המצב הכלכלי בארץ

פוליטיקה

(Lukaku) #1300

לא יודע באיזה שקית השתמשת וכמה העמסת עליה, לנו בבית כבר שנים יש שקיות בד. נדמה לי לפני חודש פעם ראשונה נקרעה לי שקית אחרי ששמתי בה כמה בקבוקי שתייה, אבל באמת אחרי שנים.

האמת אני לא אתפלא אם עכשיו כשזה מחייב ייצור המוני תיקי הבד יהיו באיכות פחותה.

(Uriah) #1301

חברי כנסת חושבים שחקיקת חוקים זה המקבילה לתפוקה של עובד.

אני בספק עד כמה מטרת החוק היא למחזר פלסטיק ולא פשוט למנוע ממפגרים מלהשליך את השקיות שלהם בחופים ובפארקים ציבוריים, מצידי שידפקו קנסות מחרידים לכל מי שמשליך אשפה בטבע. חוק השקיות זו סתם עוד דרך נוחה לצבור נקודות במירוץ הבלתי נגמר לעבר אידאל הפופוליזם

(Uriah) #1302

[RIGHT]אני כותב בפייסבוק כל שבוע למה מכסים זה רעיון מפגר ולמרות שיש קונצנזוס אדיר על כך שמדובר ברעיון מפגר פוליטיקאים והציבור עדיין הולכים אחריו.
אז חשבתי לשתף גם כאן:

במדינת ישראל קיים מונופול מלט בשם נשר אשר שולט על רובו המוחלט של השוק – זאת למרות שקיימת אפשרות לייבא בזול מלט מטורקיה, מצרים, ירדן ויוון. כדי להגן על “התעשייה המקומית”, החליט הממונה על ההגבלים להקים חברה שהיא לכאורה נפרדת מנשר – “מלט הר טוב” – אשר תפקידה להתחרות בנשר.
בינתיים היא מתחרה בנשר בעיקר במספר ההצעות שיש לה להגבלת יבוא:[http://www.calcalist.co.il/…/artic…/0,7340,L

-3704553,00.html](http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3704553,00.html)

הפארסה הזו מצטרפת לשורה של סיפורים מדהימים בכל הקשור לתעשיית המלט. אי אפשר להרחיב על כולם בפוסט אחד, אבל התחקיר של העיתונאי לשעבר ושל הפוליטיקאי בהווה מיקי רוזנטל זמינה ביוטיוב ומומלצת מאוד:

מאז הכתבה דנקנר הבעלים הורשע בהרצת מניות, אבל הסיפורים לכשעצמם רלוונטיים ברובם.
בין השאר, מסתבר שמלט נשר מוכרת לרשות הפלסטינית מלט במחירים זולים יותר בעשרות אחוזים, כשהרשות מוכרת הלאה וגוזרת קופון – לפעמים לתוך הרשות ולפעמים חזרה לישראל.
מתוך דו"ח בנושא שהוגש לכנסת:
"יצוין כי נשר אינה משווקת מלט במישרין ללקוחות קצה בשוק הפלסטיני. לפי הסכם בין נשר לבין חברת שיווק של הרשות הפלסטינית מ-1994 ,חברת השיווק הפלסטינית משווקת את המלט ללקוחות שונים בשוק הפלסטיני, שהוא שוק מבוזר. על-פי ההסכם, חברת השיווק הפלסטינית היא המשווקת הבלעדית בשטחי הרשות של המלט המיוצר בנשר.

"https://www.knesset.gov.il/mmm/data/pdf/m01304.pdf

כלומר נשר היא מונופול בישראל, ומונופול ברשות הפלסטינית – כשהכל בתמיכה של המחוקקים הישראלים. בכל פעם כשמעלים את נושא יוקר המחיה הפוליטיקאים מתרעמים וטוענים שלא הכל הוקוס-פוקוס, אז מסתבר שבנוגע למס על דלק יש הוקוס פוקוס - את מס הבלו על הדלק שאנחנו משלמים החריגו כשהיה מדובר במלט:

איך השיטה עובדת? פשוט מאוד -
היכן שלא נביט, למונופול המלט יש חברים טובים:

חברים מימין: חבר הכנסת ח"כ חיים כץ - שר העבודה והרווחה מהליכוד הציע לעבור משקיות של 50 קילוגרמים כמקובל בעולם לשקיות של 255 קילוגרמים, כמובן בשביל לעזור לעובדים המסכנים. בפועל מדובר בטריק מתוחכם אשר מקשה על יבואנים, שכן הם נאלצים לארוז את כל המלט מחדש

