אקדמיה (הדבר האמיתי): אוניברסיטאות, מכללות והשכלה גבוהה

(Alessandro Del Piero) #1

עד כמה קשה התואר בכלכלה, איפה הכי כדאי ללמוד אותו (גם מכללות זה בסדר) והכי חשוב - איזה עבודות הוא יכול לתת לי בעתיד?

(לייזר) #3
  1. קשה באופן יחסי (לעומת תואר בפסיכולוגיה; לא לעומת תואר בהנדסת חשמל), אבל לא נורא ואיום

2. אי אפשר במכללה (מבחינה טכנית אפשר, אבל מכיוון שהשאלה שהכי חשובה לך היא זו התעסוקתית - [U][B]אי אפשר[/B][/U])

3. אל תאמין לאף תשובה של אף אחד מבלי לדעת (1) את ההשכלה שלו (2) הניסיון שלו. אני גם לא ממליץ להאמין לאתרים “רלבנטיים”. שאלות מהסוג הזה צריך לשאול בפורומים בהם ניתן להנות מניסיונם של אנשים ולא מפרופגנדה ריקה ואנונימית.

יש לי השכלה והסטוריה תעסוקתית רלבנטית מאוד לתחום.

בסה"כ תואר ראשון בכלכלה מאונ’ (כאמור: מכללות הן רעל) הוא פחות או יותר הדבר הכי טוב מבחינה תעסוקתית שהוא לא הנדסה\מחשבים\רפואה. זה עדיין מד"ח, אבל התואר מאפשר לך - ואם לא תנצל את ההזדמנות אתה תשלם על כך - לרכוש כישורים של ממש וידע רציני.

כבוגר, אתה תהיה מועמד מוביל לכל משרה שדורשת תואר ראשון, חשיבה כמותית וכושר ניתוח רציני. מן הסתם, אתה תהיה גם מועמד מוביל למשרות בתחום הרלבנטי (כלכלה). יש להבדיל בין כלכלה לשוק ההון (בורסה וכד’): אין חפיפה משמעותית מדי בין השניים ולכן אם יש עניין במשרות אנליזה למיניהן חשוב לדעת להתאים את תכנית הלימודים (וכאן חשוב שהאפשרות תהיה קיימת!) כדי שתכלול בסיס תאורטי (ידע משמעותי בחשבונאות וניתוח דו"חות פיננסיים) ומעשי (מתמטיקה של מימון, אולי אפילו תכנות ברמ המסויימת) וקורסים מקצועעים רלבנטיים (אופציות, ני"ע נגזרים, מימון הפירמה, השתלטויות עוינות - ככל שיש יותר קורסים מתקדמים בכל נושא כך טוב יותר). לבוגר כלכלה “רגיל” אין יתרון אמיתי על בוגר פילוסופיה כסוחר מט"ח.

מתוך עניין גלשתי כעת לאתר של אונ’ חיפה ובדקתי את האופציות בתחום ואני חייב לציין שהן לא נראות מצוינות. אני למדתי פיננסים (ולא כלכלה, שהיא כאמור תחום תאורטי במדעי החברה - כלכלן הוא האדם שיושב בבנק ישראל וקובע את הריבית או חושב מחשבות עמוקות על יוקר מחיה בישראל) בחו"ל ומגוון הקורסים היה רחב הרבה יותר (וכך גם אפשרויות התעסוקה, מן הסתם - ישראל היא לא מעצמה פיננסית).

ממה שידוע לי, הפקולטות לכלכלה באוניברסיטאות בישראל נמצאות בירידה עזה בעשורים האחרונים - אבל זה, בדיוק כמו כל המודלים המשונים שאפשר ללמוד במסגרת החוג, אמור לעניין אותך רק אם אתה רוצה להיות כלכלן. לו היית רוצה ויכול להיות כלכלן, היית יודע זאת (וכמובן לא היית שוקל ולו לשניה לימודים במכללה).

במה אפשר לעבוד עם תואר (1, 2, 3?) פילוסופיה ביד?     

מה אפשר לעשות עם תואר בפילוסופיה? לבחון לעומק את המושג שנקרא “אבטלה”.

דוקטורט בפילוסופיה מהרווארד עלול לספק לך תעסוקה.

(Ricardo) #4

ייעוץ ארגוני?

(לייזר) #5

management consulting? mckinsey & co. , bain, bcg?

(adam749) #6

שלום לכולם,
אני מעוניין להירשם לקורס וללמוד את שפת התיכנות c. למישהו יש המלצות על קורסים או מקומות ממולצים בצפון הארץ ( קריות, חיפה והסביבה) ?
תודה מראש!

(Ricardo) #7

[QUOTE=האייל האלמוני;998752]management consulting? mckinsey & co. , bain, bcg?[/QUOTE]

Lots of money? :azn:

(לייזר) #8

very prestigious, yes

i interviewed with accenture, almost got sent to moscow with a six figure salary.

(Ricardo) #9

Any chance to get a good one in israel? or its profitable only oversea?

(לייזר) #10

http://www.accenture.com/Countries/Israel/default.htm

(Ricardo) #11

אוניברסיטאות שמתמחות במיוחד בזה? תנאי קבלה?

דרך אגב, למה לא לקחת את אותה משרה? אני הייתי הולך על זה גם אם זה היה בטייוואן.

(לייזר) #13

[quote=Ricardo;998911]אוניברסיטאות שמתמחות במיוחד בזה? תנאי קבלה?

דרך אגב, למה לא לקחת את אותה משרה? אני הייתי הולך על זה גם אם זה היה בטייוואן.[/quote]

taiwan? i’d take it in iran

no one offered it to me - i interviewed and didn’t get it

get as good an education as you possibly can, period. mgt consulting is as prestigious as anything, really.

