אופניים :: עונת 2017 :: פרום זוכה גם בוואלטה ומשלים דאבל היסטורי! קונטאדור פורש

(Colombian Cowboy) #166

אז מה היה לנו…

ביום הראשון טום דמולן השען הנפלא לקח על הקשקש את החולצה הוורודה וניצח בנג"ש. אבל כרגע הסיפור זה מרסל קיטל. בשני הקטעים הבאים (אתמול והיום) אטיקס עובדת נהדר בשבילו וכשהוא מגיע לקילומטר האחרון אין אחד שקורא תיגר. הוא מפעיל את הטורבו, מנצח פעמיים ולוקח את החולצה הוורודה מדמולן.

מחר מנוחה וביום שלישי איטליה.

(Paul Heyman) #167

[QUOTE=Colombian cowboy;1678901]אז מה היה לנו…

ביום הראשון טום דמולן השען הנפלא לקח על הקשקש את החולצה הוורודה וניצח בנג"ש. אבל כרגע הסיפור זה מרסל קיטל. בשני הקטעים הבאים (אתמול והיום) אטיקס עובדת נהדר בשבילו וכשהוא מגיע לקילומטר האחרון אין אחד שקורא תיגר. הוא מפעיל את הטורבו, מנצח פעמיים ולוקח את החולצה הוורודה מדמולן.

מחר מנוחה וביום שלישי איטליה.[/QUOTE]

מאיפה העניין שלך באופניים?
מתי זה התחיל, האם אתה רוכב בעצמך?

(Colombian Cowboy) #168

[QUOTE=Cerv;1678950]מאיפה העניין שלך באופניים?
מתי זה התחיל, האם אתה רוכב בעצמך?[/QUOTE]

בתכלס כל ספורט הכולל בתוכו טקטיקה מסקרן אותי. אני חולה על פוטבול, על כדורסל, ובאופניים בעיקר אוהב מירוץ שלבים כי הם טומנים בחובם עבודה טקטית בה לכל רוכב יש משימה מסוימת (כמו בפוטבול, אגב). מירוצים חד יומיים מעניינים אותי פחות על אף שמכוח ההתעניינות במירוצי הקטעים אני נגרר גם לקלאסיקות…

גם בכדורגל, בארסה אמנם שבתה אותי מימות רונאלדיניו, אבל החיבור האמיתי קרה כשבארסה שיחקה כמו קבוצת כדורסל. את זה נתן לי פפ גווארדיולה.

(Paul Heyman) #169

[QUOTE=Colombian cowboy;1678974]בתכלס כל ספורט הכולל בתוכו טקטיקה מסקרן אותי. אני חולה על פוטבול, על כדורסל, ובאופניים בעיקר אוהב מירוץ שלבים כי הם טומנים בחובם עבודה טקטית בה לכל רוכב יש משימה מסוימת (כמו בפוטבול, אגב). מירוצים חד יומיים מעניינים אותי פחות על אף שמכוח ההתעניינות במירוצי הקטעים אני נגרר גם לקלאסיקות…

גם בכדורגל, בארסה אמנם שבתה אותי מימות רונאלדיניו, אבל החיבור האמיתי קרה כשבארסה שיחקה כמו קבוצת כדורסל. את זה נתן לי פפ גווארדיולה.[/QUOTE]

אני מודה שבעוונותי ניסיתי לראות מרוצי אופניים בכמה הזדמנויות כשהיה משעמם ככה בצהרריים והשלט מוביל אותך ליורוספורט…ואף פעם לא הצלחתי ממש להתחבר. זה ענף שאין בו מהלכים ספקטוקולרים או משהו כזה. זה עניין של נטו מנטליות וסיבולת עבור הרוכבים וההרגשה שלי הייתה שכך גם הדבר עבור הצופים.

בנוסף, בנימה יותר ביקורתית, אני גם חייב להגיד שהענף הזה מאוד מאוד מוכתם כענף לא נקי. כל כך הרבה פרשיות סמים אצל כמעט כל הרוכבים הבכירים, הנפילה מהאולימפוס של ארמסטרונג וכל הפרשיות המביכות מאז- כל זה פגע מאוד ביכולת השיווק של הענף הזה לאנשים מבחוץ.

זה לפחות הרגשות שלי כלפי הענף, אבל אני שמח לקרוא את ההודעות שלך מאז שהתחלת לדבר על הענף הזה- ונראה, אולי תצליח לעורר אצלי עניין לאנשים מגלגלים שני גלגלים קדימה בכביש עם הרגליים שלהם! :slight_smile:

(Colombian Cowboy) #170

[QUOTE=Cerv;1678993]אני מודה שבעוונותי ניסיתי לראות מרוצי אופניים בכמה הזדמנויות כשהיה משעמם ככה בצהרריים והשלט מוביל אותך ליורוספורט…ואף פעם לא הצלחתי ממש להתחבר. זה ענף שאין בו מהלכים ספקטוקולרים או משהו כזה. זה עניין של נטו מנטליות וסיבולת עבור הרוכבים וההרגשה שלי הייתה שכך גם הדבר עבור הצופים.

בנוסף, בנימה יותר ביקורתית, אני גם חייב להגיד שהענף הזה מאוד מאוד מוכתם כענף לא נקי. כל כך הרבה פרשיות סמים אצל כמעט כל הרוכבים הבכירים, הנפילה מהאולימפוס של ארמסטרונג וכל הפרשיות המביכות מאז- כל זה פגע מאוד ביכולת השיווק של הענף הזה לאנשים מבחוץ.

זה לפחות הרגשות שלי כלפי הענף, אבל אני שמח לקרוא את ההודעות שלך מאז שהתחלת לדבר על הענף הזה- ונראה, אולי תצליח לעורר אצלי עניין לאנשים מגלגלים שני גלגלים קדימה בכביש עם הרגליים שלהם! :)[/QUOTE]

אענה ראשון ראשון.

גם אני השתעממתי מפוטבול. חשבתי שזה משחק מכות מחורבן שרק אמריקאים מדושני עונג יכולים ליהנות… עד שלמדתי את הכללים. כיום אני רואה משחקים בלייב, שידורים חוזרים, סופרבולים ישנים והמון תקצירים.

אתה תהנה מאופניים כשתבין את המשחק ובעיקר את עקרונותיו. כמו לדוגמה; הרוכב הראשון עקב התנגדותו לרוח משקיע המון אנרגיה ומאמץ, הרוכבים אחריו מתאמצים ב45% פחות!! או אז תחיה את ההבדל בין מטפסים קלאסים, לבין אולראון, בין רוכבי נג"ש לספרינטרים, ועוד יותר - תבין את ההבדלים בין המטפסים עצמם (למשל בעלמא. כל רוכב מיוחד בדברים שונים…) שהם בדר"כ מנצחי הגראנד טורים. לדוגמה; לוינצ’נזו ניבאלי מעבר ליכולת המעולה בטיפוס יש לו טכניקה ושליטה בירידות דברים שיש רק לספרינטרים גדלי גוף. לכאורה הוא אמור לתקוף את המטפסים המתחרים אתו בירידות איפה שהיתרון עליהם משמעותי… ועוד ועוד. הדומיסטיקים המסיעים לרוכב הראשי, מי בהבאת אוכל מרכב הפיקוד, מי בהבאת האופניים עקב פאנצ’ר או תאונה, ומי בהגנת הלידר מפני הרוח המעייפת פועלים עם טקטיקה ברורה. כי אי אפשר רוכב אחד שיגן על הרוכב הראשי קטע שלם של 200 ק"מ.

המקרה היפה שמסביר הכל באופניים, הוא בדיוק לפני שנה בוואלטה - הגראנד טור האחרון בספרד. פאביו ארו הגיע בפיגור של כמה שניות מטום דמולן לקטע 20 לאחר שכל התקפותיו לא צלחו בקטע 18 ו 19 כשדמולן יושב לו על הגלגל ולא נותן לו לברוח. ביום המכריע, אסטנה שלחה את לואיס סאנצ’ז לקבוצת בריחה הראשונה, וכשפאביו ארו ברח יחד עם מייקל לנדה לטום דמולן, סאנצ’ז ניפגש אתם והחל למשוך יחד. התוצאה הייתה קטלנית: פאביו ארו זכה בוואלטה, טום דמולן סיים שישי.

הנה הקטע המלא. (תחילת ההתקפה של ארו 1:53:33, הפגישה עם סאנצ’ז 2:06:25)

[YT]ipqMxa0CGaI[/YT]

באשר לעניין הסמים.

ובכן, ראשית אם כולם לוקחים אז עדיין הספורט שוויוני. אני לא חושב, ויותר נכון בטוח שלא רק אמסטרונג לקח סמים. גם אדי מרקס הגדול ‘נתפס’ על סמים. מי יודע כמה פעמים לא נתפס…

אבל זו טענה לוגית. הטענה העיקרית, שהגבול כל כך דק בין חומר ממריץ לאנרגיה שהרבה ספורטאים לוקחים לבין סמים. כוונתי היא, שכמו שכל דבר שזז הרופאים אומרים שזה גורם לסרטן, כך כל משקה אנרגיה שווה ערך לסמים. זה לא שהוא הסניף הירואין ודהר 24 שעות ברצף.

עיקרו של עניין, אני לא בא - חלילה - להצדיק שימוש בחומרים אסורים. אבל לאנשים כאלו, השורפים ממוצע ביום (של מירוץ) 4500-9000 קלוריות, יש הרבה אפור בכל הקשור לשיקום הגוף מהחתיכת טרגדיה שהם מאכילים אותו.

חוצמזה, יש סיבה לחשוב שהענף קצת טוהר מסמים. לקחת כיום צמד גראנד טורים ברצף (ג’ירו וטור, או טור וואלטה) לא שייך. לא קורה. הגוף פשוט לא מספיק להתאושש בלי חומר…

(אמיר) #171

לא הייתי אומר שאם כולם לוקחים אז הספורט שוויוני, כי לאנשים שונים יש גישה לאמצעים ברמות שונות. וגם בין אלה שלוקחים חומרים, סביר שיש כאלה שמעזים ועושים יותר ואחרים שנזהרים יותר.

עם זאת, אין ענף שנכווה מחומרים אסורים כמו האופניים ולכן אין ענף שהשקיע כל כך מאמצים נגדם. יש סיבה להאמין שהיום העסק הרבה יותר נקי, לרבות ביצועים של רוכבים. נקווה שלא נתעורר בעוד כמה שנים ונגלה ששוב עבדו עלינו.

(Colombian Cowboy) #172

הגענו לאיטליה!

יום שלישי קטע 4 לוקח דייגו אוליסי אחרי שברח בעליה הקשה אך הקצרה 10 ק"מ לסיום ולא נכנס להתקפות בירידה. ביצוע יפה בספרינט הסופי מעניק לטום דמולן את החולצה הוורודה בחזרה ממרסל קיטל שלבש אותה באותו היום.

היום יום רביעי, קטע 5 ארוך גלי ובעיקר מתיש. ניצח אנדריי גרייפל מנצח בפרינט נהדר קטע שקיטל לא ניסה להתמודד בכלל.

מחר היום המשמעותי הראשון בתחרות.
שני טיפוסים בדרגה 2 כשהטיפוס השני יסיים את הקטע. לא שיפוע קטלני, אבל שורף רגליים.

(Colombian Cowboy) #174

סיכומו של הקטע השישי.

אחרי שלוטו סאודל ניצחה את הקטע החמישי עם גרייפל הבלתי נגמר, היא רצתה עוד אחד. טים וולנס ברח יחד עם רוכב של לוטו (Pim Ligthart) ואליהם הצטרפו עוד שלושה רוכבים. 15 ק"מ לסיום טים וולנס תוקף בכוח ולא הביט לאחור עד קו הסיום.

בגזרת הפייבוריטים לזכיה הייתה התפתחות מעניינת. פוגלסן - המטפס המצוין של אסטנה (והדומסטיק הראשי של ניבאלי) תקף 14 ק"מ לסיום, כשהרעיון הוא או להתיש את דמולן שירדוף אחרי פוגלסן ואז ישב ניבאלי על הגלגל של דמולן, ובאם דמולן לא יתקוף, יתקוף ניבאלי ופוגלסן יחכה לו קדימה יותר. הרעיון היה טוב, הביצוע פחות. דמולן לא תקף, וניבאלי תקף 3.5 ק"מ לסיום. אך כוחותיו לא עמדו לו, ושאר הקלימרים בראשות מייקל לנדה צמצמו את הפער. ואז תקף דמולן…

דמולן סיים רביעי בקטע והגדיל את הפער מניבאלי - הפייבוריט הבכיר ביותר - מ26 שניות ל47. וזה עוד לפני הנג"ש בקטע 9 שניבאלי יצטרך לתת ביצוע ענק כדי לא לאבד מדי הרבה מול דמולן.

דמולן בקטע הזה הוכיח לי שהוא למד מהפאשלה בוואלטה המון. קר, מחושב, קילר אינסטינקט. ויש לו גם קבוצה שתומכת היום. אבל, וזו חתיכת הסתייגות, זה לא המאני טיים. יש עוד קטעים קשים, תלולים וגבוהים, שהוא יצטרך שם להוכיח את החוסן שלו. ובעיקר את יכולת הטיפוס. נחכה ונראה.

היום, קטע 7, 210 ק"מ גלי. אמור להסתיים במאוץ המוני. קטע 8 שטוח אבל טריקי. בסוף עלייה ברמת דירוג 2 וירידה לסיום טכנית מאוד. קטע 9 נג"ש 40 ק"מ ולאחריו מנוחה.

(Colombian Cowboy) #175

הקטע השביעי הגלי ביום שישי אכן סיים עם מאוץ המוני. קיטל הפעם לא היה להתחרות עם גרייפל, חמישה ק"מ לסיום תקר בגלגל של קיטל הוציא אותו מהמשחק לאותו הקטע. גם החולצה האדומה עוברת לידיו של גרייפל באותו היום.

הקטע השמיני הבטיח וקיים. שטוח אך ה30 ק"מ האחרונים עם עלייה בדרגה 2 (דרך עפר בחלקה, שיפוע עד 14%), וירידה צרה וטכנית מאוד עד לסיום.
קבוצת בריחה של 12 רוכבים יצאה תחילה. סדרת התקפות בתחילת העליה (25 ק"מ לסיום) וג’נלוקה ברמבילה מאטיקס תפס יום אדיר בסולו 24 ק"מ לסיום. התגמול הגדול הוא - מעבר לניצחון הנהדר - החולצה הוורודה (של המוביל הכללי כמובן) בה כל רוכב מעוניין ולו ליום אחד עוברת אליו. שאפו!!

אבל המאכזב של היום היה טום דמולן וקבוצתו. בתחילת העליה (באותו מקום בה תקף ברמבילה) וולורדה הבלתי נגמר תקף בעוצמה אליו הצטרפו ניבאלי מאסטנה, ריגוברטו אורן מקנונדל, ראפא מייקה מטינקוף, מייקל לנדה מסקיי, אסטבן צ’אבס מאוריקה, ועוד קלימרים נהדרים. טום דמולן לא הצליח להתקרב כשוולורדה וניבאלי דוחפים בכל הכוח. התוצאה הייתה עגומה מבחינתו כשמעבר לחולצה הוורודה שעברה ידיים, איבד זמן למתמודדים על הג’ירו.

עכשיו, הוא רחוק מוולורדה וניבאלי 29 ו20 שניות בהתאמה כשאתמול הוביל עליהם ב45 שניות.

הנה קטע 8 המלא. 1:32:29 ברמבילה מעלה הילוך עד לסיום. 1:35:32 וולורדה תוקף יחד עם כל המטפסים.

[YT]xNk6eEuxXl8[/YT]

בגראנד טורים, העסק נגמר רק בסיום היום ה20. הזדמנות גדולה לטום דמולן לכפר על הביצוע אתמול. נג"ש בינוני 40 ק"מ גלי.

(Colombian Cowboy) #176

אתמול היה קטע 9, הנג"ש שדמולן היה צריך לתפוס פער על פני וולורדה וניבאלי בעיקר, והצליח חלקית. הנה רשימה של עשרת הרוכבים המובילים בדירוג הכללי נכון להיום 16/5 יום המנוחה.

1. ג’אנלוקה ברמבילה - 33:34:04.
  2. בוב יאנגלס - 1+
  3. אנדריי אמאדור - 32+
  4. סטיבן קרויסוויק - 51+
  5. וינצ’נזו ניבאלי - 53+
  6. אלחנדרו וואלורדה - 55+
  7. טום דמולן - 58+
  8. מייקל לנדה - 1:18+
  9. ראפא מייקה - 1:45+
  10. יעקב פוגלסן - 1:51+
    _________________________________-

17/5 יום שלישי קטע 10 - קטע הררי וקשה. בתחילה 2 עליות בדרגה 3, 33 ק"מ לסיום עליה רצחנית בדרגה 1 עם שיפוע של 13% בחלקה העליון. ירידה תלולה ורצחנית 10 ק"מ ואז טיפוס אחרון 8 קילומטרים עד הסיום בדרגה 3. שלב מצוין ומסקרן.

18/5 יום רביעי קטע 11 - 227 ק"מ מישור עם טיפה עליונת קטנה. יום לספרינטרים.

19/5 יום חמישי קטע 12 - 182 ק"מ של פלטה. שטוח. ספרינטרים שוב.

20/5 יום שישי קטע 13 - קשה. דאבל טיפוסים ברמה 1, ועוד דאבל ברמה 2 (וכנגדם ירידות באותה התלילות…). ארבעה פעמים מתוך הטיפוסים שיפועים של 16%. שבירת רגליים.

21/5 יום שבת קטע 14 - זו ההגדרה לקריעת תחת. או אולי זיגזג. עולים, יורדים, ושוב ושוב. 6 עליות מסומנות בדרגות שונות. שיפועים של 13% בגובה 1800+ מעל פני הים (מחסור בחמצן) ולקראת סוף קיר של 19% שיפוע!! (אני כשומר שבת אתבשל ממתח…)

22/5 יום ראשון קטע 15 - נג"ש 11 קילומטר, טיפוס אכזרי בדרגה 1. קשה.

23/5 יום שני - מנוחה אחרונה לג’ירו.

אשתדל לעדכן…

(Paul Heyman) #177

וואו, סחטיין קאובוי על זה שאתה מצליח לחבר שתי משפטים רצופים הגיוניים בארבע בבוקר.
תמשיך לכתוב, אני נהנה לגלות קצת את העולם הזה, אפילו שאין לי הרבה הבנה ויכולת להגיד משהו בתגובה :slight_smile:

(Colombian Cowboy) #180

חוזרים לסיכום כמה קטעים.

רביעי שעבר קטע 11. דייגו אוליסי מלמפרה מנצח קטע שני בג’ירו. בלאגן ב20 ק"מ האחרונים, אוליסי, ינגלס עם החולצה הוורודה מאטיקס ואמאדור ממוביסטר מגיעים יחדיו לקו הסיום. 13 שניות אחריהם כל שאר הפייבוריטים. לא משמעותי.

חמישי קטע 12. גרייפל עם הקטע השלישי בג’ירו. לא באמת כוחות מול השאר אחרי שרק קיטל שפרש היה מהטופ טופ של הספרינטרים.

שישי קטע 13. קטע שיותר הבטיח ופחות קיים. תכלס, שמרו את הכוחות לשבת-ראשון. 40 ק"מ לסיום (תחילת העליה האחת לפני האחרונה דרגה 1) אסטנה תפסה את המושכות והחלה לנער רוכבים שבטעות נשארו בפלוטון. בוב ינגלס עם החולצה הוורודה מתפרק באמצע. באותו הזמן מיקל ניאבה מסקיי פורץ קדימה מהקבוצה המובילה ולא מביט אחורה עד לסיום, סולו נהדר 36 ק"מ. ניבאלי דחף בעליה השניה 16 ק"מ לסיום ומי שלא יודע לטפס קרס. ויסקונטי סיים שני, ו1:13 אחרי המנצח 14 המטפסים בראשות ניבאלי וואלורדה חצו את קו הסיום. החולצה הוורודה עוברת מבוב ינגלס לאנדריי אמאדור ממוביסטר.

שבת קטע 14. אילו התקפות, ואיזה נוף מדהים! קטע אדיר!
50 ק"מ לסיום עליה רצחנית דרגה 1. אסטנה שוב נוטלת פיקוד ומנערת רוכבים שהשתרבבו בטעות לפלוטון. אנדריי אמאדור עם החולצה הוורודה מתפרק מהקצב הרצחני. מסיימים עליה קשה, ויורדים את ההר מצידו השני. 30 ק"מ לסיום עליה בדרגה 2 אחרי 4 טיפוסים כבר. הרגליים כואבות מאוד. תחילת העליה ניבאלי תוקף, מצטרפים אליו סטיבן קרווסוויק מלוטו ואסטבן צ’אבס מאוריקה. וואלורדה ואמאדור ממוביסטר נשארים מאחור יחד עם הדומסטיק האדיר של אסטנה סקרפוני שמשך את ניבאלי ואת הפלוטון כל היום. 4.5 קילומטר אחרי שתקף ניבאלי מותקף ע"י הצמד קרוויסוויק את צ’אבס. ניבאלי נשאר לבד. עד הסוף.

בסוף הקטע צ’אבס מנצח את הקטע כשאחריו קרוויסוויק שמקבל את החולצה הוורודה. ניבאלי מגיע בגפו 37 שניות אחרי אבל עם ניעור רציני של כל הפייבוריטים. קטע מבריק של אסטנה עם ניהול חכם.

ניבאלי שני במרחק 41 שניות מקרוויסוויק המוביל. אחריו שלישי צ’אבס עם 1:32 ארבעת המקומות אח"כ (וואלורדה, אמאדור, מייקה, זאכרין) עם 3+ דק’ אח"כ זה כבר 5+.

הנה הקטע המלא. 3:13:33 ניבאלי תוקף. 3:22:58 ניבאלי מאבד את צ’אבס וקרוויסוויק.

[YT]i0quE3UVqpE[/YT]

היום נג"ש 10 ק"מ טיפוס תלול דרגה 1. אעדכן בהמשך את העשירייה הראשונה בדירוג הכללי לפני שניכנס ליום מנוחה נוסף ואחרון.

(Colombian Cowboy) #182

עוד לא הספקתי להלל את ניבאלי ואסטנה על קטע 14 הנהדר בשבת, וניבאלי (והמזל) יורה לעצמו ברגל.

אתמול בנג"ש קטע 15, אלכסנדר פוליפורוב זוכה. קרויסוויק הנהדר מסיים שני בפער של כמה מאיות השניה ושומר על החולצה הוורודה שקיבל בשבת. וואלורדה, זאכרין, ינגלס וצ’אבס גם עומדים במשימה. ניבאלי נופל בענק, התחיל גרוע ושידר עייפות מהיום הקודם בדולומיטים, המשיך גרוע יותר עם בעיה תכנית בשרשרת שגרמה לו לעצור ולהחליף אופניים, והסתיים ב2:10 דקות אחרי המנצח. יום שניבאלי ירצה לשכוח.

הנה עשרת המובילים בדירוג הכללי:

[ol]
[li]סטיבן קרוסוויק - לוטו - 60:41:22 שעות.[/li][li]אסטבן צ’אבז - אוריקה - 2:12+[/li][li]וינצ’נזו ניבאלי - אסטנה - 2:51+[/li][li]אלחנדרו ואלוורדה - מוביסטאר - 3:29+[/li][li]ראפא מאייקה - טינקוף סאקסו - 4:38+[/li][li]אילנור זכארין - קטושה - 4:40+[/li][li]אנדריי אמאדור - מוביסטאר - 5:27+[/li][li]בוב ינגלס - אטיקס קווקסטפ - 7:14+[/li][li]קונסטנטין סיוטצו - דיימנשן דאטה - 7:37+[/li][li]יעקב פוגלסן - אסטנה - 7:55+[/li][/ol]

הגענו למאני טיים. הג’ירו השנה הפכפך ולא יציב. הרוכבים הפייבוריטים נראים פגיעים, רוכבים שהיו בצד תופסים כותרות ואין לי מושג מי יהיו השלושה שיעמדו על הפודיום בראשון הבא. הנה הקטעים שמחכים לנו השבוע.

24/5 יום שלישי קטע 16. זמן לצמצום פערים לקראת הסוף. טיפוסים בינוניים אך קטע קצר.

25/5 יום רביעי קטע 17. יום לספרינטרים. מעניין אחרי שגרייפל וקיטל פרשו להתכונן לטור ביולי.

26/5 יום חמישי קטע 18. שטוח אך שוב טריקי. 22 ק"מ לסיום קיר עם שיפוע עד 17%. מעניין.

27/5 יום שישי קטע 19. קריעת תחת. טיפוס קשה היחידי בדרגת HC מעל 1. אחריו ירידה חזקה ואז טיפוס דרגה 1 עד הסיום.

28/5 יום שבת קטע 20. מאני טיים. שלושה טיפוסים רצחניים דרגה 1 ובסוף טיפוס קצר עד הסיום. אחרי הטיפוס השני ישנה ירידה תלולה, 1850 מטר גובה לרדת על 40 ק"מ. מטורף!! כאן אין מקום לטעויות, המוביל הכללי בסיום הקטע הוא המנצח של הג’ירו.

(Colombian Cowboy) #183

שלשום יום שלישי, מנצח ואלוורדה קטע בג’ירו לראשונה בחייו (בן 36), 15 ק"מ לסיום פריצה שלו יחד עם קרוויסוויק וזאכרין יוצרת פער שלא נמחק עד הסיום. ניבאלי שוב מאכזב ושוב קורס. הוא נראה לא טוב ולא בכושר. הגיע במקום 11 בפער של 1:47 מוואלוורדה וקרוויסוויק. עכשיו הוא בדירוג הכללי רביעי וואלורדה מקום שלישי. קרוויסוויק נראה יציב מתמיד עם פער של 3 דקות על פני צ’אבס שבמקום השני.

אתמול קטע מישורי. ניצח רוג’ר קלוג. יצא קצת מוקדם (ביחס למאוץ המוני) אך אף אחד לא היה לתקוף מיד אח"כ.

שלושת השלבים הבאים יקבעו מנצח ופודיום. בעיקר מחר ומחרתיים.

(Passing game) #184

היום יוכרע הג’ירו. ניבאלי שניצח אתמול נראה טוב אבל יקבל פייט רציני מצ’אבס שמחזיק ביתרון של 44 שניות ולובש את החולצה הורודה. [RIGHT]סטיבן קרוסוויק התרסק אתמול באחת הירידות ואיבד זמן יקר, כרגע בפיגור של 1:05 מהחולצה הורודה. השאלה כרגע אם העובדה שהיה צריך לרכוב כל-כך הרבה ק"מ לבד אתמול סחטה אותו פיזית ומנטלית והוא יתפרק היום, כאשר יש את ואלוורדה שנושף בעורפו במאבק על המקום השלישי. הספרדי רק 43 שניות מאחוריו.[/RIGHT]

(Passing game) #185

ניבאלי בורח בעלייה הלפני אחרונה, משאיר את צ’אבס מאחור וזוכה בג’ירו. מחר קטע אחרון לפרוטוקול בלבד. זהו היום השני ברציפות שהקבוצה של ניבאלי שולחת רוכב קדימה לקבוצת הבריחה כדי להשתמש בו אחרי זה לעזור לניבאלי. הם עשו הכל בצורה מושלמת, פשוט כיף לראות ביצוע כזה.

(Colombian Cowboy) #186

ברוך הבא!! עוד משתמש החובב אופניים זה תמיד נחמד.

אחד הקאמבקים המדהימים וההירואים שהיו בשנים האחרונות!!! ניבאלי ביומיים הופך פיגור של 4:51 לניצחון!!!

סיקור מפורט מחר.

(Colombian Cowboy) #187

עצרנו ביום חמישי.

חמישי, קטע מישורי עם מיני עליה וירידה בסיום. לקראת סוף מורנו מוסר מקוננדל מוביל כשברמבילה מאטיקס יושב לו על הזנב ולא מנסה לעקוף. בקילומטר האחרון הגיח בתרגיל מושלם מתיאו טרנטין מאטיקס ובתזמון מדויק עקף את את את מוסר עשרות מטרים מקו הסיום כשמוסר עונה בספרינט מאוחר. הדירוג הכללי נשאר על כנו.

שישי הקטע הראשון הרצחני מבין שניים. סקרפוני המצוין מאסטנה ועמו עוד רוכב יצאו לכבוש את ה"צ’ימה כופיי", פסגה בגובה 2700 מטר מעל פני הים. עלייה אכזרית בדרגה HC חיכתה להם. סקרפוני פורץ ראשון ומפרק את קבוצת הבריחה באמצע העלייה כשאחריו דייגו אוליסי המצוין אך לא מצליח להדביקו. אחריהם בפער 5 דקות הפלוטון עם המליה רוזה (‘החולצה הוורודה’, איטלקית). אוריקה של צ’אבס מעלה הילוך והפלטון מתפורר כשרק התותחים הכבדים נשארים. כמה ק"מ בודדים לסיום העלייה פרץ ניבאלי כשאחריו צ’אבס וקרוויסוויק, וואלורדה נשאר מאחור עם מייקה והשאר.

כאן הכל השתנה. תקראו לזה מזל, תקראו לזה טכניקה, אבל רק התחילה הירידה וקרוויסוויק שטיפס לא פחות טוב משאר הרוכבים מתנגש בקיר שלג בסיבוב גרוע ומתהפך 360 מעלות כשניבאלי וצ’אבס דוהרים הלאה. בין לבין אילנור זאכרין המצוין מקטושה עף לתעלה בירידה המסוכנת קצת יותר למטה ומפונה לביה"ח לשמחתו לא עם פציעה מדאיגה.

ניבאלי המכונה ה’כריש’ הריח דם ומיד עט על הטרף. סקרפוני שהוביל כל היום הוריד הילוך והצטרף לניבאלי וצ’אבס לסחוב את קבוצת הבריחה. 8 ק"מ לסיום ניבאלי שוב תקף כשאחריו צ’אבס, ניאבה מסקיי ואוליסי מלמפרה. 4.5 ק"מ לסיום ניבאלי מנער את צ’אבס שנשאר אתו אחרון ודוהר עד לקו הסיום. וואלורדה מגיע כשתי דקות אח"כ, קרוויסוויק עם הצלע השבורה מגיע 4:51 אחרי ניבאלי.

יום שקרוויסוויק התחיל עם פער של 3 דקות על פני צ’אבס, 3:23 על פני וואלורדה, ו4:43 (!!) על פני ניבאלי, נראה כך לאחריו.

צ’אבס מוביל ומקבל את החולצה הוורודה אחרי חמשה ימים על קרוויסוויק.
ניבאלי - 44+
קרוויסוויק - 1:05+
וואלורדה - 1:48+

לקראת הקטע האחרון נוצר מאבק רציני. וואלורדה רצה פודיום, ניבאלי רצה מקום ראשון, צ’אבס רצה לשמור על החולצה וקרוויסוויק רצה לתקן ורכב עם צלע שבורה ביום למחרת.

(הדמעות של ניבאלי לתוך מגבת בסיום זו התמונה שלי מהיום הזה ובכלל מג’ירו. אבל זה בסיכום הכללי בעוד יום-יומיים.)

יום שבת הקטע המכריע והמפרק רגלים בא. כרגיל יוצאת קבוצה של רוכבים שרצתה לנצח את הקטע היוקרתי אך האקשן התנהל 10 דק אחרי קבוצת הבריחה, בפלוטון - איפה שתותחים הכבדים רכבו.

מה שקרה מכאן היה ‘בית ספר’ לניהול קבוצה, ‘בית ספר’ לסרגל מאמצים ו’בית ספר’ לטקטיקה. כמו ביום הקודם שוב אסטנה משחילה לקבוצת בריחה רוכב, הפעם זה היה קנגרט. 30 ק"מ לסיום בתחילת העליה השלישית, קבוצת הבריחה מתחילה להתפרק. כמה דק’ אח"כ מגיע הפלוטון, קצב רצחני שאסטנה מכתיבה בראשות סקארפוני האדיר (דומיסטיק קשוח ומטפס בחסד. הג’ירו הזה על שמו לא פחות מעל שמו של ניבאלי) ורק שמונה רוכבים נשארים. ריגוברטו אורן (קנונדל), ראפה מייקה (טינקוף), אלחנדרו וואלורדה (מוביסטאר), סטיבן קרוויסוויק (לוטו ג’מבו), אסטבן צ’אבס (אוריקה), בוב ינגלס (אטיקס), ווינצ’נזו ניבאלי ומיצ’ל סקארפוני (אסטנה).

14 ק"מ לסיום קנגרט מקבוצת הבריחה משחרר לחץ ומדווש באיטיות. חמש דק’ אחרי סקארפוני מסיים את עבודתו וניבאלי פורץ קדימה אחרי שני שליש מהעלייה תוך ניעור יפה של צ’אבס ווואלורדה. קילומטר וחצי אח"כ ניבאלי פוגש את קאנגרט שנשר מקבוצת הבריחה וקאנגרט מתחיל לסחוב את ניבאלי שבינתיים נח מההתקפה הקודמת. אחרי שלושה קילומטרים של מנוחה על הגלגל של קאנגרט ניבאלי פורץ להשלים את המלאכה, דוהר בירידה כמו שרק הוא יודע, ותופר את העלייה הקצרה בסוף כאילו רק התחיל היום. ניבאלי מגיע 6:44 דקות אחרי הרוכב של קטושה שניצח את הקטע, אך צ’אבס מגיע 1:34 דקות אחריו ומסתפק במקום השני בלבד. ואלוורדה עוד מצליח לתקן ולהגיע 13 שניות אחרי ניבאלי שמקנות לו את המקום השלישי. וקרוויסוויק? הוא יישאר במקום הרביעי עם המחמאות ועם הרבה האופי שהפגין בשני הימים על אף התאונה והשבר בצלעות.

ניבאלי חתום על מהפך מהסרטים!! כמו לביאה פצועה הוא הראה עדיין שגם אם הוא לא המטפס האולטימטיבי, וגם אם הוא לא השען הכי טוב, עדיין יש לו לב ענק לתת פוש מהסרטים לג’ירו הפכפך ומדהים שכזה. לא סתם הוא אחד מהרוכבים היחידים שזכה בכל שלושת הגראנד טורים.

סיכום עם תמונות בהמשך…

(Passing game) #188

מי שהכי הרשימו אותי היו בוב יונגלס וסטיבן [RIGHT]קרוויסוויק. יונגלס סיים שישי וצריך לזכור שמדובר ברוכב שעוד לא בן 24. בשנה שעברה כבר עשה כמה תוצאות מרשימות כולל פעמיים טופ 10 בטורים נחשבים של שבוע וגם מקום 27 בטור דה פראנס. אין ספק שמקום 6 בג’ירו זה הישג השיא שלו בקריירה שנראית מבטיחה. מביא שילוב של נג"ש וטיפוס, וזה סוג של רוכב שאני מעדיף על-פני המטפס הקלאסי כמו צ’אבס או קינטאנה.

לגבי קרוויסוויק הוא היה סופר חזק עד לקטע שבו התרסק וע"פ הצורה שבה רכב לאחר מכן, יש להניח שהיה לוקח את הג’ירו בהליכה אם לא הטעות שלו. לא יודע אם הוא יעשה את הוואלטה, אבל שווה לחכות ולראות אותו.[/RIGHT]

(Colombian Cowboy) #189

[B][U]סיכום ג’ירו ד’איטליה 2016
[/U][/B]
אז אחרי שנרגענו קצת, הנה סיכום קצר על מה שראינו בחודש האחרון.

[B][U]המסלול[/U][/B]
הג’ירו השנה היה פחות הררי מכל שנה. לדעתי טוב יותר בגלל החשיפה לספרינטרים והאופציה שלהם לסיים מסלול במגבלת הזמן. שנית, הנג"ש נהפך לקטע שאי אפשר לזכות בג’ירו עם ביצוע גרוע ולכפר בהרים, ושלישית, כמה שיש פחות הרים ושחיקה, יש יותר התקפות בעליות שנשארות. ואנחנו כידוע אוהבים התקפות.

[B][U]המצטיין[/U][/B]
ובכן, וינצ’נזו ניבאלי היה בדרך הבטוחה לקטגוריה הבאה, אבל האדם שעל שמו יירשם מהפך מדהים שכזה, וגם בתכלס מנצח הג’ירו - זוכה בקטגוריה הזו. הוא לא היה מבריק כמו ב2013, הוא לא היה בכל מקום כמו בטור ב2014, אבל עם ים של דחייה, חשדות על אי כשירות, זלזול מצד רוכבי עבר, חוסר גיבוי של הקבוצה עקב סיום חוזה ועוד אלף ואחד מפריעים, הוא נתן בראש לכל מי שפקפק בו ועם לב ענק לקח את הג’ירו. הבכי אחרי קטע 19, החיבוק לסקרפוני שנשכב על הגדר למענו בסיום קטע 20, הכל יצא החוצה, וחיבר אותנו לרוכב שאף פעם לא אומר לא.

