שופטים, חוקת הכדורסל ואירועים שנויים במחלוקת

(spikey) #22

אני לא אגיב לגבי ה-NBA, היות ואני לא מכיר את החוקה שם על בוריה, אבל בחוקה של פיב"א (שתקפה בישראל ובגביעי אירופה השונים) מותר להשתמש בטלוויזיה רק כדי לקבוע אם סל נקלע בזמן החוקי ואם הוא נקלע מטווח של 2 או 3 נקודות. זהו.
אגב, החוק תקף רק למגרשים בהם יש מוניטור רשמי - שהוסכם ואושר לשימוש מבעוד מועד ע"י הגוף המארגן - על שולחן המזכירות. קרי: ברוב המשחקים (בעיקר בליגות הנמוכות) לא קיימת בכלל האפשרות לערער.

קיימת אפשרות טכנית לערער על תוצאת משחק לאחר סיומו, בפני הגוף המארגן, אבל זאת כבר פרוצדורה מסובכת בהרבה והיא נדירה מאוד. אני, לדוגמא, מעולם לא שמעתי על ערעור שכזה - בטח לא אחד שהתקבל. וגם היא, אגב, לא אמורה להיות תקפה במקרים של צעדים שלא נשרקו…

זה הקישור לחוקת הכדורסל הרשמית של פיב"א, שם תמצא הסבר מפורט לגבי הליך הערעור - החל מעמוד 68.

(moshe1989) #23

ראשית, מצטער על השעה.
שנית, ‘שאלת שכונה’: האם מותר לשחקן להקפיץ את הכדור בחוזקה על הארץ כך שהכדור יקפוץ מעל שחקן אחר? ואם כן, האם יש עליו איסורים לאחר שעשה זאת (כלומר מותר לו רק לתפוס את הכדור או שהוא יכול לסיים בצעד וחצי וכד’).
שלישית, מצטער אם השאלה לא כל כך ברורה.

(spikey) #24

משה, מותר לשחקן להקפיץ את הכדור בחוזקה והוא רשאי להמשיך את הכדרור לאחר מכן, כל עוד הוא לא תופס את הכדור בשתי ידיו - ברגע זה נפסק הכדרור והמשך כדרור ייחשב להקפצה כפולה…

(Harelw) #25

יש לי שאלה שקשורה לחוקי חצי.
נניח ששחקן עבר את קו החצי ומסר את הכדור אחורה לשחקן שעוד לא עבר את קו החצי.
השחקן המקבל קופץ, בעודו באוויר תופס את הכדור ונוחת עם שתי הרגליים מעבר לקו החצי (בכיוון ההתקפה).
האם זו עבירת חצי? תודה.

(LIOROM12) #26

כן.

(m.p.w) #27

לא. בניגוד לכדורגל שמסתכלים איפה הכדור, בכדורסל מסתכלים איפה השחקן תפס את זה כשהוא על הרצפה.

(LIOROM12) #28

לא.

תסתכל על המהלך הזה:

//youtu.be/gADN-fRK28c

ותקשיב להסבר של הפרשן. העבירה נשרקה כי הוא היה כבר מעבר לחצי וחזר. אם זה היה כמו שאתה טוען(לפי איפה השחקן תפס את הכדור), אז זאת לא הייתה עבירת חצי.

(San Sunny) #29

ממה שאני יודע, הקביעה האם אתה בחוץ/בפנים נקבעת לפי איפה הרגליים שלך היו לפני הקפיצה. שלשה - אם שתי הרגליים מחוץ לשלוש. חוץ - אם קפצת מחוץ למגרש פנימה, זה עדיין חוץ. לכן זאת עבירת חצי אם קפצת מהחצי שלך לחצי של היריבה, לא משנה איפה נחתת כשתפסת.

(Shikoo0) #30

האם מותר לעמוד עם ידיים לצדדים כששחקן מתקיף לכיוון הסל ?

(Shusaku) #31

[QUOTE=Shikoo0;1694079]האם מותר לעמוד עם ידיים לצדדים כששחקן מתקיף לכיוון הסל ?[/QUOTE]ברגע המגע תישרק עבירה.

(Shikoo0) #32

אני מתכוון במצב שאני רץ לכיוון הסל, אז למגן (נגיד סנטר) מותר לו לעמוד עם ידיים למעלה, לפי מה שאני יודע. האם מותר לו לעמוד עם הידיים כלפי מעלה אבל לצדדים (אלכסון) או לצדדים לגמרי? כמובן שהוא עומד יציב

דבר נוסף- האם מותר לכדרר, לצאת מקווי המגרש בלי לגעת בכדור כשאתה בחוץ ואז לחזור פנימה ולהמשיך את הכדרור ? כל הנגיעה בכדור היא כאשר הרגליים בתחומי המגרש.

(Paul Heyman) #33

[QUOTE=Shikoo0;1694082]דבר נוסף- האם מותר לכדרר, לצאת מקווי המגרש בלי לגעת בכדור כשאתה בחוץ ואז לחזור פנימה ולהמשיך את הכדרור ? כל הנגיעה בכדור היא כאשר הרגליים בתחומי המגרש.[/QUOTE]
למיטב ידיעתי מותר לך לכדרר גם עם הרגל מחוץ למגרש כל עוד הכדור נשאר בתוך המגרש ואתה לא דורך על הקו.

(LIOROM12) #34

[QUOTE=Shikoo0;1694082]
דבר נוסף- האם מותר לכדרר, לצאת מקווי המגרש בלי לגעת בכדור כשאתה בחוץ ואז לחזור פנימה ולהמשיך את הכדרור ? כל הנגיעה בכדור היא כאשר הרגליים בתחומי המגרש.[/QUOTE]
המצב שאתה מתאר הוא מאוד מעורפל, ואף לא הגיוני.

אני אנסה להסביר בעזרת דוגמא אחרת- במצב שבו שחקן במקרה יצא מהמגרש, חזר אליו ומוסרים את הכדור אליו, הוא חייב לדרוך עם שתי הרגליים במגרש לפני שהוא תופס את הכדור כדי שלא תישרק עבירת חוץ נגדו.