המצב הכלכלי בארץ

פוליטיקה

(Alessandro Del Piero) #1321

שוב, בדיבורים כולם טובים. ע"ע שקד כאמור.

לא אמרתי שיש סתירה, אני פשוט טוען שאין תועלת בפעילות פוליטית במציאות התודעתית היום.
עלק ירוק פחות או יותר מסכמים את הטענה שלי - הם הצליחו לעשות שינוי תודעתי (בלי שום כוח פוליטי) ובעקבות השינוי הגיעו שינויים פוליטים שמגיעה לשיאה עכשיו.

(Rock'N'Raul) #1322

אל תשנא את השחקן, תשנא את המשחק. ואם שחקן כלשהו עדיין משחק במשחק אבל מנסה לשנות את הכללים, או לפחות להעלות למודעות הציבור שהכללים מפגרים… צריך לשמוח על כך. במידה מסויימת אפשר לומר תודה למחאה החברתית שהעלתה על סדר היום את הנושא :slight_smile: תראו איזה שינוי עברנו בפחות מ-6 שנים, יש את התל"ח, חופ"ל, הליברלים בליכוד וחברי כנסת שמדברים בלי לפחד על חופש כלכלי וליברליזם… בעידן הרשתות החברתיות והנגישות האדירה למידע, עצם ההעלאה למודעות (כמו הדוגמה הנפלאה שאוריה נתן בנוגע לעלה ירוק) עושה פלאים - שינוי משמעותי תמיד יגיע דרך העם ולא דרך פוליטיקאים.

(Uriah) #1324

למה יבוא חופשי?
שבוע 7
והפעם: למה העגבניות יקרות? על אליטה מנותקת, תקשורת בורה, לובי חקלאי ופוליטיקאים לחיצים.

רעיה שטראוס, כפי ששמה מרמז, היתה חלק מהבעלים של שטראוס ומכרה את מניותיה ב160 מיליון דולר - היא אחת מאותם בודדים אשר נהנו מהפרוטקציוניזם ההיסטורי במדינת ישראל. עבור שטראוס טובת המדינה היא טובת המשפחה, וטובת המשפחה היא טובת המדינה. כשעלה לדיון עניין יבוא העגבניות, שמרה רעיה שטראוס על עקביות בתפיסת עולמה ולהלן הציטוט מתוך ראיון עם אילנה דיין:

"אולי זה אכזרי, אבל אם משהו יקר - אז שיאכלו משהו אחר. לא חייבים להיצמד לעגבניה"
https://soundcloud.com/glz-radio/strauss

שר האוצר כחלון רתח מזעם, ובניגוד לאופיו הנח התבטא בצורה חריגה:
“אנשים אטומים ומדושני עונג אומרים לאנשים אחרים שלא יאכלו עגבניות”

http://www.mako.co.il/news-channel2/Economy-Newcast-q2_2016/Article-882de3deda51451004.htm

קשה שלא להיזכר בדמיון לאימרה המיוחסת (שלא בצדק אגב) למארי אנטואנט - “אם אין לחם שיאכלו עוגות”. ואין בכך שום דבר מקרי. אנטואנט בדיוק כמו שטראוס - היתה פילונטרופית אשר תרמה ביד רחבה והמשותף לשתיהן היא הניתוק האדיר ברמת המודעות. היום ממש כמו בעבר - הפוליטיקאים מתעלמים מעצות הכלכלנים ומתחשבים בגחמות האצילים.

בחגי תשרי מצב העגבניות בארץ היה קטסטרופלי, לאחר שהושמצו כמו תמיד הממשלה בחוסר ברירה פנתה אל היבואנים על מנת שיצילו את הצרכן הישראלי: זאת תוך כדי שמשרד הכלכלה והתעשייה מממן קמפיין נגדם ברשתות השיווק (“קונים כחול לבן”) וכשחוסר הודאות תמיד מרחף מעל האינטרס הכלכלי שלהם. כך התבטא אחד היבואנים

"“יש לנו 8 מכולות עגבניות בנמל חיפה עם 160 טון ומצעד האיוולת נמשך. המחסור אדיר. אתמול, לראשונה אחרי 22 שנה, לא חילקתי עגבניות לנקודות הקצה. בסיסי צה"ל שאני מספק להם לא קיבלו עגבניות, כך גם בתי מלון ובתי חולים, וכל זאת בגלל ביורוקרטיה. במקום שמשרדי האוצר והחקלאות ייערכו בזמן כדי שיהיו מכסות חדשות ב-1 בינואר, זה כרגע תקוע בין משרד האוצר למשרד החקלאות”.

