פוליטיקה כחול לבן

פוליטיקה

(kenny) #4586

זאת אחד ההצלחות הגדולות של המותג שנקרא ביבי. “אין לו תחליף”, אין תחליף לפוליטיקאי ציני שמקדיש את רוב זמנו לספינים תקשורתיים, תחזוק הבייס, טיפוח פולחן האישיות ותרגילים פוליטים שנועדו למנוע מכל אחד שמאיים עליו להתקדם?

מדהים אותי שאנשים תומכים בנרקיסיסט ששם עליהם זין. את חברי מרכז הליכוד (מפלגה שכיום מתנהלת כמו מפא"י, ג’ובים וקומבינות, הכלל? לא מעניין), עיתונאי החצר, והלקקנים בכנסת שרוצים להיבחר שוב אני מבין, להם יש אינטרס אישי בתמיכה בו, אבל את האזרחים הרגילים שאינם נמצאים במעגל הזה אני לא מבין. מה גורם לכם להצביע לו? האנגלית המרשימה שלו? הפופוליזם על הזקפה הלאומית ועל אחדות ירושלים? באמת שאני לא מבין את זה. אפילו בתחום הכלכלי שבו הייתה לו הצלחה יחסית כשהיה שר אוצר הוא לא נוגע כראש ממשלה, ומפקיר אותו בידי פופוליסטים כמו לפיד וכחלון בתקווה שיכשלו ויחלשו בבחירות הבאות, אז איזו סיבה יש לתמוך בו? אין אלטרנטיבות אז להצביע לנרקיסיסט שמתעסק כל הזמן בספינים וקומבינות?

מדינויות? מצע? אין. יש מותג, מנהיג חזק, ישראל חזק, “מומחה לטרור”. הכל הצגה אחת גדולה, מוצלחת אבל עדיין הצגה.

אגב לפיד נראה כמו הגרסה הפרודית של ביבי, רק שהוא נראה ממש מגוחך, ועדיין הוא חזק בסקרים. לכו תבינו.

(imblue) #4587

מה שכתבת על נתניהו נכון לכל מנהיג, בכל חברה, ובכל זמן. כי זה מה שפוליטיקאים עושים. מציע לקרוא קצת בתחום, ולא לצפות מפוליטיקאים להיות מה שהם לא. כי הם תמיד: מבצרים שלטון, משתמשים בדמגוגיה ובפופוליזם, כורתים בריתות, ומבינים יותר טוב מכולם “איפה מרוחה החמאה” וכו’. תופעה אוניברסלית לחלוטין.

לכן המסקנה של אדם רציונלי היא להתמקד במדיניות. ולא בפרסונה. זה לא אומר שאצביע לאפי הנמר, צריך רמה אישית מינימלית, אבל לא חייבים איזה נזיר סגפן.
מתוך הבנה שאנחנו בדמוקרטיה ושכמו שהוא חושב ומאמין במדיניות מסויימת כך יש אחרים המתנגדים לה או תומכים בוריאציה אחרת שלה. דמוקרטיה מעודדת עשיית פשרות ומיקסום ההתאמה בין רצון העם למדיניות בפועל.

כרגע האלטרנטיבה לנתניהו היא:
כלכלה: סוציאליזם . כן אני יודע שנתניהו לא מממש את חזוני הקפיטליסטי, אבל יש הבדל בין מה שקורה היום שזה בעיקר פופוליזם לסוציאליזם סדור ואידיאולוגי נוסח סתיו שפיר, יחימוביץ’ עמיר פרץ וכו’. בניגוד לנתניהו שחווה כאן משברים ויודע לפחות לשים ברקסים על מהלכים הרסניים כמו הגדלת גירעון, החבר’ה האלה לא יודעים שובע ומבטיחים הבטחות מפחידות.

מדיני: הקמת מדינת טרור, או מהלכים שיקדמו זאת ויסכנו את ביטחוננו. לא נכנס לויכוחים אידיאולוגיים. זו המסקנה שהגעתי אליה מניתוח המציאות.
דמוקרטית: המשך התהליך הזוחל של העברת סמכויות הכנסת לרשויות שאינן נבחרות כגון בג"ץ אבל לא רק.
שחיתות : שחיתות אמיתית כמו שרק השמאל יודע עם תקשורת מאתרגת ולא שחיתות של לפלפים כמו בימין, שנמצאת תחת העין הבוחנת של המיינסטרים בתקשורתי-משפטי-אקדמי.
וזה לפני שדיברנו על הקרן החדשה, מסתננים, מדינה יהודית, ושרק ערכים שחשובים לי.

