Money, money, money :: על הפייר פליי הפיננסי

(borntorun) #307

[QUOTE=Igorthecrazy;1584841]
הדרך היחידה לעשות עניין בליגות, מעבר ל2-3 קבוצות ששולטות בכל ליגה, זה לעשות ליגה אירופית לקבוצות הגדולות. זאת הצעה שנפלה המון פעמים אבל אפילו האוהד הממוצע לא יודע מתי ריאל משחקת נגד אייבר והמתח היחיד במשחק הזה האם ריאל יבקיעו 5 או 7. אם כל שבוע הם ישחקו נגד סיטי, יונייטד, באיירן, יובה יהיה הרבה יותר עניין וגם יותר כסף מזכויות השידור. נכון זה יהרוג כנראה את הליגותל המקומיות אבל היום הן די מתות בכל מקרה.[/QUOTE]

איזה ליגות מקומיות בדיוק?
יהיה לי מאוד עצוב לראות ליגת על אירופית, אמנם נקבל כדורגל יותר איכותי אבל זה יהיה המוות הסופי לאנדרדוגיות ולקבוצות הקטנות.
אולי זה קטע רומנטי\אנגלי מפגר כזה אבל אני אוהב אותם, אוהב את סטוק סיטי, את סנדרלנד, את האל סיטי, הם מרגשות אותי, קבוצות שנלחמות על כל כדור מול אנשים שמרוויחים פי 10 מהם, עם קהל בית שממשיך לעקוב ולשיר בטירוף למרות שלא ראה תואר 30 שנה, שכל הפתעה שלהם מול הגדולות (ובאנגליה יש הרבה כאלו) היא מאורע מרגש מבחינתם.
ליגת על אירופית תחסל כל כך הרבה מועדונים, תתקע את סטוק סיטי בליגה השלישית (כנראה מה שהיא שווה בהיררכיה אירופית), כל הכסף ילך להם, האוהדים לא יהיו מודעים לקיומם, אף אחד לא ירצה לבוא לשחק שם.
כן, תהיה לך ליגה גדולה עם כל הכוכבים וקרב גדולות כל שבוע, אבל תאבד לך המון מהיופי הריגוש והרומנטיקה בכדורגל, לדעתי לפחות.

(JUVE-MAN) #308

שימו לב לטבלה שלמעלה - טבלת השכר הממוצע בחלוקה לפי ליגות. בעוד לא היה ספק בנוגע למיקומה של הפרמייר ליג, העובדה שלמרות המשכורות המנופחות של ריאל מדריד וברצלונה הלה ליגה נמצאת במקום הרביעי מעט הפתיעה אותי. כמו כן, יש כאן עוד מס’ הפתעות כמו הימצאותן של הצ’מפיונשיפ האנגלית והליגה המקסיקנית בעשירייה הפותחת. ליגת העל הישראלית נמצאת במקום ה-30 (בניגוד למה שלוזון טוען).

(borntorun) #309

זה רק מעיד על ההפרשים העצומים בספרד, שלמרות ריאל בארסה ושאר הקבוצות בטופ, עדיין הם בממוצע משלמים פחות מהליגה האיטלקית (שבבעיה כספית רצינית, ולא כוללת אף קבוצה עם סכומים כאלו).
דווקא הצ’מפיונשיפ לא ממש מפתיעה אותי, זו ליגה ברמה גבוהה יחסית ויש בה גם כל מיני נופלי פרמייר ליג שנתקעו עם חוזים גבוהים מתקופת הפרמייר ליג.

(JUVE-MAN) #310

האמת שבצ’מפיונשיפ למיטב הבנתי יש גם הסכמי חסויות גבוהים למדי, ולכן המועדונים מרשים לעצמם לשלם את הסכומים הללו.

בנוגע לעניין הלה ליגה וסרייה א’ - אמנם המועדונים באיטליה עוברים בימים אלו ממש לאיצטדיונים פרטיים בעקבות חוק האיצטדיונים שעבר באיטליה בשנה שעברה, אך עדיין קשה לי מאוד להאמין שתקציב של מועדונים כמו סאסואלו וקייבו גבוהים משמעותית מסכומים של מועדונים כמו אלצ’ה ואלמריה.

(BUSQUETS16) #314

חברים רצים דיווחים ברשת על כך שאופ"א רוצה להתנתק מפיפ"א,מישהו יכול לזרוק איזו פיסת מידע לגבי זה?
בכל מקרה חייבים למנות מישהו מעל נשיא פיפ"א,לא יתכן שלא יהיה מבקר מעליו שיוכל לבדוק את הדברים תמיד.
רק אל תרשמו לי שיש מבקר מטעם פיפ"א כי כולם פה יודעים מה שווה המילה שלו.

(borntorun) #315

ומי ישגיח על מי שמעל ראש פיפ"א? הרי בסוף חייב להיות ראש לפירמידה.
לא צריך תפקיד חדש, צריך שהתפקידים הקיימים ימולאו על ידי אנשים לא מושחתים…

(borntorun) #317

שימו לב כמה כל מועדון הרוויח בעונה החולפת מזכויות טלוויזיה.

-ממחיש לחלוטין את הפערים הבלתי נתפסים בזכויות השידור בספרד

-ממחיש מאוד כמה [B]המון [/B]כסף יש באנגליה (קארדיף מרוויחה פי 2 מבאיירן מינכן!)

ויש פה עוד המון דברים מעניינים אם מסתכלים…

(Scouser) #318

שימו לב שהחלוקה באנגליה היא פחות או יותר לפי הטבלה. ליברפול שרצה חזק לאליפות שודרה ביותר משחקים מרכזיים ויחד עם סיטי האלופה היא בפסגה וכל השאר פחות או יותר לפי הסדר (גם פה יונייטד התרסקה).

(Lopo) #319

(בתזמון די מושלם) המספרים האלו צפויים לעלות - סקיי ספורטס וביטי ספורט חתמו על הסכם זכויות שידור חדש עם הפרמיירליג למשך תקופה של שלוש עונות, אשר יכנס לתוקפו בעונת 2016-17 ויפוג בעונת 2018-19. 5,136,000,000 לירות שטרלינג הוא סכום העסקה הנ"ל, כאשר 1,712,000,000 לירות שטרלינג בעונה הוא הסכום הישולם עבור שידור 168 משחקים (126 על-ידי סקיי ספורטס ו-42 על ידי ביטי ספורט), משמע 10,190,476 לירות שטרלינג עבור שידור כל משחק.

מחירי המנויים השנתיים לצפייה בערוצים הללו יעלו, כשברקע קריאות (גם על-ידי גארי נוויל וג’יימי קראגהר - פרשנים בסקיי ספורטס) להורדת מחירי הכרטיסים בליגה האנגלית. אך לא קשה לנחש מה יעלה בגורל, בהתסמך (גם) על התרשים הבא המציג את העלייה בסכומי זכויות השידור. במסיבת העיתונאים החגיגית, ציין מנכ"ל הפרמיירליג כי ברנלי (מוערכת כקבוצה בעלת האמצעים הכלכליים הנמוכים בפרמיירליג) בעלת אמצעים כלכליים גבוהים יותר מאלו של אייאקס אמסטרדם.

(Shlomix) #320

אם שאר הליגות לא יצמצמו במהירות את הפער המטורף שהולך להיפתח בעונה הבאה, הפריימרליג נמצאת בדרך הבטוחה להיות ה-NBA של עולם הכדורגל.

אני לא רואה איך שחקנים יוכלו לסרב לסכומים המטורפים שהקבוצות הבריטיות יוכלו להציע להם, אפילו קבוצת תחתית באנגליה תכניס יותר כסף מאתלטיקו מדריד וכמעט כמו באיירן מינכן (!).

