מכבי תל אביב - יורוליג 2017/18

מכבי-תלאביב

(Zichelior) #1

אני מבין שזה קטע כזה, ללכלך על מכבי ולהגיד שמה לעשות, אין לה את זה, אבל זה לא מתאים. מכבי קבוצה טובה מאוד, נאבקת על מקום בהצלבה באופן די מרשים, והכל פתוח בפניה.

אז זה הולך קצת קשה לפעמים, ולא תמיד העסק הולך פשוט, אבל תנו לי לתזכר אתכם - גם בעונת 13/14 מכבי לא קרעה את היורוליג. היו נצחונות בשיניים, והפסדים לא מחוייבים בהיכל, אבל האופי והיכולת לנצח, גם אם בקושי, לבסוף הכריעו את הכף.

אז לאט לאט. תנו לעסק לעבוד. כל שבוע האוהדים מתיישבים על הספה ונהנים מקבוצה שנותונת פייט, ונלחמת ורוצה, ויש לה על מה להילחם.

אלו לא דברים מובנים מאליהם. לאחר עונות מסוייטות ומחרידות עם טיילת של שחקנים וזלזול רבתי בסמל המועדון, אחרי שמכבי החליפה את כל הסגל (ואל תגידו לי איתי שגב), חייבים לפרגן לה על בניית קבוצה תחרותית, קבוצה שלא מפחדת מאף קבוצה אחרת, וקבוצה שעדיין נמצאת חזק בעניינים.

הישראלים מקבלים דקות משמעותיות יחסית למצב, וספאחיה לפעמים חולם ויוצא מפוקוס, או מפספס את התזמון של הטיים אאוט הקריטי, אבל כשהוא בפוקוס הוא באמת מאמן מצויין.

חכו בבקשה עם כל הביקורות ה’עדריות’ האלו. הקבוצה הזו עוד יכולה להפתיע. זאת עונה קשה ורצופה עליות וירידות, וצריך להבין את זה. אל תצפו לקבוצה שטורפת את כל אירופה. זה מדע בדיוני. תצפו לקבוצה סבבה שנכון לעכשיו מספקת את הסחורה לאוהדים בהיכל ומול המסכים בערבי חמישי. (גם שלישי ושישי הם בבחינת ימי חמישי לצורך העניין, אז תזרמו בסדר? )

צאו בבקשה מהקטע הזה של לבקר ולכעוס, ותנסו להינות, כי החברה האלה הם בעלי אופי צנוע ונעים, אכפתי ולוחם, והם כאן כדי לתת הכל. תנו להם, בבקשה, את הצ’אנס.

נ.ב.
מצורף סרטון הסיכום של העונה הענקית מ2014 והדרך עד לפיינל-פור ההיסטורי במילאנו:


(Zichelior) #2

מכבי תל אביב הפסידה ביורוליג בחמישי האחרון לז’לגיריס בז’לגירו ארנה בקובנה. ז’לגיריס קבוצה טובה יותר ומאומנת יותר ללא ספק, בין אם נשייך את הפער לאימון, ובין אם לכימיה ארוכת שנים בין השחקנים.

מכבי לא הייתה צריכה לנצח במשחק הזה, והציפיות לא כללו חזרה עם ניצחון חוץ על שאראס וחבורתו, אך לאחר סיום משחקי המחזור, כאשר חימקי מוסקבה (והמקום השביעי) בורחת לפער שני משחקים ממכבי מלמעלה, ובאסקוניה ויטוריה מקזזת את פער שני המשחקים ומעמידה אותו על ניצחון עודף אחד בלבד של מכבי, התמונה שמצטיירת נראית עגומה.

אך היא איננה כזו. המחזור הבא מאיר פנים לצהובים.

כפי שניתן לראות בתמונה המצורפת, במחזור הבא פוגשת מכבי את ברצלונה בהיכל, משחק שהניצחון בו הוא בגדר חובה לאור המיקומים ומצב שתי הקבוצות. במקביל, יריבותיה של מכבי ממעלה הטבלה - ז’לגיריס וחימקי, ייפגשו בקובנה למשחק חשוב מאוד ככל הנראה על המקום השישי. לניצחון של הליטאים יכולה להיות משמעות, והצהובים יקוו לראות את הפייבוריטית מנצחת ומחזירה את הקרב על המקום השביעי לחיים.

לאחר שבמחזור העגום שעבר על מכבי, שתי היריבות הקרובות שלה, חימקי ובאסקוניה, ניצחו את מלאגה והכוכב האדום (בהתאמה), קרה גם דבר חיובי. מלאגה והכוכב האדום התרחקו עוד יותר עד לפער של שלושה משחקים ממכבי והמקום האחרון להצלבה, מה שככל הנראה סגר את סיכויין לעלות והביא להגדרת יריבות עיקרית אחת עם באסקוניה. אותה באסקוניה במחזור הבא תפגוש את פנאתינייקוס באואקה, ואם תפסיד, תרחיש לא מאוד מופרך לאחר שפנאתינייקוס הפסידה לבאמברג במחזור האחרון, מכבי תבסס את עצמה, שוב, בפער יפה מהמקום התשיעי, ותתקרב עוד קצת לעלייה להצלבה.


(Zichelior) #3

מכבי מציגה עונה טובה, בייחוד לאור הציפיות, אך נראה לפעמים שיש כישרון גדול שלא מנוצל מספיק. הפסדים מיותרים ומשחקים עד הקצה מאפילים על נצחונות גדולים שהציגו קבוצה למופת. הבעיה לדעתי, יותר מברורה.

הגנת השלשות, הגנת השלשות.
הגנת הצבע והחילופים, הדאבל-אפ והמסה מתחת לסלים, הפיק-אנד-רול, כן, הכל בסדר גמור.
איפה הבעיה? מכבי לא סוגרת לשלוש. לא סוגרת לשלוש.

זה קרה נגד הכוכב האדום בבלגרד, נגד אנאדולו אפס בהיכל, ונגד ברצלונה בקטאלוניה. גם נגד ז’לגיריס בהיכל, נגד ולנסיה שוב בהיכל, גם מלאגה בתל אביב נהנתה, וגם במברג בביקורה בארץ הקודש. אמשיך עם הכוכב האדום בהיכל, ועם מילאנו באיטליה, ז’לגיריס גם בביתה בקובנה וברצלונה במנורה מבטחים בשנית. וכן, גם במשחק חצי גמר הגביע החשוב נגד אשדוד.

בין המשחקים הרבים שמניתי ישנו מגוון רב – נצחונות חשובים עם הפסדים מבישים, תוצאות בסקור גבוה או נמוך, השתרעות על פני יותר מחצי עונה, אך לכולם ישנו מכנה משותף אחד ברור – מכבי לא שומרת לשלוש.

זו לא ההגנה כולה, ולראיה חלק ניכר מהמשחקים המנויים לעיל הסתיימו בסקור נמוך שנקלע נגד הצהובים. זו מחלה ברורה, אותה שמונעת ממכבי לנצח בהפרשים ולסיים משחקים. כולם מקרקרים על הגנת הפיק אנד רול או החילופים, אך מכבי בדבר אחד טועה בכל המשחקים – מפקירה את הקלעים. וגם את אלו שאינם קולעים.

מכבי תל אביב השנה לא מונעת מאף שחקן לקלוע נגדה מעבר לקשת. קבוצות משפרות אחוזים נגדה באופן ניכר. ישנן כמה תופעות שעשויות לבלבל את הסקת המסקנות, ולכן אסביר איך מבעד להן מתחבאת אותה בעיה ארורה שלא מובן למה לא נפתרה כבר בפתיחת העונה.

קרה העונה לא מעט, שקבוצה ללא איום מהותי על מכבי, שיחקה כדורסל רע, עם יוצא דופן אחד, תורפה אחת, והיא מעבר לקשת. גם נגרים הפציצו. אחוזים של שחקן מעבר לקשת ובכלל מושפעים רבות ממהלך המשחק ובעיקר – מהיסטוריית הקליעות שלו בערב נתון. שחקן שקלע את שתי השלשות הראשונות יקלע באחוזים גבוהים יותר את השלישית. אך אם החטיא את הראשונות גם אחוזי השלישית ירדו בהתאם. לכן, קבוצה שאין לה את הכלים אך השמירה על זריקותיה לא בוצעה כראוי, תצליח לשחק טוב יותר מהאיכות שהיא שווה על הנייר. שהרי האחוזים משתפרים לאחר שקליעות ללא כיסוי תרמו להם.

שלשה היא כידוע, מאיץ של מומנטום או של חזרה למשחק מפיגור. היא גם משמעותית לעצירת מומנטומים מתפתחים. מכבי לא מונעת את הקליעה, ובכך מאפשרת ריצות תדיר ומניעת ייצור של מומנטומים לטובתה. נושא זה משפיע באופן ישיר על היכולת לסיים משחקים ברגע הנכון. לעיתים מה שחסר על מנת לנצח משחק עוד לפני שהתחיל, לאפשר מנוחה בדקות גארבג’-טיים, ולהכניע יריבות חלשות על הנייר. לא להותיר להן סיבה לאופטימיות ולא לאפשר להן להיכנס לזון.

מכבי העונה מובילה את היורוליג באחוזי הצלחה במשחקים שנגמרו בהפרש חד ספרתי עם מאזן של 8 נצחונות ו2 הפסדים. 80 אחוזי הצלחה. אולימפיאקוס שנייה [76%], חימקי שלישית [71%]. מכבי אחת מארבע הקבוצות היחידות שלא ניצחו משחק ב20+ הפרש, ואחת מ3 היחידות שהובסו ב20+ הפרש בשלושה משחקים או יותר. היחידה ששותפה למכבי ב2 הרשימות – הכוכב האדום. מומנטום אמרנו?

האחוז העונתי הממוצע של קבוצות היורוליג הוא 37.5 לשלוש. נגד מכבי, הממוצע קופץ ל-40.7 אחוז. קפיצה מאוד משמעותית בהסתכלות עונתית. היחידות שלא שיפרו את האחוז, שימו לב, הן פנרבחצ’ה עם 41 עונתי ו-28 נגד מכבי, בסקוניה עם 39.7 עונתי מול 30.4 נגד מכבי, ריאל מדריד עם 37.2 עונתי מול 31.1 נגד מכבי, חימקי עם 37 עונתי מול 28 נגד מכבי, ואולימפיאקוס עם 34.5 עונתי מול 29.8 נגד מכבי. פנאתינייקוס שיפרה במעט את האחוזים נגד מכבי למרות משחק הגנה סביר על השלוש נגדה באואקה, וצסק"א שיפרה באופן לא פרופורציונלי את האחוזים, והדבר לא קשור ככל הנראה בהגנת השלשות, אלא בפערי האיכות.

היריבות שנופלות באיכותן ממכבי, מכירות את התורפה הכל כך בולטת, ומגיעות מראש כדי לזרוק מרחוק, בידיעה שזו הדרך הטובה ביותר לנסות ולהכניע את הצהובים.

מכנה משותף נוסף לכל המשחקים המנויים לעיל, הוא הטופ 5 והיריבויות הקריטיות בבירור של מכבי. ריאל מדריד, צסק"א, פנרבחצ’ה, פנאתינייקוס ואולימפיאקוס, וכן בסקוניה וחימקי. הקבוצות הללו לא נהנו מאותה הפקרות. חלקן ניצחו את מכבי כשפער האיכות מכריע, ואפילו על ידי שלשות, וחלקן הפסידו לקבוצה שגילתה עליונות. נגדן, כמה מפתיע, מכבי שמרה היטב את כל הקבוצה. גם חימקי מוסקבה לא הצליחה במשחק נגד מכבי משלוש, ובסקוניה נתקעה גם היא בהיכל, נקודה שמוכיחה עד כמה חשובים היו הניצחונות האלו.

אולי זו הידיעה על כך שכל שחקן יכול בערב נתון לקלוע 5+ שלשות, או אולי ההבנה שללא סטופים משלוש מכבי תחטוף בראש. משהו שם עבד.
נקודה לאופטימיות, אך גם ללא מעט פסימיות. שלא יסובבו אתכם – לקבוצה הנוכחית יש כישרון רצון ויכולת. עקב האכילס שלה הוא השמירה המפקירה של מטווחי השלשות.