Money, money, money :: על הפייר פליי הפיננסי

(San Sunny) #396

החלום שלי הוא שיהיה ניתן להחתים שחקנים על חוזה לעונה אחת בלבד. ככה לא נצטרך לראות את כל סכומי הכסף המטורפים שנשפכים בהעברות פסיכיות, בכל הרמות. יש אסקלציה במחירים מדי שנה, בקצב הרבה יותר גבוה מהאינפלציה העולמית והאירופית. זה נותן המון כוח למועדונים עם כסף, וכמובן, פוגע בהמון שחקנים שחתמו על חוזה למספר עונות ורוצים לעבור - תראו כמה שחקנים נדפקים בקבוצה שהם לא רוצים להיות בה יותר. אפילו מנכ"לים של חברות גדולות לא כבולים ככה לעבודה שלהם. סך הכול מדובר ב"להתפטר" ולחתום על חוזה עבודה חדש במקום אחר. רק בספורט התחילו להצמיד תוויות מחיר לבני אדם.

הבעיה שעלולה להיווצר, כמו שנכתב כבר, זה המשכורות. אם יהיה כל כך הרבה כוח לשחקנים, שהם יוכלו לעזוב את המועדון כבר אחרי עונה אחת מוצלחת, איך המועדונים יוכלו להבטיח שיישאר? רק על ידי הצעת משכורת מפתה מאוד. עדיין המועדונים העשירים יהיו חזקים ויוכלו להציע משכורות גבוהות לשחקנים שלהם. מצד שני, זה לא מה שקורה בשוק עבודה נורמלי? אנשים משכילים מישראל לא עוברים לארצות הברית כי משלמים שם טוב יותר, בין היתר? אז אמנם ייוותרו הפערים בין מועדונים עשירים לפחות עשירים, אך לפחות המצב יהיה יותר הוגן וצודק, בעיניי, כפי שקורה בשאר מקצועות שאינם ספורט.

אולי צריך salary cap כמו בליגות האמריקאיות, אבל זה קשה כשיש כל כך הרבה מועדונים בכל כך הרבה ליגות.

(Lukaku) #397

ונניח שמבטלים את סכומי ההעברות.
איך זה בדיוק יבטל את “אי השיויון” לטענתם? איך זה יגרום לשחקנים הגדולים לא להישאר באליטה של אותם כמה מועדונים?
המועדונים החזקים הם גם משלמי השכר הגבוהים ביותר, אז מה ישתנה חוץ מקפיצה מטורפת במשכורות?

וכאילו הם כבר לא מרוויחים סכומים מגוחכים, מה עם הגבלת שכר? או שזה פחות מפריע לארגון השחקנים?

(Dovi) #399

נניח שהבנתי את הבעיה (ממש רחמנות על העבדים, עאלק), הם לא מציעים שום פיתרון ריאלי שאתה קורא ואומר ׳וואלה, איך לא חשבו על זה קודם׳ או אפילו פתרון שנראה ישים ומקובל.

וכן, רוב הקבוצות רואות בזה עסק, לא מבין למה זה מפתיע מישהו.

(Washar1) #400

נדמה לי שזה היה פה שקראתי על הנוסחה שדמי ההעברה של שחקן יהיו המשכורת שלו כפול X. נשמע הגיוני?

(דניאל.) #401

[QUOTE=San Sunny;1643638]החלום שלי הוא שיהיה ניתן להחתים שחקנים על חוזה לעונה אחת בלבד. [/QUOTE]

ולמה זה לא אפשרי? (זה כן, אני פשוט שואל אותך).

(Parliament) #402

(Shusaku) #403

הגיע הזמן להעיר את הנושא הזה.

אופ"א נחשפה במערומיה כשפריז נתנה לניימאר 222 מליון אירו, כדי שיהפוך לשחקן חופשי (ועל הדרך נמנעה מכמה עשרות מליונים של מס), ועכשיו היא תחתים אותו בחינם.

חושבים שתהיה תגובה של אופ"א כנגד המהלך?

(Lukaku) #404

לא שאופ"א הייתה צריכה את העסקה הזו כדי להיחשף במערומיה, אבל אם לשפוט עפ"י מה שהארגון הזה (לא) עושה, כנראה שגם זה לא יזיז לאף אחד.

לסיטי למשל יש שייח שמעביר כספים בלי הגבלה דרך הספונסרים של הקבוצה (שבבעלותו כמובן), אבל את מי זה מעניין. 200 מיליון פאונד בקיץ אחד רק על שחקני הגנה, סה"כ הגיוני בקבוצה שבקושי מצליחה למלא את האיצטדיון של עצמה.

(Shusaku) #405

אופ"א די פטתית בעניין הפייר פליי, אבל פריז פשוט באה והשתינה עליהם בקשת מהבמה המרכזית. הדיווחים אומרים שברצלונה התלוננה לאופ"א. עכשיו הכדור בידיים שלהם.

מה שקרה פה בפועל זה שפריז “שילמה בשחור” לניימאר, התחמקה מתשלומי מס על תשלום סעיף שחרור, והתחמקה מרשימה של העברה כזאת במאזנים שלה.

(האחיין של קרלס) #406

בארסה לא התלוננה אלא בסה״כ העבירה את פרטי התשלום לאופ״א.

(Aimarito) #407

אופ"א עמוק מידי בתוך המימון הקאטארי. סביר להניח שבשביל לצנן את העבירה זה יגמר בפשרה בדמות קנס כספי כלשהו. סיפור ניימאר לא יוליד התנהלות שונה בתכלית מהעלמת העין הקיימת.

עיניין נוסף נוסף אותו הייתי רוצה להעלות הוא לגביי הצורך בסעיף שחרור. האם הליגה הספרדית צריכה להפסיק לדרוש סעיפי שחרור ולתת חופש כמו בליגות האחרות? למה (לכל אפשרות)?

(Sir Ryan) #408

אני חושב שמדובר פה במשהו שלא אחריות מנהלת הליגה אלא יותר חוק בספרדי שמחייב סעיפי שיחרור בחוזי עבודה.

(dmitrys) #409

יש לי שאלה די תמימה.
כל עניין הפייר פלאי נועד להגן על השחקנים, כך שלא יווצר מצב בו למועדון אין כסף לשלם משכורות. ככה לפחות הבנתי את זה.
בגלל זה המחסום שהמשכורות לא יעברו את ה 70% מהתקציב, ואיסור להיכנס למינוס גדול.
אם ל PSG או סיטי אין בעיה כזאת, מדוע זה עובר על החוקים?

(Pedja Mijatovic) #410

שאלה קצת לא קשורה- אם פסז׳ בבעלות קטארית, מדוע הספונסר הראשי שלה על החולצה הוא fly emirates?
הרי קטאר ואיחוד האמירויות בסכסוך מתוקשר מאוד, וספציפית חברות התעופה קטאר אירוויז ופליי אמירייטס בתחרות קשה.