[quote=Uriah;999110]בנק ישראל מחפש…
סטודנטים/יות (תואר ראשון - שנה שניה) לכלכלה, מינהל עסקים או חשבונאות

האם יצא לך להכיר אנשים שעבדו בבנק ישראל או במוסדות דומים אחרים בארץ או בחו"ל? please share…[/quote]

check your private messages

(Bliss) #14

יש באפשרותי להוציא דרכון אירופי. האם זה שווה את זה? מה היתרונות בזה?

(or-deco) #15

ודאי שזה שווה את זה.
אתה יכול לעבוד/ללמוד/לגור בכל מדינה באיחוד האירופי,למעשה אתה אזרח לכל דבר.
אם יש לך אפשרות כזאתי כדאי לך מאוד לנצל אותה(לי אישית יש דרכון גרמני).

(Corwin) #16

התשובה הקצרה: כן.

התשובה הארוכה: 99.9% שכן, זה תלוי בדיוק באיזה דרכון ומה יש לך לעשות איתו.

(Ricardo) #17

אני מצטער אם זה קצת סוטה מהנושא, אבל מה אני, בחור ישראלי בן 20 צריך לעשות כדי לקבל דרכון גרמני, למשל?

עוד משהו: בקשר לייעוץ ארגוני, לפי מה שהבנתי מחיפוש באינטרנט (שלא ממש תאם את מה שקיוויתי למצוא) גיליתי שרוב התארים בייעוץ ארגוני הם לימודי תואר שני. אין אפשרות לתואר ראשון בייעוץ ארגוני? (כמובן כשזה בא עם סוציולוגיה או עוד חוג דומה)

(Corwin) #18

לחפש באילן היוחסין שלך אחר קרוב משפחה (עם קרבת דם) שחי בגרמניה במאה ומשהו השנים האחרונות.

(לייזר) #19

[quote=Ricardo;999196]
עוד משהו: בקשר לייעוץ ארגוני, לפי מה שהבנתי מחיפוש באינטרנט (שלא ממש תאם את מה שקיוויתי למצוא) גיליתי שרוב התארים בייעוץ ארגוני הם לימודי תואר שני. אין אפשרות לתואר ראשון בייעוץ ארגוני? (כמובן כשזה בא עם סוציולוגיה או עוד חוג דומה)[/quote]

אין תארים ביעוץ איגרוני. עזוב כל מקום שמציע את זה.

אתה יודע מי מתקבל למקומות כאלה? בוגרים מצטיינים של תארים קשים. הם לוקחים מהנדסים, מתכנתים, עורכי דין, אנשי פיננסים וכד’.

אתה יכול לשאוף לעבוד בזה, אבל מעטים מאוד הם התארים שמבטיחים לך מקום (וזאת בהנחה ואתה תלמד טוב ותקבל ציונים גבוהים מאוד).

אם למשל הייתי רוצה מאוד לעבוד ביעוץ אירגוני הייתי גורר את הפסיכומטרי שלי לאונ’ ת"א\עברית\טכניון ולומד, לכל הפחות, כלכלה (בטכניון אני מאמין שזו עדיין הנדסת תעשיה וניהול). אני מניח שבבין-תחומי בהרצליה יש תואר בפיננסים PROPER שיעזור יותר.

ללא שום ספק, כן. היתרונות הם עצומים בתחומים הבאים: לימודים, עבודה, מחיה.

(Bliss) #20

זה כ"כ קל? זה תקף גם לדרכון רומני?

(Ricardo) #21

[QUOTE=האייל האלמוני;999250]אין תארים ביעוץ איגרוני. עזוב כל מקום שמציע את זה.

אתה יודע מי מתקבל למקומות כאלה? בוגרים מצטיינים של תארים קשים. הם לוקחים מהנדסים, מתכנתים, עורכי דין, אנשי פיננסים וכד’.

אתה יכול לשאוף לעבוד בזה, אבל מעטים מאוד הם התארים שמבטיחים לך מקום (וזאת בהנחה ואתה תלמד טוב ותקבל ציונים גבוהים מאוד).

אם למשל הייתי רוצה מאוד לעבוד ביעוץ אירגוני הייתי גורר את הפסיכומטרי שלי לאונ’ ת"א\עברית\טכניון ולומד, לכל הפחות, כלכלה (בטכניון אני מאמין שזו עדיין הנדסת תעשיה וניהול). אני מניח שבבין-תחומי בהרצליה יש תואר בפיננסים PROPER שיעזור יותר.

[/QUOTE]

לא הבנתי, אז איך אני יכול לעבוד בתחום הזה? כי יצא לי לדבר עם מישהי ברכבת פעם, היא אמרה לי שהיא לומדת לתואר השני שלה והיא עשתה בייעוץ ארגוני וסוציולוגיה ועכשיו היא עובדת באינטל.
היה נשמע לי טוב.

(לייזר) #22

[quote=Ricardo;999266]לא הבנתי, אז איך אני יכול לעבוד בתחום הזה?
[/quote]

כי יצא לי לדבר עם מישהי ברכבת פעם, היא אמרה לי שהיא לומדת לתואר השני שלה והיא עשתה בייעוץ ארגוני וסוציולוגיה ועכשיו היא עובדת באינטל.
היה נשמע לי טוב.

תואר שני זה תואר שני. יש לך בכלל ראשון? אם לא אז קרא את מה שכתבתי לך כבר פעמיים.

העבודות הכי טובות ביעוץ אירגוני הן לא פנימיות (יעוץ לחברה בה אתה עובד) אלא חיצוניות (אתה שייך לחברת יעוץ שלקוחותיה מזמינים את שירותיה לתקופה מסוימת עבור פרויקט כלשהו).