הנחיות לכתיבה נכונה


(BullsDude) #1

במסמך זה תמצאו כמה עצות שיעזרו לכם לנסח הודעות טובות, קריאות, מעניינות – בקיצור, איכותיות יותר. אנא, קראו אותן ונסו לחשוב עליהן כשאתם כותבים. גם אם הן לא מתאימות לכל הודעה (למשל, לתשובה בשאלה על חידון טריוויה), הן ישפרו את ההנאה שמשתתפים אחרים יפיקו מקריאת ההודעות שלכם ואת רמת הדיון באופן כללי.

  1. התייחסו בכבוד לחברי הפורום האחרים. אסור לקלל משתתפים אחרים או לאיים עליהם. כמובן, כל התבטאות גזענית – בין אם היא מתייחסת למשתתפים אחרים או למושאי הדיון (שחקנים, מאמנים, בעלים ועוד) – היא לא חוקית ולא מקובלת. אין להתייחס לאדם בצורה מבזה על רקע מוצאו, צבע עורו, מינו, גילו וכו’. זכרו שהדיון לא נסוב על השתמשים אלא על ספורט, ולכן הימנעו מהתייחסות שיפוטית למשתמשים אחרים.

  2. קראו בקפידה את כל הדיון שבו אתם מגיבים ואת הדיונים האחרים בפורום אם אתם רוצים לפתוח דיון. אם לא תעשו את זה, בהחלט ייתכן שההודעה שלכם חוזרת על דברים שמישהו אחר כבר אמר, ואף אחד לא מעוניין לקרוא את אותם דברים שוב ושוב. רק באמצעות הקריאה תוכלו לוודא שההודעה שלכם באמת מקדמת את הדיון.

  3. הקפידו לכתוב את ההודעה שלכם בדיון הנוגע לה. השתדלו לא לגלוש מהנושא המוצהר – יש סיכוי לא רע שקיים כבר נושא אחר שבו אתם יכולים לכתוב את הודעתכם. קיים במערכת מספר לא מבוטל של דיונים שיכולים להתאים למרבית ההודעות שלכם ולכן, השתדלו לא לפתוח נושאים חדשים. לפני שאתם פותחים דיון, בדקו האם הדיון כבר קיים. אם מצאתם לנכון לפתוח דיון, השתדלו לנסח אותו בצורה כללית ושתאפשר למשתמשים אחרים להגיב לדעתכם ולפתח את הדיון. גם אם דחוף לכם לצעוק את דעתכם, נסחו אותה בצורה שתאפשר לאנשים אחרים לדון עליה.

  4. הביעו את דעתכם בצורה מנומקת. קביעת עובדות אינה מהווה נימוק – כך, למשל, המשפט ווילט צ’מברליין הוא השחקן הדומיננטי ביותר בתולדות המשחק קובע עובדה, אך לא מנמק אותה. המשפט ווילט צ’מברליין הוא השחקן הדומיננטי ביותר בהסטוריה כי הוא קלע במשחק אחת מאה נקודות והיה דומיננטי לאורך תקופה של חמישה עשורים הוא כן מנומק (גם אם הוא לא נכון עובדתית). השתדלו להשתמש במילות הקישור מפני ש…, משום ש…, כי ו-בגלל ותראו כיצד ההודעות הופכות למנומקות יותר ומקבלות מבנה מסודר יותר. השתמשו בדוגמאות כדי להבהיר ולבסס את הטענות שלכם – הדוגמה מאפשרת למשתמשים האחרים כאשר אתם לא מנמקים את דעתכם, הדיון הופך, בעצם, לדיון עליכם – לא ניתן להתווכח עם הטענות שלכם, אלא אך ורק להסכים עם דעתכם או לחלוק עליה. כאמור, התכנסנו בפורום הזה כדי לדבר על ספורט ולא על המשתמשים, ולכן השתדלו להימנע ממצבים כאלה.

  5. נסו להרחיב ולפרט את ההודעות שלכם בצורה שתאפשר למשתמשים אחרים להבין על מה נסוב הדיון. אל תהססו לסכם את המצב בדיון למען המשתמשים האחרים, אך אל תמרחו אם אין צורך בכך.

  6. השתמשו בפיסוק. הודעה חסרת פיסוק – גם אם התוכן שלה מעניין מאוד – הופכת לקשה מאוד לקריאה לכל אדם חוץ ממי שחיבר אותה. זכרו שגם אם השפה בפורומים משלבת מרכיבים משפת הדיבור, משתמשים אחרים צריכים לקרוא את ההודעות. לכן השתדלו להשתמש בפיסוק בצורה מסודרת ולהימנע מחיקוי מוגזם של דיבור (הסתכלו על מספר הפעמים שבהן השתמשתם בשלוש נקורות – אם המספר גבוה מדי, נסו לסיים משפטים בנקודה.) נסו להשתמש במינון הנכון בכלים שהפורום מעמיד לרשותכם – כגון סמיילים, ציטוטים והוספת תמונות – כדי להפוך את ההודעות שלכם למעניינות וברורות יותר.

  7. נסו להימנע משגיאות כתיב ומשימוש לא תקין בשפה. אף אחד לא חסין מטעויות, אבל כל טעות יכולה לבלבל את הקורא ולהקשות עליו. חשבו, למשל, על כל הפעמים שבהם הייתם צריכים לקרוא משפט פעם נוספת כי המילה עם החליפה בו את המילה אם.

  8. אל תציפו: אל תשלחו המון הודעות קצרות ורצופות. נסו לרכז את כל הטענות שלכם בצורה מסודרת להודעה אחת בעלת מבנה ברור. אם שלחם הודעה ואתם לא מרוצים ממנה, תקנו אותה באמצעות פונקציית העריכה. קל יותר להבין מהי דעתו של משתמש ולהגיב אליה בצורה המקדמת את הדיון אם אפשר לקרוא את טענותיו בצורה מסודרת במקום לנסות ולאסוף אותן מרסיסי התבטאויות החבויות לכל אורך הדיון.

  9. במידה שיש לכם ספק, פנו למנהלים בשאלה לפני שאתם פועלים. – הם ישמחו לעזור לכם ולחוות את דעתם. אל תחכו לכך שימחקו את ההודעות או הדיונים שפתחתם כדי להבין שמשהו בהם היה לא בסדר אם כבר מראש היו לכם ספקות.

  10. ולסיכום, לפני שאתם שולחים הודעה, קראו אותה שוב – נסו למצוא שגיאות כתיב ולנסות לחשוב כיצד יקרא אותה מישהו אחר – האם היא תהיה ברורה לא רק לכם? האם ניתן להגיב עליה?

מודי בר און טרח לצטט במערכון הרס’ר בטו של החמישיה הקאמרית את המשפט הסגנון הוא לבוש המחשבה. נסו לחשוב עליו כשאתם כותבים.

נכתב על ידי עודד, מתבסס על טקסט של הכוכב הרביעי מהפורום הישן.