איוון ראקיטיץ' :: מחביבו של לוצו' אל קצה הספסל, מה דעתכם על מצבו של איבן?

ברצלונה

(Lopo) #1

התקופה המתוחה טרם מלחמת העצמאות הקרואטית הביאה את משפחת ראקיטיץ’ לארוז מזוודות ולעבור לשוויץ השלווה, שם, בעיירה הקטנה מולין, נולד הבן הצעיר איוון. כאשר אביך ואחיך משחקים גם הם כדורגל, אין זה מפתיע שאלו יגרמו לך לכדרר מגיל צעיר. הילד כפי שידוע לנו ידע הצלחה יותר גדולה מאשר בני-משפחתו, אשר קיבלו מספר הצעות לעבור לעיר קצת יותר מעניינת מבאזל, אבל כנראה שטיולים למרפסת המלון המפורסמת בעיר היו דבר שלא ניתן לוותר עליו.

ראקיטיץ’ הכשרוני והאנרגטי עבר בין שכבות הגיל השונות בפ.צ באזל, עד שהגיעה הדקה השבעים ושש ב-29 בספטמבר 2005, בה ערך את הופעת הבכורה שלו בקבוצה הבוגרת כשנכנס כמחליף במשחק מוקדמות גביע אופ"א מול שירוקי ברייג (בוסניה). בעונה המדוברת ערך הופעת בכורה בליגה המקומית ובגביע, אך אלו היו הזדמנויותיו היחידות. כעבור שנה ביסס ראקיטיץ’ את מעמדו כפרוספקט גדול בבאזל - נבחר לשחקן הצעיר הטוב ביותר בליגה השוויצרית בעונת 2006/07 לאחר שכבש אחד עשר שערים בשלושים וארבע הופעות, כאשר זה מול סט. גאלן נבחר לשער העונה, אך נהנה גם מתהילה קבוצתית הודות לזכיית הקבוצה בגביע השוויצרי.

בקיץ של שנת 2007 הצפין ראקיטיץ’ כמה מאות קילומטרים לאחר שעבר לשחק במדי שאלקה 04 עבור תשלום של חמישה מיליון יורו. ההשפעה הייתה כמעט מיידית – כניסה כמחליף במשחק הבונדסליגה הראשון וכיבוש שער שוויון לאחר שש דקות – שאלקה האמינה כי ביצעה את אחת מעסקותיה המוצלחות ביותר, ועשרת הבישולים שלו בליגה באותה העונה היו בהחלט סיבה לאופטימיות. שתיים וחצי שנים התגורר ראקיטיץ’ בגלזנקירשן, במהלכן כבש שישה שער שערים ובישל עשרים ותשעה במאה שלושים וחמש הופעותיו בקבוצה המקומית. בחלון ההעברות החורפי של שנת 2011, עבר ראקיטיץ’ לסביליה עבור תשלום של שניים וחצי מיליון יורו וחתם על חוזה לארבע וחצי שנים.

כמו גילי ורמוט, גם ראקיטיץ’ לא נכלל בסגל הקבוצה מיד עם הגעתו לקבוצתו החדשה. אך משחק אחד לאחר מכן נכלל בסגל הקבוצה למשחק מול מלאגה, ואת חצי-עונתו הראשונה סיים עם חמישה שערים ובישל שניים בשש עשרה הופעות, אלא שרגלו אשר נשברה בחודש מאי אילצה אותו להיעדר למשך ארבעה חודשים. בעונה שלאחר מכן השתקם ראקיטיץ’ ושב לשחק כדורגל, ערך שלושים ותשע הופעות במסגרתן כבש שער אחד ובישל שישה. הסתגלות למיקום קבוע באמצע הטבלה לאחר הגמוניה ארוכה של התייצבות במקום השלישי והרביעי היא לא קלה, לשם כך מינתה סביליה את אונאי אמרי, בתקווה כי ישחזר את הישגי העבר - בעונתו הראשונה לא שיפר המאמן את הישגו של קודמו בתפקיד, מיצ’ל, (מקום תשיעי בטבלה) אך בעונתו השנייה בקבוצה (2013/14) תקופת ההטמעה חלפה וההסתגלות נתנה את אותותיה - הקבוצה השתתפה בליגה האירופית עקב עונשים שהוטלו על ראייו וייקאנו ומלאגה, הייתה נראית מאד נחושה ובטוחה בעצמה, במקביל הפך ראקיטיץ’ לאחד משחקני המפתח בקבוצה וקיבל את סרט הקפטן.

