זינדין זידאן: מסיבת עיתונאים בהולה - זידאן עוזב בשיא

ריאל-מדריד

(de_la_red) #110

אני גם חושב וכבר רשמתי שההרכב הזה לא יכול לתת כדורגל טוב במשך תקופה ארוכה ולמען האמת גם 90 דקות רצופות נגד קבוצה טובה.

גיא, אני חושב שזידאן בנתיים יותר מבסדר גמור בתפקיד אבל הייתי מחכה קצת עם האדרת ההישגים שלו. אל תשכח איך בארסה נראית העונה וגם הדרך לזכייה בליגת האלופות בעונה שעברה לא הייתה קשה. באמת שאם נעבור את באיירן אני מוריד את הכובע בפניו וסותם את הפה להרבה זמן. אם נודח לא קרה כלום, זידאן יישאר בצדק מוחלט ואולי יהיו פה גם כמה שינויים על הדרך בעונה הבאה אם נקבל בראש (כנראה שלא).

מה שכן, אנחנו חייבים ללמוד מהטעויות של פעם. אסור שיהיה פה קרקס מאמנים, זה אחד הדברים הכי גרועים שקרו למועדון הזה. אסור שלאנשים פה יהיה זכרון קצר בנושא הזה.

(בלאנקוס) #111

קודם כל אני בהחלט מסכים שהסגל לא מספיק טוב (יותר נכון ה11 הפותחים) ושהאשם הישיר הראשון הוא פלורנטינו וההנהלה אבל אם לזידאן כרגע אין יותר מידי מה לעשות (ונתעלם רגע ממוראטה ואיסקו שחייבים לקבל יותר דקות) בקיץ בהחלט הוא יכל להשפיע על הסגל הקיים גם אם לפלורנטינו יש את המילה האחרונה בסופו של דבר.
בוא ניקח דוגמא מאחד המאמנים שאני אישית פחות אוהב פפ גראודיולה: אני בהחלט יכול להשוות את רונאלדיניו זוכה כדור הזהב באותם זמנים לכריסטיאנו של עכשיו (עדיין מספק את הסחורה, עדיין מבליח לרגעים אבל בהחלט אחרי השיא) או את דקו ולאחר מכן אטו לבייל או בטח לבנזמה ופפ הצליח להתוות את הדרך שלו גם אם היא הייתה אז החלטה ממש לא פופולרית, גם קאפלו סיפסל את בקהאם בזמנו ואותו פפ היום כבר התחיל לשים את הכוכב הכי גדול שלו אגוארו על הספסל ורק פציעה של ז’סוס החזירה אותו ל11, קשה למאמן לעמוד הרבה פעמים מול כוכב גדול אבל בהחלט אפשרי, בטח כשבנזמה לפחות מה3 רחוק שנות אור מלהיות איזה כוכב על.
אצל זיזו המקרה אפילו קל יותר- הדמות שלו כמעט מאגית בברנבאו, הוא פופולרי מאד ולקח את הצ’מפיונס בעונה הראשונה שלו, בכל סקר, טור או דעה של האוהדים כמעט כולם נגד הBBC ביחידה אחת והכי חשוב הוא חבר קרוב מאד של פלורנטינו, אם יש איזשהו מאמן על הפלנטה שיכל לדפוק על השולחן במסדרונות הברנבאו ולהתעקש על הדרך שלו זה זידאן בקיץ האחרון ובטח שבקיץ שיבוא אם אכן ניקח אליפות.
ובכלל, גם אם נתעלם בהBBC לשנייה לזידאן בהחלט יש חלק בחוסר האיזון של הסגל והרכבת השחקנים, אני בטוח שאם היה מתעקש שיהיה לקבוצה מגן שמאלי מחליף כמו לכל קבוצה מתוקנת ביבשת הוא היה מקבל ואם לא היה כל כך אוהב לשחק עם לוקאס ואסקז במקום איסקו חאמס או אסנסיו אף אחד לא היה מפטר אותו על כך.
אין מה לעשות, שמנהל מחליט לקבל על עצמו עבודה הוא הכתובת הראשונה שאליה הטענות יגיעו ואם זידאן לקח על עצמו את התפקיד אז כן הוא אכן צריך לשאת בהשלכות, מי כמוהו יודע כמה טמטום הולך בהנהלה שלנו.
אני ממש לא חושב שהמצב קטסטרופלי וכן מחזיק מזידאן, אני בא אליו בטענות דווקא בגלל שלו יש כוח שלרוב המאמנים שיגיעו אלינו לא יהיה, בקיץ הקבוצה חייבת לעבור ריענון/ מיני מהפכה כשבראש ובראשונה לפחות אחד מהשלישייה הקדמית צריך לפנות את המקום שלו אם לא שלושתם.

