אקדמיה (הדבר האמיתי): אוניברסיטאות, מכללות והשכלה גבוהה

(Azzurro) #887

[QUOTE=דניאל.;1647517]

בתור אחד שהוא עם תואר בכלכלה בלבד (נכון? בלי כפול/דו חוגי), למה אתה לא ממליץ ללמוד כלכלה בלבד? האם גם שם לא באמת מקבלים כלים וצוברים ידע על כל הנושא של בורסה, מניות, כלכלה, שוק ההון, וכ’'ו?

----------------------- [/QUOTE]

אני לא ממליץ על כלכלה בלבד מכיוון שמכלכלה לא משיגים עבודה מכניסה, אלא מהחלק השני של התואר העתידי שלך (אני ממליץ לך, עדיין, שלא) - מדעי המחשב/סטטיסטיקה/מתמטיקה.

לא ילמדו אותך להשקיע בבורסה בתואר. גם לא מניות, לא שוק ההון - לא שום דבר מזה.

לאחר שתסיים את התואר אתה תתמודד על על משרות בתחומים הללו - אבל לא יהיה לך שום ידע רלוונטי מהתואר לנושא.

(dkaro) #888

אזורו, מעט פחות נחרצות… לא כל העבודות לבוגר כלכלה מתמצים בשוק ההון, ולטעמי זה גם התחום הפחות מעניין. כמעט כל חברה שמכבדת את עצמה מחזיקה באנליסטים פיננסיים, ואת זה מבצעים כמעט תמיד בוגרי כלכלה. הבעיה עם התחום הזה הוא שמאוד קשה להיכנס לשם - נסיון קודם זה הדבר שבערך הכי חשוב להם.

מי שמצליח להיכנס למשרד האוצר/בנק ישראל בכלל הרוויח (ושישלח לי הודעה פרטית על הדרך), אך זה באמת כבר נדיר מאוד.

דניאל, מה אתה רוצה לעשות ולמה מלכתחילה אתה בכלל שוקל כלכלה?

(zurman) #889

[QUOTE=Uriah;1647524]

עצה כללית לכל מי שעוד לא התחיל ללמוד, למי שלומד ומי שסיים ללמוד - תלמדו באינטרנט.

ואני לא מדבר על גול או סרטונים של khan academy ביוטיוב, המון קורסים חשובים זמינים לחלוטין ואם מגישים את תרגילי הבית בזמן מקבלים סרטיפיקייט. זה טוב לקורות חיים, זה טוב לידע, זה טוב למשכורת העתידית וזה חינם.[/QUOTE]

יש לך המלצות לאתרים כלשהם? או שפשוט לחפש בגוגל?

(Ender) #890

אתם באמת מרגישים שיש היום מקצועות לימוד שמסדרים עבודה בטוחה (יחסית) בשכר גבוה, מעבר להנדסה ומדמ"ח? (ורפואה נניח)

הרושם שלי הוא הפוך - קשה היום בשוק העבודה בישראל, אין ארוחות חינם ואין תארי קסם. ולכן ההמלצה הכי טובה שאני יכול לתת לאנשים היא (בהנחה שמדמ"ח והנדסה לא בשבילם) ללמוד מה שהם אוהבים ואז לתת לכוחות השוק להכווין אותם לעבודות בהתאם לכישורים שלהם.
אשמח לשמוע את דעתכם. ובפרט, אם אתם מסכימים איתי - אז ההמלצה להימנע מכלכלה (או עצם השוואתה לפילוסופיה) צריכה לקבל דגש מהותי - כל מקצוע שהוא לא מדמ"ח או הנדסה, שקול במידה זו או אחרת לפילוסופיה (מעניין, מחדד את השכל, מוסיף תואר לקו"ח, לא נותן הבטחה למקצוע ואתה תישפט בשוק לפי השכל שלך).