החקלאים ראו בפתיחת השוק ליבוא כבגידה, הן מצד הממשלה הן מצד רשתות השיווק. כמחאה רבים מהם חילקו את העגבניות שלהם בחינם. אך טענת החקלאים בעייתית משלוש סיבות ולמרות התדמית - הם אינם קדושים. מספר עובדות שחשוב שתדעו:

עובדה ראשונה: העגבניות הישראליות יודעות להתחרות היטב בעגבניות תוצרת חוץ.

וכיצד אני יודע זאת? מכיוון שמעבר לים אף אחד לא מתעדף את העגבניה הישראלית והיא נמכרת בכל זאת בהיקפים מכובדים (בעיקר עגבניות השרי אגב). אנחנו מייצאים עגבניות לרוסיה, סלובניה, הולנד (תחנת מעבר משמעותית ביבשת) ולמעשה החקלאי הישראלי מתחרה בעגבניות מטורקיה, איטליה ומספרד. מדוע שלא יוכל לעבוד בתנאי תחרות בארץ? הרי כאן עלות ההובלה נמוכה יותר והדרך ללקוח לא נמשכת זמן רב.

http://www.moag.gov.il/yhidotmisrad/research_economy_strategy/publication/2014/documents/Tomatoes_in_israel.pdf

עובדה שניה: התאחדות החקלאים מנעה צעדים נגד תיאום מחירים מצד רשתות השיווק

אבשלום אבו וילן, חבר כנסת Meretz מרצ לשעבר ונציג הלובי החקלאי מנע מספר פעמים את הניסיון של רשות ההגבלים העסקיים מלפעול נגד תיאום מחירים. החקלאים מוחאים פעמים רבות נגד פערי התיווך, אבל הנציג שלהם כמו נציג של כל גוף גדול הוא פשוט “שונא סיכון” מטבעו. (דקה 18:22)

עובדה שלישית: גם כשמיתירים יבוא, המדינה דואגת שהעגבניות המיובאות יגיעו במצב מזעזע.

במדינת ישראל ישנה התעללות ביבואנים, כשהם נדרשים לפגוע בסחורה אותם הם מביאים. למעשה בתחום העגבניות, היבואן מתחייב להוציא את הגבעול כך שחיי המדף של העגבניה יהיו קצרים

זו הסיבה לכך שהעגבניות מטורקיה הגיעו בחגי תשרי במצב רע לצרכן הישראלי. הדבר דומה לכך שנדרוש מיבואנים ליצור קרעים בבגדים מסין על מנת להשוות את תנאי התחרות עם הטקסטיל הישראלי.

ולמרות הצהרותיו של כחלון, הוא לא דואג באמת לצרכן הישראלי. אחרת איך אפשר להסביר מכס של 270 אחוזים אשר מהווה בפועל חסם יבוא?
http://62.219.95.10/TaarifHistory/SeifimList.aspx?valuedate=20170217&helek=02&perek=07&prat=02

המכס על העגבניה הופך את הצרכן הישראלי לא רק לשבוי מבחינת מחיר, אלא גם מבחינת רעל. הרי אנחנו מחויבים לקנות עגבניה ישראלית, כך שמבחינה מבנית את העגבניות המרוססות יותר עדיף למכור לנו ואת אלו המרוססות פחות עדיף לייצא.

וכיצד התקשורת מסקרת את העניין בזוית הכלכלית?
כרגיל - באמצעות פופוליזם. התוכנית לילה כלכלי תיארה את המקרה מזוית החקלאי, אני לא מזלזל בקשיים של אותו מגדל עגבניות אשר בהחלט חווה רגעים לא פשוטים. אני מתאר לעצמי שהוא לא מכיר היטב את השותפות האמיצה בין נציגו אבו-וילאן לבין רשתות השיווק. אבל מיהם הפרשנים המקצועיים?

אנא העבירו לדקה 2:57

המנחה גדי סוקניק (ללא כל השכלה בכלכלה) מראיין את אמיר חייק אשר מתואר כ"רואה חשבון". אבל חייק איננו רו"ח רגיל - הוא היה בעברו מנכ"ל התאחדות התעשיינים עליה דיברתי בפוסט השני וסגן יו"ר מכון התקנים (גוף מושחת אחר עליו אדבר בעתיד) ובאופן טבעי האינטרס שלו לאורך השנים הוא להפיץ את האג’נדה המרקנטליסטית.

ערן הילדסהיים קונספירטור ידוע וגם הוא ללא השכלה רלוונטית מאשים את החברות בין רמי לוי לבין כחלון… מדוע הוא לא שואל קצת על החברים של אמיר חייק? ומה יש לו לתרום לדיון מלבד רמיזות על חברות בין פוליטיקאים ואנשי עסקים?

