פרומולה 1 :: 2017 - מירוץ אוסטריה.

פטל - מאסה הרסו לנו סיום שיכול היה להיות מאוד מותח.

4 רכבים שלא מסיימים זה לא דבר כל כך חריג בפורמולה.
לא מספיק מבין כדי לדעת מה הבעיה במסלול, רק יכול להגיד שהמסלול הזה עשה לי בעיות במשחק שלהם לפלייסטיישן לפני כמה שנים(פשוט לא הצלחתי לשלוט על המכונית).

(grande_alex) #62

4 שלא מסיימים זה לחלוטין לא חריג.
האמת היא שאני לא לגמרי מבין את המסלול הזה. מתייחסים אליו כאל מסלול שסי (בניגוד למסלולים שבהם המנוע דומיננטי או האווירודינמיקה דומיננטית) ואני לא ממש מבין מה זה אומר.
בסה"כ יש בו גם פניות מהירות וגם איטיות, החלק האחרון באופן כללי יחסית איטי ויש גם ישורות. סה"כ נדמה לי מסלול די מאוזן ואולי בזה העניין.

בכל מקרה קיבלנו מירוץ מאוד מעניין מקדימה. כמה מהרגעים הכי טובים השנה היו במאבק היום בין פטל להמילטון ותרמו לזה כמה דברים, אבל נתחיל מההתחלה.

זינוק טוב יחסית של כל השלישייה הקדמית, אבל פטל לקח את הקו הטוב יותר וסיים במקום הראשון עם הכניסה לפניה הראשונה. מאחוריהם, כאוס.
בוטאס בלם מעט מוקדם ורייקונן וורשטפן שניהם ניסו לנצל זאת אבל לא היו מספיק קדימה כדי לקבל את הקו מבוטאס שנכנס ברייקונן שבתורו נכנס בורשטפן ובעצם סיים את המירוץ של שניהם.
עוד קצת אחורה ובפניה מס’ 2, מאסה נכנס באלונסו והוריד אותו למעקף וגרם לפנצ’ר לעצמו.
אז המון אקשן בפתיחה וככה זה נראה משלל זוויות:
השידור המקורי

הזווית של קימי

הזווית של מקס

והזווית של אלונסו

אף אחת מהתקריות הללו לא זכתה לעונש כלשהו.

אחרי הזינוק הזה פטל נשאר מקדימה עם פער יחסית קבוע מהמילטון מה שאולי הלחיץ את פרארי שהכניסו אותו לעצירה ראשונה מוקדמת בהקפה 15 והוציאו אותו עם עוד סט של צמיגי soft.
המילטון חיכה עד להקפה 21 כדי להיכנס ולהחליף לצמיגי medium מה שערבב את הקלפים ונתן לנו מירוץ יותר מעניין בגלל אסטרטגיות שונות בין הקבוצות.
בוטאס משך את העצירה שלו לטובת המאמץ הקבוצתי ועיכב את פטל מאחוריו עד להקפה 25, בה פטל עשה את אחת ההקפות של העונה עד כה:

שימו לב שאת הקפיצות מצד לצד הוא עושה באזור ה-330 קמ"ש! (הרווחנו שהשידור הראה את הטלמטריה בלייב בזמן הזה) והבלימה המאוחרת אל תוך הפניה, מבלי לנעול את הבלמים. נהיגה מדהימה.
בוטאס עשה עבודה מעולה עד אז כדי לעכב את פטל.
בהקפה 27 בוטאס נכנס גם הוא לעצירה ובשלב הזה פטל הוביל די בנוחות אבל ללא שימוש בצמיג האיטי (אני מזכיר שחובה להשתמש בשניהם במהלך המירוץ).
בהקפה 35 אולי קיבלנו את המפנה במירוץ.
שטופל ונדרון “נוגח” במאסה במהלך לא ברור:

בעקבות כך קיבלנו רכב בטיחות וירטואלי ובהקפה 37 מרצדס הכניסו את המילטון, נפתרו מצמיגי ה-medium אך גם לקחו הימור שצמיגי ה-soft יחזיקו עד לסוף המירוץ.
פרארי הגיבו הקפה אחר כך עם החלפה של פטל לצמיגי ה-medium ובכנות אני לא לגמרי מבין למה לא משכו עוד קצת את ה-soft. אולי הם ראו סימני שחיקה (פיזית או בזמני ההקפה).
היציאה של פטל מהפיט הייתה דחוקה מאוד ביחס להמילטון וסיפקה את הרגע המותח של המירוץ:

הקפה לאחר מכן בוטאס יצא מהמירוץ עם כשל במנוע ונשארנו עם מרצדס אחת ופרארי אחת (ורדבול אחת).
פטל לא הצליח להחזיק את המילטון מאחוריו עם הצמיגים האיטיים שלו והעמידות הטובה של צמיגי ה-soft של המילטון ובהקפה 44 המילטון אכן עקף אותו בישורת, אפילו די בקלות צריך לומר:

פרארי עוד השתעשעו עם הרעיון של לעבור לאסטרטגיה של עצירה שלישית ולנסות לתקוף את המילטון עם צמיגי סופט טריים, אבל ויתרו על הרעיון.
6 הקפות לסיום פטל עוד התקרב עד כדי 3 שניות להמילטון אבל אז כפי שנכתב מעלי הוא נתקל במאסה בתור סמן אחורי ושוב (כמו בסוצ’י) איבד זמן יקר מאחוריו.
צריך להודות שאם בשבוע שעבר עוד היה ספק בפעולה של מאסה, השבוע האשמה הייתה של פטל שקיבל את המרווח לעקוף אבל בלם מאוחר מידי.
ובכך בעצם נגמר הסיפור.
המילטון עם ניצחון שני העונה, מתקרב עד כדי 6 נקודות לפטל ומגדיל את הפער של מרצדס מפרארי ל-8.

מה עוד היה לנו מאחור?
אלונסו לצערי לא נכנס לנקודות לאחר איבוד המקומות בפתיחה, אבל מדובר בסיום ראשון של מירוץ העונה, אז ישנה אופטימיות כלשהי.
בינתיים הוא יטוס לאינדי להשתתף באינדי 500 בעוד שבועיים במקום במירוץ מונקו ונאחל לו הצלחה במרדף שלו אחר הכתר המשולש של הנהיגה (זכייה מירוץ מונקו בפורמולה 1 שכבר יש לו, אינדי 500 ומירוץ 24 השעות של לה-מנס).

ריקרדו עם פודיום ראשון השנה במקום השלישי.
ומאחוריו שני הפורס אינדיה.
מדהים, אוקון לחלוטין הנהג הצעיר של העונה. כל כך יציב. ופרז בעיניי הולך ומתקרב לפרארי אם רייקונן יפרוש/יעזוב בשנה הבאה.
הלקנברג וסיינץ במירוץ טוב מאוד במקום ה-6 וה-7 ופסקל ולריין במירוץ יוצא מהכלל עם הרכב החלש בסבב מסיים במקום ה-8.
קוויאט וגרוז’ן סוגרים את העשירייה והנקודות אחרי חוסר מזל של מגנוסן עם פנצ’ר בהקפה האחרונה או הלפני אחרונה.

הפער של רדבול עצום ולצערי לא מאפשר תחרות אמיתית לפרארי ומרצדס. אולי במסלולים אחרים.
עוד שבועיים המירוץ של מונאקו ונזכה לראות את ג’ייסון באטן שוב מאחורי ההגה במקלרן (אני לא בטוח שהוא מתלהב מהעניין) במקום אלונסו.

ונסיים ברגע החמוד של היום. הילד הקטנטן היה שבור לגמרי מזה שהגיבור שלו, קימי, סיים את המירוץ בהקפה הראשונה, אבל הוא קיבל פיצוי יפה בהמשך :slight_smile:

(grande_alex) #63

מירוץ מונאקו מפתיע אותנו ונמצא מעבר לפינה.
בניגוד לשאר המירוצים, אימונים 1 ו-2 יהיו כבר מחר במקום בשישי, מסיבות היסטוריות שהפכו עם הזמן למסורת.

לא היה הרבה חדש בגזרת הפורמולה בשבועיים האחרונים. מקלרן אמורים להביא עוד עדכונים לרכב למירוץ הזה וכזכור ג’נסון באטן יחליף את אלונסו שמנסה את מזלו באינדי 500 ויתחיל (לא יזנק, ההתחלה שם היא בהרצה לפי שורות) במקום ה-5 (שורה שנייה).

אז כמו תמיד, היכרות עם המסלול:

מצד אחד מסלול שקשה מאוד לעקוף בו, מצד שני קל לטעות בו בגלל הכביש הצר והמעקים הקרובים.
כמה עובדות על המסלול:

הלו"ז לסופ"ש הארוך מהרגיל: (כאמור מתחילים כבר מחר)
First Practice Session, 25 MAY 11:00
Second Practice Session, 25 MAY 15:00
Third Practice Session, 27 MAY 12:00
Qualifying Session, 27 MAY 15:00
Monaco Grand Prix, 28 MAY 15:00

מירוץ האינדי לאוהדי אלונסו המעוניינים יוזנק ב19:19 שעון ישראל יום ראשון.

(grande_alex) #64

וואו. יום סוער במונאקו מסתכם בפול פוזישן ראשון לקימי מאז צרפת 2008 (!).

לא אתייחס לשני האימונים הראשונים כי לא ראיתי אותם אבל מהתקצירים נראה שאפשר לסכם אותם בדומיננטיות של פרארי.

גם את אימון 3 שהיה הבוקר אפשר לסכם בדומיננטיות מרשימה של פרארי ובעיקר של פטל.
מרצדס התקשתה מאוד עם הסט-אפ ונשארה מאחור. רד בול נדמית תחרותית.
כצפוי, לא מעט נהגים פגשו את הקירות במהלך סוף השבוע הזה. בעיקר הצעירים. ונדורן, אוקון, סטרול.

מקצה הדירוג התחיל טוב מאוד מבחינת רדבול שהובילו ב-Q1. בהמשך פרארי לקחו את ההובלה.
בכל המקצה מרצדס התקשו, בעיקר המילטון.
ב-Q2 המילטון לא הצליח לייצר הקפה טובה ונתקע במקום 14 עד הרגע האחרון ואז סבל גם מחוסר מזל, כשהמפגש של ונדרון עם הקיר הרס לו סיכוי להגיע למקום 10 ולהעפיל ל-Q3.

ב-Q3 קימי הפציץ עם הקפה מדהימה ופטל ובוטאס יכלו רק להתקרב אבל לא לעקוף אותו.

זה הדירוג הלא סופי לקראת מחר:

לא סופי, כי באטן, שנתן הופעה נהדרת על המסלול סובל מבעיות האמינות של הונדה ששוב נאלצו להחליף חלק במנוע ,חוטף עונש 15 מקומות ויתחיל אחרון.

ורשטפן שוב מקדים את ריקרדו, מירוץ שני ברציפות. סיינץ תופס את המקום ה-6 אחרי סופ"ש מצוין לשני הטורו רוסו, אבל קוויאט קצת איבד את זה במקצה הדירוג.

כמה סרטונים:
קימי “איש הקרח” רייקונן “יוצא מגדרו” לאור הפול הראשון אחרי 9 שנים

המילטון בהצלה מדהימה, נמנע מהקיר ב-Q2

רגעי המתח בסוף Q3

בדרך כלל מדובר במירוץ שקשה מאוד לעקוף בו ולכן הדירוג חשוב במיוחד, אבל מחר עלול להיות בלאגן גדול על המסלול. ראינו כל השבוע נהגים פוגשים את הקירות כי חייבים לנהוג על הקצה במסלול הזה והרכבים רחבים מאי פעם.
יהיו תאונות, יהיו רכבי בטיחות, יהיה המילטון שמתחיל מהחלק האחורי ויהיה מעניין לראות האם פרארי מאפשרת לקימי ופטל להתחרות.

לצערי כנראה שלא אראה מחר בלייב ואני מתלבט בין שידור רדיו לבין לא להתעדכן ולראות את המירוץ אחר כך.

בכל אופן, פורצה פרארי!

(grande_alex) #65

אני כנראה אשלים את מירוץ מונאקו מחר. לצערי לא הצלחתי להתחמק מהתוצאה, אבל רק ברמת המנצח.

אבל הפוסט הזה הוא בכלל אוף-טופיק.
ברגעים אלו האינדי 500. פעם ראשונה שאני צופה, בגלל אלונסו.
כמה תובנות:

1. אלונסו פשוט מטורף. תנו לו כל דבר ממונע והוא יתחרה על הניצחון. מוביל כרגע ומדהים את כולם שם. רק שימשיך.
  2. כרגע המירוץ מושהה אחרי 50 וקצת הקפות בגלל התאונה הפסיכית הזו:
    https://streamable.com/l0zvj
  3. רמת הבטיחות בימינו לא הגיונית. שני הנהגים יצאו עצמאית מהרכב אחרי התאונה הזו. ללא פגע רציני כנראה.
  4. בלתי נסבל לצפות בשידור אמריקאי. כל 10 הקפות (גג) יש פרסומות. הזוי.

מי שמעוניין אפשר למצוא שידורים ביוטיוב.

לא להאמין שהוא יצא מזה ללא פגע.

(grande_alex) #67

מונטריאול, קנדה.
אחד המירוצים הטובים של השנה, היסטורית.
מדובר גם במירוץ מאוד אהוב על הנהגים בדרך כלל.

רגע לפני, מכיוון שלא כתבתי סיקור על מירוץ מונאקו, אתייחס בקצרה רק לכל סיפור רייקונן-פטל.
למי שלא ראה/שמע, רייקונן לקח את הפול ושמר על ההובלה עד לפיט סטופ היחיד במירוץ.
פרארי הכניסו אותו ראשון לפיט והשאירו את פטל בחוץ ולאחר הפיט של פטל (כ-5 הקפות אחר כך אם אני זוכר נכון) הוא יצא ולקח את ההובלה.
הייתה ביקורת על פרארי ועל כך שהם נתנו את המירוץ לפטל עם האסטרטגיה הזו.
המון רעש בכל המקומות שמסקרים פורמולה 1 סביב הדבר הזה.
אז נכון שאני “אוהד” פטל ובכל זאת אני מחבב מאוד גם את רייקונן ונראה לי שאני יכול להתייחס אובייקטיבית.
לטעמי, לא היה פה מהלך מכוון של פרארי.
היו טענות שהיה ברור לכל שה-overcut (כניסה מאוחרת לפיט) עדיף במירוץ הזה אבל לי זה לחלוטין לא היה ברור ולא התייחסו לזה במהלך המירוץ לפני הפיט כך שבעיניי זו בעיקר חוכמה בדיעבד.
במקרה ואין אסטרטגיה עדיפה באופן מובהק, תמיד מכניסים את הנהג המוביל ראשון לפיט. זה נחשב יתרון. פרארי גם מקפידים על זה תמיד.
אגב אותו המקרה היה גם ברדבול בדיוק.
דבר נוסף והרבה יותר חשוב בעיניי הוא שפטל פשוט נסע מהר יותר. בשלב שלפני הפיט, הסמנים האחוריים עיכבו את שניהם, אבל אחרי ששניהם חלפו אותם היו כמה הקפות ללא הפרעות שקימי פשוט לא נסע מהר כפי שציפו ונדמה היה שפטל יכול אם יהיה פנוי לפניו לנסוע מהר יותר. וזה אכן מה שקרה, ברגע שקימי נכנס לפיט פטל נתן כמה הקפות מהירות בצורה קיצונית וזה מה שנתן לו את היתרון וההובלה.
אפשר להוסיף על זה שקימי כנראה הרגיש שהוא לא מוציא את המקסימום מהצמיגים, שאל בעצמו ברדיו מתי מכניסים אותו.
זה הגרוש וחצי שלי בנושא ובכל זאת, היה כואב למדי לראות את קימי שבור בכל הטקס שאחרי.

ונחזור לעניינו ולמירוץ מונטריאול.
כמיטב המסורת:
היכרות עם המסלול

פרטים מעניינים על המירוץ

**תקציר מאחר המירוצים המשוגעים (וגם הארוך ביותר) שהיו בפורמולה 1 (קנדה 2011) **

ותקציר ממסיבת העיתונאים לקראת המירוץ

בגדול אני לא יודע למה לצפות.
לואיס המילטון זכה 5 פעמים בפול ובמירוץ כך שהוא מכיר ואוהב את המסלול טוב, אבל השנה כבר באמת אי אפשר לדעת למה לצפות.
אחרי הדומיננטיות של פרארי במונאקו, מרצדס יירצו להשיב מלחמה ואני בטוח שיהיה מעניין.
אלונסו חוזר אחרי החוויה היפה באינדי (מעניין איך זה היה נגמר אם הונדה לא היו מאכזבים אותו גם שם), כשברקע וגם במסיבת העיתונאים שואלים אותו הרבה על העתיד ועל הישארות או עזיבה של מקלרן. שמועות שרוצים אותו ברנו, שמועות מצד שני שמקלרן כבר חתמה משהו עם מרצדס ל-2018. אלונסו מבחינתו אומר שזה מוקדם מידי ושמה שצריך לקרות כדי שהוא ישאר זה שמקלרן תנצח עד ספטמבר.

הלו"ז לסופ"ש:
First Practice Session 9 JUNE 17:00
Second Practice Session 9 JUNE 21:00
Third Practice Session 10 JUNE 17:00
Qualifying Session 10 JUNE 20:00
Canadian Grand Prix, Montreal 11 JUNE 21:00

(שעות נוחות מאוד לשם שינוי)

שיהיה אחלה סופ"ש של מירוץ ובכלל.

שאלה, מה השיקולים של הקבוצות בנוגע לזמני ההזנקה של הנהגים במקצי הדירוג?
למה מרצדס מחכים כמה דקות לפני שהמילטון ובוטאס יוצאים בQ1? כנל פרארי.

(grande_alex) #69

השיקול המרכזי הוא להשאיר מסלול כמה שיותר פנוי לנהג אבל זה לא כזה פשוט.
אם יש משהו שרוצים להימנע ממנו במיוחד זה חוסר סנכרון שיפריע לנהג שלך להוציא הקפה מלאה. כלומר, אתה סיימת הקפת חימום ומתחיל בהקפה המהירה אבל מלפניך ובטווח כזה שיפריע לך נמצא מישהו בהקפת החימום שתצטרך לעקוף תוך כדי ולאבד זמן כמובן.

בגלל שרוצים להימנע מדברים כאלה יוצאים לרוב בקבוצות מסונכרנות עם הפרשים מתוכננים מראש כאלו שיתנו לך את המרחק הנדרש מקדימה כדי שלא יפריעו לך כשתגיע להקפה המהירה. כמובן שזה לא תמיד עובד בגלל הפתעות על המסלול אבל זה הרעיון.

ספציפית לגבי Q1, אני יכול רק לשער שהם לא ממהרים מכיוון שקל להם לעבור את Q1 (פרארי עושה את זה פעמים רבות השנה עם הצמיג האיטי יותר. גם היום. האמת היא שלא ברור לי למה מרצדס לא מנסה גם. אולי כי קצת יותר קשה לה “להפעיל” את הצמיג באופן מיידי כמו פרארי השנה).
לעומתן קבוצות המרכז שדה-חלק אחורי יודעות שהן עלולות להזדקק ליותר מניסיון אחד לקבוע תוצאה טובה מספיק כשבין לבין ידרשו עדכונים כלשהם ולכן הן מעדיפות לצאת מוקדם יותר.

איזו הצגה של המילטון היום במקצה הדירוג.
הקפות פשוט מדהימות שלו כדי להקדים את פטל בפול בכ-3 עשיריות וכמובן לקבוע את השיא של כל הזמנים במסלול הזה.
פטל שני, בוטאס שלישי, רייקונן רביעי. ורשטפן שוב מקדים את ריקרדו.
מרתק לראות מקצה דירוג במסלול הזה כי הנהגים פשוט מותחים את זה עד הסוף ומתקרבים לקירות המון כדי להוציא את המקסימום.
גם פרארי וגם מרצדס נראים טוב ויהיה מעניין לראות איך יתפתח המירוץ מחר.

פורצה פרארי!

(Mr.Maestro) #70

יש עוד שתי סיבות, שהן יחסית זניחות אך עדיין…
הסיבה הראשונה היא שב-Q1 הנהגים הראשונים שיוצאים, סופגים את כל האבק שהצטבר על המסלול. כביכול המכוניות הראשונות מנקות את המסלול, ליתר דיוק את קו הנהיגה האופטימלי.
הסיבה השניה היא שהנהגים הראשונים שיוצאים משאירים על המסלול שאריות צמיגים, דבר שמשפר את האחיזה לנהגים שיוצאים אחריהם, אבל זה באמת זניח, ואולי משפיע על הקפה באלפיות בודדות

זה רק מרגיש לי כאילו בכל מירוץ ורסטאפן איכשהו מוצא את עצמו לא מסיים?
מישהו יכול לאמת את זה?

(grande_alex) #72

כולל היום, מדובר במירוץ רביעי מתוך שמונה שהוא לא מסיים.
למיטב זכרוני, אף פעם לא באשמתו.
הוא סובל קשות מחוסר האמינות של רדבול השנה (אחרי שנה מדהימה מהבחינה הזו ב-2016).
יותר מזה, הביצועים שלו עד שקורות התקלות הללו הם מעולים. לאחרונה הוא טוב יותר גם במקצה הדירוג מריקרדו כך שחוסר המזל הזה הוא באמת קיצוני מבחינתו ואני מקווה שזה ישתנה בהקדם, כי מגיע לו להשיג תוצאות יחד עם היכולת.

לצערי בגלל עומס לא יצא לי לסקר לאחרונה לפני ואחרי מירוצים כמו קודם, אז רק בקצרה על מירוץ קנדה מלפני שבועיים, שעד למירוץ של היום היה בעיניי המירוץ הטוב בעונה.

מירוץ קנדה
המילטון זינק מהפול אחרי (עוד) הקפת דירוג מפלצתית בשבת, אבל מי שגנב את ההצגה בזינוק היה מקס ורשטפן שקפץ ממקום חמישי לשני.
הזינוק היה איום מבחינת פרארי כשפטל מאבד את המקום השני ונופל לרביעי וקימי במהלך ההקפה הראשונה יורד גם הוא למקום השישי. גרוע מכך פטל נפגע בפנייה השניה מורשטפן והיה זקוק להחלפת כנף קדמית. פרארי לא היו לגמרי מודעים לרמת הנזק מיד ולא ניצלו רכב בטיחות שהגיע אחרי התנגשות בין סיינץ ומאסה (שבכלל התחילה בגלל גרוז’ן) ורק בהקפה החמישית הוא נכנס לתיקון ויצא במקום ה-18.
מכאן ואילך, תצוגת נהיגה של פטל שטיפס אט אט במעלה הדירוג.
ורשטפן וחוסר המזל המדובר, עם תקלה חשמלית נאלץ לפרוש בהקפה 11 אחרי הפתיחה הנפלאה שלו.
המילטון ובוטאס שלטו לגמרי במירוץ אחרי הפתיחה האיומה של פרארי ולקחו 1-2 בקלות.
מאחור היה העניין האמיתי. שני הפורס אינדיה רדפו אחרי ריקרדו שהיה במקום השלישי. פרז לפני אוקון אבל אוקון היה עם צמיגים טריים בהרבה ומהיר יותר. פורס אינדיה ביקשו מפרז לפנות את הדרך כדי שאוקון ירדוף אחרי ריקרדו והוא פשוט סירב לעשות זאת.
קודם כל, הבקשה של הקבוצה הייתה מאוד לא אסרטיבית, אבל מצד שני דיק מוב מוחלט מצידו של פרז.
מי שהפסיד מכל זה הוא אוקון שנהג נפלא ובהחלט יכל לאיים על הפודיום. במקום זאת, גם הוא וגם פרז נעקפו ע"י פטל (זוכרים?) בשלבי הסיום. פטל גם זכה בנהג היום על התצוגה הזו.
מילה על אוקון - הוא מבחינתי הנהג הצעיר של העונה בלי ספק והופך להיות אחד החביבים עלי בסבב. גם אחרי התקרית הזו, שמר על פאסון בראיון, נוהג כל העונה בצורה מעולה, מביא נקודות בכל מירוץ חוץ ממונאקו והיום הוא גם לראשונה עם ניקוד טוב יותר משל פרז (שפרש אחרי תקרית שאני עדיין לא לגמרי מבין עם אוקון עצמו, אבל בהחלט יכול להיות שבאשמה לפחות חלקית של אוקון).
אני מאוד אשמח אם הוא ימשיך להשתפר ובעתיד נראה אותו ואת ורשטפן מתחרים על התואר (בין היתר).
כאמור מירוץ נהדר בקנדה.

מירוץ אזרבייג’ן

קיבלנו מירוץ אפילו יותר טוב היום בבאקו.
קודם כל מדובר במירוץ שבשנה שעברה קיבל הרבה ביקורות ושנאה מהאוהדים. אני לא ראיתי את המירוץ של שנה שעברה שם ולכן כשראיתי את המסלול השנה (מדובר במסלול שנחנך שנה שעברה) ואת כל ההכנות בסופ"ש לא הבנתי איך יצא מירוץ משעמם שם.
מדובר במירוץ רחוב, אבל בניגוד למונאקו יש בו גם את הישורת הארוכה ביותר, נדמה לי, מהמסלולים כיום ובכלל הרבה אזורי מהירות גבוהה ואיזורי בלימה קשים וכמובן בנוסף איזורים איטיים וצרים מאוד.
ואכן במהלך ההכנות למירוץ כמעט כולם התקשו, נעלו בלמים, פגשו קירות, פספסו פניות.
נדמה שהיה קשה מאוד להביא את הצמיגים לטמפ’ המתאימה מהר מספיק במקצה הדירוג, אך בכל זאת אחרי דומיננטיות של רדבול באימונים, מרצדס הצליחו לסדר את הרכב לקראת מקצה הדירוג ושוב ראינו את המילטון מככב ולוקח פול, עם בוטאס לצידו כשקימי מקדים את פטל בשורה השניה. ורשטפן אחריהם וריקרדו אחרי תאונה ב-Q3, רק עשירי.

זינוק טוב של פטל ומפגש פיני בין קימי לבוטאס מקפיץ את פטל למקום השני.
בוטאס שנזקק לתיקונים נשאר הקפה מאחורי כל השאר…
גם ריקרדו עם תקלות בהתחלה נפל עד למקום 16 או 17.
ומכאן התחילו הדרמות. אני כבר לא זוכר את הסדר של הדברים אבל שלל ההתנגשויות גרמו לכמה פעמים ברצף של רכב בטיחות על מנת לפנות חלקים מהמסלול וכל יציאה חזרה למירוץ אחרי רכב הבטיחות הייתה מורטת עצבים.
המילטון ניסה לקחת מרחק בכל פעם מהרכב בטיחות לקראת הכניסה שלו ובכך האט את כולם מאחור (כמו שעושים תמיד במצבים הללו), רק שבמקרה אחד הוא לקח את זה רחוק מידי ובלם בצורה קיצונית עם היציאה מהפנייה כך שפטל מאחוריו לא הספיק להגיב ונכנס בו מאחור וגרם לעצמו נזק בכנף הקדמית.
פטל מצידו מיהר למחות וגם להיכנס עם הרכב מהצד בהמילטון - כך זה נראה:
הבלימה הפתאומית של המילטון

התגובה של פטל

פטל גם ככה היה בלחץ מאחור בריסטרטים שלפני, כך שהנזק לפני ריסטרט נוסף לא הרגיע אותו.
עם זאת, הוא הצליח לשמור על המקום גם אחרי הריסטרט הזה עם הכנף שניזוקה ומעט אחרי נעצר המירוץ עם דגל אדום על מנת לפנות את הרכב של קוויאט שנתקע על המסלול.

על מה שפטל עשה הוא קיבל עונש של 10 שניות עמידה בפיט. יחד עם הכניסה והיציאה מהפיט מדובר בערך בחצי דקה.
המילטון לא נענש.
כל מי שקרא משהו מהסיקורים שלי יודע שאני אוהד פרארי ופטל בפרט, אבל בכנות, הגיע לו העונש הזה לפחות. אני לא מכיר תקדימים מהסוג הזה ועונשים שקיבלו עליהם, אבל התקרית סווגה כ"נהיגה מסוכנת". בעיניי זה היה הרבה יותר מזה, זו נהיגה לא ספורטיבית וניסיון מכוון לפגיעה ולא הייתי מרגיש “נשדד” אם הוא היה מושעה מהמירוץ. מביש למדי מצידו, ודי מביך שגם אחרי המירוץ הוא היתמם לגבי זה:

זה ידוע שהוא לפעמים מאבד את הראש במהלך המירוץ כי הוא טיפוס ייצרי למדי (מקסיקו שנה שעברה למשל) אבל זה היה מוגזם ומכוער מצידו. אני מקווה מאוד שהוא ימצא דרך להתנצל כי הוא בדרך כלל (כשדברים נרגעים) כן ספורטאי הגון.

עם כל זה, וגם אם הוא יצא בזול, המילטון גם היה צריך לקבל איזשהו עונש בעיניי.

אחרי סיום הדגל האדום וחידוש המירוץ התקבלה ההחלטה על העונש של פטל אבל עוד לפני כן מי שנכנס לעצירה לא מתוכננת בעצמו היה המילטון בגלל שתומך הצוואר/ראש לא ישב כראוי ומדובר בליקוי בטיחותי.
כך יצא שאחרי ששניהם ריצו עצירות לא מתוכננות בפיט מי שנטל את ההובלה הוא ריקרדו שבשקט בשקט ניצל את את רכבי הבטיחות, טיפס מעלה וביצע את העקיפה הנהדרת הזו באחד הריסטרטים כדי לעקוף את שני הוויליאמס:

אגב שני הוויליאמס מצידם ניצלו את התקרית בין הפורס אינדיה כדי לתפוס את מקומם בחלק הקדמי:

(כשאני רואה שוב את התקרית נראה די ברור שאכן אוקון במהלך העקיפה חתך החוצה מוקדם מידי)
בהמשך המירוץ מאסה נאלץ לפרוש וכך נשארנו עם ריקרדו בראש וסטרול מאחוריו כשבוטאס אחרי חזרה נהדרת מאחור במקום השלישי ומנסה לסגור על סטרול.
מאחור פטל והמילטון (אחרי שפטל יצא לפניו לאחר ריצוי העונש).
וכך עד לסוף המירוץ כאשר בפוטו פיניש בוטאס אכן מצליח לעקוף את סטרול ולחטוף ממנו את המקום השני. כך זה נראה עם שדר פיני:

אבל זה לא משנה לסטרול שאחרי נקודות ראשונות בקנדה רושם פודיום ראשון היום וצריך לומר שהיה כאוס מסביב אבל את מקומו הוא הרוויח ביושר אחרי נהיגה יפה לכל אורך הסופ"ש.
את ריקרדו תמיד משמח לראות מנצח, לא משנה את מי אתה אוהד, כי הוא הנהג הכי נחמד בסבב (וגם אחד הטובים אחרי הגדולים ביותר).
ובכלל זה פודיום מרענן ונחמד.
חוץ מזה אלונסו ומקלרן עם נקודות ראשונות העונה וכך נראה הדירוג בסיום:
https://i.redd.it/ehauy8y6bt5z.jpg

אז יצא סיכום וחצי ארוכים אחרי הפגרה לשני מירוצים מעולים שממשיכים את העונה הטובה ביותר עד כה בעידן ההייבריד.

ובנימה אישית, אני יכול להודיע מראש שאת מירוץ הונגריה בעוד חודש לא אסקר בסמיכות למירוץ, כי…אהיה שם :slight_smile:
לפני שבוע ומשהו הגיעו הכרטיסים וכך בעוד חודש אני אזכה לחוות לראשונה מירוץ בלייב.

(grande_alex) #73

אנחנו נמצאים עמוק בתוך סופ"ש מירוץ אוסטריה.
אז באיחור קל, היכרות עם המסלול:

אתמול כבר היו לנו שני אימונים. בשניהם דומיננטיות של המילטון (אני מזכיר שמרצדס זכו בשלושת המירוצים בעידן ההייבריד מ-2014).
באימון הראשון ורשטפן היה קרוב אליו ובשני פטל.
תקצירים לשני האימונים:

בגדול כולם מחליקים בפניה 10…

מקלרן מגיעים עם שיפור במנוע שאולי יעשה אותם מעט תחרותיים יותר.
המילטון כנראה עם החלפת תיבת הילוכים יקבל עונש של 5 מקומות בדירוג.

הלו"ז להמשך:
ממש עכשיו ב-12:00 אימון מס’ 3
היום ב-15:00 מקצה דירוג
מחר ב-15:00 מירוץ

פורצה פרארי!

(grande_alex) #74

לצערי לא ראיתי את המירוץ אז השלמתי עכשיו תקצירים וכתבות בנושא.
נראה שהיה מעניין בעיקר בהתחלה ובסוף.
זינוק משוגע מבחינת זמן התגובה של בוטאס.
זינוק לא טוב (לא הבנתי לגמרי האם בגלל עניין טכני או לא) של ורשטפן וחוסר מזל (קוויאט פוגע באלונסו שפוגע בורשטפן) שוב מסיימים את המירוץ שלו, הפעם כבר בהקפה הראשונה. עונה חסרת מזל ברמות איומות.

פטל עוד התקרב ותקף את בוטאס בהקפות האחרונות על המקום הראשון והמילטון שהתקדם יפה מהמקום השמיני לרביעי איים על המקום השלישי של ריקרדו, אך שניהם נשארו במקומם ולא הצליחו לעקוף.

כבר בסוף השבוע הקרוב, מירוץ סילברסטון (גם הפעם אפסיד את המירוץ עצמו :unamused:)

סה"כ בוטאס בעונה מצוינת עד כה, נותן למרצדס את מה שרייקונן לצערי לא נותן עד כה לפרארי.
הרבה דיבורים על המחליף של רייקונן בפרארי לשנה הבאה כשעדיין לא בטוח בכלל שרייקונן אכן פורש.
מדברים גם על ורשטפן ב-2019. יכול להיות מעניין :slight_smile: