Money, money, money :: על הפייר פליי הפיננסי

(owen007) #245

[QUOTE=JUVE-MAN;1563871]Well, הנה זה בא:
נשיא פ.ס.ז’, נאסר אל ח’אליפי מודה באופן ישיר: “אין באפשרותנו כעת להביא את אנחל די מריה, ולכן נאלצתי לעצור את עסקת הבאתו”.[/QUOTE]

חשוב לי להדגיש: בשום שלב לא טענתי כי ה-FFP לא עובד. מכיוון שכל הקבוצות האירופאיות כפופות לאופ"א, אין להן ברירה אלא לשחק בחוקי המשחק שהגוף הזה מכתיב.
קבוצות אכן מוכרות שחקנים כדי לממן הבאתם של שחקנים חדשים, שזה משהו שלא היה מובן מאילו בשנים הקודמות.
בנוסף, הוודעה הראתה כי היא כן מוכנה לתקוף קבוצות שחרגו באופן בוטה ולהעניש אותן במידה ויפרו את ההגבלות, ואומנם העונש של 60 מיליון יורו לא כל כך מרתיע קבוצות עם כיסים בלתי נגמריים כמו סיטי ופסז’, אבל ההגבלה על משכורות וגודל הסגל - אכן גורמות לקבוצות הללו לחשוב פעמיים. בנוסף, חריגה נוספת של הקבוצות האלה בשנה הבאה עלולה לגרום להן לספוג עונשים גדולים יותר משמעותית.
ואם הקבוצות חשבו תחילה, שבעזרת לחץ, עו"ד ורו"ח מתוחכמים הם יצליחו להמנע מסנקציות - הן כרגע מבינות שאי אפשר לצפצף על כולם כל הזמן.

הטענה העיקרית שלי הייתה, שה-FFP מגדיל את הפערים בין הקבוצות, ואי השיוויון גדל בצורה קיצונית. והפחד הגדול (שלי) שיווצר מועדון סילון שמורכב מאותן 10-12 קבוצות. כשלכל שאר הקבוצות לא תהיה בכלל האפשרות לנסות ולפרוץ לתוכו.

(אגב, אני יודע שההודעה לא הופנתה אליי, אלא לדיון. רק היה חשוב לי להדגיש את הנקודה שלי בהודעה הקודמת.)

(SantiagoBernabeu) #246

owen, אם עכשיו אנחנו לא מוכרים את די מריה, עדיין אנחנו עומדים בFFP, או שחרגנו?

(orelh94) #247

אני חושב שאנחנו עומדים, בעיקר בגלל ההכנסות הגדולות שלנו. לעומת פ.ס.ז’ וסיטי שממש לא מכניסות כמו ריאל/יונייטד/ברצלונה ולכן לא יכולות להרשות לעצמן רכישות אסטרונומיות יותר העונה.

(דניאל.) #249

אם FFP מגביל קבוצות, וOWEN אתה דיברת על ‘’[RIGHT]הטענה העיקרית שלי הייתה, שה-FFP מגדיל את הפערים בין הקבוצות, ואי השיוויון גדל בצורה קיצונית. והפחד הגדול (שלי) שיווצר מועדון סילון שמורכב מאותן 10-12 קבוצות. כשלכל שאר הקבוצות לא תהיה בכלל האפשרות לנסות ולפרוץ לתוכו.’’

אתה חושב שקבוצה בלי תקציב גדול מדיי, אם תביא שחקן ברמה גבוה, היא בעצם תהיה בסכנת עונש? מכל הטוב שברעיון הזה, זה באמת גורם לקיטוב.[/RIGHT]

(owen007) #250

[QUOTE=דניאל.;1563942]אם FFP מגביל קבוצות, וOWEN אתה דיברת על ‘’[RIGHT]הטענה העיקרית שלי הייתה, שה-FFP מגדיל את הפערים בין הקבוצות, ואי השיוויון גדל בצורה קיצונית. והפחד הגדול (שלי) שיווצר מועדון סילון שמורכב מאותן 10-12 קבוצות. כשלכל שאר הקבוצות לא תהיה בכלל האפשרות לנסות ולפרוץ לתוכו.’’

אתה חושב שקבוצה בלי תקציב גדול מדיי, אם תביא שחקן ברמה גבוה, היא בעצם תהיה בסכנת עונש? מכל הטוב שברעיון הזה, זה באמת גורם לקיטוב.[/RIGHT]
[/QUOTE]

אני לא בטוח שהבנתי את השאלה.

לעניות דעתי חוקי ה-FFP לא יאפשרו בכלל לקבוצה בלי תקציב גדול מידי לרכוש שחקן ברמה גבוהה.
או כמו שאתה אומר, אם הן יחליטו שהם רוכשות שחקן כזה, זה יעמיד אותן בפני סכנה של חריגה דיי משמעותית מתקנות ה-FFP.
אם ניקח את די מאריה כדוגמה, כמה קבוצות בעולם יכולות להרשות לעצמן את העלויות האדירות שבעסקה שלו?
אפילו אם נהיה רחמניים, וריאל תסכים למכור אותו תמורת 50 מיליון יורו (למרות שיש דיווחים שהסכומים יכולים להגיע גם ל-70 מיליון), קבוצה אשר תוכל לשלם את הסכום הזה, תצטרך גם להציע לדי מאריה חוזה שמנמן בתמורה, משהו בסדר גודל של, 10 מיליון יורו לשנה. וחוזה ל-4 שנים.

סך הכל עלות עסקה: 90 מיליון יורו (הנחה מאד רחמנית יש לומר).
הקבוצה שהחתימה אותו, תאלץ להכיר עכשיו במשך 4 שנים בהוצאה של 22.5 מיליון יורו כל שנה(!) אך ורק על שחקן כמו די מאריה. זה בתנאי שלא תרכוש אף שחקן אחר!

אני לא רוצה להכנס לכל נושא הכסף של הקבוצות האנגליות, כי הוא מאפשר להן לא מעט כוח קנייה, אבל אפילו קבוצת ענק כמו טוטהנאם, עם אצטדיון של כמעט 60 אלף מקומות, עם בעלים נדיב למדי שמוכן להשקיע, שמסיימת כבר במשך 5 שנים בטופ 6 בליגה האנגלית, לא יכולה להרשות לעצמה רכישה כזו.

יש בסך הכל משהו כמו 10 מועדונים בעולם שיכולים להרשות לעצמם סכומים כאלה.
והכל היה טוב ויפה אם אלו היו השחקנים היחידים שעוברים במועדונים הללו, אבל אנחנו רואים באיזה קלות “קבוצות הסילון” לוקחות את שחקני הענק שגדלים במועדונים הקטנים יותר, ולא מאפשרים להם כמעט מקום להתקדם.

רק מקרים כמו אתלטיקו של סימאונה יכולים לפרוץ את תקרת הזכוכית העתידית שתיצור ה-FFP. וכמו שכבר ציינתי, מדובר במקרה של 1 ל-100.
דורטמונד מבחינתי היא מאד קרובה למועדון הסילון, קבוצה שמביאה כמעט 80 אלף אוהדים בממוצע למשחקי הליגה שלה, היא מועדון ענק לכל דבר ועניין. על אף התחייה המחודשת שלה בשנים האחרונות, היא לא מועדון קטן בשום פנים ואופן.

(דניאל.) #251

איזה דיון מעניין, יאללה (באמת) !

איך אתלטיקו יכולה לפרוץ את זה? היא לא עשירה במיוחד, היא פשוט מוכרת שחקנים ביותר ממה שהיא קנתה אותם. האם לזה אתה מתכוון?

ובקשר לדורטמונד, זה אמנם מועדון גדול, אבל עובדה שהם לא קונים שחקנים בהרבה כסף, זו פשוט עובדה. עובדה שלבאנדובסקי, גצ’ה וכנראה גם רויוס עזבו את הקבוצה. קבוצה שלא שואפת לשמור על הכוכבים שלה ומנגד מביאה שמות קצת פחות נוצצים, איזה שאיפות בדיוק יש לה? איך זה הופך אותם למועדון ‘ענק’?