הנימוקים הכי ילדותיים שאני מכיר זה להחלפת נתניהו הם סטייל :“כי נמאס כי הוא הרבה שנים” וכי “צריך משהו חדש” ו-“כמה אפשר איתו”. כל אלה בעיניי מייצגים גישה מוזרה מאוד. במקום להבין שראש ממשלה הוא פונקציה למקסו םהערכים השגשוג והביטחון שלנו, חושבים הוא מטרה. אני לא בוחר שותף לדירה.
אני שמרן, וכמו שאומרים במקורותינו: “אשרי האדם המפחד תמיד”. הכי כיף לחלום באספמיה על שלטון נקי טהרני ש"עובד למעננו". קשה יותר להכיר במציאות ולהודות שאת הטוב צריך לשמר. ושכמו שהחלומות יכולים להתגשם, גם סיוטים יכולים.
לכן כרגע (הכל יכול להשתנות) אני תומך בליכוד.

עריכה: ממש במקרה זה התגלגל אלי. אבל הנה גם בשמאל מבינים את מה שאני אומר. מוכנים לתמוך בשנוא נפשם אם יגשים את ערכיהם ומדיניותם.

(kenny) #4588

אני לא מסכים עם הקביעה שכולם כמו נתניהו, נכון שרוב הפוליטיקאים צינים, אבל נתניהו הביא את זה לשיאים חדשים בפוליטיקה הישראלית. הוא פשוט העתיק את המודל האמריקאי שהפכה ב-20 שנה האחרונות את הפוליטיקה לבידור ולמשחק מחנאות שטחי ומטופש.

ההבדל הוא ששם יש הגבלת כהונה, כמו שנתניהו עצמו הציע ב-2002, ברגע שאין אז המנהיגים מתעסקים בעיקר בביצור שלטונם ובמשחקים פוליטים כדי להיבחר שוב ושוב, והכוח משחית יותר ויותר.

בנוגע לתרגילים הפוליטים שלו : מכניס את מופז הנאיבי לקואליציה כדי לחסל אותו פוליטית ולא מקיים את ההסכם איתו, ממנה את לפיד לשר אוצר כדי להכשיל אותו, ממנה את רגב לשרת התרבות כדי להטריל. ניסיון לקחת רקדיטים מאחרים על דברים שהוא לא עשה וכו’. לא יודע מה איתך, אותי זה דוחה.

מאוד מפריעה לי גם כל ההתנהלות התקשורתית שלו, במיוחד לאחרונה, שבו הוא החליט שהוא מתנהג כמו האינטפנטיל מהבית הלבן ועוסק בפוסטים מתבכיינים בפייסבוק נגד התקשורת והשמאל, ראיון בולשביקי משהו בערוץ 20 והשיא הגיע אתמול, עם כנס הבכיינות הליקוק המזעזע הזה שבו הוא טוען שהוא המפלגה ורק רוצים להפיל אותו. כל ה"אנחנו" ו"הם" הזה, לא יאומן שב-2017 אנשים עדיין קונים את הבולשיט הזה.

סלח לי, אבל בהרבה מובנים אתה פשוט מדקלם את דף המסרים של נתניהו עם ההתקרבנות המזויפת, מה שכתבת לגבי שחיתות בכלל מגוחך. גם את נבואות הזעם על סוציאליזם פרמיטיבי אני לא קונה, מעבר לעובדה שהסיכוי של העבודה להקים ממשלה נמוך ללא מפלגות מהמרכז ימין, שלי ושפיר לא יהיו מובילות המדיניות הכלכלית, וישראל לא תהפוך לונצואלה.
ובכל מקרה, זה לא יהיה שונה בהרבה מהשיטה הנוכחית שכל ח"כ דביל בקואליציה מקבל מיליונים כדי לדאוג לאנשי שלומו.

מבחינתי המשך שלטונו של נתניהו רק מעצים את מחדלי המערכת הרקובה.

אינני יודע אם אני אצביע ולמי, דבר אחד אני יודע - לביבי, לו אני מצטער לומר שהצבעתי ב-2009 בגלל הערכה מסוימת על תפקודו כשר אוצר, לא אצביע יותר לעולם.

עריכה: להביא טור דעה של מישהו שספק אם יותר מ-20 אנשים מכירים את השם שלו ולהתייחס אליו כ"שמאל" זה האמ אמ אמא של הדמגוגיה.

(dkaro) #4589

אני עובד בשוק הפרטי, כך שההזדמנויות שלי לנצל את מעמדי נמוכות בהרבה (עוד אחת מהסיבות למזער כמה שאפשר את הממשלה והגרורות שלה). כשהייתי חייל לדוגמא, נעזרתי בעמדתי כרל"ש של אלוף משנה בשביל לקבל אלף ואחת הטבות שחיילים “רגילים” לא קיבלו, ואני לא מתבייש בכך לרגע. כולם עושים את זה כולל כולם, מי שלא עושה זאת זה סתם התחסדות.

