אקדמיה (הדבר האמיתי): אוניברסיטאות, מכללות והשכלה גבוהה

(צוד) #865

יש כאן מישהו שעשה תואר שני והלאה במתמטיקה?

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

(gass12) #866

[QUOTE=צוד;1645701]יש כאן מישהו שעשה תואר שני והלאה במתמטיקה?

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk[/QUOTE] תואר שני במתמטיקה לא, אבל אני יכול להוכיח את נוסחת הרון בעמידת ראש תוך כדי צפייה בכוסיות בחוף גורדון. זה נחשב?

(Ender) #867

[QUOTE=צוד;1645701]יש כאן מישהו שעשה תואר שני והלאה במתמטיקה?

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk[/QUOTE]
כן

(צוד) #868

[QUOTE=Ender;1645710]כן[/QUOTE]
יופי טופי. אז ככה:
בעוד שנה אני מסיים בעזרת ה’ תואר ראשון בהוראת המתמטיקה.
אני מתלבט לאיזה כיוון ללכת הלאה: להשלים לתואר ראשון במתמטיקה (נגיד דרך האו"פ), והלאה לתואר שני ואולי גם דוקטורט.
או להמשיך הלאה במסלולי החינוך. (תואר שני וכו’).
השיקולים לכאן ולכאן זה שמצד אחד אני מת על המתמטיקה (וגם לא רע בזה, אם להאמין לציונים שלי), מצד שני, כעבודה, אני הרבה יותר אוהב ללמד. (נטשתי לימודי הנדסה לא בגלל קושי עם החומר אלא בגלל שהתחרפנתי מלשבת מול מחשב כל היום).
בנוסף, כמובן שמבחינת קידום, מקצועי ואקדמי, מערכת החינוך היא מקום קל בהרבה להתקדם בו. (עבורי לפחות). ובשביל ללמוד תואר שני במתמטיקה צריך לסוע לאיזשהיא אוניברסיטה, וזה רחוק לאיש כמוני שגר בגולן.
עד כאן, כבודו.
העד שלך לחקירה נגדית.

(Ender) #869

[QUOTE=צוד;1645714]יופי טופי. אז ככה:
בעוד שנה אני מסיים בעזרת ה’ תואר ראשון בהוראת המתמטיקה.
אני מתלבט לאיזה כיוון ללכת הלאה: להשלים לתואר ראשון במתמטיקה (נגיד דרך האו"פ), והלאה לתואר שני ואולי גם דוקטורט.
או להמשיך הלאה במסלולי החינוך. (תואר שני וכו’).
השיקולים לכאן ולכאן זה שמצד אחד אני מת על המתמטיקה (וגם לא רע בזה, אם להאמין לציונים שלי), מצד שני, כעבודה, אני הרבה יותר אוהב ללמד. (נטשתי לימודי הנדסה לא בגלל קושי עם החומר אלא בגלל שהתחרפנתי מלשבת מול מחשב כל היום).
בנוסף, כמובן שמבחינת קידום, מקצועי ואקדמי, מערכת החינוך היא מקום קל בהרבה להתקדם בו. (עבורי לפחות). ובשביל ללמוד תואר שני במתמטיקה צריך לסוע לאיזשהיא אוניברסיטה, וזה רחוק לאיש כמוני שגר בגולן.
עד כאן, כבודו.
העד שלך לחקירה נגדית.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk[/QUOTE]
אני לא בטוח במה הדעה שלי טובה יותר מדעה של אדם מהשורה (חוץ מזה שאני לא חושב שאתה משוגע רק כי אתה מת על מתמטיקה), אבל אנסה את מזלי…

השאלה אם ללכת במסלול חינוך (ועבודה במערכת החינוך) או במסלול מתמטיקה (ועבודה באקדמיה - כי מה שעושים עם מתמטיקה מחוץ לאקדמיה זה בגדול להיות אלגוריתמיקאי או אנליסט, כלומר לשבת מול מחשב כל היום).