http://www.mako.co.il/news-c…/Article-4d188f964d46041004.htm

חברים משמאל: חברת הכנסת שלי יחימוביץ הודתה בכך שהיא מסייעת בשעתו לבעלים של נשר נוחי דנקנר, בשביל כמובן לעזור ל"עובדים". הרי אם תיכנס תחרות העובדים יהיו בסכנת פיטורין. כך נימקה בבדיון בועדת הכספים בשעתו:“אני חושבת שאנחנו עומדים כאן לפני סוגיה עקרונית. גם אם תוכיחו לי שדירה לזוג צעיר תרד ב- 20 אלף דולר, אני עדיין חושבת שההסתכלות שלנו צריכה להיות לא תמיד דרך העיניים של הצרכן, כי אותו צרכן – רוב שעות ושנות חייו הוא לא קונה וצורך דירות אלא הוא אדם עובד.”"אני חושבת שמדינה צריכה להגן על התעשיות שלה, מה גם שהמחיר מפוקח. ברגע שנפתח את השער לאותם 7% יבוא מלט, אז הסדק הזה ייפתח עוד ועוד ואנחנו נוצף בייבוא של מלט שיהיה יותר זול, אכן. הדבר האחרון שמתחשק לי כאן לעשות זה לעזור לנוחי דנקנר, אני מודה. אני עושה את זה בחוסר חשק בולט. אבל מה לעשות שלצורך העניין הזה – לנוחי דנקנר יש מפעל והוא מספק מקומות עבודה לישראלים. וזה בעיניי כרגע ערך עליון יותר מהוזלת דירה בסכום כזה או אחר."טיעון העובדים חוזר שוב ושוב בתור צידוק להנצחת השיטה. אם הדבר היה תלוי ביחימוביץ’ סביר להניח שעוד מפעל אתא היה מוחזק באופן מלאכותי ואנחנו היינו נאלצים לשלם מחירים מופקעים על ביגוד: אבל תעשיית הטקסטיל הישראלית גוועה וטוב שכך, אין לנו שום טעם להתחרות בעובד סיני שמקבל שכר של 500 שקלים לחודש (לפי אבי שמחון יו"ר המועצה הלאומיית לכלכלה) והאבטלה בארץ למרות כל תסריטי האימה מצד אנשי השמאל נמצאת בשפל כמעט היסטורי. הסכם NAFTA המפורסם מתחילת שנות התשעים שנחתם בין קנדה, ארה"ב ומקסיקו לא גרם לעלייה באבטלה באף אחת מהמדינות הללו בשנים שלאחר חתימת ההסכם, לאורך זמן פתיחת שווקים איננה גורמת לאבטלה אלא לשינוי בתמהיל המועסקים.מה גם, שענף המלט מעסיק כמה מאות בודדות של עובדים, מפעל נשר רמלה מעסיק כ280 עובדים וכ80 עובדי קבלן (לא מצאתי נתונים על המפעל בחיפה, אבל הוא קטן יותר). בשם אותם עובדים, בעלי ההון בחסות האידאולוגיה הפרוטקציוניסטית והפוליטיקאים מחזיקים מדינה שלמה כבת ערובה.אני לא טוען שיחימוביץ’ מושחתת כחברת כנסת, אבל היא למעשה מסוכנת יותר מחבר כנסת מושחת: היא תמיד בוחנת את הסוגיה דרך העיניים של העובד ומצידה שכולנו נעבוד באריזה גם עוד חמישים שנה – העיקר שהמוצרים יהיו “ישראליים”.*********************חברים מהמרכז:
אי שם בסוף שנת 20033 שר התמ"ת אהוד אולמרט החליט להטיל היטל על יבוא המלט על מנת להגן על מפעל נשר מפני תחרות מצד יבואנים. מישהו רוצה לנחש מה היתה העבודה הראשונה של אולמרט לאחר שפרש מהפוליטיקה?יו"ר קבוצת לבנת, לא פחות ולא יותר: אותה קבוצה שחברת נשר נמצאת בבעלותה. כך למעשה כל איש ציבור יודע שיום יבוא והוא עשוי למצוא את עצמו בעסק של קבוצת לבנת. עכשיו לך תוכיח שהשיקולים בזמנו היו או לא היו ענייניים…

אז איך הציבור מתעלם מעוולה כל כך ברורה? הכל אפשרי בשם הפרוטקציוניזם. העיקר הוא שהמוצר ישראלי ומה זה משנה אם כולנו נאלצים לשלם יותר על תשתיות ועל דירות.בדיוק כמו מקרה הדבש גם כן מדובר בשקר: הבעלים של נשר הוא אוליגרך רוסי, יליד מינסק, המכונה לן. ספק רב אם תראו כתבות נוספות מאותו הסוג בערוץ 10 על מפעל נשר מכיוון שאותו לן הוא כיום גם הבעלים של ערוץ 10 והאדם שמשלם לרביב דרוקר את המשכורת החודשית.כשחילקו עלונים כנגד קבוצת לבנת ומונופול המלט, הם פשוט הגישו תביעת דיבה:

אולמרט בכלא, דנקנר בדרך לשם. יש בכך נחמה קטנה מאוד, מכיוון שהמעוות לא תוקן וחמור אף יותר – השיטה לא השתנתה: במקום פוליטיקאי פופוליסט אחד יגיע פוליטיקאי פופוליסט אחר, שייכנע גם הוא ללוביסטים של בעל הון אחר כשהתקשורת כולה מזמרת על דברים לא חשובים.בנימה אישית: קשה לי לראות כיצד מחצבות מכוערות פוצעות את הנוף היפה בארץ. אם אין ברירה, והמפעל כלכלי - אני משלים עם כך מכיוון שהפרנסה צריכה להגיע לפני הנוף, אבל האבסורד הוא שאנחנו מחסלים את ההרים שלנו בשביל לשמור על הקומבינה.הדרך היחידה לשנות את המצב היא לדרוש יבוא חופשי בכל התחומים: רק כך אפשר יהיה להוריד את יוקר המחיה בישראל. לא ועדות, לא רפורמות ולא עוד ישראבלוף, רק פתיחת היבוא.[/RIGHT]

(Alessandro Del Piero) #1303

מעולה, אשמח אם תוכל לתת קישור לפייסבוק שלך כדי שאוכל לעקוב.

זה לא פחות ממדהים בעיניי:
[RIGHT]חברת הכנסת שלי יחימוביץ הודתה בכך שהיא מסייעת בשעתו לבעלים של נשר נוחי דנקנר, בשביל כמובן לעזור ל"עובדים". הרי אם תיכנס תחרות העובדים יהיו בסכנת פיטורין. כך נימקה בבדיון בועדת הכספים בשעתו:[/RIGHT]
[RIGHT]“אני חושבת שאנחנו עומדים כאן לפני סוגיה עקרונית. גם אם תוכיחו לי שדירה לזוג צעיר תרד ב- 20 אלף דולר, אני עדיין חושבת שההסתכלות שלנו צריכה להיות לא תמיד דרך העיניים של הצרכן, כי אותו צרכן – רוב שעות ושנות חייו [B]הוא לא קונה וצורך דירות [/B]אלא הוא אדם עובד”

שלי יחימוביץ’ משום מה נתפסת בעיני הציבור הישראלי כמובילת הדגל של מדיניות הכלכלית של המדינות הסקנדיביות ושבדיה בראשן כאשר בפועל מדיניות הכלכלית שלה קרובה הרבה יותר לקומוניזם.
אף פעם לא הבנתי מה הקטע בלהגן על “תעשייה מקומית” - אין שום ציונות במלט, חקלאות וכו… (גם אם יש, זה לא מצדיק פגיעה במיליוני אזרחים) ויש אינספור דוגמאות לאורך ההיסטוריה לתעשיות שלמות שנכחדו בגלל ייבוא או קדמה והאנשים הסתדרו בסופו של דבר והכלל הרוויח מכך, לא מבין איך אפשר להתעלם מכך ולהעדיף רווחה זמנית של X עובדים על פני רווחה גדולה בהרבה למספר גדול בהרבה של אנשים.
לצערי הממשלה לא עושה עבודה מספיק טובה וגם כשהיא מפחיתה מכסים (למשל על הטונה) היא מספקת תחמושת לאנשים כמו יחימוביץ’ לטעון שייבוא לא מוביל לירידה במחירים (בטונה זה הוביל, אבל עדיין) ולהגדלת הרווחה של הצרכן.
אני חושב שהשינוי חייב לבוא מהאזרח הפשוט ולכן מעודד את כולם להצטרף לקבוצות בפייסבוק כמו חופש לכולנו או התנועה הליברלית החדשה כדי ללמוד על כל הנושאים הללו (ולא רק, יש שם המון דיונים מרתקים). (באותה הזדמנות, אשמח לקבל המלצות על קבוצות/אישים ששווה לעקוב אחריהם בתחום הכלכלי, לאו דווקא מישראל).

בנושא אחר, “סטארטאפ”:

[/RIGHT]
והנה עוד סיפור אחד קטן לסיום. בנגב משתוללת כבר שנים מחלת הברוצלוזיס, “קדחת מלטה” בעברית. מדובר במחלה שנגרמת מחיידק העובר, בין השאר, בשתיית חלב לא מפוסטר ופגיעתו קשה. מחלה שאינה מטופלת בזמן עלולה להביא לפגיעה קשה באיברים פנימיים ואף למוות.

החברה הבדואית, שגם מגדלת באחוזים גבוהים צאן ובקר וגם שותה באחוזים גבוהים חלב לא מפוסטר, היא הנפגעת העיקרית מהמחלה. ח"כ אחמד טיבי, שהעלה את הסוגיה לדיון בכנסת לפני כשנה וחצי, גילה שבשנים האחרונות מאובחנים יותר מ־500 חולים חדשים מדי שנה, ושרמת התחלואה עולה כל הזמן. המדינה, בניסיון למגר את המחלה, עורכת כל הזמן בדיקות של עדרי צאן ומשמידה עדרים נגועים. בעל העדר, לפי טבלה מסודרת, מפוצה בסכום של כ־1,000 שקל לכל ראש שמומת. בחודשים האחרונים, רק כדי לקבל מושג, הושמדו בנגב קרוב ל־5,000 כבשים.

הניסיון המאומץ של המדינה להילחם במחלה ונכונותה לפצות את בעלי העדרים הביאו לפיתוחו של סטארט־אפ מרתק של בדואים שמצאו דרך לעשות קופה. איך זה עובד? הולך הסטארטאפיסט אל הרשות הפלסטינית, ורוכש עדרים נגועים במחלה - יש כאלה רבים - במחיר של כ־200 שקל לראש. הללו מוברחים ארצה, וממתינים לבדיקה הבאה של אנשי הווטרינריה במשרד החקלאות. כשזו מגלה שהעדר נגוע, הוא מושמד ובעליו מקבל מהמדינה על הכבש המת בערך פי ארבעה או חמישה ממה ששילם על הכבש החי.

גורם במשרד החקלאות, שאיתו שוחחתי השבוע, העריך שבכל חודש מוברחים לשטחנו 2,000 עד 2,500 ראשי צאן. רק בריאות.[RIGHT]

[/RIGHT]

(Uriah) #1304

שלחתי לך הודעה :slight_smile:

[RIGHT]לצערי הממשלה לא עושה עבודה מספיק טובה וגם כשהיא מפחיתה מכסים (למשל על הטונה) היא מספקת תחמושת לאנשים כמו יחימוביץ’ לטעון שייבוא לא מוביל לירידה במחירים (בטונה זה הוביל, אבל עדיין) ולהגדלת הרווחה של הצרכן.[/RIGHT]

הטונה הישראלית זה בכלל שקר רציני. ממתי מגדלים טונה בארץ? הדבר היחידי שישראלי בסטארקיסט זה האריזה… נעשה מחקר אגב בנושא והוכח שאכן מחיר הטונה ירד בגלל פתיחת היבוא.

[RIGHT]אני חושב שהשינוי חייב לבוא מהאזרח הפשוט ולכן מעודד את כולם להצטרף לקבוצות בפייסבוק כמו חופש לכולנו או התנועה הליברלית החדשה כדי ללמוד על כל הנושאים הללו (ולא רק, יש שם המון דיונים מרתקים). (באותה הזדמנות, אשמח לקבל המלצות על קבוצות/אישים ששווה לעקוב אחריהם בתחום הכלכלי, לאו דווקא מישראל).[/RIGHT]

מסכים לחלוטין, ברמה הפוליטית הדרך היחידה לשנות היא להתפקד. שרן השכל מנסה בכל כוחה להילחם נגד המועצות החקלאיות אבל הלובי פשוט חזק מדי והפופוליזם שולט.

האבסורד בנוגע למכסים הוא שבכלל לא מדובר בעניין של דיעה - הרוב המוחלט של הכלכלנים מצודדים ביבוא חופשי ואין הבדל בין שמאל לימין או בין דמוקרטים לבין רפובליקנים. התעמולה בבחירות האמריקניות היתה פארסה כשהאג’נדה של סנדרס זהה לזו של טראמפ וקלינטון הלכה אחריהם בגלל הפופוליזם…

(Rock'N'Raul) #1305

שלי יחימוביץ’ זה סיפור מצחיק בפני עצמו. האישה הזו עושה בכל כוחה כדי להגן על הוועדים שמקורבים עליה כשהסיפור המפורסם מביניהם הוא באמת זה שפרסמת פה בנוגע לנשר, ואיכשהו היא עדיין מקבלת קרדיט כמישהי שנלחמת למען מעמד הביניים. הבורות הישראלית בנושאים כלכליים היא פשוט תעודת עניות (או הצלחה, במקרה של ההסתדרות ואנשי מפא"י שמסדרים למקורבים שלהם ג’ובים איכותיים ותנאי שכר מפליגים ללא כל הצדקה) למערכת החינוך הישראלית. ([B]1[/B])

הדברים שיגרמו לצמיחה המשמעותית ביותר במשק הישראלי, מעבר לדברים הברורים כמו פירוק מועצות המזון והעלמת הבדיחה העצובה שנקראת “מכסי ייבוא”, היא חוק שאוסר על שביתה במונופולים בחסות ממשלתית (קרי = חברת חשמל, נמלים ואפילו על חברות תח"צ שפשוט משביתות ערים שלמות בהינף אצבע) היא הורדת המס על הדלק, רכבים פרטיים ואגרות רישוי. מחיר הדלק מעלה את מחירי כל מוצרי הצריכה הנסחרים, מכסי הייבוא והמגן גם הם, מכון התקנים… הדברים ה-“קטנים” האלו שתוקעים מקלות כל כך גדולים בשוק… כל זה ביחד עם הקושי העצום בכלל לפתוח עסק בישראל כי לך תתחיל להוציא אישורים מכל משרד שני ופקיד שלישי ברמה העירונית (עירייה) והארצית (משרד הרישוי ומשרד הבריאות וחבר מרעיהם).