כמעט נכנס: סטיבן קרוויסוויק שבגיל 28 היה הפייבוריט לזכייה לולא התאונה. שען מעולה ומטפס ברמה. עם קבוצה טובה יותר ויש על מה לדבר.

ניבאלי עם הגראנד טור הרביעי

[U][B]המאכזב[/B][/U]
כגודל הציפייה כך גודל האכזבה. טום דמולן אחרי ואלטה מדהים שנה שעברה, לא מצליח להביא רבע מהיכולת לג’ירו. פרש באמצע כשהבין שרחוקה הדרך אל הפודיום.

כמעט נכנסו: ריגוברטו אורן מקנונדל לא מתרומם. אחרי מקום שני ב2013 ו2014 מקום שביעי בפיגור של כמעט 12 דקות מאוד מאכזב. כמו כן מייקל לנדה הספרדי שפרץ שנה שעברה בפול גז כדומיסטיק של ארו באסטנה, לא הצליח לשחזר בסקיי את ההצלחה ונראה כמו הצל של עצמו. אח"כ סקיי הודיעה שהוא חולה והוא פרש מהג’ירו. חייב לפצות בטור עם פרום.

[B][U]המפתיע[/U][/B]
ללא ספק סטיבן קרוויסוויק. אף אחד לא נתן לו סיכוי והג’ינג’י של לוטו ג’מבו לא ספר. רכיבת נג"ש מעולה, יכולת טיפוס לא פחות טובה מהקלימרים בתחרות. אבל, בעיניי הגדולה שלו זו הרכיבה האמיצה גם אחרי התאונה בקטע 19 כשהוא נשאר לבדו מרחק של עשרות קילומטרים מקו הסיום, וגם ובעיקר הרכיבה ביום ה20 עם צלע שבורה! אמנם לא הספיק לו לפודיום, אך שאפו גדול!!

כמעט נכנסו: בעיניי העוצמה של אלנור זכארין מקטושה זו הפתעה מרעננת. תוקף, מוביל, לא מפחד מהשמות לידו. אסטבן צ’אבס גם כמעט ונכנס עם מקום שני בפודיום. אחרי מקום חמישי בואלטה שנה שעברה ומקום שני עכשיו זה הזמן גם למקום ראשון. שניהם עדיין צעירים בני 26 ובתקווה שנראה מהם עוד הרבה.

ניבאלי, צ’אבס, קרוויסוויק ומייקה דקות לפני כיבוש הצ’ימה קופי

[B][U]הרוכב הצעיר - העתיד[/U][/B]
בוב ינגלס - אבסולוטי. כשרוני מאוד בעל יכולת מגוונת, וכמו שהזכיר passing game בהודעה מעלי עדיין לא בן 24. עתיד ורוד (משחק מילים?!) מחכה לו ולנו.
כמעט נכנס: ג’וליו צ’יקונה ילד בן 21 מנצח קטע 10. קטע הררי לא קל, עם סולו מאמצע הירידה האחרונה ועד הסוף. מגיע לו!

בוב ינגלס עם החולצה הלבנה בפרונט. לא בפעם הראשונה…

[B][U]חסר המזל
[/U][/B]קרוויסוויק. אין מה להוסיף שלא נאמר. כמו כן זכארין שבאותה הירידה עף לתעלה ונאלץ לפרוש בקטע 19 אחרי שהוא במקום החמישי.

[B][U]הקבוצה הטובה[/U][/B]
אסטנה בראש ובראשונה. ניהול חכם, טקטיקות, פוגלסן בתחילה, אח"כ במאני טיים סקרפוני וקנגרט, ככה נראית קבוצת טורים.
כמעט נכנסה: אטיקס קוויק-סטפ. גם קבוצת קטרים בראשות תחנת הכוח קיטל, וגם רוכבים כבוב ינגלס וברמבילה. שלושה רוכבים היו עם החולצה הוורודה, ינגלס, קיטל וברמבילה. כבוד!

אסטנה מקבלת את הכבוד בשערי טורינו.

[B][U]הקבוצה המאכזבת[/U][/B]
בפער מוביסטאר. נס שהצבע של חולצת הרוכבים שלהם דומה כך זיהיתי את וואלורדה, אמאדור וויסקונטי. שלושה רוכבים מעולים שלו היו רוכבים עם מטרה משותפת וואלורדה היה מגיע רחוק יותר. אך שכל אחד עושה מה שרוצה כך זה נראה.

[U][B]ראויים לציון[/B][/U]
פביאן קאנצ’לרה הבלתי נגמר בסיבוב פרישה שנאלץ לפרוש, אלחנדרו וואלורדה שמקבל מקום בפודיום בגיל שלו ומפרגן בחיבוק חם לניבאלי, מיקל ניאבה מנצח קטע ומטפס טוב זוכה בחולצת ההרים, דייגו אוליסי שדחף בקבוצות הבריחה בהרים ועוד.

ריאן טראמיה מקטושה, מנצח את קטע 20 הקשה ומסמן Z הקדשה לזכארין שנפצע יום קודם לכן

יותר ממוזמנים להגיב, לחלוק, לסתור ולהאיר את הדיון.

זהו. עוד חודש חוזרים לגראנד טור הבא; הטור דה פראנס!!