אקדמיה (הדבר האמיתי): אוניברסיטאות, מכללות והשכלה גבוהה

(Azzurro) #907

[QUOTE=Tronas;1647638]לא יודע לגבי היסטוריה, אבל אני משוכנע שאם תלמד פסיכולוגיה אתה כן תצליח למצוא עבודה וכן תצליח לעלות מעל שכר המינימום ולא להיות רכז משאבי אנוש בחברה כלשהי שאחראי על פעילויות לעובדי החברה.[/QUOTE]
זה נובע מהעובדה שיש יותר אנשים שצריכים פסיכולוג, אבל אני מניח שיש גם יותר פסיכולוגים… לא יודע, צריך לראות ניתוח אמיתי של הדברים. לא נראה לי שישראל שונה מהותית משאר העולם במקרים הללו.

(Nitai) #908

אני לא בטוח בכך, אך אני חושב שאינפלציה שיש בשוק העבודה בישראל קשורה בכך שלימודים האקדמאים פה הם מצרך בסיסי מדי. בארץ אוהבים לציין לטובה שאחוז האקדמאים הוא גבוה ביחס לשאר העולם, אולם יכול להיות שזה גורם לזניחה של מקצועות הכרחיים שאינם אקדמיים, ביחד עם הצפה של מקצועות אקדמיים כמו פסיכולוגיה, עריכת דין, מדעי המחשב וכו’…

(Shusaku) #909

[QUOTE=Tronas;1647625]כואב שבמדינת ישראל אם אתה לא מתחבר למתמטיקה סביר להניח שלא תוכל להניח את ידיך על תואר שיבטיח לך חיים קצת יותר מקלים, מה קרה לכל המקצועות ההומניים?[/QUOTE]
אני אגיד לך משפט ששמעתי מכמה אנשים שמאוד הצליחו בחיים: “אם אתה טוב במה שאתה עושה, אתה תצליח. גם אם השוק מוצף, וגם אם אין לך פרוטקציות”.

בגלל זה אני חושב שאנדר צודק מאוד בדבריו, ועדיף ללכת ללמוד משהו שמתחברים אילו ובאמת אוהבים אותו, כי כשאתה אוהב משהו ונהנה ממנו, אתה מן הסתם תצליח להביא את עצמך לידי ביטוי בו יותר טוב מבדברים אחרים.

(dkaro) #910

אחוז האקדמאים הגבוה כאן נובע גם מריבוי מכללות הפח שמתיימרות להוציא משעריהן בוגרי אקדמיה. צעירים רבים שנכשלו בקבלה לאחת מן האוניברסיטאות נאלצים לשלם הון תועפות עבור תואר שלא שווה כלום באחת מעשרות המכללות, רק בשביל לגלות לאחר מכן שהם בזבזו את מיטב זמנם וכספם על שטויות.

הבעיה נעוצה בכך שתואר ראשון הפך במדינה שלנו להכרחי עבור כל צעיר שרוצה לצאת לשוק העבודה. תואר ראשון היום הוא מה שהיה בעבר תעודת בגרות, ואני מעריך שבקרוב מאוד גם תואר שני יהפוך לכזה (אם זה לא כזה כבר עכשיו). וזה כל-כך מיותר, כי אין באמת ערך ייצרני לחברה הישראלית בריבוי בוגרי ה’אקדמיה’ האלו. סתם לצורך הדוגמא, בחברה שאני עובד בה רק לאחרונה התקבלו לצוות שירות הלקוחות והמארקטינג בוגרי מנהל עסקים ופסיכולוגיה, כאשר התכונה שבזכותה נבחרו למשרה היא בכלל שליטה בשפה זרה…

אני לא חותם על המילים האלו כי לא בדקתי את הנושא לעומק, אך מהמעט ששאלתי וחקרתי, בארה"ב למשל תואר ראשון הוא לא כזה ברור מאליו כמו כאן בארץ. מי שלא זקוק לתואר, פשוט לא עושה אותו.

(דניאל.) #911

אתם שוכחים להסתכל על העניין הכמותי; כפי שציינו, בישראל יש אחוז גבוה מאוד של אקדמאים ביחס לאוכולוסייה. במדינות של 300 מליון תושבים, המספרים יותר נמוכים, לכן אותם אקדמאים יכולים למצוא את עצמם יותר בקלות.