(Guy) #112

קאפלו סיפסל את בקהאם אחרי שהוא חתם על חוזה בגלקסי והקבוצה הייתה בשפל. העזיבה של רונאלדיניו, שפפ דחף אליה, היא בסופו של דבר החלטה של הנהלה. הרי פפ רצה להפטר גם מאטו באותו קיץ וזה לא קרה. אצלנו ההנהלה החתימה ממש עכשיו את בייל וכריסטיאנו לעוד מאה שנה בחוזים של טריליון יורו. זידאן חייב לתת להם את המפתחות, אין לו שום אפשרות אחרת (וזה גם הדבר הנכון מקצועית לדעתי ואני בטוח שגם לדעתו, אבל זה ויכוח אחר).

כל העניינים הקטנים של מוראטה-בנזמה, כמה דקות לפה או לשם לאנסיו וכו’ הם שוליים. אני האחרון שיעריץ את ההרכב הזה ואת כל ההחלטות של זידאן, אבל לעולם לא תהיה הסכמה על כל החלטה או שחקן שמוערך על ידי מאמן. זאת לא התמונה הגדולה.

זה נכון שתמיד אפשר להאשים את המנהל, אבל ההאשמות האלה לא שוות הרבה אם אף מאמן לא היה נוהג אחרת בנקודת הזמן הזאת. להיפך, דווקא בגלל שלזידאן יש מעמד טוב יחסית במועדון הוא הצליח לדחוף את קאסמירו במקום חאמס, לאזן את ההרכב ולהשיג תוצאות טובות. בודדים המאמנים שהיו יכולים לעשות את זה. אני לא מצפה לשינוי גדול יותר כל זמן שהקבוצה משיגה את התוצאות - וזה פרט חשוב שנוטים פה לשכוח. כל המקרים שזכורים לי של עימותים עם כוכבים קרו אחרי כשלונות. כשזידאן ייכשל (והדחה מול באיירן זה לא מספיק), יהיה מעניין לראות איך הוא מתמודד עם זה. בינתיים זה מוגזם על גבול ההזוי לדרוש מהפכות כשהקבוצה משיגה תוצאות גם אם זה לא בזכות כדורגל גדול. העולם פשוט לא עובד ככה.

(orelh94) #113

מה שאני מצפה מזידאן זה לקדם שינויים נקודתיים, רחוק מלהפוך את כל הקבוצה, לא יודע לגבי דעתם של שאר חברי הפורום כאן, אך מה שאני חושב זה שהגיע הזמן לעשות חילופי דורות בטפטופים.

השינוי הראשון שהייתי רוצה שיהיה זה לעבור ל4-4-2 כשרואים את איסקו במקום אחד משחקני ההתקפה, ואת קובאצ’יץ’ לאט לאט נכנס לנעליים של לוקה. זה לא בשמיים, כי לאיסקו יש מעמד משמעותי, הן מבחינת המועדון והן מבחינת האוהדים שמסביב. הוא גם מוכיח את עצמו העונה ונותן תפוקה מצויינת. מודריץ’ כבר נראה עייף ולאט לאט הולך ונגמר והגיע הזמן שקובא יתחיל לקבל יותר קרדיט ויכנס לנעליים הענקיות שלוקה יותיר אחריו. לגבי סוגיית בנזמה-מוראטה, זה כבר בעייתי יותר, כי הם סגנון שונה של שחקן לדעתי.

בעוד בנזמה לעיתים יכול לתפקד באגף כשרונאלדו נכנס לאמצע, מוראטה לדעתי פחות יכול לעשות את זה. היה ראיון עם זידאן שאמר שבנזמה הופך את חבריו להתקפה לטובים יותר ולדעתי זה חלק מהמשוואה כשהוא מחליט על ההרכב הפותח. מוראטה זה חלוץ 9 קלאסי עם יכולות פיזיות טובות וקילריות מול השער, אבל זה התפקיד שזידאן מייעד כאן לרונאלדו, לגבי היכולת של רונאלדו זה כבר דיון אחר. בנזמה הרבה יותר טכני ממוראטה, גם בפאן של הנעת הכדור וגם בפאן של הדריבל. מוראטה אולי מהיר חזק וקילר, אבל רחוק מלהיות עילוי טכני. מה שכן, הייתי שמח לראות אותו נכנס ליותר מ8-10 דק’ בסוף משחק ומתחיל לקבל יותר קרדיט מזידאן, אבל זה לא משהו לקום וליפול עליו.

(El Maestro) #114

מסכים עם הראייה הכוללת שלמאמנים יש הרבה פחות מרחב תמרון ממה נראה, בטח במועדון כמו ריאל מדריד שהנשיא, התקשורת והכוכבים מגבילים עוד יותר. השחקנים שעולים על הדשא הרבה יותר קריטיים להצלחה. לואיס אנריקה לטעמי רחוק מלהיות מאמן גדול אבל יש לו את 3 שחקני ההתקפה הכי טובים בעולם וזה שווה לו טרבל ודאבל.

