מלכת הספורט: אתלטיקה קלה


(ערן א.) #1

כשעברתי אתמול על פורום הספורט הכללי, כדי לבשר לאומה על זכייה ראשונה לישראל במדליה במקצועות הריצה בתחרות רשמית, נדהמתי שלא ראיתי ת’רד ספציפי של אתלטיקה קלה. ככה אי אפשר חשבתי לעצמי , ולא יכול להיות שלמלכת הספורט לא יהיה ת’רד משלה בפורום ספורט כללי. זה כמו פורום בארסה בלי ת’רד של מסי או פורום ריאל בלי ת’רד של רונאלדו .
החלטתי "להרים את הכפפה " (שזרקתי לעצמי) ולאחר קבלת אישור ממנהל הפורום ומאחד האדמינים, פתחתי את הת’רד הזה.

רקע:

לא סתם מכונה האתלטיקה : "מלכת הספורט " , מלבד העובדה שהיא כוללת בתוכה מגוון רחב של תחרויות, בענפים רבים ומגוונים הרי שכבר משחר ההיסטוריה נהגו בני האדם להתחרות בריצות וקפיצות, והאולימפיאדות הראשונות ביוון העתיקה היו מבוססות בעיקר על תחרויות כאלה, וניצחון בתחרות אתלטיקה כלשהיא לווה ביוקרה וכבוד רבים מאד.

[U][B]מקצועות האתלטיקה :

[/B][/U]האתלטיקה, כאמור מורכבת ממספר סוגי תחרויות, בכמה תחומים : ריצות, קפיצות, וזריקות , וישנם תחומים שכוללים כמה מהם יחד כמו קרב עשרה (לגברים ) או קרב שבע (לנשים ) , הטלת כידון או קפיצה למרחק.

גם כאן ישנה חלוקה לשתי קטגורויות עיקריות : ריצות והליכות ומקצועת השדה .

בקטגוריית הריצות וההליכות קיימים התחומים הבאים : 100 מטר , 110 מטר משוכות (גברים בלבד) , 100 מטר משוכות (נשים בלבד) , 200 מטר , 400 מטר, 400 מטר משוכות, 800 מטר , 1500 מטר, 3000 מטר מכשולים ,5000 מטר , 10,000 מטר ומרתון (42 ק"מ) .
4x100 מטר (שליחים), 4x400 מטר (שליחים) - שהם המקצועות הקבוצתיים היחידים באתלטיקה.
20 ק"מ הליכה , 50 ק"מ הליכה (גברים בלבד) .

בקטוגריה השניה, מקצועות השדה כלולים הענפים הבאים : קפיצה לגובה ,קפיצה (לגובה ) במוט, קפיצה לרוחק , קפיצה משולשת, הדיפת כדור ברזל, זריקת דיסקוס , יידוי פטיש , הטלת כידון , קרב עשר ,שהוא שילוב של עשרה מקצועות יחד ומשתתפים בו רק גברים וכן קרב שבע שהוא שילוב של שבעה מקצועות יחד ומשתתפות בו רק נשים .

תחרויות :

האתלטיקה הינה ענף הספורט הפופולרי ביותר באולימפיאדה, וכתוצאה מכך טורניר האתלטיקה האולימפי הינו החשוב והיוקרתי ביותר . אחריו מבחינת סדר החשיבות קיימת אליפות העולם באתלטיקה שנערכת כל שנתיים ואחריה אליפות אירופה , שנערכת גם היא כל שנתיים .
מעבר לאלה יש את סבב "ליגת הזהב " שהינו סבב תחרויות בינלאומי בו לוקחים חלק מיטב האתלטים מכל מדינות העולם, אך מבחינה יוקרתית הוא פחות חשוב מתחרויות האוליפיאדה או אליפות העולם, ובמקרים רבים מהווה הסבב הזה הכנה לאוליפיאדה או אליפות עולם.

[B][U]האתלטיקה בישראל :

[/U][/B]בישראל קיים איגוד האתלטיקה, שאחראי על כל האתלטים הישראלים, וכל מועדוני האתלטיקה בארץ, והוא אחראי גם לקיים תחרויות ארציות, ולדאוג לאתלטים הישראלים המשתתפים בתחרויות בחו"ל - בזמן השתתפותם בתחרויות.
בישראל ענף האתלטיקה אינו מפותח מספיק, בוודאי לא כמו במדינות אחרות בעולם בעיקר באירופה ובארה"ב. המתקנים בארץ מיושנים ועלובים, והספורטאים, לא זוכים לתמיכה כלכלית מספקת, כדי שיוכלו לקיים משטר אימונים ראוי, ונאלצים במקרים רבים, לנדוד למדינות אחרות ולקיים מחנות אימונים על חשבונם הפרטי, לכן ידעה ההיסטריה של האתלטיקה הישראלית מעט מאד ספורטאים בולטים שזכו להישגים בינ"ל :

אסתר רוט שחמורוב הייתה האתלטית הישראלית הראשונה שהעפילה לגמר אולימפי: 110 מטר משוכות , במונטריאול ב 76 וסיימה שישית .
שנים רבות אחריה התברגו עוד כמה ספורטאים, רובם עולים חדשים מחבר המדינות (שם קיים משטר ספורט קפדני וראוי ביותר), להגיע להישגים:
אלכס אברבוך בקפיצה במוט : אלוף אירופה פעמיים ברציפות וסגן אלוף העולם פעם אחת ופינליסט אולימפי .
קונסטנטין מטוסביץ’ בקפיצה לגובה : ייצג את ישראל בשתי אולימפיאדות , ארבע אליפויות עולם ושלוש אליפויות אירופה . סיים חמישי בגמר אולימפיאדת סידני 2000 ושביעי באליפות העולם באתונה 1997 . בשנת 2000 גם החזיק לתקופה קצרה במקום הראשון בעולם לאחר שקבע את תוצאת השנה בעולם 2,36 מטר בתחרות בפרת’ שבאוסטרליה.
דניאל פרנקל קופצת לגובה שסיימה רביעית באליפות העולם ב2011 הישג שיא לאתלטית ישראילית. פרנקל גם הייתה לישראלית הראשונה שעברה את גובה 1.90 מטר .

*** דונלד סנפורד : עולה חדש מארה"ב שנשוי לספורטאית ישראלית , רק שלשום קבע את הישג השיא של הריצה הישראלית כשזכה במדליית הארד בריצת הגמר ל400 מטר באליפות אירופה שנערכת בימים אלה בציריך שבשוויץ .
סנפורד גם היה לאצן הישראלי הראשון שמעפיל לגמר בתחרות גדולה-אליפות אירופה הלסינקי 2012 שם סיים רביעי .


(bengi6666) #2

טוב אז תם לו עידן, בולט סיים שלישי ופרש היום מהמרוצים האישיים(נשאר לו השליחים). הוא פורש בזמן הכי נכון עבורו, לצערנו בראייה לאחור לא ראינו מספיק מבולט של 2008-2009.

מסקנות מהגמר:
לקולמן יש זינוק פשוט מפלצתי! יכול בהחלט לנסות לשבור את השיא ב60 מטר באולמות של מוריס גרין(ככה זה כשהשיא ב100 בלתי אנושי).יחד עם ברומל ודה גראס יהיה מאוד מעניין בגזרת ה100 מטר בשנים הקרובות. אולי לא אותה איכות כמו שבולט הרגיל אותנו, אבל לשם שינוי שוויוניות, מתח, וגם איכות ברמה מספקת. גאטלין היה צריך להיות מורחק לצמיתות ממזמן, בלי קשר לדעתי זה יהיה רגע נכון עבורו לפרוש גם, בכל זאת בן 35…