אופניים :: עונת 2017 :: פרום זוכה גם בוואלטה ומשלים דאבל היסטורי! קונטאדור פורש

(דור) #1

ביום שבת יצא לדרך הטור דה פראנס, מירוץ האופניים היוקרתי בתבל, לדרך בפעם ה-91. הטור יצא לדרך בפרולוג שבליאז’(בלגיה- 3 ביולי) ויסתיים על הפודיום בפאריס (25 ביולי) אחרי שהרוכבים יעברו 20 קטעים. אורך הטור הוא 3,390 קמ.

זוהי מפת הטור דה פראנס:

לאנס ארמסטרונג זכה בשנה שעברה בטור ונכנס להיסטוריה כאחד מחמשת הרוכבים שזכו 5 פעמים בטור( ז’ק אנקטיל, אדי מרקס, ברנארד הינו ומיגל אינדוריאן עשו זאת לפניו). ארמסטרונג ינסה לשמור השנה על התואר ולהפוך לרוכב הראשון בהיסטוריה שזכה 6 פעמים בטור. לאנס ארמסטרונג הוא חלק מהקבוצה האמריקאית U.S POSTAL.

יריבו הגדול של לאנס הוא יאן אולריך הגרמני, שבשנה שעברה היה צמוד לו עד לקטע הלפני האחרון שבו הוא החליק ובכך איבד זמן יקר במירוץ נגד השעון. אולריך שבשנה שעברה היה חלק מקבוצת BIANCHI האיטלקית סיים במקום השני. אולריך זכה בעבר בטור דה פראנס(ב-97’) והפעם ינסה לזכות בשנית. השנה חזר אולריך לקבוצת T -Mobile הגרמנית שבשנה שעברה הרוכב הקזחי שלה, אלקסיי וינוקרוב, הגיע למקום השלישי והשנה לא ישתתף בגלל פציעה.

הפודיום של השנה שעברה

רוכבים נוספים שינסו לזכות השנה בטור הם: איבן מאיו הספרדי מקבוצת Euskaltel - Euskadi, טיילר המילטון האמריקאי מקבוצת Phonak ורוברטו סימוני האיטלקי מקבוצת Saeco.

את הטור אפשר לראות בשידורים ישירים-יומיים גם ביורוספורט וגם באחד הערוצים הצרפתים.

(oded) #2

דור, לפי המפה שלך הטור מתחיל בלייז’ (בלגיה) ולא בפריז (בניגוד למה שכתבת), או שיש פה איזו התחכמות שאני לא מכיר?

(דור) #3

דור, לפי המפה שלך הטור מתחיל בלייז’ (בלגיה) ולא בפריז (בניגוד למה שכתבת), או שיש פה איזו התחכמות שאני לא מכיר?

סליחה לא שמתי לב, למרות שזכור לי שבשנה שעברה הפרולוג(הקטע הראשון של הטור) החל בפאריז ויצא מהאייפל. כנראה שהשנה הם שינו.

(oded) #4

אין בעיה וכמובן, אין צורך להתנצל. אם אינני טועה, נקודת הפתיחה של הטור משתנה משנה לשנה, אבל אני ממש לא בטוח בכך (ואני גם מניח שהנקודות חוזרות על עצמן מתישהו. ::)).

(דור) #5

אחרי שהסכמנו שהפרולוג מחר יצא מליאז’ ולא מפאריס אני אפרט קצת על הקטע הזה.
הפרולוג הוא מירוץ אישי נגד השעון למרחק של 6.1 קמ כאשר הרוכבים מוזנקים בזה אחר זה לפי התוצאה שלהם בשנה שעברה(כלומר אולריך וארמסטרונג יצאו אחרונים לפרולוג).

הדרך שאותה יעברו הרוכבים

*השידור של הפרולוג יחל ב18:30 בערוץ יורוספורט. הערוץ הצרפתי שישדר משם הוא FR2, שעד כמה שאני יודע הוא 132 ביס, 42 בכבלים אנלוגיים וב- 146 בכבלים דיגיטליים. הם אמורים להעביר את השידורים כל יום ולערוך אפילו מין אולפן סיכום(תודה לעודד)

(בנדה) #6

כמובן, שלא אפספס את התחרות הנהדרת הזאת. בשנה שעברה, היה לי פה בחור בר פלוגתא אמיתי(אמנוניה, להללו שזוכרים) . אני מקווה שאף השניה נלווה זאת באותה רצינות והתלהבות.
לטעמי, הפיבוריט הגדול ביותר, לא נמצא השנה בטור. חוסה באלוקי, היה מועמד רציני ביותר לנשל את האמריקני(אמסטרונג), בעונה שעברה, אולם ההחלקה שלו בירידות, באחד הקטעים בהרים, שגרמה לפציעה קשה שלו ולפרישתו, הותירה רק את אולריך, בתמונה וללא קבוצה רצינית שתתמוך בו הכל התנקז למירוץ כנגד השעון יום לפני הכניסה לפריז, בו הוא פישל בגדול(החליק ולא סגר את הפער). גם במירוץ השנה, חוסה באלוקי נעדר וחבל. זאת הפעם, מתקשה אני להאמין, שאמסרונג, ינצח את התחרות. ראשית, בשל העובדה שקבוצתו יו.אס. פוסטל , נחלשה העונה(זו הערכתי) וללא קבוצה טובה ורצינית, שתתמוך בו הוא יתקשה לשמור על התואר ולקבוע שיא חדש(6 זכיות רצופות). להזכירכם , זהו בראש ובראשונה מירוץ קבוצתי ולא אישי, לאורך כל הימים ואלפי הקמ ולכן קבוצה טובה היא ערובה להצלחה. סיבה נוספת, היא גילו. אמסטרונג, כבר די בוגר והצעירים הרעבים ימתינו לשעת הכושר ועל פי ההכנות והמירוצים השונים, הוא לא כפי שהיה בעבר ואני מאוד אופתע, באם יהיה בין השלישיה הראשונה, במירוץ הפעם . סיבה נוספת, היא התהפוכות והקשיים בחייו האישיים, בשנה האחרונה. גירושין והאשמות שוב ושוב בחומרים אסורים, אינם יכולים להותירו שלו, מבלי שמשהו יסיט אותו ממסלולו. הוא בכל זאת, בר אנוש ומההצגתו אתמול(הציגו אמש את כל הקבוצות והרוכבים המשתתפים), הוא נראה פחות נחוש מבעבר.
למרות כל זאת, באם אמסטרונג, יעשה זאת שוב, אזי הוא בוודאי הספורטאי, הפנומן ביותר בו חזיתי בימי חיי ואני מהללו שעדיין, זוכר את אדי מרקס, הבלגי האגדי, שבעיניי הוא עדיין אגדה בעולם הרכיבה ואמסטרונג, עדיין שני לו או אפילו קרוב מאוד אליו ואולי משתווה לו. רק נצחון שלו, בפעם השישית, באמת יעשה אותו הגדול מכולם ואני חושב שגם אדי מרקס יסכים לכך, למרות שהבלגי טוען זאת גם היום.

(Recoba) #7

ארמסטרונג לא יהיה גודל מאדי מרקס אפילו אם יקח גם השנה, אבל זו רק דעתי.

אני חושב שאחד מהצמד, יאן אולריך או איבאן מאיה, ינשל את ארמסטרונג מהתואר השנה.

(דור) #8

כבר לפני שהטור התחיל הודה אלוף העולם בנסיעה נגד השעון, דיוויד מילר הבריטי, שהשתמש בחומרים אסורים לאחר שמשטרת צרפת עצרה אותה לחקירה בעקבות פרשיית סמים בתוך קבוצתו ‘קופידיס’, המואשמת בסיפוק חומרים אסורים לרוכבים שלה.
שלושה רוכבים כבר הודו שנטלו חומרים אסורים ושניים ממנהלי הקבוצה התפטרו. הקבוצה אמורה להשתתף בטור דה פראנס אבל ללא מילר שהורחק מהתחרות. בנוסף, הורחק מילר גם מהנבחרת הבריטית לאולימפיאדה.

(דור) #9

הזוכה ב’פרולוג’ של ‘טור דה פראנס 2004’ הוא הרוכב השוויצרי פביאן קאנסלארה מקבוצת Fassa Bortolo שסיים את 6.1 הקמ בזמן של 6 דקות ו-50 שניות. הוא ילבש בקטע של מחר(מליאז’ לשרלואה- 195 קמ) את החולצה הצהובה. לאנס ארמסטרונג סיים שני, שתי שניות פחות מהשוויצרי.
יאן אולריך סיים במקום התשיעי בזמן של 7 דקות ו-2 שניות.

(בנדה) #10

ארמסטרונג לא יהיה גודל מאדי מרקס אפילו אם יקח גם השנה, אבל זו רק דעתי.

אני חושב שאחד מהצמד, יאן אולריך או איבאן מאיה, ינשל את ארמסטרונג מהתואר השנה.

ארי,
זו דעתך ויש לכבד אותה, אבל גם אדי מרקס, כיום חושב שאמסרונג טוב ממנו. לאו דווקא, בשל חמשת המירוצים הרצופים שכבר זכה, אלא יותר בשל העובדה, שלאחר מחלה כה קשה(סרטן האשכים), הוא הצליח להתגבר על מחלתו ולנצח בטור וחמש פעמים ברציפות. אדי מרקס היה ענק, בכל קנה מידה ועד היום יש שיאים בטור עצמו שטרם נשברו. הוא גם זכה בכל מירוץ אפשרי , פרט לטור עצמו כמו הג’ירו האיטלקי , מה שאמסטרונג אפילו לא ניסה(חלק מהטאקטיקה שלו לנצח בטור). למרות כל אלה, באם הוא לוקח את השישי ועוד ברציפות, אזי עם כל הערכה שלי לאדי, אמסטרונג מבחינתי וככל הנראה עוד רבים וטובים, בענף , יהיה הגדול מכולם.
השנה , לא רק אולריך ואיבאן מאיו, יהיו היריבים, העיקריים. המילטון(בעונה שעברה רכב עם עצם בריח שבורה משלבי התחרות הראשוניים, שבעיניי זה משהו בלתי נתפש, כאנושי), הררה ואולי גם סימוני האיטלקי, אם כי לגביו אני מסופק, יספקו את התחרות. חבל שבלוקי, שבעיניי הוא היה מועמד רציני מאוד, כבר בעונה הקודמת ונפצע בהרים, לא משתתף גם השנה, בשל פציעה.

על כל פנים, כפי שדור דיווח, היום כמעט ואמסטרונג, עמד על הפודיום. קשה לשפוט מהפרלוג, אבל אמסרונג, כהרגלו, יש לומר, נראה נחוש מאוד, אבל יש לנו עוד 20 ימי רכיבה ארוכים ומתישים, בהם יהיו תהפוכות רבות, ככל הנראה.

(oded) #11

מיתוס - אדי מרקס

אני רק רוצה להעתיק הנה הודעה של אמנוניה מהפורום הישן, כדי להראות מדוע הטענה של רקובה בזכות אדי מרקס אינה מופרכת מלכתחילה, בעבור מי שרק קורא את הדיון הזה ופחות מכיר את המיתוסים הקשורים בו (כפי שאתם רואים, מההודעה של בנדה ברורה ההערכה כלפיו - אם כי ההודעה של אמנוניה באה בתגובה להודעה שבה בנדה ניסה לטעון שמרקס הוא לא הגדול מכולם):

אדי מרקס??? איך אתה משווה בכלל??? האיש שזכה ב200 מרוצי אופניים בכל הקריירה, 5 טורים סהכ,כשבאחד מהם הוא זכה בגם בחולצה הצהובה, הירוקה, המנוקדת והלבנה, וזכה בששה קטעים באותו טור.

אין מה להשוות אותו לכל רוכב אחר בכלל.

מה גם, שלמרקס לא היתה אוזניה שבה הוא שומע איפה כולם, מה המרחקים שנותרו, מה כדאי לו לעשות, לא היה לו ייעוץ אלחוטי, לא היתה לו קבוצה חזקה כמו של ארמסטרונג, הוא זכה בטורים שלו בפערים של 9-10 דקות ולא 1:07, היו לו מתחרים אדירים פשוט כמו אוקאנה ולא יאן אולריך או חוסבה בלוקי (שכבודם במקומם מונח, כמובן…)

הוא באותם שנים בהם זכה בטור, זכה במקביל באליפות העולם נגד השעון, במיאוצי סן-רמו, בסן סבסטיאן קלאסיק, ב4 ג’ירואים איטלקיים סהכ, וכמובן באולימפיאדות.

עם כל הכבוד לסיפור האנושי, לאנס לא בא להשוואה בכלל מול הקאניבל.

ואני רק מוסיף לכם פה את הכרטיס שלו מהאתר של ל’אקיפ. לא צריך להבין בשביל להתרשם ממספר הזכיות (בשלבים בטור דה פראנס, במרוצים, במה שאתם לא רוצים):
http://www.lequipe.fr/Cyclisme/CyclismeFicheCoureur1989.html

(Recoba) #12

הנה, אני כבר התחלתי לדאוג שאני אאלץ לפרט את הישגיו של אדי מרקס. הוא היה רוכב מסוג אחר בתקופה אחרת, אבל הוא עדיין, לעניות דעתי (אותה, לשם שינוי, אני לא אדחוף במורד גרונכם), הגדול מכולם.

איך שכחתי את טיילר המילטון? :o

הוא קנה את עולמי בטור הקודם כשהוא רכב עם פציעה שהייתה משאירה את רוב האנשים במיטה.

(דור) #13

קטע מספר 1

הקטע הראשון בטור הוא הקטע שבין ליאז’ לשרלרואה(שתי הערים נמצאות בבלגיה). אורך הקטע הוא 202.5 קמ.

השידור היום ייחל בשעה 15:00 ביורוספורט ובערוץ הצרפתי FR2 כאשר בESPN יחל השידור ב16:30.

(דור) #14

למרות הגשם שלא הפסיק לאורך כל הדרך ניצח הרוכב האסטוני הותיק, יאן קריספאו (מקבוצתAG2R) את הקטע הראשון של הטור דה פראנס מליאז’ לשרלואה(202.5 קמ) בזמן של 4 שעות, 40 דקות ו-29 שניות. אחרי הגיע רובי מקיואין האוסטרלי מקבוצת LOTTO - DOMO ושלישי הגיע הנורווגי THOR HUSHOVD מקבוצת CREDIT AGRICOLE.

פביאן קנסלרה השוויצרי שזכה ב’פרולוג’ ממשיך להוביל בכללי והוא ילבש גם מחר בקטע מספר 2, את החולצה הצהובה. לאנס ארמסטרונג ממוקם שלישי בדירוג הכללי אחרי THOR HUSHOVD.

(Aceventura4444) #15

קיריפו הוביל את המירוץ בשלבים המוקדמים לפני כמה שנים אבל עדין לדעתי זאת הפתעה שהוא ניצח במירוץ של היום.
דרך אגב לא ראיתי את הקטע של היום אז מישהו מוכן להגיד לי איפה היו פטאקי וצ’יפוליני האיטלקים וזאבל הגרמני בסיומת של היום.
השנה פטאקי בשוט מדהים בספרינטים האחרונים ושנה שעברה הוא ניצח ב4 או 5 קטעים.
אני אישית בעד אולריך למרות הערצתי ללאנס אמסטרונג וליכולות המדהימות שלו.
אולריך רוכב מצוין והשנה הוא ניראה נהדר אבל כרגיל הבעיה שלו היא אחת והיא לאנס אמסטרונג.

(דור) #16

פטאקי סיים 8, זאבל סיים 9 וצ’יפוליני סיים 38. אוליך וארמסטרונג אגב, סיימו במקומות 32 ו- 48 בהתאמה.

(דור) #17

קטע מספר 2

הקטע השני של הטור דה פראנס יהיה משרלרואה לנמור(עדיין בבלגיה) ואורכו 197 קמ.

רוב השטח הוא מישורי לכן לא נראה שתהיה בעיה קשה לרוכבים. מזג האוויר היום אמור להיות רגוע לעומת אתמול וללא גשמים חזקים.

מי לובש את?
החולצה הצהובה: השוויצרי פביאן קנצ’לרה מקבוצת FASSA BORTOLO.
החולצה הירוקה: הנורווגי ת’ור האושבד מקבוצת CREDIT AGRICOLE.
החולצה המנוקדת: האיטלקי פאולו בטיני מקבוצת QUICK STEP - DAVITAMON.

(Recoba) #18

רובי מקיואן לובש את הירוקה ואת הצהובה אחרי השלב השלישי בין ווטרלו לוסקאל.

הוא מוביל את הטור בשניה אחת, ארמסטרונג נמצא בפיגור של 16 שניות.

מאיו נפל במהלך השלב (לא ראיתי את התוצאות המספריות הסופיות, אבל הפיגור של הקבוצה שלו מאחורי הפלוטון הראשון היה לא קטן, אחרי שהUS POSTAL החלו ללחוץ על הדוושה, שניאה לאחר הרגע בו הוא נפל).

(שי) #19

פער של 16 שניות הוא סביר במירוץ נגד השעון של ארמסטרונג?

מתי ההרים מתחילים?

(Aceventura4444) #20

חברה ההיתמקדות בלובש החולצה הצהובה בינתיים היא שולית לגמרי.
הקטעים המישוריים הם הקטעים של הספרינטרים ובהם החולצה הירוקה היא החשובה בינתיים כי פה הספרינטרים מקבלים את רוב הנקודות כי הפלטון מגיע תמיד ביחד.
מה שאותי מפתיע בינתיים זה שפיטאקי עדין לא זכה בשום קטע כי אחרי 5 זכיות (של קטעים) במירוץ של שנה שעברה וג’ירו נהדר השנה עם 8 ניצחונות אז חשבתי שהוא יתפוצץ בטור של השנה.
לדעתי זאבל יהיה שוב בסופו של דבר לובש החולצה הירוקה כי פטאקי יפרוש בהרים כמו בשנה שעברה.
לגבי המוביל הכלל אז כל העינין עדין שולי והדבר הבולט היחיד הוא שמאיו הספרדי נפל היום והפסיד זמן יקר.
מאיו ניראה נהדר השנה ונקווה שיחזור בהמשך.