לגבי הקידום באקדמיה אני לא באמת יודע להגיד לך (אני בסך הכל סטודנט לתואר שני), אבל כן קיבלתי את התחושה שכדי להצליח באקדמיה במתמטיקה צריך להיות תותח על (ולא רק “לא רע” - למרות שאני מנחש שבסך הכל הצטנעת), ובכל מקרה מדובר על תהליך ארוך ומפרך (תואר ראשון, תואר שני, דוקטורט, פוסט דוקטורט - באף אחד מהשלבים האלה, שייקח לך מעל 5 שנים לסיים אותם, אין לך באמת ביטחון תעסוקתי… פרופסור אמר לי פעם שרק שליש מכל מסיימי הדוקטורט במתמטיקה נשארים באקדמיה [בעיקר, אבל כמובן לא רק, עקב מיעוט תקנים]).

אתה הרבה יותר אוהב ללמד, זה צעד משמעותי לכיוון מסלול שיוביל אותך למערכת החינוך. אבל אתה גם מת על מתמטיקה. מה שאני אגיד עכשיו הוא אפילו פחות מבוסס ממה שאמרתי קודם, כי אני לא מבין כלום במערכת החינוך. אבל יש לי תחושה שמערכת החינוך מחפשת בנרות אקדמאים וחבר’ה משכילים. כלומר, אם תבוא אליהם עם תואר שני בחינוך, לעומת אם תבוא אליהם עם תואר שני במתמטיקה (כשבנוסף כבר יש לך תעודת הוראה) - יש מצב שהם הרבה יותר יתרשמו מ"המתמטיקאי/האקדמאי שרוצה להקדיש את עצמו לעתיד ילדינו"? הרי כל הזמן מדברים על (וגם יש תכניות רבות כאלה באוניברסיטאות) הרצון להסב אקדמאים להוראה.

כלומר, מה שאני מציע הוא מעין פשרה. בגלל שאתה רוצה ללמוד מתמטיקה ולעסוק בחינוך (זה טוב כי לימוד מתמטיקה נחשב יותר מלימוד חינוך גם בעיני מקבלי ההחלטות על אנשי חינוך, וזה טוב כי ממש ממש קשה לעסוק במתמטיקה מחקרית) - האם אתה לא יכול פשוט ללמוד מתמטיקה (תואר ראשון, שני - מה שירגיש לך נוח), ואז לבוא למערכת החינוך, כשאתה מצויד בתואר המתמטי ובתעודת הוראה? בנוסף, אתה לא סוגר את הפתח לאקדמיה: בכל שלב במהלך הלימודים אתה יכול להחליט להמשיך לשלב הבא בלימודים. כאשר כבר תהיה בתוך זה, תדע יותר אם זה מתאים לך.

לגבי הנסיעה לאוניברסיטה לבחור שגר בגולן - אני לא יודע לשקלל את זה. אני גם לא יודע לשקלל כמה אתה צריך מקור פרנסה מיידי, כמה סבלנות יש לך ועוד פרמטרים נוספים.

מקווה שנתתי תמונת מצב טובה, ועוררתי קצת מחשבות.
בהצלחה!

(gass12) #870

[QUOTE=Ender;1645719]

כלומר, מה שאני מציע הוא מעין פשרה. בגלל שאתה רוצה ללמוד מתמטיקה ולעסוק בחינוך (זה טוב כי לימוד מתמטיקה נחשב יותר מלימוד חינוך גם בעיני מקבלי ההחלטות על אנשי חינוך, וזה טוב כי ממש ממש קשה לעסוק במתמטיקה מחקרית) - האם אתה לא יכול פשוט ללמוד מתמטיקה (תואר ראשון, שני - מה שירגיש לך נוח), ואז לבוא למערכת החינוך, כשאתה מצויד בתואר המתמטי ובתעודת הוראה? בנוסף, אתה לא סוגר את הפתח לאקדמיה: בכל שלב במהלך הלימודים אתה יכול להחליט להמשיך לשלב הבא בלימודים. כאשר כבר תהיה בתוך זה, תדע יותר אם זה מתאים לך.