אני עכשיו רואה ש-[RIGHT]Azzurro דיבר על מתמטיקה וסטטיסטיקה. אז לגבי מתמטיקה, אם היא לא משלבת קורסי תכנות (ואז זה בעצם מדמ"ח מנוון), לא ברור לי איך היא מסדרת עבודה בטוחה או מקנה יתרון כלשהו (כלומר, תוכל להתמודד על כל מיני משרות - אבל אין לך ידע קודם שעוזר לך לזכות בהן). על סטטיסטיקה אני יכול להסכים, בעיקר בגלל הדמוניזציה שהמקצוע הזה עבר, ולכן הגיוני שיש יותר ביקוש בשוק מאשר היצע מהאוניברסיטה.[/RIGHT]

(Azzurro) #891

[QUOTE=dkaro;1647538]אזורו, מעט פחות נחרצות… לא כל העבודות לבוגר כלכלה מתמצים בשוק ההון, ולטעמי זה גם התחום הפחות מעניין. כמעט כל חברה שמכבדת את עצמה מחזיקה באנליסטים פיננסיים, ואת זה מבצעים כמעט תמיד בוגרי כלכלה. הבעיה עם התחום הזה הוא שמאוד קשה להיכנס לשם - נסיון קודם זה הדבר שבערך הכי חשוב להם.

מי שמצליח להיכנס למשרד האוצר/בנק ישראל בכלל הרוויח (ושישלח לי הודעה פרטית על הדרך), אך זה באמת כבר נדיר מאוד.

דניאל, מה אתה רוצה לעשות ולמה מלכתחילה אתה בכלל שוקל כלכלה?[/QUOTE]

אתה נחרץ גם ואין טעם לספר לאנשים דברים בצורה עדינה. את האמת יש להגיד כמו שהיא, והיא שיש הרבה יותר כלכלנים ממה שצריך.

(Sami_h) #892

[QUOTE=zurman;1647544]יש לך המלצות לאתרים כלשהם? או שפשוט לחפש בגוגל?[/QUOTE]

(Uriah) #893

אכן קורסרה, גם edx ו stanford online.

[RIGHT]Ender:
[/RIGHT]אף אחד לא מבטיח כלום בשוק הפרטי, גם תכנות יכול להיות אכזרי: זה לא כמו בכדורגל ולא מתים בגיל 30, אבל בגדול לא מדובר בתחום טוב להזדקן בו.

קטונתי מלבחור עבור אנשים אחרים את נתיב חייהם, אבל כדאי לצאת מהקונספציה לפיה מי שילמד פסיכולוגיה יהיה פסיכולוג ומי שילמד כלכלה יהיה כלכלן ומי שילמד ניהול יהיה מנהל.

פילוסופיה תחדד את השכל יותר מכל תחום אחר בעולם :flowers:

(דניאל.) #894

דוד, לשאלתך: עד לא מזמן בכלל לא חשבתי ללמוד, אבל דברים משתנים ומתגבשים. כרגע, אני לא יודע מה אני ארצה לעשות, אבל חשבתי על כלכלה מכיוון שהרצון שלי הוא להצליח בחיים, בעיקר כעצמאי וחשבתי שאחת הדרכים הטובות להצלחה היא להבין איך הכלכלה עובדת, איך הכסף מתנהל, איך הבורסה מתפקדת וכו…

(dkaro) #895

אל תלמד כלכלה. אולי, אולי, מנהל עסקים. גם זה אני בספק.

להצליח בחיים כעצמאי בתור מה?

(Blaz00r) #896

[QUOTE=dkaro;1647509]ללמוד מיקרו כלכלה אצל פרופסור אריאל רובינשטיין זו חוויה[/QUOTE]

לא, זה לא. ואני ממליץ בזאת לכל מי שיש לו את האפשרות הזאת - להתרחק ממנו כמו מאש!!

לעניין הדיון - מי אמר שמי שלומד כלכלה חייב ללכת ולהיות כלכלן? זה תחום שנתפס בעיני מעסיקים כתחום אנליטי מאוד, ככה שזה פותח דלתות להרבה משרות שדורשים בהן ראש אנליטי, לאו דווקא “כלכלן פרופר”, לדוג’ ייעוץ עסקי (טאסק, תפן ושות’), פיתוח עסקי וכו’. אלו התחומים שאני אישית מחפש בהם עבודה היום.