בדיון מדיני מביאים נציג מהימין ונציג מהמשאל ונותנים לשניים להתנצח. אבל בדיון כלכלי החוק שונה - הרי בדיבייט המתואר אין בעד ונגד ייבוא, יש רק נגד ונגד. ודווקא יש ל"בעד" לא מעט תומכים: הכלכלן הראשי, נגיד בנק ישראל הקודם והנגידה הנוכחית, ראש המועצה הלאומית לכלכלה וכמעט כל גורם מקצועי שאפשר לחשוב עליו. האליטות בתקשורת כמו האליטות בשוק המזון, שומרות עלינו מעצמנו - בינתיים אנחנו נאכל עגבניות יקרות ומורעלות יותר. העיקר שאנחנו פטריוטים נאמנים.

בחזרה לצרפת. לאחר שטרא, שר האוצר של צרפת העשיר את קופת המלך וגרם למדינה לפשוט רגל באמצעות העלאת מכסים על יבוא חיטה - הגיע שר אוצר אחר. טרוגו יעץ למלך לואי השישה-עשר לפתוח את היבוא, מרי אנטואנט זעמה וכשטרוגו ביקש תמיכה פוליטית מהמלך האחרון נכנע ללחצים של אישתו ושל שאר בני האצולה.

אני משוכנע בכך שמרי אנטואנט לא היתה אדם רע וכך גם רעיה שטראוס איננה אדם רע, היא פשוט חונכה להאמין שמה שטוב לה - טוב לעם. כך גם מתנהלות אליטות במדינה שלנו, הדרך שלנו להילחם בהם היא חלילה לא באמצעות אלימות - אלא באמצעות דרישה פשוטה: תורידו מכסים. תנו לנו לאכול עגבנייה בזול.

(imblue) #1325

http://www.nrg.co.il/online/16/ART2/865/813.html?hp=16&cat=161&loc=3
אני שמח שהגז יתחיל לזרום לישראל. אלה בהחלט חדשות טובות.
כל כך הרבה קשקשת ודיס-אינפורמציה עברו בנושא הזה, וכל כך הרבה איומים שלוויתן לא יפותח. אפשר לנשום לרווחה.

(Uriah) #1326

כחלון יוריד לקראת החגים את המכסים על מנת להקל על העניים.

ומה עם … שאר השנה? :confused:

(Paul Heyman) #1327

אם להיות טיפה גס… בשאר השנה הוא הולך להמשיך להעמיד פנים שלדעה שלו יש משמעות אפילו מינימלית בקואליציה הזאת, ובסופו של דבר להתקפל בפני כל שאר החברות בקואליציה כל פעם.

(Uriah) #1328

תן לו קצת קרדיט, חלק מכובד מהרעיונות המפגרים הם בלעדיים שלו.

המס על הדירה השלישית זה רק כחלון וחבריו, אלי כהן שר הכלכלה החדש מנצל כל הזדמנות בשביל לספר כמה יצוא זה טוב ויבוא זה רע.

(Alessandro Del Piero) #1329

מה שעצוב זה שהעניים יודו לו ויתנו לו את הקול עבור זה, אבל אף אחד מהם לא ישאל למה שזה לא יקרה כל השנה או למה פאקינג רק מי שקרוב לצלחת נהנה ממכסות הייבוא, במקום פשוט לאפשר לכולם להנות.

(Rock'N'Raul) #1330

הליברלים בליכוד פרסמו שהם פועלים בכיוון של הפחתת מכסי יבוא. בוא נקווה שכל מכסי המגן יעלמו ממדינת ישראל והיבוא לכאן יגדל וכך הכלכלה תשתכלל. טוב מאוד כדי להתמודד עם ההתחזקות המטאורית של השקל שמשפיעה על היצואנים.

אופציה נוספת כדי להקל על היצואנים היא פשוט להוריד את מס החברות. בוא נקווה לנתוני גביית מיסים יפים בפברואר כדי שקח-לו יוריד טיפה מיסים, מי יתן ויוריד גם את מס החברות וגם את המע"מ ויקל גם על הצרכנים וגם על המעסיקים כאחד. שר אוצר חדל אישים.

איפה ביבי של 2003?!?!

(Uriah) #1331

היצואנים ממש לא מקופחים אם כבר מעלים את הנושא…
אני שומע רחשים על מכסות לצערי ולא על מכסים, מכסות זה משהו שמחלקים כששר האוצר מרגיש רחום וחנון.

רוקנרול, אתה פקוד?

נתניהו של 2003 היה שר אוצר, באופן אירוני דווקא הכח שלו כראש ממשלה מוגבל…

(Rock'N'Raul) #1332

ברור לי שהיצואנים ממש לא מסכנים, הם מסובסדים על חשבון כלל האזרחים (והמשק) עם רכישות המט"ח של בנק ישראל, אני פשוט חושב שראוי להקל עליהם בצורות אחרות. הורדת מס חברות זו דרך מעולה - גם להפחית את ההוצאות המפגרות של בנק ישראל (לא עדיף לקנות זהב?!), גם לשכלל את המשק.