[/QUOTE]
תקשיב ידידי, נתת כאן תשובה ניצחת עד כמה מתמטיקה מפתחת את יכולת הניתוח לפני קבלת החלטות , אבל בו זמנית גם את היכולת המנטלית. כנראה שמי שבוחר במודע במסלול הסיזיפי הזה , לא רק נהנה ממנו אלא מתפתח איתו. מפרגן !

(צוד) #871

לגמרי מה שגאס אמר לגבי הפירגון.
אהרהר בדבר.

למה קשה לעסוק במתמטיקה מחקרית?

(Ender) #872

כשאני אומר מתמטיקה מחקרית אני מתכוון קריירה אקדמית כמתמטיקאי.
אני חושב שקריירה אקדמית היא באופן כללי דבר לא פשוט: היא דורשת ממך שנים רבות של השקעה (תואר ראשון, תואר שני, דוקטורט, פוסט) בלי לקבל בשום שלב תמורה ממשית גבוהה (המשכורת בשנים האלה לא גבוהה, כשאתה חיי בעיקר על מלגה + מספר מצומצם של שעות תרגול, ועיקר הזמן שלך מופנה ללימודים ומחקר) או הבטחה שבאמת תקבל את התפקיד המיוחל באקדמיה בסוף התהליך (יש יותר מחפשי תקנים מאשר תקנים פנויים).
בנוסף, יש רעיון שנקרא “כמה אני צריך להיות טוב יותר בתחום מאשר האדם הממוצע בתחום, כדי להצליח בתחום”. זה תלוי מאוד בביקוש וההיצע. לדוגמה, מספיק שאני אהיה מתכנת בינוני פלוס, ואני כנראה אמצא עבודה כמתכנת בחברת הייטק בינונית שתשלם לי שכר מצוין. מספיק שאני אהיה מורה טוב (תואר שני במשהו - אני מנחש שרוב המורים אינם בעלי תואר שני), ואני כנראה אמצא עבודה כמורה (עם השכר הלא מספיק הרגיל שמשלמים למורים בישראל). אבל כדי להיות שחקן כדורגל מקצועי שמרוויח טוב (כלומר - ליגת העל לפחות), אני צריך להיות עילוי אמיתי (תחשוב על זה שיש בליגת העל פחות מ-500 שחקנים ישראלים, וכל ילד ישראלי כמעט מנסה להיות כדורגלן בשלב זה או אחר בחיים שלו!). אז כנראה שבאקדמיה צריך גם להיות עילוי אמיתי בתחומך (כי יש יותר תקנים מאנשים, ובדרך כלל האנשים שבוחרים בקריירה הזו ומגיעים לשלב הדוקטורט הם עילוי בתחומם - כלומר אלה יהיו המתחרים שלך על התקנים).
כאמור, מרגע שאתה באמת דוקטור/פרופסור עם קביעות, החיים דבש (משכורת מכובדת מספיק, עבודה לא קשה מדי ומאוד מעניינת), אבל לא פשוט להגיע לרגע הזה.
בעזרת חיפוש בסיסי בגוגל אני בטוח שתמצא הרבה מאמרים שיספרו לך למה קריירה אקדמית זה לא כל כך קל כמו שאנשים אולי חושבים שזה.
האם קריירה אקדמית במתמטיקה קלה יותר או קשה יותר מקריירה אקדמית בתחום אחר? אין לי מושג. אני רוצה להגיד שקשה יותר*, כי מתמטיקאים הם יותר “טהורים” (כלומר, באמת נבחנים ונבחרים נטו לפי יכולת מתמטית, והרבה פחות חבר מביא חבר שאולי יש במקומות אחרים בשוק העבודה ובאקדמיה), אבל אין לי נתונים שמגבים את הסטיגמה הזו (מעבר למפגש עם מספר מתמטיקאים שנראו לי “טהורים”, וחבר שלומד דוקטורט ואמר לי שמה שהוא אוהב באופן בלעדי בפקולטה למתמטיקה זה שאין סכנה שיתקעו לך סכין בגב, אבל כמובן שאלה אינן הוכחות).