העונה הנ"ל הייתה המוצלחת ביותר מקצועית ואישית מבחינת ראקיטיץ’ – למרות יכולת רעה במשחקי פתיחת העונה בליגה, הקבוצה ניצבה בסיום העונה במקום החמישי בטבלה והניפה את גביע הליגה האירופית בחודש מאי לאחר משחק גמא מותח בטורינו. ראקיטיץ’ הוצב לעתים קרובות יותר בעמדת הקשר ההתקפי, מהלך לו היה חלק ניכר בחמישה עשר השערים שכבש והשמונה עשר שבישל. כמו כן, זכה ראקיטיץ’ בתואר שחקן חודש ינואר והשחקן ההוגן בליגה, נכלל בקבוצת העונה בליגה הספרדית ובליגה האירופית, ותואר השחקן המצטיין בגמר הליגה האירופית. וכפי שבטח ידוע לכם, כאשר אתה זוכה בשישה תארים עונתיים, יש רק מועדון אחד לו אתה מתאים, וראקיטיץ’ הרוויח את מעברו לקאמפ נואו לאחר עונה היסטורית בה היה איש-המפתח בקבוצה.

השמועות אשר נגעו למעבר לברצלונה התגברו, וב-16 ביוני, כאשר מרבית העיניים נישאו לעבר גביע העולם בברזיל (שם ראקיטיץ’ עשה גיחה קצרה עם חבריו לנבחרת קרואטיה) ברצלונה יצאה בהודעה רשמית על החתמת הקשר על חוזה לחמש שנים, כאשר סכום העברתו הוערך בכ-20 מיליון יורו. ראקיטיץ’ ערך הופעת בכורה במשחק ידידות מול ניס לשם ניפוח קופת המועדון, אך זו במסגרת רשמית הייתה במחזור פתיחת הליגה במשחק מול אלצ’ה, בו בישל שער למוניר אל חדאדי.

ההגעה לברצלונה הייתה חיובית תחילה עבור ראקיטיץ’, אך עד מהרה התגלתה אי-עקביות ביכולתו. מצד אחד, מדובר בשחקן מאד חכם ורב-גוני אשר הסתגל במהרה למדיניות הטקטית שהנהיג לואיס אנריקה (למרות שהיא לא שונה מזו של קודמיו בתפקיד). מנגד, אותו לואיס אנריקה נמנע פעמים רבות מעלייה בהרכב קבוע או דומה בכל משחק, והדבר פוגע בכולם (כמעט ופגע גם בו). למרות זאת, היו מספר משחקים בהם ראקיטיץ’ הצטיין ותרם רבות לקבוצה נוסף על הישגיו האישיים.

היו תלונות רבות כי ראקיטיץ’ מקבל חופש פעולה מצומצם מדי בהשוואה למסוגלותו, במיוחד משום שנאלץ לשמש חיפוי לדני אלבס ופעולותיו ההתקפיות באגף הימני. אמנם לדבר כבר אין ביטוי בולט במגרש כי חלוקת התפקידים אוזנה, כמו כן התרומה של ראקיטיץ’ במשחק ההתקפה גדלה, וזה בהחלט מסביר את העלייה האחרונה במעורבתו בשערים, אך בכל זאת נתוניו הסטיסטיים העונה נמוכים מאלו של צ’אבי במובנים המרכזיים אצל שחקני קישור - במדד של תשעים דקות, ראקיטיץ’ נמצא עם 90 אחוזי דיוק במסירות מול 93 ; 1.17 מסירות מפתח לעומת 2.03 ; 1.43 מצבים שיצר לעומת 2.35 ו-0.26 בישולים לעומת 0.3. הדבר מאד תמוה, במיוחד כשמדובר בקשר שהיה בין היוצרים ההתקפיים הטובים באירופה אשתקד.