אני לא רוצה שראש הממשלה שלי ייסע באוטובוס, וזה גם נשמע לי סביר לחלוטין שתהיה התחככות מסוימת בין מנהלי המוסדות הגדולים - בין אם זה המדינה, התקשורת, הכלכלה וכו’. כך העולם עובד ונתניהו רחוק מלהיות מיוחד בנושא זה. לא ממש מעניין אותי אם הוא מקבל כמה סיגרים במתנה תמורת איזה עזרה בנושא כזה או אחר כל עוד לא מדובר במשהו מהותי במיוחד שבאופן ברור פוגע בתפקוד המדינה שלי.

זה לא הספינים אלא העובדה שבסופו של דבר ולמרות כל מגרעותיו (ויש לו המון. גם אני לא סובל את זה שהשרידות שלו חשובה לו מהכל, מה שהופך אותו למאוד מאוד מאוד לחיץ) - מדינת ישראל תחת ביבי נתניהו הלכה קדימה יותר מאשר תחת כל ראש מדינה אחר שהיה פה, כמעט בכל תחום אפשרי. וכן, גם בתחום הבטחוני אנחנו במצבנו הטוב אי פעם, שלא לדבר הכלכלי. ניתן להתווכח כמה מתוך כל זה בזכות ביבי וכמה למרות, אבל במבחן התוצאה הוא עומד מבחינתי בהצלחה גדולה מאוד, ואת זה אני לא יכול לקחת ממנו בחיים. כשכל המתחרים שלו נראים כל-כך איומים (מתוך המפלגה או מחוצה לה), נותר לי רק להתפלל שגם את זה הוא יעבור בשלום. למרות שהפעם זה כבר באמת מתחיל לראות שהוא מתערער.

(kenny) #4590

dkaro, זה לא שביבי הגיע ופתאום המצב במדינת ישראל הפך להיות גן עדן והטוב ביותר אי פעם (והוא עדיין רחוק מלהיות גן עדן אגב). המצב הבטחוני והכלכלי ישתפר הודות לתהליכים, רובם אוניברסלים שהחלו עוד לפני ביבי והמשיכו פשוט בתקופתו. למזלנו התברכנו במוחות מהטובים בעולם שמספקים לנו הישגים והם היו כאן עוד הרבה לפני ביבי. כמו שאני לא זוקף את אי הגעת המשבר הכלכלי ב-2008 לזכות אולמרט, כך אני לא זוקף לזכות ביבי את השגשוג הכלכלי שהיה מגיע איתו ובלעדיו.

אגב מבחינתי בהודעה האחרונה שלך הוכחת את הכוונה שלי, כשכל המתחרים נראים.
אתה מסתכל על נראות, ביבי אשף תקשורת ועובר מסך יותר טוב ממתחריו ולכן הוא מצליח. כמובן שלתקוף את השמאל שהפך לדמון פה גם לא מזיק. הוא הצליח לשכנע אותך שאף אחד אחר לא יכול לעשות את מה שהוא עושה, שזה לא הרבה.

הוא מוכר מציאות לפיו כל מה שטוב זה בזכותו וכל מה שרע זה בגלל אחרים. האמת היא שאת עיקר זמנו הוא מקדיש לתקשורת ולפולטיקה הישרדותית.

קשה להצביע על מהלכים שביבי יזם שהובילו את השגשוג שהחל לפניו, כי אין ממש כאלה. סטטוס קוו, אין מדיניות של ממש ואין מצע. פופליזם ודמגוגיה יש בשפע.

(ganjo) #4591

דוק אני לא מבין למה אתה חושב שזה או שוחד או כלום… הפרת אמונים זו עבירה מספיק חמורה. בכל אופן לא סתם חותמים על הסכמים עם עדי מדינה. מבין את הפסימיות אבל היא נובעת מגלוריפיקציה של יכולותיו של מתניהו. נתניהו התחיל לספור את ימיו ואתמול זה בדיוק מה שהוא שידר. פאניקה.

אתה קצת מגזים ביכולותיו הפוליטיות של נתניהו ואתה קצת נסחף לגבי כוחו של הבייס הימני.

דוד, ‘כולם עושים את זה’ זה טיעון שגוי אבל בוא נעזוב את זה. זה גם פשוט טיעון שלא מחזיק מים משפטית וזה מה שחשוב. אם אתה חושב שנתניהו זה הנורמה אז כנראה שאתה פשוט התרגלת. המזל הוא שאתה עדיין חי במדינת חוק ולכן ההרגלים שלך בכלל לא חשובים. נתניהו עבר על החוק והולך להיות מוגש נגדו כתב אישום. אם אתה חושב שכל המערכת הפוליטית תתאבד לכבודו ותקפוץ על הרימון כדי שהוד רוממותו לא ייפגע אתה טועה. רוב מוחלט של הציבור בישראל אומר שהיה ויוגש כתב אישום עליו להתפטר. פוליטיקאי שרוצה לשרוד יהיה חייב בשלב מסוים לקפוץ מהספינה הטובעת. רק עניין של זמן.