*אחרי שכתבתי את זה ניסיתי לשכנע את עצמי למה זה ש[אם] יש חשיבות גבוהה יותר ליכולת המתמטית בקבלה לקריירה מתמטית [אז] המסלול קשה יותר. אני חושב שזה פשוט מדגיש שבאמת צריך להיות עילוי מתמטי כדי לעשות קריירה אקדמית מתמטית (כלומר, יותר רחוק מהממוצע), מאשר בתחומים אחרים באקדמיה (שבהם למשל יותר חשוב גם כישורים חברתיים וכאלה). זה לא בהכרח יותר קשה, אבל זה מדגיש את התכונה המאוד ספציפית שצריך בשביל קריירה כמתמטיקאי - להיות תותח על במתמטיקה.

גאס - תודה רבה!

(דניאל.) #874

מתוך אינספור מוסדות לימוד בחו’‘ל- איך בוחרים מוסד אחד כזה? ברור שתלוי למה וצריך לקחת בחשבון דברים כמו שפה, עלות מחיה ולימודים וכ’‘ו, אבל ברמת העיקרון- בן אדם רוצה ללמוד בחו’'ל, מה הוא צריך לעשות ואיך הוא ייבחר?

(Uriah) #875

בוא נתחיל מהמניעים של אותו בן אדם, למה ללמוד בחו"ל? ללמוד מה?

באופן כללי מאוד - חווית לימודים בחו"ל היא הרפתקאה כלכלית וספק אם היא שווה את ההשקעה. אתה מבקש עצה אבל גם אדם עם ניסיון לא יכול לתת לך אותה כשהתיאור כללי כל כך, עבור סטודנט לרפואה חו"ל (רומניה, איטליה, הונגריה) ברוב המקרים זה כמעט ברירת מחדל למשל. באירופה הלימודים זולים אם אתה אזרח. בארה"ב ללא מלגה תתכונן למשכן את החיים שלך.

(דניאל.) #876

למה? כי יש לי דרכון אירופאי ואני רוצה לחוות נסיון של חיים מחוץ לישראל (מתכנן לגור בחו’'ל) ואולי כי התנאי קבלה יותר נוחים [לא סגור עוד על מקצוע וכלום כלום, סתם ככה פותח דלתות].

(Sami_h) #877

I studied in Italy. Ask me want u want!

(דניאל.) #878

כן, אמנם לא קשור לחו"ל- מה ההבדל בין כלכלה וניהול לבין כלכלה ומנהל עסקים?

(Uriah) #879

כלכלה וניהול זו המצאה של מכללות, כלכלה ומנהל עסקים זו הדרך של אוניברסיטאות להגיד “כלכלה אבל לא חשבונאות”.

להוציא אולי את העברית אני חושב שהכל זבל מבחינת עניין ויחס השקעה-תמורה

(dkaro) #880

נתחיל מזה שאין שום סיבה שבעולם ללמוד כלכלה ומנהל עסקים לתואר ראשון.

נמשיך בזה שמי שמעניין אותו התחום הכלכלי (תיאוריות מאקרו למיניהן ו/או מיקרו כלכלה ותורת המשחקים), מומלץ בהחלט ללמוד כלכלה בעיקר בת"א או העברית (נכון להיום בית הספר בתל אביב נחשב טוב יותר כמדומני. ללמוד מיקרו כלכלה אצל פרופסור אריאל רובינשטיין זו חוויה) - אך זה בתנאי לכך שהוא לא בונה על מינוף התואר להצלחה כלכלית בעתיד. זה לא שזה לא אפשרי, אך הסיכויים דיי נמוכים. בוגרי כלכלה, לרוב, לא נמצאים באחוזונים העליונים של השכר.

אני יודע שאני מאוד נהניתי מהתואר הראשון בכלכלה ואני מצאתי אותו מרתק מאוד. כנראה גם שאמשיך למאסטרס. ולמרות זאת, אני קצת מתחרט שלא הלכתי לתחום המחשבים בתור אחד שהשכר החודשי חשוב לו מאוד.