(borntorun) #321

[QUOTE=Shlomix;1601590]אם שאר הליגות לא יצמצמו במהירות את הפער המטורף שהולך להיפתח בעונה הבאה, הפריימרליג נמצאת בדרך הבטוחה להיות ה-NBA של עולם הכדורגל.

אני לא רואה איך שחקנים יוכלו לסרב לסכומים המטורפים שהקבוצות הבריטיות יוכלו להציע להם, אפילו קבוצת תחתית באנגליה תכניס יותר כסף מאתלטיקו מדריד וכמעט כמו באיירן מינכן (!).[/QUOTE]

ההבדל מהNBA הוא כמובן ריאל וברצלונה, שמרוויחות יותר משמעותית גם מהגדולות באנגליה. המגמה ברורה, הליגה האנגלית גונבת לספרד את שחקני קבוצות הבטן (לצערי כולל גם את ולנסיה, סביליה ודומיהם), ריאל ובארסה גונבות לליגה האנגלית את הכוכבים הגדולים (ושולחות אלינו חזרה את הפליטים בעקבות הגעת הכוכבים).

ההבדלים הכספיים כבר קיימים, קבוצות כמו לסטר והאל סיטי ביצעו רכשים ב10 מיליון ויותר. כרגע רוב קבוצות הבטן הספרדיות חיות בעיקר על הכישרון הספרדי והיכולת הנפלאה של ספרד לייצר שחקנים מקומיים טובים בכל הרמות, משהו שאנגליה לא ממש מצטיינת בו.

אבל אין ספק שהליגה הספרדית יכולה לעשות הרבה יותר, עם חלוקה שוויונית יותר של הכספים אפשר ליצור שם ליגה מופתית, שילוב של המון כישרון טבעי וכסף שיגיע.

אגב, מעניין אותי מאיפה מגיעים ההבדלים האדירים במכירות ובעניין העולמי בפרמייר ליג לעומת הליגה הספרדית? בספרד משחקים שני השחקנים הטובים בעולם, שתי הקבוצות הנוצצות בעולם, יש להם לא פחות מסורת כדורגל וכו’ מאנגליה… אז איך זה שעדיין הפרמייר ליג מובילה בהפרש כזה גדול?

(Shlomix) #322

[QUOTE=borntorun;1601609]ההבדל מהNBA הוא כמובן ריאל וברצלונה, שמרוויחות יותר משמעותית גם מהגדולות באנגליה. המגמה ברורה, הליגה האנגלית גונבת לספרד את שחקני קבוצות הבטן (לצערי כולל גם את ולנסיה, סביליה ודומיהם), ריאל ובארסה גונבות לליגה האנגלית את הכוכבים הגדולים (ושולחות אלינו חזרה את הפליטים בעקבות הגעת הכוכבים).

ההבדלים הכספיים כבר קיימים, קבוצות כמו לסטר והאל סיטי ביצעו רכשים ב10 מיליון ויותר. כרגע רוב קבוצות הבטן הספרדיות חיות בעיקר על הכישרון הספרדי והיכולת הנפלאה של ספרד לייצר שחקנים מקומיים טובים בכל הרמות, משהו שאנגליה לא ממש מצטיינת בו.

[/QUOTE]
ריאל וברצלונה אכן מרוויחות יותר מהאנגליות, אבל לא לאורך זמן. לדעתי ההכנסות של מנצ’סטר יונייטד יעקפו את של הספרדיות בזכות החוזה החדש עם אדידס וכמובן בזכות הסכם זכויות השידור. אבל יותר חשוב מזה, בקרוב יגמר החוזה לזכויות השידור של הליגה הספרדית, וריאל ובארסה כבר הסכימו לחתום על הסכם קולקטיבי ושיווני בנוסח הפריימרליג. זה אומר שלמרות שההסכם ככל הנראה יהיה בשווי יותר גבוה, שתי הספרדיות דווקא יקבלו פחות כסף (אלא אם יהיה הסכם שובר שיאים כמן זה של הפריימרליג).

מה שכן, לא ברור לי אם ההסכם הזה תקף רק לבריטניה או לכל העולם. חיפוש זריז לא הועיל. מישהו יודע?

(BUSQUETS16) #323

די נו,פרז חושב 10 צעדים קדימה ואני מבטיח שגם עוד עשור ריאל מדריד תעמוד בראש רשימת הקבוצות המכניסות.
גם בברצלונה לא נחים ואני בטוח שמלבד הכנסות של מרצ’נדייז,ימצאו הסכם חסות ענק עם חברות מסוימות.
גם לברצלונה נגמר ההסכם בסוף העונה הבאה,נראה לך שהיא תתן לנייקי אפשרות לשלם לה סכומים סמליים?
בעידן שבו אדידס ונייק נלחמות על כל פירור בכדורגל העולמי,נייק לא יכולים להרשות לעצמם להפסיד את ברצלונה לאדידס,אתה מדמיינים את אדידס מלבישה את ברצלונה ובנוסף את הפרזנטור הכי גדול של אדידס?זה מכה אדירה לנייק.
אני בטוח שבארסה תסחט את הלימון של נייק עד הסוף.

(Shlomix) #324

[QUOTE=BUSQUETS16;1601663]די נו,פרז חושב 10 צעדים קדימה ואני מבטיח שגם עוד עשור ריאל מדריד תעמוד בראש רשימת הקבוצות המכניסות.
גם בברצלונה לא נחים ואני בטוח שמלבד הכנסות של מרצ’נדייז,ימצאו הסכם חסות ענק עם חברות מסוימות.
גם לברצלונה נגמר ההסכם בסוף העונה הבאה,נראה לך שהיא תתן לנייקי אפשרות לשלם לה סכומים סמליים?
בעידן שבו אדידס ונייק נלחמות על כל פירור בכדורגל העולמי,נייק לא יכולים להרשות לעצמם להפסיד את ברצלונה לאדידס,אתה מדמיינים את אדידס מלבישה את ברצלונה ובנוסף את הפרזנטור הכי גדול של אדידס?זה מכה אדירה לנייק.
אני בטוח שבארסה תסחט את הלימון של נייק עד הסוף.[/QUOTE]
קבוצת אמצע טבלה בפריימרליג תכניס יותר כסף מריאל ובארסה בזכויות שידור. בוודאי שאני לא אומר שההכנסות הכוללות של כל הקבוצות האנגליות יעברו את אלה של שתי הספרדיות הגדולות, אבל הטופ 4 ועוד 2-3 קבוצות יעקפו את ההכנסות שלהן כמו שזה נראה כרגע. ו"בזכות" הפייר פליי הפיננסי, לקבוצות הספרדיות יהיה קשה מאוד להתחרות בשכר שהקבוצות האנגליות יוכלו להציע.

הנה כתבה מצויינת של אוריאל דסקל שמסכמת בדיוק את הטענה שלי.

אגב, ההסכם הנ"ל תקף רק בתוך בריטניה! כלומר, ההכנסות עוד יעלו בזכות הסכמי שידור לאסיה וארה"ב.

(borntorun) #325

הבעיה בכתבה הזו היא ההנחה שהכל בכדורגל זה כסף. זה נשמע נאיבי אבל לא חסרות המון דוגמאות של שחקנים שדחו סכומים גבוהים יותר, ברוב המקרים למען הצלחה מקצועית ומשחק ברמה הכי גבוהה, בחלק קטן יותר של המקרים בגלל אהדה של הקבוצה.

גריזמן, קוקה וכל השחקנים שהוא הזכיר שם, אם הם רוצים להכפיל ב4 את המשכורת שלהם, הם לא צריכים לחכות להסכם החדש. יש לא מעט שייחים בקטאר, באבו דאבי ומיליונרים ברוסיה שיתנו להם את הסכומים שהם רוצים בכיף. אבל הם לא עושים את זה, כי הם רוצים להישאר ברמה הכי גבוהה. על אותו עיקרון, אנחנו לא נראה את גריזמן העתידי עובר לווסט ברומיץ’ רק כי הם מציעים לו יותר כסף.

הליגה הרוסית היא הוכחה חיה לכך, הרי משלמים שם סכומי כסף דמיוניים לכל מי שהם מצליחים לשים עליו את היד, ועדיין ראינו מעט מאוד כישרונות ושחקנים רציניים עוברים לשם. כן היו כל מיני ויטסל והאלק אבל הכמות זניחה ביחס לכמות הכישרון שמסתובבת באירופה.

יש בזה היגיון פשוט. כל שחקני הכדורגל ברמה הזו הם מולטי מיליונרים. שחקן בקושי יכול לשים לב להבדל אם הוא מרוויח 90,000 יורו לשבוע (!!) או 200,000 יורו לשבוע. בכל מקרה הוא לא יכול לבזבז את כל זה, את בית החלומות ומכונית החלומות שלו הוא כבר קנה מזמן. הוא כן בהחלט יכול לשים לב להבדל בין לשחק בליגת האלופות ולהתחרות על תארים עם אתלטיקו מדריד, לבין להיאבק על הישרדות בליגה האנגלית (או לעבור לליגה רוסית).

בסופו של יום, כסף לא מאוד חסר לא לווסטהאם ולא לווסט ברומיץ’ ולא לסנדרלנד. מה שחסר להם הרבה יותר אלו שחקנים איכותיים באמת שיסכימו וירצו להגיע אליהם. אין הרבה כאלו ולכן הם נאלצים לבזבז את הכסף על כל מיני הימורים ופלופים כמו בראון איידה וג’וזי אלטידור, שמגיעים מקבוצה פחות אטרקטיבית ואין להם ביקוש במקום אחר. והמצב הבסיסי הזה לא צפוי להשתנות.

אתה יכול להגדיל את סכומי הכסף עוד הרבה, המגבלה העיקרית בפני הפרמייר ליג היא העובדה שיש לה רק 4 מקומות בליגת האלופות. זה המקום שבו השחקנים הגדולים רוצים לשחק, וכל עוד זה ככה (וזה כמובן לא ישתנה) אז רק 4 קבוצות יכולות לספק את זה, ולכן 95% מהשחקנים הגדולים בכלל לא יסתכלו על הקבוצות האחרות.

(Shusaku) #326

אני רוצה להוסיף, שההסכם הוא מכת מוות לכדורגלן האנגלי, מה בטווח הארוך רק יפגע בקבוצות. בעוד הקבוצות הספרדיות מגדלות כישרונות בסיטונאות ומביאות כישרונות מדרא"מ במליונים בודדים, הרכישות של שחקני הדרג הבינוני מספרד כבר הוכיחו את עצמם כלא מוצלחים ברוב המקרים.

(borntorun) #327

[QUOTE=Shusaku;1601999]אני רוצה להוסיף, שההסכם הוא מכת מוות לכדורגלן האנגלי, מה בטווח הארוך רק יפגע בקבוצות. בעוד הקבוצות הספרדיות מגדלות כישרונות בסיטונאות ומביאות כישרונות מדרא"מ במליונים בודדים, הרכישות של שחקני הדרג הבינוני מספרד כבר הוכיחו את עצמם כלא מוצלחים ברוב המקרים.[/QUOTE]

לא יודע לגבי מכת מוות אבל זו פגיעה קשה מאוד.
מה שקרה העונה בטוטנהאם עם קיין, מייסון ואחרים, ומה שקרה בסהות’מפטון שנה שעברה וגם השנה, שיכנע אותי שהבעיה של הכדורגל האנגלי היא לא היעדר כישרונות (או לפחות, זו הבעיה הקטנה יותר) אלא היעדר אמונה ומועדונים שנותנים לילדים הללו באמת הזדמנות לשחק.
אם בעבר חשבתי ש’כישרון מספיק גדול יפרוץ גם ככה’, עכשיו שיניתי את דעתי לגמרי. בעולם מקביל שבו סולדאדו ופאוליניו היו הצלחות מסחררות אצלנו, וילאש בואש היה מצליח ונשאר, וכמעט בטוח שלעולם לא היינו מקבלים את קיין ומייסון. רק לחשוב על כל השחקנים שצ’לסי לדוגמה בזבזו בהשאלות אינסופיות.

דווקא המצב הכלכלי הבעייתי בספרד משחק לטובתה פה, לקבוצות אין כסף לרכש ממשי וחייבות להאמין בנוער ובשחקנים מקומיים. באנגליה כל קבוצה בינונית יכולה לזרוק 10 מיליון על שחקנים בינוניים מאירופה על חשבון הילדים שלה.

אני חושב שעם חתימת הסכם זכויות השידור החדש, יש מקום לחשוב ברצינות על הקשחה בחוקי הHomegrown ושיתוף השחקנים המקומיים באנגליה. כולל אולי להגדיר מינימום של מספר דקות משחק בפועל, ולא רק מקומות בסגל.

(alexshw) #328

כשבספרד היה יותר כסף גם הם רכשו יותר וגידלו פחות. הבעיה בכדורגל האנגלי לא רק שפרמייר ליג הפך למוצר אטרקטיבי מדי שדורש כל הזמן חומר מצוין , אלא גם במאמנים בגילאים הצעירים. אולי כדאי לאנגלים להזמין מומחים ממדינות שמצטיינות בגידול שחקנים וללמוד מהם במקום שוב ושוב לקדם שחקנים מוגבלים וחד גוניים שיש להם רק וורק רייט גבוה ומהירות. חוץ מזה צריך לפעול לכך שיהיה איסור על הבאת זרים לאקדמיות.

ד"א גרמניה מדינה חזקה כלכלית תמיד ושגם הליגה שלה נחשבת לאטרקטיבית כבר שנים, וגם אצלם היו הרבה מאוד זרים בתחילת המילניום, אבל הם בלי קשר למצב הכלכלי החליטו על מהפך בפיתוח השחקנים וקיבלו תוצאות מבלי לפגוע ברמת הליגה.

(borntorun) #329

[QUOTE=alexshw;1602036]כשבספרד היה יותר כסף גם הם רכשו יותר וגידלו פחות. הבעיה בכדורגל האנגלי לא רק שפרמייר ליג הפך למוצר אטרקטיבי מדי שדורש כל הזמן חומר מצוין , אלא גם במאמנים בגילאים הצעירים. אולי כדאי לאנגלים להזמין מומחים ממדינות שמצטיינות בגידול שחקנים וללמוד מהם במקום שוב ושוב לקדם שחקנים מוגבלים וחד גוניים שיש להם רק וורק רייט גבוה ומהירות. חוץ מזה צריך לפעול לכך שיהיה איסור על הבאת זרים לאקדמיות.
[/QUOTE]

אני לא חושב שאפשר, מבחינה חוקית, להעביר חוק על הבאת זרים לאקדמיות. זה כבר פוגע בחוקים בינלאומיים כמו חופש העבודה ושוויון הזדמנויות (להתקבל לעבודה מבלי הבדלי מוצא), זה חוק שייפול בבית משפט בקלות. זו גם הסיבה שחוקי הHOMEGROWN בכוונה לא מבדילים על סמך מוצא אלא רק על סמך מספר שנים באקדמיה.
ואני גם לא חושב שזה הכרחי. מכל הבעיות של אנגליה, שחקנים זרים צעירים מהאקדמיה היא אחת הבעיות הפחות משמעותיות.

(alexshw) #330

אני לא עו"ד ורק יכול לשער, אבל לדעתי כן יש איזשהם חוקים לגבי גילאים מינימליים בשביל עבוודה, קרי חוזה מקצועני. לפני ששחקן חותם על חוזה מקצועני ראשון אי אפשר לקרוא לזה העסקת עובד.