, עוד אפשרות:
אם יש לך חבר שלומד תואר כלשהו בתל אביב, תבקש ממנו את שם המשתמש והסיסמא שלו, ותיכנס לאתר הבא:
video.tau.ac.il
יש שם הרצאות מוקלטות של “מבוא מורחב למדעי המחשב”. כאמור, דורש אולי ידע מתמטי שאין לך, ואין מרצה לדו שיח, (וזה יפגע לך בריגוש מהקורס בסמסטר הראשון האמיתי שלך!) אבל זו אופציה נוספת, והיא בעברית.

(אלכס) #1007

אהלן חברים, אשמח לעזרה דחופה:

איך המכללה הטכנולוגית באר שבע באופן כללי מבחינת רמה וביחס למכללות אחרות?
האם ספציפית בתואר הנדסאי אדריכלות ועיצוב פנים, היא נבדלת ממוסדות לימוד אחרים המציעים את הלימודים הללו (רופין, אריאל וכו’)?

אלף תודות לעונים!!!

(Ender) #1008

תארים שהפוסטים של אלכס עסקו בהם עד עכשיו:
-פסיכולוגיה
-משפטים ותקשורת
-קרימינולוגיה
-משפטים ומנהל עסקים
-פסיכולוגיה ומדעי הקוגניציה
-תעשייה וניהול
-פכ"מ
-הנדסאי אדריכלות ועיצוב פנים

לא שיש בזה משהו רע, וכשאני מרגיש שיש לי מה להציע לך אני מציע, אבל מתוך סקרנות - איך מתקדם תהליך בחירת המקצוע? :slight_smile:

(אלכס) #1009

[QUOTE=Ender;1705866]תארים שהפוסטים של אלכס עסקו בהם עד עכשיו:
-פסיכולוגיה
-משפטים ותקשורת
-קרימינולוגיה
-משפטים ומנהל עסקים
-פסיכולוגיה ומדעי הקוגניציה
-תעשייה וניהול
-פכ"מ
-הנדסאי אדריכלות ועיצוב פנים

לא שיש בזה משהו רע, וכשאני מרגיש שיש לי מה להציע לך אני מציע, אבל מתוך סקרנות - איך מתקדם תהליך בחירת המקצוע? :)[/QUOTE]
חחח יפה שאתה עוקב. הנדסת תעש"ונ איט איז. התעודה המדוברת נבדקת בשביל האישה. אני רוצה לעבור שנה הבאה לבאר שבע והיא רוצה ללמוד הנדסאי אדריכלות ועיצוב פנים, אז אני בודק בשבילה את האופציות באזור. עד כה מצאתי כתבה אחת אודות המכללה הטכנולוגית המדוברת, ובה מלא רפש נשפך עליה, אך ללא התייחסות לתחום המדובר.