הנחיות לכתיבה נכונה

(Guy1) #1

במסמך זה תמצאו כמה עצות שיעזרו לכם לנסח הודעות טובות, קריאות, מעניינות – בקיצור, איכותיות יותר. אנא, קראו אותן ונסו לחשוב עליהן כשאתם כותבים. גם אם הן לא מתאימות לכל הודעה (למשל, לתשובה בשאלה על חידון טריוויה), הן ישפרו את ההנאה שמשתתפים אחרים יפיקו מקריאת ההודעות שלכם ואת רמת הדיון באופן כללי.

1. התייחסו בכבוד לחברי הפורום האחרים. אסור לקלל משתתפים אחרים או לאיים עליהם. כמובן, כל התבטאות גזענית – בין אם היא מתייחסת למשתתפים אחרים או למושאי הדיון (כדורגלנים, מאמנים, בעלים ועוד) – היא לא חוקית ולא מקובלת. אין להתייחס לאדם בצורה מבזה על רקע מוצאו, צבע עורו, מינו, גילו וכו’. זכרו שהדיון לא נסוב על השתמשים אלא על כדורגל, ולכן הימנעו מהתייחסות שיפוטית למשתמשים אחרים.

2. קראו בקפידה את כל הדיון שבו אתם מגיבים ואת הדיונים האחרים בפורום אם אתם רוצים לפתוח דיון. אם לא תעשו את זה, בהחלט ייתכן שההודעה שלכם חוזרת על דברים שמישהו אחר כבר אמר, ואף אחד לא מעוניין לקרוא את אותם דברים שוב ושוב. רק באמצעות הקריאה תוכלו לוודא שההודעה שלכם באמת מקדמת את הדיון.

3. הקפידו לכתוב את ההודעה שלכם בדיון הנוגע לה. השתדלו לא לגלוש מהנושא המוצהר – יש סיכוי לא רע שקיים כבר נושא אחר שבו אתם יכולים לכתוב את הודעתכם. קיים במערכת מספר לא מבוטל של דיונים שיכולים להתאים למרבית ההודעות שלכם ולכן, השתדלו לא לפתוח נושאים חדשים. לפני שאתם פותחים דיון, בדקו האם הדיון כבר קיים. אם מצאתם לנכון לפתוח דיון, השתדלו לנסח אותו בצורה כללית ושתאפשר למשתמשים אחרים להגיב לדעתכם ולפתח את הדיון. גם אם דחוף לכם לצעוק את דעתכם, נסחו אותה בצורה שתאפשר לאנשים אחרים לדון עליה.

4. הביעו את דעתכם בצורה מנומקת. קביעת עובדות אינה מהווה נימוק – כך, למשל, המשפט אבי נמני הוא המלך קובע עובדה, אך לא מנמק אותה. המשפט אבי נמני הוא המלך כי הוא בישל וכבש יותר שערים מכל שחקן אחר בכדורגל הישראלי בעשר השנים האחרונות הוא כן מנומק (גם אם הוא לא נכון עובדתית). השתדלו להשתמש במילות הקישור מפני ש…, משום ש…, כי ו-בגלל ותראו כיצד ההודעות הופכות למנומקות יותר ומקבלות מבנה מסודר יותר. השתמשו בדוגמאות כדי להבהיר ולבסס את הטענות שלכם – הדוגמה מאפשרת למשתמשים האחרים כאשר אתם לא מנמקים את דעתכם, הדיון הופך, בעצם, לדיון עליכם – לא ניתן להתווכח עם הטענות שלכם, אלא אך ורק להסכים עם דעתכם או לחלוק עליה. כאמור, התכנסנו בפורום הזה כדי לדבר על כדורגל ולא על המשתמשים, ולכן השתדלו להימנע ממצבים כאלה.

5. נסו להרחיב ולפרט את ההודעות שלכם בצורה שתאפשר למשתמשים אחרים להבין על מה נסוב הדיון. אל תהססו לסכם את המצב בדיון למען המשתמשים האחרים, אך אל תמרחו אם אין צורך בכך.

6. השתמשו בפיסוק. הודעה חסרת פיסוק – גם אם התוכן שלה מעניין מאוד – הופכת לקשה מאוד לקריאה לכל אדם חוץ ממי שחיבר אותה. זכרו שגם אם השפה בפורומים משלבת מרכיבים משפת הדיבור, משתמשים אחרים צריכים לקרוא את ההודעות. לכן השתדלו להשתמש בפיסוק בצורה מסודרת ולהימנע מחיקוי מוגזם של דיבור (הסתכלו על מספר הפעמים שבהן השתמשתם בשלוש נקורות – אם המספר גבוה מדי, נסו לסיים משפטים בנקודה.) נסו להשתמש במינון הנכון בכלים שהפורום מעמיד לרשותכם – כגון סמיילים, ציטוטים והוספת תמונות – כדי להפוך את ההודעות שלכם למעניינות וברורות יותר.