אולי הגורם העיקרי לכך הוא לואיס אנריקה, ואולי זו העובדה כי ראקיטיץ’ מתקשה לתרום מבחינה אישית בפרקי הזמן הראשוניים בהם נמצא בקבוצה חדשה, ותקדימי העבר מוכיחים כך. איך שלא יהיה, הציפיות ממנו לא מומשו עד כה, ארבעה שערים ושישה בישולים הם כלל לא בטווח מסוגלותיו, יכולותיו הטכניות הרבות אליהן נחשפנו בהחלט מעידות כי היכולת העקבית של ראקיטיץ’ בעונת 2013/14 עשויה לבוא לידי ביטוי ולתת את אותותיה גם בברצלונה.


(elior_9) #2

מילת המפתח - זמן.

אתה לא מגיע לבארסה וישר מקבל זריקה לשינוי ה- D.N.A שלך, אלא אם חזרת מגלות (כמו ססק למשל).
זה קרה להנרי אבידל וניימאר וזה קורה גם לראקיטיץ’.

לבארסה יש שיטת משחק ופילוסופייה מסויימת ואיבן יצטרך להתאים את עצמו אליה, הוא שחקן אדיר ויש לו את היכולות להוביל את הקישור שלנו אבל שוב, צריך לתת לו עוד קצת זמן.

עכשיו לדברים שלא בשליטתו…
אנריקה ואלבס פשוט גומרים אותו, הוא צריך לחפות על הבורות שמחסל הציפורים הברזילאי משאיר מאחור ומכיוון שהקרואטי לא בדיוק בא מכוכב הלכת של מסי או מבית הקסמים של מסצ’ראנו אז אי אפשר להפיל עליו את הקשיים בהתאקלמות במערך ובשיטה שלנו.

אני מייחל ליום שבו לוצ’ו יתפקח וישלח את אלבס ליציע ואת ראקיטיץ’ לעמדה יותר קדמית ומשוחררת בקישור ואז נוכל להנות מהקרואטי יותר…


(Wildman) #3

היה רגע היום במחצית השנייה ששגיא קיבל אורגזמה (לשם שינוי בצדק) לאחר חטיפת כדור מדהימה של ראקיטיץ’. מה שהיה מדהים בחטיפה הזו, זה פחות הטכניקה (מהבחינה הזו היה לפיקה תיקול “מארקזי” מדהים היום) ויותר הדילוג על שחקן סיטי שראקיטיץ’ כבר היה לידו בידיעה לאן הכדור הולך ללכת. ממש “ראה את העתיד”.


(Uriah) #4

בדומה לסוארס, ניימאר ומסי - אני לא רואה סיבה להושיב את ראקיטיץ’ על הספסל להוציא שיקולי רוטציה ועייפות.
אני חושב ש"יש לו את זה", והוא לכל הפחות הקשר המצטיין שלנו העונה.

איזה טאץ’ —>

[YT]oH8_CWVPVXo[/YT]


(San Sunny) #5

הנה זה בלי הילוך איטי:
[VINE]OQYbJ3tDEzm[/VINE]

ואפשר לראות שהוא בהחלט אוהב להקפיץ ככה מעל שחקנים:
[VINE]MO1AI1AJB6n[/VINE]

סך הכול איוון עשה המון דברים יפים השנה, זה המעט שמצאתי וזכרתי:
[VINE]OqigXJtBFL5[/VINE]

[VINE]OTj3e5idLqj[/VINE]

[VINE]Ov6lqA7TKvI[/VINE]

[VINE]OPtJudV7K2w[/VINE]

[VINE]OXqMF9wUOiQ[/VINE]

רק שלוצ’ו ייתן לו לא להיות בייביסיטר לאלבס ונראה כמה הוא טוב באמת.


(dmitrys) #6

מדוע רקיטיץ’ רץ להתחבק דווקא עם טר שטאגן? אחוות בלונדינים דוברי גרמנית?


(שי) #7

[QUOTE=dmitrys;1605053]מדוע רקיטיץ’ רץ להתחבק דווקא עם טר שטאגן? אחוות בלונדינים דוברי גרמנית?[/QUOTE]

כן.


(borntorun) #8

[QUOTE=Shusaku;1614077]ססק פברגאס, זה שסוף סוף משחק בצ’לסי בלי כאבים, שסוף סוף משחק בעמדה האמיתית שלו, שסוף סוף מקבל אמון וביטחון מהמאמן, ושפתח כרגיל את החצי הראשון של העונה כאחד השחקנים הטובים בעולם, לא נכנס לנבחרת העונה באנגליה.

ראקיטיץ’ במקום ססק זו אחת ההצלחות היותר גדולות שלנו בשנים האחרונות.[/QUOTE]

השנאה וחוסר האובייקטיביות שלך פשוט מגוחכים לפעמים. עד כדי כך שאתה לוקח את נבחרת השנה באנגליה, שזה בגדול בחירות מאוד פוליטיות ולא אמינות, כמשהו להסתמך עליו ולהוכיח את הטענה שלך. למרות שבערך כל האוהדים בעולם וכל הפרשנים והרשתות החברתיות הזדעקו על איך ססק לא נכנס לשם. לפי אותו היגיון גם ברור שהארי קיין שחקן יותר טוב מאגוארו… הרי הוא נכנס לנבחרת, לא?

ובאמת שזה לגמרי לא ברור לי איך בנאדם עם זוג עיניים תקין יכול לחשוב שרקיטיץ’ עדיף על ססק.


(Tronas) #11

לוצ’ו גם מעלה בלם מעושן ופאניקן בן 42 במקום אחד הכשרונות הכי גדולים בעולם שקיימים, לפחות בהגנה, שחקן שכולו בלאוגרנה ולא מספיק שנותן הכל בכל משחק הוא גם חכם מאוד, ממתי להחלטות של לוצ’ו יש תמיד סיבות טובות מאחוריהן?
מתווכחים פה על ססק ועל השחקן שהוא, לא מעבר. להגיד שראקיטיץ’ טוב מססק? בדיחה טובה. אני מסכים שאם הוא תפוח רקוב בחדר ההלבשה אז עדיף שאצלנו הוא לא ישחק, אבל ראקיטיץ’ IS NO WAY NEAR ססק, לא משנה כמה עבודה שחורה יעשה, ואני באמת אוהב את ראקיטיץ’ והגישה שלו, אבל המציאות היא כזו.


(Corwin) #12

[QUOTE=borntorun;1614115]ובאמת שזה לגמרי לא ברור לי איך בנאדם עם זוג עיניים תקין יכול לחשוב שרקיטיץ’ עדיף על ססק.[/QUOTE]

ראקיטיץ’ עדיף ביציבות שלו. ססק הוא שחקן יותר טוב, אבל תמיד קשה לי עם שחקנים שאתה לא יודע מה תקבל מהם כל משחק. אז כן, אני מעדיף את ראקיטיץ’, למרות שאני מסכים איתך שבייסיקלי, ססק הוא שחקן טוב יותר.


(moshe34) #13

לא אכפת לי מי יותר “סקסי”,אכפת לי מה התרומה שלו.
אני לא מתגעגע אליו אפילו לא טיפה.


(GoD iS a Dj) #15

בבקשה לא לשפוט את בקרואטי בעונתו הראשונה…
סינדרום העונה הראשונה ידוע לכולכם, נדבר עליו בינואר שנה הבאה.


(רון קעקועים) #16

[QUOTE=GoD iS a Dj;1614228]
סינדרום העונה הראשונה ידוע לכולכם.[/QUOTE]
ריבאלדו, רומאריו, רונאלדו המקורי, רונאלדיניו, אטו, דקו, דני אלבס, פיקה, בוסקטס, בראבו, ססק, פיגו, קלייברט, סטויצ’קוב והרשימה נמשכת.
רוב השחקנים שלא השאירו חותם בעונה הראשונה שלהם היו או סופר בינוניים (עיין שנים 1999-2004 ויוצאי דופן כמו מאת’ייה, צ’יגרינסקי ואזקרו) או שהגיעו לעמדה שלא מוכרת להם (זלאטן, וייה, מאסצ’ה, אלכסיס, הנרי וכד’). לראקיטיץ’ אין את התירוץ הזה, ככה שבינתיים, הוא עדיין על הסקאלה של בין בינוני לבין “סינדרום העונה הראשונה”.
מה יהיה שנה הבאה? זה כבר תלוי במאמן, בשיטה ובשחקן עצמו. מאוד מקווה שאתבדה כי אני מאוד מחבב את השחקן.


(t-rix) #17

אתם לא לוקחים בחשבון שהקישור שלנו לא בדיוק מתפקד כמו קישור. העמדה של ראקיטיץ’ לא הייתה קיימת במערך שנה שעברה.
והיות וססק לא בדיוק הצליח למלא תפקדים כמו 9 פאלס או כל מיני תפקדים שהם לא בקישור המרכזי, לא הייתי מהמר שהוא היה מצליח יותר מראקטיץ’ העונה.

יתרה מזו, הקרואטי הוסיף לנו מימד הבעיטות מרחוק -כבש כבר פעם או פעמיים ככה העונה- וגם מימד משחק הראש והתיקולים שבכלל לא קיימים אצל ססק.

הצד היחידי שלדעתי טעון שיפור אצל הקרואטי זו ראיית המשחק שלו, שחלק גדול אפשר לזקוף אותו “לטובת” שנת התאקלמות.

בכל אופן, אני חושב שעשינו עסקה טובה מאוד.


(Shusaku) #18

העזרה של ראקיטיץ’ לבוסקטס בחילוצי הכדור, היא אחת הסיבות המרכזיות שאנחנו ממעטים לספוג העונה. בעונות קודמות, כל פעם שקבוצה חילצה כדור היא פשוט טסה קדימה ותפסה את ההגנה שלנו (כלומר את שני הבלמים (המגנים לא באמת עושים הגנה), או אחד מהם) לא מוכנה. ראקיטיץ’ מחלץ המון כדורים בשטח היריבה ומונע מהקבוצה להגיע למצב מסוכן עוד כשהמהלך בהתהוותו.

יש פה קרדיט גם לשיטה של לוצ’ו, אבל זה לא משהו שלא ראינו מראקיטיץ’ בסביליה. על אף היותו הכוכב המרכזי בקבוצה, בעמדה הרבה יותר התקפית, הוא היה מחלץ המון כדורים, ובכללי הוא מסוג השחקנים שהם כמו סוארז. אנטי כוכב שנותן 100% לקבוצה לפני שהוא חושב על עצמו. 180 מעלות מססק.


(Sasha) #19

ראקיטיץ’ התחתן היום - מזל טוב!


(chen10) #20

מתוך 15 מחזורי ליגה (כולל היום נגד לה קורוניה) ראקיטיץ פתח ב-13 ונכנס בעוד אחד כמחליף. הוא לא שותף רק במשחק אחד, נגד ויאריאל, וזה כי הוא היה פצוע. מתוך 6 משחקים בצ’מפיונס הוא פתח בחמישה ונכנס בעוד אחד כמחליף כבר בדקה ה-18, נגד באטה, וגם כבש צמד באותו משחק. הוא גם שיחק 120 דקות בסופרקאפ האירופי נגד סביליה. במשחק הראשון של הסופרקאפ הספרדי נגד בילבאו הוא נכנס כמחליף ובשני פתח. נכון שהבנאדם סוס עבודה אבל הוא חייב מנוחה.
באופן אישי אני מאוד אוהב את השחקן הזה ומקווה לעוד החתמות מסוגו - שחקנים מחויבים, פיזיים, אינטליגנטיים, שקטים וצנועים, קבוצתיים וכמובן מוכשרים. whole package.


(Ehud) #21

אם יורשה לי לחשוב רגע לחשוב על הצד של לוצו’ בעניין, לטעמי הוא מנסה להכניס את איבן בכוח לעונה הזאת.

הקרואטי נראה ממש מנומנם ולא מרוכז מפתיחת העונה, די כמו בפתיחת העונה שעברה.
אז זה עבר לו עד המחזור ה-14, הפעם עוד לא, אני מקווה שהגול הזה הוציא אצלו את המדחסים מהתחת.

אני באמת אוהב אותו בדיוק על האלמנטים שאמרת, לטעמי הוא עוד מסורס יתר על המידה ובנוסף לכל מה שציינת יש לו גם טכניקה ויכולת כיבוש טובה שלא תמיד באה בצורת ביטוי נכונה לאור השלישייה שהוא משחק לפניה.

לטעמי לוצו פשוט מנסה להוריד ממנו את הכבדות בכל מחיר, לפחות מקווה שיש משהו בה שאני אומר.


(chen10) #22

איפה נעלמת יא איוון איפה


(chen10) #23

מעניין…