פוליטיקה כחול לבן

פוליטיקה

(DoctorGonzo) #1

i have come to the conclusion that politics are too serious a matter to be left to the politicians.

שארל דה גול.

אני מתכבד לפתוח את תרד הפוליטיקה שפרש אחר כבוד ממקבילו הביטחוני. המילה פוליטיקה נגזרת מהמילה היוונית - פוליס - מעין מדינה בזעיר אנפין, קהילה אוטונומית ביוון העתיקה. משמעות המילה מורכבת, אך היא מתייחסת ישירות למדינאות, ובייחוד לענייני ציבור. בכל משטר קיימת תרבות פוליטית, בין אם דמוקרטית, דיקטטורית או כל צורה אחרת שההיסטוריה האנושית לימדה אותנו באלפי השנים האחרונות. פוליטיקה היא הדרך שבה קבוצות שונות מגיעות להסכמות בתחומים שונים, כאלו המחייבות את המרחב הציבורי והאזרחי כולו. הפוליטיקה כוללת נורמות חברתיות, ערכים חברתיים, אידיאולוגיות שונות ומנגנונים לניהול חברה פוליטית. היא כוללת סמלים וזהות, פאתוס ומורשת היסטורית.

בתרד הזה אתם מוזמנים לדון בהכל: מהסינתטיקה והסמנטיות של מהי תרבות פוליטית, דרך מנגנוני הפוליטיקה, חוצה ממשלת וכנסת ישראל ועד ליאללה כפיים של מירי רגב. אתם מוזמנים גם להרחיב את גבולות הדיון.

Politics is the art of looking for trouble, finding it everywhere, diagnosing it incorrectly and applying the wrong remedies.

גראוצ’ו מרקס.

אני רוצה לפתוח את הדיון הזה באיש הזה:

זה אביחי רונצקי, תא"ל (מיל.), לשעבר הרבצ"ר, מ"פ בסיירת שקד האגדית, קצין ומפקד בשלל תפקידי פיקוד בצה"ל. אתמול שמו שורבב בניצול פוליטי זול לפרשיה קטנה שבה שר הביטחון בוגי יעלון תקף ישירות את שר הכלכלה נפתלי בנט. נטען ע"י יעלון ואנשיו, בתדרוכים הרבים אתמול- כי רונצקי העביר לבנט מידע במהלך צוק איתן שאותו ניצל זה האחרון להנגח בקבינט. יש להדגיש: אין שום הוכחה שרונצקי עשה זאת, אך כיוון שהוא ממייסדי הבית היהודי ומקורב לבנט, והוא התנדב (כמו רבים אחרים) לסייע לפעילות צה"ל, היה רונצקי למטרה קלה בעיני המכפישים. ציירו אותו כאחד כמרגל-מתנחל, ואת בנט כמופרע חסר אחריות המעז לערער על הקונספציה של נתניהו-יעלון. על מה המהומה?
במהלך ישיבות הקבינט העלה בנט שאלות קשות, בעיקר על סוגיית המנהרות. לפי טענתו של בנט הוא דרש לטפל במנהרות ההתקפיות ולא לקבל את הפסקת האש, בעוד שיעלון ונתניהו חתרו להפסקת האש. מאוחר יותר, טענו- ידענו שהחמאס לא יקבל את זה. בכל מקרה, הפרשייה הזאת צצה לה בעיתוי מוזר. מה בדיוק קרה בשבוע האחרון שיעלון יצא למתקפה כנגד בנט? לי לא זכור כלום. בנט נמנע מלקחת צד בויכוחי תקציב הביטחון, ונדמה שאין שום סיבה לוגית להתקפה המוזרה הזאת, מה גם שנדמה שהיא כחרב פיפיות כנגד יעלון.

במקביל לפרשיה הזאת אנחנו מתמודדים עם פרשיה פוליטית מעניינת נוספת, והיא הליכי חקיקת חוק מע"מ אפס של יאיר לפיד. זה האחרון שם את כל יהבו הפוליטי על החוק, שזכה לבוז ניכר בכל רחבי הקשת הכלכלית בישראל (ומחוצה לה), אך זה לתמיכה של רוה"מ, כנראה מהמניעים הלא נכונים. השבוע פורסם שביבי נתניהו החליט להקפיא את החוק, לאחר שזה כבר נדחה למושב הבא בעקבות פיליבסטר חסר פשרות של האופוזיציה. מה קרה תשאלו?
מריחים בחירות, וזה מתכתב גם עם פרשיית רונצקי. דיוני התקציב הם תמיד סוערים וציניים, ואלו של התקציב הבא עלינו לרעה לא שונים מכך במהומה. רוה"מ ביבי נתניהו, זה שבממשלה הקודמת הגדיר את עצמו כשר-אוצר-על, לקח רוורס בקדנציה הנוכחית. הוא נתן את תיק האוצר לטירון הפוליטי הנרקסיסט יאיר לפיד, ונמנע לכל אורך הדרך עד כמה שיכל מלהתייחס לסוגיות כלכליות מובהקות. שוק הדיור הבועתי, העלאות המיסים של לפיד והגזרות בתקציב הקודם, לא נגעו לו. אבל הנה הוא מריח את מה שיועציו הטובים מריחים: הבחירות באוויר: לפיד מוכה בסקרים, ביבי עצמו משגשג (לא לומד מהטעויות) והוא מסתכל ישירות בלבן של האיומים הקואליציונים בקדנציה הבאה שלו. השבוע הוא הכניס את לפיד לפינה פוליטית קשה: אם יוותר על מע"מ אפס יצא אפס, אם יעלה מיסים הוא הרי יסתור את עצמו רק לפני שבוע-שבועיים, ולעלות את הגירעון- אי אפשר, זה קדוש ע"פ נתניהו.

בשעה זו גם נתבשרנו על פרישתו מהפוליטיקה של יורשו כביכול של נתניהו בליכוד, גדעון סער. ימים חמים עברו, ועוד לא ראינו כלום.

תודה לדוד דיקארו, שנתן לי את הכבוד לפתוח את התרד הזה.

אקדמיה (הדבר האמיתי): אוניברסיטאות, מכללות והשכלה גבוהה
(the - stretford end) #2

גדעון סהר לוקח פסק זמן מהחיים הפוליטיים.
הוא יכול לדבר עד מחר על שרוצה יותר זמן כאיש פרטי ולבלות עם המשפחה שלו, האשה והילד החדשים,
אני בדעה שזו הפסקה טאקטית וכזו שתאפשר לו להכין את הקרקע, בשקט, בצורה יסודית (סטייל יאיר לפיד והריצה שלו במשך למעלה משנה ועד לבחירות) ומהשטח ולקראת ריצה להתמודדות על ראשות הליכוד וראשות הממשלה בעתיד הלא רחוק.

(אמיר) #3

דוד יתחיל ללכת, וגדעון יתחיל לרוץ…

(imblue) #4

הליכוד נחלש ויורד ל-18 מנדטים (במקום סער נכנס ח"כ חדש מישראל ביתנו). מה שאומר ש"יש עתיד" היא הסיעה הכי גדולה כיום בכנסת. עדיין לא ברור מה יהיו ההשלכות של זה.

(imblue) #5

נראה לי שהמשיח דופק בדלת…
שתי החלטות של בג"ץ באותו שבוע, ועם שתיהן אני מסכים. אחת אפילו מכריעה לטובת החרדים (תח"ג בוא לפה :slight_smile: )…

הראשונה בנוגע לחינוך.
מבחינתי הציטוט הכי חשוב בכתבה הוא “בית משפט זה קבע לא אחת, כי ככלל, ההנחה היא שההורים הם הגורם הטוב ביותר לקבל החלטות מושכלות לטובת ילדיהם, וכי קיימת להם אוטונומיה רחבה בהקשר זה”

השניה בנוגע לועדות קבלה. אני בעד שכל אדם יחליט עם מי הוא יוצר קשרים חברתיים ללא התערבות המדינה. כשאני מסתכל על איך הייתי רוצה לראות את החברה, אז קהילות קטנות זה מודל שקורץ לי יותר. ואני מוכן להרחיב את ההגדרה הנ"ל. שכל קהילה תחליט מי נכנס לגור בתוכה, אם פתוח אצלה בשבת או לא, ואם יהיה אצלה בחצר מצעד גאווה.

(Bliss) #6

בקשר לגדעון סער חייבים להזכיר שייתכן והסיבה לפסק זמן שהוא לקח לא כ"כ תמימה. סילברסטיין פירסם כבר ביולי 11’ שיש ‘סקסקנדל’ סביבו (בסוף, כזכור, התברר שהמכתב זויף). גם הפעם פורסם ש’הארץ’, רביב דרוקר ואחרים בדרך להוציא עליו כקצת ממה שהם יודעים. משהו בי משוכנע שזו הסיבה לפרישתו הזמנית. המשך יבוא.

(DoctorGonzo) #7

בהמשך למה שכתבת בליס, יואב יצחק מרחיב פה עוד. אני פחות קונה בינתיים את הסיפור הזה, כי סה"כ כמעט כל כלי התקשורת שומרים על דממה בנושא- והפרישה של סער לא אמורה לשנות מאומה מעניין זה. לי זה נראה יותר כירידה לצורך עלייה, ביחד עם כחלון בבחירות הבאות. נדמה לסער שלמרות שהוא מספר 2 במפלגה מזה שנים, הוא בערך 6-7 בקדנציה הנוכחית בממשלה כולה. כמעט ולא נספר, נחשד ע"י ביבי ושרץ היועצים כמשת"פ ואויב (לאחר שהצליח למנות את ריבלין לנשיא) ובעיקר נתפס כאיום (אבל לא באמת) על ביבי בראשות הליכוד.

(Andrea Pirlo) #8

פסילת חוק אגרסיבית של בג"ץ והפורום דומם? דעתכם רבותי!

(Halla_Madrid) #9

אם נתעלם מהלגיטימציה של כ-10 אנשים לקבוע מדיניות למדינה שלמה, כשהם לא נבחרו באופן ציבורי; אין מה לכעוס על שופטי בג"ץ - הם מנצלים את הנזילות שבכוח שלהם עד הסוף. הממשלה יכולה לחוקק חוק עוקף בג"ץ ונחכה לראות אם זה יקרה. אלה חוקי המשחק וצריך להסתדר איתם.

בנוגע להחלטה. החלטה נכונה, שגורמת ליישור קו עם דמוקרטיות אחרות ברחבי העולם המערבי. ישראל חתומה על אמנה וצריכה לקיים אותה, בלי קשר לדיון המוסרי. ועם קשר לדיון המוסרי - לכלוא פליטים זה מזעזע.
הבעיות שמגיעות עם אותם פליטים יכולות להפתר ופתרונות עקומים כמו מתקני כליאה שמאות מיליוני שקלים מושקעים בהם הם לא טובים. אין קשר בין קבלת הפליטים לבעיות שמגיעות איתם ושני הדיונים האלה לא צריכים להשפיע אחד על השני.

(אמיר) #10

הייתי יכול לכבד את המדינה אם היא היתה עושה (משהו שהיא כמובן לא יכולה לעשות) ואומרת שהיא לא שמה על האמנות שהיא חתומה עליהם והיא תעשה מה שהיא רוצה. המצב של התקופה האחרונה עם חולות, השקרים והעבודה בעיניים, זה מרתיח אותי. קל מאוד לרוץ לחתום על אמנות ולהצהיר שאנחנו נורא אנושיים. קשה להיות אנושיים בזמן אמת.

(DoctorGonzo) #11

מציע לגדעון סער ושאר ברברני הימין שמדברים עכשיו על ביטול חוקי יסוד להתחיל לבדוק את עצמם ומה הם עשו למען פיתרון בעיית הפליטים/מהגרי העבודה בישראל. לא היה בחוק המסתננים שום בשורה לתושבי דרום תל אביב, שום בשורה למסתננים עצמם, עלות שנתית עצומה ובעיקר אפס אפקטיביות בשיפור המצב הקיים. אלו ששלחו את האוטובוסים לדרום תל אביב הם אלו שצריכים לתת פיתרון מערכתי/תשתיתי למצב הקיים, ולא- כלא פתוח בטיזינאבי ל-3000 כאלו מתוך 44 אלף מספק פיתרון שכזה.

(Madridista#1) #12

מבצע “שובו אחים” באמת הסתיים היום : חוטפי ורוצחי שלושתם הנערים מרואן קוואסמה ומרוואן אבו עישה חוסלו בחברון!

איך כולם כאן שקטים אני לא יודע, מדובר בחדשות מרעישות, במשך 3 חודשים שלמים כוחות הבטחון הבטיחו להביא את ראשם ובסוף זה התגשם.

ככה פותחים שנה חדשה! :slight_smile:

(imblue) #13

לא יודע למה, הייתי בטוח שיעצרו אותם ויביאו למשפט.
מזל שלא…

(t-rix) #14

זה אומנם פורום אינטרנתי זניח, אבל המידע שם (בהקשר הזה) מאוד מאוד מעניין.
שווה קריאה, גם אם זה נראה קונספירציה עדיין שווה קריאה…
נ.ב. דגש על סרטונים יותר מאשר הכתוב למטה…
http://kr8.co.il/BRPortal/br/P102.jsp?arc=93061

(Madridista#1) #15

[QUOTE=imblue;1576247]לא יודע למה, הייתי בטוח שיעצרו אותם ויביאו למשפט.
מזל שלא…[/QUOTE]

באמת מזל …המחבלים היו חמושים והחלו חילופי אש, כתוצאה מכך הם נהרגו.

(sus) #16

[QUOTE=t-rix;1576248]זה אומנם פורום אינטרנתי זניח, אבל המידע שם (בהקשר הזה) מאוד מאוד מעניין.
שווה קריאה, גם אם זה נראה קונספירציה עדיין שווה קריאה…
נ.ב. דגש על סרטונים יותר מאשר הכתוב למטה…
http://kr8.co.il/BRPortal/br/P102.jsp?arc=93061[/QUOTE]

תכף יגידו שמה שקיים תא HYDRA בשב"כ ושחייל החורף מאוד התגעגע לישראל מאז שביקר שם בפעם האחרונה ברצח ארלוזורוב. בקיצור התיאוריה מנסה להגיד שקיים תא סודי בתוך קנוניה סודית בתוך ארגון סודי.

אני חושב שהסיבה היחידה שהדבר הזה מופיע שוב ושוב הוא בגלל שלא היה רצח בסדר גודל דומה לזה. בכלל, לכל המנהיגים בעלי אופוזיציה שנרצחו (קנדי, לינקולן, גנדי ורבין) יש תיאוריה כזאת או אחרת

//youtu.be/E-dh6mkIsZk

(gadi800) #17

סתם שאלה, אם לכלוא מסתננים לא יושב יפה משום מה, מה יש לעשות איתם לדעתכם?

(Andrea Pirlo) #18

לתת להם לינה וארוחת בוקר + מסאז’ במלונות בצפון הארץ, במיוחד עכשיו בחגים.

במקרה השגתי כאן מצרך נדיר, תמונת מפה של האיזור הגאוגרפי שישראל חיה בו לכיוון סודן ואריתראה. הנה:

לישראל אין שום גבול עם סודן או אריתראה. הנה ציטוט מויקיפדיה:

פליטים המבקשים הכרה והגנה מהמדינה הבטוחה הראשונה אליה הגיעו במהלך בריחתם ממדינתם, מוגדרים כ"מבקשי מקלט" על פי האמנה. הגדרת מעמד הפליטים לפי האמנה בדבר מעמדם של פליטים איננה חלה על מקרים של אסונות טבע או משברים כלכליים.

יכול להיות שמצרים, סעודיה, אתיופיה ויתר המדינות אשר אליהן הגיעו האריתראים והסודנים הם לא הכי ידידותיות למשתמש, אבל זה לא אומר שהם צריכים להגיע לכאן. בתור הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, על פי החוקים המטומטמים שהעולם מציע ישראל אמורה להיות עיר מקלט לעת מצוא לכל אדם בעל סכנה על רקע של דת, גזע, מין. על פי המשוואות הללו, כל העמים הנרדפים ע"י ארגון המדינה האיסלאמית הם פליטים, כי רוצים לרצוח אותם על רקע דתי. לפיכך, ישראל, היא המקום עבורם.