אני לא מצפה מזידאן שיהפוך הכל. יש לו הרכב שמשיג תוצאות ואין שום סיבה מבחינתו לשנות אותו (עם כמה שכואב לי בעיניים לראות אותו). זידאן הכניס יציבות לאחת העמדות הכי לא יציבות בכדורגל וזה לא פחות חשוב מהדמות שמאיישת אותה. במבחן התוצאה הוא בינתיים עומד ובגדול, למרות לא מעט תודות לאלילת המזל וראמוס.

זידאן לא יגרום למרסלו לעשות הגנה או לרונאלדו לעשות לחץ אחרי 7 שנים שבהן הוא מטייל על המגרש, אבל אי אפשר גם להגיד “הוא קיבל קבוצה נכה, זה מה יש” ולפתור אותו לגמרי מאחריות. יש שינויים נקודתיים שהוא יכול לעשות גם במסגרת המגבלות הקיימות. קצת יותר קרדיט למוראטה, קצת יותר חילופים אמיצים, קצת פחות קרוס. לא שינויים שהיו מבטיחים לנו אליפות מחר אבל כאלה ששווים ניסיון כדי שנסבול פחות מלצפות בקבוצה הזאת.

בכל מקרה, כרגע הכל הולך לו והוא יהיה פה גם בעונה הבאה לא משנה מה. התקוות היחידות שלי:

1. כישלון מוחלט- פלורטינו וזידאן מבינים שצריך שינוי.
  2. אליפות- המעמד של זידאן מתחזק משמעותית והוא מנצל אותו כדי לעשות את השינוי הנדרש.

מה שיקרה בפועל- טומנים את הראש חול וממשיכים להסריח את הדשא עד שאני חוטף התמוטטות עצבים.

(hasanElmatador) #115

לפני ימים דיברו באיזה תוכנית צרפתית על העתיד של מבפה ובפאנל נכח בין השאר ליזאראזו והיו לו דברים מעיינים לומר; הוא אמר בקצרה שמבפה צריך להישאר עוד עונה במונאקו כדי שיבוא מוכן למונדיאל, אלא אם מדובר בריאל מדריד כי הוא סומך על ניהול הסגל של זיזו.

אי אפשר לדעת איך העונה הזאת תסתיים אבל מה אפשר להגיד על זיזו עד עכשיו זה שהוא מנהל את הסגל בצורה מבריקה עד משוגעת. האמת, ולמרות שהם שונים מאוד בסגנון ובפילוסופיה, אבל הוא מזכיר לי את השיגעון והאובססיה של גווארדיולה בטיקי-טאקה רק שאצל זיזו זה מתבטא בניהול הסגל. לדעתי אם זה ימשיך גם לעונות הבאות ועם שיפורים ספיציפיים בסגל ומן הסתם שמירה על העומק האיכותי. זה יכול לעשות הבדל משמעותי על פני המתחרים. שאר קבוצות העולם, או שאין להם ספסל איכותי ברמת הרכב (או אפילו לפעמים עולה עליו במקרה שלנו) או שהן לא יודעות להשתמש בספסל.

לזכות זיזו יש גם לומר שהוא יעד מאוד מעניין לכשרונות וזה יתרון משמעותי בחלון ההעברות, וכל זה בפרק זמן קצרצר בשביל כל מאמן כדורגל, על אחת כמה וכמה בריאל מדריד.

(whykds) #116

ניהול הסגל טוב מאד, אבל הרוטציה לא טובה. הוא יצר שתי קבוצות בקבוצה אחת במקום ליצור רוטציה אמיתית ותחרות על ההרכב.

(Guy) #117

באיזה קבוצה גדולה כוכבים במעמד של בייל, רונאלדו, קרוס ולוקה מתחרים באמת על מקום בהרכב הראשון?
הרכב ראשון = ההרכב שעולה בקלאסיקו או בחצי גמר הצ’מפיונס.

אני חושב ששוב נגיע למסקנה שהדבר שמפריע לנו בזידאן זה היחס המועדף בנזמה, לא הרבה יותר מזה.

(orelh94) #118

לא מסכים. אני חושב שהוא משלב את החבר’ה מ’‘הקבוצה השנייה’’ מצוין גם במשחקים הגדולים. אם אתה רואה את חאמס שכובש בקלאסיקו או את אסנסיו שמשנה את פני המשחק פעם אחר פעם. איסקו כבר מתנדנד בין ה11 לספסל, תלוי באיזה משחק.
מה שזידאן עשה לדעתי זה יצר תלכיד נורא מעניין בו הם גם משאיר את הספסל רעב ורובו לא ממורמר וגם את האגו של הכוכבים הגדולים מטופח.
מה שהוא יצר כאן זו שליטה אבסולוטית בחדר ההלבשה ולא כל אחד מסוגל לעשות את זה בריאל מדריד, ועל כך מגיע לו קרדיט עצום.