(Lukaku) #252

[QUOTE=JUVE-MAN;1563871]Well, הנה זה בא:
נשיא פ.ס.ז’, נאסר אל ח’אליפי מודה באופן ישיר: “אין באפשרותנו כעת להביא את אנחל די מריה, ולכן נאלצתי לעצור את עסקת הבאתו”.[/QUOTE]

זה מה שקורה כשאתה זורק 50 מ’ פאונד על בלם ממוצע.

(JUVE-MAN) #253

האם פורטו, אגב, יכולה לפרוץ או שכבר פרצה את תקרת הזכוכית הזו? מדובר במועדון שבאופן קבוע מוכר את מיטב כשרונותיו בעשרות מיליוני יורו כל עונה. שמירה על המחזוריות הזו יכולה להביא, בסופו של דבר, הצלחה לשמור על הסגל הקיים ויכולת להנחית שחקנים בקליבר יותר גבוה, לא?

(owen007) #254

מתנצל שלקח לי קצת זמן לענות, כל מיני עיסוקים וכאלה.

[QUOTE=דניאל.;1563963]איזה דיון מעניין, יאללה (באמת) !

איך אתלטיקו יכולה לפרוץ את זה? היא לא עשירה במיוחד, היא פשוט מוכרת שחקנים ביותר ממה שהיא קנתה אותם. האם לזה אתה מתכוון?

ובקשר לדורטמונד, זה אמנם מועדון גדול, אבל עובדה שהם לא קונים שחקנים בהרבה כסף, זו פשוט עובדה. עובדה שלבאנדובסקי, גצ’ה וכנראה גם רויוס עזבו את הקבוצה. קבוצה שלא שואפת לשמור על הכוכבים שלה ומנגד מביאה שמות קצת פחות נוצצים, איזה שאיפות בדיוק יש לה? איך זה הופך אותם למועדון ‘ענק’?[/QUOTE]

מסכים לגמרי בנוגע לרמת העניין, שילוב של פיננסיים וכדורגל מביא איתו הרבה מאד דברים מעניינים.

בקשר לאתלטיקו: לא התכוונתי לכך שהיא פרצה את תקרת הזכוכית שלה, פשוט נתתי אותה כדוגמה למה קבוצה צריכה לעשות כדי לגשר על הפערים העצומים מבחינה כספית שיש לה אל מול בארסה וריאל.
מדובר באמת בצירוף מקרים חסר תקדים: מאמן שהתברר כגאון כדורגל מהשורה הראשונה, שהצליח לפגוע כמעט בכל אחת ואחת מההחתמות שלו במשך העונות הללו. הצליח להפוך את הקבוצה ליחידה צבאית: כל שחקן עשה את התפקיד שלו בצורה מלוטשת ומדוייקת, תוך כדי נתינה של המקסימום האפשרי.
אפשר היה לראות בחלק גדול ממשחקיה של אתלטיקו: השחקנים סיימו את המשחקים באפיסת כוחות, זה סממן מובהק לכך שהשחקנים שלה אשכרה רצו יותר מהשחקנים של הקבוצה היריבה.

היא לא תצליח לשבור את ההגמוניה של ריאל ובארסה לאורך זמן, לא כל עוד היא עדיין מצוייה בחובות של מאד מיליונים. חובות שנצברו בגלל העלמות מס, ניהול שגוי, וניהול פיננסי דיי מחורבן. כשתצליח להשתחרר מעול החובות- אז יהיה על מה לדבר לטווח הארוך.
צריך לזכור שגם היא עדיין נהנית מחלוקת הכספים הכל כך שגוייה שקיימת בספורט הספרדי, היא אומנם לא מקבלת כמו בארסה וריאל, אבל עדיין מכניסה עשרות מיליוני יורו מאשר שאר הקבוצות בליגה.

דורטמונד: הסיפור של דורטמונד מאד דומה לזה של אתלטיקו. מועדון גדול, עם קהל אוהדים גדול, שהיה שרוי בחובות במשך לא מעט שנים בגלל טעויות שנעשו בעבר. הגיע אליו מאמן שהתברר כאחד המאמנים גדולים בשנים האחרונות, והצליח בעזרת ניהול כדורגל נפלא (יחד עם ניהול פיננסי מצויין בדורטמונד, מה שרק עכשיו מתחיל לקרות באתלטיקו מדריד) - להפוך למעצמה.
בדיוק אתמול פירסם אוריאל דסקל מאמר מאד מעניין בכלכליסט על דורטמונד.
הוא אומר שם בדיוק את מה שאתה (דניאל.) טוען: שדורטמונד לא יכולה להתמודד כלכלית עם באיירן.
וזה נכון ברמת העיקרון, רמת ההכנסות של באיירן גבוהה בעשרות מונים מזו של דורטמונד, ולדורטמונד יהיה קשה עד בלתי אפשרי לסגור את הפערים הללו.
זה שהיא מוכרת שחקנים ביוקר וכמעט לא מצליחה להחזיק את הכוכבים שלה, נובע בעיקר בגלל המדיניות הכלכלית שההנהלה הנחילה, כדי להשאר מועדון בריא ולא לחזור על טעויות עבר.

אני התייחסתי אליה כאל מועדון גדול בראיית ה-FFP. מדובר במועדון שמביא את ממוצע הקהל הגבוה ביותר באירופה, מועדון שרכש לעצמו לא מעט אוהדים בשנים האחרונות בזכות הסיפור המרגש וההצלחה הספורטיבית. והיא אומנם לא תוכל להגיע לגדלים של באיירן, אבל כן מדובר באלטרנטיבה ראויה.
חשוב לציין, הבונדסליגה היא ליגה יוצאת מן הכלל, גם כמחמאה וגם כציון עובדה: דרך הניהול שם, חלוקת הכספים, הטיפול באוהדים ובכלל, כל הספורט הגרמני - הם שונים מאד מכל שאר ליגות הכדורגל. הליגה שם אומנם נבלעה ע"י באיירן בשנים האחרונות, אבל הכדורגל שם בריא מאין כמוהו.
ואמנם באיירן נמצאת שם כרגע בתור הזהב שלה , משהו כמו בארסה של לפני 3 או 4 שנים. אבל תוך מס’ שנים בלבד, אחרי שריברי ורובן יעזבו, ושהרגליים של שוונשטייאגר ולהאם לא יחזיקו מעמד, אנחנו נראה ליגה גרמנית תחרותיות ומוצלחת. לפחות לפי דעתי.

בנוגע לפורטו: פורטו היא חידה מבחינתי, מדובר במועדון יוצא מן הכלל בכל ההתנהלות שלו. האמת שמעולם לא התעניינתי בפעילות הפיננסית שלו, אבל אני כן זוכר שקראתי נתון שמדובר במועדון שהרוויח הכי הרבה בעולם בעשור האחרון, בכל מה שקשור לקנייה ומכירת שחקנים.
אני לא מכיר אותו מספיק, ואולי באמת אעשה זאת עכשיו כשהתפנה זמן, אבל הוא בהחלט סוגייה מעניינת ששווה לחקור אותה.

אשמח לשמוע את דעתכם על המועדונים האלו?
האם אתלטיקו שהשקעה בסופו של דבר לא מעט כסף בחלון הזה, תצליח להתמודד (תוך ראייה פיננסית ולטווח הארוך) עם המפלצות העונות לשם ריאל ובארסה?
האם אני עיוור למציאות הכלכלית ובאיירן תבלע את הבונדסליגה?

בהחלט דיון נהדר!

(Robbie Fowler) #255

שמע אואן, קטונתי מלהשתוות לידע שלך בעולם הפיננסי ולהודעות המעניינות שלך, אבל בקשר לשאלה האחרונה שלך, שבעצם מורכבת משתי שאלות שהן כמו שני סעיפים של אותו עניין, אני יכול להגיד שכדורגל זה ספורט של מחזוריות, כשהסיכוי לבנות בכל עונה מחדש ברצף בלתי נגמר קבוצה מדהימה שתעמוד בסטנדרטים של עצמה הוא לא כזה גבוה. אפילו לבארסה ולריאל היו שנים של ארגון מחדש, על אחת כמה וכמה לבאיירן, שעם כמה שהיא שולטת בליגה הגרמנית יש עדיין מקום לקבוצות אחרות לזכות באליפות מדי פעם, והדוגמות ידועות (חוץ מדורטמונד אנחנו זוכרים את וולפסבורג ושטוטגרט, וגם את ורדר ברמן בעבר הרחוק יותר). באנגליה יונייטד הראתה יציבות מעוררת השתאות, אבל עושה רושם אחרי העונה האחרונה שגם הם חזרו להיות קבוצה ככל הקבוצות בנושא הזה (וגם שכדי לנצח את נוסחת המחזוריות הזאת, כמו שיונייטד בערך עשתה בשני העשורים האחרונים, צריך מאמן שמכיר כל פינה במועדון- וזה אומר מאמן שנמצא שם ברצף שנים רבות).

העניין הזה אומר שכמה שקבוצה לא תשלוט ותהיה ענקית, תמיד תהיה כל כמה שנים איזו עונה-שתיים בהן היא תצטרך לארגן את השורות מחדש. כניסת הכסף הגדול לכדורגל והתעצמות הפערים בין מועדוני דרג א’ (שהיום הם בארסה, ריאל, באיירן, כנראה שגם יונייטד, והנובורישיות) אולי קצת מעמעמת את הדעיכה של מועדוני העל כל מספר עונות, אבל היא בהחלט שם. בגרמניה ראינו את זה עם דורטמונד שזכתה בשתי אליפויות רצופות (והעירה את הענק ממינכן ששחט את הליגה בשתי העונות שלאחר מכן), באנגליה ראינו העונה בפעם הראשונה את יונייטד “זוכה” לעונת נפילה בתווך בין דורות, ובספרד, שם זה פחות מורגש כי יש שתי ענקיות וכשאחת נמצאת בשפל יחסי (כמו שקרה לבארסה בין רייקארד לפפ או לריאל בשנים האחרונות), אז השנייה נכנסת לוואקום. העונה קרה בספרד משהו שקורה פעם בהרבה זמן, כאשר נוצר שילוב של בארסה וריאל ששתיהן לא בשיאן (הצ’מפיונס של ריאל קצת מטעה, אבל בליגה הם סיימו במקום השלישי שזה הכי נמוך שלהם מזה הרבה מאוד זמן…) וקבוצה נוספת שמתחברת בצורה מדהימה כמו שאתלטיקו עשתה תחת מאמן גאון כמו סימאונה. דבר כזה יכול לקרות רק פעם בהרבה מאוד זמן (אולי עשור, אולי אפילו יותר).

מה זה אומר? שעם כל הצער שבדבר, גם אתלטיקו וגם דורטמונד (או כל קבוצה אחרת בלה-ליגה או בבונדסליגה לצורך העניין) לא יוכלו להשתוות לבארסה, ריאל או באיירן לאורך זמן, אבל הן יכולות לשמור על יציבות כקבוצות בדרג אחד מתחת (להגיד עליהן דרג ב’ זה לא פייר, אז פשוט נגיד שהן דרג א’ והענקיות הן דרג א’+), ולנסות לארוב להן באותן שנים שהענקיות מבצעות שידוד מערכות. לדורטמונד יהיה יותר קל כי באיירן היא אחת וההיסטוריה מלמדת שיש לה תקופות בהן היא נרדמת, לאתלטיקו יהיה יותר קשה לאורך זמן, אבל לשתיהן יש את הכלים, אם הן ימשיכו להיות נציגות קבועות בצ’מפיונס, בהחלט להוות אלטרנטיבה מרעננת למפלצות כל כמה עונות.
ואיפה הפרמיירליג בסיפור? כאן יש יותר משני מועדונים עם פוטנציאל צמרת, כשיש לנו את יונייטד בנוסף לצ’לסי וסיטי הנובורישיות, וגם ארסנל שעד לא מזמן היתה שם וליברפול שמתדפקת על הדלת להיכנס למועדון הגדולות, אם כי היא נמצאת יותר בעמדה של אתלטיקו ודורטמונד מבחינת הגודל היחסי לעומת הגדולות (אבל שוב, במצב בעייתי הרבה יותר כי יש לה הרבה יותר גדולות לעבור, ועונה כמו האחרונה ספק אם תחזור בקרוב). כאן אנחנו עדיין לא ראינו עונה שבה כל הגדולות נמצאות בשיאן, ולכן תמיד זוכה מי שמנצלת את התקופה הרעה של האחרות, מה שאומר שיש הרבה פחות סיכוי למועדון שהוא לא דרג א’+ (כלומר ארסנל, ליברפול, שלא לדבר על טוטנהאם או אברטון) להתגנב ולזכות בתואר משלו. התקווה כאן היא שהחלוקה השוויונית של כספי זכויות השידור תגרום לליגה להיות יותר ויותר תחרותית, אבל בסופו של דבר מי שיש לו את הכסף הגדול מנצח, וכרגע אלו שלוש קבוצות, שעושות את זה בתורות.

(SantiagoBernabeu) #256

לדעתיי הכל מתחיל ונסגר בתארים. מי שתזכה בתארים, תצליח להרים את עצמה ולצבור קהל שיכניס לה כסף ממכירות. העליונות של ריאל מדריד כיום נובעת מיכולת המכירות של הקבוצה. מביאים כוכבים נוצצים שמוכרים הרבה, הם מכניסים את הכסף בחזרה מהדלת האחרורית על ידי מכירת מרצ’נדייז, ואז לוקחים עוד מימון לעוד כוכב שגם הוא מחזיר את ההשקעה, על הדרך גם בונים סגל דורסני שזוכה בתארים ומושך ילדודס שכמובן מזדהים עם הקבוצה ורצים לקנות חולצה שלה. כלומר של אותו כוכב בקבוצה.
לאורך כל הזמן היו קבוצות שעלו וירדו, לא זכורה לי קבוצה שהצטרפה למועדון היוקרתי של ברצלונה, ריאל, באיירן, מילאן, יובה, יונייטד (יש עוד כמה כמובן). היו קבוצות שהיו להם עונות טובות אבל לא היו לאורך ההיסטוריה קבוצות על. היו גם כמה קבוצות שהיו נמנות במועדון הזה (אייאקס למשל) אבל נשרו ממנו כעבור שנים של בינוניות. ברגע שהקבוצה לא זכתה בתארים היא איבדה את הקהל שלה ונשרה מהאליטות. ברגע שהיא נשרה כבר היא לא יכולה להביא את השחקנים הגדולים ו/או להשאיר את השחקנים הטובים אצלה, והיא למעשה הופכת לקבוצה דרג שני. ליברפול למשל היתה בתהליך הזה אבל העונה האחרונה אולי תציל אתכם.
מאז כניסת האינטרנט לכל בית וההנגשה שלו ברחבי העולם, הפכו המועדונים הגדולים לעוד יותר גדולים ולכן היום מועדונים יכולים להוציא עשרות רבות של מיליוני יורו על שחקן בודד. היום תחושת ההזדהות יכולה להיות הרבה יותר גבוהה כאשר כל אחד יכול להיכנס לאתרי החדשות המקומיים בספרד, בריטניה או גרמניה, ולקרוא את החדשות של הקבוצה “שלו”. יותר מדיה כגון תמונות וסרטוני וידאו זורמים וגורמים לקשר עם הקבוצה להתהדק. יותר מזה, אפילו פורומים שנוצרים או קבוצות פייסבוק גורמים לקשר הדוק יותר עם הקבוצה. כל זה גורם למכירת מרצ’נדייז יותר גדולה (שלא לדבר על הנוחות של היום שאפשר לעשות אותה בלחיצת כפתור) ולאפשר הוצאות יותר גדולות.
אצל המועדונים הקטנים יותר אין את היכולת הזאת, כי אין להם קהל אוהדים שיתמוך בהם פיננסית כמו בגדולות. האהדה אלהם בדרך כלל מקומית יותר ויש קבוצות שמושכות יותר.
התהליך שקרה עם אתלטיקו קרה כבר בליגה הספרדית (בפעם האחרונה עם ולנסיה) וזה לא ממש החזיק מעמד. אתלטיקו עם עונה טובה מאוד אבל עכשיו חובת ההוכחה מוטלת עליהם. כבר לא ישחקו מולם כמו מול עוד קבוצה, ישחקו מולם כאילו זה גמר גביע ואף אחד לא יעשה להם הנחות. הם צריכים להוכיח לכולם שהעונה האחרונה לא היתה הבלחה וזה יותר קשה מלהבליח.
אתלטיקו כמו דורטמונד יודעות לבחור את השחקנים שלהן. זה הכוח שלהן עכשיו. כל עוד שזה ימשך ככה הם יצליחו להציק לגדולות ומדי פעם אפילו לתת להן כאפה חזקה. ברגע שזה יפסק, הן ידעכו אוטומטית.

(JUVE-MAN) #257

אני חושב שהעונה אנחנו חווים תופעה מעניינת נוספת - והיא העברת ריג’קטים בין המועדונים הגדולים באמת מבחינה פיננסית.
אם עד עכשיו המועדונים הגדולים באירופה, אך עדיין עשירים פחות מהמועדונים הסופר עשירים ארבו לפירורים בדמות ריג’קט כזה או אחר ממועדון עשיר ממש (כמו לדוגמא רוביניו, באלוטלי וטבז ממנצ’סטר סיטי, העונה מנז מפ.ס.ז’ וכו’) - העונה, ככל הנראה, בגלל הצורך העז של המועדונים העשירים להתחמש באליטה של האליטה, לצד הסנקציות של FFP כמובן - אותם מועדונים גם נאלצים לפלוט שחקנים שעדיין בדרג וורלד קלאס, כאשר מועדוני העל האחרים מעוניינים לקלוט אותם. שימו לב למעגל - חאמס רודריגז ממונאקו (אמנם לא מועדון על, אבל עם בעלים עשירים ממש) נקנה ע"י ריאל, שנאלצת למכור את אנחל די מריה, שפ.ס.ז’ מעוניינת מאוד לקלוט אותו, אך כדי לעשות זאת תאלץ להיפטר מכוכב על אחר (ככל הנראה לאבצי או קבאני), שאחד מהם כבר ייקלט כריג’קט במועדון פחות עשיר, ככל הנראה. וכמובן - דויד לואיז, שנקנה, כאמור, מצ’לסי, עוד מועדון שנחשב לעשיר יותר.

כמו כן, שאלה לשולפים המהירים - אוזכרה כאן הבונדסליגה בכלל ובאיירן ודורטמונד בפרט כמועדונים וליגה עם התנהלות כלכלית ומקצועית בריאה במיוחד, עד כמה זה קשור לניהול המצוין בו מנהלת אנגלה מרקל את גרמניה (המדינה היחידה באיחוד האירופי שנמצאת עם הראש מעל המים בכל האספקט לחובות כלכליים לאיחוד וכו’), ואם כן - האם ישנה קורלציה דומה במדינות אחרות (כמו לדוגמא - הקשיים הכלכליים של ספרד והליגה והמועדונים שם)?

(SantiagoBernabeu) #258

רק בנקודה אחת אתקן אותך (וגם את אואן שאמר את זה). בדקתי את הנושא לעומק אחרי הדיון הקודם שלנו בו, ריאל מדריד לא חייבת למכור את די מריה. ריאל מדריד מנסה לשמור על די מריה אצלה והשחקן עצמו הוא זה שדוחף למעבר עקב עומס בעמדות שלו וחוסר אמון שהוא מרגיש מהצוות המקצועי. כך או כך אנחנו עומדים בFFP.
לדעתי צריך לעשות הבחנה בין מועדוני שיחים כלשהם (כמו סיטי ופסז) למועדונים שמבוססים כלכלית בזכות עצמם (ריאל בארסה יונייטד ובאיירן למשל). עד עכשיו לא ראינו שום סימן של בעיות עם החוק הזה עם הקבוצות שמכלכלות את עצמן, הודות להכנסות המטורפות שלהן. המועדונים שכרגע אוכלים אותה מזה אלו המועדונים שלא מכניסים בזכות עצמן אלא בזכות האוליגרך/שיח שלהם.
צ’לסי עומדת כרגע בין לבין. מצד אחד היא הצליחה ליצור לעצמה את הבסיס כדי שתוכל להעמיד את עצמה, ומצד שני היא עדיין קבוצה של אוליגרך שנכנסה לפה רק בשנים האחרונות. המכירה של לואיז היתה מצויינת וזה נראה שהם קפצו על המציאה, גם בלי קשר לFFP.

(דניאל.) #259

[QUOTE=JUVE-MAN;1564849]
כמו כן, שאלה לשולפים המהירים - אוזכרה כאן הבונדסליגה בכלל ובאיירן ודורטמונד בפרט כמועדונים וליגה עם התנהלות כלכלית ומקצועית בריאה במיוחד, עד כמה זה קשור לניהול המצוין בו מנהלת אנגלה מרקל את גרמניה (המדינה היחידה באיחוד האירופי שנמצאת עם הראש מעל המים בכל האספקט לחובות כלכליים לאיחוד וכו’), ואם כן - האם ישנה קורלציה דומה במדינות אחרות (כמו לדוגמא - הקשיים הכלכליים של ספרד והליגה והמועדונים שם)?[/QUOTE]

אני לא יודע אם אתה מודע לזה, אבל אני רוצה להזכיר לך פרט מאוד חשוב: המועדונים בגרמניה בבעלות האוהדים. אם אני לא טועה למעלה/או 50% מהקבוצה מנוהלת ע’'י האוהדים, כל קבוצה, בליגות הבכירות, אולי גם בכל הליגות.

(SantiagoBernabeu) #260

[QUOTE=קלאודיו זוליאני;1565900]‘ספורט’: עסקת דאגלס על סף סגירה. קואדרדו לא יגיע בגלל חוקי הפייר פליי. איזה בדיחה.
[/QUOTE]
אחת הענקיות (הטבעיות) של הכדורגל העולמי כנראה גם נפגעת מהFFP. במקום שחקן WC הם מביאים בדיחה מרזיל. זה אכן עובד?!

(JUVE-MAN) #261

ערעורה של ברצלונה בנוגע לאי סדירות תקנות בכל הנוגע להעברות נדחה, והמועדון מושעה מפעילות בשני חלוני ההעברות הבאים - מה שאומר שהחל מרגע סגירת חלון ההעברות הנוכחי - בארסה תוכל לצרף לשורותיה שחקנים בהעברות החל מינואר 2016.

(Bliss) #262

למה בעצם רק מסוף חלון ההעברות הנוכחי ולא מעכשיו?

(SantiagoBernabeu) #263

תן להם להחתים את דאגלס, למה להיות רע? :slight_smile:

(Robbie Fowler) #264

מצד אחד, זו התרפסות קצת בפני בארסה. אתם נותנים עונש? תנו אותו מעכשיו, שהקבוצה באמת תישא בתוצאות של מעשיה ולא תגידו לה- “תתכוננו טוב טוב לעונש שאנחנו הולכים להפיל עליכם שלא יפגע בכם יותר מדי”.
מצד שני, בארסה מתנהלת כל כך גרוע בחלונות העברות בשנים האחרונות, שייתכן מאוד שהם מוצאים את עצמם במצב שההשעייה הזו עדיין באה להם מאוד לא טוב. מה שכן- הם הסתדרו בעמדת השוער. תארו לכם שההשעייה היתה נכנסת לתוקף מיידית- הם היו נתקעים עם פאקינג פינטו כשוער יחיד או משהו כזה, לא?

(SantiagoBernabeu) #265

הם כבר קנו שני שוערים. פינטו עזב.
הם כעיקרון יכולים לפתוח גם ככה עונה, מה שכן הרכש שלהם בחלקו מביך. ורמאלן ומאת’ייה שחקנים שלא לרמה של בארסה, וזה החיזוק שלהם להנה. אלכסיס ופברגאס עזבו ובמקומם הביאו את סוארז ורקיטיץ’ שזה לא רע בכלל (רקיטיץ’) ומצויין (סוארז). אני לא מאמין שהרכש להגנה יספיק, השחקן הבא שהם עומדים לקנות זה איזה פלופ מברזיל שכל הרשת מתפוצצת מצחוק עליהם.