המצב הכלכלי בארץ

פוליטיקה

(Uriah) #1382

אני מצאתי נתון שמראה על גודל קבוע של האוכלוסייה החילונית עוד משנות התשעים, אבל זה כמובן עניין סובייקטיבי.

מבחינת חקיקה המדינה פחות ופחות לוקחת תפקיד בחיי הפרט, החרדים מתרבים בקצב מטורף אבל יש תהליך חילון מאוד משמעותי במקביל.

(dkaro) #1383

אני לא בטוח איזה תרד הכי מתאים, אבל סתם רציתי לשתף אתכם על היעילות המדהימה של המגזר הציבורי:

לפני יומיים קיבלתי 2 מכתבים הביתה המבשרים שבקשתי להחזר מס נקלטה. הקטע המצחיק/עצוב הוא שאת הבקשה הגשתי בחודש מאי. 2016. המכתב נחתם בכך שהבקשה נקלטה אך עדיין לא טופלה והם עוד צריכים לעבור עליה ולבדוק. לקח למדינה 1 שנים ו-3 חודשים כדי לקלוט בקשה להחזר מס במחשב. לא לטפל בה, להזין אותה למחשב.

עכשיו, אם חשבתם שזה היה תקוע שנה בדרכים ונקלט כבר מזמן, תחשבו שוב (מה גם שדואר ישראל בעצמו הוא ממשלתי ולכן זו מחשבה סבירה כאן). המכתב הודפס בתחילת אוגוסט. שנה ושלושה חודשים להזין במחשב. שלושה שבועות לשלוח מכתב. שנת 2017. ואנשים באמת לא מבינים למה הימין קורא שוב ושוב לצמצם את מעורבות הממשלה בכל דבר שלא ממש ממש צריכים אותה.

(DoctorGonzo) #1384

אולי בבחירות הבאות הימין סופסוף ייבחר ויוכל לצמצם סופסוף את מעורבות הממשלה בכל דבר שלא ממש צריכים אותה…

(dkaro) #1385

הימין הכלכלי האמיתי, לא הפופוליסטי השולט באשמת העם המטומטם. אל תבלבל בין ימין מדיני לימין כלכלי.

המילה “הפרטה” היא מילה גסה ברחבי מדינת ישראל, ולא באשמת ממשלת הימין. בינתיים כולם ימשיכו להתלונן על תחלואי הממשלה ויחפשו פיתרון בהגדלת אותה ממשלה.

(DoctorGonzo) #1386

העם המטומטם? נשמע גרבוזוני-קוטלראי… הנה, יש לך 12 אלף אוריה’ס המתקראים בעצמם הליכונידיקים החדשים, שרוצים להכניס את את הימין הכלכלי שלך לכנסת, והרוה"מ הנערץ כלכלית שלך מתייג אותם כאנשי שמאל מחרשי זדון ופועל בשיא הכוח לזרוק אותם מהמפלגה על שלל כוכביהם הניאו-ליברליים. אז מהיכן יגיע השינוי, מה-4 מנדטים בלחץ שפייגלין אולי יגרד?

וואלק לא מבין אותכם.

(dkaro) #1387

העם אכן מטומטם, אבל לא באשמתו המלאה. לתקשורת יש חלק גדול מאוד בחינוך הכלכלי הקלוקל של רוב האזרחים בארץ. החינוך הזה מאפשר לפוליטיקאים דוגמת כחלון ולפיד לעשות שטויות בשביל עוד כמה קולות. נתניהו פשוט מסוגל לשחק את המשחק טוב יותר עם פחות שטויות.

לא ידעתי שהליברלים בליכוד והליכודניקים החדשים זה אותו דבר.

(DoctorGonzo) #1388

או, ידעתי שבסוף נמצא את האשם הראשי (התקשורת). אני לא מבין, בקנציה הראשונה שלו מאז שחזר לראשות הממשלה, שהוא מינה פאפפט כמו שטייניץ לשר האוצר, איפה היו ההפרטות הגדולות האלה שאתה מדבר עליהן?

בפינצטה לא תמצא הבדלים בין הליברלים בליכוד והליכודניקים החדשים. אותה תפיסה כלכלית, אותה אג’נדה פוליטית (בוא נדחוף איזה השכל לקישוט או ויטמן לקינוח) ואותה נאיביות - כמו בקזינו, הביתנים תמיד מנצחים. את האוריה"ס “הליברליים” פחות סופרים כרגע כי אין להם מסה של מתפקדים כמו של הלה"ח.

(dkaro) #1389

התקשורת אכן אשמה.

אני לא מבין אתה הטענה שלך. היכן טענתי שממשלה ישראלית כלשהי ביצעה מדיניות אידיאלית? כל מה שטענתי זה שהאלטרנטיבות הרבה יותר גרועות ושעובדתית מעולם לא היה פה טוב יותר. זה לא אומר שלא יכול להיות פה אפילו עוד יותר טוב עם מדיניות קפיטליסטית אמיתית, שלצערי כיום אין לה ממש היתכנות פוליטית, פשוט בשל הבורות בציבור שלא יתמוך במדיניות שכזו. וכאן התקשורת נכנסת לתמונה.

(ganjo) #1390

דוד אתה מציע להפריט את רשויות המס בישראל? יש לזה אח ורע בעולם?

(dkaro) #1391

לא. אני מציע ללמוד מיעילות מוסדות ממשלתיים כגון רשות המס על הרשויות שכן אפשר להפריט. אין שום סיבה שבעולם שדואר ישראל יהיה בבעלות ממשלתית. או חברת חשמל. או רכבת ישראל. או אין ספור מוסדות וחברות ממשלתיות אחרות.

אני הייתי עוד שוקל ללכת רחוק יותר ולהפריט גם את מערכת החינוך הכושלת, אבל שם אפילו אני קצת מתחיל לחשוש והייתי חושב עשר פעמים איך עושים את זה בצורה הנכונה ביותר. אבל אין בכלל ספק שזה הכיוון הנכון.

(kenny) #1393

להפריט את הרכבת? אתה רוצה להעניק למישהו מונופול פרטי? הרי זה לא שיש לך אינספור מסילות לאינספר חברות פרטיות.

אני מבין את התסכול מהבירוקטיה הממשלתית, באמת, ויש מקומות שבהם אפשר להפריט, אבל התפיסה הליברטריאינית הזאת כאילו הפרטה זה פיתרון קסם היא נאיבית לא פחות מזו של הסוצילאיסטים שאם המדינה תשלוט בהכל יהיה בסדר.

יש דבר כזה שנקרא איזון במערכת - לקחת את זה לקיצון אחד או אחר לא יפתור כלום, יש מוסדות ורשויות מסוימים שהפרטה אף תזיק כי הן לא בנויות להיות מופרטות. זה טיפה יותר מורכב משחור ולבן של הפרטה או הלאמה.

(dkaro) #1394

קיצון? חברת רכבת, דואר וחשמל פרטית זה קיצון?

ומי החליט שמונופול ממשלתי עדיף על מונופול פרטי? ויש דרך לדאוג לתחרות גם ברכבת (למשל: הוספת מסילות, בעלות ממשלתית על המסילות והפרטת מפעילי הקרונות, וכו’)

(ganjo) #1395

ההיתקלויות של עם רשויות המס דווקא היו יעילות עד כה ואני מת שייקח להם זמן להחזיר לי כספים יש להם אחלה ריבית:-)

אני אמנם סמולן אבל בכל הנוגע להפרטה גם אני נוטה להיות בעד. המגזר הציבורי עובד בצורות מאוד לא יעילות על גבול העצלניות.

(Uriah) #1396

למה יבוא חופשי? כמה נקודות אקטואליות

• חגי תשרי ועגבניות:
    מי שזוכר את הפוסטים הקודמים על עגבניות, מודע לכך שמדינת ישראל למעשה גורמת לעגבניה מיובאת להיות לא רווחית: ראשית מכיוון ששיעור המכס עומד על 272% ושנית מכיוון שהיבואן נדרש על פי חוק להוציא את העוקץ מהעגבניה על מנת שחיי המדף שלה יהיו קצרים ושהתוצר יהיה גרוע.
    מסתבר שבעקבות החום הכבד בחודש האחרון רשת שופרסל החליטה למרות ההחלטות הנ"ל לייבא עגבניות מטורקיה ולשלם מכס מלא.

למרות אזהרה של משרד החקלאות מפני המחסור הצפוי בעגבניות, אין החלטה כרגע על מכסות ייבוא והתוצאה הצפויה היא תוצרת גרועה במחירים מופקעים. למקרה שתהיתם לגבי יוקר המחיה…

• חמלה, משלוחים חיים ויאיר לפיד:

גילוי נאות - אני לא צמחוני ולא טבעוני, אבל לדעתי אם אפשר למנוע סבל מבעלי חיים ואף להיטיב עם אזרחי המדינה ראוי לעשות זאת.
בישראל ישנה תופעה מחרידה הנקראת משלוחי בעלי חיים, המשמעות היא שיבוא בשר איננו מתבצע כמוצר מכיוון שאורך חיי המדף המותר בחוק עבור 0-2 מעלות הוא 45 ימים מיום השחיטה ואילו עבור 4 מעלות מדובר ב14 יום. כך למעשה לא מייבאים את הבשר כבשר מארגנטינה, אירלנד או אוסטרליה - אלא כבעל חיים חי ונושם. גם אחרון הציניקנים לא יכול להתכחש למראות המזעזעים של בעלי חיים במסע, אני אחסוך ממכם את הפרטים הגרפיים אבל הנקודה היא שניתן לכל הפחות לצמצם את התופעה.
באירופה אורך חיי המדף המותר בחוק הוא 120 יום, מה שיאפשר זמן סביר למשלוח, אריזה והפצה וניתן במצב כזה להפוך את המשלוח החי ללא רווחי. ישנו כרגע סיכום לגבי הארכת חיי המדף ל85 יום בישראל,
מעבר לכך שר האוצר לשעבר Yair Lapid - יאיר לפיד במקום להוריד את המכס על יבוא פתח מכסות פטורות מיבוא (כלומר יבוא חופשי רק למי שמקומבן) ואף הקצה 25 מיליון שקלים (!!!) על הסברה מדוע בשר טרי עדיף על פני בשר קפוא.

אני לא חושב שישראל צריכה באופן אקטיבי לעודד טבעונות או צמחונות, זו החלטה אישית בעיני: אבל לכל הפחות המדינה יכולה להימנע מהתעללות שלא לצורך בבעלי חיים ויש לכך אפילו הצדקה הלכתית.
כל מה שהמדינה צריכה לעשות על מנת להימנע מהתעללות מיותרת בבעלי חיים זה להאריך את זמן חיי המדף המותר בחוק ולאפשר יבוא סדיר של בשר קפוא או מצונן.