טקטיקה 2018/19: לילה ראשון בלי אינייסטה

ברצלונה

(Shimi Esterkin) #209

זה באמת מצער שבארסה עזבה את ה433 הקלאסי ועברה ל442, אבל אין לבארסה נכון להיום קשרי 50-50 שיכולים להיכנס לנעליים של צ’אבי ואינייסטה. והאמת שואלורדה בתחילת העונה ניסה לעשות 433 מול ריאל, והם פשוט רמסו אותנו. כרגע 442 שימושי כי ככה יש סגירה הגנתית יוצאת מן הכלל, למרות שהבלמים עולים גבוה חלק גדול מהמשחק, וככה הקשרים גם משתתפים במשחק ההגנה, וחלק מהם עושים את זה מצוין. המערך הזה לא סקסי מבחינה התקפית בגלל שאין יצירתיות אצל שחקני הקישור וההתקפה, ויש הרבה כדורים אחורה כתוצאה מכך, במקום לנסות לשלוח כדורי עומק. האמת שלמעט אינייסטה, רוברטו, בוסקטס ודניס אין עוד שחקנים על הספסל כרגע שיש להם יכולת טכנית מספקת בשביל לפרוץ הגנות צפופות, בין אם זה בדריבל מתוחכם או פס חותך הגנה, אז בסופו של דבר 442 עוזר לייעל מהמעט של בארסה מודל 2017 מסוגלת לעשות, כי עד שיגיע קשר בינואר, או דמבלה יחזור אין עוד מישהו שיהווה אתגר התקפי עבור הגנות ויזכיר קצת טיקי טקה של פעם, אז צריך להסתפק בזה לצערי, שכן השיטה הזאת נכון להיות מספקת את הסחורה

(Shusaku) #210

ה4-3-3 היה לפני צ’אבי ואינייסטה, ועצוב שאנשים נגררים אחרי המאמנים הבינוניים עד עלובים שעוברים לנו במועדון, והנהלת הפחיזם הזה.

לפפ אין לא צ’אבי ולא אינייסטה, ואם הנוקאאוט מתחיל מחר בבוקר, הוא לוקח צ’מפיונס בהליכה. דרך הקישור.

מאמן עם ביצים היה משחק עם דניס וסאמפר בקישור. המאמן החלש שאנחנו קיבלנו מעדיף לשחק עם גומש ופאוליניו.

(josepe) #211

לזרוק את השם של דניס בכל פעם כמי שיחזיר לנו את העטרה ליושנה (וגם את של סאמפר אם כבר) זו פרופוגנדה בשקל.
דניס לא מראה יכולות של קראק בינתיים ובמשחקים מסויימים גם לא טובות משל פאוליניו וגומש.

אישת אני הייתי מעדיף לראות אותו ואת סרג’י מקבלים את המפתחות בקישור כי אני באמת מאמין בהם. אבל לי יש את הפריבילגיה לשבת בבית מול המסך. לוורדה אין את הפריבילגיה הזו. ביצים או לא ביצים הוא צריך להשיג לפחות 90 נק’ העונה בשביל להשאר רלוונטי. במקרה הזה הפוטנציאל של דניס עדיין לא שווה 90 נק’ בעונה.

אני מקווה לראות אותם מקבלים כמה שיותר דקות כמחליף \ שחקן הרכב ברוטציה בעונה הזו. יש להם מה למכור ואני מאמין שהם יכולים לפרוץ עם אמון ושילוב מושכל בסגל לאורך זמן.

הכי טוב היה אם ההנהלה הייתה אומרת שהם הולכים לשנת בנייה ולא מצפים לתארים.
אבל אז היו קמים הבכיינים שאומרים שאלו העונות האחרונות של מסי ושאסור לעשות לו את זה.

מילכוד.

(Aimarito) #212

מה הקשר בין כל הדברים שציינת? סבבה שה 4-3-3 היה לפני הצ’אבינייסטה, אבל כרגע המערך הזה לא תורם לנו, אחרי חזרת דמבלה עוד אפשר לדבר.

פפ מאמן יחיד במינו, אף אחד למעט קרוייף ז"ל לא יכול להשתוות בעיני האוהדים אליו (גם סארי וגם סמפו לא שואפים לשלמות במשחק ובגישה שלהם כמו פפ) , וגם הוא קיבל קרדיט נדיר מהבעלים ב סיטי. רק בעונה שנייה עם יד חופשית ברכש פפ מצליח לייצר משהו שדומה לבארסה ההיא. תתחיל לקבל את זה שפפ כיום יתקשה לעמוד ברף שהוא עצמו הציב בעונת 08/09, וההערכה שלך באה מנקודת מוצא לא הוגנת בעליל, בטח שהתנאים רחוקים מלהיות אידאליים.

אי אפשר להתווכח עם הטענה לגביי סאמפר ודניס שכן זה לשחק בנדמה לי, “מה היה קורה אם”. הלוואי ושניהם יקבלו קרדיט, אבל אני לא יכול לקבוע מעכשיו שהם בטוח היו מככבים אצל גווארדיולה, ובמקרה של הנוער זו פשוט אג’נדה מקולקלת של ההנהלה הבלתי נסבלת שלנו, כך שגם פה אין לארנסטו מה לעשות במצב הזה.

לגביי פאוליניו ו גומש לך תדע. פפ הסתדר גם עם שחקנים כמו גודיונסן וקייטע,קכך שגם פה אנחנו משחקים בנדמה לי.

(aldrrian) #213

כאמור, זה קצת לשחק בנדמה לי. אבל ראוי לציין שבסיטי פפ לא בדיוק מגדל שחקני בית. לא מין הנמנע שגם בבארסה הנוכחית שחקנים כמו דניס וסאמפר (במיוחד סאמפר, שתגידו מה שתרצו, כבר כמה מאמנים לא מאוד סופרים), היו נדחקים תחת פפ ושהסיבה ששחקני הבית בתקופתו שיחקו היא פשוט כי היו מוכשרים יותר מהנוכחים.

(Talsho) #214

למה אתה קורא להם בכיינים?? לדעתי הבכיינות היא של מי שמאמין שחייבים לשחק כמו הפפ טים ויהי מה כאילו לא עבר שם דור שחקנים נדיר באיכותו שהביא תארים בכל פלטפורמה אפשרית - אפילו נבחרת ספרד לקחה שלושה תארים רצופים דבר שלא קרה מעולם.

המועדון משקיע במסי סכומים מטורפים! איך אפשר ללכת לעונת בנייה כשהוא באמת בפיק האחרון שלו בקריירה.

עוד שנתיים שלוש, כל חוקי המשחק ישתנו ויהיה אפשר ואף רצוי לחזור למודל הקלאסי של ברצלונה. כרגע שנפל בחלקך השחקן הטוב ביותר ששיחק את המשחק - צריך לנצל את זה עד תום.

(josepe) #215

אנחנו מסכימים לגבי הבכיינות.
פשוט שמה שאני מבחין בו הוא שאותם בכיינים מרבים להעלות את שמו של מסי ככלי להצדקת הטענות שלהם.

אי-אפשר לאכול את העוגה וגם להשאיר אותה שלמה.

אם רוצים להתבסס על השלד של מסי אינייסטה בוסקטס ולנסות בכוח להחזיר את מה שהיה פה, אז לא נראה כאן כדורגל יפה אלא ניסיונות פאטתיים לשחזר היסטוריה ללא הכלים המתאימים לכך.

אם נכוון לכדורגל יפה נצטרך זמן לבנות קבוצה חדשה שתדע לשחק ביחד כדורגל יפה ומתואם. גם זה לא יהיה הפפ טים, אבל לפחות זה יהיה יותר מאוזן. מצד שני זה אומר שנה בלי תארים (לפחות) וגם זה דבר שאנשים לא מוכנים אליו.

(Talsho) #216

“אם נכוון לכדורגל יפה נצטרך זמן לבנות קבוצה חדשה שתדע לשחק ביחד כדורגל יפה ומתואם. גם זה לא יהיה הפפ טים, אבל לפחות זה יהיה יותר מאוזן. מצד שני זה אומר שנה בלי תארים (לפחות) וגם זה דבר שאנשים לא מוכנים אליו.”

אני חושב שמסי לא יהיה מוכן לדבר כזה. זה מעבר לרצון האוהדים או ההנהלה.

כל עוד הוא בקבוצה ובמיוחד עכשיו עם החוזה המגה משודרג שלו יש מחויבות להעמיד קבוצה תחרותית שתתחרה על כל התארים, גם אם לא נתחרה על התואר “הקבוצה עם הכדורגל היפה ביותר”.

כמו שאמרתי, לא תהיה פפ טים אבל לשם לא צריך לשאוף. צריך לחזור למודל שאפיין את בארסה במשך כל שנותיה - פשוט רק כשמסי לא יהיה פקטור סופר משמעותי בקבוצה הזאת.

(titi camara) #217

מסכים איתך בהחלט, ואני גם מסכים ב-100% עם מסי שלא יהיה מוכן לשמוע על דבר כזה, והייתי מציע לכל אוהדי ברצלונה להקשיב למסי, עוד שנתיים תתחילו לבנות מחדש קבוצה שתישחק לפי כל מודל שתרצו.

אני אישית מקווה שתתחילו כבר מעכשיו לבנות קבוצה שתזכיר את הפפ-טים…

(Aimarito) #218

אחרי שדיברנו לא מעט על המערך החדש של וואלוורדה נתקלתי בסרטון שמציג בצורה טובה סה"כ את הגישה הנוכחית של הספרדי:

כמה התייחסויות:

1. מסי ללא ספק וברירה שינה תפקוד. כתבתי בעבר על המשמעות של כל שחקני הקו הקדמי כאשר משחקים עם “תשע מזוייף”, ובצער רב נראה שללא דמבלה, לברצלונה אין הרבה מה להציע בכל הנוגע לשחקני אגף. סוארז בעיקר בילה את תחילת העונה מסורס ורחוק מהרחבה כשחקן אגף, וכל ניסוי באגף ימין בין אם מדובר על וידאל, דניס או דאולופאו לא באמת הוכיח את עצמו כיעיל. המעבר ל- 4-4-2 ולמעשה להחליף ווינגר אחד בשחקן קישור נוסף הוביל את מסי לשחק מאחורי החלוץ. העיניין המשותף בתפקודים של מסי הוא באמת השאיפה לשמור אותו חופשי ללא מחויבות טקטית ממשית, ולהשתמש בפרעוש כ X פקטור.

2. הטענה שהשימוש במסי חופשי הופכת את ברצלונה לבלתי ניתנת לעצירה ולא צפויה היא לא נכונה לטעמי. ברצלונה מאוד מוגבלת התקפית וזה מורגש. הבעיה היא לא בהכרח בהצטרפות להתקפה (כאשר סוארז, המגינים ופאוליניו ברוב הפעמים מצטרפים ביציאה קדימה), אלא יצירת המצבים עצמה היא זאת שמהווה בעיה. ללא הברקה של אינייסטה או מסי, ברצלונה מאוד מוגבלת מול הגנות חזקות וטקטיות. ההתקפה נראית רוטינית, ועושה רושם שארנסטו עדיין ללא פתרונות. השאלה היא אם אפשר לתלות בכזאת קלות את כל התקוות בחזרה של דמבלה.

3. אמרו לי פעם שמה שהופך את ברצלונה לקבוצה טובה העונה היא העובדה שקשה מאוד להתמודד איתה, וגם יש משפט בסרטון שמאוד מתחבר לזה :he is very conscious of being balanced, solid and not offering any weaknesses to his opponent. ההגנה המאוד זהירה, והשמירה המתמדת על האיזון ומשחק הלחץ היא כזאת שהופכת את ההתמודדות עם ברצלונה הנוכחית למאוד מתסכלת. אם אנסה לבודד את זה למשחק אחד, זה היה דווקא המשחק השני נגד יובנטוס שהראה את הקושי של הקבוצות ברמה ההתקפית לייצר מצבים מול העמידה הנכונה, והלחץ הממוקד של שחקני ברצלונה, שגם ללא מסי הצליחו להראות דומיננטיות באיטליה.

הוא לא פפ, זה לא הרכב החלומות, או הסגנון שכולנו היינו רוצים לראות בברצלונה, אבל השיטה שלו עד כה הוכיחה את עצמה, ונכון לעכשיו פער הנקודות כן מדבר בעד עצמו. אומנם הייתי רוצה לראות ברצלונה טיפה יותר יצירתית ונמרצת התקפית, וכולי תקווה שאנחנו נראה את הקבוצה הזאת ממשיכה להתפתח עוד העונה עם הגעתם וחזרתם של שחקני מפתח בחלק ההתקפי של הקבוצה.

(Shusaku) #219

לטעמי עם שוער שהוא לא טר שטגן, הבלון הנפוח הזה היה מתפוצץ מזמן. טר שטגן השחקן הכי חשוב שלנו העונה, יותר ממסי, ובקבוצה כמו ברצלונה זה אומר הכל.

הקישור שלנו לא מתפקד, ולא יוצר מצבים, ומול קבוצות עם קישור איכותי אנחנו נאכל ***.

עוד 4 ימים לקלאסיקו. אני באמת מקווה שהבלון הזה לא יתפוצץ לנו בפנים. כי זה יהיה לא נעים.

(Aimarito) #220

אני מסכים בנוגע לקישור וההתקפה, אבל לגבי ההגנה, אתה לא חושב שגם לה יש חלק בכמות שערי החובה של הקבוצה העונה בנוסף להתעלות של הגרמני העונה?

(Shusaku) #221

אין לי פה סטטיסטיקות שיגבו אותי, אבל לא מרגיש לי שקבוצות לא מגיעות נגדנו למצבים. להיפך. כמעט כל משחק העונה הסתיים כשטר שטגן הוא השחקן המצטיין של הקבוצה.

אני אפילו זוכר בתחילת העונה, שכל פעם דיברו על כך שהגענו לפחות מצבים, פחות בעיטות לשער ופחות בעיטות למסגרת מהיריבה.

זה מבחינתי לא לייצב את השורות. כשהשוער שלך לא נותן לשום כדור לעבור אותו, אז ברור שלא תפסיד.השאלה היא מה אתה עושה כשהקבוצה היריבה מצליחה להבקיע לך שער או שניים. האם יש לך את הכלים כדי לתת בחזרה 3.

התשובה היא לא.

(Aimarito) #222

Capture

אומנם אני לא מחזיק בסטטיסטיקה כלשהי של איכות ההצלות או דרגת קושי אחרת שאפשר לדרג, אבל ההשוואה הגסה הזאת לגביי העבודה הקשה של טר שטגן בשער אולי כן תוכל להעביר את הטיעון שלי. טר שטגן הציל בבמוצע למשחק יותר בעיטות, אך ספג יותר, והשנה עד כה הוא ספג פחות, וגם נאלץ לספק פחות הצלות למשחק. שוב השוואה מאוד גסה, אבל שווה לחשוב על זה.

אני בגדול לא מאמין ביכולת ארוכת טווח של שוער שמחזיק את הקבוצה לבד. קבוצות עם איכויות הגנתיות מקלות על השוער, ומאפשרות לו להיות עירני מספיק ברגעים ספציפיים במשחק. מעטים המשחקים בהם אתה רואה הופעות לא הגיוניות מצד שוערים (כמו דה חאה נגד ארסנל העונה), ומעטים השוערים שחווים עונת שפל רצינית בה כל בעיטה אליהם הופכת לגול (כמו בראבו בעונתו הראשונה בסיטי). לרוב קבוצה מאוזנת עם מעט שערי חובה מחזיקה בהגנה טובה בנוסף לשוער טוב.

(dmitrys) #223

לדעתי הסטטיסטיקה הזאת מוכיחה שההגנה השנה טובה יותר ושטר שטאגן עצמו טוב יותר.
השנה נבעטו 2.88 בעיטות למסגרת, בשנה שעברה 3.75. ההגנה מאפשרת פחות בעיטות.
השנה טר שטאגן עצר 85% מהבעיטות שנבעטו למסגרת, בשנה שעברה 75%. שיפור משמעותי ביכולתו.
אני מניח שאין הבדל בדרגת הקושי בין השנה לבין שנה שעברה. מדובר בעשרות בעיטות, זה מדגם מייצג.

(Aimarito) #224

אז זהו, שיש לי כמה הסגות בהשוואה הזאת. קודם כל, אנחנו משווים עונה שלמה לפחות מחצי עונה. אומנם ההשוואה שעשיתי היא בממוצע פר משחק, אבל הכל יכול להשתנות ב20 משחקים, בטח כששניים מהם זה קלאסיקו.

בנוסף, אני כן נוטה לחשוב שביחס לעונה שעברה הליגה נחלשה. אני לא קיצוני בעיניין כמו עמוס (למי שמכיר), אבל כן יש ירידה מסויימת ביכולת של קבוצות שהיו רציניות עונה שעברה כמו סביליה, אתלטיקו, ויאריאל, בילבאו ולאס פאלמאס. אומנם השנה ולנסיה, ג’ירונה, ובטיס מראות יותר דומיננטיות, אבל עדיין באופן כללי אני חושב שהליגה טיפה יותר חלשה משנה שעברה, אבל אין לי מדד חד משמעי שיכול להעיד על כך.

(dmitrys) #225

אם הליגה נחלשה (אני לא מסכים) זה אולי יכול להסביר מדוע יש פחות בעיטות לשער.
אבל זה לא יכול להסביר מדוע טר שטגן עלה מ 75% ל 85% בהצלות. זה לא שחלוצי היריבות התחילו לבעוט לו לידיים.

(Aimarito) #226

אי אפשר להגיד שחלק מהעיניין זה מצבים פחות טובים מול השער? סיומת פחות טובה של שחקני התקפה? שלא תטעה טר שטגן מצויין עד כה (טפו טפו טפו), אבל אני כן חושב שחלק מהיציבות של בארסה נובעת מחולשת חלק מהקבוצות ה"רציניות" של הלה ליגה.

(dmitrys) #227

בוא נבדוק את השיפור של טר שטגן לשוערים אחרים בלה ליגה.
שני השוערים של ריאל.

אז אצל קסייה אין הבדל (35.7% מהבעיטות עברו אותו אשתקד, 37.5% השנה)
אצל נאבאס יש שיפור השנה. 20.8% מול 29.8% אשתקד.

אצל סרחיו אלוורז מסלטה וסרחיו ריקו מסביליה יש הרעה משמעותית השנה.
אצל אובלק שיפור משמעותי בדומה לטר שטגן.

ההשוואה לא נותנת תוצאות ברורות. אני מעדיף לחשוב שהסטטיסטיקה של נבאס תתאזן בקלאסיקו.

(Aimarito) #228

download

אז הצרפתי הצעיר והיקר (מאוד) חוזר לשחק. נותר רק לשאול איך הוא משתלב? אומנם כולנו מברכים על חזרה של שחקן התקפתי כלשהו לאור התלות העצומה במסי, אבל החזרה שלו עשויה להביא איתה השלכות:

1. אם אנחנו חוזרים לתצורה הקודמת של 4-3-3 בה מסי משחק שוב כ9 מזוייף, אז סווארז צפוי לחזור לאגף, שם הוא פחות מבריק מאשר כחלוץ חוד, שם הוא התחיל בהדרגה התחיל לחזור לעצמו. האם זה שווה את זה?

2. אם אנו נשארים ב4-4-2, על מי מוותרים? דמבלה הוא כלי התקפי מצויין, אבל אני לא יודע אם יש לו את אותה משמעת הגנתית כמו ראקיטיץ’, פיזיות כמו של פאוליניו, או את יכולת ניווט המשחק של אינייסטה. אנו עשויים לאבד לא מעט דומיננטיות במרכז המגרש, עם מערך שעד עכשיו הוכיח את עצמו.

אומנם הוא יקבל טיפה יותר מרחב בהתקפה הואיל ומסי וסוארז לא טסים עם הקבוצה לויגו, אבל אולי בגביע נצליח לקבל מושג מה וואלוורדה מתכנן עבור הצרפתי.