מקווה שמכסות פסח וכל השיט הזה יעלם כבר מהמדינה ונראה יבוא חופשי בכל עת. מאוד מקווה שהחברה בליברלים דוחפים לזה, זה אחד הדברים החשובים ביותר ומספיקה ההצלחה שתבוא בתחום ספציפי (ירקות/פירות/בשר/אנערף) כדי לדחוף לזה בכל המגזרים ובכל התחומים.

אגב, פקוד כבר ידידי. ממזמן :slight_smile:

(Uriah) #1333

כל הכבוד :slight_smile: היום פקדתי עוד חבר, מקווה שנספיק לצבור כמה שיותר כח עד לפריימריז.

אגב, השקל הישראלי לא מגובה בזהב כמו האמריקאי.

(Alessandro Del Piero) #1334

זה האנשים שבסופו של דבר מכניעים את כחלון ודופקים אותנו

צריך להקים צבא של טוקבקיסטים ועוד אלפי עמודים כמו שיט שקולקטיביסטים אומרים (ממליץ מאוד לעקוב, אגב) כדי להצליח לשנות את התודעה של האנשים כדי שלא יסגדו לשלי וחבריה.

(Uriah) #1335

זה בסך הכל עוד עסקן בגדודי העסקנים של הלובי החקלאי בדיוק כמו אבו וילן, רק שהם בניגוד לאלון חסןים למיניהם מצטיירים כ"מלח הארץ" משום מה.

הרי מה עשה דוב אמיתי בעצמו? הוא גידל פירות “ישראלים” עם שבעה עשר עובדים תאילנדים אשר הועסקו לא כחוק ואף הורשע בבית משפט.

http://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-4384031,00.html

ממש ציונות לתפארת!

(Alessandro Del Piero) #1336

עדיין לא שמעתי אף טענה מוסרית/כלכלית/הגיונית/ציונית או כל דבר אחר שמצדיק שחייב להיות חקלאות בישראל, מכסות ייבוא ופרוטקציוניזם. איך זה שהם כל כך מצליחים?

(Uriah) #1337

תן הצצה על הטוקבקים ועל התגובות, הם משקפים את המצב בלובי בכנסת.

האתוס החקלאי מושרש חזק מאוד בארץ: בן גוריון הגדיר את עצמו קודם כל כעובד אדמה ורק לאחר מכן כראש ממשלה. פסיכולוגית לדעתי זה קשור לניכור כלפי התדמית של היהודי הגלותי, כאילו לעסוק בפיננסים זה דבר רע.

אני לא נגד חקלאות בארץ ולדעתי היא לא תיעלם בתנאי תחרות, פשוט כרגע היא לא יעילה. אין לנו שום סיבה לגדל חיטה למשל (בלתי אפשרי כמעט לאפות לחם מחיטה ארץ ישראלית) אבל אבוקדו דווקא כן (האבוקדו הישראלי מתחרה בצורה מרשימה מעבר לים).

(Alessandro Del Piero) #1338

גם לי אין שום דבר נגד החקלאות בארץ - פשוט רוב התגובות בעד מכסי הייבוא זה שזה יחסל את החקלאות בארץ וכדאי שיהיה חקלאות בארץ כי אם יהיה משבר בינלאומי נשאר בלי אוכל (זה מה שאני רואה אחרי הצצה על טוקבקים ותגובות, לצערי גם אחרי שאנשים מנסים להסביר להם למה מכסי הייבוא פוגעים באוכלוסיה גדולה מאוד של אנשים, כולל את החקלאים בעצמם, הם פשוט חוזרים על הטיעון לעיל).

(Ricardo) #1339

למה, באמת?

(Uriah) #1340

ריקרדו, אני בעצמי כתבתי המון - אפילו כאן בת’רד.
קרא את הפוסט האחרון שלי על שוק העגבניות

אני לא מדבר על רגולציה באופן כללי, אלא על מכסי יבוא בפרט: יש קונצנזוס מוחלט בנושא מבחינת כל הגורמים המקצועיים שתוכל להעלות על דעתך - נגידת בנק ישראל, הנגיד הקודם, ראש הועדה הלאומית לכלכלה, הכלכלן הראשי, משרד האוצר, ועדת קדמי וועדת טרכטנברג.

(Ricardo) #1341

תופעת עודף הרגולציה (בכל תחום אפשרי שאני מכיר) בישראל לא זרה לי אבל שוק המזון היה די זר לי מהבחינה הזו. יש לך מקורות? חומר קריאה? על כל תחום אפשרי אחר גם יתקבל בברכה.