7. נסו להימנע משגיאות כתיב ומשימוש לא תקין בשפה. אף אחד לא חסין מטעויות, אבל כל טעות יכולה לבלבל את הקורא ולהקשות עליו. חשבו, למשל, על כל הפעמים שבהם הייתם צריכים לקרוא משפט פעם נוספת כי המילה עם החליפה בו את המילה אם.

8. להבהרת והרחבת שני הסעיפים הקודמים:בבקשה, בבקשה, תשמרו על רמת השפה שלכם, ועל פיסוק נאות. החלפות של אותיות קורות לכולם, אבל רבאק, תפסקו כמו בני אדם (להשתמש בנקודות ובפסיקים במידה נאותה), ותדברו עברית ברמה טובה ככל האפשר. כמו כן, מומלץ לחלק את ההודעה לפסקאות, ממש כמו מכתב בשיעור אנגלית \ מטלה בשיעור הבעה. זה מקל על הקריאה, ועוד לחיצה על מקש האנטר (return לחובבי הנוסטלגיה) לא תגדיל לכם את המינוס בבנק.

דוגמה-
במקום לכתוב:
ואללה יש מצב רציני שסמואל יבוא איזה החתמה תותחית מנציני הכלי עולם עם הוא יבוא אין אין פשוט אין על ההגנה שלנו, שילוב של קורדובה אם סמואל זה חלום ילדות

רצוי ועדיף לכתוב:
הסיכוי שוולטר סמואל יופיע בשנה הבאה במדי הנראזורי גבוה מאוד לטעמי. אם סמואל אכן יגיע אלינו, אני אשמח מאוד, ולדעתי השילוב בין קורדובה לסמואל יכול להניב פירות נפלאים, ואולי נזכה סוף-סוף לראות הגנה נראזורית ראויה. מבחינתי, הגנה כזו, זהו חלום שמתגשם. שאפו גם למאנצ’יני על העבודה הקשה שלו כדי שאינטר אולי שוב תהווה גורם רציני במאבק על הסקודטו.

דוגמה יותר פשוטה, אך עדיין מסודרת ומאורגנת:
סמואל באינטר זה בשבילי חלום שמתגשם. השילוב שלו עם קפה קולומביה יכול להיות נפלא. מנצ’יני בדרך הנכונה! :smiley:

נכון שהרבה יותר נעים לקרוא את הנוסחים השני והשלישי, למרות ששלושת הגרסאות אומרות בדיוק את אותם הדברים?
אנא שימו לב לעניין, הוא מהותי עבור לא מעט מאיתנו.

דבר נוסף- אני מאמין שרובכם סיימתם כבר את כיתה ג’. די מוזר לראות את כמות שגיאות הכתיב שרצות כאן.
כמה תיקונים משמעותיים:
עם- לציון של קשר חיבור, לא תנאי.
אם- לציון של קשר תנאי, לא חיבור.
מושחת\שחיתות ושאר ההטיות הנלוות: ב-ת’, לא ב-ט’.

לתשומת לבכם.

1. הימנעו מפתיחת דיונים נוסח הכי גדול בהיסטוריה. הם דיונים תפלים משלוש סיבות- (לצורך העניין מובאת כאן דוגמה של דיון השוער הגדול ביותר בהסטוריה)
    א. רוב המשתמשים כאן אינם בגיל המתאים כדי לעשות שיקול נכון, ועצם ההסכמה המוחלטת כמעט על איקר קסיאס מראה על בורות, לעומת שוערי עבר כמו דינו זוף, גורדון בנקס, לב יאשין, וזוהי רק ההתחלה לה לה לה… זה תמיד נסחב ונסחב, ללא שום תועלת.
    ב.דיונים כאלה הם בסיס להצפה, הודעות נוסח X המלך או אין על Y, שמלוות בשלל שגיאות כתיב מסוגננות וסמיילים שלא קשורים לעניין. זה לא דיון איכותי באמת (בניגוד, למשל, לדיון על מקומו של החלוץ הנמוך והרזה בכדורגל המודרני), אלא אוסף תגובות, לרוב אינן קשורות האחת לשניה, ולא תורמות שום דבר לאף אחד.
    ג. בטח כבר היה דיון כזה. תסמכו על החבר’ה בפורום שלא חיכו רק לכם כדי להמציא את הגלגל.