(Nitai) #912

[QUOTE=דניאל.;1647666]אתם שוכחים להסתכל על העניין הכמותי; כפי שציינו, בישראל יש אחוז גבוה מאוד של אקדמאים ביחס לאוכולוסייה. במדינות של 300 מליון תושבים, המספרים יותר נמוכים, לכן אותם אקדמאים יכולים למצוא את עצמם יותר בקלות.[/QUOTE]

אני לא בטוח שהבנתי…
ההשוואה שאנו מדברים עליה היא ביחס לאוכלוסיה. בישראל יש אחוז אקדמאים גבוהה ביחס לאוכלוסיה מאשר, למשל, ארה"ב, אך ברור שבארה"ב יש יותר אקדמאים.

(דניאל.) #913

קודם כל- לי, זה לא ברור. דבר שני, גם אם יש יותר אקדמאיים, ביחס לאוכלוסייה שם המספר שלהם מועט מאשר בישראל ולכן יש יותר משמרות שמתאימות למה שהם למדו.

(Nitai) #914

כן, אנחנו פשוט חושבים שייתכן שהסיבה לכך היא שתואר ראשון בחו"ל הוא לא “מוצר צריכה בסיסי” כמו שהוא בארץ.

(Niro) #915

[QUOTE=דניאל.;1647671]קודם כל- לי, זה לא ברור. דבר שני, גם אם יש יותר אקדמאיים, ביחס לאוכלוסייה שם המספר שלהם מועט מאשר בישראל ולכן יש יותר משמרות שמתאימות למה שהם למדו.[/QUOTE]
כשמדברים על אחוז באוכלוסיה מנטרלים את גודל האוכלוסיה. זה דבר בסיסי כאשר עורכים השוואה כזו.

(דניאל.) #916

זה ברור, אבל לא משנה איך תסובב את זה אני כמעט בטוח שהאחוז בארה"ב הרבה יותר קטן מבישראל.

(Tronas) #917

[QUOTE=Nitai;1647675]כן, אנחנו פשוט חושבים שייתכן שהסיבה לכך היא שתואר ראשון בחו"ל הוא לא “מוצר צריכה בסיסי” כמו שהוא בארץ.[/QUOTE]
בדיוק. בארץ, אם בחור בשנות העשרים לחייו לא לומד והוא לא סטודנט, הוא ממותג ככישלון, אלא אם כן הוא כבר בעל עסק או יוצאים מן הכלל.

(Niro) #918

[QUOTE=דניאל.;1647689]זה ברור, אבל לא משנה איך תסובב את זה אני כמעט בטוח שהאחוז בארה"ב הרבה יותר קטן מבישראל.[/QUOTE]
אמנם זה נכון לשנת 2012 ומדובר על תואר אקדמי כלשהו ולאו דווקא תואר ראשון, אבל אני לא חושב שהנתונים שונים מהותית נכון להיום - בארה"ב 40% מהאוכ’ הם בעלי תארים אקדמאיים ובישראל 46%.

אני בטוח שאפשר למצוא גם נתונים יותר עדכניים ומדויקים, אבל זה הכי טוב שהצלחתי כרגע בהתחשב בשעה ובחשק לנבור בקבצי PDF אינסופיים של הלמ"ס.

(Azzurro) #919

בישראל יש מכללות “שקר” ובארה"ב יש community college. מאיפה אתם חושבים שלמדנו לרצות כל כך תואר ראשון? מי לימד אותנו להקים מכללות? האמריקאים כמובן.

(qwertyuiop) #920

אני נמצא בדילמה, מקווה שתוכלו לעזור.
ציוני הפסיכומטרי פורסמו היום, קיבלתי 668 ציון רב תחומי. זה יותר בערך 50~40 נקודות בערך מתחת לממוצע הסימולציות שלי ואני מאוד מאוכזב (אבל לפחות יש לי פטור באנגלית)…
לא השקעתי בתיכון בכלל (בקושי הגעתי לביה"ס בתקופה הזאת) אך הצלחתי לפחות להוציא זכאות לבגרות מלאה גם אם היא לא איכותית בעליל (ממוצע 76 בלי בונוסים, 3 יחידות מתמטיקה). קיוויתי שציון גבוהה בפסיכומטרי יציל אותי מכיוון שבאוניברסיטאות הגדולות (תל אביב, העברית) ניתן להתקבל למקומות רבים רק על סמך פסיכומטרי גבוהה וזכאות לתעודת בגרות.
למשל באוניברסיטה העברית עם ציון של 700 בפסיכומטרי אני יכול להתקבל למקצועות מדעיים כמו כימיה, ביולוגיה ואפילו פיזיקה. באת"א הדרישות מעט יותר גבוהות אבל לא מעבר ליכולותיי. השאיפה שלי היתה להתקבל כך לתואר בכימיה/ביולוגיה באונ’ העברית ומקסימום לעשות מכינות קיץ בכדי לעזור בנושא של המתמטיקה והפיזיקה, נושאים בהם אני אתקשה בשנה הראשונה לתואר בעיקר. החלום הגדול הוא להמשיך לתארים מתקדמים ולעסוק במחקר.
אני מתכוון לגשת למועד נוסף בדצ’ (אפשר לגשת בשני מועדים רצוף באופן חד פעמי). אבל ככל שאני חושב על זה יותר, גם אם אני אקבל את הציון שאני צריך, לא עדיף לי לעשות מכינה קדם אקדמית באונ’ העברית/את"א בכל מקרה, בהתחשב במצבי?
מצד אחד, זה יכין אותי בצורה הרבה יותר טובה לתואר מאשר לימוד לפסיכומטרי, שבינינו, לא אומר הרבה. מצד שני, זאת עוד שנה שאני אתן מחיי, בה לא אוכל לעבוד כמו שצריך (אם בכלל), וכסף לא קטן שאצטרך לשלם (17K לשנת המכינה, לא כולל 1~1.5K על המעונות, לא ביררתי לגבי מלגות עדיין). אני חייל משוחרר, בן 22. מה שאומר שאם אעשה מכינה אתחיל את התואר הראשון בגיל 24.
יש בפורום אנשים שעשו מכינה דומה, או שמכירים אנשים כאלה/ אנשים שלא עשו מכינה והצטערו?
כל עצה תתקבל בברכה :slight_smile:

(Ricardo) #921

אני הייתי במכינה, בתוכנית שנקראת “אופקים להייטק”. בזמני המימון היה מלא לחיילים משוחררים + מלגת קיום של 1.2 אלף בחודש + מימון מלא של 4 שנות לימודי הנדסה (או 3 אם אתה הולך ללמוד פיזיקה וכו’) אז הייתה גם מכינה בת"א אבל היא כבר לא קיימת כי היא הייתה די גרועה. ממה שהספקתי לקרוא המימון במתכונת הנוכחית הוא רק למכינה עצמה (חסכת לעצמך 16 אלף שקל) אבל לא לתואר עצמו. בהנחה ואתה לא מוציא פסיכומטרי ממש גבוה (720~ אבל זה רק ממה שאני זוכר, יכול להיות שחתכי הקבלה השתנו) אתה צריך גם בגרות טובה. אני ממליץ לך להכנס לאתר של אונ’ תל אביב ולהזין את ציוני הבגרות שלך, תבדוק מה הציון שלך עם בונוסים וכמה באמת חסר לך בסכם כדי להתקבל למה שאתה רוצה, יכול להיות שלא תצטרך מכינה.

http://hachvana.org.il/ofakim/ מידע על התכנית.

(Eric) #922

כמו שבטח שמעתם, ציוני הפסיכומטרי הגיעו. הגיע הזמן לנסות להבין איפה הכי כדאי/אפשרי ללמוד. בגדול, מעניין אותי ללמוד משפטים. לדעתי, זה התואר המושלם בשבילי, גם נושא שמעניין אותי, גם אין צורך במתמטיקה וגם אנגלית היא יתרון חשוב. הבעיה היא שהנתונים שלי לא יאפשרו לי ללמוד באף אוניברסיטה(אולי חוץ מאוני’ חיפה, לא בדקתי, אבל אם בבר-אילן אני לא עמוד בתנאים אז מה הסיכוי שאני אעמוד בחיפה?). אני כן מעוניין ללמוד באוניברסיטה בעיקר בגלל היוקרה של המוסד(להתרשמותי, בתואר כמו משפטים זה משמעותי. אני טועה?) וגם בגלל המחיר. אני מודע לעניין שיש מכללות שהתנאים בהן הן בערך להיות בעל יכולת לנשום אבל אני מעדיף להשתמש בזה כאופציה אחרונה. מישהו התמודד עם סיטואציה דומה ויכול לסייע לי? בגדול, האופציות שאני מכיר שעומדות בפני הן לשפר בגרויות(ממוצע 90, שיפור פה הוא לא כ"כ ריאלי כי זה כ"כ הרבה תחומים לשפר…), לשפר פסיכו’(אני אצטרך מעל 700 בגלל ממוצע הבגרות שלי, גם לא כ"כ ריאלי) או לעשות מכינה. אם למישהו יש איזה פתרון קסם אחר ללמוד משפטים במוסד שמכבד את עצמו, אני אשמח לשמוע.

אגב, ראיתי את הדיון שלכם לגבי קורסים באינטרנט. כרגע, זו רק “תחושה” שאני איהנה מלימודי מפשטים, אין לי התנסות ממשית בתחום. יש קורס אינטרנטי/הרצאת בסיס שאתם יכולים להמליץ לי עליו?

