על חינוך, ילדים, ועוד :: דור הולך ודור בא

(OreoCookieh) #106

תשמע, אני חושב בדיוק כמו שכולם כותבים. זוועה, בושה שמציגים ילד כזה בפריים טיים בשביל רייטינג, וכו’ וכו’
אבל אני חושב שלכתוב את זה בפייסבוק בא על חשבון הילד, שאומנם ניחן בביטחון עצמי גבוהה אבל לכו תדעו איך הוא מרגיש בתוך תוכו. זה עלול לרסק.

פה יש דילמה- האם לעורר דבר כזה, מה שבטוח יעורר שיח אך ככל הנראה ישכח עד הפרשייה הבאה [B]או [/B]שמא להתעלם לטובת הילד, מה שלא יתרום לטובת הפסקת הביזיון הזה.

(Wildman) #107

נקודה טובה, אני חושב שבגלל שהילד הוא בעצם ה"דוגמן" של התופעה זה יכול לגרום לאנשים (כולל אני עד שהתאפסתי) להתמקד בעיקר בו ופחות באחראים העיקריים לביזיון הזה - בעיקר רשת אבל גם ההורים. קשה לי לגלות אמפתיה כלפי הילד הזה, אבל קשה להתעלם מהעובדה שהוא עדיין ילד.

הקטע המעניין הוא שרוב הפייסבוק בכלל לא מרגיש שיש בעיה וכועס על אנשים כמוני שהם נגד את התופעה. לדוגמא, תראו את התפלגות הלייקים בפוסט הזה.

הרוב לא יודעים לעשות את ההפרדה שבין לגונן על הילד לבין העובדה שכל התצוגה שלו אתמול היא ביזיון אחד גדול. אפשר לומר שהילד הוא לא האשם העיקרי (חלק יאמרו שהוא בכלל לא) ושעדיין מה שראינו אתמול זה ביזיון, אבל מסתבר שלרוב הם שלנו יש רק "שחור ו-“לבן”, לפחות בנושא הזה.

רואים את זה ילדים שמתנהגים כמוהו או ילדות שאוהב ילדים שמתנהגים כמוהו ומדברים שם על “הוא עבר דברים שאתם בחיים לא עברתם” כדי להצדיק את איך שהוא מתנהג, אבל זה תירוץ שאני לא מתחבר אליו. 2 חברים שלי התאבדו, פעמיים חברות שלי בגדו בי, עברתי הרבה תהפוכות ושינויים בחיים שלי ומעולם לא יצא לי להגיע למצב כזה. הייתי יכול להיות מאוד מרדן וביקורתי בתור נעק מתבגר אבל בחיים לא יצא לי לבוא ולקטוע מבוגר באמצע הדיבור שלו, לצעוק עליו ללא סיבה [U]באמת[/U] מוצדקת, בחיים לא דיברתי כמו אוטיסט וגם לא רבתי מכות מגיל 5 וגם זה היה לשנייה.

ואני לא איזה יוצא מן הכלל, היה לי חייל במחלקה שהיה כל כך עני שכל החורף הוא היה מתקלח במים קרים והוא אחד האנשים הכי אופטימיים, איכותיים ומיוחדים שאני מכיר.

נקודה אחרונה לגבי ההצדקה בדמות “הוא עבר חיים קשים אתה לא מבין בזה כלום”. אחד מהחברים שלי שסיים את חייו לפני 3 שנים עשה איתי שיחת טלפון שבוע לפני שהוא ירה בעצמו. דיברנו איזה חצי שעה על הבעיות שלו בבית ועל הקושי שלו ואז הוא שאל אותי “מה איתך?”. אני, שהיה לי קשיי הסתגלות עצומים באותה תקופה לגדוד שלי, אמרתי לו “עזוב מה אתה רציני הבעיות שלי קטנות לעומת שלך אני מרגיש מפגר להתלונן על זה אחרי מה שדיברנו עכשיו”. והוא אמר לי משפט שנורא אהבתי, וזה ש"אין דבר כזה בעיות גדולות ובעיות קטנות, לכל אחד יש את הבעיות שלו ובשבילו הם הכי גדולות בעולם". אז נכון שילד עשיר שעצוב שיש לו “רק” פורש למתנת יום הולדת 16 סותר את המשפט הזה, אבל הכוונה היא ברורה וזה שתמיד יש יותר גרוע, ולכן צריך להתייחס גם לעצמך ברצינות ולא רק ל"ילדים באפריקה שאין להם מה לאכול".

(the - stretford end) #109

//youtu.be/eWTXAsJSW4s

הכל מתחיל מהבית, נמשך בסביבה ואם הבית לא מספיק מחנך נכון אז הילד נגרר לסביבה שלו ואם היא כזו, רדודה, הוא הופך להיות כזה גם כן.
אותו “כוכב” מאקס פקטור, ילד/נער חוצפן שהתנהג בדיוק כפי שהוא רגיל מהסביבה שלו וכשם זה נחשב לקול ונורמטיבי (אור יהודה, מצטער על ההכללה אבל זו בדיוק ההתנהגות של רוב הילדים שם וכשההורים שלהם הם מראה להתנהגות שכזו גם כן) כלומר הוא מתנהג כערס ועוד מקבל מחיאות כפיים מהקהל וגם מהשופטים, איך הוא ילמד? למה שהוא יחשוב שהוא לא בסדר? בגלל זה הוא ביטל בבוז את פורטיס ואף אחד לא העמיד אותו במקום, בדיוק כפי שהוא ראה את אמא שלו מתנהגת כשהיה קטן, אל מול שכנים, אל מול מערכות, אל מול מי שלא התבייש לעמוד כנגדה, בדיוק כפי שהוא התנהג בבית ספר אל מול המורים שלו ואתמול בתוכנית גם כן.

אולי הצבא יעשה ממנו בן אדם, אחרת, זה בדיוק הטיפוס של הישראלי “היפה” על המטוס לאילת או בבית המלון באילת.

(Lopo) #110

אחת השאלות הגדולות בתהליך עיצוב האישיות של אדם היא האם האופי הגנטי או ההשפעות החיצוניות אלו שהביאו לתוצר המוגמר, זה דיון מורכב שאין עליו שאלה מובהקת למרות עשרות מחקרים ובדיקות שנעשו בנושא. עבורי זהו שילוב של השניים, אבל בהתייחס למקרה הנ"ל אני לא מכיר את האופי שלו ושל הוריו מאחר ואיני מכיר אותם אישית, אך חלק מההשפעות החיצוניות שנגעו בילד הזה ידועות, וכשהאישיות הופכת קיצונית ולא מתאימה למוסכמויות החברתיות סביר להניח שהאישיות של אותו אדם תעורר מחלוקות רבות.

סיפורו של הילד אינו שונה מרבים אחרים הן במדינת ישראל והן בשאר העולם - סיפורה של משפחה ענייה בה ההורים נאלצים לעבוד שעות רבות על מנת להבטיח את המשך החיים, בסביבת מגורים מפוקפקת וקשה בה הילדים לא נחפשים לכלים בסיסיים לחיים. זה נשמע כמו המתכון הרגיל לתופעות כמו אלו שנראו אמש בתוכנית, אולי זהו אמצעי הדחקה ורצון לבלוט, ואולי אלו הצלקות הסביבתיות אליהן נחשף. מדובר במעגל חיים שלא נגמר, בו גם הילדים יהפכו הורים ויאלצו לראות את ילדיהם לא משתלבים בחברה. עם זאת, אף אחד מהגורמים החיצוניים האלו לא מצדיקים התנהגויות עברייניות, אלא מהווים סיבות בלבד, וגם הן לא מוצדקות. בודדים בעלי כישרון ו/או תעוזה ו/או אומץ ו/או מזל מצליחים לברוח ממקומות אלו, ייתכן והילד שהופיע אתמול בתוכנית יהיה אחד מאלו, אך מוקדם מדי לקבוע.

ברק אוגלבו הוא רק עוד מראה שנועדה להציג את המחלות החברתיות-כלכליות במדינה, עוד ילד אחד מיני רבים שמתאים לתדמית ה"ערסים". לצערי מעטים משכילים לצפות בתופעות האלו בדאגה ובפסימיות (תודה לאלו בפורום שכן רואים את זה), אלא בסוג של צחוק וראייה של הדברים בעין חיוביות. הדבר נכון לגבי שלוש השופטים, מנחת התוכנית, המראיינת בערוץ היוטיוב הצופים בתוכנית והמגיבים לידיעות על הנושא. אלו האנשים שמדאיגים אותי יותר מכולם, משום שהם לא משכילים לבדוק את שורש הבעיה וכיצד יש לפתור אותה, אלא נותנים לכך לגיטימיצה ומרחיבים את ההילה סביב אותם גיבורי תרבות.

אין ספק כי קריאות הבוז צריכות לבוא כלפי רשת, אך חשוב שיבואו קודם אל היושבים בכס המלכות בירושלים משם מכתיבים את כל הנעשה כאן. קריאות הבוז צריכות להגיע בידיעות על המצב הכלכלי בדימונה, בג’אסר א-זרקא, בבית שאן וביישובים בפריפריה, כאלו שמצמיחים כבר עשרות שנים בני-נוער שלא קיבלו הכוונה מספקת והופכים למנודים ולשקופים. הן צריכות להיאמר אל “גיבורי התרבות” שלנו, אל ה"עיתונאים" ואל רבים אחרים שלא ראויים להיות בעמדתם משום שמיום ליום המצב הופך גרוע יותר ויותר.

(Uriah) #111

קריאות הבוז צריכות להיות לעבר כל מי שנותן ולו מעט תשומת לב לפרובוקציה המהונדסת של תוכניות הריאליטי-מוזיקה.

ההצבעה צריכה להיות ברגליים וברייטינג - לא לשתף פעולה עם החרא הזה.

(מגן ימני) #112

אם כבר אוריה הסיט קצת את נושא האשכול. ראיתי את הסרטון ואני חייב לומר שאם יש מישהו שם שאני לא מבין זה את רמי פורטיס. הבחור יוצר מוזיקלי מהשורה הראשונה. עכשו, מילא זה שאני נעלב בשבילו שתוקעים אותו עם המחומצנת והמוזיקאים דה לה שמאטה. אני לא שופט את הבן אדם, זה לא קל להתפרנס כמוזיקאי ואם התוכנית מכניסה קצת, אז למה לא, לא נהיה טהרנים. אבל זה נראה שהוא מתייחס לתוכנית בשיא הרצינות, כאילו שיש לה מה לתרום באיזה שהוא אופן למוזיקה פה בארץ, ולא עוד הצגה תאגידית מאוסה שעושה סלאפסטיק מעורב בכלום ונועדה ליצור בידור חסר טעם למשך שעה. הייתי מצפה לקצת יותר מודעות עצמית

(Uriah) #113

על זה אמרו חז"ל: “אם כבר - אז כבר” :\

(Wildman) #114

אני לא יודע אם זה יותר מדהים או מדאיג שבפייסבוק רוב האנשים “לא מבינים מה הבעיה”.

אצלי הרוב מבקרים, אבל על כל מבקר יש לפחות 5 שמבקרים אותו בחזרה.

(דניאל.) #115

לדעתי רוב הלא מבינים בפייסבוק זה או ערסים ואנשים כאלה בעצם, או מבוגרים שמרחמים על הילד. כלומר, בצד של המגונן, הייתי מחלק את זה לכאן או לכאן. ובצד שתוקף את הילד, נמצא צד של הורים שמקימים דור חדש במדינה ואנשים כמוך (וכמוני ועוד רבים) שמודאגים מהנושא ולא חושבים שצריך לוותר רק כי ‘א ב ג…’ .

(Rock'N'Raul) #116

זה אחד מהדברים הבודדים שאני כן חושב (עריכה: יודע בוודאות) שהוא השקעה מניבה, וזה פשוט ברור ממחקרים שנעשו על בני אדם בכלל וילדים בפרט וגם באופן כללי יותר בבעלי חיים. זה פשוט ברור ששהשקעה בחינוך היא מניבה מאוד…

אבל לא ככה. לא בצורה שהממשלה שלנו (ועוד ממשלות רבות אחרות) “משקיעות” בחינוך. הן משקיעות יותר בכל המערך הזה שנוצר מסביב לאקט החינוך ופחות בחינוך עצמו, 55 מיליארד שקל (לפחות) על 2 מיליון תלמידים שלומדים נטו בערך 260 ימים בשנה - יותר מ-3000 שקל לחודש לתלמיד! היית לאחרונה בבית ספר? דיברת עם תלמידים לאחרונה? לא יודע מה איתך, אני יחסית צעיר אז יוצא לי מפה לשם וממה שאני שומע, קורא ורואה, השקעה כזו פשוט לא באמת מגיעה עד התלמיד.

אקצר את המודל שאני תומך בו בשתי מילים: שיטת השוברים.

(Shusaku) #117

קצת אוף טופיק, אבל כמות הכסף שאתה משקיע ב"חינוך" לא אומרת כלום. השאלה היא איך אתה משקיע אותו.

אם היה לי זמן הייתי נכנס לקרוא קצת יותר לעומק על שיטת השוברים (שמעתי עלייה בצורה שטחית), אבל בתכלס הדבר הכי בסיסי שצריך לעשות כדי לשפר את החינוך בארץ הוא להעלות בצורה משמעותית את השכר.

אני לומד במכללה לחינוך, והרמה אצלי כל כך נמוכה. יש איתי סטודנטים שאני מתבייש שילמדו בעתיד מישהו. הרמה הנמוכה של הסטודנטים גוררת גם רמה נמוכה של לימודים, וכך אנחנו מקבלים אנשים חינוך שלא ראויים לחנך אף אחד.

שכר המורים צריך לעלות במשהו כמו 100%-200%. זה יעלה את ההיצע בצורה משמעותית, ויתן אפשרות למערכת החינוך לבחור את הטובים ביותר, ולא להיתקע עם כל הבררה.

אתם יודעים מה קורה בפינדלנד? רק 10% הגבוהים ביותר באקדמיה יכולים לנסות להתקבל להיות מורים. הם דולים רק את האיכותיים ביותר, ומערכת החינוך שם נראית מדהים. המורים עובדים בפועל כמות קטנה משמעותית של שעות (מה שנותן למורים אפשרות להמשיך ללמוד ולהתפתח, כדי להיות טובים יותר) מאשר זו בארץ, והשכר שם גבוה פי כמה וכמה. להיות מורה שם זה נחשב אחד הדברים היוקרתיים שאפשר לקבל.

מערכת החינוך בפינלנד נחשבת לטובה בעולם, והם מסיימים ראשונים כמעט בכל מבחני המדד. וזה לא סתם. זה כי הם שמים את החינוך במקום גבוה מאוד בסדר העדיפויות שלהם.

בינתיים אצלנו ימשיכו לתמרץ כספית בתי ספר על 4-5 יחידות במתמטיקה, ומורים ישכנעו תלמידים לא לרדת הקבצה, למרות שהם נכשלים במבחנים.

(ganjo) #118

העברתי לפה לפני שמתפתח לאוף טופיק.

בפינלנד יש הרבה פחות ילדים כך שזו לא ממש השוואה טובה… אני גם לא אוהב את זה שמצטטים איזו כתבה מאוד מגמתית ששודרה לפני כמה שנים ומאז מזכירים כל הזמן את מערכת החינוך הפינלנדית כמשהו משהו. לא נראה לי שמישהו פה באמת מכיר.

לגבי שיטת השוברים -יש המון בעיות שצריך לקחת בחשבון.

(Paul Heyman) #119

זאת לא כתבה מגמתית, תבדוק כל בחינות רמה שמתבעצות כל שנה.

זה לא מקריות שמדינות כמו פינלנד נמצאות כל הזמן בטופ ברשימות האלו.

ללמד זה מקצוע האולי חשוב ביותר לאכלוסייה, ואם אתה תדחוף כמדיניות לייצור המורים הטובים ביותר שאתה יכול עם פעולות כמו:

• דרישות סופר מחמירות ברמה ההשכלתית הנדרשת כדי להיות מורה.
  • שכר גבוהה שהופך את המקצוע לנחשק.
  • שיטת עבודה חכמה שמאפשרת לאותם האינדיוודואלים הטובים ביותר, גם לתפקד בצורה הכי טובה.
  • תכנית לימוד אמיתית, ולא התוכנית לחינוך מחדש של ה"בית היהודי".

אז אין פלא שהתוצאות באופן עקבי כל כך טובות.

בעוד אצלנו הרבה פונים להיות מורים מחוסר ברירה, ואפילו אז רובם בורחים מהמקצוע הזה מהר מאוד - לרוב מסיבות כלכליות. וזה בלי להיכנס בכלל למה נדרש מהם ללמד (רק לראות את ספרי הלימוד ב"אזרחות" והתכנים האחרים שמועברים לתלמידים - שזה בכלל פשע נגד האנושות מבחינתי. להשפיע בצורה מגעילה ודוחה שכזאת על האכלוסייה הכי חלשה מבחינה מנטלית זה פשוט … בא לי להקיא כל פעם שרק לחשוב על זה).

ואין זה פלא גם איך נראית מערכת החינוך שלנו.

(ganjo) #120

אני לא מכיר את מערכת החינוך הפינית. אני רק יכול לנחש שבמדינה בעלת אוכלוסיה הומוגנית מאוד ואמידה שיש בה אחוז ילודה נמוך בהרבה מזה שלנו תהיה מערכת חינוך טובה יותר. לא בטוח שהשיטה הפינית היא הדבר. אולי אלה פשוט תנאי הבסיס…

אבל שלא תבין - אני לגמרי בעד העלאת שכר המורים בצורה קיצונית, ובהתאם את דרישות הקבלה, ואת שאר הדברים שציינת. אני גם רחוק מלהתנגד להפרטה (כמו ששיטת השוברים מציעה).

(Paul Heyman) #121

אני לא חושב שזה קשור לאחוז ילודה אוכלוסייה הומוגמית ואמינה, לפחות לא באותה המידה שאתה כנראה חושב.

כי העובדה קיימת שמצב של מערכת החינוך שם לא היה תמיד כזה מפורסם בכל העולם כמערכת כזאת מעולה.

נדרשו השינויים האלו כדי להעלות שם את הרמה. הם לדעתי הרבה יותר אחראים על השינוי והרמה.

(Rock'N'Raul) #122

כגון? וברחבה אם אפשר, רצוי עם מקורות… :slight_smile:

(ganjo) #123

מקורות אני לא יכול להציע לך כי קראתי רק דברים בעד… אני יכול להגיד אילו בעיות אני מזהה (חלקן בוודאי פתירות וחלקן בוודאי לא ייחודיות אך ורק לשיטת השוברים). להלן דוגמאות על קצה המזלג:

1. ביישובים קטנים או פריפריאליים אין באמת אפשרויות בחירה. כלומר בתי הספר לא ייאלצו לחזר אחר המשפחות ומכאן שהפערים יגדלו (כי הם יחיו בדיוק על אותו תקצוב ולא תהיה להם תחרות).

2. אחת הדרכים שבי"ס יאמץ על מנת למנוע כניסה של אוכלוסיות חלשות לתוכה הוא בחירת תכנים שקורצות לסקטורים שהוא חפץ בעיקרם (למשל: בית ספר של קיבוצים יחנך ביתר שאת לחילוניות כדי להדיר תלמידים דתיים\מסורתיים מיישובים סמוכים, למשל2: בתי ספר בצפון ת"א יתחילו את הלימודים בשעה מוקדמת יותר כדי שלא יהיה נוח לתלמידי דרום ת"א להגיע. למשל 3: בתי ספר יימנעו משילוב ילדי חינוך מיוחד כדי לא להוריד מקרנו של ביה"ס. אלה סתם דוגמאות מוקצנות שנועדו להבהיר נקודה).

3. בתי ספר קיימים לא בהכרח יסכימו לדבר. הטענה שחוזרת על עצמה היא שפשוט אפשר יהיה להקים בתי ספר חדשים וזה יגרום לכולם להצטרף בסופו של דבר. אני כופר בטענה שאפשר להקים המון בתי ספר חדשים.

4. בתי ספר של אוכלוסויות חרדיות יקבלו את הגושפנקה הסופית לקיומם וייאלצו את משרד החינוך (ולא חשוב תחת איזו ממשלה) לממן חינוך אנטי דמוקרטי ואנטי שוויוני.

5. בתי הספר יחזרו אחרי ההורים כמכלול אך לא בהכרח אחרי משפחות מסויימות. כלומר תהיה אפליה בתוך בית הספר לגבי מידת המאמץ שיתאמצו עבור ילד שבא ממשפחה שמלכתחילה אינה רצויה בבית הספר. נקבל מעמדות בתוך ביה"ס.

6. מעמד המורים עלול לרדת עוד יותר… כל ילד = עוד כסף, מנהלי בי"ס יעדיפו לשמור אמונים למשפחה ולא למורה…

7. מעבר מבי"ס לבי"ס הוא לא באמת אפשרות שקיימת. לא אם טובת הילד למול עיני ההורה. כלומר ההורה הוא סוג של לקוח שבוי לאחר שעשה את בחירתו הראשונית.

ככל שאני מתעמק אני מגלה עו ועוד בעיות. אני די נוטה לתמוך ברעיון (שלא יובן מדבריי אחרת) אבל יש עוד דרך ארוכה.

(Rock'N'Raul) #124

לא יודע כמה זה נכון בישראל ואפילו בעולם. יש פנימיות ויש הרבה דרכים להתגבר על בעיות כאלו “זניחות”, כבר לפני מאות שנים היו מוסדות אליהם הגעת לתקופת זמן ארוכה ללמוד וראית את המשפחה פעם בכמה חודשים. עם התחבורה של היום אפשר גם פנימיות שבועיות, ואני מדבר פה על אותם כפרים נידחים שבאמת נמצאים במקומות רחוקים במדינות שונות, אצלנו בישראל הבעיה הזו בכלל לא רלוונטית… המקום הכי מרוחק מ-“ציוויליזציה” בארץ זו אילת וגם היא במרחק של 3 שעות נסיעה מבאר שבע…

רוב ההגבלות האלו כבר קיימות היום… ידעת שבאר שבעי לא יכול לשלוח את ילדיו ללמוד בבית ספר פרטי מחוץ לעיר והוא צריך להתנהל ישירות מול העירייה בשביל דבר כזה? לא יודע אם זה קיים בשאר הארץ, אבל אני מאמין שיש עיריות נוספות שמתנהלות כך. במילא בתי ספר רוצים למשוך את האוכלוסיה אליה הם מכוונים… לא רואה מצב שבו תחת שיטת השוברים דבר כזה משתנה לרעה… ואם אתה כן אשמח להבין איך זה יכול לקרות.

מזל שאותם בתי ספר קיימים בזכות תמיכה ממשלתית נרחבת, ואם הממשלה תמנע את התקציב מאותם בתי ספר (או מצב טוב יותר, פשוט לא תוכל להעביר תקציב כזה כי זה מתנגש עם כל העיקרון של שיטת השוברים) ותגיד שלמעשה הכוח עכשיו בידי האזרחים ואם הם רוצים לשלוח את הילדים שלהם לבית הספר, הם מוזמנים. יש להם את השוברים ומעכשיו בתי הספר יצטרכו להלחם עליהם.[quote=“ganjo, post:123, topic:10374”]
בתי ספר של אוכלוסויות חרדיות יקבלו את הגושפנקה הסופית לקיומם וייאלצו את משרד החינוך (ולא חשוב תחת איזו ממשלה) לממן חינוך אנטי דמוקרטי ואנטי שוויוני.
[/quote]
תעיין בתגובה שלי לציטוט הקודם שלך ותראה שאני מדבר בדיוק על זה.[quote=“ganjo, post:123, topic:10374”]
בתי הספר יחזרו אחרי ההורים כמכלול אך לא בהכרח אחרי משפחות מסויימות. כלומר תהיה אפליה בתוך בית הספר לגבי מידת המאמץ שיתאמצו עבור ילד שבא ממשפחה שמלכתחילה אינה רצויה בבית הספר. נקבל מעמדות בתוך ביה"ס.
[/quote]
זה לא קיים כבר עכשיו? ילדים שמגיעים לבית הספר בג’יפים ורכבים פרטיים וכאלה שבאים באוטובוסים? חברה שלבושים במיטב המותגים ואחרים שנאלצים “להתפשר” במקומות יותר זולים? כך או כך, אני לא יודע כמה זה כלכלי לבית ספר להתנהל ככה. תחשוב מה קורה אם דבר כזה יוצא החוצה (וזה תמיד יוצא, בטח כשיש הרבה שנוגעים לעניין כמו בסיטואציה שתיארת) - אף אחד לא ירצה להגיע לשם.[quote=“ganjo, post:123, topic:10374”]
מעמד המורים עלול לרדת עוד יותר… כל ילד = עוד כסף, מנהלי בי"ס יעדיפו לשמור אמונים למשפחה ולא למורה…
[/quote]
איך בדיוק? הוא זה שמוציא בסופו של דבר לפועל את התהליך שהמערכת כולה נועדה ליצור ולקיים. זה יגרום לתחרות בין המורים ולעליית הרמה שלהם, בהתאם למעמדם. ככל שקשה יותר להיות משהו, במקרה הזה מורה איכותי, כך ההערכה והכבוד שנרכשים לאלו שהגיעו לשם הם משמעותיים יותר וגדולים יותר.

על מה אתה מדבר? עברתי בחיי 3 בתי ספר, עצם המעבר בין יסודי לחטיבה וחטיבה לתיכון זה מעבר בין בתי ספר, לעיתים קרובות בתי ספר שונים. בשוק חופשי יש שאיפה לשיפור מתמיד, לך תדע איזה אסטרטגיות נוספות יומצאו? אולי יחליטו לפצל את היסודי לשלוש כיתות ואז עוד שלוש, ויראו שאכן יש שיפור בתהליך הלמידה? המרווחים האלו הם הזדמנויות נפלאות למעבר בין בתי ספר, והרבה פעמים יש תלמידים שעוברים בלי קשר למעבר בין חטיבה לתיכון או משהו כזה. מסכים שלעיתים זה קורה עקב גירושי ההורים וכאלה, אבל פאק, במילא מתגרשים יותר ויותר כל שנה אז המעבר בין בתי ספר קורה יותר ויותר. לא עדיף להגדיל את היצע בתי הספר?

נקודה אחרונה שהייתי רוצה להבהיר היא שהתועלתנות אינה עומדת לפני עיני אלא חופש הבחירה והגדלת היצע בתי הספר, וכמובן שיפור החינוך. אנחנו רוצים את הילדים שלנו בידיים טובות, לא? לא באנשים ש-“נפלו” למקצועות ההוראה…

(Shusaku) #125

מצטרף לדניאל. החינוך בפינלנד עבר מהפכה עצומה, אחרי שכל שיטת החשיבה שם על החינוך שונתה לחלוטין, ורק לאחר מכן היא הפכה להיות מה שאנחנו מכירים היום. @ganjo כל שתתעמק יותר בחינוך הפיני תגלה עד כמה הוא נהדר.

אני שוב אחזור על הציטוט שלי “מערכת חינוכית לא יכולה להתעלות על איכות מוריה”. ברגע שיהיו מורים טובים, רק אז החינוך בארץ ישתפר.

אתם יודעים שמשרד החינוך העלה את דרישות הקבלה ללימודי מתמטיקה על יסודי במכללות לחינוך? מהיום חייב 5 יחידות לימוד מתמטיקה. כמה סטודנטים רשומים בכל מרכז הארץ ללימודי חינוך מתמטיקה על יסודי בשנה הבאה? מס’ חד ספרתי נכון לרגע זה.

וזה די הגיוני, למה שמישהו עם נתונים גבוהים ילך ללמוד חינוך, לקבל משכורת פח ויחס עוד יותר גרוע? לא כולם משוגעים כמוני. אנשים עוד מסתכלים עליי במבט מאוכזב כשהם גילו שמה שהלכתי לעשות עם החיים שלי זה “להיות מורה”.

(Rock'N'Raul) #126

תשמע, יש מורים בקידום, High-Q, יואל גבע שעושים אחלה כסף… במיוחד בתחומי המתמטיקה והפיזיקה.