(DoctorGonzo) #4592

הפרת אמונים זו עבירת סל די כללית, וכזו שאיתה הטייח ודאי שלא יצא לקרב. לגבי יכולותיו הפוליטיות, עוף החול הוספד כל כך הרבה פעמים וקם לתחייה שוב ושוב. הוא ללא ספק הפוליטיקאי המוצלח והמחושב ביותר שהיה בישראל, ובמהלך שמונה שנות שלטונו האחרונים הוא עבד קשה בשביל לבצר את הבייס שלו, ובעיקר לקבע בתודעה הציבורית שאין לו תחליף. זה משתקף בכל סקר וכמעט בכל שיחת חולין שאני ניהלתי בתקופה זו. “אבל מי יבוא במקומו”, ולך תשכנע/תספר להם שהייתה מדינה גם לפניו. האירוע שהפיק השבוע נועד למטרה אחת - למנוע מראש כל ניסיון הרמת ראש בתוך המפלגה שלו (ראה מקרה אולמרט/לבני). ושאר ראשי הקואליציה? מתייצבים אחריו כמו גלמים אילמים ומגמגמים, כל אחד מפחדיו עצמו.

אתה צריך להבין שהאיש עצמו מאמין באמת שהוא גואל-מגן ישראל, ושיש לו תפקיד היסטורי בקיומה, והוא לא הולך לוותר שנייה אחת בזה.

(dkaro) #4593

ליאור, זו בדיוק הנקודה. לא כל עבירה על החוק צריכה להסתיים בכתב אישום. אני עברתי ברמזור אדום כהולך רגל, האם לכן אינני ראוי להיות ראש ממשלה? מה שאתה עושה כרגע דומה מאוד למה שעשית בזמנו עם המילה גזענות. אתה מכניס תחת ההגדרה שלך של שחיתות תחום כל-כך רחב עד כדי כך שהמילה מאבדת ממשמעותה.

וההרגלים שלי מאוד משנים, כי הם אומרים מה נחשב לנורמה עבורי ומה לא. ואם אלו לא רק ההרגלים שלי אלא של כל העולם (ואלו אכן) - אזי זוהי פשוט נורמה שבמוקדי כח אין אפשרות להימנע ממנה. והיא גם נורמה שרחוקה מאוד מלהיות מזיקה, מה שנקרא השד לא כזה נורא. תחת תפיסת נקיון הכפיים שלך אני בספק אם יש יותר מכמה אנשים ספורים ברחבי המדינה הזו שראויים לכהן בתפקיד ציבורי כלשהו.

דוק - תרצו או לא, ביבי נתניהו הוא אחד מהדמויות החשובות ביותר בתולדות המדינה.

(ganjo) #4594

דוד ברור שלא כל עבירה צריכה להסתיים בכתב אישום - העבירה המדוברת מבחינה משפטית כן צריכה וזה כל הסיפור. זה עד כדי כך פשוט. על פי החשד נתניהו קיבל מתנות בסך של מאות אלפי שקלים, בניגוד לחוק. זה לא הרחבה קיצונית של המושג שחיתות. לעובד ציבור אסור לקבל מתנות. אם הוא מקבל מתנות עליו לסרב לקבלן. אם הוא לא סירב עליו לדווח למדינה ולהעביר את המתנה או את שווה הערך שלה למדינה. עוד מוסיף החוק שכאשר מדובר על טובות הנאה בסכומי כסף גדולים (כמו במקרה שלנו) יש להעמיד לדין על שוחד מרמה והפרת אמונים. אלה לא עבירות שדינן קנס. אם בנוסף לאלה המשטרה תצליח להוכיח שהייתה גם תמורה הרי שבכלל מדובר בשוחד לכל דבר ועניין.

ושים לב שכאן אנחנו מבודדים רק את תיק 1000. החשדות בתיק 2000 הרבה יותר חמורים ועושה רושם שברגעים אלה המשטרה עוסקת בהוכחת צעדים שיוכיחו שנתניהו אכן התכוון לנהל מו"מ על הפצת עיתונים בעד סיקור אוהד. התיק הזה חמור בהרבה כי נתניהו משתמש כאן לפי החשד בכוחו כדי להשתלט על חלקים נרחבים של התקשורת. צעד שמבחינה ציבורית משול לבגידה בעקרונות היסוד של ישראל.

הנסיון של אנשים להמעיט מהפשעים של נתניהו, תוך שימוש בטיעוני ‘כולם עושים את זה’ (לא נכון ואם נכון תוכיחו), או ‘בקטנה כולה סיגרים’ או ‘לא נורא שראש הממשלה עובר על החוק’ הוא נסיון שאין לו אחיזה משפטית. בעיניי אלה טיעונים מזעזעים אבל לא זה העניין - הם פשוט לא מתכתבים עם לשון החוק ולכן הם לחלוטין חסרי ערך בדיון. הדיון הוא לא לגבי תפיסותינו הפוליטיות או הבלשניות. הדיון הרבה יותר פשוט מזה: יש חוק. נתניהו עבר על החוק. המשטרה הולכת להגיש כתב אישום. בבית המשפט נתניהו יישפט על פי לשון החוק. נתניהו לא מעל החוק. ולכן כל המאנוברים הפוליטיים שיעשה לא יעזרו לו (אלא אם הוא ישתלט באופן עוין על מוסדות השלטון ויהפוך לדיקטטור רשמי).

(DoctorGonzo) #4595

חד משמעית, הוא זה שפירק ופילג אותה בצורה כה שיטתית, שלא נשאר הרבה עד לחורבן הבא.

(imblue) #4596

אתה מאוד תמים. כל הפוליטיקאים עושים מה שאתה מייחס לביבי. הוא פשוט בפוקוס כי הוא במקרה ראש ממשלה וזה טבעי. זה מצחיק שמצד אחד אתה מסרב לייחס לו את הקרדיט בהצלחה של ישראל ומצד שני מנתח כל מהלך שלו כאילו הוא איזה תמנון שמחזיק את המדינה כמו מריונטה. כשל ידוע של מבקרי נתניהו. תחליט אם הוא כל יכול אז גם הצלחה על שמו. אם הוא אפס עשיה שרק נהנה מ"תהליכים גלובליים" אז מה אתה מלין שהוא כביכול שולט ואיך אתה מסביר את ההצלחה הפוליטית שלו?
איאפשר לאחוז במקל משני קצותיו. כמובן שאני כותב כאן בהקמנה והאמת איפשהו באמצע.

עובדתית האלטרנטיבה לשלטון הימין הוא שלטון שמאל. אתה יכול לדפוק את הראש בקיר אבל זו עדיין תישאר האלטרנטיבה. זה אומר מדיניות שבעיניי היא הרסנית והיא נגד הערכים שלי. לכן כרגע אין ברירה נאלץ להצביע לליכוד. כשיהיו אלטרנטיבות אחרות נשקול אותן. בינתיים אני פועל כדי לייצר אלטרנטיבות לדרכו הכלכלית של הליכוד ככל הזמן המועט שיש לי מותיר לי.

ממשלת שמאל היא כן אפשרית. זה מה שימנים רבים, ואנשי מרכז שאננים לא מבינים. 10 המנדטים של כחלון הינם גנריים. אני מכיר המון מצביעי כחלון. אף אחד מהם לא חסיד הליכוד או נתניהו. אם גבאי יעבוד חכם הוא יוכל לצוות אותם לקואליצייית שמאל מרכז. ואז התוכניות ההרסיות שלו בכלכלה יכולות להתממש. ישראל כבר היתה סוציאליסטית או סמי-סוציאליסטית. זה אומר שמשהו בתרבות ובתודעה של העם הזה כן יכול להכיל אידיאולוגיה כזו. אז תסלח לי אני מעדיף לבלוע צפרדעים של התנהלות אישית ולשמור על הקיים.

לגבי דף המסרים: חשבת שאולי ביבי הוא זה שמדקלם את דף המסרים שלי? ולא להיפך? זה מחזיר אותי לטיעון שעימו התחלתי. פוליטיקאים משקפים את מה שהציבור רוצה לשמוע. ברמה האישית הם רוצים לשרוד וחלק מזה כולל נאומים ושילהוב הבוחרים. המחשבה שלפיד, גבאי, רבין, בן גוריון, צ’רצ’יל או כל אחד אחר לא פעל\יפעל ככה היא נאיבית.
נתניהו משתמש בשמאל ובתקשורת. השמאל מתשמש במתנחליםו בימין ולפעמים בבעלי ההון. בוא לא ניתמם. כל צד והנשקים שלו ואין פה טהרנות או מישהו שמשחק נקי בעוד השני לא. אם מפריע לך “אנחנו מול הם”. אז יא חביבי, אתה לא בתחום הנכון. כי זו הפוליטיקה, היתה כך בימי יוון ורומא, ותהיה כך בימי שלטון הרובוטים העתידי. זה נובע מטבע האדם וכל עוד בני אדם בתמונה כך זה יישאר.
מה לעשות אני חושב שאני צודק, וזה מוביל בהרכח לכך שמי שחושב הפוך ממני טועה. והטועה וצודק האלה יכולים להיות נושאים חסרי חשיבות כמו ההרכב הנכון למשחק כדורגל אבל הם יכולים גם להיות הרי גורל ולעסוק בחיים ומוות. אז לא הייתי מזלזל במחנאות ובניסיון להשליט אג’נדה.

הממצב בישראל כן טוב תחת נתניהו. אשמח אם תפרט לאילו תהליכים גלובליים אתה מתכוון. ושאליהם אתה מייחס את ההצלחה. כי כמו שבעשור האחרון יש מדינות שזינקו קדימה כמו ישראל, יש גם מדינות רבות שהלכו אחורה. אז מדוע אותם “תהליכים גלוביליים” פסחו על מדינות אלה ובאו לידי ביטוי בישראל?
דירוג האשראי של ישראל עלה בתקופמת נתניהו, הבטלה ירדה מאוד, יחס חוב תוצר שהיה קטסטרופלי יורד. יחסי החוץ שלנו בפריחה, פה אגב קל יותר לראות את העבודה הקשה של נתניהו בשדה הדיפלומטי ואת תוצאות. הרי לא תטען שפתאום האנטישמיות ירדה או שמדינות אפריקה (לדוגמא) הסתובב אצלן איזה בורג בראש .
אתה יודע מה גם אם כל אלה אינן תוצאה של שלטון הימין ונתנהיו, אתה בעצמך אומר שנתניהו חותר לקיפאון ושימור המצב הקיים. וזה מעולה מבחינתי.

תבין אני לא בא לשכנע אותך להצביע לליכוד. אני בא להגיד שהצבעה כזו היא רציונלית. וזה כדי לסתור את ההודעה הראשונה שלך שבה אתה “לא מבין איך אפשר” להצביע לו. כאילו שאין למב=צביעי ליכוד שכל ואין להם טיעונים ואין להם הבנה וכולם נוהים אחרי משיח שקר. זו הנקודה.

(shum22) #4597

מה בדיוק השתפר ביחסי החוץ? אני זוכר הצבעה באו"ם לא מזמן שהלכה נגד ישראל, עם ממשל אובמה היו לנו יחסים רעועים ואמנים קוראים להחרים את ישראל ולא להגיע לכאן. אז כן, עם דונלד טראמפ אנחנו מסתדרים יופי - אבל מה מעבר? למי בכלל אכפת מהיחסים עם מדינות אפריקה?

אני יכול לתת את הדוגמה שלי, בטיול שעשיתי לא מזמן בדרום אמריקה, המון, המון אנשים, ממש לא אנטשימים, היו בעלי סלידה מאוד גדולה מישראל וממה שהיא עושה בשטחים. יש שנאה דיי רחבה לישראל היום בעולם שלא באה דווקא מאנטישמיות כמו שלרוב הישראלים נוח לחשוב.

שלא לדבר על כל המצב של הדת בתוך המדינה, מלחמה בתרבות, מלחמה בבתי המשפט, מלחמה בבג"צ, השנאה כלפי הערבים שלי מרגיש שמתעצמת בכל שנה, ניסיון לשנות את פני צה"ל, תחבורה שלא עובדת. לי כחילוני יש הרגשה שמנסים להפוך את המדינה שלי לימנית-דתית, שבמקום להפוך להיות שוויץ או הולנד אנחנו נהפכים לטורקיה. איך אפשר לקרוא לתקופה הזו “שגשוג”?

(kenny) #4598

אני ממש לא תמים, כמו שאמרתי פוליטיקאים הם ברובם ציניקנים אגוצנטרים אבל ביבי הביא את זה לשיא חדש בישראל. אם הייתה הגבלת כהונה כמו בארה"ב (וכמו שהוא עצמו הציע בעבר) אז הייתי אוכל אותו, אבל הבנאדם, במיוחד אחרי הבחירות האחרונות, כל כך שיכור מכוחו ומעמדו, שהוא מתנהג כמו קיסר ויוצר סביבו פולחן אישיות שאותו הוא עושה על שנאה אחרים. נראה שהוא באמת עושה כל שביכולתו כדי לשלוט במדינה עד סוף חייו. זה מגלומניה שעברה כל גבול.

חוץ מזה, מבחינתי המערכת צריכה לעבור שיפורים ותיקונים ולא להשאיר אותה רקובה כמו שהיא. ביבי לא רק שמנציח את השיטה, הוא אף מחזק אותה.

דף המסרים שלך זה שהימין זה ביבי ומי שרוצה להפיל אותו רוצה להפיל את הימין?

אין בעיה להתווכח, להתדיין על עולם ערכים שונה ועל מדיניות, אבל זה לא המצב. השיח הפך להיות שטחי ורדוד, וביבי הוא אחד ממובילי הקו הזה.

לגבי תהלכים גלובלים - את השיפור באיכות החיים ב-10 האחרונות ניתן לראות בכל מדינה מערבית. הרי אתה לא תתן קרדיט לנתניהו שבתקופתו יש יותר סמרטפונים לאנשים מבתקופת אלמרט נכון?
לגבי המדדים שאתה מדבר עליהם - שוה, מגמת השיפור במדדים החלה לפני נתניהו, הוא לא שיפר שום דבר בצורה יוצאת דופן. בשדה הדיפלומטי אני כמובן לא מסכים.
אגב כדי שלא תחשוב שאני אנטי נתניהו מוחלט - גם בעיית הדיור החלה לפניו והיא בעייה שלא ניתן לפתור בכזאת קלות ולכן אני גם לא מאשים אותו ספציפית בה.

לדעתי קיפאון לטווח ארוך זה דבר שלילי, אבל נצטרך להסכים שלא להסכים בנושא.

אני לא טענתי שכל מצביעי הליכוד לא רציונלים, אבל בוא לא ניתמם, יש כת שאותה משלהבים ריקלין, סג"ל, ח"כ, שרים ועיתונאי חצר נוספים שחבריה רואים בביבי סוג של אל, רק אתמול באולפן שישי נחשפנו לחלקם. זה אנשים שהולכים אחריו כמו עיוורים ומשננים את המסרים שמפמפמים להם. התופעה של קהל מהופנט זה תופעה שקיימת ובוא לא נתכחש לה.
זה אמנם לא רק ספציפית הקהל של ביבי כמובן, אבל לביבי יש את קהל המהופנטים הכי גדול בארץ. אני לא יכול לתמוך במי שאמור להיות מנהיג המדינה שלי ועסוק בלתחזק קהל מאמינים שבוי, ועוד עושה את זה על בסיס שנאה והתקרבנות אישית. פשוט לא מסוגל. וכשאני רואה מי שותפיו לדרך, אני מתרחק עוד יותר.

(marcelo.12) #4599

איך בדיוק יחסי החוץ של ישראל השתפרו?
אובמה “לא חיבב” בלשון המעטה את ביבי. אתה ברוגז עם שתי המדינות הידידות שלך במזרח התיכון (ירדן וטורקיה).
הגוש האירופי (והאו"ם) הולך ומצדד עם הפלסטינים. אפילו את “המנהיג” הפלסטיני היחידי (אבו מאזן) שמוכן לדבר איתך אתה לא שומר על קשר וצריך שפרס ימות כדי שתיפגש איתו לראשונה מאיזה כמה שנים טובות.
אז נכון הוא ביקר בכמה מדינות שלא ביקר בהם אף ראש ממשלה אחר וחתם על כמה הסכמים חשובים אבל התדמית של המדינה נפגעה יותר ויותר קולות בארה"ב ואירופה נוטים לא נגד ישראל אלא נגד ביבי ופה נמצאת הבעיה הגדולה שלו.
טוב תסבירו לי חברים איך יכול להיות שהמצב הכלכלי בארץ השתפר ובו הזמן שלושת שרי האוצר האחרונים (כחלון לפיד שטינץ) מקבלים ציון נכשל על תפקודם ע"י הציבור?
מה ביבי היה שר אוצר כלכך טוב שהוא סידר את ישראל עד 2050?

(imblue) #4600

הויכוח די מיצה את עצמו. אתה מצד אחד אומר שאתה מבין שכל המחנות הפוליטיים מתנהגים אותו דבר במאקרו. בכולם יש “כתות” בכולם יש טהרנים ובכולם יש מנהיגים שפלים שיודעים להניע ולנצל תכונות אלה. ומצד שני אתה איכשהו רואה בליכוד ונתניהו גרועים יותר. מכבד את דעתך. אבל אני מקווה שהויכוח בכל זאת יתן לך זווית נוספת לעתיד. כשיגיע לכאן שלטון שמאל (והוא יגיע, כי דעת קהל משתנה) או שלטון אחר, תזכור את עמדתי ואני מבטיח לך שאת אותם סממנים תראה שם.
על קצה המזלג: גם השמאל יש “כת” של נוהרים אחרי “שלום” מדומיין למרות שהמציאות מראה שאין היתכנות לכך. כת שבטוחה שרבין היה מביא לכאן את חזון אחרית הימים (ושכחת ש: א. רבין התנגד למדינה פלסטינית במתכונת שהם מציעים ב. רבין תבע את המונח “האדוגה לזכויות החמאס”, כינוי שהיה מזכה את ביבי בעוד קצת גידופי “פאשיסט”. שרבין התבטא נגד הפורעים באינתיפאדה “לשבור להם את הידיים והרגליים”. עוד התבטאות שהיתה מכה מנהיג ימין לתואר נאצי על מלא).