*** חשוב מאוד להבהיר: תואר ראשון בכלכלה לא עוסק באיך לעשות בוחטות בבורסה, הוא לא עוסק באופציות ומניות והוא ממש לא עוסק בהבנה של שוק ההון. יש הרבה מאוד בלבול בציבור הרחב בנושא הזה, וזה דבר שראוי להגיד לכל אחד ששוקל ללמוד את התואר הזה. אדם יכול לסיים את התואר בהצטיינות ולא להבין בשוק ההון יותר ממה שאני מבין סינית.

(Uriah) #881

זו הזדמנות טובה לציין ש"מיקרו-כלכלה" לא תמיד נתפס כ"כלכלה" באמת: אני חושב שיש איזשהו תעלול סמנטי באנגלית באותו הקשר, אבל בגדול מצב המאקרו בארץ לא מזהיר מבחינה אקדמית ובאופן אישי כל מיני תעלולי תורת-המשחקים לא מעניינים אותי יתר על המידה. יצא לי לעשות קורס נחמד אצל פרופ’ משה קים שחיבבתי אבל בגדול אני לא חושב שזו הפרספקטיבה הבאמת מעניינת בתחום, אם כי על טעם ועל ריח וכו’.

העברית זו אופציה מעולה מכיוון שבנוסף ליוקרה יש באיזור את בנק ישראל ואת משרד האוצר, וזה ברמת העיקרון יכול להיות מעניין.

אני מניח שכל מי שרוצה להיות “כלכלן” (אמיתי, כזה שחוקר כלכלות) צריך לנדוד מעבר לים, אם כי לא בהכרח בתואר הראשון. בכל אופן - אם אתה לא פריק של התחום אז לא מומלץ.

(Azzurro) #882

ראשית אני אומר שאני בעל תואר בכלכלה מהמכללה למנהל. ייתכן שהמועמד המצוי ללימודי כלכלה ירים כעת גבה ויאמר “מה הוא יודע, הוא מגיע ממכללת שקר”, וייתכן שאתה צודק, אבל זה לא רלוונטי למהות הדיון.

מהות הדיון היא שיש בוגרי כלכלה בלי סוף, אבל עבודה יש מעט מאד. רוב בוגרי הכלכלה הולכים לעבוד בבתי השקעות, קרנות פנסיה, חברות ביטוח, בנקים וכדומה. מעט מאד הולכים לעבוד במשרד האוצר או בבנק ישראל. ממה שאני שמעתי, אוריה אכן צודק, ולבוגרי האוניברסיטה העברית יש יתרון בהשגת עבודה במשרד האוצר או בבנק ישראל. עם זאת, ההכנסה איננה גבוהה כמו במקצועות ההנדסה או מדעי המחשב.

עצתי היא לא ללמוד כלכלה, ו-ודאי לא לבד (מנהל עסקים מבחינתי זה “לבד”). רוצה ללמוד כלכלה? למד עם סטטיסטיקה או מתמטיקה. אולי יחד עם מדעי המחשב. הפק תועלת נוספת מתואר דו-חוגי. תואר בכלכלה הוא כמו תואר בפילוסופיה - אתה לא מפיק שום דבר פרקטי והולך לעבוד בדברים שאינם קשורים בשום דבר למה שעשית.

העניין המצחיק הוא שאתה רואה לא מעט בוגרי כלכלה שבכלל הולכים לעבוד כעובדי קבלן בחברות QA.

בקיצור - אני ממליץ להימנע, אלא אם יש לך שאיפות אקדמיות (מאד מעניין) או במשרד האוצר או בנק ישראל (ייתכן שמעניין).

(דניאל.) #883

[QUOTE=dkaro;1647509]נתחיל מזה שאין שום סיבה שבעולם ללמוד כלכלה ומנהל עסקים לתואר ראשון.

*** חשוב מאוד להבהיר: תואר ראשון בכלכלה לא עוסק באיך לעשות בוחטות בבורסה, הוא לא עוסק באופציות ומניות והוא ממש לא עוסק בהבנה של שוק ההון. יש הרבה מאוד בלבול בציבור הרחב בנושא הזה, וזה דבר שראוי להגיד לכל אחד ששוקל ללמוד את התואר הזה. אדם יכול לסיים את התואר בהצטיינות ולא להבין בשוק ההון יותר ממה שאני מבין סינית.[/QUOTE]

קודם כל תודה. אני חייב להבין מהפסקה האחרונה שלך; במה התואר בכלכלה עוסק אז? אם לא מניות ולא הבנה של שוק ההון ולא בורסה … מה זה בעצם התואר?

[QUOTE=Azzurro;1647516]

עצתי היא לא ללמוד כלכלה, ו-ודאי לא לבד (מנהל עסקים מבחינתי זה “לבד”). רוצה ללמוד כלכלה? למד עם סטטיסטיקה או מתמטיקה. אולי יחד עם מדעי המחשב. הפק תועלת נוספת מתואר דו-חוגי. תואר בכלכלה הוא כמו תואר בפילוסופיה - אתה לא מפיק שום דבר פרקטי והולך לעבוד בדברים שאינם קשורים בשום דבר למה שעשית.

[/QUOTE]

בתור אחד שהוא עם תואר בכלכלה בלבד (נכון? בלי כפול/דו חוגי), למה אתה לא ממליץ ללמוד כלכלה בלבד? האם גם שם לא באמת מקבלים כלים וצוברים ידע על כל הנושא של בורסה, מניות, כלכלה, שוק ההון, וכ’'ו?

ושוב, אין דבר כזה כלכלה וניהול וכלכלה ומנהל עסקים? בפועל, אלו אותם לימודים?

דבר אחרון, אני מתלבט בין תואר כפול לבין תואר דו חוגי. זו בחירה של עדיפות/כדאיות/יוקרתיות ?

(Uriah) #884

התואר בכלכלה עוסק במדע החברתי שנקרא “כלכלה”. במובן זה הוא לא שונה מסוציולוגיה נניח, אם כי נדרשת חשיבה מתמטית וחפירה בלתי נסבלת על מודלים אנרכוניסטיים. בורסה, מניות, שוק הון וכו’ - לך ללמוד באופן ממוקד: אני לא מומחה בתחום אבל אם זה באמת מעניין אותך אז תתחיל להרים ספרים.

תואר דו-חוגי נחשב ליוקרתי יותר באופן כללי מכיוון שהוא קשה יותר, אבל זו אמירה מעט עמומה. אני עשיתי כלכלה-סטטיסטיקה ואני ממשיך כרגע עם סטטיסטיקה בתואר השני.

השאלה המרכזית צריכה להיות תמיד - מה אתה רוצה להיות כשתהיה גדול?

עצה כללית לכל מי שעוד לא התחיל ללמוד, למי שלומד ומי שסיים ללמוד - תלמדו באינטרנט.

ואני לא מדבר על גול או סרטונים של khan academy ביוטיוב, המון קורסים חשובים זמינים לחלוטין ואם מגישים את תרגילי הבית בזמן מקבלים סרטיפיקייט. זה טוב לקורות חיים, זה טוב לידע, זה טוב למשכורת העתידית וזה חינם.

(דניאל.) #886

[QUOTE=Uriah;1647524]
תואר דו-חוגי נחשב ליוקרתי יותר באופן כללי מכיוון שהוא קשה יותר, אבל זו אמירה מעט עמומה. אני עשיתי כלכלה-סטטיסטיקה ואני ממשיך כרגע עם סטטיסטיקה בתואר השני.

השאלה המרכזית צריכה להיות תמיד - מה אתה רוצה להיות כשתהיה גדול?

[/QUOTE]

זה לא הפוך, שתואר כפול קשה יותר כי הוא כביכול תואר ב2 נושאים?

[QUOTE=dkaro;1647529]כמו שאוריה אמר, מי שרוצה להבין בשוק ההון צריך ללמוד את זה בנפרד בצורה ממוקדת (ואכן יש המון בוגרי כלכלה שנדרשים לכך בכניסתם לעבודה בשוק ההון).

[/QUOTE]

בהחלט עשיתם לי כאב ראש, תודה רבה לכם, “חברים” ! :grin: