המצב הכלכלי בארץ

פוליטיקה

(Alessandro Del Piero) #1342

אני בטוח שלאוריה יש הרבה יותר מקורות מאשר לי ולכן נשאיר לו את המלאכה, אבל נראה לי שכדאי שתתחיל עם זה:

(Uriah) #1343

@Ricardo

לקריאה

או להאזנה

http://www.added-value.co/12/

(Rock'N'Raul) #1344

יש הימורים חבר’ס?

מקווה להורדת מס רווחי הון, מס חברות, מס הכנסה ומע"מ.
והלוואי שתופחת רגולציה… מיסים זה חלק אחד בקושי.

(Uriah) #1345

למה יבוא חופשי?
שבוע 13
והפעם: מדינת ישראל מגינה באומץ - על תעשיות שכלל לא קימות

היה היתה לפני שנים לא רבות תעשיית מקררים במדינת ישראל. התעשייה גוועה, אך עם זאת המדינה עדיין מגינה על תעשיית המקררים: יבואן של מקררים מהמזרח הרחוק משלם מכס מכיוון שהוא מתחרה בתעשייה המקומית - שכבר לא קיימת - והוא כמובן מגלגל את העלות בחלקה למחיר הסופי. למרבה הפלא, המדינה דווקא מגנה על המקררים הטורקים, שכן הם פטורים ממכס בעקבות הסכם סחר בילטראלי. מזל שהמדינה שלנו מעודדת את תעשיית המקררים הטורקית (חבל שהיא חוסמת לעומת זאת את המלט הטורקי על מנת להגן על נשר). אז היכן בדיוק אני קונה “כחול לבן” כאן?

פניתי למשרד הכלכלה והתעשייה בנושא והם אמרו לי משהו בסגנון של אתה צודק ואנחנו מתכוונים להמליץ להפחית את המכס, בעברית מדוברת - אין לזה באמת סיבה ואנחנו משלמים סתם.

באופן דומה, המדינה מגינה על תעשיית הנעליים הישראלית - שכלל לא קיימת.

רשת פוט לוקר תפתח בקרוב את סניפיה בארץ, והמחירים יהיו כמובן יקרים מהמחירים מעבר לים: מדוע? לפי בעלי החברה הסיבה היא (תחזיקו חזק!) מכס.

על הנעלה היבואנים משלמים 12% מכס וכמובן מגוללים את המחיר לצרכן.

כשמדברים על יוקר המחיה ובמיוחד בהקשר של השכבות החלשות, חייבים להתחשב במוצרים הבסיסיים: מקרר ונעליים אלו לא מותרות. המדינה ללא שום סיבה מייקרת עבורנו את המוצרים האלו באופן מלאכותי לחלוטין.

רוצים לשלם פחות על מקררים? רוצים לשלם פחות על הנעלה? תמכו בהורדת מכסים וביבוא חופשי.

(DoctorGonzo) #1346

תעשה סקר, וסביר להניח שתקבל 90% תמיכה בעמדה שלך לגבי הורדת מכסים ויבוא חופשי, אבל מה זה עוזר לנו כשיש כמה לוביסטים של מספר גופים שהדרך שלהם לפוליטקקים הרבה יותר קצרה משלי או שלך (לבינתיים, עד שתשלימו את המהפכה הליברלית שלכם)?

(Uriah) #1347

הרוב בציבור לא מכיר את סוגיית המכסים בכלל, ואני מוכן לחתום על זה.

לא מדובר בלוביסטים תמיד, לפעמים זו סתם טיפשות אקראית לחלוטין.

(DoctorGonzo) #1348

קח את ההודעה שלך (הקודמת) ותציג אותה כפי שהיא - ותקבל את ה-90%. אגב, בעידן ההזמנות מהאינטרנט, רוב הישראלים נחשפים למושג המתקרא “מכס”.

(Uriah) #1349

אבל כרגע הישראלי לא מודע לעוולה הזאת, הם לא מודעים לקונצנזוס המוחלט בנוגע למכסים בקרב אנשי מקצוע והם לא מודעים על המכס שסתם בלי סיבה לוקחים להם על מקררים מסין.

(imblue) #1350

אוריה, מניסיון דיונים כאלה אף פעם לא עולים כ"חבילה". אין דיון פוליטי מקיף במכסים, אלא דיון ספציפי לכל עניין ועניין. וזה מקל על קבוצת לחץ להגן ולהציג טענות דמגוגיות נגד ביטולם. צריך לעלות נושא נושא ולנסות תקוף אותו. בפעם האחרונה היו אלה החקלאים, שהצליחו להוריד את כחלון מרפורמה שניסה להעביר.
אם עניין מוצרי החשמל יעלה תראה את אנשי מכון התקנים או איזשהם יבואנים-בלעדיים-שקרכלשהו מזהירים שילדים יתחשמלו ממקררים וככה לגבי כל מי שנהנה מההגבלות הקיימות. זו עבודה סיזיפית לצערנו.

(Rock'N'Raul) #1351

עבודה סיזיפית שיכולה לייעל את השוק בשיעור של מיליארדים בסה"כ. לדעתי זה שווה את זה, כל שקל שיחסך ילך למקום יעיל יותר, ונקווה שעד אז גם ירדו שיעורי המס ככה שעוד יותר כסף ישאר בידי האזרחים. בסופו של דבר אני חושב שצעדים כאלו יכולים לייעל את הכלכלה ברמה כזו שהצמיחה פה לא רק תישאר ברמה הנוכחית אלא אפילו תגבר, וזה אינטרס לאומי ולא רק אינדיבידואלי. מדינה עם כלכלה חזקה זו מדינה שהאינטרסים שלה מקודמים ביתר קלות אל מול מדינות אחרות.

(DoctorGonzo) #1352

ומצד שני, המדינה התמכרה למסים הללו, ותהליך גמילה ממסים שקופים כאלו זה עניין די משמעותי (לא שאני נגד).

(Rock'N'Raul) #1353

אני לא חושב שהמדינה התמכרה למכסים, אלו יותר שרי אוצר פופוליסטים שהתמכרו להצהרות פופוליסטיות ולצעדים פופוליסטיים. בסה"כ מכס זו הצורה היעילה ביותר לפגוע בכל הצדדים בכך שהיא מעוותת את השוק בצורה עמוקה מאוד שמתגלגלת בשלב מאוד מאוחר על כלל הגורמים.
ביטול כלל מכסי המגן ושאר העוולות הללו תעביר כוח אדם, זמן, הון וכל השאר מתחומים שישראל לא טובה בהם באופן יחסי (חקלאות, ייצור בגדים, מוצרי חשמל וכו’) לתחומים שהיא כן טובה בהם (מו"פ, הייטק על כל גווניו ועוד). מעבר להוזלה שזה יוביל אליה בצורה ישירה, זה יוביל לעליה ביצרנות וגם לעליה בהכנסות ממיסים… עקומת לאופר and stuff, וזה אפילו ללא הורדה ישירה של מיסים אלא רק מכסים. הורדת מיסים בנוסף למכסים תוביל להשקעה רבה יותר בשוק ההון, השקעות חיצוניות רבות יותר, יעילות גדולה יותר של המשק באופן כללי ופחות עיוותים שיובילו לפחות החלטות כלכליות שגויות בידי אינדיבידואלים על סמך מידע לא נכון שהשוק משדר כלפי חוץ.

הורדת מכסים והורדת מיסים תוביל לעלייה בגבייה בטווח הארוך, ולצערנו שרי האוצר שלנו הם בעלי ראייה טקטית בלבד ולא אסטרטגית. הלוואי וביבי נתניהו יחזור להיות שר אוצר, ושיהיה כמו שהיה בפעם האחרונה. הצעדים שלו ב2003-2005 יצרו את התנאים שמאפשרים את הצמיחה החזקה היום, מיותר לציין מה צעדים נוספים באותו כיוון יעשו לכלכלה הישראלית.

(Uriah) #1354

כחלון:

“הייתי מפחית את כל המכסים במדינת ישראל. מכס זה דבר מיותר, מס קנייה הוא דבר מיותר, ובמקומות שבהם אצליח להוריד מכסים בלי לפגוע בתעשייה או לגרום לאבטלה אני אעשה את זה”.

רגע - אבל אתה לא שר האוצר? :disappointed:

פשוט גונבים אותנו במדינה הזאת.

(Rock'N'Raul) #1355

איפה ומתי הוא אמר את זה? פשוט עלוב נפש, נמאס כבר לשלם על מוצרי מזון במדינה הזו הון. זה הדבר שפוגע יותר מכל באוכלוסיות חלשות, רק תחשבו כמה זה משמעותי למשפחה בת 5-6 נפשות שכל שבוע עושה קניות (של מוצרי מזון נטו!) ב-700 שקל. הורדת מכסים תוריד את זה בין לילה ל-500 שקל ומטה, וזה על פי הלוגיקה הפשוטה שעל רוב מוצרי המזון המיובאים יש מכסי מגן של מעל ל-100%.

באופן כללי צריך להוריד את כל מכסי המגן בכל התחומים, אין דבר שיגרום לייעול הכלכלה ולהקלה על המעמד הנמוך והבינוני יותר מזה.

(Uriah) #1356

(dkaro) #1357

סתם כי מעניין אותי לראות מה דעת הקהל כאן, אנא התפקדו (ונמקו):

• מחירי הדיור בישראל נמצאים בבועה, הצפויה להתפוצץ במוקדם או במאוחר. ירידת מחירים חדה בוא תבוא.
  • מחירי הדיון בישראל סובלים בבעיית עודף ביקוש על היצע פשוטה ביותר, ועל כן ככל שההיצע יגדל המחירים יתייצבו ואולי אף ירדו מעט. לא תהיה שום התפוצצות בועה ואנו לא צפויים לירידת מחירים חדה בעתיד הנראה לעין.
  • עזבו אותנו מהיצע שמיצע, מחירי הדיור ימשיכו לעלות (נומינאלית) לעד, לא תהיה ירידת מחירים.

(ganjo) #1358

אני לא יודע על איזה סעיף אני נופל אבל מחירי הדיור גם אם ירדו (ומידי פעם הם בטח ירדו קצת) זה לא ממש ישפיע כי הם מלכתחילה גבוהים מידיי. כלומר אם אין 2 מיליון לבית אז זה שהוא יעלה מיליון שמונה מאות כבר לא ממש יעזור.

(sh4rky) #1359

העלייה בעשר שנים האחרונות גבוהה יותר מעשרה אחוז.
אני מכיר מקרוב בתים שנרכשו ב2010 במיליון מאה ושווים היום מיליון וחצי, ואפילו דירות שנרכשו ב2015 ב600 אלף ושוות כיום 850.
אם המחירים יחזרו באורח קסם לרמה של 2007, אפשר להעריך שבית שנמכר כרגע בשני מיליון ימכר בסביבות מיליון וחצי - מיליון ארבע מאות. כרגע אפשר למצוא דירות במרכז בפחות משני מיליון (לא תל אביב), כך שהמחירים לא חייבים להיות כל כך גבוהים.

(Rock'N'Raul) #1360

אני חושב שהשוק במצב די בועתי. ברגע שיתחיל זרם של דירות חדשות לשוק אנחנו נראה ירידה במחירים ואולי פיצוץ של הבועה, התקווה שלי זה שנחזה בתהליך הארוך מועד ולא הקצר מועד ולא יהיו השלכות דרסטיות על המשק.

אגב, אני לא איזה אנליסט או משהו אבל האקלים הכלכלי הנוכחי יוצר אווירה עסקית מבשרת רעות לדעתי… זה רק אני מרגיש ככה?

(dkaro) #1361

ליאור, טיעון ממש לא נכון. ירידה שכזו של 10% זה ירידה עצומה במחיר, והיא כמובן תשפיע מאוד: היא תוריד את כל הדירות בשוק בכ-10% (אחרת למה שמישהו שיכול היום לקנות דירה ב-1.8 מליון, שכנראה פחות טובה מזו ב-2 מליון, יסכים לרכוש את אותה דירה ב-1.8 מליון אם הדירה של ה-2 מליון נמכרת באותו מחיר? [אני מניח כאן הנחה נוספת, אבל נעזוב את זה כרגע, פחות רלוונטי]).

כלומר כל זוג שהיה רחוק מהיכולת לרכוש דירה בכ-10%, כרגע נמצא במקום בו הוא יכול לעשות זאת. אין לי מושג כמה אנשים כאלה יש, אבל סבורני שלהגיד שזה “לא ממש ישפיע” זה רחוק מאוד מלהיות נכון.