2. אל תציפו: אל תשלחו המון הודעות קצרות ורצופות. נסו לרכז את כל הטענות שלכם בצורה מסודרת להודעה אחת בעלת מבנה ברור. אם שלחם הודעה ואתם לא מרוצים ממנה, תקנו אותה באמצעות פונקציית העריכה. קל יותר להבין מהי דעתו של משתמש ולהגיב אליה בצורה המקדמת את הדיון אם אפשר לקרוא את טענותיו בצורה מסודרת במקום לנסות ולאסוף אותן מרסיסי התבטאויות החבויות לכל אורך הדיון.

3. לגבי כל הליגות הזרות, הימנעו מהבאת ידיעות יד שלישית מהעיתונות או מאתרי האינטרנט הישראליים. אנו מקפידים לקרוא את עיתונות המקור והניסיון מוכיח שהעיתונות הישראלית מביאה את אותן ידיעות באיחור ובצורה לא מדויקת. הביאו ידיעות רק מעיתונות המקור. מעבר לכך, כשאתם מביאים ידיעות, השתדלו לציין מנין לקחתם אותן - כך כל אחד יוכל להתרשם בעצמו גם מהמקור, אם הוא מעוניין בכך.

4. במידה שיש לכם ספק, פנו למנהלים בשאלה לפני שאתם פועלים. – הם ישמחו לעזור לכם ולחוות את דעתם. אל תחכו לכך שימחקו את ההודעות או הדיונים שפתחתם כדי להבין שמשהו בהם היה לא בסדר אם כבר מראש היו לכם ספקות.

5. אל תכניסו חתימות ענק או חתימות וידאו. זה מקשה על שאר המשתמשים. אל תתעסקו בפוליטיקה, יש לזה ת’רד בקפטריה.

6. ולסיכום, לפני שאתם שולחים הודעה, קראו אותה שוב – נסו למצוא שגיאות כתיב ולנסות לחשוב כיצד יקרא אותה מישהו אחר – האם היא תהיה ברורה לא רק לכם? האם ניתן להגיב עליה?

7. עוד אחת אחרונה- אל תתביישו לשאול כל דבר, משטות הכי קטנה ועל… לא משנה מה. כל אחד כאן ישמח לעזור, ואנחנו מבטיחים לא לנשוך אתכם (לא חזק…)

מודי בר און טרח לצטט במערכון הרסר בטו של החמישיה הקאמרית את המשפט הסגנון הוא לבוש המחשבה. נסו לחשוב עליו כשאתם כותבים.

(נכתב במקור עי עודד ומיכה, הכוכב הרביעי, בפורום הישן. תוספות מפרי מקלדתם של שי, שגיא והחתום מטה)

(Guy1) #2

הנושא הועלה שוב בגלל פנייתו של סהר.
תקראו, תפנימו, אל תתביישו לשאול. זה יחסוך לכם עגמת נפש.

(Andrea Pirlo) #3

הפוסל במומו פוסל.

(Blau-Grana) #4

תגידו, כמה פעמים בתולדות ספורטאנטר נוצר ויכוח כלשהו באחד הדיונים, ואז גיא החליט שהגיע הזמן לרענן ולהקפיץ את הנושא הנל?

כאילו, ברצינות, זה באמת מבורך. פשוט הצחיק אותי לראות את זה, (שוב) ;D

(Guy1) #5

אם, אהם אהם, היו טורחים להדביק את הנושא, זה היה נחסך.

(TamTam) #6

בקשר לסעיף 15, לא כדאי לפתוח בכל פורום/בפורום העולמי, כדורסל, ספורט כללי איזה ט’רד שהנושא שלו זה שאלות לידע כללי או משהו כזה ואז כל אחד יוכל ללכת לשם בקשר למשהו שהוא לא יודע לשאול אם מישהו יודע ולקוות שמישהו יענה?

ושאלה לגיא, האם אותו סעיף הנכתב למעלה (15) נכתב עקב זה שפתחת נושא חדש עם איזה שאלה די דבילית וכולם קפצו עלייך?

(Guy1) #7

בקשר לסעיף 15, לא כדאי לפתוח בכל פורום/בפורום העולמי, כדורסל, ספורט כללי איזה ט’רד שהנושא שלו זה שאלות לידע כללי או משהו כזה ואז כל אחד יוכל ללכת לשם בקשר למשהו שהוא לא יודע לשאול אם מישהו יודע ולקוות שמישהו יענה?

ושאלה לגיא, האם אותו סעיף הנכתב למעלה (15) נכתב עקב זה שפתחת נושא חדש עם איזה שאלה די דבילית וכולם קפצו עלייך?

אני באמת לא זוכר. בעיקרון אני הוספתי את סעיפים 8,9,13 ו-15. זה מבוסס על כל כך הרבה דברים, שאני לא זוכר משהו ספציפי (למרות הדוגמא ההיא שנתתי לסער)

(Rivaldinio) #8

אפשר להתחיל בתיקון המילה הרשם אשר נמצאת בראש האתר.
כל פעם שאני נכנס לפורום אני חושב שאני צריך להרשים מישהו.
הירשם היא מילת ציווי הכתובה בכתיב הנכון.

נאה דורש ונאה מקיים :wink: .

(system) #9
  1. חשוב מאד! מומלץ לאמת את המידע שאתם מתקרבים לרשום ואני ממליץ גם להטיל חוקי ענישה כך הרמה תעלה.

טעות כתיב = -10
טעות במידע = -10
וזה תקף לכולם כולל את המנהלים וגם אותי לצורך העניין.

מצטער דמיקליס מישהו צריך לעצור אותך, מסתובבים פה ילדים רכים.

(לייזר) #10

למען האמת, צריך להעיף את כל הכוכבים וההודעות, ואני אומר את זה ממרום 3,600 הודעותי. מדי כמה זמן, כשבא לי/עולה לי השתן לראש/יש ירח מלא, אני מבקש איפוס הודעות, כי בפורום אותו אני מנהל אני ביטלתי את האופציה בצורה מוחלטת - למה שהודעה של מציף שטותניק כמו Martin Demichelis תראה טוב יותר מזו של משתמש שרק פצח בקריירה שלו כאן?

הרי דבילים כמו המציף הנל גם מתייחסים לזה כמעמד עודף - הוא ניסה להתנשא מעלי פעם כשהוא כתב שיש לו יותר הודעות מאשר לי, שזו כמובן האירוניה בהתגלמותה. הוא מטומטם, אבל בפורום הזה לא מרחיקים על כך וגם לא מקצצים לו במספר ההודעות, מה שבפועל נותן לו לגיטימציה להמשיך בזיהום הסביבתי שלו.

במהלך השנה וחצי שאני כותב כאן, קיבלתי אינספור הודעות תמיכה ממשתמשים שונים על כך שאני מתעלל בדבילים מסוגו. רובן המוחלט היה מנוסח בצורה מעוררת קנאה ובא ממשתמשים שלשמם מספר הודעות מועט. למה הם לא כותבים יותר? כי הDemichelisים של הפורום מבאישים דיונים ופשוט אין להם כוח להתחיל. לי יש זמן - אני לומד ועובד מול הלאפטופ שלי ושני הדברים משעממים אותי בטירוף, אבל למה אין לזה מענה מסודר?

מצטער דמיקליס מישהו צריך לעצור אותך, מתובבים פה ילדים רכים.

מסתובבים. תוריד לעצמך 10 הודעות. ;D

(system) #11

סתובבים. תוריד לעצמך 10 הודעות. ;D

תקרא לי זאן דארק של הפורום.

(לייזר) #12

אני מעדיף לקרוא לך אבישי.

(El Filósofo) #13

Q: מתי בדרכ משתמשים ב- ; ?

(Hristo Stoixkov) #14

אני לא יכול להסביר זאת בעצמי; הנה לינק.

(Charm) #15

אין תפקיד מוגדר לנקודה-פסיק. סימן זה הוא בגדר עלמא לרוב הקוראים, אשר אינם מצליחים לרדת לסוף דעתו של המחבר. משתמשים בו בעיקר כותבי אמנות, משוררים סופרים וחבריהם. מה משמעותו? כל דבר בעיני המחבר. לפעמים לשם יצירת חוצץ, לפעמים על מנת לשים דגש, או להפריד. ישנן סיבות רבות. השתמש בו כרצונך, אך עשה זאת בתבונה. לא כדאי להשתמש בסימן זה סתם, לפעמים זה מציג את הדברים באור מגוחך. ואם משתמשים בו בהודעה אחת, יש לעשות זאת בעקביות. לדוגמא, אם שמנו סימן פסיק לציין סיבה ותוצאה, לא לעשות זאת בהקשר אחר. למשל:

ריקלמה יעדר מהמשחק היום של ויאריאל מול אתלטיקו; אתלטיקו פייבוריטית.
אם למשל עשינו צעד כזה, זה בסדר. אך רצוי לא להכניס הקשר אחרי אחריו.