(whykds) #119

דווקא על עניין בנזמה מבחינתי זו לא​ חוכמה לבוא אליו בטענות. במיקרו אולי כן, אבל במאקרו כנראה שזה מחיר שהוא מוכן לשלם כדי ללכת בדרך שלו - הרי הוא כנראה שם לב שהתפוקה שלו לא בשמיים. בכל דרך אחרת שבה הוא היה בוחר היו מחירים.

כמובן מסכים בעניין חדר ההלבשה. העניין הוא מקצועי- אנחנו צריכים לשחק כדורגל טוב יותר, וכחלק מזה לגוון את המשחק שלנו, לא להעלות את אותו ההרכב/מערך כל משחק ולהשתמש יותר נכון בכלים שיש בסגל. מקרה איסקו לדוגמה - תקופה ארוכה שזה זועק לשמיים שצריך להציב אותו בעמדה שלו, והשינוי מגיע לאט ומאוחר. אלגרי לדוגמה עושה דברים טובים באספקט הזה - לזה אני מתכוון.

(orelh94) #120

כן אבל שליטה בחדר הלבשה משיגים לאט ובזהירות. זידאן השיג אותה מההתחלה. גם אם הסגנון אינו מרקיע שחקים, אי אפשר באותה נשימה להגיד שהוא לא מביא תוצאות. אנחנו רגל וחצי מאליפות וגמר הצ’מפיונס, כשרבים מהמומחים אומרים שאנחנו הקבוצה הטובה ביותר באירופה היום. ניצחנו את באיירן שלטענת הרוב הייתה עם הסגל הטוב ביותר בנוק אווט מרשים בצמד המשחקים, נתנו בראש לאתלטיקו פעמיים כשבתיקו היינו הקבוצה העדיפה אבל לא קברנו אותם בזמן. הנפילה היחידה הייתה בקלאסיקו, שלקלאסיקו יש חוקים משלו.

הבעיה היא שזידאן לא יכול להרשות לעצמו להעיף את בייל/קרוס/מודריץ’ מההרכב בשביל איסקו. בנזמה כנראה אהוב מאוד ע’'י פרז, רונאלדו וזידאן וזה מה שמקנה לו את המקום בהרכב, יהיה קשה לראות איך מוציאים שחקן כזה מההרכב בלי לפגוע בתלכיד הקבוצה.
נכון, אנחנו נראה לפחות אחד מהסופרסטארים שעל הספסל עוזב בקיץ ואני מניח שזה יהיה חאמס, אבל אין מה לעשות, זה צרות של עשירים. אי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. איסקו מקבל המון קרדיט בין אם זה מחליף ראשון ובין אם זה מקום בהרכב על חשבון בייל הפצוע. אי אפשר להגיד שהזדמנויות הוא לא מקבל, כשלמעט העונה הזו שהוא עשה קפיצת מדרגה משמעותית, הוא לא ניצל מספיק.
אי אפשר לבוא לטענות לזידאן יותר מדי, כי בשורה התחתונה, הוא מצליח.

(whykds) #121

אני מסכים עם מה שאתה כותב, פשוט חושב שאפשר לשחק כדורגל הרבה יותר טוב. שמונים אחוז מהמשחקים שלנו הם משחקים ברמה בינונית ומטה - פריבילגיה גדולה מאד שמאפשרת לנו להשתפר ולהגיע לרמה יותר גבוה בהרבה.

כתבתי בתרד הטקטיקה והסגל - אני מייחל לעזיבה של בייל ולא של חאמס. יעזור לנו מאד וגם יקל על זידאן.

(gev) #122

דעתי על זידאן היא שמדובר במאמן שמנהל את הסגל בצורה הטובה ביותר מבחינת רוטציות ודקות לכולם ומציאת דרך כדי שכולם יהיו מאושרים ובו בזמן לשמור על היררכיה.
מצד שני בחירת ההרכב הראשון היא לא תמיד לפי שיקולים מקצועיים (כמו במקרה של בנזמה לדוגמה ולטעמי עוד שחקנים אבל פה זה כבר לפתוח דיון אחר).

בנוסף לזידאן גם אין שיטה, הוא לא יוצר משחק לחץ ולא מתפרצות אלא יותר שיטה של זרוק את כל הכלים למגרש ויהיה טוב.
במקרה שלנו השנה לטעמי יש לנו את הסגל הכי טוב בעולם, אולי מבחינת ההרכב הראשון אפשר להתווכח אסל מבחינת עומק הסגל ואיכות המחליפים אין פה בכלל ספק, ובעוד שבעונות קודמות גם אם היינו טובים יותר בגלל הסגל הקצר יותר איבדנו המון נקודות כמו לדוגמה האליפות של ברסה ב2015. לטעמי אם קובא היה אצלינו אז כמחליף למודריץ היינו מסיימים עם תואר.

