על חינוך, ילדים, ועוד :: דור הולך ודור בא

(Lukaku) #1

בטח רובכם כבר נתקלתם בזה, פסטיגל 2014

//youtu.be/qwjfQ_jTVZQ

שיהיה לנו בהצלחה.:21a9uf8:

המצב הכלכלי בארץ
(Halla_Madrid) #2

[QUOTE=Lukaku;1580252]בטח רובכם כבר נתקלתם בזה, פסטיגל 2014

//youtu.be/qwjfQ_jTVZQ

שיהיה לנו בהצלחה.:21a9uf8:[/QUOTE]

יותר מעצבן אותי כל השחקנים והזמרים הכושלים שעושים את החלטורות האלה כי אף-אחד לא מעסיק אותם, יאמצו ביקורת על הפוסט-מודרניות ויספרו לנו בחדשות הבידור שהם עושים את זה בגלל יושרה אומנותית בעידן הריאלטי וממש כיף להם לשמח ילדים, שהם הכי טהורים, מתוקים ובו-בו-בו בא לי לנשק כל אחד ואחד מהם!!!11111

(Lukaku) #3

[QUOTE=Halla_Madrid;1580258]יותר מעצבן אותי כל השחקנים והזמרים הכושלים שעושים את החלטורות האלה כי אף-אחד לא מעסיק אותם,
[/QUOTE]

אלה כוכבי הילדים הכי גדולים היום, יש להם מספיק תעסוקה (תשאל את טל מוסרי).

(Halla_Madrid) #4

[QUOTE=Lukaku;1580270]אלה כוכבי הילדים הכי גדולים היום, יש להם מספיק תעסוקה (תשאל את טל מוסרי).[/QUOTE]

90% מהם היו בורחים משם, אם הייתה להם הזדמנות. להופיע מול אלפי ילדים מנוזלים זו לא המטרה של בוגר בית משחק. יש טאלנטים כמו טל מוסרי, שהוא באמת התמסר לעניין ונראה שהוא נהנה מזה, אבל האחרים? יותר מדי טאלנטים ואין מספיק תפקידים בתעשיית הבידור של ישראל, אז הם נשארים תקועים מול הציבור שהכי דורש בידור: ילדים. פסטיגלים, פסטיבלים, הצגות, תוכניות וכו’ וכו’.

קח את ארה"ב למשל. באיזשהו שלב כוכבי הילדים מתקדמים. קח את מיילי סיירוס וקינן תומפסון לדוגמא. או שהם נעלמים להם, כמו אמנדה ביינס. יש לך מקביל ליובל המבולבל בארה"ב, אגב?

(דניאל.) #5

עצוב שזה מה שהם מעבירים לילדים, חלאס חלאס חלאס.

(m.p.w) #6

[QUOTE=דניאל.;1580309]עצוב שזה מה שהם מעבירים לילדים, חלאס חלאס חלאס.[/QUOTE]
הם מעבירים? מה שעצוב זה שזה פני הדור, וזה הרבה יותר גרוע מפני הכלב. לדעתי הורה שנותן לילד שלו סמארטפון לפני גיל 16-17 עושה מעשה לא חכם.

(Oleguer 23) #7

לדעתי זה אמור להיכנס תחת נושא נפרד בעצמו.
כילד גדלתי על כל הפסטיגלים האמיתיים, אפילו אלה שהיו לפני שנולדתי. עד היום יש לי קלטות ותקליטים, וקלטות עם המופעים.

ידעתם שב93 יצפאן שבר את הרגל אז ספי ריבלין וחני נחמיאס אילתרו מופע שלם? ממליץ לראות, זה בVOD.
פעם המופעים היו מצחיקים! ספי ריבלין, חנה לסלאו(קלרה…) וציפי שביט ביחד ב89, גידי גוב וחני נחמיאס ו91, וכאמור ב93.

שיאני ההופעות בפסטיגלים הם ריקי גל ואלון אולארצ’יק(7), למרות שאני בטוח שטל מוסרי וכל מיני דנה פרידריות שלא יודעות לשיר שברו או התקרבו לשיא.
אדם זכה 4 פעמים ברצף(87,88,89,90) בתקופה שהוא היה ג’סטין ביבר. ב95 היתה הפעם היחידה שלא זכה.

יגאל בשן וגידי גוב השתתפו 6 פעמים, כשהראשון עוד השתתף עם הופה היי…

זמרים כמו שלומי שבת, סי היימן, מרגול, ירדנה ארזי, השתתפו בתחרות! ולא בתור זמר אורח שעושים לו מחווה. והשירים, תענוג!
עלי מוהר כתב לגידי גוב שיר שזכה במקום הראשון ב91. אתניקס זכו ב94, אפילו רבקה זוהר זכתה פעמיים ברצף(מתוך 5 השתתפויות)!

כן, מבחינתי פסטיגל זה משהו שהיה בעבר, מ93 מיקי פלד גילה שמיכל ינאי, כוכבת הילדים, מושכת את קהל הילדים, וזוכה ב93(שלום היא מילה שימושית), אז ניסה ב94 להכניס את עודד מנשה, עינת ארליך ויעל אבקסיס מערוץ הילדים. מ95 המתכונת הנוכחית - נושא מסוים לשירים, עד אז היו מערכונים וזהו, מ95 זה הצגה/מחזמר.
לאט לאט הביאו יותר מנחים ופחות זמרים אמיתיים. בכלל ב98 היה הראשון שראיתי, אבל 2002 היה האחרון שאיכשהו היה סבבה, עם אלי ומריאנו מנחים ומחווה לעוזי חיטמן. מאז, זה על הפנים, מידרדר משנה לשנה.

אז הפסטיגל מזמן מת, רק עכשיו נזכרו למחות ומאוחר מדי לדעתי.

//youtu.be/1Rmi0D7sKk0

את מי מצאתם בסרטון הזה?

//youtu.be/68mfhdWlOJE

(דניאל.) #8

[QUOTE=m.p.w;1580314]הם מעבירים? מה שעצוב זה שזה פני הדור, וזה הרבה יותר גרוע מפני הכלב. לדעתי הורה שנותן לילד שלו סמארטפון לפני גיל 16-17 עושה מעשה לא חכם.[/QUOTE]

אני מסכים איתך אבל פה חייבים להגיד משהו מאוד משמעותי: הורה שלא ייקנה לילד שלו סמארטפון בלית ברירה, בצער וביגון רב- יגרום לילד שלו להיות לצערי הרב-מסכן, לא שייך, עצוב וכ’'ו.

זה מסריח וזה מגעיל, אבל תחשוב שאתה כהורה לילד שבא אלייך בוכה שלכל הכיתה שלו יש אייפון וכאלה ולו אין כלום- מה תעשה?

*הלוואי שהיה אפשר להוציא איזשהו חוק צרכנות שאייפון וכאלה זה מגיל 13+ לדוג’, אבל כסף כסף כסף כסף- זה אחד הדברים שמניעים את העולם.

(Uriah) #9

אין שום פסול בלעשות “סלפי” או בלהחזיק סמארטפון בתור ילד, זה כמו לפסול את האינטרנט בגלל שדעא"ש עושים בו שימוש. הבעיה היא לא במה שיש בפסטיגל אלא במה שאין בו - תוכן. בתור ילד לא התעניינתי בפסטיגלים מכיוון שזה היה פשוט משעמם בעיני…

מעבר לכך יש אידאליזציה מטורפת מצד הדור הקודם, שמישהו יסביר לי בבקשה היכן הערך המוסף של לאסוף פוגים או מה כל כך חינוכי בלשרוף כסף על מכונות וידאו. נכון שלערוץ הילדים היו יומרות “חינוכיות” ברמה מסוימת וזה נחמד, אבל גם אז הן באו בצורה מאוד ממוסחרת. תמיד שעשע אותי לחזות בנמרוד רשף מגיש עם יעל בר זוהר תוכניות לילדים ובמקביל עושה ראפ על החזה שלה בשבק ס’.

יש גבול גם להשפעה של הזבל במדיה, הורים אחראיים נותנים לילדים שלהם חלופות אינטיליגנטיות יותר. דנה פרידר לא צריכה לגדל אף אחד בדיוק כפי שמיכל ינאי לא גידלה אותי.

(m.p.w) #10

[QUOTE=דניאל.;1580338]אני מסכים איתך אבל פה חייבים להגיד משהו מאוד משמעותי: הורה שלא ייקנה לילד שלו סמארטפון בלית ברירה, בצער וביגון רב- יגרום לילד שלו להיות לצערי הרב-מסכן, לא שייך, עצוב וכ’'ו.

זה מסריח וזה מגעיל, אבל תחשוב שאתה כהורה לילד שבא אלייך בוכה שלכל הכיתה שלו יש אייפון וכאלה ולו אין כלום- מה תעשה?

*הלוואי שהיה אפשר להוציא איזשהו חוק צרכנות שאייפון וכאלה זה מגיל 13+ לדוג’, אבל כסף כסף כסף כסף- זה אחד הדברים שמניעים את העולם.[/QUOTE]
למזלי בציבור שלי זה לא נפוץ עד לא קיים.

[QUOTE=Uriah;1580348]אין שום פסול בלעשות “סלפי” או בלהחזיק סמארטפון בתור ילד, זה כמו לפסול את האינטרנט בגלל שדעא"ש עושים בו שימוש. הבעיה היא לא במה שיש בפסטיגל אלא במה שאין בו - תוכן. בתור ילד לא התעניינתי בפסטיגלים מכיוון שזה היה פשוט משעמם בעיני… [/QUOTE]
אתה לא מבין מה הבעיה שילד מחזיק אינטרנט? ובמה זה שונה מפוגים? חוץ משזה עולם שאין לך כמעט יכולת לשלוט עליו, והעולם הזה מלא באנשים שלא חייבים להראות את הפרצוף שלהם… יש גם את הקטע החברתי, כשהילד שלך לא ידע להתבטאות טוב חברתית כי כל הילדות האף שלו היה תקוע בסמארטפון במקום ליצור חברויות.

(Uriah) #11

[QUOTE=m.p.w;1580372]אתה לא מבין מה הבעיה שילד מחזיק אינטרנט? ובמה זה שונה מפוגים?[/QUOTE]

אתה - לא - מבין - מה - אני - כותב.

קרא בשנית ואנא שים לב לשורת ההפרדה בין שתי הפיסקאות.

(m.p.w) #12

באמת לא התייחסת לדברי רק בגלל שהזכרתי את הפוגים, והם שייכים לפיסקה השנייה? אתה כתבת שאין בעיה להחזיק סמארטפון בתור ילד, ועל זה אני חולק עליך.

(Uriah) #13

כתבת שמבחינתי פוגים ואינטרנט זה אותו הדבר, כיצד אתה רוצה שאגיב :lipsrsealed:

בכל משפחה נורמלית יש אינטרנט בבית וכל הורה נורמלי יגביל את הילד שלו ברמה מסוימת, הסמארטפון משנה את העניין מבחינת הנגישות אבל ברמה העקרונית המכשיר לכשעצמו לא פסול. אם נמשיך לפי אותו קו מחשבה אז צריך להחרים ספרות גרמנית בגלל שהילד עלול לקרוא את מיין קאמף.

הבעיה היא לא בשיר רדוד על סלפי או בהתמכרות למנג’ר 2014, אלא בכך שהורים מנסים להאשים את הנסיבות במקום לגדל את ילדם בכוחות עצמם. אין שום סתירה בין שימוש בwhatsapp לבין חיי חברה משמעותיים, האתגרים בעולם המודרני אמנם שונים אבל להאשים איזה מפיק ערס בחוסר תרבות זה פשוט להיות הורה גרוע מלכתחילה.

(m.p.w) #14

לא מסכים איתך. לדעתי אינטרנט הוא דבר פסול מיסודו, שאפשר להשתמש בו לדברים טובים. לכן אסור לתת אותו למישהו שנופל בקלות כמו ילד.

(m.p.w) #16

לצערי היה לי אינטרנט לפני גיל 15, ודווקא היום אני לא מחזיק סמארטפון מבחירה.

(Gabo) #17

העניין הוא שכל דור של מבוגרים מתלונן על הדור הצעיר ש״אין לו ערכים״ ו״בזמננו זה היה אחרת״ וכו.

זה קשה מאוד לסגל לעצמך ראייה אובייקטיבית בנושא הזה. אני רואה פה תגובות של בני 20 שמתלוננים על בני העשרה של היום ותופס את עצמי אומר ״מה הילדון בן ה 20 הזה מבין? למה הוא יותר טוב?״ וברור שזה הכי סובייקטיבי בעולם. כי כשאני בגיל 15 שמעתי קצת מוזיקה טראנס אז בוודאי הדורות שמעליי התלוננו על כך ש״המוזיקה של היום היא סתם רעש, בזמננו הייתה מוזיקה נהדרת״. וזאת למרות שגם כשהם היו צעירים בטוח הדור המבוגר התלונן על המוזיקה שלהם. (להזכירם לביטלס בשנות ה 60 לא נתנו להכנס להופיע בארץ מפני שהמוזיקה שלהם ״תקלקל את הדור הצעיר״. מישהו בכלל יכול לקלוט כמה פסיכי זה שהלהקה כנראה הכי משפיעה על המוזיקה בהיסטוריה לא קיבלה אישור להופיע בישראל?)

בקיצור זה זה גלגל קבוע. שילוב של נוסטלגיה שצובעת את העבר בוורוד, התנשאות ( שבחלקה מוצדקת) על הצעירים ובסופו של דבר, בפנים בפנים, אולי גם קצת קנאה על כך שימי הילדות והנעורים שלנו כבר הרחק מאחורינו.

בהקשר הזה אני חושב שכן צריך לציין כחריג את האינטרנט בפרט ואת העולם המתקדם במהירות פסיכית בכלליות. לכל דור הורים שהתבגר היה מספיק זמן להסתגל לשינויים. אלא ששינוי (מהפכה זו מילה נכונה יותר) כל כך דרמטי כמו האינטרנט גורם לכך שהורים של היום לא ממש מצליחים להבין איך להתמודד איתו. זה אתגר קשה מאין כמוהו שממשיך להשתנות תוך כדי תנועה. עוד לא התרגלת לאינטרנט וכבר יש, פייסבוק ואינסטגרם ועד שקלטת מה זה גם יש ווטסאפ וכו כו. העולם המהיר והמשתנה במערות מעמיד אתגרים קשים מאוד להורים של ימינו. שיהיה להם בהצלחה. באמת מכל הלב כי זה ממש לא קל.

בהקשר של הפסטיגל של היום (שוב אני אומר שהשוואות לפעם הן סובייקטיביות ולא רלוונטיות) אז שיר הסלפי הוא בפירוש שיר ביקורתי על התרבות הזאת ואפילו בשורה התחתונה של השיר אומרים שעדיף קשר ישיר בין אנשים ולא סמס או ווטסאפ. העניין הוא שאם ההורים שהביעו את זעמם לא ממש הצליחו לקלוט את האירוניה והביקורת איך מצפים שהילדים שלהם יקלטו?