הנה דוגמא כיצד לא לעשות זאת:

ריקלמה יעדר מהמשחק היום של ויאריאל מול אתלטיקו; אתלטיקו פייבוריטית.
גם סורין יעדר מהמשחק; השיער שלו ממש מכוער.

אפשר להשתמש בסימן כלשון הומוריסטי, אך בעקביות. דוגמא:

גם סורין יעדר מהמשחק; השיער שלו ממש מכוער.
אתלטיקו תבנה על יום טוב של ‘אל ניניו’; אשר החמצן הקטסטרופלי שלו בראש פגע ביכולתו להבקיע. :slight_smile:

אני מעודד שימוש בסימן זה. לפעמים הוא מכניס אופן אחר להודעה. אם יוצא לי לכתוב הרבה ביקורות אופנה על שחקנים, אשתמש בו בדוגמא לעיל. אך בו בזמן אשמור על אחידות - למען הסר ספק, ולמען הסר בלבול.

אפשר להשתמש בסימן זה למען משחקים. אני זוכר שהייתי משחק בו עם מכרים, כל אחד היה משתמש בסימן, והשאר היו צריכים לגלות את משמעותו הפעם.

(Rivaldinio) #16

בתוספת להודעה שמעליי, השימוש בנקודה ופסיק תופס בלעדיות כמעט רק לדבר אחד: הפרדה בין צירופי ופירוטי עניינים .

שתי דוגמות:

1. ארבעה אנשים נכחו בטקס שנערך שלשום באולמי החריימה בהרצליה:
    מר דוד זעפרני, יור ארגון השקשוקה בישראל; דר יצחק יצחקי, מומחה בכיר בדיני חמוצים; גברת רקפת ההרים, פעילה נמרצת למען זכויות הפרחים בישראל; אלון מזרחי, אווירון בדימוס.

2. על שלושה דברים העולם עומד: כסף, מזומנים ושטרות; כדורגל, כדורסל ואגרוף; לחם קימל ומיני מאפה של דגן.

(Guy1) #17

שימו לב בבקשה:
מופרח- מלשון פורח, עע כדור פורח ולהפריח בלונים.
מופרך- מלשוך פריך, זא נשבר בקלות, שקרי, לא אמיתי, עע טענות מופרכות, להפריך את דבריו של מישהו.

אתם נוטים להתבלבל המון, וחבל. זו מילה יפה.

(MRCOS) #18

בתוספת להודעה שמעליי, השימוש בנקודה ופסיק תופס בלעדיות כמעט רק לדבר אחד: הפרדה בין צירופי ופירוטי עניינים .

שתי דוגמות:

1. ארבעה אנשים נכחו בטקס שנערך שלשום באולמי החריימה בהרצליה:
    מר דוד זעפרני, יור ארגון השקשוקה בישראל; דר יצחק יצחקי, מומחה בכיר בדיני חמוצים; גברת רקפת ההרים, פעילה נמרצת למען זכויות הפרחים בישראל; אלון מזרחי, אווירון בדימוס.
  1. על שלושה דברים העולם עומד: כסף, מזומנים ושטרות; כדורגל, כדורסל ואגרוף; לחם קימל ומיני מאפה של דגן.

עוד דוגמא לשימוש של נקודה ופסיק:
הרכב נבחרת ישראל: אוואט; שפונגין, גרשון, בן חיים, זיו; אלברמן, באדיר, בניון, זנדברג; תמוז וקולואטי.

(Rivaldinio) #19

אכן כן, אך דע לך כי כתיבת המילה דוגמה באלף בסופה הנה שגיאת כתיב.
עפ כללי האקדמיה ללשון העברית, שמות שהתגלגלו לעברית מן הארמית והמשמשים בצורת נקבה, נכתבים בהא בסופם.

דוגמות: דוגמה, קופסה, משכנתה, שאילתה, סדנה, טבלה, רישה, סיפה, גרסה, עסקה, פסקה, אתנחתה, בדותה, אסמכתה, גזוזטרה, מורסה, גושפנקה, מטותה (במטותה).

יוצא מן הכלל כתיב המילים הבאות:
סבתא
שמות הטעמים (אזלא, מירכא וכו’)
שמות החיבורים (גמרא, מכילתא, תוספתא וכו’)
שמות הפיוטים

(Real In My Blood) #20

יא אללה אתם עושים סיפור ועוד פותחים דיון על איך לכתוב נכון???
נו באמת איזה שטות ובזבוז זמן, ותאמין לי אנשים לא מתייחסים לזה ברצינות. :stuck_out_tongue: