Money, money, money :: על הפייר פליי הפיננסי

(קפה קולומביה) #162

אתה לא ענית על השאלה ולמעשה הבאת מקורו תהייה נוספת על כלכלת הכדורגל.

השאלה היא איך קבוצה בינונית או אפילו בינונית+ יכולה לעקוף קבוצת ענק כלכלית לאחר הצלחות ספורטיביות.

משהו בתוכי מרגיש לא הוגן אם ריאל מדריד תעשה יותר כסף מולנסיה גם אם 15 שנה מדריד תדשדש בצמרת תחתונה בספרד, תודח בשמינית הגמר בזמן שולנסיה תזכה באליפויות, תילחם על האליפות ותגיע לשלבים הגבוהים באירופה.

השאלה היא האם וכמה קבוצה כמו ולנסיה יכולה להשתוות לריאל מדריד? כמה היא צריכה להצליח יותר ספורטיבית?
הרי ריאל מדריד גם עם כשלונות מקצועיים רצופים וניהול גרוע ביותר תכניס סכומים גדולים מאוד, אולי אפילו הכי גדולים בעולם, אז איפ והאם יש תקוה למועדונים הקטנים יותר להעלות שלב כלכלית(ולא רק לשנים ספורות)?

(לייזר) #163

[QUOTE=קפה קולומביה;935178]אתה לא ענית על השאלה ולמעשה הבאת מקורו תהייה נוספת על כלכלת הכדורגל.

השאלה היא איך קבוצה בינונית או אפילו בינונית+ יכולה לעקוף קבוצת ענק כלכלית לאחר הצלחות ספורטיביות.

משהו בתוכי מרגיש לא הוגן אם ריאל מדריד תעשה יותר כסף מולנסיה גם אם 15 שנה מדריד תדשדש בצמרת תחתונה בספרד, תודח בשמינית הגמר בזמן שולנסיה תזכה באליפויות, תילחם על האליפות ותגיע לשלבים הגבוהים באירופה.

השאלה היא האם וכמה קבוצה כמו ולנסיה יכולה להשתוות לריאל מדריד? כמה היא צריכה להצליח יותר ספורטיבית?
הרי ריאל מדריד גם עם כשלונות מקצועיים רצופים וניהול גרוע ביותר תכניס סכומים גדולים מאוד, אולי אפילו הכי גדולים בעולם, אז איפ והאם יש תקוה למועדונים הקטנים יותר להעלות שלב כלכלית(ולא רק לשנים ספורות)?[/QUOTE]

Arsenal

(BigBird) #164

החלטת על אופ"א"פייר פליי כלכלי" עברה פה די באלם, בעצם בכל העולם. זו החלטה שיכולה לשנות את פני הכדורגל האירופאי, ונראה לי שצריך להתייחס אליה.

ציטוט:

[LEFT]“After a phased implementation over three years (2010, 2011, 2012), the main cornerstone of the regulations, the ‘break-even requirement’, enters into force for the financial statements of the reporting period ending 2012, to be assessed during the[B] 2013-14 UEFA club competitions season[/B].”

[RIGHT]עיקרי ההחלטה:

1. על מועדונים ייאסר להוציא יותר כסף ממה שהם מכניסים בתקופת זמן נתונה.
  2. איסור על עיכוב תשלומים ומשכורות למועדונים אחרים, מועסקים, רשויות סוציאליות ורשויות מס.
  3. מתן צפי כלכלי על מנת לוודא שקבוצות יכולות לעמוד בהיתחייבויותיהן.
  4. אין איסור על קבוצות להיות בחובות. יחד עם זאת, יש הגבלות על גובה ואופי החוב. הלוואות שיילקחו על מנת לכסות חוב לא “ייחשבו”, ורף גובה החוב, נכון להיום, נקבע על 50 מיליון יורו.

קבוצות שלא יעמדו בקריטריונים הללו, לא יורשו לשחק במפעלי אופ"א. ההשעיות, אם תהיינה כאלה, תתחלנה מעונת 2014-2015.

כל העסק עדיין לא ברור לגמרי, ומן הסתם יש הרבה פרשנויות לחוקים החדשים. אבל קבוצות צריכות להתחיל לקחת את העיניין בשיקולים הכלכליים שלהם.

מי הקבוצות שצריכות לדאוג?

1. קבוצות המנוהלות בהפסד. ליברפול ומנצ’סטר יונייטד כדוגמאות בולטות.
  2. קבוצות ששכר השחקנים שלהם גבוה מאוד.
  3. קבוצות המעכבות תשלומים לרשויות המס במדינותיהן.

אופ"א ופלטיני התחילו לגלגל פה כדור שלג שהיום נראה קצת מגוחך - מי יעז להשעות את מנצ’סטר יונייטד או ריאל מדריד למשל? יחד עם זאת, אי אפשר לזלזל במשמעויות ההחלטה הזו.

[/RIGHT]
[/LEFT]

(#4) #165

הפרמיירליג לא עוברת את מבחן הפייר-פליי הפיננסי

ערכתי חיפוש קצר ולא הצלחתי למצוא שום התייחסות רשמית של ה G-14 לגבי העניין. יהיה מאוד מעניין לראות את התגובה שלהם.

כך או כך, ההשלכות של הצעד הזה של אופ"א תבאנה לרעידת אדמה בכדורגל האירופי, ואולי העולמי. המועדונים הגדולים בעולם כבר לא סתם מועדוני כדורגל, אלא אימפריות עסקיות-כלכליות לכל דבר ועניין - ואני לא מחדש פה לאף אחד. לאור זאת, אי ציות שלהם לחוקים החדשים של אופ"א לא ממש יפיל אותי מהכסא.

בכל אופן, בקרוב נראה אם לחוקים האלה יש שיניים מספיק חזקים או לא. מישהו אמר סופר-ליג?

(רוני) #166

ובינתיים, הבי.בי.סי. מפרסם את הוצאות השכר שמוציאים המועדונים הבכירים באנגליה בעונה שלפני האחרונה (08/09).

Chelsea - [B]£167m[/B] (£172m)
Man Utd - [B]£123m[/B] (£121m)
Liverpool -[B] £107m[/B] (£90m)
Arsenal -[B] £104m[/B] (£101m)
Man City - [B]£83m[/B] (£54m)

• בסוגריים מצויין הוצאות השכר שנה לפני (07/08).

צ’ילסי בטופ בפער גדול מאוד מיונייטד.
יש לשים לב שהוצאות אלו גדלו בעונה האחרונה עם הצטרפותם של השייח’ים למנצ’סטר סיטי.

זה פשוט לא היגיוני כל הסכומים הנ"ל.

(BigBird) #167

רוני הסכומים הללו אינם כאלה דימיוניים.

אם נשווה את ה 160 מיליון של צ’לסי לדוגמא (230 מיליון דולר) לענפי ספורט מובילים בארה"ב, סה"כ השכר בלייקרס למשל הוא כ 93 מיליון דולר, בוסטון 83. אלה פחות או יותר סדרי הגודל, וזה ל 14-15 שחקנים, בקושי חצי סגל של קבוצת פרמיירליג. ב NFL ממה שמצאתי השכר הכולל נע באיזור ה 100-140 מיליון דולר לעונה.בבייסבולזה מגיע גם ל 200 מיליון דולר.

אפשר גם להשוות את השכר של המרוויחים הגדולים ביותר. אם אינני טועה השכר הגבוה באנגליה לשחקן הוא כ 140 אלף לי"שט לשבוע, כ 201 אלף דולר שהם כ 10 מיליון דולר לשנה. הכוכבים הגדולים ב NBA, MLB ו NFL מרוויחים כפול לפחות. אני לא יודעת אם המספרים שציינתי הם לפני\אחרי מס, אבל על פניו נראה שלפחות ברמת השכר של הכוכבים הגדולים אנגליה עוד בפיגור.

צריך להשוות כמובן גם את ההכנסות ולבדוק אם פרופורציונית באנגליה משלמים יותר מאשר בענפים הנ"ל. בלי זה ההשוואה לא אומרת הרבה, אבל אין לי זמן לחפש את הנתונים הללו.

============================================================

השוואה מעניינת שנתקלתי בה בשיטוטיי היא היחס במשכורות בין הקבוצות העשירות העניות בליגות שונות.

ליחצו כאן.

לפי המחקר הזה, בליגה האנגלית היחס בין הקבוצה עם רמת השכר הגבוהה ביותר (נניח צ’לסי) לנמוכה ביותר (נאמר האל, סתם לדוגמא) הוא 7.02. כלומר צ’לסי מוציאה פי 7 יותר מהאל.

היחס השיוויוני ביותר הוא ב NFL: 1.86.
מקום שני NBA עם יחס של 2

בליגה האיטלקית היחס עומד על 15.4. הליגה הספרדית לא מופיעה אבל קל לשער מה היחס בין ברצלונה\ריאל לחרז.

(רוני) #168

[quote=BigBird;940086]רוני הסכומים הללו אינם כאלה דימיוניים.

אם נשווה את ה 160 מיליון של צ’לסי לדוגמא (230 מיליון דולר) לענפי ספורט מובילים בארה"ב, סה"כ השכר בלייקרס למשל הוא כ 93 מיליון דולר, בוסטון 83. אלה פחות או יותר סדרי הגודל, וזה ל 14-15 שחקנים, בקושי חצי סגל של קבוצת פרמיירליג. ב NFL ממה שמצאתי השכר הכולל נע באיזור ה 100-140 מיליון דולר לעונה.בבייסבולזה מגיע גם ל 200 מיליון דולר.

אפשר גם להשוות את השכר של המרוויחים הגדולים ביותר. אם אינני טועה השכר הגבוה באנגליה לשחקן הוא כ 140 אלף לי"שט לשבוע, כ 201 אלף דולר שהם כ 10 מיליון דולר לשנה. הכוכבים הגדולים ב NBA, MLB ו NFL מרוויחים כפול לפחות. אני לא יודעת אם המספרים שציינתי הם לפני\אחרי מס, אבל על פניו נראה שלפחות ברמת השכר של הכוכבים הגדולים אנגליה עוד בפיגור.

צריך להשוות כמובן גם את ההכנסות ולבדוק אם פרופורציונית באנגליה משלמים יותר מאשר בענפים הנ"ל. בלי זה ההשוואה לא אומרת הרבה, אבל אין לי זמן לחפש את הנתונים הללו.[/quote]

שרון, כשאני בא להשוות את השכר שמוציאים מועדני כדורגל על שחקני כדורגל, מן הסתם אני מסתכל יותר על שחקני כדורגל אחרים מאותו ענף ולא על ענפים אחרים.
זה נכון שבספורט האמיריקאי הסכומים [B]הרבה[/B] יותר גדולים (ב- NBA וב- MLB משחקים בממוצע פעם כל 48 שעות), אבל בעולם הכדורגל אין שום מדינת כדורגל שמתקרבת להוצאות השכר שמחלקים באנגליה. וזה מה שתמוה בעיניי.

יכולים להיות המון סיבות לכך :
[ul]
[li]שחקנים יותר טובים נמצאים בפרמייר ליג.[/li][li]זכויות שידור.[/li][li]ספונסרים מובילים מעדיפים את אנגליה.[/li][li]אוליגרכים גם כן.[/li][/ul]ועוד 101 סיבות.

אבל, ההייפ שמקבלת הפרמייר ליג בשש השנים האחרונות פוגע מאוד בהוצאות שקבוצות מצטרכות להוציא על שחקניהם. את התוצאות להייפ הזה אנחנו רואים עכשיו. יונייטד בקבר, ליברפול בדרך לשם, לידס ופומפי התפרקו והגרוע מכל עוד לפנינו.

(BigBird) #169

רוני השכר באנגליה גבוה מאוד כי ההכנסות שם גבוהות מאוד. באותה מידה השכר בברצלונה, אינטר וריאל הוא גבוה. איפה שיש יותר כסף משלמים יותר. באנגליה גם קבוצות שאינן בטופ של הטופ מרוויחות הרבה מאוד, והמספרים בהתאם.

השכר הגבוה כשלעצמו איננו רע, אם הוא מגובה בהכנסות מתאימות. ואצל רוב הקבוצות יש הכנסות כאלה. הבעיה היא שלקבוצות רבות יש אבן כבדה שקשורה לצווארם, תוצאה של בצע כסף וחוקים מתירניים מדי.

הדו"ח שהבאת מצביע בהחלט על מגמה מדאיגה של עליה בשכר שהיא תלולה יותר מעליה בהכנסות. וזה כמובן מסוכן.

אני מקווה שהרוח הנושבת ממשרדי אופ"א והקו שמוביל פלטיני יתחילו תגובת שרשרת בהתאחדויות הכדורגל ובמיוחד באנגליה שתחייב יותר שפיויות מצד המועדונים. יחד עם זאת, קבוצות הכבולות כיום לחובות כבדים בגלל הבעלים ה$$@$%@%@ (יאנקים בשבילך, שמייכל :slight_smile: ) יצטרכו למצוא פיתרון דרמטי בהרבה מסתם קיצוץ קל בשכר.

(רוני) #170

וזה בעיקר מה שמדאיג אותי.

אני לא מסתכל על השכר של השחקנים כמספר כזה או אחר, אלא על המגמה שמתפתחת פה. אנחנו כבר שנים במגמת עליה בלתי נשלטת בשכר השחקנים. אומנם גם ההכנסות בצד השני עולות, אבל האם קצב הגידול בהכנסות שווה לקצב הגידול בהוצאות השכר? לא בהכרח. וזה הסיכון פה.

רק מחצית מקבוצות הפרמייר ליג השיגו רווח תפעולי. השאר רשמו הפסדים כבדים.

ולנשוא אחר :
ציטטתי לפני כמה זמן מהבי.בי.סי. דו"ח שמראה שחובות קבוצות הפרמייר ליג מהווה קרוב ל- 60% מהחובות של כלל הקבוצות האירופאיות. וזה נתון שלא מתקבל על הדעת.

(BigBird) #171

עיניין החובות הוא לא חד משמעי. אין דין החוב של ארסנל או צ’לסי כדין החוב של ליברפול ויונייטד.
גם החובות של קבוצות ממדינות אחרות הם מעורפלים: לייזר הביא קישור למאמר שבין היתר דן בחוב של ברצלונה. תלוי איך בוחרים להתסכל עליו, החוב נע בין 40 מיליון ל 400 מיליון.

ככלל, הפרמיירליג נעה במסלול מסוכן. אני לא יודעת אם היא במצב גרוע יותר מספרד ואיטליה. באנגליה המספרים גבוהים יותר כי זה שוק גדול יותר. בספרד השוק קטן יותר אבל יש שם יותר קבוצות בצרות. כמובן שצרות של אחרים לא צריכות לנחם.

(לייזר) #172

חובות הליגה הספרדית גדולים יותר מאלו של האנגלית ופרט לגרמניה אני לא מכיר ליגה רצינית שבה מאזן ההכנסות\הוצאות עדיף על הפרמיירשיפ.

(Azzurro) #173

מה שלא ברור מהחוק הזה הוא מה יהיה עם הקבוצות הקטנות שחיות על השקעה מינימלית של הבעלים, כמו באיטליה? אם הן מפסידות, דינן יהיה ירידת ליגה ודאית עם החוק הזה.

(BigBird) #174

לא ראיתי משהו בתקנות ה"פייר פליי כלכלי" שאוסר על השקעת כסף ע"י הבעלים בקבוצה, או כיסוי החובות של הקבוצה ע"י הבעלים. אני מניחה שכל עוד ההשקעה של הבעלים היא במסגרת ההכנסות המדווחות, זה יהיה קביל.

יש מקרים כמו צ’לסי בהם ההשקעה של הבעלים היא ע"י הלוואה (לא ברור לי למה). אני מניחה שזה מקרה בעייתי שבו אופ"א עשויה לדרוש הבהרות או הסדרים מסויימים בתנאי ההלוואה.

אגב STEVE NASH: אופ"א תדרוש את כל הדברים הללו “רק” מקבוצות שהעפילו למפעלים אירופאיים.

(monis) #175

[U][B]האם הגברת הזקנה נולדה מחדש?[/B][/U]

[B]17/10/2010[/B] 		
	[B] 			סקירה רצינית ומקיפה ביותר שהופיעה בשפה העברית בהקשר למצב  הפיננסי של  יובנטוס, המראה את הדרך המופלאה שעשה המועדון בחזית הפיננסית  מפרשת  הקאלצ'יופולי של שנת 2006 ועד לימים אלו ממש. 		[/B]
	 			[B]מאת: עידן וולר[/B] 		

חברים, אין אוהד יובנטוס שלא ימצא עניין בכתבה החדשה של עידן. נכון, היא ארוכה. נכון, יש בה מושגים בכלכלה שצריך להבין. אבל גם נכון שהיא מלאה במידע חיוני ביותר להבנת התהליכים שמתקיימים ביובנטוס בשנים האחרונות. אני בטוח שגם מי שלא אוהד את יובנטוס, יכול למצוא עניין רב בכתוב.

האם הגברת הזקנה נולדה מחדש? / מאת עידן וולר

(לייזר) #176

http://www.monocle.com/monocolumn/2010/10/21/the-empty-stadiums-south-africas-white-elephants/

אירוח תחרות בינלאומית כלשהי הוא לעיתים נדירות מאוד דבר משתלם. מישהו זוכר את דרא"פ?

(BigBird) #177

אתר וואלה יוצא בסדרת מאמרים במלאות 15 שנים למהפכת בוסמן.

חלק א
חלק ב

בוסמן בסה"כ ביקש את הגנת בית המשפט מקבוצתו שניצלה וסחטה אותו. בלי שהתכוון, הוא חולל מהפכה בספורט האירופי. מהפכה שכנראה הייתה מתרחשת בכל מקרה, אבל לעד תהיה מזוהה איתו.

[B][COLOR=Purple]ההשלכות הישירות הבולטות של מאבקו של ג’ון בוסמן:

[/B][/COLOR]
[B]1. מעבר בין קבוצות בתום חוזה:[/B]
לפני בוסמן: השחקן יכל לעבור רק אם הקבוצות הסכימו בינהן, בלי קשר לאם חוזה השחקן בקבוצת האֵם בתוקף או לא.
אחרי בוסמן: מתוקף חופש העיסוק, שחקן כדורגל באיחוד האירופי יכול לעבור מקבוצה לקבוצה בתום חוזהו באופן חופשי וללא תמורה. בית המשפט קבע שתשלום עבור שחקן בתום חוזהו איננו חוקי.

[B]2. הגבלה על מספר הזרים:[/B]
לפני בוסמן: שחקן זר נחשב לשחקן שאינו אזרח המדינה אליה שייך המועדון בו הוא משחק (פחות או יותר, לא בטוחה לגבי המינוח “אזרח”). בכל מדינה הייתה נהוגה הגבלה על מספר הזרים.
אחרי בוסמן: כל האיחוד האירופי נתפס כ"מדינה אחת". לפיכך, אין הגבלה על מספר השחקנים מהאיחוד האירופי שקבוצה יכולה להחזיק. ההגבלות חוקיות רק לגבי שחקנים מחוץ לאיחוד האירופי.

[B]
השלכות עקיפות:
===========[/B]
(פרשנות אישית שלי)
1[U][B]. גידול שחקנים צעירים:[/B][/U]
כיוון שאין הגבלה על מספר השחקנים מהאיחוד שקבוצה יכולה להחזיק, קבוצות בעלות אמצעים יכולות לכלול באקדמיות שלהן שחקנים צעירים מכל רחבי האיחוד. כך הונחתה מכת מוות על איאקס כשבמקום שתגדל שחקנים צעירים ותמכור אותם לכשהגיעו לבוגרים, השחקנים “נלקחים” ממנה ומשכמותה בגיל צעיר בהרבה.

2[B]. איבוד זהות לאומית: [/B]
אינטר עם 11 זרים, ליברפול עם קומץ אנגלים, ארסנל רב לאומית ורק הפועל ת"א מייצגת את ישראל… :-). לא לכולם זה מפריע - הרי העולם משתנה ואם BB יכולה לעבוד באוסטרליה ו PP ללמוד בשלל אונברסיטאות באירופה וארה"ב, למה כדורגל צריך להיות שונה? אבל יש מי שמוצאים בכך טעם לפגם.

[B]3. פגיעה בנבחרות לאומיות בליגות חזקות:[/B]
שנוי במחלוקת. האם העובדה שאיטליה ואנגליה גרועות ברמת הנבחרות היא תוצאה של ריבוי הזרים בליגות שלהן? ספרד מצליחה מאוד, אבל נבחרת ספרד מבוססת על המשתלה החזקה בעולם.

[B]4. סחטנות שחקנים:[/B]
בוסמן ביקש לעצמו זכות, כמו כל שכיר, לעבור מקום עבודה ולקבל שכר הוגן, בהתאם לערכו. מה שהחוק עשה, כפי שהדגים היטב ווין רוני, הוא לתת לשחקנים כוח רב ואפשרות לסחוט את המועדון.

5[B]. האמרת מחירי כרטיסים:[/B]
כיוון שקבוצות צריכות לשלם יותר לשחקנים אחרת יברחו, המשכורות עלו פלאים. כמובן שהן עלו גם בגלל הכנסות אדירות: חשיפה טלוויזיונית מוגברת, הכנסות ממרצ’נדייז מטופשים ושווקים בינלאומיים. אבל כל אלה לא היו אמורים להשפיע על מחיר הכרטיס, אם קבוצות היו חיות במסגרת ההנסות שלהן. אבל בגלל החשש , שאם לא תשלם לשחקן משכורת שמנה הוא יברח בסוף החוזה בלי שהקבוצה תראה יורו אחד, קבוצות אנוסות לפעמים להיכנע לדרישות שכר מופרזות. העליה התלולה במשכורות השחקנים מקבלת ביטוי במחירי הכרטיסים.

[B]6. הגדלת הפערים ברמת הקבוצות:[/B]
כשקבוצות צמרת יכולות גם לקחת שחקנים בגיל צעיר וגם יכולות לפתות שחקנים לעבור אליהן מכל רחבי האיחוד, הפערים הולכים וגדלים. הפערים הללו הם כמובן תוצאה של כסף בראש ובראשונה ותמיד תהיינה עשירות יותר ופחות. אבל כפי שהוסבר לעיל, החוקים החדשים נותנים יותר אפשרויות לקבוצות על לקחת שחקנים מקבוצות דרג ב’.

[B]מה קורה כיום:

[/B]אופ"א והתאחדויות כדורגל מנסות להילחם בכמה מהבעיות שיצרו החוקים החדשים (בני 15, במחילה).

1. אופ"א מקדמת את המיזם של פייר פליי כלכלי. המיזם הזה הוא לאו דווקא תוצר של חוקי בוסמן אלא של פערים כלכליים הולכים וגדלים, של רכישות ממונפות המכניסות קבוצות לקשיים כלכליים ונותנות לאחרות יתרון לא הוגן.

2. אנגליה החלה את החוק של חיוב קבוצות להחזיק X שחקנים בסגל שהם “תוצרת בית”.

דעתכם? מה להשאיר, מה לשנות? האם הפרשנות האישית שלי מוסכמת עליכם?

(Corwin) #178

נושא מאוד מעניין, חוק בוסמן. אין לי יותר מדי זמן להתחיל להתפלסף על כל הנקודות שהזכרת, שרון (לגבי רובן ככולן אני מסכים איתך), לי אישית הדבר שהכי מפריע הוא הנקודה החמישית שהזכרת - סחטנות השחקנים. ויין רוני השנה הוא דוגמא נהדרת - שחקן שפשוט רוצה יותר כסף, ומחזיק את המועדון כבן ערובה. ומשיג בסופו של דבר את מה שהוא רוצה. אם אין משא ומתן עם טרוריסטים אפילו אם הם מחזיקים בני ערובה (תיאורטית לפחות), גם במקרה הזה, לשחקנים יש יותר מדי כוח (כמובן שאני לא משווה את ויין רוני לטרוריסט, אך הנקודה צריכה להיות ברורה).

הבעיה כיום היא שהמועדונים - שנפגעו רבות מהמצב - גם נהנים מהמצב. אם ויין רוני (נניח) רוצה לעבור לריאל מדריד (נניח) ומחזיק את מנצ’סטר יונייטד כבת ערובה, אז מנצ’סטר יונייטד נפגעת - אבל ריאל מדריד מרוויחה. שנה אח"כ, יכול להיות מצב שונה - שחקן של ריאל מדריד שרוצה לעבור ועושה בעיות, ואז ריאל נדפקת, אבל קבוצה אחרת נהנית. לכן, המועדונים לא נלחמים בתופעה (למרות הנזק שהיא עושה), מכיוון שמהכיוון השני היא גם תורמת להם. אם כל המועדונים היו מסכימים (באוטופיה, כמובן שזה לעולם לא יקרה) יחד שלא להיכנע לסחטנות שחקנים, דהיינו, בדוגמא הקודמת, ריאל מדריד מוותרת על האופציה לקנות את רוני כדי שמנצ’סטר לא תצטרך להיכנע לסחטנותו, ואז עונה אח"כ כשהיגוואין דורש לעזוב (נניח) אז קבוצה אחרת שרוצה אותו מוותרת כדי שריאל לא תיכנע לסחטנות, כל המועדונים יחד היו יכולים להוריד מאוד את כוחם של השחקנים. אבל הרי זה לא יקרה - מועדונים כועסים כשהם מפסידים מהעניין, אבל מצד שני ממהרים מאוד להרוויח מהעניין כשהם יכולים לקנות שחקנים הרבה יותר בקלות, לפעמים ברווח כספי עצום, לפעמים אף בחינם.

לגבי החוקים העתידיים של UEFA - יש עוד לחכות ולראות איך זה באמת יבוצע. הרעיון הבסיסי הוא מהפכני - גם מבחינה כלכלית (חובות וכו’) וגם מבחינה מקצועית (הגבלה על שחקנים שלא גדלו במועדון), אך גם אם תצא לפועל לפי התכנית, היא לא מטפלת בכל הבעיות - מועדונים גדולים פשוט יקנו שחקנים יותר צעירים, מוקדם, יגדלו אותם, ובכך בעצם ימנעו מהמועדונים הקטנים יותר אפילו כמה שנים קצרות של יכולת גבוהה מאותם שחקנים צעירים מוכשרים. ברסה כמובן כבר עושה את זה - מסי ואינייסטה הם דוגמא לשחקנים צעירים מוכשרים שהובאו מקבוצות אחרות מוקדם. בכל מקרה, המהפכה הזו תשנה את המשחק הכלכלי ואת חוקי שוק השחקנים, ויהיה מעניין לראות אלו מועדונים יצליחו להתמודד טוב יותר עם המצב החדש - חלקם מוכנים טוב יותר כבר מהיום, חלקם הרבה פחות.

(nadav92) #179

http://www.sport5.co.il/HTML/articles/Article.1665.92610.html

המגזין הבלגי “ספורט” הכין דירוג של 50 הכדורגלנים המשתכרים הכי הרבה בעולם.

5 הכדורגלנים המשתכרים בעולם:

1. כריסטיאנו רונאלדו (ריאל מדריד, 12)
  2. וויין רוני (מנצ’סטר יונייטד, 11.5)
  3. ליונל מסי (ברצלונה, 11)
  4. יא יא טורה (מנצ’סטר סיטי, 10.8)
  5. סמואל אטו (אינטר, 10.5)

(EricTonyTrunks) #180

מישהו יכול במקרה לתת לי הסבר קצר על החובות של יונייטד (איך הגיעו לחובות, מה ההכנסות השנתיות שלהם, ולמה הבעלים לא רוצה למכור וכו’)

(monis) #181

[B]אתמול באסיפת בעלי המניות של יובנטוס הוחלט על הזרמת כספים למועדון הן למרקאטו, הגדלת ההון העצמי, כיסוי גרעונות כתוצאה מאי ההעפלה לליגת האלופות וכמובן גרעון שנובע מחריגה בתקציב בניית האיצטדיון החדש שבעונה הבאה יובנטוס תחל לשחק בו.[/B]

לפני שארשום מה סוכם, ארצה רק לציין שיובנטוס נשלטת ע"י חברת EXOR ששייכת למשפחת אניילי שמחזיקה ביובנטוס זה 89 שנים, חברת EXOR היא חברת האחזקות של משפחת אניילי והנשיא שלה או ג’ון אלקאן בן ה 35 ונכדו של ג’יובאני אניילי, נשיא יובנטוס שהוא גם הבעלים של EXOR, אנדראה אניילי בן ה 36 הוא בנו של אמברטו אניילי אחיו של ג’יובאני.

הנה האחזקות של חברת EXOR מלפני כשנה, שווי האחזקות שלה שווה ל 10 מליארד יורו. והחברה פועלת בתקופה האחרונה להשקעות חדשות בארה"ב וגם מנסה לרכוש את זכויות סבב הפורמולה 1.

חברת EXOR מחזיקה ב 60% ממניות יובנטוס, 7.5% היו בחזקת חברת LAFICO הלובית של משפחת קדאפי, וכעת ה 7.5% מוקפאים ע"י האיחוד האירופי. שאר המניות מוחזקות ע"י הציבור.

[U][B]- ההחלטות באסיפה אתמול:[/B][/U]

• יובנטוס תקבל 70ME בתור הלוואת בעלים מחברת EXOR שיוחזרו ב 30/12/2011. כל הסכום הזה יהיה מיועד למרקאטו בנוסף לכסף שיובנטוס תקבל ממכירת שחקנים, לפי ההערכות יובנטוס תחזיק בתקציב מרקאטו של 100ME.

• חברת EXOR הציעה לרכוש את ה 7.5% שמוקפאים ע"י האיחוד האירופי בשווי של 9ME.

• יובנטוס תקבל בחודש אוקטובר הקרוב הזרמה בשווי 120ME להגדלת ההון העצמי של המועדון, הסכום הזה הוא חלק מתוכנית פיננסית עד לעונת 2013/14. כשאחרי סיום העונה תיבחן שוב הזרמת כסף ליובנטוס אם יהיה צורך בכך, למרות שאלקאן ואניילי ציינו שלאור תקציב המרקאטו שמיועד לעונה הזו יובה תבצע מרקאטו מרשים ותתחיל להרשים מקצועית ולא תצטרך עוד כסף מהבעלים מלבד הפעם הזו הודות לרווחי האיצטדיון הצפויים.

• יובנטוס תציג ב 30/6 הפסד מהעונה הזו בשווי של 65ME כתוצאה מאי ההעפלה לליגת האלופות וגם בגלל חריגה בתקציב בנית האיצטדיון.

• לפי SKY 24 הגרעון של יובנטוס מסתכם ב 120ME.

• הרווחים הצפויים מהאיצטדיון לעונה הזו שהיא הראשונה לו נאמדים ברווחים של 45ME.

• אלדו מאצייה שהיה סמנכ"ל הכספים של פיאט וגם של חברת EXOR אושר שיהיה מעתה מנכ"ל יובנטוס במקומו של ז’אן קלוד בלאן שכעת יהיה אחראי רק על פרוייקט האיצטדיון ויסיים את תפקידו בחוד ספטמבר, אולם הוא ימשיך להיות חבר דריקטריון יובנטוס. בלאן הוא האבא של פרוייקט האיצטדיון והמתחם המסחרי שמסביב + הפארק.

• יובנטוס תשוב לקיים את עצמה מעצמה מבחינת השקעות במרקאטו כמו שהיה עד לעונת 2005/06 בה הורדה ליגה.

• בחודש נובמבר יובנטוס תנפיק מניות לציבור בשווי 40ME כשהמטרה היא שאוהדים של יובנטוס שהם חברי מועדון ירכשו את החבילה שתוצע להנפקה. לפני ההנפקה תעשה הערכת שווי מחודשת ליובנטוס לאחר שיכלל לראשונה בה האיצטדיון החדש.

• אתמול אושרה גם תוכנית עבודה עד לעונת 2015/16, התוכנית כוללת את כל האלמנטים שקשורים במועדון, מקצועית, כלכלית, שיווקית, איצטדיון, זכיות ועוד. אניילי ואלקאן אמרו אתמול שהתוכנית הזו משמעותה שהם רוצים שיובנטוס תהיה המובילה בעולם הכדורגל.