אני קורא את הרשימה הקצרה שרשמתי פה למעלה ופשוט נפעם מזה שמדובר כאן בקצה קצהו של קרחון עצום שבגללו לא רואים בעיות מבניות נוספות בכלכלה הישראלית שהן פשוט סמויות מעין עקב כ"כ הרבה עיוותים. צריך להתחיל שם^ ולהמשיך עם הורדות מיסים כמו מס רווחי הון, מס הכנסה, מע"מ, מס חברות… ואיכשהו הכלכלה צמחה ב-3.8% ב2016. שם כסף שאם חצי ממה שרשמתי פה היה מיושם הכלכלה הייתה צומחת ביותר מ-6% בשנה. ושוב, קצה קצהו של הקרחון המזורגג.

([B]1[/B]) שיטת השוברים כבר אמרנו?

(Uriah) #1306

רוקנרול, מן הסתם אני מסכים איתך בכל מילה.

אנחנו לא חייבים לחיות ככה! חזרתי מהספר שלי אתמול והוא סיפר לי עד כמה היחס אליו כעצמאי מעליב. כאדם מאמין ואדם שומר חוק הוא לא יכול לקבל כסף בשחור, אבל זה פשוט קשה מאוד להיות אדם הגון ובעל עסק במדינת ישראל.

הקריאה שלי לאקטיביזם היא כזו:

א. [B]להתפקד לליברלים בליכוד.[/B] ממפלגות השמאל לא תבוא הישועה מכיוון שהסוציאליזם זה בDNA שלהם (אני מכיר תומכי שוק חופשי שמאלנים שניסו להתמקד במרצ והמפלגה פשוט פלטה אותם החוצה). מנגנון ההתפקדות במדינה קטנטנה מאפשר אפילו לאלף איש להשפיע דרמטית על מדינת ישראל, שרן השכל לדוגמה היא זו שהצליחה להוביל את השינוי החלקי בנושא אי-ההפללה מכיוון שהיא פועלת מתוך הקואליציה.

ב. [B]להפיץ את הרעיונות[/B]. שיטת השוברים היא נושא טעון, כך גם שאר הנושאים שציינת למרות שדעתי כדעתך - אבל בעניין היבוא באמת שצריך להיות קונצנזוס אדיר. מי שבאמת מודאג ממצב העניים צריך לחשוב כיצד להוזיל את העוף (אמבר שולטת בשוק המזון לעופות והפרות בצורה מונופוליסטית ואין עליהם כתבות בכלל בתקשורת). ברגע שיפתחו את היבוא מועצת הלול, הצמחים, הדבש וכו’ לא יוכלו להתקיים מכיוון שהשוק יהיה תחרותי - אתה תראה את הרפורמות קורות מהר מאוד מעצמן.

זה באמת עד כדי כך פשוט. אני לא אומר כאן דברים קיצוניים, את מה שאני אומר גם מבקר המדינה אומר, ועדת קדמי אמר, טרכטנברג (מהעבודה) אמר וכך גם רובם המכריע של אנשי האוצר.

(Alessandro Del Piero) #1307

אוריה, למה שיטת השוברים הוא נושא טעון? (או יותר נכון, אצל מי הוא נחשב כנושא טעון?)

שקלתי להתפקד לליברלים בליכוד (או לפורום בני חורין של הבית היהודי) ואז גיליתי שהכוח שלהם להשפיע הוא שולי עד לא קיים בכלל (עם כל הכבוד לשרון השכל או אמיר אוחנה, אני לא חושב שהם ליברלים במיוחד, אם כי אני מסכים שהם הרע במיעוטו) וחבל על הזמן והכסף - בסה"כ מדובר בעוד קבוצות אינטרסים.

אני חושב שהפתרון טמון בהקמה של מפלגה חדשה (שתבלע לתוכה גם את זהות של משה פייגלין, כי עם כל הכבוד הכוח הפוליטי שלו בקושי יעזור לו לעבור את אחוז החסימה) שתעסוק בעיקר בנושאים הכלכליים ומוטב יהיה אם כל התתי קבוצות הללו יתאחדו תחתיה אך אני לא רואה את זה קורה, בעיקר כי אני לא רואה מאיפה יגיע הכסף ומי תהיה הדמות שתעמוד בראש הרשימה.

בגלל שאני לא רואה את זה קורה, אני בעד פתיחת עמותה שתתקיים מתרומות ותשפיע על החינוך של הילדים והנוער בארץ - הדור הנוכחי כבר אבוד ויהיה קשה לשכנע מצביע עבודה למה שלי יחימוביץ’ מסוכנת לכלכלה או למה ההסתדרות מסוכנת בכללי - הם בטוחים שמדובר במשיחים שלהם ובאלו שיספקו להם דיור ציבורי “חינם” או חיסכון לכל ילד חינם (איך הליברלים בליכוד לא מנעו את התועבה הזו?). העמותה תצטרך ללכת לכל בית ספר, להיות שותפה של כל תנועות הנוער בארץ ולהתחיל ללמד כלכלה (הן ברמת הפרט והן ברמת המדינה) מגיל צעיר.

בכל מקרה, אנחנו צריכים לשאוף שכתבות כאלו:
http://www.mako.co.il/finances-weekend/Article-99abd75a466d951006.htm

יהיה עניין שבשגרה.

(Uriah) #1308

לליברלים בליכוד לחלוטין יש השפעה, אתה צריך לראות את המספרים בשביל להבין עד כמה זה פשוט. יש בליכוד חברי כנסת מכהנים, אורן חזן נכנס ב5000 הצבעות למשל יואב קיש ב1200 הצבעות… הליברלים בליכוד כבר היום מונים יותר מאלף חברים ולכל אחד יש עשר הצבעות: כל איש ליכוד משמעותי מכיר את התנועה כולל ראש הממשלה. הנימוק הכלכלי הוא די מגוחך בעיני, שישים שקלים בשנה בשביל להשפיע על המדינה זה כלום כשמסתכלים על מה שנתנו במשך שלוש שנים בצבא. ממה שאני חוויתי הרתיעה מהתפקדות היא בעיקר פסיכולוגית ואפקט העדר הוא מאוד משמעותי באותו הקשר.

לפייגלין אין שום סיכוי לעבור את אחוז החסימה. לגבי עמותה - יש את התנועה הליברלית החדשה שעושה עבודת קודש ואני יכול לכוון אותך לאנשים ספציפיים שפונים לבתי ספר (בועז ארד למשל). לדעתי כל תומכי השוק החופשי צריכים לעבוד יחד במקום להתפצל, זה הזוי בעיני שלוקח לי הרבה יותר זמן לשכנע “ליברלים” להתפקד (ואני לא מדבר עליך ספציפית) מאשר אנשים רגילים שפשוט לא הכירו את העובדות עד כה. אני אגב אפילו לא מגדיר את עצמי כליברל, אבל בעיני זהו דיון שלא רלוונטי בקנה מידה הנוכחי של תומכי השוק החופשי.

אני לחלוטין בעד שיטת השוברים, פשוט רוב הציבור יזדעק לפי דעתי. אולי אני טועה…

(Alessandro Del Piero) #1309

אין לי ספק שיש להם השפעה על הרכבת הרשימה באופן כזה או אחר - אבל ברגע שהכוכבת שלהם חוברת לחיים כ"ץ בדיל פוליטי, אני לא בטוח מה טיבה של ההשפעה הזו.
בנוסף, גם אם נניח כי ההשפעה חיובית, ברגע שיש משמעת קואליציונית - ההשפעה הזו מתבטלת. לראיה - חוק השקיות, חיסכון לכל ילד, כל החוקים החדשים על העצמאים וכו…
אשמח אם תחלוק מהניסיון שלך - כמה זמן אתה שם? עד כמה אתה פעיל ובמה? איך אתה מרגיש שהשפעת מלבד ההצבעה?

לגבי פייגלין - מסכים לגמרי, הוא נתפס כדתי ומשיחי מדי וזה לבד מספיק כדי שלא יתויג כליברל. אני מכיר את בועז ארד ופועלו - לצערי זה רחוק מלהיות מספיק.
לגבי השכנוע - לפחות לפי מה שאני קורא בקבוצות השונות בפייסבוק - יש הרבה שמרגישים כמוני שהאופציות הקיימות היום רחוקות מלהוות את הפתרון.

אשמח לשמוע גם למה אתה לא מגדיר את עצמך כליברל ואיך אתה כן מגדיר את עצמך.

(Uriah) #1310

ככל שאני יודע, התהליך היה הפוך: שרן נכנסה בזכות הדיל עם כץ ורק לאחר מכן הפכה לכוכבת של הליברלים בליכוד. היא לא נציגה רשמית של הליברלים בליכוד, אמיר וייטמן כן.

אני משהו כמו שנה פקוד, חבר ילדות שלי מאוד רציני בליברלים בליכוד ואני אישית מנסה להשפיע באמצעות הרחבת מעגל המתפקדים. ככל הידוע לי יש עבודה של הליברלים בליכוד לא רק בהרכבת הרשימה בפריימריז אלא גם בתהליך החקיקה השוטף.

אני מגדיר את עצמי כקפיטליסט, ליברל בעיני זו דרך להתחמק מהתמיכה בקפיטליזם.

(imblue) #1311

אלסנדו - אין סתירה בין פעילות אזרחית בתחום החינוך, לפעילות פוליטית. הן משלימות האחת את השניה. אתה צודק שהבסיס לכל שינוי הוא יצירת התודעה המתאימה בעם. בלי תודעה נכונה אין היתכנות למאבקים פוליטיים בכיוון הליברלי. מצד שני, כשישנה מסה קריטית של אנשים בעלי התודעה הרלוונטית, צריך לראות איך מנתבים את הכוח הזה לפרקטיקה, שהיא תמיד היתה ותמיד תהיה בשדה הפוליטי.

לכן אני כן ממליץ לך להתפקד ליברלים בליכוד, כי זה הרע במיעוטו. וכי זה לא דורש השקעת אנרגיה רבה מידי. אפשר להיות שקט בתחום הזה ורק לתת כוח ללובי הליברלי בפריימריז.

אם היו נותנים לי לשנות דבר אחד בשיטת הבחירות הישראלית (הייתי רוצה לעשות איזה 4-5 שינויים), הייתי מכיל חובת פריימריז בפורמט אחיד על כל המפלגות. זאת בכדי ליצור מחוייבות אישית של ח"כים לבוחריהם.

שינויים כאלה לוקחים זמן רב, ולא נכון למדוד אותם על פני שנה-שנתיים.

(Rock'N'Raul) #1312

אני יכול להעיד שגם אני כמו אוריה פקוד כבר בסביבות השנה או קצת פחות לליברלים בליכוד, וזו קבוצה שהכוח שלה בתוך התנועה רק הולך וגדל. הקבוצה בסה"כ נמצאת בבית הטבעי שלה, התנועה הלאומית-ליברלית, מקדמת את הנושאים הטבעיים לתנועה ובסה"כ מורכבת מאנשים מאוד משכילים ואיכותיים עם המון רצון לשנות - לטובה.

במפגש עם יריב לוין שהתרחש לפני שלושה שבועות היה ברור שאנחנו הולכים לכיוון הנכון, עד כמה שהבנתי יש קרוב ל-2000 פקודים לליברלים בליכוד וזה כוח משמעותי מאוד ולא רק בפריימריז אלא בעצם זה שמאות ואלפי אנשים כבר מהווים חלק ממאבק על אופי כלכלי חופשי. מדובר באנשים שרובם ככולם אינם יונקים מעטיני השלטון אלא חבר’ה עצמאיים שבאים מתוך הרבה מאוד ציונות ורצון להשפיע לכיוונים של חופש אזרחי וכלכלי כאחד, בין אם מדובר פה בקנאביס והימורים שכיום אנו עשוקים בין לעשן חשיש פח שמביאים לפה בדואים ממצרים לבין גרם של גראס שאיכותו לא ברורה ב-100 שקלים לגרם, אם בהימורים שזה מפעל הפיס על נגזרותיו השונות (ווינר, לוטו וכו’) לבין הימורים לא חוקיים שיסבכו אותך עם אנשים שכל קשר בינם לבין מוסר הוא מקרי בהחלט, אם ברצון לשתות אלכוהול אותו לא תוכל לקנות אחרי 11 בלילה אלא אם תיכנס לאחד מאותם מקומות ששילמו הון כדי שיתאפשר להם למכור אותו אחרי 11 בלילה - תמורת ההון האישי שלך, בקיצור - דברים שברמת המקרו נראיים שוליים אבל ברמת המיקרו יכולים להיות עיקריים מאוד לכל אחד ואחד מאיתנו.

מכון התקנים, הכשרות הממסדית ושאר הנושאים שמטופלים על ידי מונופולים בעצם קיומם הינו בזכות החוק והחוק בלבד נלחמים ברעיונות הליברליזם באמצעות השחרה שלו וקישורו ל-“בעלי הון”. כאילו שלהיות עם כסף זה פשע… אני מרגיש שאני קצת סוטה מהנושא, אבל אנסה לקצר את הפואנטה הקטנה-גדולה שלי והיא שלהתפקד לליכוד דרך הליברלים בליכוד ואפילו לא להיות חלק פעיל אלא לקחת חלק בפריימריז בלבד זה אחד הדברים המשמעותיים והמשפיעים ביותר שאדם שדוגל בחופש יכול לעשות במדינת ישראל 2017.

(ganjo) #1313

טוב שכנעתם אותי - אני מתפקד למרצ!:lol:

(Rock'N'Raul) #1315

מוזמן להתפקד למפלגה שמכנה את ערביי ישראל “פלסטינאים אזרחי ישראל”, כלומר חותרת במודע תחת מה שהם בעצמם אומרים (שתי מדינות לשני עמים), שרוצה לכפות עלי להפסיק לאכול כבד אווז ובאופן כללי לכפות עלי טבעונות… או בקיצור למפלגה שכל כולה מבוסס על כפייה אזרחית וכלכלית כאחד.

עריכה: ברור לי שמדובר בתגובה צינית של ליאור (כך אני מקווה לפחות :flowers:), לצערי התגובה שלי לא צינית בכלל. מוזמנים לקרוא את המצע של מרצ ולהבין כמה המפלגה הזו רקובה מהיסוד וכל כולה מבוסס על שקרים במצח נחושה לציבור, אפילו בנושא איתו הם מזוהים יותר מכל (הסכסוך).

