טקטיקה 2017/18: ה-4-4-2 של וואלוורדה

ברצלונה

(youri) #21

אז אנחנו מסכימים. אבל, אני לא הייתי מתנגד לראות את יואכים לב על הקווים אצלנו ולא הייתי מצפה ממנו “להיצמד לעקרונות של בארסה”. ברור שאני רוצה שהסגנון שלנו יישאר, אבל השחקנים השתנו ואני לא חושב שאפשר לבצע את מה שאנחנו רוצים עם שחקנים כמו ראקטיץ’ וגומש. הדרך שלנו היא לא הדרך היחידה לשחק כדורגל, ואם צריך לשנות קצת כדי להצליח, לי זה לא יפריע.

(youri) #22

מסכים לגמרי. לכן, לשחקנים כמו גומש אין מקום בקבוצה. אני לא חושב שהוא שחקן רע, הוא פשוט לא מתאים ולא יתאים, אלא אם כן ישנו שיטה בשבילו.

(moshe34) #23

מכיון שאני התחלתי את הדיון המעניין הזה.
אני רק רוצה להוסיף למה שכתב טל:
שלא ההיצמדות ל"עקרונות של בארסה" זה מה שבולם את ההצלחה שלנו כקבוצה
.
שחקנים כמו גומש וארדה טוראן לא היו דורכים במועדון אם בברצלונה היתה מערכת מקצועית שעובדת לפי העקרונות שלנו.
גם אנריקה וגם טאטה ניסו לשנות את השיטה, אחד נכשל בטווח קצר, השני נכשל בטווח הארוך יותר.

תקרא מה שטיאגו כתב על ההצלחה של יהוכין לב בנבחרת הגרמנית. ומה זה קשור לפפ.

(youri) #24

סבבה, אז גוארדיולה לקח את המונדיאל עם גרמניה. ליואכים לב אין חלק בזה, תאמין במה שאתה רוצה. יואכים לב הוא דוגמא בשבילי למאמן שיכול להגיע אלינו ולהצליח. אתה מסתנוור מוולוורדה כאילו כל התארים מובטחים איתו והכל יהיה ורוד. ההנהלה הזאת בלי ספק תכשיל אותנו, ומראש אנחנו נחותים מקבוצות על אחרות בגללם, אבל לואיס אנריקה היה מאמן גרוע לפני שהגיע לבארסה ונשאר מאמן גרוע אחרי שהגיע. זה לא קשור רק לעקרונות. יכול להיות שהוא אדם מבריק, אבל מאמן טוב הוא לא. אני לא פוסל את זה שוולוורדה אולי יצליח אצלנו, ואשמח להתבדות, אבל אני לא חושב שזה מאמן שמתאים לברצלונה.

(moshe34) #25

אתה בדרך כלל מוציא את ההקשר של ההודעות של אנשים אחרים?
איפה כתבתי שליאכים לב אין חלק בהצלחה של גרמניה??? (הוא מאמן מצוין )
אתה פשוט מציין אותו בתור מאמן שיבוא לפה וינסה לשנות את השיטה. לא הוא לא. הוא יבוא לאמן פה ולעבוד בדיוק לפי התורה של קרויף ופפ.

וכן מצאת את בדיוק את הבנאדם הנכון להאשים אותו שהוא מסתנוור מולאורדה. זה כמעט נכון כמו לכתוב שאני אוהב את ההנהלה שלנו.
אם זה היה תלוי בי, הוא לא היה אפילו בשלושת המועמדים לאימון אצלנו.
איפה דניאל שיציל את כבודי האבוד?
אני פשוט, מקבל את זה שהוא המאמן שלנו. ומעודד אותי הראיונות שהוא מתראיין.
בניגוד למאמן שעזב אותנו, הוא מבין שמה שעבד לו בבילבאו לא יעבוד לו פה.
את הקולות החדשים שנשמעים מהמועדון בקשר לשילוב צעירים.

מישהו חושב שפלנסיה תחת אנריקה היה מקבל זימון לצאת למסע האימונים בארה"ב? שסאמפר היה מקבל הזדמנות מאנריקה?
האמת אני מאושר שהוא מראה למתייה את הדלת החוצה. זה לא מובן מאליו.
דרך אגב, ההנהלה תכשיל אותו באותה צורה שהיא הכשילה את לואיס אנריקה.
בהקשר הזה אני פסימי כמוך.

(gadi800) #26

נראה לי שגם עם הכל ילך בכיוון הנכון, תתכוננו לעונה שאולי לא תהיה מוצלחת במיוחד מבחינת תארים. בזמנו היינו יכולים לפתח את הצעירים ו"להקריב" משחקים כי היה לנו שלד חזק, עכשיו אנחנו במצב שההרכב הראשון (למעט שלישיית החלוצים) שלנו הוא די שנוי במחלוקת מהבחינה שאין לנו שחקנים שבוודאות ניתן לומר שיש לנו בטחון מלא בהם. אנחנו כרגע מחלטרים לגבי מי אמור להיות בהרכב, ואין לנו יותר גיבוי או שמות במשתלה שניתן לומר שאלו יהיו הדבר הבא כי הזנחנו את הנוער בשנים האחרונות.

(youri) #27

אני לא מאמין שמאמן שלא באמת מכיר את השיטות של קרויף וגוארדיולה ואת החשיבה שלהם יכול לעשות את מה שהם עשו. איך שלא נסתכל על זה, לא משנה איזה מאמן נביא, תהיה לו איזושהי דרך, שהיא לא הדרך שלגוארדיולה וכל ניסיון להתחקות אחרי זה יכול להיכשל בגדול. כל מאמן שיבוא, צריך להביא משהו משלו. לשחק משחק עם קישור חזק ולחץ רוצה כל מאמן שיש לו את הכלים ועובדה שיש הרבה קבוצות שלחצו אותנו לפי השיטה שלנו בדיוק, רק שהשחקנים שלהם פחות טובים. אם וולוורדה יפתח משחק לחץ עם קישור חזק, עם קבוצה שבנויה מסביב למסי כשכולם עושים הגנה ביחד, זה משהו שהרבה מאמנים עושים היום בהרבה קבוצות. מרתיח אותי למשל שלואיס אנריקה מעולם לא ניסה להחליף מקומות בין ניימאר למסי במהלך המשחק, אני רוצה לראות משהו שעוד לא ראיתי והכי חשוב - קבוצות אחרות לא ראו.

עד שוולוורדה לא באמת ישלב צעירים וייתן הזדמנות, אני לא מאמין לשום דבר. ברגע שיהיה טיפה קשה הם יחזרו לחמם את הספסל גם אם מישהו יקבל שבריר הזדמנות בתחילת העונה.

(ganjo) #28

מה שהפך את גוארדיולה לחד פעמי הייתה העובדה שהוא הגיע מבפנים והכיר את בארסה על בוריה. מאחר וככל הנראה לא מסתתר אצלנו אף אחד שמשתווה לפפ כל מאמן שנביא מבחוץ לא יוכל לשחזר את אותה הצלחה קולוסאלית. גובה הצמיחה כעומק החריש. משהפסקנו לחפש את גוארדיולה הבא (לפחות עד שנצניח את צ’אבי במשתלה או יותר נכון במזרעה) יש להסתפק במקצרות.

(gomeadler8) #29

"כדורגל לא משחקים עם הרגליים, כדורגל משחקים עם הראש"
את המשפט הזה אמר יוהאן קרויף האגדי, וצדק במאה אחוז. מה שמייחד שחקנים גדולים זה היכולת שלהם לחשוב מהר, ולפעול מהר. בין אם זה לאן לבעוט את הכדור, איך לתזמן את המסירה, מתי לחטוף את הכדור או לאן לזנק כשהכדור נבעט לעברך. על העיקרון הזה בנויה הטיקי-טאקה. הרעיון הוא לא לתת ליריב זמן לחשוב. כשהכדור אצלך, אתה מוסר אותו מהר למישהו אחר, מאלץ את היריב שהתחיל לחשוב כיצד לעצור אותך להתחיל מחדש. כשהכדור לא אצלך, אתה לוחץ את היריב כמה שיותר מהר, מגביל את הזמן שיש לו לחשוב, ומגדיל את הסיכויים שהוא יעשה טעות. בארסה שלטה באירופה בשיטה הזאת, פשוט כי היו לה שחקנים יותר חכמים על המגרש. היריבים פשוט לא יכלו לעמוד בקצב החשיבה של של השלד הברסאי. צ’אבי ואינייסטה, שניים מהשחקנים הכי אינטליגנטים בהיסטוריה, פשוט ניתבו את המשחק לפי רצונם, ומעטפת שכללה את אבידל, פויול, מסי, בוסקטס וואלדס, רק הוסיפה לאיי-קיו המצטבר. העזיבה של פפ (וטיטו) הובילה להמעטה בחשיבות קצב המחשבה. החוכמה לא נעלמה, כמובן. היא רק לא נוצלה עד הסוף. גם היום יש לנו סגל של שחקנים חכמים מאוד. אינייסטה, מסי (שהשתפר בצורה פנומנלית בתחום הזה), בוסקטס, פיקה, אומטיטי, ראקיטיץ’ ודניס, כולם שחקנים שחושבים מהר. הבעיה היחידה היא, שהמאמן לא דרש מהם לחשוב מהר. זה כמו לתת לד"ר לפיזיקה לחשב לך כמה זה 4 ועוד 2. אתה תקבל את התשובה, אבל יכולת לשאול גם ילד בכיתה ב’ והוא יענה לך באותה המהירות. מהירות המחשבה לא מנוצלת בצורה יעילה.
חזרה ליסודות, לשיטה המקורית, זה מה שיפתור את הבעיות של הקבוצה. בנייה של סגל חכם, יעיל וניצול של החוכמה המשותפת שלו, זה האתגר שעומד בפני ואלוורדה. רוב הסגל שלנו הוא כזה, או יכול להיות כזה אם הוא רוצה. שחקנים כמו ניימאר, פאקו ודאולופאו (כשיגיע/ אם יגיע) הם שחקנים שיכולים לשחק חכם, ופשוט לא עשו את זה בשנה האחרונה. ברגע שהקבוצה תתחיל לחשוב מהר יותר מהיריבה, בארסה תחזור להיות מה שהייתה פעם, הקבוצה החכמה והטובה ביותר בעולם.

אם וראטי ודמבלה מגיע אליכם זה אומר שאתם תוכלו לשחק כך? :

סוארס
דמבלה, מסי, ניימאר
וראטי, בוסקטס

על פניו זה באמת נראה מפחיד, אבל הבעיה שאין את המשאבים להביא את השניים הללו באותו קיץ. ברצלונה זה לא מועדון עני, אבל אם ריאל הביאה את רונאלדו וקאקא בקיץ אחד, ברצלונה לא יכולה להביא?

(dolevkikos) #31

כנראה שלא, אני לא יושב בועדת התקציבים של המועדון אבל עם שיפוץ האצטדיון העתידי ובתוספת של ניהול מכירות שחקנים כושל(ארדה וכו׳) כנראה שאין מאיפה להביא כסף.
אגב, בארסה לרוב משלמת בתשלומים שנפרסים לכמה שנים, על סוארס סיימנו לשלם שנה שעברה.

(Santiago_Munez) #32

עדיין לא יצא לי לקרוא את התגובות בדיון פה, בהמשך אני אקרא ואתייחס אליהם.
לבינתיים מצרף ניתוח טקטי של בילבאו תחת ואלוורדה:
https://www.youtube.com/watch?v=HgiYPWLNsk4

לדעתי אין לו כרגע את השחקנים המתאימים בשביל להשתמש באותה הטקטיקה, מעניין יהיה לעקוב אחרי התקדמות הרכש (ביקש שחקנים ספציפים?) ואחרי משחקי הידידות.

(Paul Heyman) #33

צריך לנסות להבין גם מי הקשרים שנחשבים גם לאפשרות להחליף את בוסקטס ברוטציה.
אני מתאר לעצמי שאלו ראקיטיץ’ וגומש.

הרוטציה לקשרים הקדמיים תהיה: אינייסטה, וראטי (אם וכאשר), ראקיטיץ’ (בשילוב עם רוטציה עם בוסקטס), גומש (כנ"ל), דניס ורוברטו.
הרוטציה לעמדת הקשר האחורי תהיה: בוסקטס, ראקיטיץ’ וגומש.
וזה אם אנחנו לא נכנסים לאפשרויות של מערכים מלבד ה-4-3-3, כמו ה-4-2-3-1 שואלוורדה אהב תמיד.

זאת לא רוטציה מוגזמת בניסיבות האלו. זאת רוטציה רחבה ובריאה - במיוחד בלהתחשב בגיל של אינייסטה.

(Ender) #34

רוצה להאמין שסאמפר ישתלט בגאון על עמדת המחליף לבוסקטס (מבחינת התאמה לתפקיד אני חושב שהוא עולה על כל החלופות האחרות, מבחינת הבשלות שלו והרמה שלו ככדורגלן - נחכה ונראה). אם אנחנו מכניסים אותו לספירה, יש לנו:
אנדרס, ראקיטיץ’, רוברטו, גומש, דניס, “וראטי”, בוסקטס, סאמפר.

שזה אומר 8 קשרים על 3 עמדות. זה עדיין המון. אפשר לרוץ עם זה ולראות במהלך העונה מי לא עומד בקצב (בגדול זה גם מה שהיינו אמורים לעשות בקישור העונה), וזה גם כנראה מה שנעשה, אבל הסכנה שגומש יתדרדר לתחתית הרוטציה הזו ויאבד עוד מערך השוק שלו - ממשית מאוד לדעתי.

בכל מקרה, זה דיון תאורטי לגמרי. אם המאמן (שמעולם לא ראה אותו באימון אפילו?) רוצה אותו, ואנחנו מאמינים במאמן, אז אני מסכים שעדיף להשאיר אותו.
לגבי 4231 - שלא נדע מטומאה. כמו עם השורה למעלה - אם המאמן רוצה את זה, אז אתן לו כרגע ליהנות מהספק, אבל אני לא חושב שהמערך הזה מתאים לסגל שלנו בכלל (גם לא לקשרים, למעט אולי דניס), למעט המצב של מסי כ10 ודאולופאו(/דמבלה, כן בטח) בימין כשחייבים שער (ובפרט, זה לא פותר את בעיית הקשרים, אלא רק מחמיר אותה).

(Paul Heyman) #35

העניינן עם המערכים הנוספים תמיד היה Plan B. הרי ברור לדעתי שברוב של הזמן אנחנו נהיה עם ה-4-3-3 הרגיל שלנו.

אבל חייבים לבסס מערכים ושיטות אחרות ליום חורפי. אני דווקא אוהב שמגיע מאמן מבחוץ שידוע על הצלחות עם מערכים שונים מה-4-3-3 ובאותו הזמן הוא גם ידוע כאחד שכן מבין ואוהב את ה-4-3-3.

למרות שבסופו של דבר מלבד המערכים (תודה ל- @Santiago_Munez על הוידאו) השינויים גם יבואו בצורת הלחץ וצורת התנועה.

(aldrrian) #36

מישהו פה באמת חושב שרוברטו צריך להיות שחקן רוטציה בקישור?

אני חושב שהוא צריך להחליף בעמדת המגן ואולי במצבים מאוד מסויימים לשחק בקישור. רחוק מלהיות מוכשר מספיק כדי להניע משהו רציני באופן קבוע לדעתי.

(moshe34) #37

ממה שקראתי בבארסה מניה, רוברטו המסכן כל כך סבל בעמדת המגן שהבטיחו לו שהוא לא יחזור לשם…

(aldrrian) #38

אני חושב שזה עדיף לו ממצב בו הא לא ישחק כמעט בכלל שזה מה שאני מאמין שיקרה אם יפסיקו לקחת אותו בחשבון לעמדת המגן.

לסרג’י יש המון מה לתרום בקישור מבחינתי. הוא לא קשר על אבל הוא הוכיח הרבה יותר מדניס וגומש בקישור ומגיע לו לקבל הזדמנויות עם קישור מתואם (בוסקטס ואינייסטה/ראקיטיץ) ועם מגן ימני אמיתי מאחוריו.

בנוסף לעובדה שיש לא מעט משחקים שאפשר לעלות בהם עם 4 קשרים (במערך ה3-4-3 למשל, או אפילו אמבה מסויימת של 4-4-2 כאשר הוא תופס את עמדת הקשר הימני כשמאחוריו וידאל והם מחליפים מקומות בצורה טובה) כאשר סרג’י יכול למלא בצורה מאוד טובה כמעט כל תפקיד בקישור למעט הקשר האחורי. מי שזוכר את המשחק בברנבאו ב4-0 לטובה, סרג’י היה שם מעולה! כולל בישול לסוארס בגול הראשון אחרי דהירה לא קטנה (גם ב3-2 אבל מעמדה שונה) כאשר שיחק בקישור.

(Aimarito) #40

@Santiago_Munez, טובלראות אותך שוב בדיון, יופי של סרטון. האמת שאת בילבאו של וואלוורדה יצא לחלק מאיתנו לראות לא מעט, אני האמת תהיתי יותר לגביי משחקים של אולימפיאקוס. מישהו מצא משהו בסגנון? לא מצאתי שום דבר בעל ערך ביוטיוב.

@Paul_Heyman, אני מנסה להבין את החלוקה שעשית. כמו שאמרת יש לנו שלוש עמדות קישור במגרש, שבעברן החלוקה שלהן בתקופת גוואריולה הייתה יותר מתוחכמת: קשר אחורי, קשר מנהל משחק עם אוריינטציה לצד ימין (צ’אבי), וקשר מנהל משחק באוריינטציה שמאל, ונכנס יותר קדימה מהקשר הימני (אנדרס). כיום אנחנו עשויים לראות חלןקה טיפה יותר דיכוטומית אליה “נגררנו” תחת אנריקה, ונגיע למצב המוחלט שלה במערך בו משתמש וואלוורדה: שני קשרים אחוריים וקשר קדמי אחד מוחלט.

אם נסתכל על החלוקה שלנו מבחינת האופציות הקשרים (כולל וראטי) הם הנ"ל:

וראטי, בוסקטס, סאפמר וראקי על פניו אמורים להתפרש על שתי העמדות האחוריות. טובים ככל שהם יהיו, הם לא בעלי אוריינטציה התקפית טובה מספיק בשביל לנהל את המשחק בחלק ההתקפי של הקישור, אלא הם יוצרים Build up מאחור (בוסקטס וסאפמר), מנהלים את המשחק מעמדה יותר אחורית (וראטי) או בעלי תפקיד הגנתי יותר (ראקי).

לגביי העמדות הקדמיות, מעבר להצבה של אינייסטה (שלא יוכל לשחק עונה שלמה) ודניס שבעל אוריינטציה התקפית מובהקת, מסי ככל הנראה יצטרף לרוטציה על העמדה (בעיקר אם יגיע קיצוני בקיץ). בנוסף אליהם יש שחקנים דינאמיים יותר כמו רוברטו שעשויים להשתלב ברוטציות בכל עמדות הקישור, ומנגד קיים אנדרה גומש, שהתכנון לגביו לא ממש ברור לי, אבל הוא צפוי להישאר.

@aldrrian, אם יש משהו שאני מחכה לו העונה זה לא לראות את סרג’י רוברטו בעמדת המגן יותר איי פעם. אני רק מחכה שיגיע מגן נורמאלי לעמדת המגן הימני כדי שנראה איך העמדה הזאת אמורה להתנהל כשורה, כי הבלופ מאחורי הפלסטר הזה של לוצ’ו בדמוי “רוברטודו” חייב להיפסק, בעיקר לאור השימוש הרב של וואלוורדה במגינים תוקפים ושחקני אגף בכלל.