(Azzurro) #897

[QUOTE=דניאל.;1647576] כרגע, אני לא יודע מה אני ארצה לעשות, אבל חשבתי על כלכלה מכיוון שהרצון שלי הוא להצליח בחיים, בעיקר כעצמאי וחשבתי שאחת הדרכים הטובות להצלחה היא להבין איך הכלכלה עובדת, איך הכסף מתנהל, איך הבורסה מתפקדת וכו…[/QUOTE]
אתה לא צריך תואר ראשון בכלכלה בשביל הדברים האלה, מספיק שתקרא באינטרנט באופן עקבי על נושאים כאלה ותדע מצוין.

לימודי תואר ראשון בכלכלה לא יעזרו לך בחייך כעצמאי. אין קשר בין הדברים.

(Blaz00r) #898

^ מצד שני, זה נכון כמעט לכל תחום באקדמיה (אני מניח שגם בוגרי מדעי המחשב לא יודעים לתכנת בצורה רצינית מיד כשהם מסיימים כי רוב מה שהם לומדים בתואר זה מתמטיקה).

(DoctorGonzo) #899

[QUOTE=Uriah;1647559]

פילוסופיה תחדד את השכל יותר מכל תחום אחר בעולם :flowers:[/QUOTE]

איפה למדת אם למדת ובאיזה שנים? אולי יצא לנו להתחכך.

בקשר ל-EDX: עשיתי שלושה קורסים ב-EDX, שניים של MIT ואחד של אוניברסיטת הונגקונג, וללא ספק אלו של MIT היו פנטסטיים, מובנים היטב לפורמט הלמידה דרך האינטרנט והועברו על ידי לא אחר מנשיא MIT לשעבר. בזה של הונגקונג ויתרתי באמצע, כי למרות שהשפה היא אנגלית, בקושי הצלחתי להבין את הבחור (והאנגלית שלי ברמת שפת אם). לכן העצה שלי, תתמקדו בקורסים של אוניברסיטאות אמריקאיות, ivy league אם אפשר. הקורסים הם חינמיים, כאשר תעודה (שלא באמת רלוונטית למשהו) עולה מחיר סמלי שהוא בעצם תרומה (מסכום של 50 דוררס והילך). יש גם קורסים שבהם אפשר לקנות תעודה אמיתית ומוכרת. אני זוכר למשל קורס של מדעי המחשב מהארוורד שניתן לקנות מה שנקרא השתתפות מלאה אונליין, אבל בסכום של משהו כמו 2200$.

(Azzurro) #900

[QUOTE=Blaz00r;1647583]^ מצד שני, זה נכון כמעט לכל תחום באקדמיה (אני מניח שגם בוגרי מדעי המחשב לא יודעים לתכנת בצורה רצינית מיד כשהם מסיימים כי רוב מה שהם לומדים בתואר זה מתמטיקה).[/QUOTE]
נכון מאד, אבל הדרישה לבוגרי מדעי המחשב ([B]נכון לכתיבת שורות אלו[/B]) גבוהה מזו של בוגרי כלכלה.

ייתכן שזה ישתנה בעתיד, אבל אנחנו כמובן מייעצים לבחור לגבי הזמן הנוכחי :slight_smile:

(ביג לבובסקי) #901

[QUOTE=Uriah;1647524]
[RIGHT]עצה כללית לכל מי שעוד לא התחיל ללמוד, למי שלומד ומי שסיים ללמוד - תלמדו באינטרנט.[/RIGHT]

ואני לא מדבר על גול או סרטונים של khan academy ביוטיוב, המון קורסים חשובים זמינים לחלוטין ואם מגישים את תרגילי הבית בזמן מקבלים סרטיפיקייט. זה טוב לקורות חיים, זה טוב לידע, זה טוב למשכורת העתידית וזה חינם.[/QUOTE]
בדקתי את אתרי הקורסים שרשמת ואני רואה שהקורסים כן עולים כסף, או לפחות רובם.

אגב, יש איזה קורס מסוים שניסית ואתה ממליץ עליו?

(Ender) #902

[QUOTE=Uriah;1647559]
[RIGHT]Ender:
[/RIGHT]
אף אחד לא מבטיח כלום בשוק הפרטי, גם תכנות יכול להיות אכזרי: זה לא כמו בכדורגל ולא מתים בגיל 30, אבל בגדול לא מדובר בתחום טוב להזדקן בו.

קטונתי מלבחור עבור אנשים אחרים את נתיב חייהם, אבל כדאי לצאת מהקונספציה לפיה מי שילמד פסיכולוגיה יהיה פסיכולוג ומי שילמד כלכלה יהיה כלכלן ומי שילמד ניהול יהיה מנהל.

פילוסופיה תחדד את השכל יותר מכל תחום אחר בעולם :flowers:[/QUOTE]
בדיוק, אתה מחזק את מה שאני אומר - הנוסחה של “תלמד X וכמעט בוודאות תצליח/תמצא עבודה בשכר טוב” פשוט לא נכונה היום, למעט אולי לימודי הנדסה ומדמ"ח.

לגבי תכנות - בסדר, עד שהם מגיעים לגיל שהם סחורה ישנה, הם עושים בד"כ מספיק כסף כדי לצאת לפנסיה.
לגבי פילוסופיה - מסכים ברמת העיקרון, אם כי שמעתי אי אלו ביקורות על לימודי פילוסופיה הלכה למעשה (לא יודע להרחיב - אם למדת פילוסופיה הייתי שמח לשמוע קצת סקירה על מה לומדים ואת דעתך על זה). ועדיין, זה הדבר הראשון שאני מתכנן ללמוד כשאצא לפנסיה.

(Niro) #903

[QUOTE=Ender;1647609]בדיוק, אתה מחזק את מה שאני אומר - הנוסחה של “תלמד X וכמעט בוודאות תצליח/תמצא עבודה בשכר טוב” פשוט לא נכונה היום, למעט אולי לימודי הנדסה ומדמ"ח.

[/QUOTE]
אם תוריד את ה"בשכר טוב", ניתן להוסיף גם את חשבונאות (למרות שגם בחשבונאות ניתן להגיע לשכר בכלל לא רע אחרי כמה שנים).
בכל מקרה, מהדיון פה עולה, שוב, שתחומי לימוד הם בד"כ ממש לא מה שהם נשמעים. ל- 90% מהאנשים שמתעניינים בלימודי כלכלה אין מושג שהם הולכים ללמוד שלוש שנים על נקודות השקה בין קו תקציב לעקומת אדישות. זה נשמע כ"כ יפה וסקסי, אבל המציאות היא דיי מכוערת.

(Tronas) #904

כואב שבמדינת ישראל אם אתה לא מתחבר למתמטיקה סביר להניח שלא תוכל להניח את ידיך על תואר שיבטיח לך חיים קצת יותר מקלים, מה קרה לכל המקצועות ההומניים?

(Azzurro) #905

[QUOTE=Tronas;1647625]כואב שבמדינת ישראל אם אתה לא מתחבר למתמטיקה סביר להניח שלא תוכל להניח את ידיך על תואר שיבטיח לך חיים קצת יותר מקלים, מה קרה לכל המקצועות ההומניים?[/QUOTE]

מדוע אתה חושב שמדינת ישראל היא שונה משאר מדינות העולם? אם תלמד היסטוריה בארה"ב תמצא עבודה בקלות יותר מאשר בישראל?

(Tronas) #906

[QUOTE=Azzurro;1647628]מדוע אתה חושב שמדינת ישראל היא שונה משאר מדינות העולם? אם תלמד היסטוריה בארה"ב תמצא עבודה בקלות יותר מאשר בישראל?[/QUOTE]
לא יודע לגבי היסטוריה, אבל אני משוכנע שאם תלמד פסיכולוגיה אתה כן תצליח למצוא עבודה וכן תצליח לעלות מעל שכר המינימום ולא להיות רכז משאבי אנוש בחברה כלשהי שאחראי על פעילויות לעובדי החברה.