דמוקרטיה צריכה להגן על עצמה, זה נחמד לדאוג לאחר ואף ראוי לדעתי, אבל רשויות השלטון בישראל שכחו מי משלם להם משכורת בסוף החודש - אזרחי ישראל. משום מה, בכל תהליך קבלת החלטות במדינה, בכמעט כל ישות, העולם, היקום, האחר וה-כל_דבר_אחר_שנמצא_בדיון בא לפני אזרחי ישראל במערכת השיקולים. לישראל יש בעיות כלכליות וביטחוניות קשות, להוסיף לאזרחים כאן נטל שכזה זו יריקה בפנים - יריקה גדולה, ירוקה ורצינית לאנשים שקמים בבוקר, עובדים, מזיעים, משלמים ונלחמים על העתיד שלהם כאן.

(Bliss) #19

הנה מה שתומר פרסיקו כתב על פסיקת בג"ץ בנוגע למסתננים.

[RIGHT]1. זה די פשוט: בדמוקרטיה לא הכל מותר. השופט פוגלמן סיכם את העניין היטב: “חברה דמוקרטית אינה יכולה לשלול לפרק זמן מעין זה את חירותם של אנשים שלא נשקף מהם סיכון ושאין הם נושאים בעונש על מעשי עוולה שביצעו, אף אם בצד שלילת חירות זו ישנה תועלת”. רוצים להתגאות בהיותנו הדמוקרטיה היחידה במזרח היכון? יש לזה מחיר.

1. אפרופו מחיר, בירדן יש היום 615,000 פליטים סורים. בעיראק 215 אלף. בטורקיה 843 אלף. בלבנון 1,185,000. כן: מיליון מאה שמונים וחמישה אלף. רק אתמול פתחה טורקיה שעריה ל-60,000 פליטים כורדים שברחו מאימת דאע"ש ונכנסו אליה. שישים אלף ביום אחד. אבל אצלנו 50,000 פליטים זו סכנה מספיק גדולה כדי לכלוא אנשים ללא משפט, ואיום על הזהות היהודית של המדינה.
  1. ואפרופו זהות יהודית, ידעתם שהגנה על פליטי חרב היא מצווה? נשבע לכם בספר התורה. “לֹא תַסְגִּיר עֶבֶד אֶל אֲדֹנָיו אֲשֶׁר יִנָּצֵל אֵלֶיךָ מֵעִם אֲדֹנָיו. עִמְּךָ יֵשֵׁב בְּקִרְבְּךָ בַּמָּקוֹם אֲשֶׁר יִבְחַר בְּאַחַד שְׁעָרֶיךָ בַּטּוֹב לוֹ. לֹא תּוֹנֶנּוּ” - דברים, כג, טז-יז. עבד שברח מאדוניו ומצא מקלט בקהילתך, אסור לך להסגירו לאדוניו, אלא להפך, עליך לתת לו לשבת “עמך”, “בקרבך”, “במקום אשר יבחר”, “בטוב לו”. ועבד כאן, קובעים פרשני המקרא, הוא גם פליט חרב. אז הנה, לא רק הדמוקרטיה, גם הזהות היהודית בעד הגנה על פליטים. שתיים במחיר אחד. יהודית-דמוקרטית, לא?[/RIGHT]

(gadi800) #20

אנשים שלא נשקף מהם סיכון

טוב שהוא קבע את זה, אפשר להרגיע את תושבי דרום תל אביב שלא נשקפת סכנה.

קבלת פליטים היא לא הבעיה מבחינתי, אבל אין שום סיבה לתת למסתננים להסתובב חופשי ברחובות שלנו כאשר לך תדע כמה מסוכנים הם יכולים להיות - אז אולי מספיק כבר להתפס על הקטע של “הזהות היהודית”? מעניין עם טורקיה וירדן פשוט נותנות להם לעשות מה שבא להם…
אז אל תקרא לזה מרכז כליאה אלא מחנה פליטים, השם ממש לא משנה וזה שולי, הקטע הוא לא לעשות קרקס על חשבון ביטחון האזרחים.