(imblue) #1316

[QUOTE=ganjo;1708738]טוב שכנעתם אותי - אני מתפקד למרצ!:lol:[/QUOTE]

שמעתי שזהבה גלאון רוצה להנהיג שם פריימריז פתוחים במקום השיטה הנוכחית של ועדה ממנה.
שווה להתעדכן…

(Alessandro Del Piero) #1317

[RIGHT]imblue,
[/RIGHT]אני מודע לכך שאין סתירה בין פעילות אזרחית לפוליטית, אבל אם אתה רוצה שתהיה לך שההשפעה הפוליטית שלך תהיה שווה משהו ולא לבזבז את זמנך לשווא - אתה צריך שיהיה לך תמיכה מסוימת בציבור וכיום זה לא המצב.
אני לא נוטה לבחור ברע במיעוטו כי הוא עדיין רע. אני לא רואה מה ההתפקדות שלי לליברלים בליכוד (אגב, יש כמה תנועות ליברליות בליכוד, למה דווקא הם?) שונה מהתפקדות לזהות או תנועות דומות אחרות - ההשפעה הכי גדולה שלי תהיה במקרה האופטימי ביותר שילובו של מישהו שטוען שהוא ליברלי (אין לדעת איך יתנהג בכנסת ואפשרויות ה"ענישה" של הבוחרים כלפי הנציגים שלהם בכנסת מצומצמת מאוד עד לא קיימת בכלל) במקום ריאלי ברשימת הליכוד, שביננו, אין לזה שום השפעה עם המשמעת הקואליציונית.
אני מאמין שכדי לחולל שינוי צריך להיות חלק מהשינוי - אני פשוט לא חושב שזו הפלטפורמה הנכונה.

בנוסף, הנושאים שבהם הליברלים בליכוד התעסקו עד עתה ממה שראיתי (ואני לא מדבר על פוסטים בפייסבוק) הם שוליים מאוד (עם כל הכבוד ל"אי הפללה") וההשפעה שלהם על כלל האוכלוסיה כמעט ולא קיימת.
אין ספק שזה תהליך שצריך למדוד אותו על פני הטווח הארוך ולא עניין של שנה שנתיים - אבל אני לא רואה איך עם הליברלים בליכוד אפשר לנצח את המערכת המשומנת של התנועות הסוציאליסטיות שמגיל צעיר מנחילים את הערכים שלהם לתלמידים.

[RIGHT]Uriah,
[/RIGHT]אי מצפה מליברלים להצמד לאידאולוגיות שלהם עד הסוף - לכן אני לא יכול לקבל את החיבוק שהיא מקבלת אחרי שחברה לחיים כ"ץ. אם רוצים לחולל פה שינוי אמיתי, אי אפשר לשחק לפי החוקים הישנים - צריך לפעול לשנות אותם, גם אם בהתחלה זה יהיה בעוכריהם.

(Uriah) #1318

אנחנו יכולים לנצח גם עם החוקים הישנים, פשוט עדיין לא שיחקנו את המשחק.

שוב, מהי החלופה שלך? בעבר הייתי רק יכול לחלום על ח"כ כמו שרן השכל. אנחנו נוכל לפעול רק אם כוחנו יגדל, וכאן בדיוק עניין הדילים מדבר.

אמיר אוחנה לא יכול להביא את מהפכת אובר ושות’ בגלל נהגי המוניות שפקודים גם הם לליכוד, אז מדוע שנפקיר להם את השטח? אם יש עשרה מועמדים בפריימריז שעדיפים על שרן אז אני איתך, אבל אנחנו באמת לא שם…

(Alessandro Del Piero) #1319

מה כל כך חלומי בשרון השכל? אז היא בעד לגליזציה בדיוק כמו יחימוביץ’ ותמר זנדברג. איילת שקד מדברת גבוה גבוה על חירות הפרט וכמה חוקים זה דבר רע אבל מצד שני ראית כמה הצעות חוק יש לה בזמן המועט שלה בכנסת?

החלופה שלי היא לפעול שאותם נהגי מונית בעתיד יבינו למה אובר הוא דבר חיוני גם אם זה יפגע בהם קצת בטווח הקצר.
הליברלים בליכוד וכו הם מבחינתי פלסטר לבעיה, לא הפתרון.

(Uriah) #1320

ההתנגדות למועצות החקלאיות וההתנגדות למיסוי דירה שלישית… עצם הנכונות שלה להתבטא מתוך הקואליציה בנושאים האלו היא משמעותית.

בגדול אני מסכים איתך: השינוי לאורך זמן חייב להיות תודעתי. אבל אני באמת לא רואה סתירה עם העבודה במישור הפוליטי, למשל גם אם עלה ירוק הפסידו בפעמים רבות הפעילות הפוליטית העלתה את הנושא למודעות.

אגב, לא ממש קשור אבל סתם אם כבר מציינים את יחימוביץ’