אבל מבחינתם ביבי רצח את רבין וישראל מאז נחרבת. הזוי לא פחות ממה שאתה מתאר ונרתע ממנו.

רבין בעיקר הרג הרבה ערבים, חלקם חפים מפשע, והיה הרמטכ"ל במלחמת ששת הימים.
כמובן שזה לא מפריע לשמאל לדבר על "מורשת רבין " .

נתניהו הוא ראש ממשלה טוב ומצבה של מדינת ישראל מצויין : הכלכלה חזקה ויציבה, אחוזי האבטלה בשפל ואיכות החיים גבוהה מאוד. אני כמובן לא מדבר על חלק מהתל אביבים הזרוקים שמעדיפים לעשן סמים כל היום ולא לעבוד, ואז מתלוננים למה אין להם כסף בשביל דירה .

מה שכן, בתור איש ימין, יש לי הרבה ביקורת על נתניהו. הוא ממש לא איש ימין ולא מנהל מדיניות כזאת.
ובגלל זה אני לא מבין למה השמאל רוצה כל כך להפיל אותו : הרי גם אם נתניהו יפרוש בסוף בגלל כל "הפרשיות ", מי שיחליף אותו יהיה איש ימין אמיתי,ככל הנראה נפתלי בנט . האם בנט או גדעון סהר לצורך העניין יהיו יותר טובים לשמאל ?

(Shusaku) #4602

אם בנט יחליף את נתניהו אפשר לסגור את המדינה.

הבן אדם גנב דעת, שלא יעשה שום דבר בפן המדיני. מה הוא כן יעשה? ילך לכיוון של מדינת הלכה בכיף.

(kenny) #4603

אימבלו, אני לא מצפה ממנהיג להיות מאמא תרזה, אבל ביבי זוכה לסלידה מחלקים נרחבים מהציבור בגלל האופי וההתנהלות שלו, וכשאני פוגש ורואה את חברי כת מאמיניו זה נראה לא טוב.

ועוד דבר - עדיף להאמין באידיאל מאשר להאמין ב"מנהיג". הרי זה הרצל מיודענו אמר אם תרצו - אין זו אגדה.

(Oz Cohen) #4604

אינספור פעמים בחיים האישיים שלי, בקהילה הזאת ואחרות אני כותב שאחד הנשקים היעילים ביותר של ביבי הוא בורות. הנה הוכחה מס’ 8494933489-

אני באמת מנסה למצוא סיבה למה בנאדם נורמאלי בעל יכולות מוטוריות בסיסיות לא יכול לפתוח גוגל ולגלות שאנחנו המדינה הענייה והאי שיוויונית ביותר במערב, וגם שאחוזי אבטלה נמוכים לא אומרים שהמדינה עשירה או שהמצב הכלכלי טוב (אחוז האבטלה של ונצואלה הוא 7% בערך. אני מניח שאפילו אתה אמור לדעת מה מצבה כעת).

וגם, הברקה שעוד לא שמעתי -

אני כמובן לא מדבר על חלק מהתל אביבים הזרוקים שמעדיפים לעשן סמים כל היום ולא לעבוד, ואז מתלוננים למה אין להם כסף בשביל דירה .

איפה הימים שהיה פה מחק על תגובות?

תגובה אופיינית לשמאל הזחוח והמתנשא .
כואב לך שאנשים מאושרים וחיים באיכות חיים גבוהה ?
מדינת ישראל היא ארץ האפשרויות הבלתי נגמרות : תראה כמה אזרחים ישראליים עברו בשדה התעופה בחודשים האחרונים, בדרך לחופשה בחו"ל .
בזמן שכלכלות באירופה קרסו לפני כמה שנים ועדיין לא התאוששו, הכלכלה במדינת ישראל חזקה ויציבה .
אני מבין שזה לא מתאים לאג’נדה האנטי ביבי שלך, אבל מה לעשות שזאת המציאות במדינת ישראל .
שמלאנים כמוך אוהבים לקטר על המצב במדינת ישראל ולהאשים את המדינה בטעויות שהם עושים, אבל אתם אחוז קטן שהולך וניהיה לא רלוונטי במדינה .

מי שעושה צבא ותורם למדינה, הולך ללמוד ולעבוד, חיי בצורה מצויינת במדינת ישראל.
וכל זה בהתחשב שאנחנו נמצאים במזרח התיכון, כשמסביבנו מדינות קורסות .

ושוב…אני ממש לא מעריץ של נתניהו ויש לי ביקורת עליו. אבל מה לעשות שהמצב הכלכלי מצויין והוא ראש הממשלה .