תודה.

(Yoavne) #923

[QUOTE=dkaro;1647658]

אני לא חותם על המילים האלו כי לא בדקתי את הנושא לעומק, אך מהמעט ששאלתי וחקרתי, בארה"ב למשל תואר ראשון הוא לא כזה ברור מאליו כמו כאן בארץ. מי שלא זקוק לתואר, פשוט לא עושה אותו.[/QUOTE]

כמי שסיים תואר ראשון בארה"ב אני יכול להגיד לך שאין יותר ברור מאליו מזה. בבקשות לקבלה לתואר שני הם שואלים “האם אתה דור ראשון שמסיים תואר?” והם מקלים עליך במעט (ומסתכלים עליו בעין יותר חיובית) אם, למרות העובדה שאתה הראשון במשפחה שלך עם תואר ראשון, הצלחת לסיים עם ממוצעים טובים. כשתשאל אמריקאים איפה הם למדו, הם יגידו את שם המכללה ויציינו ששני ההורים שלהם (או אחד מהם) למדו שם ולכן הם החליטו להוציא גם הם תואר משם. אם נלך דור אחד אחורה, קרי הסבים והסבתות, זה כבר פחות מובן מאליו כיוון שסביר שרובם גדלו בתקופת מלחמת העולם/Great Depression.

[QUOTE=Azzurro;1647718]בישראל יש מכללות “שקר” ובארה"ב יש community college. מאיפה אתם חושבים שלמדנו לרצות כל כך תואר ראשון? מי לימד אותנו להקים מכללות? האמריקאים כמובן.[/QUOTE]

חוסר הבנה במערכת החינוך האמריקאית. ה-Community College נועד לעזור לסטודנטים שא) לא יודעים מה הם רוצים ללמוד (ואם בכלל), ב) לסטודנטים מעוטי יכולת, ג) לחסוך עלויות, ד) לעזור לסטודנטים עם ציונים לא טובים מהתיכון להתקבל לאוניברסיטה נחשבת.
כמי שלמד (ועודנו לוקח שם קורס או שניים) אני חייב להעמיד אותך על טעותך: תואר ראשון הוא ארבע שנים- שנתיים ראשונות תלמד מקצועות כללים (אנגלית, מתמטיקה, פיזיקה, כימיה, היסטוריה, ביולוגיה, שפה זרה). את השנתיים האלה העדפנו לעשות בקולג’ הזה כיוון שזה זול משמעותית (באוניברסיטת מרילנד תשלם לסמסטר עם מינימום 12 יחידות לימוד- 6000 דולר בעוד שבקולג’ תשלם 3000 דולר). המקצועות בקולג’ הם באופן כללי מעט קלים יותר אבל, וזה חשוב, אם תגיש בקשה לתואר שני הם יסתכלו על הקורס ולא איפה למדת אותו. יש איתי חבר’ה שלא התקבלו לאוניברסיטת מרילנד עם מבחן TOEFL וציונים ומהארץ, הלכו לקולג’ והתקבלו להרווארד עם המלצות וציונים מצוינים. עובדתית, השיטה עובדת! אבל בארץ, כמו כמעט בכל דבר, גם את זה חירבנו.

(Nitai) #925

Yoavne, בוגר קולג’ נחשב כבעל תואר ראשון בארה"ב/מקביל לבעל תואר ראשון בארץ?

(Yoavne) #926

קולג’ קהילתי הוא מוסד דו-שנתי שיכול להחליף את השנתיים הראשונות באוניברסיטה במחיר הרבה יותר זול. לאחר שנתיים אתה יכול לעבור לקולג’/אוניברסיטה ארבע-שנתית. למרות שיש מוסדות לימוד שהם ארבע שנים, הם עדיין יכולים להיקרא “קולג’” (בוסטון קולג’). מה שחשוב הוא לבדוק האם זה בי"ס דו-שנתי או ארבע-שנתי. קולג’ קהילתי (Community College) הוא דו-שנתי, לכן אתה לא בעל תואר ראשון. מה שכן, יש להם תארי Associate, סטייל תעודות הסמכה שאותן מקבלים אחרי שנתיים. זה עדיין לא נחשב כתואר ראשון.

(Mádridistа) #927

אני לא יודע אם זה נשאל פה בעבר, אבל בכל זאת: זה ריאלי להוציא ציון טוב (ביחס לעצמך כמובן) בפסיכומטרי ע"י לימוד עצמי עם ספרים, אינטרנט וכו’?

עד כמה קורס יכול לעשות את ההבדל? (אני דיי אוטודידקט, ובהנחה ואני לומד בצורה מסודרת ומתמיד)