זידאן חייב להתחיל לחשוב קדימה, לפתח דרך ושיטה. להרכיב שחקנים שמתאימים לשיטה הזו בהרכב ואז גם נראה הרבה יותר טוב.
יש לו עכשיו עוד קיץ ובו יש לו הזדמנות להביא את השחקנים שהוא רוצה לקבוצה ואין יורו או מונדיאל ככה שרוב השחקנים שלנו יוכלו להתאמן ולנוח כמו שצריך. זה ההזדמנות הכי טובה של זידאן לבנות קבוצה כמו שהוא רוצה, לפתח משחק לחץ ופשוט ליצור קבוצה חזקה יותר שתזכה באליפות לא בגלל חולשת היריבה.

ריאל מדריד הקבוצה המגוונת באירופה לטעמי מבחינת שיטת משחק.

לזידאן יש שיטה עיקרית, שהיא החזקה בכדור ומשחק דרך המגנים, קרבחאל ומרסלו, שיגביהו כדורים ויכניסו כדורים לרחבה. זה עובד מצויין.

ריאל יכולה להבקיע בעיקר דרך הגבהות לרחבה, שזה הנשק הקטלני ביותר שלה והיא הטובה באירופה בזה, אבל יש לה הרבה מה להציע גם במשחק מסירות כדי למצוא את הדרך לשער.

לא חושב שזה נכון להגיד שלזידאן אין שיטה, יש. אם היא טובה? זה עובד לא רע נגד רוב הקבוצות, אבל קבוצות כמו יובנטוס יכולים להתמודד בהצלחה רבה עם ההגבהות של המגנים של ריאל.
בואו נגדי ש:
PLAN A- משחק דרך המגנים, קרבחאל ומרסלו, הגבהות שלהם.

(gev) #124

אתה קורא לזה אחת השיטות אני קורא לזה השיטה היחידה.
ולהגיד שיטה זה טיפה יומרני, אני יותר הייתי קורא לזה שהמרכז שלנו חלש מאוד ומורכב משחקנים לא יצירתיים בקישור ובהתקפה והדרך היחידה של הכדור שלנו להגיע למעלה היא דרך המגנים המוכשרים שלנו או בכדורים ארוכים שבדרך כלל בלי כתובת.

שיטה וטקטיקה זה גם אומר להרכיב שחקנים נכונים. נניח שהגבהות זוהי באמת שיטה שאותה זידאן בונה, יש לך אפשרות בחירה בין 2 חלוצים: האחד קילר גבוה וחזק עם משחק ראש משובח והשני טוב יותר ממנו במשחק הרגל אך פחות גבוה ופחות מהיר ולפיכך גם נוגח פחות טוב. אבל זידאן עדיין מעדיף את הנוגח הפחות טוב למרות שיטת ההגבהות.
אגב פה מאוד פרגנתי לבנזמה, במציאות גם אם הקבוצה הייתה נבנית על משחק מסירות הייתי מעדיף אותו בחוץ.

בנוסף יש גם עניינים של משחק לחץ, כששחקנים מסוימים משחקים יש משחק לחץ מאוד יפה והקבוצה נראית נהדר, אני מדבר כמובן על משחקים שהם ללא בייל בנזמה וקרוס. למה לא להנחיל משחק לחץ? הרי זה אחד הקלפים הכי חשובים שיש לקבוצות.

לטעמי ההצלחה שלנו נובעת פשוט מכך שיש לנו סגל הרבה יותר טוב מכל קבוצה אחרת, הסגל היחיד בעולם שיכול להתחרות בשלנו הוא של באיירן.
לדעתי העונה הליגה הספרדית חלשה משנים קודמות ובעיקר ברסה חלשה, ועדיין אנחנו בדרך לאליפות עם פחות נקודות מבדרך כלל…

זידאן לא מאמן גרוע ואני כן רואה בו יתרונות כמו הכימיה עם השחקנים וניהול סגל נכון, אך לטעמי הוא בעיקר נהנה מדברים שלא תלויים בו

(Raulito-7) #125

זידאן חגג ערב היסטורי: “ברור, אני נשאר”

“האם אני המאמן הטוב בעולם? - לא…לא כל-כך”, אמר זינדין זידאן בביישנות לאחר המשחק. בהחלט יכול להיות שלזיזו, והוא יגיד זאת בעצמו - יש עוד מה ללמוד וקילומטראז’ לעבור, אבל עם הרקורד שלו אי-אפשר להתווכח. האמת שאת השיאים ששבר אתם מכירים כבר בעל-פה: השני בהיסטוריה שזוכה עם ריאל מדריד גם בליגת האלופות וגם באליפות ספרד הן כשחקן והן כמאמן, השלישי בלבד שמוליך אותה לדאבל היסטורי וגם המאמן היחיד שזכה פעמיים ברציפות במפעל, בטח כשבאמתחתו 20 משחקים בלבד בליגת האלופות. “אני נשאר, ברור, ברור”, אמר זידאן לאחר המשחק, ולאף-אחד לא היה ספק. ואם זה תלוי בנשיא פרס - הוא ישאר כאן הרבה זמן. עם חמישה תארים ב-17 חודשים קשה להתווכח. זידאן היה נרגש לאחר המשחק. הנה דבריו:

“זו הייתה שנה מדהימה. היה קשה מאוד להגיע לגמר ולא רק שהגענו - עברנו את הדרך הקשה בסטייל וניצחנו וזכינו בדאבל”, אמר זידאן שבכל-זאת התעקש שהזכייה באליפות הייתה הרגע המרגש בקריירת האימון שלו - “הליגה היא קשה מאוד וארוכה, מאבק בלתי-מתפשר של 38 מחזורים צריך לברך את השחקנים על עונה גדולה. עשינו היסטוריה ושלחנו את המדרידיסטאס לחגוג. אני גאה בכולם”. זידאן הוסיף - עבדנו קשה, אחרת לא היינו מגיעים לשום מקום". על חדר ההלבשה אמר - "אני חלק מקבוצה גדולה, המפתח הוא שיש הרבה לב ואחדות בקבוצה הזו מעבר לכישרון. כל השחקנים ‘בני זונות’, צחק זידאן, במובן הטוב של המילה. “עם קבוצה כזו קל מאוד לזכות בתארים”.

המאמן עבר לנתח את המשחק - “במחצית הראשונה סבלנו אבל במחצית השנייה עלינו על יובה בכל פרמטר וגם באגרסיביות. בהפסקה דרשתי מהשחקנים ללחוץ יותר, לדרוס ולעשות את מה שאנחנו יודעים עם הכדור. הייתה מחצית שנייה אדירה. כמו שבמשך כל העונה כל השחקנים תרמו, גם בגמר אפשר לציין הרבה מאוד שחקנים לטובה”. “כל המאמנים שהיו לפניי גם כן היו נהדרים, הם לא סתם הגיעו לריאל מדריד. אני יכול לומר רק שאני מאוד אוהב כדורגל והכל בזכות השחקנים, הם המפתח”. זידאן סיפר שאמנם כלפי חוץ אולי אולי נראה מאופק אבל “אני מאוד מסופק ושמח מבפנים, יש לי הכל, ברור שאני שמח”.

על בייל. “הדבר החשוב ביותר שהוא היה בריא וזמין והוא איתנו. בחרתי בהרכב הנכון ביותר לגמר ואני שמח שבכל-זאת הוא נכנס ושיחק מספיק, לא רק בגמר ליגת האלופות אלא במשחק מאוד מיוחד עבורו - בעיר הולדתו. לא נדבר על העתיד עכשיו, לא שלו ולא של אף-אחד אחר, זה הזמן ליהנות”. על הנשיא פרס - “אני לא אשאר כאן כל החיים(צוחק), אבל אני רוצה להגיד תודה רבה לכבוד הנשיא ועל המועדון שנתנו לי הזדמנות לאמן את הקבוצה המדהימה הזו. שיחקתי כאן הרבה זמן וזה הבית שלי”. זידאן סיכם - “נרצה לזכות שוב בשנה הבאה”.

בתקשורת הספרדית וכמובן גם בצרפת לא הפסיקו לשבח את המאמן, ובצדק. “הכל אצלו היה מתוכנן, מהמשחק הראשון ועד לשריקת הסיום אתמול”, אמר פרדריק הרבל. “שוחחתי עם המאמן בפתיחת העונה, זו הייתה שיחה נינוחה. רק עכשיו במבט לאחור ובפרספקטיבה רחבה אני יכול להבין את הדברים שאמר. הוא בנה את הקבוצה ככזו שתוכל לזכות באליפות אחרי הרבה זמן, וידע שהצלחה בליגה תשפיע בצורה חיובית גם על ליגת האלופות”. עוד כתב בטור דעה שזידאן התעקש על צוות רפואי משוכלל ולא סיכן אף שחקן, שבר את התזה בנוגע למנוחה של כריסטיאנו וידע להעמיד קבוצה מגוונת טקטית. כריסטו מארטין, כתב אחר מה-AS, כתב עליו - “עם עונה וחצי בלבד על הקווים זידאן לעג לכל ‘המנוסים’. הוא כבר אחד המאמנים הטובים בעולם. כמו שהיה כוכב בימיו כשחקן - עכשיו הוא גלאקטיקו על הספסל, על הקווים. ההבדל הוא שבימיו של זידאן כשחקן זו הייתה כנראה הקבוצה הכי נוצצת, אך לא הכי מנצחת. ריאל מדריד מעדיפה לזכות בתארים”. ב-87 משחקים על הקווים זידאן רשם סטט’ מטורפת - 65 נצ’, 15 תוצאות תיקו ו-7 הפס’ בלבד, יחס שערים 245:91.

(whykds) #126

אנטוניו פינטוס, מאמן הכושר של ריאל מדריד אותו הביא זידאן מליון הוא כנראה אדם שהמועדון חייב לו הרבה. לא מצאתי כתבה באנגלית, אבל הוא כנראה מהווה גורם מכריע בכך שהסגל הגיע במצב פיזי מעולה לישורת האחרונה של העונה.

(Raulito-7) #127

רולטת הקסם של זידאן. במארקה עשו כתבה יפה שסוקרת את 17 החודשים הנהדרים של זידאן כמאמן הקבוצה. מהצגתו לתקשורת, נבוך וביישן בינואר 2016, ההפסד בדרבי בפברואר וההמשך - ניצחון בקלאסיקו והרמונטדה נגד וולפסבורג באפריל והזכייה ב-UnDecima במאי| תחילת עונת 2016/17 עם הסופר-קופה האירופי נגד סביליה, הניצחון המוחץ בדרבי באוקטובר בקאלדרון(3:0), אליפות העולם לקבוצות בדצמבר| רצף המשחקים ללא הפסד ואז חלום הטרבל שנקטע בינואר ע"י סלטה בגביע| הצעד הראשון לגביע - הניצחון על נאפולי בפברואר| ‘תוכנית B’ שיצאה לדרך החל מחודש מרץ| הדאבל על באיירן ברבע הגמר בחודש אפריל - 2:1 במינכן ו-4:2 בברנבאו| ועד חודש מאי האחרון עם הזכייה באליפות ראשונה מזה חמש עונות וכן הזכייה בדאבל ההיסטורי. ‘רולטת הקסם של זידאן’, נכתב במארקה על המאמן שתוך 17 חודשים זכה בחמישה תארים!

בינתיים פאביו קאפלו התראיין וניתח את גמר ליגת האלופות. “הופתעתי גם אני מהמחצית השנייה. כנראה שהסגל המצויין של ריאל מדריד עשה את ההבדל וליובה לא היה סיכוי. ראמוס, קרבחאל ורונאלדו היו בכושר פיזי יוצא מן הכלל והם חלק משחקני המפתח”. קאפלו שיבח את זידאן על ההצלחה שלו ואמר שהסוד שלו הוא ניהול חדר ההלבשה ושהכוכבים מרגישים בנוח. “הוא היה שחקן גדול אבל בהחלט הופתעתי מההצלחה המהירה, הרי בקסטיליה הוא לא בלט יותר מדי. פרס הימר עליו כמאמן וזה השתלם ובגדול”. קאפלו שיבח את קאסמירו שהוסיף את האיזון לקבוצה אבל ביקש גם לתת קרדיט לרפא בניטס שהיה זה שהחזיר אותו לריאל מדריד בקיץ 2015. “עם זידאן, ריאל מדריד קבוצה קצת יותר ‘איטלקית’. היא משחקת התקפה נהדר וגם לוחצת”. קאפלו נשאל על הזוכה הבא בכדור הזהב ואמר - “אין בכלל ספק”!

בתור אוהד נבחרת צרפת, אני רוצה לאחל מזל טוב לקשר ההתקפה הטוב בהיסטוריה ולטעמי הוא גם השחקן הטוב בהיסטוריה - האגדה הצרפתית זינאדין זידאן.

אין מילים לתאר איזו קריירה מפוארת הייתה לו, איזה משחקים הוא נתן. פשוט מתגעגע אליו ולמה שהוא עשה למשל במונדיאל 2006, בשלהי הקריירה. פשוט אגדה. השחקן הכי טוב שראיתי.

(Raulito-7) #129

זידאן בן 45 - אל המשחק היפה

דקה אחת נותרה למחצית. גמר ליגת האלופות 2002, ריאל מדריד - באייר לברקוזן 1:1. רוברטו קרלוס נשלח לריצה באגף שמאל ומגיע לכדור בלתי-אפשרי ומוסר לאחור. זידאן כבר עומד מרוכז ומכין את הגוף - אתם יודעים מה ההמשך. הוא כובש בוולה מדהים את ‘שער המאה’. באותו רגע זינדין זידאן הוא לא רק השחקן היקר ביותר בעולם אלא גם אלוף העולם ואירופה עם נבחרת צרפת וגם אלוף אירופה עם ריאל מדריד. שער שהוא תמציתו של גאון. שער ששבר את המנחוס שלו בליגת האלופות. זינדין זידאן בן 45 היום, זמן טוב להיזכר שוב באחד הגדולים ששיחק את המשחק.

כזה היה זידאן, שחקן של משחקים גדולים. אל תעירו אותו בכלל, אל תתנו לו סיבה מיותרת להזיע נגד כל האוססונות למיניהן. תקראו לו רק אם היריבה היא איזו באיירן, יובה, מילאן, בארסה או מנצ’סטר יונייטד. ובניגוד לכוכבי על אחרים - הוא הופיע גם בנבחרת. אפרופו מנצ’סטר יונייטד, ב-2002/03 בשלב רבע הגמר הוא לא כבש אף שער אבל בכל-זאת פשוט הביס אותה בצמד המפגשים. שחקני יונייטד פשוט לא הצליחו להפריע לו במופע, לא חילצו לו את הכדור מהרגל. זידאן הביא את הכדורגל היפה לכדי שלמות - כמו אומנות, והיה נראה שהוא משחק עם הידיים. לא היה דומה לו בסגנון המשחק ולא היה שני לו בטכניקה העילאית. זה היה ריקוד איטי ומדויק ונפלא. איזו הטעייה, איזה תרגיל, איזה קסם יבוא עכשיו?

רבים מדברים על השער הבלתי-נשכח שלו לרשת של לברקוזן. הוא כבש בריאל מדריד גם לא פעם ב-‘וולה’ - ויאדוליד וסנטאנדר(2003/04), בהקפצה(חצי הגמר נגד בארסה ב-2002) או ב-‘סתם’ בעיטות לחיבורים. כולנו אוהדי כדורגל מטורפים ובברנבאו בכלל כבר ראו הכל לאורך השנים כשמיטב כוכבי תבל התקבצו במדריד, אבל נדיר לראות שחקן ש-‘ממציא’ טריק חדש בכדורגל. וכך היה השער שלו נגד דפורטיבו לה-קורוניה ב-2001/02. אני אפילו לא יודע לתאר את מה שהוא עשה שם. העביר את הכדור משמאל לימין ואחר-כך בהטעיית רגליים מדהימה העביר שוב לשמאל ובעט חזק לרשת, הנה השער, תראו בעצמכם:

אומרים שתמונה=אלף מילים, אז במקרה של זידאן מיטב סרטוני היוטיוב מספרים את הסיפור טוב יותר. לא תקראו כאן מילה על שערים - למרות שלא היו חסרים לו, וגם לא על תארים - זכה בכל תואר אפשרי, גם ברמה הקבוצתית וגם ברמה האישית. זידאן היה מופע אחד גדול. הברנבאו סלח לו על משחקים חלשים ועל חוסר יציבות משום שהיה שבוי בקיסמו. חמש שנים הוא העביר בריאל מדריד ואני מודה על הזכות שניתנה לי לראות אותו משחק בקבוצה שלי. המעבר שלו לריאל מדריד נראה כל-כך מתאים, מדויק, צפוי, השילוב המושלם. במשחק הפרידה שלו מהברנבאו - אף עין לא נותרה יבשה. ילדים, זקנים, מבוגרים, נשים וטף - כולם סירבו להיפרד מאגדת הכדורגל הזו. וכעבור חודש וקצת, בגמר במונדיאל - זידאן נפרד מכר הדשא לתמיד. הוא לקח נבחרת צרפת עמוסה בכוכבים אבל זקנה, עייפה ומסוכסכת - עד לגמר. גביע עולם שני ומקום של תהילה איי-שם באולימפוס של הכדורגל לצד פלה - כבר היה מובטח. הוא כבש בקור רוח מצמרר כבר בפתיחה עם ‘פאנקה’ – הקפצת פנדל למשקוף ופנימה בדקה השביעית. חילק מסירות חכמות, ניהל את המשחק של צרפת בתבונה ובמהלך ההארכה כמעט ניצח את המשחק במו פדחתו. אבל אז עלה הדם לראש, הראש ירד לחזה של מטראצי והקריירה של זיזו הסתיימה בטונים צורמים. תמוה כמו כל הגאונים. זידאן חלף בעצב על פני הגביע בצבע זהב וזה היה מחזה שובר לב.

למעלה מעשור חלף מאז, וזהו. זיזו סגר את החשבון עם יובה וארץ המגף. בגמר ליגת האלופות העונה הוא עשה היסטוריה כשהוביל את ריאל מדריד לזכייה שנייה ברציפות בליגת האלופות - הישג שאף קבוצה לא עשתה. זידאן שניהל את הסגל המצוין שעומד לרשותו בתבונה, גרם לכולם להיות חשובים והוציא את המיטב מכריסטיאנו רונאלדו בישורת האחרונה - מטביע חותם גם כמאמן. הוא הוביל את ריאל מדריד לדאבל היסטורי - אליפות+ליגת האלופות לראשונה מאז שנות ה-50. “ה-DNA של ריאל מדריד הוא ה-DNA שלי”, אמר זידאן שקיבל מחמאות מהנשיא פרס - “תודה על ההיסטוריה שאתה ממשיך לעשות איתנו. היית השחקן הטוב בעולם ועכשיו אתה המאמן הטוב בעולם”. זידאן כבר במדריד, סיים את החופשה הקצרה, ותהיו בטוחים שהוא שוקד כבר על העונה שבפתח, קרי 2017/18. זידאן ימשיך לעשות היסטוריה. תודה על הכל, זיזו.