(dkaro) #18

[QUOTE=m.p.w;1580389]לא מסכים איתך. לדעתי אינטרנט הוא דבר פסול מיסודו, שאפשר להשתמש בו לדברים טובים. לכן אסור לתת אותו למישהו שנופל בקלות כמו ילד.[/QUOTE]

למה אני לא מופתע? אם אני זוכר נכון אתה מגיע מהעולם הדתי/חרדי, נכון?

בדור-שניים האחרונים תופעה חדשה צצה בעולם הדתי האורתודוכסי היהודי: מה שיכול להיות פסול, פסול כולו. על אותו עיקרון שבאינטרנט יש פורנו ולכן האינטרנט פסול מיסודו צריך גם לאסור נסיעה ברכב (כי יש תאונות דרכים), אכילת ג’אנק פוד (כי זה לא בריא), לימוד תורה (כי יש כאלה שזה ממאיס עליהם את הדת), לנשום (כי אולי יש רעל באוויר), ובקיצור, לחיות (כי בסוף כולם מתים).

יש משהו שאתה לא אוהב באינטרנט? תילחם נגד המשהו הספציפי הזה. שירותים כמו רימון ומורשת זו אופציה למשל (שגם נגדם יש לי הסגות מסוימות), אבל לצאת נגד האינטרנט ככלל זה מטומטם. עזוב את זה שזו מלחמה אבודה מראש, אין בה גם שום הגיון. האינטרנט הפך לכי מרכזי בחיים שלנו לא פחות מרכב, וגם הרכב יכול לקחת אותך למחוזות לא רצויים.

(m.p.w) #19

אני נלחם נגד לתת לילדים אינטרנט ביד, ולא נגד האינטרנט כולו. וגם תסתכל מסביבך ותראה מה קורה עם הסמארטפונים ותגיד לי שאין בעיה עם זה.

(dkaro) #20

אני אומר: אין דבר פסול בזה.

דורות משתנים, ולבני אדם פחות נח עם שינוי. בטח בכמה מאות האחרונות שהשינויים רק הולכים ונהיים קיצוניים ומהירים יותר ויותר. אני אקח הימור ואגיד שכנראה כל דור בכמה מאות האחרונות טען שהדור החדש זה ‘כבר לא זה’. ככה עובדת הנוסטלגיה.

אין פסול בדור הסמארטפונים כיוון שאין סיבה שיהיה פסול. אם אתה פחות מכיר את זה ולכן פחות נח לך עם זה, זה לא הופך את זה לפסול. לא כל דבר שונה הוא רע בהכרח. האם אני חושב שמדובר בדור מחונך פחות? כן, אבל גם הדור הקודם חשב את זה עלי, וגם דור הסמארטפונים החדש יחשוב את זה עוד עשרים שנה על הילדים שלו. אין חדש תחת השמש.

לגבי האינטרנט - רשמת שהוא דבר פסול מיסודו. פשוט נתת ‘הנחה’ למבוגרים כי אפשר להוציא ממנו גם דברים טובים. מה שאני אומר הוא שאתה צריך להחליף דיסקט. הפוך, גוטה, הפוך. האינטרנט הוא דבר טוב מיסודו, ויש בו גם דברים רעים. כשמסתכלים על זה מפרספקטיבה נורמלית מבינים שצריך להילחם בביצה ולא לוותר על הקרקע כולה.

(ganjo) #22

ביום שאני אוכל אני אתן לבת שלי סמארטפון (כלומר ביום שהיא תוכל להבין איך משתמשים בו) וביום שאני אוכל אני אלמד אותה איך לגלוש באינטרנט (כשתדע לקרוא). לא מבין את הדיון שהתפתח פה… אילו סכנות בדיוק אורבות לה באינטרנט שלא אורבות לה ברחוב? ולמה אתם חושבים שמניעה היא הדרך היחידה לחנך? מה עם לתת קצת קרדיט לילדים ההיפותטיים שלכם?