PDA

צפה בגרסא המלאה : צבא, ושאר ירקות בצבע זית

עמודים : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

owen007
12-06-09, 18:06
מודיעין זה מערך מאוד גדול, ככה שאפשר להגיע לשם במספר דרכים.
אני משער שאתה מדבר על איך אתה מגיע למקצועות באיתור במערך המודיעין, ולאו דווקא על להיות שם עובד כללי או מאבטח מתקנים..

בכל מקרה, המקצועות באיתור במודיעין, כשמם כן הם - באיתור. מאתרים אותך לפני גיוסך.
ז"א, שחיילים עם נתוני איכות מסויימים (למשל פרופיל נמוך+קב"א גבוהה/דברים מסויימים שלמדת בבי"ס כמו ערבית/פרוטקציות) מקבלים זימונים לכל מיני מקצועות, ובהתאם להצלחה במיונים אפשר להגיע למודיעין.. את הזימונים מקבלים לאחר הצו הראשון,רוב הזימונים למודיעין נעשים בכיתה יב'.

Pini_A
12-06-09, 18:18
איך אפשר להגיע למודיעין?

אתה לא מגיע למודיעין, מודיעין מגיע אלייך.

yarin 666
12-06-09, 19:00
בכל מקרה, המקצועות באיתור במודיעין, כשמם כן הם - באיתור. מאתרים אותך לפני גיוסך.
ז"א, שחיילים עם נתוני איכות מסויימים (למשל פרופיל נמוך+קב"א גבוהה/דברים מסויימים שלמדת בבי"ס כמו ערבית/פרוטקציות) מקבלים זימונים לכל מיני מקצועות, ובהתאם להצלחה במיונים אפשר להגיע למודיעין.. את הזימונים מקבלים לאחר הצו הראשון,רוב הזימונים למודיעין נעשים בכיתה יב'.
יש משהו שאני יכול לעשות בשביל כך?

אתה לא מגיע למודיעין, מודיעין מגיע אלייך.

לזה התכוונתי. איך מודיעין מגיע אלי.

Mendieta
12-06-09, 19:12
לפי הפרופיל והקב"א שלך והנתונים שלך.

owen007
12-06-09, 19:12
יש משהו שאני יכול לעשות בשביל כך?

לזה התכוונתי. איך מודיעין מגיע אלי.

סיימת כבר עם הצו 1?
מה הפרופיל שלך?

מה אתה יכול לשות? יש את האפשרות הפשוטה, שזה פשוט לשבת ולחכות ולקוות לקבל זימון.

אם זה ממש בוער לך בעצמות, אתה יכול לשלוח גם מכתב ללשכת הפניות של איתור חמ"נ, ותספר להם בקצרה על עצמך ,וכמה חשוב לך להיות בחיל המודיעין, ומאוד תשמח לקבל זימון לאחד התפקידים וכו' וכו'..
זה לא מבטיח לך שום דבר, אבל במידה ואתה לא מכיר אנשים שיעזרו לך עם זה, אין לך הרבה מעבר לעשות..

Michael Scofield
12-06-09, 20:04
בכללי לא גונבים. הגניבות זה רק אם אתה בא במגע עם כוחות אחרים, (שירדיון, ח"יר מודיעין-חבר'ה שלא מכירים אחד את השני) שלא מגובשים (כמו באזרחות). בגדול זה תלוי באופי של המחלקה.. בקושי גונבים ככלל.

Viva Barca
15-06-09, 02:23
חברה, ה-27 ביולי מתקרב ואיתו שאלת השאלות:

גולני או גבעתי?

זה מדהים שעל כל בן אדם שאומר לי לך לגולני בא אחד אחר שאומר גבעתי. השתגעתי כבר, אני לא יודע למי להקשיב ולאן ללכת. כדי לנסות להגיע להכרעה אני צריך לדעת את ההבדל בין 2 היחידות. לפי מה שהבנתי עד עכשיו לגבעתי יש תנאים יותר חרא ובגלל זה רמת השביזות שם יותר גבוהה, אבל אני ממש לא בטוח בזה וזה לא הדבר המכריע מבחינתי. הדבר שחשוב לי זה איך האנשים והאווירה בכל אחת מהיחידות? איפה יש יותר צחוקים? יש חברמנים? יותר איכותיים? אפה אין באסה? ובעיקר איפה יהיה כיף להיות ולא אסבול ואספור לאחור את הימים כמו מטורף?

Mendieta
15-06-09, 03:06
חברה, ה-27 ביולי מתקרב ואיתו שאלת השאלות:

גולני או גבעתי?

זה מדהים שעל כל בן אדם שאומר לי לך לגולני בא אחד אחר שאומר גבעתי. השתגעתי כבר, אני לא יודע למי להקשיב ולאן ללכת. כדי לנסות להגיע להכרעה אני צריך לדעת את ההבדל בין 2 היחידות. לפי מה שהבנתי עד עכשיו לגבעתי יש תנאים יותר חרא ובגלל זה רמת השביזות שם יותר גבוהה, אבל אני ממש לא בטוח בזה וזה לא הדבר המכריע מבחינתי. הדבר שחשוב לי זה איך האנשים והאווירה בכל אחת מהיחידות? איפה יש יותר צחוקים? יש חברמנים? יותר איכותיים? אפה אין באסה? ובעיקר איפה יהיה כיף להיות ולא אסבול ואספור לאחור את הימים כמו מטורף?

אז מה שלומי, רואים אותך בגיוס?:grin:

אני שמח לראות שלא טיפשים כמוני הולכים לשם וגם מושפעים כמוך עם טיפה שכל יהיו שם. כנראה שאני לא יסבול עם תת רמה וערסים בלבד למרות הכל. בכל אופן, ראיתי שזה גיוס של גבעתי נטו. יום לפני זה של גולני, ה-27 שייך לגבעתי. בראסמי, מה ההבדל?

לדעתי, בשתיהם באסה ואתה תרצה למות, השאלה איך אתה עובר את זה, באיזה גישה. אני מכיר את עצמי, אני יהיה מבואס תחת ודכאוני, אלא אם כן החבר'ה יהיו באמת מדהימים. אני כבר עכשיו מתחת לדגל של ברסה עשיתי 3 טורים, 12 חודשים בכל טור. יעני 3 שנים. כל סיום חודש בצבא אני מסמן איקס על חודש. לא בא לי, לא בא לי, אני חושש, אבל היי-אני לא הראשון ואני לא האחרון. בוא נתפלל שלא תהיה מלחמה ב-3 שנים האלה שאנחנו נשרת שם. מקסימום, תמיד יש כלא 6...
אני רק חושב על הימים האלה שברסה תשחק ואני לא יוכל לראות. על היום שהאחיין שלי יגיד את המילה הראשונה ואני לא יהיה נוכח. על היום שהחברים ילכו לבלות ואני לא יוכל להגיע, על השישי-שבת שאני יפספס. על החגים שאני יתקע בבסיס, וכו' וכו'. אני כבר נכנס לדיכאון. אבל צריך להתעודד שזה 3 שנים, ואולי אחרי שנה וחצי זה אפילו נהפך ליותר קל.

owen007
15-06-09, 03:42
אז מה שלומי, רואים אותך בגיוס?:grin:

אני שמח לראות שלא טיפשים כמוני הולכים לשם וגם מושפעים כמוך עם טיפה שכל יהיו שם. כנראה שאני לא יסבול עם תת רמה וערסים בלבד למרות הכל. בכל אופן, ראיתי שזה גיוס של גבעתי נטו. יום לפני זה של גולני, ה-27 שייך לגבעתי. בראסמי, מה ההבדל?

לדעתי, בשתיהם באסה ואתה תרצה למות, השאלה איך אתה עובר את זה, באיזה גישה. אני מכיר את עצמי, אני יהיה מבואס תחת ודכאוני, אלא אם כן החבר'ה יהיו באמת מדהימים. אני כבר עכשיו מתחת לדגל של ברסה עשיתי 3 טורים, 12 חודשים בכל טור. יעני 3 שנים. כל סיום חודש בצבא אני מסמן איקס על חודש. לא בא לי, לא בא לי, אני חושש, אבל היי-אני לא הראשון ואני לא האחרון. בוא נתפלל שלא תהיה מלחמה ב-3 שנים האלה שאנחנו נשרת שם. מקסימום, תמיד יש כלא 6...
אני רק חושב על הימים האלה שברסה תשחק ואני לא יוכל לראות. על היום שהאחיין שלי יגיד את המילה הראשונה ואני לא יהיה נוכח. על היום שהחברים ילכו לבלות ואני לא יוכל להגיע, על השישי-שבת שאני יפספס. על החגים שאני יתקע בבסיס, וכו' וכו'. אני כבר נכנס לדיכאון. אבל צריך להתעודד שזה 3 שנים, ואולי אחרי שנה וחצי זה אפילו נהפך ליותר קל.

אין לי את הלוקסוס של להגיד שהייתי קרבי ולייעץ לך.
אבל יש לי לא מעט חברים קרביים.
חלק ביחידות קשות במיוחד (טייס/סיירת מטכ"ל/אגוז/מגלן) וחלק או מ"כים או חפ"שים ביחידות לחימה (בעיקר גולני). אבל זה לא משנהאם אתה הבנאדם, הכי צהוב שיש או הכי חפשן שיש, לכל אחד יש את רגעי השביזות הקשים שכבר מרגישים שאי אפשר יותר וגם את רגעי הגאווה, שאתה אפילו מרגיש טוב איפה אתה נמצא..
אם אתה עדיין לא התגייס והכנת כבר את הטבלת שביזות, אני לא אגיד לך שאתה לא מתאים להיות לוחםה, אבל אתה בא מלכתחילה עם גישה לא נכונה. יש כמה דברים שאתה יכול לעשות לפני הגיוס בשביל להקל עליו:
יש אנשים שאתה מכיר שמתגייסים איתך באותו יום? אולי אפילו חברים שלך?
אם כן, תשאל אותם לאן הם מתגייסים (אם עדיין לא אמרו לך, בשבוע-שבועיים הקרובים אתם כבר תקבלו מכתב שאומר לכם לאן אתם מיועדים להתגייס.
במידה ובאמת יש מישהו שאתה מכיר שמתגייס תתאמו להגיע ביחד, ולהגיש את הצו גיוס ביחד בלשכה, כדי שתוכלו לעבור את כל השרשרת חיול ביחד. אולי אפילו להגיע לאותה מחלקה ביחד.
תחפש באינטרנט ותקרא קצת על היחידה שאליה אתה אמור להגיע זה יעזור לך קצת להתאקלם שם.

וגם תנסה לשנות קצת את המנטליות: כבר מעכשיו להתבאס על החגים והשבתות שתסגור? תהנה מהחופש שלך עכשיו, למי אכפת מזה כל עוד לא התגייסת?
ובאופן כללי, תנס להיות קצת יותר אופטימי. זה נשמע אולי כמו חרא (ואולי זה באמת חרא) אבל תהנה מהאפשרות להיות לוחם.כי לצאת תמיד אפשר, תמיד.

וכן,עם הפז"ם זה נהיה יותר קל.
השנה ראשונה לא תהיה קלה, היא לא תהיה בלתי אפשרית, אבל לא קלה.
אבל לאט לאט היציאות ישתפרו, התנאים ישתפרו.
בסופו של דבר אתה תמצא את עצמך מדבר בפרספקטיבה לאחור, ותבין שזה לא היה קשה.

שיהיה המון בהצלחה,
ואל תשכח, לצאת תמיד אפשר, תנסה לתת את המקסימום בשביל לפחות לדעת שניסית.

Mendieta
15-06-09, 04:49
איך אפשר לצאת מקרבי? יש כמה דרכים-כדור ברגל, להצמיד תפוח אדמה. אלה האפשרויות היחידות חוץ מכלא. אני בנאדם שמגיע למקום מסוים שהוא אינו רוצה, ישר מחשב כמה זמן יקח לו לצאת משם. אז אני רואה בטבלה הזאת ההפך, לא טבלת יאוש-טבלת עידוד. כל פעם שאני אחזור הביתה אני יסתכל על הטבלה ויגיד "הנה, לא 3 שנים, רק שנה ו-8 חודשים".

מקרבי אי אפשר לצאת אם תגיד "אני לא רוצה". ובכלל, כמו שאני מכיר את עצמי, אני חננה-יכול להיות שפתאום כשאני אהיה שם אני בהתחלה יעשה הכל כי אומרים לי וכי אין לי ברירה, ואחרי זה אני פשוט יעשה את זה כי אני אוהב את החבר'ה.

Pini_A
15-06-09, 14:34
קיבלתי זימון, למבחני התאמה לתפקידים מסווגים:
על מה מדובר יש למישהו מושג?!

ברינדר
15-06-09, 15:47
שלומי, לך לגולני. אם בא"ח צנחנים זה לונה פארק, בא"ח גולני זה הסופרלנד. מבחינת אנשים, בוא נגדיר את זה ככה - בגולני תמצא הרבה יותר באר שבעים באופי :kiss:

Anti Madridista
15-06-09, 16:07
אני מציע שלא תחשוב על כל הדברים הרעים. תתחיל לחשוב על הדברים הטובים, על החבר'ה המצויינים שתמצא שם, זה לא משנה אם גולני או גבעתי, בכל מקום עם אנשים קרביים יש אנשים טובים. אתה הולך לחוות חוויות שרוב האנשים בני הגיל שלך בעולם לא יעברו בחיים. אני מכיר אנשים שיצאו ל"תגלית" בחודשים האחרונים של השרות שלהם, וחוץ מעניין הבחורות שם, מצאו את עצמם כאנשים שעברו הרבה יותר מאמריקאים בני 25 ויותר. אני מאחל לך שתחווה את החוויה הזאת. אם עוברים את השלוש שנים האלו, עוברים שם חוויות שבאף מקום אחר לא עוברים ואחרי זה אתה תרגיש כל כך טוב עם עצמך, שכל שאר הדברים פשוט יתגמדו.

אם באותו יום יש גיוס של גבעתי אז אתה הולך לגבעתי. כן הבסיס של הטירונות לא משהו בכלל, אבל בכל מקרה בטירונות קשה. אבל עוברים את זה, כמו כל דבר, ובסופו של דבר גם אתה תשתחרר. השאלה מה תעשה בשלוש שנים האלה. יש אנשים שאני מכיר שיצאו באמצע השרות מקרבי בגלל שביזות כזו או אחרת, והם אכלו את הלב אחרי זה והם עדיין אוכלים, כי הם ראו איזה חוויות חברים שלהם חוו בזמן שהם בזבזו את הזמן. אין שום דרך אחרת לקרוא לזה.

אני מציע שתלך, תגיע מוכן, תתכונן לעניין הזה שהכל זה משחק, אתה צריך לשחק את המשחק בדיוק כמו כולם. אתה הולך להכיר את החברים הכי טובים שיהיו לך, אתה הולך להכיר כל פיסת אדמה במדינה הזאת, ואתה הולך להכיר את עצמך הרבה יותר טוב. איך אתה מתמודד עם קשיים? תחת לחץ? בעבודת צוות? איך אתה מתמודד עם הריחוק מהבית, וכן גם בלי לראות בארסה באופן קבוע. אני בטירונות ניסיתי להוציא גימלים על הגמר של 2006. לא הצלחתי ובסופו של דבר שידרו לי אותו בשעת ת"ש בטלפון. אז אני מצטער על זה שהלכתי לקרבי? ממש לא! החוויות האחרות שחוויתי בשרות הצבאי היו שוות את זה.

אם שואלים אותי אם גבעתי או גולני, אז בתור אחד ששירת עם שתי היחידות, אני מעדיף בהרבה את גולני. האנשים, ה"וואסאח" והמבצעים עם גולני, פשוט עושים את ההבדל. אבל גם גבעתי זה מקום מצויין.

ערסים? ערסים אמיתיים לא נשארים בקרבי. זה נדיר מאוד. רובם נהיים טבחים או לא משרתים בצבא. זה סתם השם שיצא לגולני. כמובן שבתחילת הטירונות ישובצו ערסים אליכם אבל לרוב הם לא מחזיקים מעמד.

El Maestro
15-06-09, 18:09

גם אני קיבלתי בזמנו את את אותו זימון. נראה לי שחתמתי שם על איזה דף שאוסר עליי לספר מה בדיוק קורה שם, אבל בקצרה: שאלון וראיון.

Mendieta, אל תבוא בגישה הזו. רק כשתהיה שם תעשה את ההחלטה אם אתה רוצה להישאר או לא. אני מבין את החששות שלך, החיים שלך בכל זאת הולכים להשתנות באופן דרמטי, אבל לא צריך להיות כל כך קיצוני.

Viva Barca, ה-27 זה כרגע תאריך כללי לכל הגיוסים הקרביים. שיבצו אותך לאחת החטיבות, ההכרעה גבעתי או גולני כבר לא בידך, אתה רק צריך לחכות להודעה בדואר.

בתור גולנצ'יק שיש לו חברים בגבעתי: מבחינת תנאים, אין מה להשוות. לגולני יש בא"ח חדש ומושקע (דרך אגב, של צנחנים יותר טוב), בעוד שלגבעתי יש בא"ח נידח ומצחין. בשאר הבחינות (אנשים, אווירה וכו'), אין הבדל גדול בין כל היחידות הקרביות. בכל מקום בצבא יש צחוקים, במיוחד בקרבי, זה הדבר האחרון יחסר לך בשירות. גם חברמנים ואנשים איכותיים יש בשפע. האווירה ברוב הזמן היא מצוינת, יהיו לך אינספור סיפורים לספר בבית. רק מהטרום טירונות יש לי סיפורים לחודשיים. דרך אגב, ההכשרה בשתי המקומות זהה וגם הפעילות המבצעית די דומה.

לגולני יש סטיגמה של ערסים וזה כל כך לא נכון. אני יכול להעיד על הפלוגה שלי שמתוך 100 אנשים יש אולי 3-4 ערסים וגם הם לא "כבדים". יש אנשים מכל המקומות ומכל הסוגים. צפון תל אביבים, ביינשים, חנונים, מפורעים, עולים חדשים... הכל מהכל. זה למעשה מה שמייחד את גולני.

לבחור בקרבי זו הקרבה עצומה. זה לוותר על הבית, המשפחה, החברים, על כל החיים שהיו לך 18 שנה. אבל לתחושת הסיפוק והגאווה אין שום תחליף בעולם (וזה עוד לפני שראיתי שנייה אחת של לחימה). כשאתה עולה לרכבת כשכל השרירים שלך תפוסים כי עשית מסע 30 קילומטר אתמול בלילה, ואתה רואה את ג'ובניקים עם חולצה בחוץ ושרוולים למטה, אתה מבין שאתה רמה אחת מעליהם, שעשית את הבחירה הנכונה. אנשים מסתכלים עליך בהערכה ובהערצה, אתה תסתכל על עצמך באופן שונה במראה. אני לא אשקר לך, אתה תהיה שבוז הרבה פעמים בשירות הקרבי ותתחרט על ההחלטה שלך. זה יקרה כשתשמור ב-2 בלילה בשיא הקור, כשתאכל מנות קרב מסריחות, כשתישן על סלעים, כשהריאות שלך ישרפו במדסי"ם וכשהגוף שלך יצרח מכאבים במסעות. בכל מקום בצבא יש באסה. אבל רמת השביזות תלויה בך, בחברים שלך ובמפקדים שלך.

אם יש משהו שלמדתי ב-7 חודשים האלה זה שהכל בראש. אם אתה חזק בראש ותדע להזכיר לעצמך כל הזמן למה אתה נמצא פה (שזה מעל לכל), שום דבר לא ישבור אותך. הצבא יחשל אותך מבחינה נפשית, מנטלית וגם פיזית בצורה שאתה לא מתאר לעצמך. שוב, אני אומר לך את זה בתור "צעיר" ואני לא בא להרעיל אותך. הצגתי בפניך את המציאות כמו שהיא. רק כשאתה חווה את זה על בשרך את יכול להחליט. ובינינו, זה לא משנה כמה סיפורים שמעת, עד שאתה לא שם אתה לא באמת יודע איך זה.

מחזק כל מילה של Anti Madridista. איפה שירתת?

Corwin
15-06-09, 19:07

זה יכול להיות הרבה דברים, השאלה היא איזה תהליך מיון זה. בכל מקרה, לך לשם וכנראה יספרו לך את כל מה שמותר להם לספר.

Viva Barca
15-06-09, 19:13
מאסטרו ועידן, תודה רבה! עזרתם לי מאוד להחליט: גולני - גולני שלי! חוץ מזה, בהחלט תידלקתם אותי נפשית לקראת הגיוס הקרבי.

Viva Barca, ה-27 זה כרגע תאריך כללי לכל הגיוסים הקרביים. שיבצו אותך לאחת החטיבות, ההכרעה גבעתי או גולני כבר לא בידך, אתה רק צריך לחכות להודעה בדואר.

כמה זמן לפני הגיוס אני אמור לקבל את ההודעה בדואר? וחוץ מזה, אם לא קיבלתי גולני איך אני משנה את ההחלטה? יעזור ללכת ללישכת הגיוס ולהוציא את הנשמה? להפעיל פרוטקציות?

ועוד דבר, ב-15 עד ה-22 ביולי אני בבורגאס. צריך לדווח לצבא?

---------------------------

ירדן, ג'ובניק תפור עליך וקקה בידיך. :tongue:
יש רק עוד חודש וחצי ואתה כבר שבוז. איפה הרעל? אני לא אוהב משפטים קיטשיים, אבל בקטע הזה הכל בראש. אם תבוא בגישה של "יאללה שיגמר" יהיה לך חרא. חד וחלק. לא יודע מה איתך, אבל אני נהנתי בכל הגיבושים שהייתי (בעיקר בצנחנים) מכל רגע. אני אוהב את האווירה הקרבית הזאת, את המאמץ הפיזי. שורה תחתונה, אתה תעשה את 3 השנים האלו ואתה יודע שממש לא עדיף להעביר אותם כג'ובניק או כשבוז שסופר את הזמן אחורה.

אם לא הייתי עצלן הייתי מביא תגובות מורעלות ישנות שלך. קרבי זה הכי אחי!

--------------------------

עומר, כל השנים חיכנו שיגדילו את מספר העולות מהלאומית לליגת העל שבאר שבע תעלה לליגת העל, ועד שהיא עושה את זה אני לא אהיה כאן. יא אללה.

Mendieta
15-06-09, 19:30
בוא'נה יא הומו. אתה רוצה לישון באוהל כל חייך בתנוחת כפית עם עוד 15 אנשים בזמן שאתה יכול לשיון עם מישהי כפית? לקום כל בוקר ב-5 לפנות בוקר? הקפצות? להישאר המון שבתות, לקרוע ת'תחת בזמן שכולם בים, להפסיד המון המון דברים. כן זה משחק והכל אבל עדיין....

סתם, קרבי זה הכי אחי, בלה בלה בלה, יאללה למות!!!

נ.ב
יש את עניין הפציעות כמובן, שאם אתה נפצע-מי מכיר אותך בכלל?

Anti Madridista
15-06-09, 19:43
כמה זמן לפני הגיוס אני אמור לקבל את ההודעה בדואר? וחוץ מזה, אם לא קיבלתי גולני איך אני משנה את ההחלטה? יעזור ללכת ללישכת הגיוס ולהוציא את הנשמה? להפעיל פרוטקציות?

קודם כל, בזמנו הייתי באיה נאפה וחבר שלי התגייס 4 ימים אחרי שחזרנו. אז הנהלים היו שצריך להודיע רק אם אתה בחו"ל 3 ימים לפני הגיוס. אני מאמין שזה לא השתנה ב4 השנים האחרונות.

אם קיבלת משהו שהוא לא גולני, אני מציע לך פשוט ללכת למה שנותנים לך. גולני, גבעתי, הנדסה, שריון, כולם מקומות מצויינים בסופו של דבר, כולם קרביים. האנשים הם פחות או יותר אותם אנשים בכל מקום, ה"אקשן" קיים כמעט בכל יחידה(יש לי חבר שרצה להיות פייטר, הלך להנדסה, נפל מגיבוש יהלום והגיע לאב"כ, והיום הוא צד סודנים בגבול מצרים), הצחוקים, החברים, העולם הזה שנקרא פלוגה מבצעית, זה דבר מדהים. כן אז אתה לא בים כל יום, אבל כשאני הייתי חייל ותיק נסעתי בעצמי לים עם הרכב הצבאי ועם שאר החברים הותיקים. בכלל בשבועות האחרונים שלי בצבא הייתי ממש כמו באזרחות. במסיבה, בפאבים, בטיול בנחל, על האש,ג'חנונים בשבת, מעשנים נרגילה במגורי בנות, וכל זה עם החברים הטובים שהעבירו איתך 3 שנים, שפכו איתך בטירונות, נלחמו איתך בעזה, וכן גם נהנו מפירות העשייה שלהם כשנהיו חיילים ותיקים בפלוגה המבצעית. וכן את חברה שלי הכרתי בזמן שהייתי חייל קרבי. תאמין לי שזה שהייתי קרבי(מודה, זה היה בתקופה שהייתי די ותיק ויצאתי טוב) רק הוסיף לי נקודות בדייט הראשון :grin:

אני שירתתי בשריון, בבקו"ם רק שמעתי כמה ששריון זה חרא וחרא יציאות, ולידי מלא אנשים סירבו פינוי...בדיעבד יצאתי יותר טוב מכל החברים שלי שהיו ביחידות אחרות, אז מה שאני מנסה לומר בזה שאל תאמינו לסטיגמות, העיקר שתתרמו כמה שאתם יכולים, לא משנה איפה.

Santiago Bernabeu
15-06-09, 19:59
מה נכון ומה לא נכון בקשר לסטיגמות על שריון? כולם אמרו לי ששריון זה פשוט חרא אבל ככל שאני בודק יותר ויותר לעמוק אני מבין שזה אחלה של חיל, מישהו יכול לעשות סדר?

פספסתי את הפיסקה האחרונה של אנטי. אופס :)

Viva Barca
15-06-09, 20:07
סתם, קרבי זה הכי אחי, בלה בלה בלה, יאללה למות!!!

ירדן אני מכיר ג'ובניקים יותר מורעלים ממך. :grin:

Zinedine Zidane
15-06-09, 20:15
מישהו יכול לעשות סדר?
שריון זה אחלה חיל, אחלה מקום, התנאים משתפרים ועם קצת וותק נהיים מצוינים.

מקווה שעכשיו מסודר לך.

אלכס
15-06-09, 20:24
על תותחנים יש מישהו שיכול לספר? מי מה מו איך?

El Maestro
15-06-09, 21:41
מאסטרו ועידן, תודה רבה! עזרתם לי מאוד להחליט: גולני - גולני שלי! חוץ מזה, בהחלט תידלקתם אותי נפשית לקראת הגיוס הקרבי.

ועוד דבר, ב-15 עד ה-22 ביולי אני בבורגאס. צריך לדווח לצבא?

ירדן, ג'ובניק תפור עליך וקקה בידיך. :tongue:
יש רק עוד חודש וחצי ואתה כבר שבוז. איפה הרעל? אני לא אוהב משפטים קיטשיים, אבל בקטע הזה הכל בראש. אם תבוא בגישה של "יאללה שיגמר" יהיה לך חרא. חד וחלק. לא יודע מה איתך, אבל אני נהנתי בכל הגיבושים שהייתי (בעיקר בצנחנים) מכל רגע. אני אוהב את האווירה הקרבית הזאת, את המאמץ הפיזי. שורה תחתונה, אתה תעשה את 3 השנים האלו ואתה יודע שממש לא עדיף להעביר אותם כג'ובניק או כשבוז שסופר את הזמן אחורה.

אם לא הייתי עצלן הייתי מביא תגובות מורעלות ישנות שלך. קרבי זה הכי אחי!

--------------------------

עומר, כל השנים חיכנו שיגדילו את מספר העולות מהלאומית לליגת העל שבאר שבע תעלה לליגת העל, ועד שהיא עושה את זה אני לא אהיה כאן. יא אללה.

Viva Barca,
איך בדיוק עזרתי לך? רק אמרתי שהבא"ח שלנו יותר טוב :grin:. ברצינות, אני שמח שהעליתי לך את המוטיבציה אבל אל תהיה כל כך החלטתי בגלל כמה הודעות בפורום. זו החלטה כבדת ראש שאתה חייב לקחת בעצמך ולהיות שלם איתה ב-100 אחוז. התכוונתי לשירות הקרבי (וגם לגבי החטיבה שבה תשרת).

בקשר לגיוס: ה-27 זה התאריך הכללי למחזור גיוס שלך, אבל מרפרוף בכמה פורומים ראיתי הרבה אנשים שקיבלו תאריכי גיוס שונים, אז יכול להיות שאתה אכן משובץ לגבעתי. בכל מקרה, תברר כאן: https://www.aka.idf.il/giyus/Login/?catId=30461&docId=33477&moduletogoto=1.

אם אתה לא מרוצה מהשיבוץ אתה יכול להיות סרבן פינוי ואז עניינים יכולים להתגלגל לכל מיני כיוונים: הישארות של כמה שבועות בבקו"ם, מאסר, קצין מיון, דח"ש וכו'.

לא נראה שאתה צריך לדווח על הנסיעה שלך.

ירדן :cry:

Mendieta
15-06-09, 22:31
אני שירתתי בשריון, בבקו"ם רק שמעתי כמה ששריון זה חרא וחרא יציאות, ולידי מלא אנשים סירבו פינוי...בדיעבד יצאתי יותר טוב מכל החברים שלי שהיו ביחידות אחרות, אז מה שאני מנסה לומר בזה שאל תאמינו לסטיגמות, העיקר שתתרמו כמה שאתם יכולים, לא משנה איפה.

אתה חברי הטוב ביותר מהיום. הרגע ראיתי שינויים בקיוסק המידע האישי, דחו לי את הגיוס בידיוק ל2.8, שזה אומר השריון. יאללה, תתחיל לשיר ציפור, איזה סוג חרא אני אוכל? :grin:

שלומי, אהוב ליבי, סורי, תסתדר לבד בגבעתי...

RivaldoTheKing
16-06-09, 01:02
ירדן: פ-חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח
היה נעים להכיר :)

Anti Madridista
16-06-09, 01:21
קודם כל מזל טוב! אני מאחל לך רק שתגיע לאן שאני הגעתי ואני בטוח שכבר תסתדר. בשריון יש אנשים מדהימים, גיוון נדיר בשרות(אתה תעשה פעילות חי"ר לצד פעילות טנקים ואימונים) והמון המון חוויות לקחת איתך להמשך החיים.

ובנוגע למה שקובי רשם, אתה עומד לשמוע את המשפט(בוריאציות שונות):
שריו"ן - שבת ראשונה יוצאים והשאר נשארים
שריון - סרבל טייסים יציאות רון ארד

אבל בוא, בתור אחד שכן היה שלוש שנים בשריון, תן לי להעיד:
כל הסיפור הזה של היציאות חרא בשריון מגיע מהתקופה שצה"ל היה בדרום לבנון. אז, בגלל הכוננויות, היו סוגרים המון. אבל הזמנים השתנו, ובשריון היום יוצאים מצויין. שריון זה אחד המקומות היחידים ששומרים בו, בהגדרה, על הפז"ם. בעוד שבהרבה מאוד גדודים אחרים בצה"ל מבטלים את הזכויות שמקבלים עם הזמן, בשריון זה חלק בלתי נפרד מהחיים כחייל בפלוגה.
כשהייתי חייל צעיר יצאתי 14-7(שזה אומר 14 יום בסיס 7 יום בית) בקו טנקים ו16-5 בקו חי"ר. רוב החי"רניקים עושים בקו 17-4. באימונים ברמה"ג היינו יוצאים כמעט כל שבוע.
כשנהייתי ותיק התחלתי לצאת 8-6! בתור לוחם! כמעט כמו טבח...לא חושב שיש הרבה ג'ובניקים שיוצאים ככה. ובארבעת החודשים האחרונים שלי יצאתי חמשו"שים.

אז אתה הולך לשמוע הרבה על היציאות חרא שיש בשריון, אבל יש לך מזל שאתה מגיע לשם. אם גם תגיע לחטיבה ולגדוד שלי, אז בכלל יש לך מזל כי זה המקום הכי טוב שאפשר ליפול בו בחיל. וכן יש גם הרבה דברים פחות טובים, אבל ככה זה בחיים, שום דבר לא מושלם. אם אתה רוצה לדעת עוד תפנה אליי בפרטי עם שאלות, אני אשמח לענות בלי לחפור כאן לכל הפורום.

Yoninori
16-06-09, 17:39
ירדן מה נסגר איתך??? פעם היית הכי מורעל שיש ועכשיו אתה תשמח לפתוח ממטרות בקריה..

אתה מוריד לי את החשק מקרבי..

Mendieta
16-06-09, 17:42
או סיירת או ניירת!!! אם לא לוקחים אותך לצנחנים או סיירת, אז עדיף לסחוב תיקיות של ילדים בקרייה ולהגיע לכל טורניר ספורטאנטר ולהפסיד בגמר...

עכשיו שאלה-באיזה יחידה יש הכי הרבה הרוגים?

El Maestro
16-06-09, 20:35
גולני. כ-1,300. בגלל זה התג של גולני הוא היחידי בעל קצה שטוח ולא בצורת חצי עיגול, כסמל לחוסר שלמות.

המשפט הראשון שלך תלוש מהמציאות. הגדודים ויחידות השדה "הרגילות" עושות הרבה יותר (גם בפעילות השוטפת וגם בזמן מלחמה) מאשר סיירות. ההכשרה והייעוד של צנחנים זהה לזה של שאר החטיבות. חוץ מהקורס צניחה, שזה לטעמי סתם ביזבוז כסף- לא צנחו מאז מבצע קדש ב-56'.

Yoninori
16-06-09, 20:59
חייל איסוף, זה קרבי לייט כזה לא? כאילו בלי הרבה סכנה..
זה מעניין? מזה כולל היחידה הזו? זה סתם חרא?

תודה.

Corwin
17-06-09, 23:13
גולני. כ-1,300. בגלל זה התג של גולני הוא היחידי בעל קצה שטוח ולא בצורת חצי עיגול, כסמל לחוסר שלמות.

חצי עיגול מסמל זרוע, או לפחות כך היה בתקופה שלי, ולא נראה לי שזה השתנה בכמה שנים האחרונות. כששירתתי במודיעין (2000-2003) בהתחלה היו לנו תגים עם קצה מחודד, ואז שינו את זה לעגול, כי החליטו שמודיעין הופך להיות "זרוע" והוא כבר לא סתם "חיל". יכול להיות שהתג של גולני אכן מרובע בגלל הסיבה שאותה הזכרת, אבל אם הוא לא היה מרובע הוא היה מחודד, ולא מעוגל.

Wildman
20-06-09, 18:42
אהלן חבר'ה, מחר יש לי ירפ"א א' ואני צריך שמישהו יגיד לי כמה זמן זה אמור לקחת? זה דחוף.

Niro
20-06-09, 19:05
4 שעות בערך לפי מה שאני זוכר. יש פה כאלה שעשו את זה לא מזמן אז אני מאמין שהם יוכלו יותר לדייק.

Wildman
20-06-09, 19:51
אוקי, הבעיה נפתרה כך שבסופו של דבר אני לא צריך לדעת כמה שעות זה. בכל מקרה, אשמח לטיפים שימושיים. הבנתי שצריך להיות עקבי בתשובות של שאלון 300, איך זה יתבטא בשאלות? כלומר ישאלו אותי את אותה השאלה בדיוק, או שאלה קצת שונה שקשורה לתשובה הקודמת שנתתי?

Corwin
20-06-09, 20:20
אוקי, הבעיה נפתרה כך שבסופו של דבר אני לא צריך לדעת כמה שעות זה. בכל מקרה, אשמח לטיפים שימושיים. הבנתי שצריך להיות עקבי בתשובות של שאלון 300, איך זה יתבטא בשאלות? כלומר ישאלו אותי את אותה השאלה בדיוק, או שאלה קצת שונה שקשורה לתשובה הקודמת שנתתי?

בינינו, זה סתם שאלון מעצבן עם שאלות ממש מפגרות כמו "האם אתה מעדיף להתקלח באמבטיה או עם דוש" ושאר דברים מפגרים, ואם אני זוכר נכון, חלק מהשאלות חוזרות בדיוק באותו נוסח, וחלק קצת שונה. הרעיון הוא, כפי שאמרת, להישאר עקבי. קח בחשבון רק שעשיתי את השאלון הזה לפני משהו כמו 9 שנים, אבל אני לא מניח שהוא השתנה או לפחות לא שינוי דרסטי, מה גם שהקונספט בטח נשאר אותו דבר.

בעיקרון ברוב השאלות שואלים אותך מה אתה מעדיף, כך שאם אתה עונה מה אתה מעדיף כל הזמן, לא אמורה להיות לך בעיה. אני בכלל לא הייתי מוכן לשאלון אבל עברתי את המיונים בכל מקרה.

I-N-T-E-R
21-06-09, 00:15
יש דרך לדעת מתי מחזור צו ראשון הבא?
כי כל השיכבה שלי קיבלה ,גם אלה שגדולים ממני בחודשיים ככה.
נולדתי ב16.10.92 ,מה שאומר ששנה הבאה אני מסיים יב' בגיל 17 וחצי בערך.
מישהו יודע אם יגייסו אותי ישר ב18?

Niro
21-06-09, 00:42
אל תדאג חבר, צה"ל לא פוסח על אף אחד.

Mendieta
21-06-09, 02:51
אל תדאג חבר, צה"ל לא פוסח על אף אחד.

:cry::cry::cry:

עכשיו למילים שלך יש אשכרה משמעות...

סבסטיאנו
21-06-09, 03:13
ארשאבין, אתה יודע לאן אתה מתגייס בסוף?

Mendieta
21-06-09, 03:14
שריון...אני מתלבט אם לכתוב מכתב בקשה שיחזירו אותי לתאריך גיוס של גבעתי או לא.
ניר, יש לך הצעה?

WayneRooney
21-06-09, 03:15
יש דרך לדעת מתי מחזור צו ראשון הבא?
כי כל השיכבה שלי קיבלה ,גם אלה שגדולים ממני בחודשיים ככה.
נולדתי ב16.10.92 ,מה שאומר ששנה הבאה אני מסיים יב' בגיל 17 וחצי בערך.
מישהו יודע אם יגייסו אותי ישר ב18?

יש לי חברים בשכבה שגם נולדו בסביבות התאריך שלך ועדיין לא קיבלו- אל תדאג, אתה תקבל במהלך החופש או בתחילת שנה הלימודים.

Yoninori
21-06-09, 11:40
שריון...אני מתלבט אם לכתוב מכתב בקשה שיחזירו אותי לתאריך גיוס של גבעתי או לא.
ניר, יש לך הצעה?
האינסטינקט אומר שזה חרא ואל תלך לשם, אבל הכל חרא בצבא.. בפסט' מתגייסים דווקא 2 בחורים מישם זיינו לי את השכל כמה זה טוב וכמה כיף להיות בטנק ולהיות בטוח ולהרוג הכי הרבה..
הם אמרו לי שפלוגה/מחלקה מה שזה לא יהיה 188 היא הכי טובה שם אז תכוון לשם לפחות..

I-N-T-E-R
21-06-09, 12:11
אני לא דואג ,ברור לי שאני אקבל בסופו של דבר.
פשוט זה קצת הפך למבאס שכולם כבר היו בצו ראשון ,שני ואפילו יותר. נו טוב ,שנה הבאה לפחות יהיה לי פול זמן יחסית לאחרים לעבוד לפני שאני מרוויח 400 שקל לחודש חח.

אלכס
21-06-09, 14:06
יש איזה אתר שמסביר בפירוט על האפשרויות בצבא? יחידות, עתודה וכו'. תודה.

WayneRooney
21-06-09, 14:32
יש בויקיפדיה כמעט כל מה שאתה רוצה, וגם באתר "היחידה". (http://www.yehida.co.il/)
תהנה.

Pini_A
21-06-09, 15:32
יש איזה אתר שמסביר בפירוט על האפשרויות בצבא? יחידות, עתודה וכו'. תודה.

http://www.shavuz.co.il/recruit/index.asp

Big-Cule
22-06-09, 09:43
wtf dude?!

עדיין לא קיבלתי מנילה, עדיין לא קיבלתי תאריך גיוס ואני פאקינג בן 18 וחודשיים.

yarin 666
22-06-09, 15:22
wtf dude?!

מה אני אגיד לך...
לך תעשה חיים :grin:.

Mendieta
22-06-09, 17:08
wtf dude?!

אתה מוזמן לשבת איתי בטנק במשך 3 שנים, באמת, יהיו לנו על מה לריב אני בטוח...

Blanco For Ever
22-06-09, 18:35
שאלה:

הרכבת משקפיים מונעת קבלה ליחידת החילוץ 669?

Yoninori
22-06-09, 18:52
עוד שאלה- איך מתקבלים ל669?

אלכס
22-06-09, 20:16
יש ביקוש רב לתותחנים או שכל מי שירצה יתקבל בד"כ?

Big-Cule
22-06-09, 22:20
מה אני אגיד לך...
לך תעשה חיים :grin:.

עזוב אותי מהגיל המצורע הזה, תראה באיזה שעה אני רק מתעורר. בא לי צבא! :grin:

אתה מוזמן לשבת איתי בטנק במשך 3 שנים, באמת, יהיו לנו על מה לריב אני בטוח...

ירדן/שביט (שחכתי איך אתה מעדיף), תודה על ההזמנה, אבל באותו משקל גם אתה מוזמן לבוא לפזז איתי בגולני/גבעתי...

מה קרה הגעת לשיריון?

Ben242
22-06-09, 23:17
שאלה:

הרכבת משקפיים מונעת קבלה ליחידת החילוץ 669?
תלוי איזה מספר, בד"כ כן כי זאת יחידה מובחרת.

עוד שאלה- איך מתקבלים ל669?
תיכנס לפה (http://www.shavuz.co.il/), תבחר מתגייסים, קרבי ואז 669.

יש ביקוש רב לתותחנים או שכל מי שירצה יתקבל בד"כ?
תיכנס לפה (http://www.shavuz.co.il/), תבחר מתגייסים, קרבי ואז תותחנים.
לפי מיטב ידעתי, תותחנים זה לא נחשב מובחר או משהו עם ביקוש, בד"כ הולכים לזה הגובנקים.

Mendieta
22-06-09, 23:48
שביט. ורציתי לפזז בגבעתי, לא בגולני, אבל זה כנראה לא ילך. היה לי תאריך גיוס של גבעתי ושינו לי אותו לשריון, וקיבלתי כבר מחברת של שיריון והכל. אני מתלבט אם לשלוח בקשה ללכת לגבעתי.

Santiago Bernabeu
22-06-09, 23:51
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/99/M4A1-Sherman-latrun-1.jpg/400px-M4A1-Sherman-latrun-1.jpg

תתחיל להתרגל, טירון.

:becool:

Yoninori
23-06-09, 00:04
ירדן, לך על גבעתי. אל תתפשר, זה 3 שנים.

Yoninori
23-06-09, 00:09
שאלה בנוגע ל669- ה16 חודשים קבע זה בנוסף ל18 חודשים הכשרה, או בנוסף ל3 שנים?
--

עוד משו- עד לפני שבועיים היה כתוב לי בקיוסק זימון ליום סיירות ב-1.7. בדקתי לא מזמן וזה נעלם.
מזה אומר? ביטלו לי את זה או שדחו? ואיך אני בודק אם עדיין אני מזומן ולמתי?

Mendieta
23-06-09, 00:20
חלק אומרים ששריון יותר טוב וחלק אומרים שגבעתי. יש לכל אחד תומכים ולכל אחד מתנגדים.

לייזר
23-06-09, 00:39
שאלה בנוגע ל669- ה16 חודשים קבע זה בנוסף ל18 חודשים הכשרה, או בנוסף ל3 שנים?
--

עוד משו- עד לפני שבועיים היה כתוב לי בקיוסק זימון ליום סיירות ב-1.7. בדקתי לא מזמן וזה נעלם.
מזה אומר? ביטלו לי את זה או שדחו? ואיך אני בודק אם עדיין אני מזומן ולמתי?

1) קבע הוא תמיד בנוסף ל3 שנים של שירות סדיר. תחשוב טיפה.
2) 18 חודשים + 16 חודשים = 34 חודשים = פחות משלוש שנים סה"כ. תחשוב טיפה.
3) אתה לא תתקבל ל669, שקלת את מסלול הקצונה היעודי של חיל התחזוקה הלוגיסטיקה (כאילו שהם הלועזי עובד על מישהו)? לא יאלצו אותך לחשוב שם.

חלק אומרים ששריון יותר טוב וחלק אומרים שגבעתי. יש לכל אחד תומכים ולכל אחד מתנגדים.

כן, יש אנשים שהתגייסו לגבעתי ושטפו להם את מוח ויש את אלו שהתגייסו לשריון ושטפו להם את המוח (עם סולר).

השאלה היא מה אומר אדם אובייקטיבי. אני אומר לך - תשתמט\גבעתי.

Mendieta
23-06-09, 00:43
אתה שירתת בצבא לייזר?

Yoninori
23-06-09, 00:46
1) קבע הוא תמיד בנוסף ל3 שנים של שירות סדיר. תחשוב טיפה.
2) 18 חודשים + 16 חודשים = 34 חודשים = פחות משלוש שנים סה"כ. תחשוב טיפה.
3) אתה לא תתקבל ל669, שקלת את מסלול הקצונה היעודי של חיל התחזוקה הלוגיסטיקה (כאילו שהם הלועזי עובד על מישהו)? לא יאלצו אותך לחשוב שם.

זה בסדר, אל תדאג לי. אני אלך ליום סיירות ואראה מה ייצא לי מיזה. למקרה הגרוע ביותר נח"ל/איסוף.

לייזר
23-06-09, 00:59
אתה שירתת בצבא לייזר?

רס"מ (למרות שאני צריך לעלות על מטוס ועל מדים כדי לקבל אותו).

זה בסדר, אל תדאג לי. אני אלך ליום סיירות ואראה מה ייצא לי מיזה. למקרה הגרוע ביותר נח"ל/איסוף.

מי דואג לך? אני דואג לסובבים אותך אם וכאשר תקבל נשק לידיים.

Yoninori
23-06-09, 01:05
רס"מ (למרות שאני צריך לעלות על מטוס ועל מדים כדי לקבל אותו).

מי דואג לך? אני דואג לסובבים אותך אם וכאשר תקבל נשק לידיים.

ידעתי. (ההתנשאות והפלצנות שלך) - בן כמה אתה, אם כבר הספקת כל כך הרבה?

נתראה עוד כמה חודשים.

לייזר
23-06-09, 01:10
מה ידעת, אהבל, שיש לי דרגה צה"לית? עוד מעט ישאלו אותי אם סיימתי תיכון ואתה תקפוץ על התשובה בהתלהבות כאילו הצלחת לפתור תרגיל חשבון פשוט. אנחנו גם לא נתראה בעוד כמה חודשים, התבלבלת בין רס"מ (מיל') לקב"ן.

חוץ מזה: מה זה הצבעים האלה, יוני? פה זה לא מצעד הגאווה.

Sebastian Giovinco
23-06-09, 01:14
לייזר אני חייב להגיד שאתה אפילו יותר מרושע מהרגיל. יוני נהיה הטרף החביב אני מבין. :azn:

שאלה:
האם באמת ההתגייסות ליחידה טובה היא באמת דרך טובה להתקדם בחיים? כאילו, לדוג'- אם אני מתגייס ליחידה מודיעינית טובה(8200? לא בטוח .. ) אני יכול ממש להיות רגוע בקשר לאופציות שלי לאחר הצבא?

Yoninori
23-06-09, 01:14
מה ידעת, אהבל, שיש לי דרגה צה"לית? עוד מעט ישאלו אותי אם סיימתי תיכון ואתה תקפוץ על התשובה בהתלהבות כאילו הצלחת לפתור תרגיל חשבון פשוט. אנחנו גם לא נתראה בעוד כמה חודשים, התבלבלת בין רס"מ (מיל') לקב"ן.

חוץ מזה: מה זה הצבעים האלה, יוני? פה זה לא מצעד הגאווה.

חח, לא היה לי כח לציטוט-תגובה ציטוט-תגובה.
לא הבנתי נכון כניראה. אמרת שאתה צריך לעלות על מטוס ועל מדים בשביל זה, חשבתי ששירתת בצוות אוויר, אבל התכוונת (לפי התגובה שלך) לעלות על מטוס לישראל מאיפה שאתה נמצא.

ובכל זאת, עוד כמה חודשים נראה אם יצא ממני קצין לוגיסטיקה או משהו אחר.
--

שאלה:
האם באמת ההתגייסות ליחידה טובה היא באמת דרך טובה להתקדם בחיים? כאילו, לדוג'- אם אני מתגייס ליחידה מודיעינית טובה(8200? לא בטוח .. ) אני יכול ממש להיות רגוע בקשר לאופציות שלי לאחר הצבא?
תלוי מה הכיוון שלך בחיים. חברים שלי חתמו ביחידות של מחשבים וכלמיני והם אשכרה מסודרים לכל החיים עם משכורות מנופחות ומקצוע שהם אוהבים

NANI -17
23-06-09, 01:15
תקשיבו, לא שלחו לי צו ראשון, (ולכל הישוב שלי בערך), אז התקשרתי אליהם לבירור ומבחינתם אני מת - לא קיים (אל תפריע לנו יותר), מה אני אמור לעשות? אני מת להתגייס לאיזה יחידה קרבית או משהו, והמדינה פשוט מתעלמת ממני..

Corwin
23-06-09, 01:20
זה שמישהו משרת ב-8200 לא אומר שברגע שהוא משתחרר מתחיל לגדול לו כסף על העצים. יש גם הרבה טמבלים שמשרתים/שירתו/ישרתו ב-8200 (תאמינו לי, אני יודע) - אם אתה לא טוב לא תגיע לשום מקום גם אם שירתת ב-8200. זה כמובן יכול להועיל, אבל זה ממש רחוק מ"לסדר לך את החיים".

לייזר
23-06-09, 01:24
לייזר אני חייב להגיד שאתה אפילו יותר מרושע מהרגיל. יוני נהיה הטרף החביב אני מבין. :azn:

שאלה:

התגייסות ליחידה טובה היא דרך טובה להתקדם בחיים. חלק מהיחידות הן תוספת נכבדה לקורות חיים (8200, למשל) אבל התועלת האמיתית היא משהו מעט שונה: אם תשרת בחיל התחזוקה, סביר להניח שתפגוש שם את הבן של המוסכניק, הנגר והמובטל. אם תלך ליחידה איכותית יותר, יהיו שם אנשים שככל הנראה גדלו בבתים טובים יותר (קשרים) וכאלו שבאופן ודאי יש להם מוטיבציה ויכולות (כלשהן) שהן מעל הממוצע. ההסתברות שהיכרות עם אנשים כאלה תעזור לך להתקדם בחיים בהמשך היא גבוהה ביותר.

יש לך פה את הF15C/D שמנסה בקריצה לומר לך שהוא היה סוכן סמוי בותיקן, אבל באמת שלא צריך להתעמק בזה ולדבר עם כל דביל ששרת שם (מי כמוהו יודע): יש קורלציה גבוהה מאוד בין "איכות" היחידה בה שירתת ל"איכות" החיים שלך אחרי השירות. אין שום דרך להועיל לעצמך על ידי שירות סתמי. או שתעשה משהו חצי-רציני שיתרום לך בדרך זו או אחרת, או שתשתמט. (זה לגבי "התקדמות בחיים", אין לי שום עניין להיכנס לדיון מוסר.)

סייג: שים את יוני ב8200, 669 או אפילו 504 (אפילו יותר מפחיד מלתת לו נשק) וגם אחרי שלושים שנה יצא 0.

Sebastian Giovinco
23-06-09, 01:27
אז התשובה היא בערך באמצע.
כן- ההתגייסות ליחידה טובה באמת מקלה על החיים. ולא- ההתגייסות ליחידה טובה לא הופכת את החיים לקלים.

יאללה, להסתער על שוק המודיעין בשנה הבאה!(אין לי פרופיל קרבי, לא יודע אם אני צריך להיות מבואס אפילו.)

Mendieta
23-06-09, 01:27
לייזר אומר לייזר יודע. והוא אפילו לא כינה אותי אהבל או אידיוט, אני מתרשם.
נשלח בקשה,אני כבר שבוע חורש על זה, מקסימום לא יאשרו ואז נראה עם שיריון כזה גרוע. תמיד יש כלא 6.

Yoninori
23-06-09, 01:30
התגייסות ליחידה טובה היא דרך טובה להתקדם בחיים. חלק מהיחידות הן תוספת נכבדה לקורות חיים (8200, למשל) אבל התועלת האמיתית היא משוה מעט שונה: אם תשרת בחיל התחזוקה, סביר להניח שתפגוש שם את הבן של המוסכניק, הנגר והמובטל. אם תלך ליחידה איכותית יותר, יהיו שם אנשים שככל הנראה גדלו בבתים טובים יותר (קשרים) וכאלו שבאופן ודאי יש להם מוטיבציה ויכולות (כלשהן) שהן מעל הממוצע. ההסתברות שהיכרות עם אנשים כאלה תעזור לך להתקדם בחיים בהמשך היא גבוהה ביותר.

סייג: שים את יוני ב8200, 669 או אפילו 504 (אפילו יותר מפחיד מלתת לו נשק) וגם אחרי שלושים שנה יצא 0.
אתה יודע שלמרות הכל אני אוהב אותך
כבר נראה מה יהיה.

--

ד"א מה הקטע של ה"F15C/D"?

Freddie
23-06-09, 01:35
כמו שאתה אהבל, אסף זה F15C/D. בשר תותחים של לייזר, רק מזן יותר מכובד.

:wink:

Yoninori
23-06-09, 01:39

שוקו, אני יודע שאסף הוא טרף נוסף של לייזר, אבל מה התחכום פה בשינוי של הכינוי שלו, זאת השאלה.

Corwin
23-06-09, 01:40

רק חבל שאין דבר כזה "F-15C/D" - זה F-16C/D. דגמי C ו-D של F-15 לא קשורים אחד לשני, בעוד ההבדל היחיד בין דגמי C ו-D של F-16 הוא בכך שבדגם ה-C הוא חד מושבי ודגם ה-D הוא דו מושבי. אז חבל ש"בשר התותחים" של לייזר צריך ללמד אותו קצת.

וכן, לשרת ב-8200 זה סבבה, ואין ספק שזה נראה טוב בקורות החיים. אבל מכאן ועד "לסדר לך את החיים" יש עוד דרך ארוכה.

שוקו, אני יודע שאסף הוא טרף נוסף של לייזר, אבל מה התחכום פה בשינוי של הכינוי שלו, זאת השאלה.

מה, לא הבנת את התחכום? זה כמו שהוא יקרא לך "יונה" במקום "יוני". מתוחכם, לא? רק חבל שאין לו מושג מה המשמעות של F16BP. אבל אני לא מצפה ליותר מדי. לגבי זה שהוא יורד עלי - אני לא אקח לו את ההנאה הגדולה שהוא שואב מלהראות את הרמה הילדותית שלו פה בפורום כשהוא מתנשא על כולם. לי זה כבר מזמן הפסיק להפריע.

לייזר
23-06-09, 01:42
אהבל,

F16BP הוא זבל כימי.

F15C/D הוא מטוס קרב (דאון יקר: לאף אחד לא איכפת)

Pini_A
23-06-09, 09:43
לייזר, אני חייב להגיד:
השלושה חתימות האחרונות שלך, הוציאו לי את העיניים.

de_la_red
23-06-09, 09:53
חברים שלי חתמו ביחידות של מחשבים וכלמיני והם אשכרה מסודרים לכל החיים עם משכורות מנופחות ומקצוע שהם אוהבים

בני כמה חברים שלך שכבר יש להם כבר משכורות מנופחות?

השלושה חתימות האחרונות שלך, הוציאו לי את העיניים.

... (http://en.wikipedia.org/wiki/Optical_illusion)

Yoninori
23-06-09, 11:45
בני כמה חברים שלך שכבר יש להם כבר משכורות מנופחות?

... (http://en.wikipedia.org/wiki/Optical_illusion)

לא כרגע, בעתיד

Pennypacker
23-06-09, 20:50
במידה שלא אעבור גיבוש טיס: מה עדיף - להתגייס עם חבר טוב לצנחנים או לנסות להגיע למה שהכי מושך אותי - עוקץ (עם הסיכון של לא לעבור את הגיבוש ולהתקע בכפיר)?

Mendieta
23-06-09, 22:56
עוקץ, לך עם הלב. חברים תרכוש בצבא, אלא אם כן הוא חבר היחיד שלך ואז הבעיות שלך יותר מסובכות...

אליאור
23-06-09, 23:08
במידה שלא אעבור גיבוש טיס: מה עדיף - להתגייס עם חבר טוב לצנחנים או לנסות להגיע למה שהכי מושך אותי - עוקץ (עם הסיכון של לא לעבור את הגיבוש ולהתקע בכפיר)?

מה הקטע הזה שכולם רוצים "צנחנים"? אני באמת לא מבין את זה. לפי מה שהבנתי גם אין להם מיקום מוגדר בארץ. "צנחנים" זה הכי יוקרתי, לא הכי טוב.

בכל מקרה, אני רציתי להגיע לסיירת מטכ"ל או מקסימום לאגוז, אבל לא הלכתי ליום סיירות בגלל שרק ערב לפני ההורים שלי טרחו להראות לי את הזימון (ואיתו אני צריך אישור רפואי). עד היום יש בי רגעי חרטה על הפספוס הזה.

בכל מקרה, עכשיו הציפייה היא להגיע לגולני ומשם לאגוז. אם לא גולני, העיקר שלא יהיה כפיר (שמעתי מאחי שממש משעמם בגזרות שלהם).

יש לי שאלה - למה אתם מתגייסים\התגייסים\תתגייסו לצבא? מאיזו סיבה אתם הולכים לתרום בקרבי או לתרום לא בקרבי, להיות ג'ובניקים או להשתמט? אחרי שתענו לי אני גם אספר מדוע אני הולך לקרבי.

Pennypacker
23-06-09, 23:28
עוקץ, לך עם הלב. חברים תרכוש בצבא, אלא אם כן הוא חבר היחיד שלך ואז הבעיות שלך יותר מסובכות...

נראה לי שבפעם הרביעית שעשיתי שאלון אישי (300, השלמת משפטים, קורות חיים) כבר הייתי נשבר ומגלה את העניין הזה.

אליאור, לגבי צנחנים, זה רק המוניטין. איך אמר הקצין שהסביר לנו על החטיבה בביתן שלהם בתל השומר, "במלחמה האחרונה רוב ההרוגים היו שלנו" (שמתי לב גם שהוא לא מסתכל אף פעם למטה כי האף שלו חייב להיות למעלה).
לשאלתך לגבי קרבי - אני לא עושה את זה מתוך ציונות / מורשת או משהו דומה. אני בסה"כ לא רוצה לשקוע בחוסר מעש, וקרבי זה המסלול הכי טוב לדעתי שאפשר לעבור בשלוש שנים האלה.

Yoninori
23-06-09, 23:31
נראה לי שבפעם הרביעית שעשיתי שאלון אישי (300, השלמת משפטים, קורות חיים) כבר הייתי נשבר ומגלה את העניין הזה.

אליאור, לגבי צנחנים, זה רק המוניטין. איך אמר הקצין שהסביר לנו על החטיבה בביתן שלהם בתל השומר, "במלחמה האחרונה רוב ההרוגים היו שלנו" (שמתי לב גם שהוא לא מסתכל אף פעם למטה כי האף שלו חייב להיות למעלה).
לשאלתך לגבי קרבי - אני לא עושה את זה מתוך ציונות / מורשת או משהו דומה. אני בסה"כ לא רוצה לשקוע בחוסר מעש, וקרבי זה המסלול הכי טוב לדעתי שאפשר לעבור בשלוש שנים האלה.

זה לא קצת מרתיע אותך לשמוע משפט כזה?

בכ"מ לפני שאתה מתעסק בעוקץ או צנחנים יש לך את הגיבוש טיס, לך על זה בכל הכח, בהצלחה.
מה תאריך הגיוס שלך כרגע?

Mendieta
23-06-09, 23:33
לא, לא, לא! המסלול הכי טוב שאפשר לעבור ב-3 שנים האלה הוא בבית עם גרבוץ רציני רואה "שנות ה-70" או "הפמלייה"! יש לך תירוץ מושלם להעביר 3 שנים כמו בטלן, לגדל כרס בירה, ואתה פשוט זורק את זה. גם נאני-17-מה לא בסדר איתך?! הצבא אומר שאתה לא קיים-תעשה מסיבה! כל בנאדם היה רוצה לשמוע את זה כשזה קשור לצבא...

Yoninori
23-06-09, 23:35
לא, לא, לא! המסלול הכי טוב שאפשר לעבור ב-3 שנים האלה הוא בבית עם גרבוץ רציני רואה "שנות ה-70" או "הפמלייה"! יש לך תירוץ מושלם להעביר 3 שנים כמו בטלן, לגדל כרס בירה, ואתה פשוט זורק את זה. גם נאני-17-מה לא בסדר איתך?! הצבא אומר שאתה לא קיים-תעשה מסיבה! כל בנאדם היה רוצה לשמוע את זה כשזה קשור לצבא...

לא!!! אם אתה לא עושה תפקיד משמעותי בצבא, עדיף לך להשתמט להתחיל את החיים שלך מייד. אתה תרגיש כל כך מטומטם אם תפתח ממטרות 3 שנים, בהתחלה אתה מרגיש ששיחקת אותה, אחרי כמה חודשים אתה מבין איזה מיותר זה.

ואת שנות ה-70 ראיתי את כל הפרקים אולי 5 פעמים כבר, ככה שאין לי מה להפסיד :wink:

אליאור
23-06-09, 23:39
הצבא אומר שאתה לא קיים-תעשה מסיבה! כל בנאדם היה רוצה לשמוע את זה כשזה קשור לצבא...

תתפלא, אבל לא כל אחד.

Corwin
24-06-09, 00:02

וואו, ירדן, אתה ממש פטריוט. אני מכיר אנשים שהצבא שחרר אותם והם התעקשו לשרת בכל זאת, שירתו, ותרמו, ותאמין לי שהם מרגישים טוב מאוד עם עצמם.

Corwin
24-06-09, 00:13
אגב, תגידו, עדיין יש בוסים ששמים דגש על העבר הצבאי (http://forum.sportenter.co.il/member.php?u=16557)\לא צבאי (http://forum.sportenter.co.il/member.php?u=9779) כסטנדרט עקיפי לקבלת עבודה?

יש, אם כי זה נהיה יותר ויותר "בסדר" לא לעשות צבא ולא מטעמים בריאותיים אמיתיים. עדיין, למשל בועדות קבלה באוניברסיטאות, אם לא עשית צבא, יש לך מינוס גדול. זה נכון גם במקומות עבודה נוספים. זה לא שחור ולבן, כמובן, אבל עדיין יש לזה השפעה - וטוב שכך.

Mendieta
24-06-09, 00:16
תרגעו, תרגעו, צחקתי. איזה נעלבים. הלוואי תאכלו חרא בצבא :)

Corwin
24-06-09, 00:17
תרגעו, תרגעו, צחקתי. איזה נעלבים. הלוואי תאכלו חרא בצבא :)

פספסת אותי בכמה שנים טובות. ובמילואים ממש ממש סבבה לי

:evil:

Mendieta
24-06-09, 00:23
בטח שטוב לך יא גאון מחשבים. איפה שירתת?

אליאור
24-06-09, 00:52
ירדן, המשפט הזה הוא גועל נפש אחד גדול - שמור אותו לעצמך; כשהייתי בצו ראשון נאלצתי להקשיב לעוד 10000 כמוך בחדר הסמוך ("נפל לי הפקק של האמבטיה על הרגל, נקעתי את הקרסול ועכשיו אני לא יכול לזוז"; "שהייתי קטן הרשת של הסל נפלה לי על הראש, אני סובל עד היום מזעזועי מוח קשים"; נערים בני 17/18 מגיעים עם האמהות שלהם כדי להתווכח עם הקצינות).

בגלל זה המדינה שלנו נראית ככה. אף אחד לא רוצה להיות "הפראייר" שתורם, ואם אתה בעצמך עושה את זה אומרים שאתה תמים ופראייר. מה משיגים אלה שמשתמטים? הם משיגים את אותה הרגשה שתהיה לי כשאני אגן על המדינה? הם בחיים לא יבינו את זה ואני לא יודע אם אני יותר מרחם עליהם או כועס.

היה איתי חרדי בלשכה שהתחיל להמציא שהוא רואה מלאך רשע או משהו עם כנפיים. כשאני חושב על זה עכשיו, אולי מה שהיה מסכם את המצב עם סוג האנשים המסויים הזה הייתה השאלה - "כל החיים שלכם אתם מתפללים לה' שייתן לכם מצוות, וכשהוא נותן לכם את אחת המצוות הכי גדולות שיש אתם פשוט זורקים אותה לפח?"

שלא תטעו, אני לא עושה את זה בשביל "המצווה", אני עושה את זה כי אין מישהו אחר שיעשה את זה במקומי. כשאני אומר למישהו מה הוא ירוויח משירות כג'ובניק והתשובה שלו היא שאם אני אשרת בקרבי זה לא יועיל לי בכלום ומקסימום מאבטח, וכשאני מסביר לו מדוע זה חשוב הוא אומר לי ללכת לשחות בים, אז באמת אין מי שיעשה את זה. שואה לעם היהודי זה לא משהו שלא יכול לחזור על עצמו.

Uriah
24-06-09, 01:02
מובן שרבים מאזרחי ישראל הקטינים משקרים, המדינה מציבה בינהם ברירה מאוד אלגנטית בגיל בו הם עדיין לא כשירים לשפוט בעצמם אם הם רוצים לסכן את חייהם או לספר על החבר הדמיוני שלהם. פעם המצב היה הרבה יותר "יפה" מעכשיו - מי שהיה מסרב לסכן את חייו למען המדינה היו מנדים אותו באופן גורף מהחברה.

אליאור
24-06-09, 01:34
מובן שרבים מאזרחי ישראל הקטינים משקרים, המדינה מציבה בינהם ברירה מאוד יפה בגיל בו הם עדיין לא כשירים לשפוט בעצמם אם הם רוצים לסכן את חייהם או לספר על החבר הדמיוני שלהם.

אני לא קונה את זה. נער בגיל 18 צריך לדעת לקבל החלטות בעצמו, וכמו שרבים מהם מחליטים בגיל הזה איזה קורס הם מעדיפים לקחת באוניברסיטה (תוך כדי השתמטות) כך הם יכולים גם להתגייס. אל תתגייסו לקרבי, מי שמתגייס לקרבי מקריב יותר אבל לא תורם יותר מאחד שמשרת במודיעין (סתם דוגמה). קל להאשים את המדינה בהכל.

היחידים שאני מבין את ההשתמטות שלהם הם הפצפיסטים, וזאת מפני שהם מוכנים לעמוד למשפט בשביל זה.

Uriah
24-06-09, 01:49
קורס דפוק באוניברסיטה זהה מבחינת ההשלכות לשירות צבאי-קרבי לא מוצלח?

Mendieta
24-06-09, 02:21
אתם לא מבינים, יש המון שלא מתגייסים לקרבי בגלל העובדה שהצבא מניאק. מי מכיר אותך אחרי שנפצעת? אבא שלי עם בעיות בברך מאז שיצא מהצבא, לא יכול לרוץ, זה נס שהוא בכלל הולך. לא מקבל כלום מהמדינה והוא היה בצנחנים. אתם יודעים מה הוא אמר אחרי שאמרתי לו שאני הולך לגיבוש צנחנים? "הלוואי תשבור רגל ותלמד". זה מה שהוא אמר. כל מי שאני פוגש כמעט אומר לי אותו דבר אחרי כל ה"זה יעשה אותך גבר, זה טוב זה מכשל זה מבגר" כולם אומרים "רק תהיה מוכן לכך שאם אתה נפצע-אתה לבד". זה לדעתי הבעיה עם המדינה, שהיא דופקת את החיילים שלה במקום לעמוד מאחוריהם. אי אפשר לבקש רק נתינה מאותם ילדים בני 18, כי כולנו פוחדים פחד מוות מפציעה, כי המדינה לא תהיה מאחורינו. אני יכול להגיד לך שזה הדבר האמיתי שאני פוחד ממנו-פציעה. אם אני אהיה כמו אבא שלו, אני אתאבד תוך 5 שנים, וזה גם במקרה שאני יאהב את המשפחה שלי מאוד...

אליאור
24-06-09, 02:26
קורס דפוק באוניברסיטה זהה מבחינת ההשלכות לשירות צבאי-קרבי לא מוצלח?

א. כן - לא קורס אחד, אלא התמחות בתחום כלשהו.
ב. לא דיברתי על שירות קרבי, אלא על שירות צבאי.
ג. אם נער בגיל 18 מסוגל לבחור לעצמו מקצוע שישרת אותו לכל החיים הוא מסוגל לתת גם 3 שנים למדינה.

גיל 18 זה גיל בוגר, אתה כבר פחות או יותר עם זהות מגובשת. אין סיבה שאדם בגיל 18 שלא בחר לשרת בצבא ייתן משהו למדינה בגיל 25. חוץ מזה, מה אתה מעדיף, שאחרי שבן אדם פיתח קריירה הוא יעשה סטופ ויילך לשרת בצבא? אז באמת הרבה אנשים לא היו משרתים.

מי שלא שירת בצבא עשה את זה מטעמי נוחות, ולא יותר מזה.

לייזר
24-06-09, 02:40
היחידים שאני מבין את ההשתמטות שלהם הם הפצפיסטים, וזאת מפני שהם מוכנים לעמוד למשפט בשביל זה.

כי הם מוכנים ללכת ראש בקיר מול מערכת שתשמח לשחרר אותם בגלל כמעט כל תירוץ אחר? האם תמשיך לכבד אותם אם וכאשר צה"ל ימאס בפרסום המפגר שנובע מהתופעה - ובכך מעצים אותה - ויתחיל לבעוט אותם החוצה אחרי שבוע במחבוש?

גיל 18 זה גיל בוגר, אתה כבר פחות או יותר עם זהות מגובשת. אין סיבה שאדם בגיל 18 שלא בחר לשרת בצבא ייתן משהו למדינה בגיל 25. אני לא מאלה שבוחרים להסתכל על כל בן 18 כעל פרח עדין גוף ורפה נפש (למרות שיש כאלה), אבל ההחלטה לא לשרת בצה"ל היא החלטה בודדת מני רבות אותה אזרח יעשה בחייו. אין הבדל מוסרי בין השתמטות מצה"ל לאי תשלום מיסים - מדובר בחובה אזרחית. רק שמשום מה, בהבדל מתשלום מיסים (משהו שכמעט כולם מנסים להתחמק ממנו בדרך זו או אחרת) השירות הפך לחובת-על שחורצת את גורלו של אדם עבור החברה. אני לא חושב שיש מקום להעמיק את ההשוואה - מעטים הם אלו שמסכנים את חייהם במדי צה"ל ובכך מציעים את הקורבן הגדול ביותר אותו אפשר להציע, כביכול.

האם אתה חושב שבשאר הדברים אתה מושלם כלפי החברה? כאן אני מרשה לך לחשוב על מוסר חברתי גם כן (האם זכותך לנצל את חוקי המדינה ולחיות מכספי המיסים של F1P מבלי לעבוד, למשל?).

Uriah
24-06-09, 02:55
אני מעדיף שיהיה לנו צבא שבנוי על פי תמורה כלכלית ולא על פי גיוס חובה. אין שום סיבה שחייל עורף מכל סוג שהוא יקבל משכורת דומה לחייל שמסכן את חייו, האפליה לא צריכה לחלחל לאזרחות ולחרב את החופש היחסי שיש בישראל שגם ככה גורם לחלק נרחב מהאוכלוסיה התורמת יותר (השכלה, כלכלה ובדרך כלל גם צבא) לברוח לגולה אלא להתחיל ולהיגמר בצבא עצמו. המדינה בתמיכת הציבור מרשה לעצמה לזרוק כספים וחיילים בשביל לחפות על דיפלומטיה שבורה במקום לתקן את הדיפלומטיה הפנימית והחיצונית, התוצאה היא הרת-אסון מבחינה פסיכולוגית והרווח הפוליטי-עולמי פשוט לא קיים בטווח הארוך.

ישנן דוגמאות לכך לכל אורך ההיסטוריה הצבאית שלנו, המוסר "היהודי" יצר מצב חסר תקדים בו קיים מיליטריזם שמאלני המאפיין כל כך את תקופת השלטון של מפא"י אך למעשה קיים גם עד היום כמעט בכל המפלגות הציוניות המשמעותיות - עשה בשביל המדינה, אך נסה לגרום לכמה שפחות נזק גם אם המשמעות היא הקרבת חייך או רכושך וגם אם המדינה עצמה לא מעדיפה את חייך על פני חיי אזרחי האויב.

בנימה מעט אחרת: אני לא חושב שיש לאף אדם זכות לתבוע שלוש שנים (או שניה בודדה) מאדם אחר למען מטרה כלשהי תהיה נעלה ככל שתהיה, אבל אני כן הייתי מקבל התנאה של אזרחות במידה והאפשרות שציינתי איננה הגיונית מבחינה עובדתית.

Corwin
24-06-09, 02:59
בטח שטוב לך יא גאון מחשבים. איפה שירתת?

שירתתי ב-8200, אני לא "גאון מחשבים" (התעסקתי איתם המון כמובן, ועדיין מתעסק, אבל זה ממש לא היה הרעיון של השירות שלי), וטוב לי כי אני עושה מילואים נוחים במרכז הארץ עם אנשים אחלה, שאני תמיד שמח לפגוש. אני לא הולך להתנצל על כך, ובנוסף אצלנו הפרה רוצה להניק יותר משהעגל רוצה לינוק - אנחנו, המילואימניקים, דוחפים את הסדירניקים לקרוא לנו יותר למילואים כדי שנהיה במוכנות גבוהה יותר. איך אפשר לא להנות במקום כזה?

כל מי שאני פוגש כמעט אומר לי אותו דבר אחרי כל ה"זה יעשה אותך גבר, זה טוב זה מכשל זה מבגר" כולם אומרים "רק תהיה מוכן לכך שאם אתה נפצע-אתה לבד".

חבל שזו החברה בה אתה חי. הסיפור של המשפחה שלי הוא ארוך וקשה, מהשואה ורדיפת היהודים והלאה למערכות ישראל אשר השאירו אותנו משפחה שכולה, ועדיין לא עברה בי - או באחד משני האחים שלי - מחשבה לשניה לא לשרת. אני שירתתי בין 2000 ל-2003, אח שלי שירת בין 2003 ל-2006, והאח הנוסף שלי עכשיו רס"פ בביסל"ח וישתחרר במרץ הבא. אתה חושב שאמא שלי נהנתה מזה שכמעט 10 שנים רצוף רק עם הפסקה אחת של כמה חודשים היה לה כל הזמן בן בצבא? לא נראה לי. אתה חושב שהיא נהנתה מזה שאני שירתתי על גבול לבנון, אחי הראשון שירת גם על גבול לבנון וגם הספיק לבקר בשטחים, ואחי השני היה בעזה לא מזמן, במלחמה, וזה בלי להזכיר את שאר המקומות החביבים בהם הוא היה? לא נראה לי. אבל אם אחד מאיתנו היה חושב לשניה לא לשרת, אמא שלי הייתה מתפוצצת עליו, וזה למרות שהיא איבדה כבר אח בשירות קרבי. אפשר תמיד להגיד "המדינה לא בסדר", זה לא משנה כלום, מי שחי פה צריך לתרום ולתת את מה שמצפים ממנו. אני לא מצפה מבנאדם לקפוץ לתהום בכוח, אבל לעשות 3 שנים צבא זו ציפיה הגיונית, וכולנו יודעים שאין אופציה אחרת (חוץ מהדתיים שחושבים להתפלל לאלוהים יציל את המדינה הזו - Yeah right). אז תעשה ת'שלוש שנים שלך (ומילואים אח"כ), תרום את מה שרוצים ממך, ואל תחפש תירוצים, כי להגיד "המדינה לא בסדר", בינינו, זה תירוץ.

אליאור
24-06-09, 03:13
כי הם מוכנים ללכת ראש בקיר מול מערכת שתשמח לשחרר אותם בגלל כמעט כל תירוץ אחר? האם תמשיך לכבד אותם אם וכאשר צה"ל ימאס בפרסום המפגר שנובע מהתופעה - ובכך מעצים אותה - ויתחיל לבעוט אותם החוצה אחרי שבוע במחבוש?

כן, בדיוק בגלל שהם מוכנים ללכת עם הראש בקיר. זה הדבר שמוכיח לי שהם לא משתמטים לשם טובת הנאה עצמית. בימינו, קשה מאוד לצה"ל להבחין מי באמת סובל ממגבלה רפואית (פיזית או נפשית), ואלה שממציאים סיפורים עושים עוול (בצורה עקיפה אמנם) לאלה שבאמת סובלים מהמגבלות שציינתי. כמובן שהאחריות הישירה היא על הרופאים והפסיכולוגים הצבאיים ששוגים לא אחת.

האם אתה חושב שבשאר הדברים אתה מושלם כלפי החברה? כאן אני מרשה לך לחשוב על מוסר חברתי גם כן (האם זכותך לנצל את חוקי המדינה ולחיות מכספי המיסים של F1P מבלי לעבוד, למשל?).

מובן שאינני מושלם כלפי החברה. יש דבר כזה בכלל "מושלם כלפי החברה"? אם הייתי מתקרב להגדרה הזו הייתי צריך לתרום למוסדות צדקה באופן קבוע (נניח, 100 ש"ח בשבוע) ולעבוד בהתנדבות איפה שהוא. האם כרגע אני עושה מה שהמדינה דורשת ממני? כן, אני הולך להתגייס לצבא. האם אני אעמוד בדרישות בעוד חמישה חודשים? לא בטוח, אני מאוד מקווה שכן ואני אתן מעצמי.

מובן שזה לא מוסרי לחיות מכספי המיסים על בסיס קבוע. לצערי, החרדים עושים גם את זה (בנוסף להשתמטות מצה"ל). כשחושבים על זה, יש זרמים חרדיים שלא מכירים במדינת ישראל, לא משרתים בצבא ולא עובדים אך מקבלים את כספיה. האם זה מעשה לא מוסרי? ודאי שכן.

אליאור
24-06-09, 03:22
בנימה מעט אחרת: אני לא חושב שיש לאף אדם זכות לתבוע שלוש שנים (או שניה בודדה) מאדם אחר למען מטרה כלשהי תהיה נעלה ככל שתהיה, אבל אני כן הייתי מקבל התנאה של אזרחות במידה והאפשרות שציינתי איננה הגיונית מבחינה עובדתית.

בטח שיש לו זכות. אפשר לחשוב שמי שדורש ממך לעשות את זה מבקש ממך איזו טובה או משהו. זו חובתך כשם שזו חובת האדם שפוקד עליך לשרת בצבא. זו חובת כולנו מהיותנו מדינה שרוצה לשמור על עצמה, אין אדם מסויים שקבע את זה, וזו הטעות של רוב החברה - המדינה כביכול דרשה את זה מאיתם. לא. המדינה לא דרשה את זה ממך - אתה צריך לדרוש את זה ממך, אמא שלך צריכה לדרוש את זה ממך, דודים שלך, חברים שלך, אותם אנשים שהקריבו את עצמם בגולה מתוך כמיהה לשמור על המסורת היהודית ולהגיע למדינת ישראל ("לשנה הבאה בירושלים") - הכל בשביל לשמור על מה שהשגנו פה. מי שמשתמט, לא מעריך את זה. פשוט כמשמעו. זו חובתנו כאנשים בעלי מוסר להבין שכדי להתקיים כאן עלינו לשמור על עצמנו.

אם חוק גיוס חובה לא היה קיים במדינת ישראל אתה חושב שיותר מ-15 אחוזים מהאוכלוסייה הייתה מתגייסת? מובן שלא. תאר לך כמה חיילים קרביים היו בשירותינו היום אם כל אחד היה עושה שירות לאומי במקום גיוס.

אין פה גם עניין של העדפה. אתה הולך לשרת בצבא בשביל לשמור על האזרחים שלך. אם מגמת ההשתמטות תתפוס תאוצה עוד יותר (אחד מארבעה משתמטים) לא יהיה לנו איך להגן על עצמנו ומהר מאוד אתה תבין שזה נכון גם לגבי האינטרסים האישיים שלך (כיוון שהמטרה הנעלה שציינת היא שמירת חייך בין היתר). אדם שמשתמט לא מבין את ערך המדינה שלו - זאת לא דעה, זו עובדה.

זה פשוט מאוד. אדם שתוקע סכין לחברו בגב, יכול לבוא בתלונות כאשר חברו יתקע לו סכין בגב לאחר מכן? אותו הדבר בנוגע לכאן. אם אתה לא הולך לשרת, אל תצפה מאחרים לעשות את זה. אם אחרים לא יעשו את זה, לא יישאר מי שישרת. אם אף אחד לא ישרת, המדינה תתפרק ואתה תשלם על זה.

Uriah
24-06-09, 03:50
אליאור, מהות המשפט אשר ציטטת היא אמירה גורפת לגבי כל אדם בעולם בכל מצב אפשרי - אינני מאמין שאדם זכאי להחליט על שניה אחת מזמנו של זולתו, אם אני צריך לדרוש מעצמי לשרת מצה"ל מכיוון שקיומה של המדינה חשוב לי זו צריכה להיות החלטה אישית. אם אינני מאמין שקיומה של ישראל חיוני לגורלי או לחילופין שישראל איננה מדינה מוסרית יותר מאלו המאיימות עליה אין לי שום סיבה לתת את מיטב שנותי למטרה בה אינני מאמין.

כפי שכתבתי: המדינה יכולה לקבוע את המחיר לת.ז שלה ולבעוט את המשתמטים החוצה, אני לא רואה בכך שום בעיה בכך במידה והנסיבות לא מאפשרות צבא המבוסס על שכירי חרב כמו אצל רוב מדינות העולם.

לייזר
24-06-09, 04:18
מובן שאינני מושלם כלפי החברה. יש דבר כזה בכלל "מושלם כלפי החברה"? אם הייתי מתקרב להגדרה הזו הייתי צריך לתרום למוסדות צדקה באופן קבוע (נניח, 100 ש"ח בשבוע) ולעבוד בהתנדבות איפה שהוא. האם כרגע אני עושה מה שהמדינה דורשת ממני? כן, אני הולך להתגייס לצבא. האם אני אעמוד בדרישות בעוד חמישה חודשים? לא בטוח, אני מאוד מקווה שכן ואני אתן מעצמי.

מובן שזה לא מוסרי לחיות מכספי המיסים על בסיס קבוע. לצערי, החרדים עושים גם את זה (בנוסף להשתמטות מצה"ל). כשחושבים על זה, יש זרמים חרדיים שלא מכירים במדינת ישראל, לא משרתים בצבא ולא עובדים אך מקבלים את כספיה. האם זה מעשה לא מוסרי? ודאי שכן.

אינך חייב לחברה צדקה (לדעתי) - המדינה דואגת ליטול צדקה ממך כחלק מתהליך גביית המסים.

אחרי התשובה הזו, אני רוצה להחזיר אותך לרגע למשפט הבא:

אין סיבה שאדם בגיל 18 שלא בחר לשרת בצבא ייתן משהו למדינה בגיל 25. יש סיבה: אף אחד לא מושלם לחברה (כלשונך) ואי ציוט מטעמים אנוכיים (וכל הטעמים הם אנוכיים, כמובן) לגזירה אחת בגיל 18 לא אומר דבר. יש סיבה לחשוד שאדם שהשתמט בגיל 18 עלול להיות אזרח רע בעתיד. עם זאת, הרוב המוחלט של החובות האזרחיות בישראל אינו דומה באופיו לשירות הצבאי. חלק מהמשתמטים הם אזרחים למופת עד הגיוס וממשיכים להיות כאלה לאחר שהם נמנעים ממנו. המציאות וההיגיון עומדים בניגוד להצהרה שלך.

אני יודע שראשי ממשלה ונשיאים הם לא בהכרח אנשים שתורמים למדינה, אבל הינה משהו קטן: ביל קלינטון, נשיא ארה"ב, דאג להשתמט ממלחמת וייטנאם (בצורה חוקית לחלוטין), בדיוק כמו עוקבו בתפקיד ג'ורג' בוש. קל לומר "אבל זה וייטנאם!" מבלי לשים לב שמדובר כאן כבר בקביעה אישית: המדינה אומרת לך ללכת בכל מקרה. לא אתה קובע את אשר על האג'נדה של המדינה ואת סדרי העדיפויות שלה בניהול צבאה.

אני מכוון לאותו הכיוון אליו אוריה יורה כאן. שלוש שנים בצבא כחובה (לא ניתן עליהן שום תגמול ממשי), הן לא דבר שבשיגרה. אתה יכול לומר שישראל אינה מדינה שגרתית - זה בהחלט נכון - אבל מדובר, במידה מסוימת, בעונש על לידה במקום הלא נכון. השירות בצבא, כהשקעה אישית (כל מה שאנחנו עושים בחיים הוא השקעה אישית בסופו של דבר), פשוט לא משתלם.

Mendieta
24-06-09, 06:04
אז זהו אסף, אתה מצפה מאנשים לקפוץ לבור בלי לדעת איך הם יצאו ממנו. ואני מתכוון לקרביים בלבד שבאמת יש סיכון שהם יפגעו. אחים שלך עשו את השיקול שלהם, הם יצאו בלי פציעה, אבל מה עם אלא שיצאו עם פציעות והמדינה עדיין חירבנה עליהם? אין לך זכות לבוא ולהגיד לי "זה לא תירוץ" ושאני מחפש תירוצים כאשר אני רואה את אבא שלי כל חודש הולך לרופא כזה או אחר. בשבילכם זה לא מוצדק, בשבילי זה מוצדק ואני רואה את זה מול העיניים שלי כל יום. זה שהאחים שלך הלכו לקרבי זה לא אומר שגם אני צריך ללכת לקרבי ולהסתכן, או אף אחד משאר האנשים שראו איזה יחס המדינה נותנת להם. סורי. זה לא סתם תירוץ, זאת האמת. איך אתה יכול להגיד לי שזה תירוץ כאשר אבא שלי סובל מהצבא מאז שיצא מצנחנים? ועזוב אבא שלי, עוד עשרות אנשים שפגשתי ואמרו לי שסבלו מפציעות והמדינה לא שמה עליהם קצוץ אחרי. זה לא תירוץ.

כשאתה אומר "חבל שזו החברה בה אתה חי" זה קצת מעצבן ואני לוקח את זה אישית. אני גאה בחברה שממנה באתי. אז תעשה לי טובה, אל תדבר ככה.

אליאור
24-06-09, 14:45
אינך חייב לחברה צדקה (לדעתי) - המדינה דואגת ליטול צדקה ממך כחלק מתהליך גביית המסים.

אתה צודק, אני לא חייב לחברה צדקה. העניין הוא שאתה מגדיר את המושג "אזרח טוב" כאדם שעושה את כל החובות המוטלות עליו. אז בוא נקרא למה שאני תיארתי "בן אדם טוב".

אחרי התשובה הזו, אני רוצה להחזיר אותך לרגע למשפט הבא:
יש סיבה: אף אחד לא מושלם לחברה (כלשונך) ואי ציוט מטעמים אנוכיים (וכל הטעמים הם אנוכיים, כמובן) לגזירה אחת בגיל 18 לא אומר דבר. יש סיבה לחשוד שאדם שהשתמט בגיל 18 עלול להיות אזרח רע בעתיד. עם זאת, הרוב המוחלט של החובות האזרחיות בישראל אינו דומה באופיו לשירות הצבאי. חלק מהמשתמטים הם אזרחים למופת עד הגיוס וממשיכים להיות כאלה לאחר שהם נמנעים ממנו. המציאות וההיגיון עומדים בניגוד להצהרה שלך.

אבל אין להפריד בין הדברים האלה. אזרח טוב צריך למלא את חובותיו - גם בגביית מיסים וגם בשירות צבאי. יכול להיות שכפי שאתה טוען אדם שהשתמט בגיל 18 יהיה אזרח למופת כביכול בעתיד, אך זה לא מצדיק את ההשתמטות שלו. עם זאת, אני גם עדיין חושב שלאדם שמשתמט יש סיכוי גבוה יותר להיות אחד שדואג לעצמו יותר מדי מאשר זה שעשה שירות צבאי למופת (קודם כל בגלל הבחירה שלו ואחר כך בגלל המסגרת הצבאית שהקנתה לו ערכים) - איני מדבר על החובות האזרחיות.

אני מכוון לאותו הכיוון אליו אוריה יורה כאן. שלוש שנים בצבא כחובה (לא ניתן עליהן שום תגמול ממשי), הן לא דבר שבשיגרה. אתה יכול לומר שישראל אינה מדינה שגרתית - זה בהחלט נכון - אבל מדובר, במידה מסוימת, בעונש על לידה במקום הלא נכון. השירות בצבא, כהשקעה אישית (כל מה שאנחנו עושים בחיים הוא השקעה אישית בסופו של דבר), פשוט לא משתלם.

כהשקעה מקצועית זה אינו משתלם לתת שלוש שנים לצבא, אולם כפי שציינת פה נולדנו, אותו אחד שניסח את חוק גיוס חובה היה מעדיף שיהיה כאן שלום, שהוא לא יצטרך להתגייס והכל יהיה פה יפה. המדינה לא כפתה את זה על אזרחיה, הארץ כפתה את זה ואנחנו צריכים לשמור על האדמה הזו.
תחשוב על אותם יהודים בגולה שכל משאלתם הייתה להגיע לארץ ישראל, תחשוב גם על היהודים שנרצחו בשואה (ותתגייס גם בשבילם) - עם ישראל אינו יכול לחיות בגולה. האם זה מזל רע שנולדנו כאן? כיוון שאנחנו מאמינים בדברים אחרים (אשכול "אין אלוהים") לא ניכנס לזה.

Santiago Bernabeu
24-06-09, 15:03
כשאתה אומר "חבל שזו החברה בה אתה חי" זה קצת מעצבן ואני לוקח את זה אישית. אני גאה בחברה שממנה באתי. אז תעשה לי טובה, אל תדבר ככה.

http://www.thejc.com/files/imagecache/body_landscape/yemenis.jpg

תחזור בך!!!1:angry:

אגב, אני מבין אנשים שבחרו להשטמת מהצבא מטעמים אישיים-עתידיים. במצב כיום אני לא רואה סיבה שנער בן 18 יתגייס למען שירות מדינת ישראל כשיש לו אפשרות לפתוח את החיים שלוש שנים לפני כל השאר (כמו ברוב מדינות המערב) במדינה הרבה יותר מתגמלת (סוציאלית) עם סביבה איכותית יותר (קרי חו"ל).

אלכס
24-06-09, 15:16
הבעיה היא שאם כל אחד יחשוב על לפתוח את החיים שלו שלוש שנים לפני, לא יישאר מי שישרת ואז כבר אף אחד לא יוכל לפתוח את החיים שלו. לא שלוש שנים לפני ולא שלוש שנים אחרי. המדינה הזאת מגדלת אותנו, בשניה שיש בעיה עם האזרחים הישראליים בחו"ל ישראל ישר קופצת לעזור בניגוד לכמה מדינות אחרות והמינימום שבמינימום זה לתרום כאן שלוש שנים של שירות.

אני מכיר מישהי שבנה לא הלך לצבא והיא כל היום מתהבלת מזה ותוך כדי בוכה על כמה שהמצב הביטחוני בקרשים. אני מבין את טענותיך ירדן לגבי הפציעה של אביך ועל כך שאתה מפחד להישאר לבד אבל אין מה לעשות נגד זה. אתה רוצה שיכנסו לפה ערבים ויתחילו להרוג אותנו אחד אחד? אם לא אז כדאי שתשרת כי לדעתי מי שלא עושה את המינימום הזה לא רשאי להיות פה. מי שלא מוכן להגן על מדינתו לא רשאי לקבל הגנה מהמדינה שהוא חי בה.

שאלה לעריקים: אתם חושבים שיש לכם את הזכות להיות פה? את הזכות לקבל משהו מהמדינה אחרי שאתם לא מוכנים לתת לה משהו מעצמכם?

אליאור
24-06-09, 15:41
אלכס, הודעה מעולה. הבהרת מצויין את הבעיה בחברה - יותר מדי אנשים אומרים שהם לא דוגלים במדיניות הגיוס הזו כיוון שזה פוגע בזכויות שלהם, אבל זו צביעות לשמה. באותו הרגע שהם אומרים את זה הם יודעים טוב מאוד כמה הגיוס הזה חשוב למדינה וכמה לא ניתן לחיות בלי זה ולהתקיים פה. אותם אנשים בעיניי בוחרים לשקר לסביבה שלהם בטענה ש-"זה לא דבר הוגן מהמדינה", אבל המדינה הזו הגיעה ב-60 שנה למה שמדינות אחרות לא מגיעות ב-100 שנה. הם מקבלים מהמדינה חינוך,עבודה ותנאי מחייה טובים (רובם, לפחות. אני לא מדבר על החלק הקטן שהמדינה עשתה לו עוול - לו באמת יש סיבה להתלונן אבל שאף אחד גם לא ישחק אותה רודף צדק ולא יתגייס בשביל אותם האנשים הללו), וכשהם צריכים להחזיר בגלל כורח המציאות הם פשוט מעדיפים להגיד שהם לא בעד המדיניות של המדינה. ברור שהם לא - כשהם צריכים לתת משהו הם לא בעד המדיניות. בסוף אנשים כמוני וכמוך יעשו צבא ארבע שנים בגלל אותם צבועים ששמים זין על מה שיש להם פה ועל האנשים שכן קורעים\קרעו את התחת או מתו בהגנה\בשאיפה להקמת מדינה ציונית.

Morientes_9
24-06-09, 16:05
שאלה לעריקים: אתם חושבים שיש לכם את הזכות להיות פה? את הזכות לקבל משהו מהמדינה אחרי שאתם לא מוכנים לתת לה משהו מעצמכם?
לא שאני עריק, או מתכוון לערוק, אבל צריך להבין את האנשים האלו.
כמובן שהסיבות להשתמטות רבות ומגוונות, אך רוב המשתמטים מגיעים ממשפחות שבורות, ממשפחות עם בעיות כלכליות קשות, כאשר העבודה של המשתמט מחזיקה את המשפחה וללא המשתמט המשפחה תרעב.
הטיפול של הצבא בנושא הוא עלוב, בשביל לקבל סיוע המתגייס עלול להמתין שבועות ארוכים.

zizo5
24-06-09, 16:09
כמובן שהסיבות להשתמטות רבות ומגוונות, אך רוב המשתמטים מגיעים ממשפחות שבורות, ממשפחות עם בעיות כלכליות קשות, כאשר העבודה של המשתמט מחזיקה את המשפחה וללא המשתמט המשפחה תרעב.
הטיפול של הצבא בנושא הוא עלוב, בשביל לקבל סיוע המתגייס עלול להמתין שבועות ארוכים.

אחי אתה אפילו לא קרוב.
יש לי 4 חברים שבחרו לצאת מהצבא (על נפשי) ולאף אחד מהם אין איזה שהם בעיות בבית.. רק להפך.
אפילו לעבוד הם לא חייבים כי הם מבוססים.
הצבא זאת מערכת אטומה ויש כל כך הרבה סיבות שאנשים משתמטים..ממש לא רק ממשפחות שבורות וכדומה.
מה שכן, את אלו שבוחרים להשתמט מהסיבות שציינת אני כן מצדיק, כי כמה שהצבא ינסה לעזור (לפעמים הוא עוזר) זה עדיין לא יספיק.

אלכס
24-06-09, 16:26
יש אנשים שצריך להבין ויש כאלה שלא. רוב המשתמטים עושים זאת כי הם לא רוצים לצאת פראיירים (אני מכיר בסביבות 20 כאלה וכולם מהסיבה הזאת). כשיש בעיות כלכליות אז הצבא יכול לתת הערכה לגיוס ולפעמים הוא גם עוזר (אני מדבר מניסיון של חברה של אמא שלי שהבת שלה לא רצתה ללכת לצבא בגלל זה אז הצבא התחיל לתמוך במשפחה כלכלית).

אני לא מצדיק את הצבא או את פעולותיו כי הוא זאת אכן מערכת בלאגניסטית ואטומה אבל אתה צריך להבין שכשאתה הולך להגן על מדינתך אתה לא עושה את זה בשביל הצבא. אתה עושה את זה בשבילך ובשביל הסובבים אותך. מי אם לא אתה צריך להגן על המשפחה שלך? מי אם לא אתה צריך להגן על העיר שלך? שתי השאלות האחרונות מופנות לכולם.

Corwin
24-06-09, 18:18
אז זהו אסף, אתה מצפה מאנשים לקפוץ לבור בלי לדעת איך הם יצאו ממנו. ואני מתכוון לקרביים בלבד שבאמת יש סיכון שהם יפגעו. אחים שלך עשו את השיקול שלהם, הם יצאו בלי פציעה, אבל מה עם אלא שיצאו עם פציעות והמדינה עדיין חירבנה עליהם? אין לך זכות לבוא ולהגיד לי "זה לא תירוץ" ושאני מחפש תירוצים כאשר אני רואה את אבא שלי כל חודש הולך לרופא כזה או אחר. בשבילכם זה לא מוצדק, בשבילי זה מוצדק ואני רואה את זה מול העיניים שלי כל יום. זה שהאחים שלך הלכו לקרבי זה לא אומר שגם אני צריך ללכת לקרבי ולהסתכן, או אף אחד משאר האנשים שראו איזה יחס המדינה נותנת להם. סורי. זה לא סתם תירוץ, זאת האמת. איך אתה יכול להגיד לי שזה תירוץ כאשר אבא שלי סובל מהצבא מאז שיצא מצנחנים? ועזוב אבא שלי, עוד עשרות אנשים שפגשתי ואמרו לי שסבלו מפציעות והמדינה לא שמה עליהם קצוץ אחרי. זה לא תירוץ.

אני מאוד מצטער שאתה נפגע, אבל אני אגיד את דעתי וגם לא אשנה אותה. לשניה אני לא אומר שזה בסדר שהמדינה לא תומכת במי שצריך לתמוך ולא עוזרת למי שצריך לעזור, ועדיין, מבחינתי זה תירוץ. אני יכול להגיד לך שזה תירוץ מכיוון שזו דעתי. כי אחרי שסבתא שלי - שאיבדה את כל משפחתה בשואה - איבדה את בעלה הראשון במלחמת השחרור, את הבן הראשון שלה - שהיה בן 5 שבועות כשאבא שלו נהרג - ב-69 כשהיה בצנחנים, והבת שנולדה לה נפטרה בגיל 3 חודשים, אחרי כל זה, כשרצו לגייס את דוד שלי לצנחנים, והייתה לה אפשרות להטיל וטו על כך בגלל ההסטוריה הזו, היא לשניה אפילו לא חשבה על זה, וגם דוד שלי שירת בצנחנים (ותודה לאל, הוא בסדר, אם כי גם לו הייתה בעיה כתוצאה מהשירות הצבאי וגם בו המדינה לא טיפלה כמו שצריך. ועדיין, הבן שלו - בן דוד שלי - שירת בשריון, ובת דודה שלי שירתה בתצפיות, ואף אחד לשניה לא חשב על תירוצים - והיו הרבה - כדי לא להתגייס). אז אני מצטער שאתה נפגע, אבל את דעתי אני אגיד, אפילו אם היא פוגעת באנשים. עם כל הכבוד, אולי אם לא נעים לך לשמוע את זה אז יש משהו במה שאני אומר?

אגב, אני מבין אנשים שבחרו להשטמת מהצבא מטעמים אישיים-עתידיים. במצב כיום אני לא רואה סיבה שנער בן 18 יתגייס למען שירות מדינת ישראל כשיש לו אפשרות לפתוח את החיים שלוש שנים לפני כל השאר (כמו ברוב מדינות המערב) במדינה הרבה יותר מתגמלת (סוציאלית) עם סביבה איכותית יותר (קרי חו"ל).

בהצלחה - בכל מקום בעולם. פה - אם אתה חי פה ונהנה מהיתרונות - תתרום את מה שמצפים ממך. זה המוטו שלי. אני לא מספיק נאיבי בשביל לחשוב שרוב הציבור חי לפיו, אבל זה עדיין המוטו שלי והוא לא ישתנה.

orealole_7
24-06-09, 18:37
חברה יש לי שאלה..
יש לי זימון למודיעין אלקטרוני בסוף יולי..
השאלה היא אם כדאי לי להיכשל בכוונה כדי שלא יחייבו אותי ללכת לזה כי זה נשמע לי די משעמם וכדי להשאיר לי עוד אופציות פתוחות או שזה לא כ"כ משנה אם אני אעבור או אכשל?

הגולר
24-06-09, 18:37
רוב המשתמטים מגיעים ממשפחות שבורות, ממשפחות עם בעיות כלכליות קשות, כאשר העבודה של המשתמט מחזיקה את המשפחה וללא המשתמט המשפחה תרעב.
האומנם?
http://www.mtv.co.il/pics/010508125035_470.jpg

NANI -17
24-06-09, 19:12
נאני-17-מה לא בסדר איתך?! הצבא אומר שאתה לא קיים-תעשה מסיבה! כל בנאדם היה רוצה לשמוע את זה כשזה קשור לצבא...
תתפלא.. יש לי רגשות נקם לעם כל שהוא ועד שזה לא יוסדר אני לא ירגע :becool:.
עכשיו ברצינות, המון מעסיקים לא מקבלים אנשים שלא שירטו, ולאט לאט זה תופס תאוצה הקטע הזה, מה גם זה יכול להוציא אותך עם מקצוע כל שהוא אז בכלל. וכמו שאמרו פה כמה, החברה היום לא מקבלת אנשים כאלה. תחשוב גם על העניין המוסרי שבדבר..

כריסטיאנו
24-06-09, 20:24
מכים מוקדם - לא מוכן לצאת איפלו להכנה רק בגלל הסיכוי שאחזור לבא"ח, השאלה אם אני יעשה בעיות וייצא זה יפגע בי מבחינת הקצאות בעתיד (אני רוצה אמצע או סוף)? -או בכלל לצאת למכים מוקדם ולקחת את הסיכון של לחזור לבאח בתקווה שלא יחזירו אותי לשם?

Daniel 23
24-06-09, 21:50
אני חייב לומר שהדיון הנוכחי לגבי ההתמטות מצה"ל הוא נושא שהעסיק אותי במשך זמן רב. לפני הגיוס שלי הייתי באותה גישה של לייזר ואוריה - גיוס לצה"ל פשוט לא נותן לי כלום לעתיד, במיוחד אם אני מתכנן ללכת ללמוד באוניברסיטה ולא לעבוד כשומר או כל עבודה מזדמנת כל החיים. הייתי יכול לעבוד שנתיים, לחסוך כסף, להנות קצת מהחיים ולהתחיל ללמוד לתואר ראשון. גם היום אני דיי דוגל בדעה הזאת, אם כי אני חייב לומר שלאחר הגיוס הבנתי גם את הצד השני בקטע - אין לנו מדינה אחרת ואנחנו חייבים להגן עליה. כל המדינות מסביבנו+איראן מנסות לפגוע בנו בדרך כזו או אחרת.

עם זאת, אני דיי בטוח שאם היו מציעים לאזרחים להתגייס לצה"ל ובתמורה לקבל משכורת שהיא קצת יותר ממה שאזרח ממוצע מרוויח ביומיים, הייתה היענות רבה. לא חסרים אנשים שההורים שלהם רוצים לדחוף אותם למסגרת או הם עצמם כדי שיתבגרו; לא חסרים אנשים מורעלים שרוצים להיות בקרבי, ולהגן על המדינה; לא חסרים אנשים שייענו להצעה - פשוט צריך לתת להם סיבה.

זאת דעתי בכל מקרה, אשמח לשמוע תגובות בעד/נגד.

Corwin
24-06-09, 21:54
חברה יש לי שאלה..
יש לי זימון למודיעין אלקטרוני בסוף יולי..
השאלה היא אם כדאי לי להיכשל בכוונה כדי שלא יחייבו אותי ללכת לזה כי זה נשמע לי די משעמם וכדי להשאיר לי עוד אופציות פתוחות או שזה לא כ"כ משנה אם אני אעבור או אכשל?

מודיעין אלקטרוני זה כיף וזה לא משעמם. ומעבר לזה, אל תהיה כל כך בטוח שתעבור את המבחנים גם אם תנסה (כדאי מאוד שיהיה לך זיכרון ממש טוב בשביל זה).

דניאל, אין מספיק אנשים בארץ שהיו מתגייסים אם לא היה גיוס חובה, אפילו אם היו משלמים בצורה נורמלית. זה פשוט לא היה עובד, לכן גם לא מנסים את זה.

Uriah
25-06-09, 01:28
דניאל, מי אמר שהצבא לא תורם לך כלום?

הצבא (כשהכוונה היא בעיקר לשירות קרבי כמובן) מספק חוויה מאוד שונה: הוא יכול לבנות אותך והוא יכול להרוס אותך והתוצאה היא כמעט רנדומלית בהתאם לבן אדם שאתה, לחברה איתה אתה צריך להסתדר במסגרת השירות, לתפקיד ולמצבים אליהם אתה מגיע. האמת היא שמבחינת התרומה של הצבא לאדם אין אמת אחת שהיא שחור או לבן וגם לא גוונים של אפור אלא מספר אמיתות אישיות מאוד. עד כמה מפתיע שזה ישמע ההחלטה אם להפקיד את חייך בידי גוף כזה או אחר צריכה להיות אישית ללא שום סייג משפטי או מוסרי, העובדה שבמדינת ישראל אנשים חושבים שעדיף למות מאשר לשקר לפקידה בצו ראשון מעידה לא מעט על אידאל המוסר הדפוק של אזרחיה.

לייזר
25-06-09, 02:22
אני חייב לומר שהדיון הנוכחי לגבי ההתמטות מצה"ל הוא נושא שהעסיק אותי במשך זמן רב. לפני הגיוס שלי הייתי באותה גישה של לייזר ואוריה - גיוס לצה"ל פשוט לא נותן לי כלום לעתיד, במיוחד אם אני מתכנן ללכת ללמוד באוניברסיטה ולא לעבוד כשומר או כל עבודה מזדמנת כל החיים. הייתי יכול לעבוד שנתיים, לחסוך כסף, להנות קצת מהחיים ולהתחיל ללמוד לתואר ראשון. גם היום אני דיי דוגל בדעה הזאת, אם כי אני חייב לומר שלאחר הגיוס הבנתי גם את הצד השני בקטע - אין לנו מדינה אחרת ואנחנו חייבים להגן עליה. כל המדינות מסביבנו+איראן מנסות לפגוע בנו בדרך כזו או אחרת.

עם זאת, אני דיי בטוח שאם היו מציעים לאזרחים להתגייס לצה"ל ובתמורה לקבל משכורת שהיא קצת יותר ממה שאזרח ממוצע מרוויח ביומיים, הייתה היענות רבה. לא חסרים אנשים שההורים שלהם רוצים לדחוף אותם למסגרת או הם עצמם כדי שיתבגרו; לא חסרים אנשים מורעלים שרוצים להיות בקרבי, ולהגן על המדינה; לא חסרים אנשים שייענו להצעה - פשוט צריך לתת להם סיבה.

זאת דעתי בכל מקרה, אשמח לשמוע תגובות בעד/נגד.

Objection, assumes fact not in evidence

1) לא נאמר על ידי (או על ידי אוריה)
2) אינו נכון

אני ואוריה נמצאים כאן על תקן פרקליטי שטן במידה מסוימת; אנחנו לא צמד משתמטים שמחפשים לכסת"ח על בושת עלוקתנו. אני שירתתי בצה"ל פז"מ מעל הממוצע, בתפקיד שהוא מעל הממוצע.

מה שאנחנו אומרים כאן הוא עקרוני לחלוטין. בכל מעשה אפשרי מלבד הצבא, הישראלי יקמבן, ירמה, ישקר ויסובב את כל המדינה סביב האצבע שלו כדי לקבל את מבוקשו למען עצמו. צה"ל הפך לחריג הפוך, בו העבריין הממוצע שמתגייס מרגיש שהוא נמצא מעל אחרים בשל כך. זה לא נכון, זה לא הגיוני וזה סותר את כל דפוסי ההתנהגות בחברה הישראלית.

מי שחושב על ניצולי השואה צריך לשלם מיסים, לא להתגייס לחי"ר. משואה שניה יציל אותנו טייס (שהוא במקרה איש מקצוע מעולה אותו השירות יתגמל בצורה נדיבה) ואנשי מודיעין (כנ"ל) ומו"פ (אמ-אמא של הכנ"ל).

גיוס חובה הוא דרך לגרום לאנשים צעירים לתרום מזמנם בדרך שאינה משתלמת עבורם. כל סיפורי השואה, הציונות ושאר ערכים אישיים אינם יותר מתואנה לניצול הזה. צבא ארה"ב - לא בדיוק צבא עני או גרוע - לא מתקשה לגייס חיילים עבור משימות הרבה פחות מרגשות מהגנת גבולות המדינה. אפגאניסטאן, עירק, גרמניה, יפן, קוריאה... איפה אין עשרות אלפי חיילים אמריקאים מצוינים ומיומנים? ארה"ב נותנת להם השכלה (של 160,000 דולר) חינם, בזמן שצה"ל יתן לך 30,000 שקל (אני מנחש, אני כבר לא זוכר את המספרים ובטח שלא מתעדכן בהם).

למען אוריה (אני לא אם אחרים כאן מסוגלים להבין או מתעניינים במה שאני והוא אומרים):

בזמן וייטנאם היה דיון על הנושא בארה"ב.

גרנל ווסטמורלנד (מפקד הכוחות בוייטנאם): אני לא רוצה לפקד על צבא של שכירי חרב...
מילטון פרידמן (כלכלן דגול): גנרל, האם תעדיף לפקד על צבא של עבדים?
ווסטמורלנד: אני לא אוהב לשמוע אותך מתייחס למגויסים הפטריוטיים שלנו כאל עבדים.
פרידמן: אני לא אוהב לשמוע אותך מתייחס למתנדבים הפטריוטיים שלנו כאל שכירי חרב. אם הם שכירי חרב, אז אני פרופסור שכיר חרב וכבודו הוא גרנל שכיר חרב; משרתים אותנו רופאים שכירי חרב, מייעץ לנו עו"ד שכיר חרב ואנחנו מקבלים את הבשר שלנו משוחט שכיר חרב*.

* - It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest etc. (Adam Smith)

Objection, assumes fact not in evidence

לא מכיר את הדברים המודגשים - לא כסטיאורטיפ או סטיגמה, לא מניסיון אישי ובטח שלא ממחקר כלשהו.

יש לצאת משתי נקודות כשמסתכלים על כל סיפור הגיוס\התשמטות:
1) כל מי שמתגייס עושה זאת מטעמים אישיים (מפחד לצאת נגד דעת הרוב בחברה ונגד החוקים שלה)
2) כל מי שמשתמט עושה זאת מטעמים אישיים (רואה שזה לא משתלם לשרת)

אף צד לא סובל ממוסר נעלה.

הבעיה היא שאם כל אחד יחשוב על לפתוח את החיים שלו שלוש שנים לפני, לא יישאר מי שישרת ואז כבר אף אחד לא יוכל לפתוח את החיים שלו. לא שלוש שנים לפני ולא שלוש שנים אחרי. המדינה הזאת מגדלת אותנו, בשניה שיש בעיה עם האזרחים הישראליים בחו"ל ישראל ישר קופצת לעזור בניגוד לכמה מדינות אחרות והמינימום שבמינימום זה לתרום כאן שלוש שנים של שירות.

אני מכיר מישהי שבנה לא הלך לצבא והיא כל היום מתהבלת מזה ותוך כדי בוכה על כמה שהמצב הביטחוני בקרשים. אני מבין את טענותיך ירדן לגבי הפציעה של אביך ועל כך שאתה מפחד להישאר לבד אבל אין מה לעשות נגד זה. אתה רוצה שיכנסו לפה ערבים ויתחילו להרוג אותנו אחד אחד? אם לא אז כדאי שתשרת כי לדעתי מי שלא עושה את המינימום הזה לא רשאי להיות פה. מי שלא מוכן להגן על מדינתו לא רשאי לקבל הגנה מהמדינה שהוא חי בה.

אני לא חושב שיש כאן עריקים (ואני די בטוח שאתה משתמש במושג בצורה לא נכונה).

שאלה סתמית: האם לערבים יש זכות לחיות במדינה? האם לחרדים?

כהשקעה מקצועית זה אינו משתלם לתת שלוש שנים לצבא, אולם כפי שציינת פה נולדנו, אותו אחד שניסח את חוק גיוס חובה היה מעדיף שיהיה כאן שלום, שהוא לא יצטרך להתגייס והכל יהיה פה יפה. המדינה לא כפתה את זה על אזרחיה, הארץ כפתה את זה ואנחנו צריכים לשמור על האדמה הזו.
תחשוב על אותם יהודים בגולה שכל משאלתם הייתה להגיע לארץ ישראל, תחשוב גם על היהודים שנרצחו בשואה (ותתגייס גם בשבילם) - עם ישראל אינו יכול לחיות בגולה. האם זה מזל רע שנולדנו כאן? כיוון שאנחנו מאמינים בדברים אחרים (אשכול "אין אלוהים") לא ניכנס לזה.

אם אתה מציג את מדינת ישראל בתור מלכודת עכברים, אין שום בעיה עם החשיבה שלך (יש, אבל ניחא, לא קריטי עבורי). היא לא ו"עם ישראל" - אם אתה מרשה לי ולכחצי מיליון אזרחים אחרים להיכלל בו - כן חי בגולה.

אולי אם לא נעים לך לשמוע את זה אז יש משהו במה שאני אומר?

ואולי אתה סתם אומר דברים מעליבים ולא נכונים לגבי משהו שיקר לו.

Mendieta
25-06-09, 02:26
אין שום דבר במה שאתה אומר. אלה הבחירות שהמשפחה שלך בחרה, אם להם אין בעיה ללכת ולהיפצע למען המדינה שתחרבן עליהם-שיהיה להם בכיף, אני מצדיע להם. זה אומר שאני חייב לשים זין על עצמי גם? סורי, לא. אני רואה מה אבא שלי עובר ושומע מה עבר כשיצא מהצבא, ואני מצטער להגיד לך-לא אכפת לי מהמשפחה שלך ומה הם תרמו אז תפסיק להמשיך לכתוב על זה 453893 שורות, זה שהם הלכו לצבא והיו מוכנים להקריב את עצמם ואת בריאותם-שוב, כל הכבוד להם, מצדיע להם, אבל זה לא רלוונטי. זה לא אומר שגם אני צריך ללכת על זה ככה ושאם אני פוחד להיפצע זה סתם תירוץ. ובכלל, מי אתה בכלל שתעביר ביקורת על החברה שאני חי בה? אתה לא מכיר את החברה שאני חי בה.

רק למען הסר ספק-גם המשפחה שלי כולם הם אנשי חייל שסיימו קצונה והיו בגבעתי ובצנחנים וביחידות מובחרות, והיו מפקדים ושאר תפקידים בכירים. סבא שלי שירת עם שרון ועד היום מספר סיפורים על מסע הכומתה וכל מיני מלחמות (הפסקתי להקשיב בגיל 6). הם לא אומרים לי "זה תירוץ" כמוך, הם מהנהנים בראש ואומרים "אתה צודק במליון אחוזים, אבל עדיין הצבא יבגר אותך ויהיה אחד הדברים הכי חשובים בחייך. זאת בחירה שלך אם אתה מוכן להיפצע למען המדינה או לא, עצה שלנו לך היא לך לקרבי".

אין לי ספק שללכת לקרבי זה הדבר הנכון, אבל להתייחס בזלזול ולקרוא לפחד מפציעה כ"תירוץ" זה פשוט מרתיח.

אליאור
25-06-09, 03:15
מי שחושב על ניצולי השואה צריך לשלם מיסים, לא להתגייס לחי"ר. משואה שניה יציל אותנו טייס (שהוא במקרה איש מקצוע מעולה אותו השירות יתגמל בצורה נדיבה) ואנשי מודיעין (כנ"ל) ומו"פ (אמ-אמא של הכנ"ל).

מי שחושב על ניצולי שואה צריך גם לשלם מיסים, וגם לשרת בצבא (אם זה בחי"ר או תרומה אחרת זה לא משנה אלה לפחות חובותיו כאזרח (על זכויותיו המוסריות כאדם בהקשר זה לא אפרט). בנימה זו אספר משהו קצת אישי, מכתב שסבי אמר לי לפתוח בבירקנאו ואצטט משפט שקשור לנושא - "אני מקווה שתחזרו לארץ ותהיו אזרחים טובים יותר וחיילים טובים יותר". בתחילת המכתב הופיעה עוד שורה מאוד רלוונטית (כמובן שכל המכתב רלוונטי לנושא אך אתמקד בפרטים החיוניים ביותר) - "תדמיין איך עמדתי שם אז, עם נביחות הכלבים, כפוף ראש ותראה איך אתה הולך שם עכשיו - עם ראש מורם... אם תבין את זה תדע מה עברנו באושוויץ בירקנאו".
עוד אציין שלא המסע לפולין גרם לי לבחור בקרבי, אבל הוא ללא ספק נתן לי מוטיבציה שמקורה בערכים אישיים.

גיוס חובה הוא דרך לגרום לאנשים צעירים לתרום מזמנם בדרך שאינה משתלמת עבורם. כל סיפורי השואה, הציונות ושאר ערכים אישיים אינם יותר מתואנה לניצול הזה. צבא ארה"ב - לא בדיוק צבא עני או גרוע - לא מתקשה לגייס חיילים עבור משימות הרבה פחות מרגשות מהגנת גבולות המדינה. אפגאניסטאן, עירק, גרמניה, יפן, קוריאה... איפה אין עשרות אלפי חיילים אמריקאים מצוינים ומיומנים? ארה"ב נותנת להם השכלה (של 160,000 דולר) חינם, בזמן שצה"ל יתן לך 30,000 שקל (אני מנחש, אני כבר לא זוכר את המספרים ובטח שלא מתעדכן בהם).

מסכים בגדול עם הטענה שלך. אין ספק שהמדינה צריכה לדאוג הרבה יותר לחיילים (בייחוד קרביים, לאו דווקא בגלל שהם תורמים יותר לצבא אלא בגלל סיכון החיים) מאשר לאזרח שהשתמט. 30,000 שקל זה לא מספיק לשלוש שנים.
בקשר לשורה המודגשת - יש משהו במה שאתה אומר, אולם אתה מציג את מערכת החינוך במערכת בעלת אינטרסים צבאיים. האמת, אני לא חושב שזה משנה מאיזה אינטרס זה נובע מפני שזה בלאו הכי מוצדק לשרת את המדינה בגלל ערכי הציונות שבה.

יש לצאת משתי נקודות כשמסתכלים על כל סיפור הגיוס\התשמטות:
1) כל מי שמתגייס עושה זאת מטעמים אישיים (מפחד לצאת נגד דעת הרוב בחברה ונגד החוקים שלה)
2) כל מי שמשתמט עושה זאת מטעמים אישיים (רואה שזה לא משתלם לשרת)

אף צד לא סובל ממוסר נעלה.

אז איך תסביר אדם חרדי שבורח מהישיבה כדי להשתמט? איך תסביר אנשים שרוב חבריהם הולכים להשתמט או להיות ג'ובניקים והם בוחרים ללכת לקרבי גם כשהמשפחה שלהם מתנגדת לכך? אני מסכים שלחברה יש חלק, אבל ברור שיש כאן עניין מוסרי יותר מאשר עניין חברתי. זה שמשתמט עושה את זה מטעמים אישיים בלבד. אולי חשוב כאן לציין שע"פ זיגמונד פרויד, אבי תורת הפסיכואנליזה, אישיות האדם נקבעת לפי שלושה חלקים:

האני הסתמי - (כשהוא רוצה משהו לעצמו - קריירה, אהבה, משפחה וכדומה) - אין ספק שהמשתמטים משתמטים מחשיבה על עצמם.
האני העליון - הצד המוסרי באדם - אני חושב שברוב המקרים הצד המוסרי של האדם המתגייס לשירות יהיה חזק מהצד המוסרי אצל המשתמט.
האני - הפן החברתי באדם. גורם מסויים בהתגייסות לצה"ל כפי שאתה טוען, אך לא הגורם העיקרי. אין עניין של לחץ חברתי כבד כפי שאתה טוען והבאתי דוגמות.
בכל מקרה, העיקר הוא המעשה עצמו.

שאלה קשה מאוד. מובן שההשתמטות החרדית פחות מובנת מההשתמטות הערבית, כמו גם אי תשלום מיסים. עם זאת, אני חושב שהערבים צריכים לעשות שירות לאומי מאחר והם מקבלים למעשה זכויות מלאות כאזרחי המדינה, שאמנם הפלתה אותם בעבר אך כיום מנסה לתקן זאת (העדפה מתקנת) מאנטרסים אישיים של השתלבות ערבית בחברה. המעשה של החרדים פחות מוצדק מבחינתי, אולם אני חושב שהם יתבררו כחיוניים מאוד לעם היהודי בעתיד. כמובן שהסיבה לכך היא מצוות "פרו ורבו" שעוזרת לנו לשמור על רוב יהודי בארץ, ואני רוצה לציין כאן שהערבים אזרחי מדינת ישראל מהווים עלינו איום קיומי כשלמעשה אין לנו איך להתמודד איתו נכון למציאות העכשווית.

אם אתה מציג את מדינת ישראל בתור מלכודת עכברים, אין שום בעיה עם החשיבה שלך (יש, אבל ניחא, לא קריטי עבורי). היא לא ו"עם ישראל" - אם אתה מרשה לי ולכחצי מיליון אזרחים אחרים להיכלל בו - כן חי בגולה.

לא הבנתי את ההודעה שלך, אם תוכל לחזור עליה אני אשמח מאוד.

ואולי אתה סתם אומר דברים מעליבים ולא נכונים לגבי משהו שיקר לו.

אני חושב שעדיף שכולנו נקבל יותר פרטים על פציעת האב כדי שנוכל לשפוט לעומק את מה שקרה. כמו כן אם זה לא אישי מדי תוכל לספר לנו אם הצבא "דפק" אותך בדרך זו או אחרת.

Albert II
25-06-09, 03:30
אליאור - בהקשר של מה שסבך כתב לך: לצערי זה המסר הכללי והשגוי שמועבר לרוב בני הנוער הן מהסביבה והן מצוות ההדרכה במסע לפולין. חבל שמערכת החינוך בוחרת לתת לגיטימצייה להצגת הציונות כולה והמדינה בפרט כמקלט אחרון של עם מוכה ושהשואה הצדקתה היחידה; חבל עוד יותר שמועברים רק מסרים לאומניים ופטריוטיים מגוחכים מאירוע שאפשר להוציא ממנו מסרים כ"כ הרבה יותר חשובים ואוניברסליים.

Aimarito
25-06-09, 04:00
מכים מוקדם - לא מוכן לצאת איפלו להכנה רק בגלל הסיכוי שאחזור לבא"ח, השאלה אם אני יעשה בעיות וייצא זה יפגע בי מבחינת הקצאות בעתיד (אני רוצה אמצע או סוף)? -או בכלל לצאת למכים מוקדם ולקחת את הסיכון של לחזור לבאח בתקווה שלא יחזירו אותי לשם?

מ"כים מוקדם זה דבר שאני אישית לא אוהב. רוב האנשים שיצא לי להכיר שיצאו למ"כים מוקדם היו פוצים צעירים צהובים שלא ידעו להתנהל מול החיילים שלהם, ובמקביל עם המצב בשטח. עדיף לצבור ניסיון לפני אם אתה רוצה להיות מ"כ טוב באמת.

הויכוח הזה הוא אחד ההזויים. אנשים פה מדברים על סטגימות שיש על אנשים בכל הנוגע למערכת הצבאית. אין נכון או לא נכון אצל אף אחד ממכם. אני אישית קצת כועס על כל אותם אנשים שמסרבים באופן מידי לקרבי בדרך המחשבה של "אני לא רוצה למות" או "אני רוצה להיות ג'ובניק ולהתקדם בחיים שלי" , אבל קשה לי שלא להבין את זה.

אני חושב שיש בעיה שהיא יותר גרועה ממשתמטים ועריקים, וזה דווקא חיילים גורעים שהופכים את החיים של שאר החיילים לקשים. הדוגמא ממנה אני אישית סבלתי כל השירות שלי היא המענה הרפואי לחיילים. בגלל כל אותם "רמאים" ו"כיינים" אני מצאתי את עצמי לא פעם מתקשה לקבל מענה רפואי נורמאלי לבעיות רפואיות שגררו ניתוחים בשירות שלי, ורק בגלל הפרנויה שהתפתחה אצל רופאים צבאיים.

אם אתם לא השתכנעתם ממה שכתבתי, נסו לחשוב על כאלה שצריכים עזרה נפשית. אני אישית יודע שלקבל עזרה נפשית בצבא זה בעיה כי על כל פיפס קטן הולכים לזרוק אותך מהצבא, או שאפילו לא מאמינים שיש לך משהו. תאמינו לי, אם יש אנשים שבאמת צריכים עזרה ולא מקבלים, הם החיילים עם הבעיות הנפשיות.

Uriah
25-06-09, 04:01
חבל עוד יותר שמועברים רק מסרים לאומניים ופטריוטיים מגוחכים מאירוע שאפשר להוציא ממנו מסרים כ"כ הרבה יותר חשובים ואוניברסליים.
אפשר להמליץ על ספר? האדם מחפש משמעות מאת ויקטור פרנקל. אליאור, בהקשר של פרויד הייתי ממליץ גם לך לקרוא.

לייזר
25-06-09, 04:02
מי שחושב על ניצולי שואה צריך גם לשלם מיסים, וגם לשרת בצבא (אם זה בחי"ר או תרומה אחרת זה לא משנה אלה לפחות חובותיו כאזרח (על זכויותיו המוסריות כאדם בהקשר זה לא אפרט). בנימה זו אספר משהו קצת אישי, מכתב שסבי אמר לי לפתוח בבירקנאו ואצטט משפט שקשור לנושא - "אני מקווה שתחזרו לארץ ותהיו אזרחים טובים יותר וחיילים טובים יותר". בתחילת המכתב הופיעה עוד שורה מאוד רלוונטית (כמובן שכל המכתב רלוונטי לנושא אך אתמקד בפרטים החיוניים ביותר) - "תדמיין איך עמדתי שם אז, עם נביחות הכלבים, כפוף ראש ותראה איך אתה הולך שם עכשיו - עם ראש מורם... אם תבין את זה תדע מה עברנו באושוויץ בירקנאו".
עוד אציין שלא המסע לפולין גרם לי לבחור בקרבי, אבל הוא ללא ספק נתן לי מוטיבציה שמקורה בערכים אישיים.

חשוב לציין שבקרב חלק גדול מאוד מהדור הזה יש תחושה של חוסר אונים ואחריות בשל כך למה שקרה. הוא רוצה שתהיה חייל טוב כי לפי מחשבתו זה באמת יעזור. שנינו יודעים שזה לא ממש יעזור. יש מדינות שהצבא שלהן הוא אמנה עם ארה"ב והן בטוחות הרבה יותר ממדינות שמלאות בחיילים שאהידים.

משהו קטן: סרבתי לטוס לפולין עם חבורה של אהבלים שיכורים שהיו מסתכלים על מחנה השמדה ביום וחשפניות בלילה. ואני ממש לא אדם שמרן או אחד שנוטה לכבד מוסכמות.

מסכים בגדול עם הטענה שלך. אין ספק שהמדינה צריכה לדאוג הרבה יותר לחיילים (בייחוד קרביים, לאו דווקא בגלל שהם תורמים יותר לצבא אלא בגלל סיכון החיים) מאשר לאזרח שהשתמט. 30,000 שקל זה לא מספיק לשלוש שנים.
בקשר לשורה המודגשת - יש משהו במה שאתה אומר, אולם אתה מציג את מערכת החינוך במערכת בעלת אינטרסים צבאיים. האמת, אני לא חושב שזה משנה מאיזה אינטרס זה נובע מפני שזה בלאו הכי מוצדק לשרת את המדינה בגלל ערכי הציונות שבה.
בן דוד יקר פעם נתן לי עצה מסוימת לגבי חיילים ומגויסים (שנינו שירתנו כמפקדים ביחידות בהן הייתה היררכיה שאיפשרה בחירה): היזהר מחיילים שמוכנים למות למען ארצנו, חפש את אלו שרוצים לחיות למענה.

כהמשך ישיר - הציונות היא ערך זמני וחולף שהמשמעות המלאה שלו לאדם כיום היא מעורפלת. כל ערכי הפולקלור הם כאלה. מה שחייב להיות קיים עבור יציבות בקשר בין הצבא למדינה ותושביה זה יחסי גומלין הגיוניים. אני לא הולך לעבודה מתוך אהבה לבוס, הערכה לתוצר או אמונה בתרומה החברתית של התאגיד (למרות שלכל אלו יש תרומה שולית - חיובית או שלילית) אלא כי אני מרגיש שאני מקבל תמורה הולמת לזמן שאני משקיע.

כחוק נמנעתי לקחת חיילים מורעלים. "רעל" נעלם. לא משנה עד כמה הציונות, האהבה לזולת, האמונה סצדקת הדרך והמשימה או זכרונות השואה של קרוביך (מבלי לזלזל - לרובנו יש את זה במשפחה, גם לי) מניעים אותך, חייב להיות משהו מאוזן, בלתי תלוי וקבוע שמניע אותך לעשות מעשה. אחרת, בתנאי כלשהו, אתה תישבר כי מה שאתה עושה פשוט לא הגיוני.

אז איך תסביר אדם חרדי שבורח מהישיבה כדי להשתמט? איך תסביר אנשים שרוב חבריהם הולכים להשתמט או להיות ג'ובניקים והם בוחרים ללכת לקרבי גם כשהמשפחה שלהם מתנגדת לכך?אני לא מחויב להסביר חריגים. אני בטוח שיש חבר חמאס בכלא קציעות שנפשו בוכה על כך שהרג יהודים על לא עוול בכפם. האם מישהו צריך להסביר אותו למישהו? לא. הוא במקרה נחשף לתופעה קיימת ורווחת (מחבלים = לא טוב, רצח חינם = לא טוב) שבמקרה הצליחה לנצח את הסביבה בה הוא גדל. זה קורה. זה נדיר.

אני מסכים שלחברה יש חלק, אבל ברור שיש כאן עניין מוסרי יותר מאשר עניין חברתי. ...
האני - הפן החברתי באדם. גורם מסויים בהתגייסות לצה"ל כפי שאתה טוען, אך לא הגורם העיקרי. אין עניין של לחץ חברתי כבד כפי שאתה טוען והבאתי דוגמות.
בכל מקרה, העיקר הוא המעשה עצמו.
הדוגמאות שלך לא משכנעות אותי. לא קשה לזהות - ואני במקרה עסקתי בדבר הזה כמה ימים - מגמות סוציוקאונומיות ברורות לחלוטין בקרב מתגייסים. לא לחינם יש תיכונים בהם יש אחוז מטורף של משתמטים לעומת כאלו בהם המספר קרוב למאה. הלחץ החברתי הוא עצום והוא כולל בתוכו את אחד האמצעים החזקים ביותר שעומדים לרשותה של חברה: חוקים. החוק אומר שאתה צריך להתגייס. מי שעובר על החוק לא נהנה מדעה חיובית בחברה, ביחוד לא חוק שהוא בין אדם לחברו באופן זה או אחר (אדם אשר מעשן גראס בבית לא פוגע באף אחד, לכן זהו חוק שמעטים מכבדים).

PS
אתה עצמך לא מסכים שהמעשה הוא העיקר (זוכר את ההבדלה שלך בין הפציפיסטים לשאר המשתמטים?).

שאלה קשה מאוד. מובן שההשתמטות החרדית פחות מובנת מההשתמטות הערבית, כמו גם אי תשלום מיסים. עם זאת, אני חושב שהערבים צריכים לעשות שירות לאומי מאחר והם מקבלים למעשה זכויות מלאות כאזרחי המדינה, שאמנם הפלתה אותם בעבר אך כיום מנסה לתקן זאת (העדפה מתקנת) מאנטרסים אישיים של השתלבות ערבית בחברה. המעשה של החרדים פחות מוצדק מבחינתי, אולם אני חושב שהם יתבררו כחיוניים מאוד לעם היהודי בעתיד. כמובן שהסיבה לכך היא מצוות "פרו ורבו" שעוזרת לנו לשמור על רוב יהודי בארץ, ואני רוצה לציין כאן שהערבים אזרחי מדינת ישראל מהווים עלינו איום קיומי כשלמעשה אין לנו איך להתמודד איתו נכון למציאות העכשווית.
נניח ותמצא לה אוכלוסיה יהודית חילונית אשר תשמר את הפרו ורבו בעקיפין, האם תסכים לפתור אותה מהצבא? ארחיב: האם תסכים למכסה של ילדים אשר מעליה כל משפחה רשאית לקבל פתור מצה"ל ומתחתיה כל משפחה (כולל חרדים) תאלץ לשלוח את בניה למות?

אני חושב שעדיף שכולנו נקבל יותר פרטים על פציעת האב כדי שנוכל לשפוט לעומק את מה שקרה. אני מקווה ששמת לב שהאב הפצוע לא שייך לי...

אני כתבתי עובדה: הסיבה שהרוב המוחלט של האנשים נעלב מדבר מה היא אמירת שווא (לדעתם, זו יכולה להיות אמת שהם כלל לא מודעים לה; זאת בניגוד לתת מודע הפרוידיאני) בנושא משמעותי. אלו שגורסים שאנשים נעלבים כיוון שמישהו אמר להם אמת מסוימת הם... לא חכמים במיוחד.

כמו כן אם זה לא אישי מדי תוכל לספר לנו אם הצבא "דפק" אותך בדרך זו או אחרת.הצבא לא דפק אותי בשום דרך (לצורך הנקודה הזו אנחנו לא מתייחסים לשלוש שנים מסוכנות על מדים תמורת שכר זעום ובתנאים מגוחכים - הסטנדרט הצבאי ה"רע" - כדפיקה כשלעצמה, לא שחוויתי את כל זאת). להיפך, הוא סיפק לי לא מעט כלים אשר עזרו לי בעבר, עוזרים לא בהווה ובחיי היום-יום ולבטח גם יועילו בעתיד.

הייתי מגדיר את רוב השירות שלי כחוייה חיובית לחלוטין (כמה מהדברים שאתה בוחר לעשות משמחים אותך אפילו חצי מהזמן?). לא משהו שמספרים לחברים וצוחקים "אח, זה היה קשה, טוב שעברנו את זה" - הנאה בדיעבד - אלא חוויה שבאופן מודע לחלוטין הייתי חוזר עליה בשנית.

אבל אני זה אני. לכל אדם יש את האישיות שלו, אופן החשיבה שלו והיכולות שלו. אם תנתח את האישיות שלי (בצורה מקצועית, לא DKARO סטייל "ההורים שלך אנסו אותך כשהיית קטן כי אתה גורם לי להראות טיפש באינטרנט") תגלה שהיא מותאמת למסגרות מסוימות (למעשה למסגרות בכלל). אני אדם פרגמטי ורגוע מאוד מבחינה מחשבתית. צה"ל (זה האמיתי, לא חיל הלוגיסטיקה או הרס"ר של האפסנאות בסירקין) "אוהב" אנשים מהסוג שלי (עד דרגת הסא"ל, פחות או יותר, אז צריך להיפטר מכל מי שחושב באופן עצמאי) ואנשים מהסוג שלי "אוהבים" אותו (אם העובדה שהמערכת בנויה על פז"מ בניגוד ליכולת לא מציקה להם - לי היא הציקה). אם לא לשם אז מסתבר שצריך ללכת לכלכלה ומשפטים. בדיעבד כל הבחירות שלי מאז גיל 18 הן הגיוניות לחלוטין.

לגבי העניין הקטן אותו לא הבנת: אני לא מסכים שעם ישראל לא יכול לחיות בגולה. למעלה מחצי מיליון מ"עם ישראל" (אזרחי ישראל) גר בגולה. אפשר להוסיך למספר הזה +1 על חשבוני, שכן ישראל, או לפחות מנהל האוכלוסין, חושבת שאני נמצא במדינה\בעל כוונות לחזור בעתיד הקרוב.

Albert II
25-06-09, 04:16
אפשר להמליץ על ספר? האדם מחפש משמעות מאת ויקטור פרנקל. אליאור, בהקשר של פרויד הייתי ממליץ גם לך לקרוא.
מכיר בוודאי. היה לא מעט דגש על פרנקל במסע שלי. קצת פרטים בהמשך ההודעה.

משהו קטן: סרבתי לטוס לפולין עם חבורה של אהבלים שיכורים שהיו מסתכלים על מחנה השמדה ביום וחשפניות בלילה. ואני ממש לא אדם שמרן או אחד שנוטה לכבד מוסכמות.

החשיבה שלי הייתה בדיוק אותו הדבר. לכן לא יצאתי עם בית הספר שלי. האלטרנטיבות היחידות שאני מכיר בארץ הן של חלק מתנועות הנוער. לכן יצאתי עם (אני מניח שלא תאהב את זה) "השומר הצעיר". ידעתי היטב שאנשים באים לשם מבחירה ולא כטיול שנתי למדינה מזרח אירופאית בלי אכיפה על הגבלת רכישת האלכוהול.

לייזר
25-06-09, 07:14
לכן יצאתי עם (אני מניח שלא תאהב את זה) "השומר הצעיר".אני אפילו לא יכול להעיד על אופיו של צופיפניק או כל סוציאליסט גמד אחר באופן אישי. אני חושב שצריך לגדול בקיבוץ או בכפר סבא בשביל להכיר כאלה ולא בבאר שבע, בה תנועות הנוער היחידות הן הפועל באר שבע וכנופיות פשע (אירגונים בעלי אופי דומה מאוד עם לא מעט חברים משותפים, יש לציין).

בכל מקרה, אני חושב שזו אלטרנטיבה עדיפה. אני אולי לא מסכים איתם לגבי גורל כספי המסים שלי והקשר של אותם כספים לחסר הבית הנרקומן שבקרן הרחוב, אבל העובדה שהם לא באים לאושוויץ כדי לרקוד בדיסקוטק הופכת אותם לחברים עדיפים למסע מהסוג הזה (כמובן שעדיף לזכות בלוטו ולקבל כיתה נורמלית, אבל זה לא קורה תכופות בבאר שבע).

האדם מחפש משמעות מאת ויקטור פרנקל

למי שהאנגלית אינה זרה לו (וגם לי מי שכן ורוצה להתידד):

http://rapidshare.com/files/128759317/Man_s_Search_For_Meaning_-_Viktor_E._Frankl.pdf

"ספר השואה" (ממש ז'אנר) האהוב עלי הוא "הזהו אדם" של פרימו לוי.

Albert II
25-06-09, 07:32
"ספר השואה" (ממש ז'אנר) האהוב עלי הוא "הזהו אדם" של פרימו לוי.
גם כן קראתי. פרימו לוי בכלל מצויין בכל ההתייחסות שלו לנושא.

אלכס
25-06-09, 12:01
דעתי היא שכל מי שלא ממלא את חובותיו האזרחיות ו/או נגד מדינת ישראל לא צריך לחיות פה. אני לא חושב שזאת הפתעה שרוב הערבים שחיים פה שונאים את היהודים וכל מה שקשור בהם. בדיוק כמו רוב הערבים בעולם וזאת הסיבה שאין להם זכות להיות פה. לגבי החרדים, הם לא ממלאים את חובתם כאזרחים ועל כן גם להם לא מגיע להיות פה. זאת דעתי אבל מכיוון שאף אחד לא ישאל אותי המקסימום שאני אוכל לעשות זה להביע את דעתי כאן בפורום.

לגבי העניין הקטן אותו לא הבנת: אני לא מסכים שעם ישראל לא יכול לחיות בגולה. למעלה מחצי מיליון מ"עם ישראל" (אזרחי ישראל) גר בגולה. אפשר להוסיך למספר הזה +1 על חשבוני, שכן ישראל, או לפחות מנהל האוכלוסין, חושבת שאני נמצא במדינה\בעל כוונות לחזור בעתיד הקרוב.
מפני שהרוב חי בארץ ישראל. הפעם הדוגמה שלך לא רלבנטית כי אתה מדבר על המיעוט. אתה חי איפשהו בחו"ל? שיהיה לך לבריאות ואני בטוח שהאנשים שחיים איתך (או לפחות רובם) או לא מודעים לכך או שזה לא מעניין אותם אבל בשניה שיחיו איתך עוד כמה מאות יהודים בשכונה שלך ואתם תעשו לעצמכם מין שכונה של עצמכם, אם לא אחת אז שתיים, שלוש באותה עיר, זה מה שיעורר את האנטישמיות. זה מה שתמיד עורר אותה. מה שתמיד שיגע את האדם הלא יהודי היה שהיהודים הסתובבו לו בקבוצות בין הרגליים והצהירו שהם הכי טובים. אני לא מסכים עם האמירה כמובן אבל צריך להבין שאם יתחילו להבין שהיהודים יותר מדי קרובים, כל מה שקרה החל מהמאה ה-19 יחזור על עצמו. לאורך ההיסטוריה המון אנשים רדפו את היהודים ועשו בהם פרעות כי הם לא יכלו לגונן על עצמם. עכשיו יש לנו את האפשרות הזאת. בגלל זה אני גם רוצה ללכת לצבא. אתה יכול להגיד כמה שבא לך שאני חי בסיפורים שמאכילים אותי מילדות אבל זה משהו שהגעתי אליו בעצמי לפני מספר חודשים בלי שום התערבות מהצד.

אתה אומר שזה בסדר לחיות מחוץ לארץ. תזכיר לי מה קרה בפעם האחרונה שזה קרה (ואני לא מדבר על יחידים אלא על כל העם)? באותה מידה אפשר להגיד שלא יקרה כלום אם בצה"ל לא ישרתו רק הכמה מאות האלה אך אם הכמה מאות האלה יהפכו לכולם אז אנחנו ניבלע בתוך אוייבינו (הרבים יש לציין).

אליאור
25-06-09, 12:02
חשוב לציין שבקרב חלק גדול מאוד מהדור הזה יש תחושה של חוסר אונים ואחריות בשל כך למה שקרה. הוא רוצה שתהיה חייל טוב כי לפי מחשבתו זה באמת יעזור. שנינו יודעים שזה לא ממש יעזור. יש מדינות שהצבא שלהן הוא אמנה עם ארה"ב והן בטוחות הרבה יותר ממדינות שמלאות בחיילים שאהידים.

האמת שזה עזר, זה נתן לי מוטיביציה וגרם לי לקבל החלטות בזיקה הרבה יותר גבוהה לערך המדינה. האם אני אהיה חייל טוב יותר? אולי, ואולי לא. מה שכן, אתה צודק. ה-"רעל" חולף עם הזמן. כשאני אבצע פעולה צבעית ברור שלא על זה אני אחשוב, אני אפילו לא אחשוב על הדגל. אני מניח (מסיפורים ששמעתי) שאני אחשוב על הבן אדם שלידי פשוט. עם זאת, ארצה להוסיף הבחירה שלי שנבעה מערכי ציונות חשובה מאוד. חוץ מזה, אני מסכים שלפעול על פי רגש (תוך כדי פעולה צבאית) זה אינו מעשה נכון שיכול לגרום לקבלת החלטות מוטעית.

בקשר לפולין: אצלי בחברה לא היו אנשים שיכורים ו\או חשפניות, לפחות על פי שאני יודע. מה שעצבן אותי בחברה היו הבדיחות השחורות. חוץ מזה, אני גם חושב שהרבה חשבו שהם הבינו ויש בהם מן משהו מיוחד מפני שיצאו לפולין, אבל אני ציינתי שאת ערכי המדינה ניתן ללמוד גם פה, למרות שהיציאה לפולין היא סופר חשובה לכל אדם (או לפחות לזה שבאמת רוצה להבין).

עוד משהו על פולין: אם תפתח את יומן המסע שלי, לא תגלה שם דיבורים על ערכי ציונות כאלה ואחרים. תמצא שם מחשבות מוסריות שאינן קשורות למוסר, מחשבות שנבעו מעצם השאלה\עובדה שאיני יודע מה הייתי עושה במקום הנאצים ואף פעם לא אדע. לפיכך, אני יכול להגיד שהמסע לפולין עזר לי להבין יותר טוב את השונה, אבל הגורם העיקרי להבנה זו הוא אני ולא פולין כפי שחלק מחבריי למסע נוהגים לחשוב מדי פעם ביחס לעצמם.

אני לא מחויב להסביר חריגים. אני בטוח שיש חבר חמאס בכלא קציעות שנפשו בוכה על כך שהרג יהודים על לא עוול בכפם. האם מישהו צריך להסביר אותו למישהו? לא. הוא במקרה נחשף לתופעה קיימת ורווחת (מחבלים = לא טוב, רצח חינם = לא טוב) שבמקרה הצליחה לנצח את הסביבה בה הוא גדל. זה קורה. זה נדיר.

הדוגמאות שלך לא משכנעות אותי. לא קשה לזהות - ואני במקרה עסקתי בדבר הזה כמה ימים - מגמות סוציוקאונומיות ברורות לחלוטין בקרב מתגייסים. לא לחינם יש תיכונים בהם יש אחוז מטורף של משתמטים לעומת כאלו בהם המספר קרוב למאה. הלחץ החברתי הוא עצום והוא כולל בתוכו את אחד האמצעים החזקים ביותר שעומדים לרשותה של חברה: חוקים. החוק אומר שאתה צריך להתגייס. מי שעובר על החוק לא נהנה מדעה חיובית בחברה, ביחוד לא חוק שהוא בין אדם לחברו באופן זה או אחר (אדם אשר מעשן גראס בבית לא פוגע באף אחד, לכן זהו חוק שמעטים מכבדים).

ברור שלחברה יש חלק, לא אמרתי שלא, אבל אולי בעזרת החברה אותם אלה שבחרו בשירות צבאי קיבלו ערכים חזקים יותר עוד לפני גיוסם. אישית, אני לא חושב שאני מתגייס לקרבי מלחץ חברתי כזה או אחר - המשפחה שלי לא בעד כך ואין לי הרבה חברים שמתגייסים לשם. למעשה, כשסיפרתי לחבר הכי טוב שלי מדוע אני עושה את זה הוא אמר שאני תמים, אבל לא אכפת לי שיקראו לי תמים ופראייר כל עוד אני עושה משהו שאני שלם איתו. בכל אופן, אין אצלי הרבה מורעלים בשכבה.

נניח ותמצא לה אוכלוסיה יהודית חילונית אשר תשמר את הפרו ורבו בעקיפין, האם תסכים לפתור אותה מהצבא? ארחיב: האם תסכים למכסה של ילדים אשר מעליה כל משפחה רשאית לקבל פתור מצה"ל ומתחתיה כל משפחה (כולל חרדים) תאלץ לשלוח את בניה למות?

מוזר, כשהלכתי לישון אתמול בלילה חשבתי על משהו מאוד דומה: אם האוכלוסייה החילונית תתחיל להתרבות וזה יהיה או החרדים או החילונים, מה עושים? אני חושב שהחילוני ששירת בצבא ומשלם מיסים זכאי למדינה כאן יותר מהחרדי.
לא אמרתי שאני מסכים עם מה שהחרדים עושים בגלל שמדובר במשפחות מרובות ילדים, ברור שזה לא בסדר, אבל אני גם חושב שריבוי הילדים אצלם יעזור למדינה בעתיד.

אני מקווה ששמת לב שהאב הפצוע לא שייך לי...

הצבא לא דפק אותי בשום דרך (לצורך הנקודה הזו אנחנו לא מתייחסים לשלוש שנים מסוכנות על מדים תמורת שכר זעום ובתנאים מגוחכים - הסטנדרט הצבאי ה"רע" - כדפיקה כשלעצמה, לא שחוויתי את כל זאת). להיפך, הוא סיפק לי לא מעט כלים אשר עזרו לי בעבר, עוזרים לא בהווה ובחיי היום-יום ולבטח גם יועילו בעתיד.

לא התכוונתי אליך, אלא לאותו משתמש (ברח לי הכינוי) שאבא שלו נפגע, אחים שלו שירתו בקרבי אבל הוא עצמו אינו רוצה להתגייס לקרבי בגלל מה שעובר על אביו.

הייתי מגדיר את רוב השירות שלי כחוייה חיובית לחלוטין (כמה מהדברים שאתה בוחר לעשות משמחים אותך אפילו חצי מהזמן?). לא משהו שמספרים לחברים וצוחקים "אח, זה היה קשה, טוב שעברנו את זה" - הנאה בדיעבד - אלא חוויה שבאופן מודע לחלוטין הייתי חוזר עליה בשנית.

הלוואי שגם אני אהנה כך מהשירות שלי.

אני לא מסכים עם הטענה הזו. אני חושב שאירופה בחצי המאה הקודמת הוכיחה את זה: 11 מיליון יהודים, תשעה מהם מעורבים ישירות בשואה, 6 מיליון מתים. כלומר, יותר מחצי היהודים באירופה נרצחו כשלמעשה פחות מ-20 אחוז (אחד לחמישה אנשים) לא היה מעורב כלל. כל זאת בלי לציין את הפוגרומים לפני ואחרי המלחמה. צריך לדעת להסיק מסקנות. אם היו הרבה יהודים שחיים היום באירופה הם היו אחד מהשניים: 1. המצב המסוכן יותר - מתבוללים בחברה ונכחדים לאט לאט.
2. סובלים מפוגרומים כאלה ואחרים.

אגב, איפה אתה גר?

עוד משהו לאלכס - אני חשוב לי לציין עוד פעם שדווקא את הערבים אזרחי מדינת ישראל אני מבין יותר מאשר את החרדים. הם מזדהים עם תושבי השטחים ועצם העובדה שהם אינם יהודים גורמת לי להבין את אי ציותם לחוק, אף על פי שציות זה אינו מוצדק.

אלכס
25-06-09, 12:29
עוד משהו לאלכס - אני חשוב לי לציין עוד פעם שדווקא את הערבים אזרחי מדינת ישראל אני מבין יותר מאשר את החרדים. הם מזדהים הם תושבי השטחים ועצם העובדה שהם אינם יהודים גורמת לי להבין את אי ציותם לחוק, אף על פי שציות זה אינו מוצדק.
לא מעניינת אותי העובדה שהם תושבי השטחים. רובם הגדול נגד היהודים ושליטתם בישראל וחלק לא קטן גם פועל נגד ישראל כך שלדעתי אין להם זכות להיות פה. היית מסכים שמישהו ששונא אותך ואת הבית שלך ומנסה רק לפגוע בך, גם אם זה בדרכים עקיפות, יחיה אצלך בבית?
אתה זוכר את הפיגועים של הטרקטורים? אלה היו ערבים בעלי תעודה זהות כחולה. ואם רוב הערבים כאן לא עושים את זה, הם תומכים בזה. תבין, אין לי בעיה עם זה שהם לא משרתים כי אלה באמת קבוצות מיעוט שלא הייתי דורש מהם הרבה כי גם ככה קשה להם אבל אם הם בנוסף לכך שהם לא ממלאים את חובתם כאזרחים, יוצאים נגד הארץ שבה הם נחשבים אזרחים, שיעופו קיבינימאט.

Pini_A
25-06-09, 13:17
הערבים בכלל לא יכולים להתגייס גם אם הם רוצים וגם אם לא.

de_la_red
25-06-09, 13:26

............... (http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%91%D7%99%D7%AA_%D7%94%D7%9E%D7%A9%D7%A4%D7%98_ %D7%94%D7%92%D7%91%D7%95%D7%94_%D7%9C%D7%A6%D7%93% D7%A7)

Morientes_9
25-06-09, 13:36
הם גם נדפקים מהעניין:
http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1074887.html

Yoninori
25-06-09, 17:53
קראתי בעיתון על חירניקים שבמהלך השירות שלהם הלכו למיונים של טייס והפכו לטיייסים.
איך עושים את זה??
אם אני נפלתי כבר, אני אוכל לנסות שוב?

אליאור
25-06-09, 18:20
לא מעניינת אותי העובדה שהם תושבי השטחים. רובם הגדול נגד היהודים ושליטתם בישראל וחלק לא קטן גם פועל נגד ישראל כך שלדעתי אין להם זכות להיות פה. היית מסכים שמישהו ששונא אותך ואת הבית שלך ומנסה רק לפגוע בך, גם אם זה בדרכים עקיפות, יחיה אצלך בבית?
אתה זוכר את הפיגועים של הטרקטורים? אלה היו ערבים בעלי תעודה זהות כחולה. ואם רוב הערבים כאן לא עושים את זה, הם תומכים בזה. תבין, אין לי בעיה עם זה שהם לא משרתים כי אלה באמת קבוצות מיעוט שלא הייתי דורש מהם הרבה כי גם ככה קשה להם אבל אם הם בנוסף לכך שהם לא ממלאים את חובתם כאזרחים, יוצאים נגד הארץ שבה הם נחשבים אזרחים, שיעופו קיבינימאט.

תיקון טעות כתיב: הם מזדהים עם תושבי השטחים (טעיתי והטעתי אותך).
בכל מקרה, לא אמרתי שמה שהם עושים זה מוצדק, מובן שזה לא בסדר לקבל מהמדינה חינוך, כסף ודיור כשבמדינה פלשתנאית ברור שתנאי המחייה שלהם היו הרבה פחות טובים. באיזה שהוא מקום, ואף על פי שהם לא מודעים לכך (או לא רוצים להיות מודעים לכך) אני חושב שעצם הקמת מדינה יהודית כאן על חשבון מדינה פלשתנאית תרמה לערבים יותר מאשר הזיקה להם (בתחום הכלכלה ורמת החיים).

מה שאני כן טוען, זה שאני יכול להבין את אי גיוסם לצה"ל, ואף על פי שאני חושב שהם חייבים לעשות שירות לאומי שיקרב אותם לערך הדמוקרטי של ישראל, אני חושב שאפשר להבין את זה שהם לא מזדהים עם המדינה מעצם היותה מדינה יהודית אך דמוקרטית. מלבד כך, אציין שוב שאיני חושב שזה בסדר לקבל את כל מה שציינתי מהמדינה אך לא לתת לה דבר.

בעקבות מה שציינתי בפסקתי הקודמת, אני חושב שאפשר להבין את הערבים ואת אי תרומתם יותר מאשר את חוסר התרומה של החרדים, למרות שבשני המקרים אין לזה הצדקה.

I-N-T-E-R
25-06-09, 18:23
יש סיכוי לשיריון עם חצי עמקת בגב?
כי אני מאמין שלקרבי אחר יהיה קשה יותר להתקבל.

אלכס
25-06-09, 18:31
ממה שאמרו לי כאן, הכל תלוי ברופא.

אליאור, יש הבדל בין חוסר הזדהות עם המדינה ובין שנאה אליה. אני לא מעוניין בזה שהם יזדהו עם המדינה (למרות שזה היה יכול להיות נחמד). אני מעוניין בזה שהם לא ישנאו את מדינת ישראל ואם הם כן שונאים אותה ושונאים את היהודים, אין להם זכות להיות פה. מילא לא תורמים אבל מפריעים?

אליאור
25-06-09, 20:46
אולי השאלה הנכונה היא - האם מבחינה מוסרית לחרדים ולערבים יש פה זכות קיום?
אני חושב שמבחינה זו ברור ששתי הקבוצות לא מבצעות את המוטל עליהן ולא רק מבחינה מוסרית אלא מבחינה חוקית. מלבד כך, אני חושב שאפשר להבין מדוע מבחינה מוסרית לערבים יש כאן זכות קיום ולמה אפשר להזדהות יותר עם אי גיוסם לצה"ל יותר מאשר אי גיוס החרדים. לפיכך, האם זה נכון מוסרית לתת לערביי השטחים בחזרה את מה שהגיע להם?
כנראה שמבחינה מוסרית ומאחר שהם גורשו כביכול (לפחות האזרחים החפים מפשע) זה נכון להחזיר להם את אדמותיהם, ולכן בדיעבד אפשר להגיד שלגירוש זה אין הצדקה מוסרית. אולם אם נסתכל על הצד ההגיוני שבדבר נבין שמעשה כזה יהווה עלינו איום קיומי בעתיד, ולכן, אף על פי שהמעשה הנכון מוסרית הוא להחזיר להם את אדמותיהם אין לדבר הצדקה מבחינה הגיונית כיוון שהחזרת שטחים לכל תושבי השטחים פירושה סכנה קיומית על הציווין היהודי של המדינה.

אלכס, איני מסכים עם החשיבה של הערבים, אולם אני יכול להבין מדוע האזרח הערבי הפשוט לא יתגייס לצה"ל יותר מאשר אני יכול להבין את ההשתמטות של החרדים.

Anti Madridista
25-06-09, 23:14
תתפלאו, אבל איתי התגייס בזמנו בחור מוסלמי שנפל ברגע האחרון מטייס, והוא עשה טירונות שריון פלוגה לידי. בסופו של דבר הוא לא סיים מסלול, ואני גם לא יודע אם הוא נשאר אחרי זה בצבא, אבל להתגייס הוא התגייס.

בכל מקרה, I-N-T-E-R לשאלתך, שירתו איתי בשריון אנשים עם עקמת. אבל כמו בכל בעיה רפואית, הכל תלוי בעד כמה הבעיה חמורה, וכמובן במידת הרצון והעקשנות שלך להיות קרבי. אני באופן אישי הייתי אמור להיות ג'ובניק בגלל בעיה של תת-פריקות כתף, אבל רציתי להיות קרבי אז עשיתי לפני הצבא פיזיותרפיה, העליתי פרופיל ושירתתי בשריון.

Yoninori, אתה בהחלט יכול! אני מכיר כמה וכמה אנשים ששרתו איתי והצליחו ללכת באמצע השרות שלהם לקורס טייס. היה לנו אפילו אחד בגדוד עם "בעיה להיות במקומות סגורים" שמנעה ממנו להיות בפעילויות עם הטנק, ובסוף הוא הלך משם לטייס. לך תבין את הצבא. אבל זה לא שהוא החזיק שם או משהו כזה.

אבל אני כן מכיר קצינים בשריון שהלכו לטייס, ואני יכול לומר לך באופן גורף שדווקא בתור קצין הרבה יותר קל ללכת לטיס. אפילו היה פעם מג"ד בשריון, שבדרגת סא"ל הלך לקורס טייס כדי להגשים את החלום שלו, ולפני כמה שנים הוא גם היה מפקד חיל האוויר. ככה שהכל אפשרי.

Yoninori
25-06-09, 23:16
זה בהחלט מעודד. ניר, לתשומת לבך :)

לייזר
26-06-09, 02:26
דעתי היא שכל מי שלא ממלא את חובותיו האזרחיות ו/או נגד מדינת ישראל לא צריך לחיות פה. אני לא חושב שזאת הפתעה שרוב הערבים שחיים פה שונאים את היהודים וכל מה שקשור בהם. בדיוק כמו רוב הערבים בעולם וזאת הסיבה שאין להם זכות להיות פה. לגבי החרדים, הם לא ממלאים את חובתם כאזרחים ועל כן גם להם לא מגיע להיות פה. זאת דעתי אבל מכיוון שאף אחד לא ישאל אותי המקסימום שאני אוכל לעשות זה להביע את דעתי כאן בפורום.

זה בסדר. אליאור הולך בכיוון של תאוקרטיית אפרטהייד וזה לא מפחיד אותי. כל עוד החשיבה שלך עקבית, זה בסדר...

היהודי המאמין תכופות מציע פתרון מהסוג הבא:
אזרח סוג א': יהודי דתי מאמין שמקיים פרו ורבו
אזרח סוג ב': יהודי חילוני שהולך לצבא, עובד ובכך נושא את נטל ההגנה ומימון המדינה על גבו
אזרח סוג ג': ערבי שמקיים את הפרו ורבו מהצד השני

במדינה כזו, מן הסתם, מה שיקרה זה שהחילונים - שאמורים לתמוך באופן בלעדי במירוץ החימוש האנושי הזה - יעלו על מטוס לאירופה\צפון אמריקה\אוסטרליה וישאירו את כל המשוגעים בארץ הקודש לנפשם.

מפני שהרוב חי בארץ ישראל. הפעם הדוגמה שלך לא רלבנטית כי אתה מדבר על המיעוט. אתה חי איפשהו בחו"ל? שיהיה לך לבריאות ואני בטוח שהאנשים שחיים איתך (או לפחות רובם) או לא מודעים לכך או שזה לא מעניין אותם אבל בשניה שיחיו איתך עוד כמה מאות יהודים בשכונה שלך ואתם תעשו לעצמכם מין שכונה של עצמכם, אם לא אחת אז שתיים, שלוש באותה עיר, זה מה שיעורר את האנטישמיות. זה מה שתמיד עורר אותה. מה שתמיד שיגע את האדם הלא יהודי היה שהיהודים הסתובבו לו בקבוצות בין הרגליים והצהירו שהם הכי טובים. אני לא מסכים עם האמירה כמובן אבל צריך להבין שאם יתחילו להבין שהיהודים יותר מדי קרובים, כל מה שקרה החל מהמאה ה-19 יחזור על עצמו. לאורך ההיסטוריה המון אנשים רדפו את היהודים ועשו בהם פרעות כי הם לא יכלו לגונן על עצמם. עכשיו יש לנו את האפשרות הזאת. בגלל זה אני גם רוצה ללכת לצבא. אתה יכול להגיד כמה שבא לך שאני חי בסיפורים שמאכילים אותי מילדות אבל זה משהו שהגעתי אליו בעצמי לפני מספר חודשים בלי שום התערבות מהצד.
ישנם 13 מיליון יהודים בעולם. מתוכם פחות מחצי חי בישראל (5.4 מיליון). למעלה מ10% מאלו שחיים בישראל לא באמת נמצאים בה. אם מאזנים את המספרים הללו בצורה הגיונית, המדינה בעלת האוכלוסיה היהודית הגדולה בעולם היא ארה"ב. ניו יורק היא כבר העיר היהודית ביותר בעולם מהבחינה הנ"ל והאוכלוסיה הישראלית כאן (אני גר בניו יורק) היא כשל עיר בינונית בישראל. זה לא בדיוק החריג שמעיד על הכלל.

אני רוצה שתספר לי איך אתה הגעת למסקנה ש"אנשים שחיים איתך (או לפחות רובם) או לא מודעים לכך או שזה לא מעניין אותם אבל בשניה שיחיו איתך עוד כמה מאות יהודים בשכונה שלך ואתם תעשו לעצמכם מין שכונה של עצמכם, אם לא אחת אז שתיים, שלוש באותה עיר, זה מה שיעורר את האנטישמיות" בכוחות עצמך. אני לא חושב שאתה תלמיד היסטוריה טוב ממני. אני לא חושב שגרת בחו"ל כמוני. אני לא חושב שאתה מבין את ההבדל בין ארה"ב לדרא"פ. אנא פרט, נמק והסבר.

שאלה אחרת: למה אתה חושב שיהודים חייבים לחיות בקרב יהודים דווקא? האם היהודים (או עם ישראל, או מה שזה לא יהיה) הם הטובים ביותר?

אתה אומר שזה בסדר לחיות מחוץ לארץ. תזכיר לי מה קרה בפעם האחרונה שזה קרה (ואני לא מדבר על יחידים אלא על כל העם)? באותה מידה אפשר להגיד שלא יקרה כלום אם בצה"ל לא ישרתו רק הכמה מאות האלה אך אם הכמה מאות האלה יהפכו לכולם אז אנחנו ניבלע בתוך אוייבינו (הרבים יש לציין).מה? עברית בבקשה.

אליאור
26-06-09, 02:47
שאלה אחרת: למה אתה חושב שיהודים חייבים לחיות בקרב יהודים דווקא? האם היהודים (או עם ישראל, או מה שזה לא יהיה) הם הטובים ביותר?

ממש לא. אני גם שונא את החשיבה הזו, אני חושב שכבר ציינתי את זה פה וגם אמרתי שאיני יודע מה הייתי עושה במקום הגרמנים בתקופה הנאצית.
העם היהודי אינו יכול לחיות בגולה מפני שהוא תמיד יהיה השעיר לעזאזל של מדינות אחרות. יש בעיה בכלכלה? נוציא את העצבים על המיעוט היהודי. יש מלחמה? היהודי אשם. איני אומר שזה ככה בכל המדינות (למעשה, ברוב המדינות המצב אינו קיים כרגע אבל יכול להיות שאם יהדות אירופה הייתה גדולה כמו פעם זה היה חוזר על עצמו. בכל מקרה, העם היהודי חייב מולדת). הסיבה לכך היא שאנחנו תמיד נהיה המיעוט החלש ולמעשה הדת הרצינית (מבין ה-3) שמבחינה מספרית היא הקטנה ביותר בעולם. איני מדבר על יהודים בודדים (כמו היום, מלבד ארה"ב, למרות שגם במצב כזה תהליך ההתבוללות עשוי לתפוס תאוצה. בכל מקרה, כל עוד יש מדינה לעם היהודי תהליך ההתבוללות שעשוי לגרום להיכחדות פחות מאיים) אלא על העם היהודי כולו. אין ספק גם שמסוכן לעם היהודי לחיות בגולה ללא מקלט כלשהו לשעת צרה.

לייזר, עוד לא ענית לי - איפה אתה גר?

לייזר
26-06-09, 03:24
לייזר, עוד לא ענית לי - איפה אתה גר?

Look up...

אני גר בניו יורק

owen007
28-06-09, 20:53
קראתי בעיתון על חירניקים שבמהלך השירות שלהם הלכו למיונים של טייס והפכו לטיייסים.
איך עושים את זה??

לא,
כ"א זכאי לעשות גיבוש טייס פעם אחת.
אני חושב שאפשר לערער על ההחלטה במידה ולא עברת את הגיבוש, אבל אני לא בטוח.

בכל מקרה, בעיתון סביר להניח שתקרא על מקרים קצת יותר חריגים:
חובל שהשתחרר והלך לטייס (הפעם האחרונה שקראתי כתבה בנושא)
יוצא סיירת מטכ"ל שהלך לטייס וכו'

חי"רנקים ואפילו קצינים בחי"ר שהולכים לטייס זה לא מקרה מאוד נדיר (לא נפוץ, אבל גם לא נדיר).

בנוגע לערבים שלא יכולים להתגייס:
מוסלמים - כן יכולים להתגייס, לא מחוייבים בשירות
בדוואים - כנ"ל
דרוזים - מחוייבים בשירות.ד"א,אני שומע מלא מעט אנשים שהדרוזים הם הלוחמים שכל לוחם היה רוצה לצידו.

אני משער שאלה האוכלוסיות שהתכוונת אליהם כשאמרת ערבים.

עלו פה הרבה דברים שאני לא מסכים איתם,אבל יש 2 שיותר בערו לי, אני לא אלך לצטט מילה במילה אבל אני ארשום את הדברים כמו שהבנתי אותם:

1. "אם לא להיות לוחם אז עדיף כבר להשתמט, כי בתור ג'ובניק ולהפעיל ממטרות 3 שנים אי אפשר להרוויח כלום"
אני אגיד לך את האמת, אני מאוד חיפשתי לא להיות לוחם, אני מאמין שגם אם הייתי יכול מבחינה רפואית להיות לוחם אני הייתי מנסה לצאת.
לשמחתי (באותו הזמן לשמחתי, היום אחרי שאני מבין שקצת התבגרתי בשנתיים האחרונות, אולי הייתי מקבל את העובדה שאלך להיות לוחם בצורה אחרת.) שבוע לפני הגיוס, הרופא הצבאי הבין שיש לי בעיה רפואית חריגה כלשהי שבגללה אני לא יכול להיות לוחם.
אבל היום במקום בו אני נמצא, אני מבין את החשיבות הגדולה של מי שלא לוחם.
ולא, אני לא מדבר רק על החברה שמגיעים לתפקידים הנחשקים במודיעין, אלא אני מדבר על אנשים חשובים לא פחות, לי אישית יש הערכה עצומה לנהגי המשאיות/למערך הטכני בח"א וחיל החימוש/לשוטרים הצבאיים שמשרתים כבודקי מעברים בעזה ומזרח ירושלים. יש היום לא מעט תפקידים שחשובים לא פחות מלוחמים,ועושים עבודה לא פחות קשה מלוחמים (טכנאים בח"א סגרו 42 עם אפטר אחד בעופרת יצוקה, בודקי מעברים עושים בשגרה 11-3 עם משמרות של 8-16/8-8 עם ציוד של 12 ק"ג עליהם אני לא חושב שיש לוחם שהיה מתבייש בזה)

ככה שאתה יכול להגיד למקומות, אם אתה רוצה לקרוא להם ככה "בעלי השפעה" גם אם אתה לא לוחם.

גם לפני הגיוס שלי, וגם היום, אני רואה את עצמי כבן אדם שהוא רחוק מאוד במחשבה שלו מלהיות בן אדם עם זיקה לאומה, ופטריוטיות לדגל, וכשהתגייסתי רק חשבתי על ה-3 שנים האלה שאני אבזבז, בזמן שאנשים אחרים בני גילי במדינה שהחליטו שהצבא לא בשבילם ירווחו את הזמן הזה לעצמם.

אבל היום, למרות שאני עוד רחוק מלהיות אחרי השירות שלי, אני כן חושב שהרווחתי המון מהצבא, גם אם זה לא בא לידי ביטוי בצורה של:
כסף
השכלה
הנאה

כי באיזשהו מקום הרווחתי קצת משלושתם (טוב, רק משניים כי עם כל הכבוד המשכורת הצבאית היא לא בדיוק משהו שאפשר להגיד אותו באותו משפט עם רווח).

אולי לא למדתי דברים שלומדים במכללה/אונבירסיטה, אבל כן למדתי דברים שלא ידעתי על עצמי, ואני לא יודע איפה הייתי מקבל סיטואציה דומה לסיטואציה הזו באזרחות: איך להתנהל בזמני לחץ, לדעת לקבל מרות, לדעת לעשות משהו גם אם אתה מתנגד לו לחלוטין.
אלה דברים שבאזרחות סביר להניח שלא היית מתמודד איתם, בטח לא בגיל של 18-21 עם תמיכה כלכלית מההורים.

Yoninori
29-06-09, 02:31
אוון007, אני נפלתי לפני ירפא ב'- ז"א לא עשיתי גיבוש. עדיין אני לא יכול?

אליאור
29-06-09, 14:45
ארצה לשמוע את חוות דעתכם בעניין:
חייל אחד במג"ב (לא משנה מי) לקח 100 ש"ח מאיזה ערבי. כתגובה, הערבי רדף אחריו וביקש שיחזיר לו את הכסף. אותו חייל ועוד שני חיילים נוספים נתנו מכות לערבי שביקש את כספו.
לאחר מכן, הערבי תבע את אותו החייל שתחילה יועד לשבת בכלא אך לאחר מכן נגזר עליו קנס כספי מסויים (איני זוכר בדיוק כמה).

מה דעתכם? האם זהו דבר לגיטימי שחייל מג"ב נותן מכות לערבי, ולפיכך המדינה הייתה צריכה להשתיק את העניין? או שמא זהו מעשה חמור שעל המדינה להילחם במקרים מסוג זה? אולי על אותו חייל להיכנס לכלא - קנס כספי זהו עונש סביר? אתם חושבים שהחייל נתפס כמעין שעיר לעזאזל כיוון שמדובר במערכת שלמה של שוטרי מג"ב, או שמא זהו מקרה יוצא דופן שהמדינה נלחמת בדרך קבע עם מקרים מסוג זה (הכוונה היא לאלימות זוטרה יחסית של חיילים)?

דעתי האישית היא שאסור שברים כאלה יקרו ואסור להעלים עין כשהם קורים. אותו אחד קיבל את מה שמגיע לו ובעיניי מגיע לו עונש יותר חמור. אני חושב שהצבא עושה המון בשביל לדכא פעילות של חיילים שיוצאת מגדר הנורמה, זה דבר חיובי, אולם בלי קשר ישיר למקרה הנ"ל יש מקרים שבהם שופטים חיילים בחומרה יתרה.

Matan_Messi
01-07-09, 22:27
ללכת על עתודה?

אליאור
01-07-09, 23:47
ללכת על עתודה?

תלוי בך ובהרבה מאוד דברים שקשורים אליך:
א. עד כמה אתה בטוח שאתה רוצה את המקצוע שתבחר בו או שתתקבל עליו?
ב. האם אתה חושב שאתה מוכן להמשיך ללמוד כרגע כמה שנים טובות באוניברסיטה? האם אתה בשל לכך?
ג. האם התקבלת למקצוע שאתה מעוניין בו?
ד. האם אתה מעדיף לעשות משהו אחר בצבא יותר מאשר להיות עתודאי? האם יש משהו אחר שמעניין אותך יותר?

תחשוב על כל השאלות האלו, ואולי על עוד כמה שיקולים אישיים. זו שאלה מאוד אינדיווידואלית.

Morientes_9
02-07-09, 05:53
אתם חושבים שהחייל נתפס כמעין שעיר לעזאזל כיוון שמדובר במערכת שלמה של שוטרי מג"ב, או שמא זהו מקרה יוצא דופן שהמדינה נלחמת בדרך קבע עם מקרים מסוג זה (הכוונה היא לאלימות זוטרה יחסית של חיילים)?
זהו אינו מקרה יוצא דופן, ערבים מושפלים על ידי שוטרי מג"ב כל יום.
החייל במקרה הזה נתפס כשעיר לעזאזל בצדק, העובדה שרוב(לא רוצה להגיד כל) המגבניקים נוהגים כך אינה צריכה לחוס על החייל, ועונשו הבזיוני מצביע על כך שהמשפט שרשמת: "הצבא עושה המון בשביל לדכא פעילות של חיילים שיוצאת מגדר הנורמה".- אינו נוגע למקרה הנ"ל(מערכת שלמה של שוטרי מג"ב)

Mendieta
02-07-09, 13:48
כשמג"ב בשטח כולם במתח...

Andrea Pirlo
02-07-09, 20:02
חפש"ש

Albert II
03-07-09, 06:04
מישהו יכול לספר קצת על 'שחקים' ו'חבצלות'?

צמד תלתלים
09-07-09, 20:42
יש! קיבלתי זימון לקצין מיון ב20.. יש אלוהים!!!

yarin 666
09-07-09, 21:01
יש! קיבלתי זימון לקצין מיון ב20.. יש אלוהים!!!

מה זה אומר?

צמד תלתלים
09-07-09, 21:13
זה אומר שאני יוצא ממשטרה צבאית.

גיא ק.
09-07-09, 21:40
זה אומר שלא תעשה תפקידי מ"צ, לא שאתה יוצא בודאות מהחיל. גם במ"צ יש פקידים.

ללכת על עתודה?
לא.

אלכס
09-07-09, 21:44
לא.
למה לא? לי אישית נשמע אחלה מסלול.

גיא ק.
09-07-09, 21:48
כי אתה לא רוצה ללמוד כשכל הסטודנטים מבוגרים ממך, ולא רוצה להיות בצבא כשכולם מסביבך ילדים.

יש עוד סיבות, אבל זאת העיקרית. מה היתרונות? אני לא מצאתי.

Adi.
09-07-09, 21:55
מישהו יכול לספר קצת על 'שחקים' ו'חבצלות'?
אם קיבלת חבצלות יש לך קב"א 56 בדוק.
בן דוד שלי סיפר לי שהוא דיבר עם כמה מהיחידות האלה , אסור להם לספר הרבה אבל הם אומרים שהם אוכלים שם חרא.

Aimarito
10-07-09, 03:24
למה לא? לי אישית נשמע אחלה מסלול.

כי אתה לא רוצה ללמוד כשכל הסטודנטים מבוגרים ממך, ולא רוצה להיות בצבא כשכולם מסביבך ילדים.

יש עוד סיבות, אבל זאת העיקרית. מה היתרונות? אני לא מצאתי.

היתרון הפשוט הוא תואר בגיל צעיר ובהנחה. החיסרונות שצויינו לעיל כולם נכונים ובנוסף יש גם סיפור של קצונה וקבע, ואפשר לומר שמי שתחתום לך על השיחרור כרגע בכיתה ה'.

ברינדר
10-07-09, 13:40
ההחלטה היא מאוד אינדיבידואלית ואף אחד לא יכול לומר לך אם זה כדאי או לא. יש אנשים שטוב להם, יש שרע להם. יש עתודאים בעלי חיים סטודנטיאליים, ויש עתודאים שלא. יש כאלה שמתאים להם קריירה צבאית, ויש כאלה שלא.

אתה צריך לשקול את ההחלטה טוב טוב, גם את האופציות האחרות, ועם כל הכבוד, אף אחד לא יכול לומר לך אם זה נכון או לא. רק אתה.

Albert II
10-07-09, 16:21
טוב, עברתי ירפ"א ב'. טיס נראה לי מאד מעניין, יש פה מישהו שיכול קצת לספר על הגיבוש ומה שאחריו?

צמד תלתלים
10-07-09, 17:55
גיא, כנראה שאתה לא מבין. במ''צ(ובטח שבמעברים), טופס 55 פשוט נזרק לפח אצל המב''ס או כבר אצל המ''פ, אלא אם כן זה לקרבי.

אם קיבלתי ריאיון עם קצין מיון אני יוצא 99% אבל לא בטוח שאני אקבל את החייל שאני רוצה.

אלכס
10-07-09, 18:04
מה זאת כל השפה הזאת? מלמדים איפשהו את כל המושגים האלה? מ"צ, מ"פ, קבן...

גיא ק.
10-07-09, 18:36
גיא, כנראה שאתה לא מבין. במ''צ(ובטח שבמעברים), טופס 55 פשוט נזרק לפח אצל המב''ס או כבר אצל המ''פ, אלא אם כן זה לקרבי.

אם קיבלתי ריאיון עם קצין מיון אני יוצא 99% אבל לא בטוח שאני אקבל את החייל שאני רוצה.
חבר, שירתתי בענף שמטפל בכח האדם של אכ"א, ובכלל זה משטרה צבאית. לפני כן הייתי מא"ב בעצמי ונפלטתי.

אם זומנת לקצין מיון בתל השומר (רמת"ג אכ"א, לא?) אני מניח שזה נובע מסיבה שפוסלת אותך מתפקידי מ"צ שונים, אבל כמו שכתבתי - גם במ"צ יש פקידים. קצינת המיון שתפגוש תוכל לשבץ אותך בתפקידי מנהלה בתוך חיל. מה זה אומר מבחינתך? כלום, רק שהכומתה הכחולה תישאר. זה כמובן לא ודאי ויכול להיות שתשובץ ליחידות אחרות באכ"א, אבל מאכ"א אתה לא תצא.

אלעזר
10-07-09, 19:26
זה שמעלי יודע על מה הוא מדבר..

דג טרי לשלום חזן! :grin:

צמד תלתלים
10-07-09, 22:57
זה אני שפניתי לשינוי שיבוץ, לא הם שפנו אליי.

גם במכתב היה כתוב שיש לי ריאיון עם קציון מיון קרבי, משהו כזה.

בגדול הבנתי שהקצין מיון שאני אפגש איתו זה אך ורק לקרבי כי זה מה שביקשתי במכתב.

גיא ק.
10-07-09, 23:41
אם ביקשת קרבי זה סיפור אחר. תתעלם מכל מה שכתבתי.

דג טרי לשלום חזן!
כנראה שלא :grin:

SkiMan
11-07-09, 20:35
דג טרי לשלום חזן! :grin:

פחחח חזק!

פעמיים הייתי אצל המניאק הזה (ובדרך גם נשפטתי אצלו על טופס 1004 שאיבדתי ויצאתי זכאי). פעם אחת הוא זרק אותי לכל הרוחות חזרה לקצין העיר חיפה ובפעם השנייה העניק לי ברצון לא ממש רב את כרטיס הכניסה שלי לחיל הים והחוצה מאכ"א.

owen007
12-07-09, 22:22
פחחח חזק!

פעמיים הייתי אצל המניאק הזה (ובדרך גם נשפטתי אצלו על טופס 1004 שאיבדתי ויצאתי זכאי). פעם אחת הוא זרק אותי לכל הרוחות חזרה לקצין העיר חיפה ובפעם השנייה העניק לי ברצון לא ממש רב את כרטיס הכניסה שלי לחיל הים והחוצה מאכ"א.

אצל איזה קצין מיון היית?

SkiMan
12-07-09, 22:26
אלון למברט נדמה לי.. משהו כזה. סידר לי העברה לחיל הים ומשם הדרך לבה"ד חה"י קצרה מאד...

סבסטיאנו
13-07-09, 00:35
איך עושים את זה??

אני לא יודע בדיוק איך זה הולך במהלך הסדיר, אבל אני מניח שזה אפשרי לפחות עפ"י התשובה של עידן, אבל אחרי הסדיר אתה יכול ועוד איך. בגלל שקורס הטייס הוא הקורס היוקרתי ביותר בצה"ל והוא על בסיס התנדבותי, כל אחד יכול לנסות. גם אחרי הצבא אתה יכול לנסות להתקבל לשם נראה לי שעד גיל 26 או משהו כזה. אני אישית מכיר שני בחורים, אחד ניסה ללכת לטייס אחרי 3 השנים הסדירות והשני היה בקורס ונפל בשלבים הראשונים, עבר לחי"ר ואחרי הסדיר ניסה שוב. שניהם סיימו את הקורס האחרון כטייסי קרב. אם נפלת מהקורס מסיבות שלא קשורות לרמת טיסה אתה יכול לנסות שוב אחרי הסדיר.

Bob Sacamano
15-07-09, 23:59
האם בחורה ששוקלת 52 ק"כ וגובהה 1.66 מ' נחשבת לתת משקל?

Aimarito
16-07-09, 01:41
לא חושב, לרוב את צריכה להיות מעל חמישים בשביל להיחשב בסדר.

Corwin
16-07-09, 09:21

קצת, אך בלא בצורה קריטית. אני הכרתי מישהי שהייתה 169 ס"מ ושקלה 43 ק"ג. עכשיו היא הייתה ממש מקל.

Matan_Messi
16-07-09, 18:09
ההחלטה היא מאוד אינדיבידואלית ואף אחד לא יכול לומר לך אם זה כדאי או לא. יש אנשים שטוב להם, יש שרע להם. יש עתודאים בעלי חיים סטודנטיאליים, ויש עתודאים שלא. יש כאלה שמתאים להם קריירה צבאית, ויש כאלה שלא.

אתה צריך לשקול את ההחלטה טוב טוב, גם את האופציות האחרות, ועם כל הכבוד, אף אחד לא יכול לומר לך אם זה נכון או לא. רק אתה.
הקטע זה שיש בי מין משהו שרוצה להיות לוחם (דובדבן אם אתה שואל), ואני מפחד שזה מין רעל של שנה לפני גיוס שיעבור ביום הראשון שאני אראה עם מי יש לי עסק, כמו שכל חייל משוחרר אומר לי. אם לא זה, אין לי ספק שאני יכול איכשהו להסתדר בעתודה, ובטח שווה לי לנסות.

ברינדר
16-07-09, 20:12
שוב, התשובה היא - תלוי.

תלוי איפה תלמד, תלוי מה תלמד, תלוי אם תאהב את מה שתלמד. באשר לדובדבן - אתה תקרע שם את התחת, אבל אתה תיהנה שם, השאלה היא אם אתה כבר מאותר דובדבן והאם יש לך סיכויים להגיע לשם.
כל מקום שתלך אליו בצבא ישביז אותך. בדובדבן, אתה תושב"ז פחות ממקומות קרביים אחרים. לפי מה שאני יודע, דוקא בצנחנים בכלל ודובדבן בפרט מנסים לגרום לך כמה שפחות להיות ממורמר בהתחלה. אם זה מתבטא בכך שיום הגיוס שלך, במידה ותלך לצנחנים, יהיה יום רביעי ותחזור הביתה באותו היום בעוד שאר החטיבות רק ביום שישי; הגיבוש יתחיל רק ביום שני שלאחריו תצא שוב פעם הביתה וכמובן שהבא"ח עצמו של צנחנים עומד באותה שורה עם הבסיסים הכי מושקעים של חיל האוויר.

שלא תטעה - אתה תראה עם מי יש לך עסק גם בעתודה. המדור זה מנוהל בידי רס"ן ממורמר, מה שמשפיע על כל חיילי המדור, שלא מבינים במאומה את צורכי העתודאים. לא צריך להתרגש מהם.

החיים הסטודנטיאליים שיהיו לך, במידה ותלך לעתודה, תלויים בך (ואיפה אתה לומד כמובן). זה לא כאילו שכל החוג בו תלמד מגובש ואת העתודאים זורקים בחוץ בגלל שיש להם איזושהי אות קין על המצח. אל תשכח שמרבית הסטודנטים שתפגוש בשנה א' לא מכירים אחד את השני ואם אתה אדם לא מסוגר יותר מדי ולא יושב בצד יותר מדי, אתה תיצור קשרים חזקים מאוד כבר עם סוף השבוע הראשון שלך באוניברסיטה, ממש כמו בצבא.

אפשר לשאול איפה אתה גר, איזה מסלול בעתודה אתה רוצה ואיפה אתה רוצה ללמוד?

RivaldoTheKing
16-07-09, 20:21
עתודה זה רע. . (נקודה)

Corwin
16-07-09, 20:51
מי שחושב שהסטודנטים המבוגרים יותר והעתודאים נמצאים בשני עולמות שונים טועה לגמרי. כל עוד העתודאי הוא ברמת בגרות נורמלית (הוא בן 18, אז הציפיה היא שהוא יהיה), מה הבעיה שהוא יתחבר עם הסטודנטים הבוגרים יותר? בהתחלה אפילו לא ידענו מי עתודאי ומי לא. אז קצת יורדים עליו שהוא צעיר, אז מה? הכל בכיף ובסבבה.

Guy Blanco
16-07-09, 20:58
אני כבר לא יודע מה להחליט - חלק אומרים לי שעתודה זה לא שווה וחלק אומרים לי ששווה לעשות עתודה. המטרה שלי היא ללמוד מדעי המחשב/הנדסת תוכנה בטכניון. מה זה בעצם המסלול של העתודה? והאם עדיף ללכת לעתודה או לא?

Corwin
16-07-09, 21:29
אני כבר לא יודע מה להחליט - חלק אומרים לי שעתודה זה לא שווה וחלק אומרים לי ששווה לעשות עתודה. המטרה שלי היא ללמוד מדעי המחשב/הנדסת תוכנה בטכניון. מה זה בעצם המסלול של העתודה? והאם עדיף ללכת לעתודה או לא?

כמו שכבר אמרו לך, זה נורא אינדיבידואלי - יש אנשים שזה נורא מתאים להם והם ממש שמחים שהם בחרו בעתודה, ויש אנשים שבסופו של דבר מתחרטים (יש גם כאלו שמפסיקים באמצע התואר ומשתחררים בגיל 23 או משהו מצה"ל ובלי תואר). תחשוב עד כמה מתאים לך ללמוד כרגע, עד כמה מתאים לך להישאר בצבא עד גיל מבוגר (אולי אפילו קריירה צבאית), ועד כמה נראה לך שתוכל להגיע למקום טוב לאחר העתודה, שלא תיתקע במקום גרוע ותרצה להתאבד. בסופו של דבר, זו עוד החלטה שצריך לעשות, לאחר שאוספים את כל הנתונים - יש יתרונות וחסרונות לשתי האפשרויות, השאלה היא איך זה מתייחס אליך ספציפית.

Andrea Pirlo
16-07-09, 21:45

הקטע זה שיש בי מין משהו שרוצה להיות לוחם (דובדבן אם אתה שואל), ואני מפחד שזה מין רעל של שנה לפני גיוס שיעבור ביום הראשון שאני אראה עם מי יש לי עסק, כמו שכל חייל משוחרר אומר לי. אם לא זה, אין לי ספק שאני יכול איכשהו להסתדר בעתודה, ובטח שווה לי לנסות.

זה מאד משתנה, ישנם כאלו שאחרי מסע 4 ק"מ עלוב בהתחלה, עובר להם כל השנתיים רעל שהם לא הפסיקו לדבר על קרבי. יש כאלה שנזרקו לשם בטעות והפכו למורעלים או לפחות לחיילים בעלי משמעת גבוהה מאד עם מוטיבציה לא רעה.

ביום שני אני מסיים שלוש שנים עם המשפט שסחב אותי לאורך כל הדרך: הם יכולים להכניס אותי לכלא, להשאיר אותי שבת ואפילו לקנוס אותי בכסף. הם לא יכולים לעצור את הזמן.

hmmm
16-07-09, 22:53
ביום שני אני מסיים שלוש שנים עם המשפט שסחב אותי לאורך כל הדרך: הם יכולים להכניס אותי לכלא, להשאיר אותי שבת ואפילו לקנוס אותי בכסף. הם לא יכולים לעצור את הזמן.

כלא לא עוצר את הזמן אבל מגדיל את הדפוק.

אלכס
17-07-09, 07:41
שלוש שאלות לגבי העתודה:
א. כמה שנים צריך ללמוד לפסיכולוגיה והאם זה רק תואר אחד?
ב. מה הולך אחרי שאני מסיים ומקבל תואר? אני שמעתי מאנשים שאני חוזר לשרת כמו חייל רגיל לשלוש שנים ואז שלוש שנים במקצוע שאני לומד ושמעתי גם שאני אעבוד במקצוע שלי כל השש שנים אך בשלוש הראשונות אקבל את אותה משכורת כמו שאר החיילים.
ג. אם למישהו יש ניסיון (או שמע ממישהו אחר), כמה פסיכולוג מרוויח בהתחלה ועד לאיזו משכורת אפשר להגיע?
תודה.

Corwin
17-07-09, 07:48
שלוש שאלות לגבי העתודה:
ב. מה הולך אחרי שאני מסיים ומקבל תואר? אני שמעתי מאנשים שאני חוזר לשרת כמו חייל רגיל לשלוש שנים ואז שלוש שנים במקצוע שאני לומד ושמעתי גם שאני אעבוד במקצוע שלי כל השש שנים אך בשלוש הראשונות אקבל את אותה משכורת כמו שאר החיילים.
ג. אם למישהו יש ניסיון (או שמע ממישהו אחר), כמה פסיכולוג מרוויח בהתחלה ועד לאיזו משכורת אפשר להגיע?
תודה.

א. פסיכולוגיה זה תואר של שלוש שנים, אני 99.9% בטוח. כמו בכל דבר, ניתן לעשות בזה תואר אחד וניתן להמשיך הלאה לתארים מתקדמים - זה לא שאם זה פסיכולוגיה אז חייבים לעשות תואר שני. בכל מקרה, סביר להניח שבעתודה אתה תעשה תואר ראשון.
ב. כל מקום זה מן הסתם קצת שונה, אבל בד"כ כל שש השנים אתה מתעסק במקצוע שלך - בשביל זה צה"ל השקיע כל כך הרבה כסף בתואר שלך. כמובן שבשלוש השנים הראשונות אתה מקבל משכורת של חייל חובה (משהו כמו 3 שקלים לשעה או משהו כזה), ובשלוש השנים הנוספות אתה כבר מקבל משכורת של קבע.
ג. אין לי מושג.

אליאור
17-07-09, 08:57
תודה.

ג. בהתחלה פסיכולוג קליני מרוויח בסביבות 100 ש"ח לשעה, אבל אם תצבור מוניטין, תהיה טוב במה שאתה עושה ויהיה לך שם תוכל להרוויח 300 ש"ח לשעה, אבל הדרך לשם היא ארוכה מאוד. תואר ראשון אינו מספיק בשביל להיות פסיכולוג קליני, והקבלה לתואר שני היא מאוד קשה כשלמעשה בודדים מתקבלים לתואר שני בפסיכולוגיה קלינית מדי שנה. בכל מקרה, אם תצטרך תואר ראשון לעתודה הקבלה לפסיכולוגיה קלינית לא אמורה לשנות לך בשנים הקרובות.

ואם אפשר גם שאלה - יש כאן מישהו באגוז או שיודע כמה אנשים בערך מתקבלים לסיירת דרך גיבוש יחטיות? כמה זמן זה גיבוש יחטיות ועד כמה הוא קשה בהשוואה לגיבושים אחרים (צנחנים,דובדבן, שייטת ומטכ"ל - למה הוא הכי קרוב מבחינת רמת הקושי?). תודה רבה.

Matan_Messi
17-07-09, 13:01
ברינדר, פה נמצאת אחת הבעיות- בגיל 17 וחצי אין לי ממש מושג מה אני רוצה ללמוד, למרות שהתחלתי להתעניין קצת בכלכלה.
בכל מקרה, אחרי שיחות עם אנשים שנמצאים בעתודה (שהמליצו לי לא ללכת על זה כל עוד אני לא בטוח מה אני רוצה ללמוד ולאן אני הולך), החלטתי לעשות פסיכמוטרי עכשיו ולקבל עוד כמה חודשים של התלבטויות.
בינתיים אני הולך להתפנן בוילג', נמשיך את הדיון בעוד כמה חודשים. תודה.

ברינדר
17-07-09, 15:45
שלוש שאלות לגבי העתודה:
תודה.

א. שלוש שנים, ובמרבית המקומות זה לא דו חוגי. אני יודע שבאוניברסיטת חיפה שמתמחה במד"ח, אתה עושה 76 נקודות בחוג (פסיכולוגיה) ואת שאר 44 הנקודות שישלימו לך ל-120, אתה יכול להשלים מכל חוג אחר מכל פקולטה.

ב. הכנה לקק"צ וקק"צ, כאשר משכורת הבסיס שלך בשלוש שנים הראשונות תהיה כפולה מזו של חייל רגיל, פלוס 150 שקל תוספת בגלל שאתה קצין. במידה ותשרת ברמת פעילות גבוהה (א או א פלוס), המשכורת שלך תגדל עוד יותר ובקיצור, המקסימום הוא בערך 1000 לחודש בסדיר.
כמו שאסף אמר, אתה תתעסק במקצוע בכל 6 שנותיך. במידה ולא, הדצ"י שלך יתבטל (נגיע אליו בהמשך). בפסיכולוגיה, שלא כמו במקצועות אחרים, אתה יכול ליפול בכל חיל ובכל מקום בצבא, ותעבוד הרבה עם הסוציולוגים והשלישים.

כשאתה נכנס לקבע המשכורת שלך תגדל ושוב, הכל תלוי ברמת הפעילות שלך. אם היא תהיה א, אתה תרוויח יפה יחסית לאדם בגיל 24, ותוסיף לכך את העובדה שלא יהיו לך כמעט הוצאות. בנוסף, יש גם דירוגים. אם תלמד הנדסה יהיה לך דירוג מהנדסים, ואם תלמד פסיכולוגיה אז ככל הנראה תקבל דצ"י (דירוג צבאי ייחודי), וזאת כמובן במידה ותלמד במוסד לימודים שהצבא מכיר בו.

ברינדר, פה נמצאת אחת הבעיות- בגיל 17 וחצי אין לי ממש מושג מה אני רוצה ללמוד, למרות שהתחלתי להתעניין קצת בכלכלה.
בכל מקרה, אחרי שיחות עם אנשים שנמצאים בעתודה (שהמליצו לי לא ללכת על זה כל עוד אני לא בטוח מה אני רוצה ללמוד ולאן אני הולך), החלטתי לעשות פסיכמוטרי עכשיו ולקבל עוד כמה חודשים של התלבטויות.
בינתיים אני הולך להתפנן בוילג', נמשיך את הדיון בעוד כמה חודשים. תודה.

אלו שאמרו לך לא ללכת כל עוד אתה לא יודע מה אתה רוצה, צדקו. אתה בכ"ז צריך שיהיה לך כיוון מסויים - אם מדובר בניהול אז לך למשאבי אנוש/לוגיסטיקה וכלכלה/הנדסת תעו"נ. אם מדובר במחשבים אז למדמ"ח/הנדסת תוכנה, וכך הלאה. אם יש לך ראש אנליטי אז כלכלה, אבל תדע מראש שכלכלה זה קצת שונה ממה שאתה חושב, ואאל"ט לייזר יכול להסביר לך על המקצוע הזה.
אגב, הפסיכומטרי יכול לעזור להחליט איזה מקצוע, ובכל מקרה בהצלחה.

אלכס
17-07-09, 15:50
בדינדר, אתה יכול אולי להסביר קצת את המושגים הבאים: דו חוגי, מד"ח, קק"צ, א או א פלוס ודירוג צבאי יחודי? בצבא לומדים שפה חדשה אני רואה...

Corwin
17-07-09, 16:58
בדינדר, אתה יכול אולי להסביר קצת את המושגים הבאים: דו חוגי, מד"ח, קק"צ, א או א פלוס ודירוג צבאי יחודי? בצבא לומדים שפה חדשה אני רואה...

דו חוגי - תואר שעושים בו בעצם כמו "שני תארים" - התמחות בשני תחומים. דוגמאות שאני מכיר - כימיה ומדעי המחשב, ננו-טכנולוגיה (שזה בעצם כימיה והנדסת כימיה), יש גם עוד (זה מה שאני מכיר מהאוניברסיטה בה למדתי, בבאר שבע).
מד"ח - מדעי החברה, הפקולטה שבה נמצאים הלימודים לתואר פסיכולוגיה (ועוד).
קק"צ - קורס קדם צבאי, קורס שעושים לפני הגיוס, בדרך כלל בתנאי כמעט-צבא (אני עשיתי טר"צ, שזה שונה).
רמת סיכון א' וא' פלוס - רמות סיכון שלפיהן אתה מקבל תוספת שכר למשכורת. אני למשל חלק מהשירות שירתתי על גבול לבנון והייתי ברמת סיכון א', לכן קיבלתי 390 שקל לחודש במקום 320 (כן כן, כך זה היה אז. ממש מיליארדרים היינו).
דירוג צבאי ייחודי אני לא מכיר.

Aimarito
17-07-09, 17:07
קק"צ זה לא קורס קצינים וקד"צ זה קדם צבאי?

ברינדר
17-07-09, 18:08
קק"צ זה אכן קורס קצינים. כמו שנדב אמר.

רמת סיכון/פעילות, כפי שאסף אמר, תלוייה במקום השירות שלך, אבל לא רק. יש בסיסים בחיל האוויר שמקבלים רמת פעילות ב' ויש כאלה ש-ג', הדבר משפיע כמובן, על המשכורת שלך. בגלל רמת הפעילות חייל 'קרבי' מקבל יותר מ'ג'ובניק'. בקרייה לדוגמה, מקבלים רמת סיכון ד' (אאל"ט). הכי נמוך.

דצ"י - דירוג צבאי ייחודי. מי שמקבל דצ"י זה מי שבקבע ויש לו תואר ראשון במד"ח - מדעי החברה, כשהתואר קשור למקצוע. לדוגמה, שליש בעל תואר ראשון במשאבי אנוש/מנהל עסקים יקבל דצ"י. קצין לוגיסטיקה בעל תואר בלוגיסטיקה יקבל דצ"י. לעומת זאת, שליש בעל תואר ראשון במדעי המדינה לא יקבל דצ"י, אלא דירוג אחר, מח"ר נראה לי (מדעי החברה), שמשמעותו בשקלים נמוכה יותר מהדצ"י. הדצ"י יותר נמוך מדירוג מהנדסים, שאותו מקבלים, מן הסתם כאלה שיש להם תואר ראשון בהנדסה כלשהי.

זה נשמע מסובך, אבל ממש לא.

Corwin
17-07-09, 19:24
קק"צ זה לא קורס קצינים וקד"צ זה קדם צבאי?

כן, כמובן, התבלבלתי.

Bob Sacamano
17-07-09, 19:47

למען האמת, אני שוקל 72 ככה שאני לא צריך לדאוג היות ולא שאלתי בשביל עצמי כי אני לא הבחורה ששקולת מעט מידי ביחס לגובהה.

ובאשר לעתודה, אז כמו שאמרו פה זה עניין מאוד אינדיוידואלי.

SkiMan
23-07-09, 02:02
כל יום שעובר יותר קשה ללכת לישון בלילה ויותר קשה לקום בבוקר. מדהים.

עד מתאילנד? עוד 6 חודש.

El Maestro
24-07-09, 13:06
איפה אתה משרת שאתה כל כך סובל?

SkiMan
24-07-09, 13:32
אני ממש לא סובל. למזלי אני משרת במקום מאד נוח (בה"ד ח"י) שזה גם בעיר שלי ויש לי מפקד שאני מסתדר איתו על שעות נוחות ואני עושה מה שבא לי. אבל עדיין. נגמר הכוח :). גם לראות את חברים שלך מתחילים להשתחרר זה לא נעים.

Mendieta
24-07-09, 14:18
טוב נו לא עזרתם לי. לסרב להתגייס לשריון או לא?

Chelseaforeva
24-07-09, 15:24
יש אפשרות להתגייס לעתודה, במידה ואני אתקבל, לפני 18? אני מסיים בית ספר בגיל 17 ו4 חודשים וחבל לא לעשות כלום 8 חודשים.

Padova
24-07-09, 15:57
טוב נו לא עזרתם לי. לסרב להתגייס לשריון או לא?
אולי זה (http://www.news1.co.il/Archive/001-D-207775-00.html?tag=14-56-52)יעזור.

שי
24-07-09, 16:14
שביט, אם אין לך מוטיבציה לשרת שם, לך לכלא. אני מדבר בשיא הרצינות.

Mendieta
24-07-09, 17:13
הרבה אומרים שכאשר מגיעים לשם, דווקא נהנים.

ברינדר
24-07-09, 17:47
יש אפשרות להתגייס לעתודה, במידה ואני אתקבל, לפני 18? אני מסיים בית ספר בגיל 17 ו4 חודשים וחבל לא לעשות כלום 8 חודשים.

עתודה זה אולי המסלול היחידי בצה"ל בו אתה 'מתחייל' בלי שום קשר לגיל שלך (רק אם סיימת יב', כמובן). לפי מה שרשמת ניכר כי אינך יודע כ"כ מה זה המסלול הזה, ואני אומר לך מראש - אם כך המצב ואם אתה הולך לשם כי 'חבל לא לעשות כלום 8 חודשים' - אז אל תתקרב לשם.

niv8
24-07-09, 19:26
למי שמכיר ויודע על קורס טייס-

אחי התגייס שבוע שעבר לחיל האוויר.
אתמול הייתה ההשבעה והוא בא הביתה לאחר מכן, ולפי מה שהבנתי מעכשיו הוא יגיע הביתה רק פעם בשלושה שבועות, וגם זה מיום שישי בסביבות 12 בצהריים. הסיבה לכך היא כנראה בגלל הלימודים שיש להם שם והעומס שיש עליהם או משהו כזה. גם בטלפון הם כמעט ולא נוגעים וישתמשו בטלקארד בשעות מסוימות שיהיה ניתן להם, ככה שאנחנו לא הולכים לשמוע ממנו הרבה כ"כ..
השאלות שלי הן כאלה-
1. האם לאחר תקופה כלשהי יש להם יותר זמן והוא ייצא הביתה לעיתים קרובות יותר?
2. כל כמה זמן אפשר לנסוע לבקר אותו?
3. אם יש עוד פרטים בסגנון הזה אני אשמח לשמוע.

זה כזה טירוף בשבילי לראות אותו כלכך מעט זמן.. :/

תודה לעונים.

owen007
24-07-09, 20:32
שביט, אם אין לך מוטיבציה לשרת שם, לך לכלא. אני מדבר בשיא הרצינות.
בשביל מה להגיע לכלא? בשביל שישלחו אותו לשיריון שוב + כמה ימי דפוק?

Chelseaforeva
24-07-09, 20:48
עתודה זה אולי המסלול היחידי בצה"ל בו אתה 'מתחייל' בלי שום קשר לגיל שלך (רק אם סיימת יב', כמובן). לפי מה שרשמת ניכר כי אינך יודע כ"כ מה זה המסלול הזה, ואני אומר לך מראש - אם כך המצב ואם אתה הולך לשם כי 'חבל לא לעשות כלום 8 חודשים' - אז אל תתקרב לשם.
בן דוד שלי בעתודה והוא הסביר לי מה זה בערך.
התכוונתי שחבל להתגייס לעתודה רק בגיל 18 במקום בגיל 17 ו4 חודשים ולא לעשות כלום 8 חודשים.
תודה בכל מקרה, קיבלתי את התשובה שרציתי.

ברינדר
25-07-09, 00:59
למי שמכיר ויודע על קורס טייס-

אחי התגייס שבוע שעבר לחיל האוויר.
אתמול הייתה ההשבעה והוא בא הביתה לאחר מכן, ולפי מה שהבנתי מעכשיו הוא יגיע הביתה רק פעם בשלושה שבועות, וגם זה מיום שישי בסביבות 12 בצהריים. הסיבה לכך היא כנראה בגלל הלימודים שיש להם שם והעומס שיש עליהם או משהו כזה. גם בטלפון הם כמעט ולא נוגעים וישתמשו בטלקארד בשעות מסוימות שיהיה ניתן להם, ככה שאנחנו לא הולכים לשמוע ממנו הרבה כ"כ..
השאלות שלי הן כאלה-
1. האם לאחר תקופה כלשהי יש להם יותר זמן והוא ייצא הביתה לעיתים קרובות יותר?
2. כל כמה זמן אפשר לנסוע לבקר אותו?
3. אם יש עוד פרטים בסגנון הזה אני אשמח לשמוע.

תודה לעונים.

היציאות בקורס טיס הן לא קבועות, אבל כן, אתה לא תראה את אחיך הרבה זמן. יהיו מצבים שהוא יסגור גם כמעט חודשיים בבסיס.
יש כמה שלבים בקורס טיס, ואח שלך נמצא בשלב הראשוני - שלב המכין, שבו ינסו כמובן לשבור את אחיך וחבריו. בשלב הזה הם עושים הכל - לומדים, קורעים ת'תחת מבחינה גופנית, שדאות, ניווטים, תורנויות - פשוט הכל. 50-60 אחוז בערך נופלים בשלב הזה, ולאחריו מגיע שלב הבסיס, שם יש להם קצת יותר נחת, אבל היציאות עדיין לא ישתנו.

בקיצור, במשך השנתיים הראשונות אתה תראה את אחיך בערך פעם בשלוש-ארבע שבועות, וכן, יהיו הרבה פעמים שהשבתות יהיו מקוצרות. כמובן שאפשר ללכת לבקר אותו, וזה בשבתות ולפעמים גם בימי שישי, אבל את זה הוא יאמר לכם.

שיהיה בהצלחה.

Andrea Pirlo
25-07-09, 04:37
תגידו מזל טוב לאזרח הטרי. אוגוסט 6 סגרו ת'באסטה.

תודה לעונים.

אני סגרתי 8 שבתות רצוף ויצאתי לאפטרים באמצע שבוע 3 פעמים. אחי הגדול באותה תקופה היה עושה 18/3. לא ראיתי אותו קצת יותר משלושה חודשים.

Matan_Messi
26-07-09, 19:01
עכשיו במקרה קראתי בעיתון שצנחנים זו יחידה "התדנבותית".
מה זה אומר והאם זה כולל איכשהו שנות קבע?

Mendieta
26-07-09, 19:47
לדעתי זה כולל שנות קבע ברגע שאתה מתקבל. לא בטוח בזה. מה זה אומר התנדבותית? אתה לא חייב ללכת לצנחנים, בשביל להגיע לצנחנים אתה צריך לעבור מבחנים מסוימים וגיבוש, אבל אתה לא חייב ללכת לגיבוש הזה. אני לדוגמא הלכתי לגיבוש, ובאמצע ההרשמה משום מה הרגשתי רע לגבי זה והחלטתי ללכת. לא אמרו לי כלום. עזוב את זה שבאמצע חזרתי, אבל זה "התנדבות", אתה לא חייב ללכת, רק מי שרוצה. תאמין לי-הרבה רוצים. בעיקר כל אלה שנפלו מסיירות, וכול אלה היו איתי בגיבוש-הם מפחידים. כל אחד שם נראה כמו בפטיסטה.

Matan_Messi
26-07-09, 23:27
סתם שתדע, אני מאלה שרוצים.
ואני לא מפחד משום אקס- מנדריל:evil:

Ben242
27-07-09, 22:24
מחר יש לי צו ראשון. למישהו עוד יש? :)

אלכס
27-07-09, 23:59
לאחותי אמור היה להיות. חשבתי שכבר נפתרתי מהמפלצת אבל היא דחתה לחצי שנה...

El Filósofo
28-07-09, 19:31
מישהו מכיר תפקידים של 5-9 יומיות בחיל האוויר?

הבנתי שתפקידים כאלה די נדירים בחיל הזה ואפשר גם להגיע ליציאות שכאלו אחרי הסדר עם המפקד שלך.

hmmm
28-07-09, 20:46

הבנתי שתפקידים כאלה די נדירים בחיל הזה ואפשר גם להגיע ליציאות שכאלו אחרי הסדר עם המפקד שלך.

לפי מה שאני יודע אין תפקידים ספציפיים של 5-9 יומיות. אם יש לך סיבה טובה לקבל 5-9 יומיות, לא חסרים מקומות שאפשר לזרוק אותך בבסיס בתנאים האלה, כמו שיש אנשים שעושים יומיות מקוצרות של 4 שעות.

לייזר
29-07-09, 03:04

פקידות למגוון סוגיה. (כמעט) כל מה שמתחיל במש"ק.

Pennypacker
29-07-09, 14:39
דחו לי גיוס למרץ. :\ מה הסיכוי להקדים חזרה לנובמבר ומה כדאי לרשום בבקשה?

SkiMan
29-07-09, 16:58
פקידות למגוון סוגיה. (כמעט) כל מה שמתחיל במש"ק.

לא ממש. לא יהיה תפקיד פקידותי שמוגדר עם יציאות כאלו. 5-9 יומיות אפשר לעשות באבטחת מתקנים. בשאר התפקידים זה רק להסתדר פרטנית עם המפקד שלך.

ברינדר
29-07-09, 18:39
לא ממש. לא יהיה תפקיד פקידותי שמוגדר עם יציאות כאלו. 5-9 יומיות אפשר לעשות באבטחת מתקנים. בשאר התפקידים זה רק להסתדר פרטנית עם המפקד שלך.

ש.ג. בחיל האוויר זה יותר בכיוון של שבוע שבוע...

El Filósofo
29-07-09, 21:08
נראה לי שסקימן די צודק. מכל מי שיצא לי לדבר איתו עד עכשיו, 5-9 מקבלים רק מלהסתדר עם המפקד שלך על זה.

נראה מה יהיה. תודה בכל מקרה.

SkiMan
29-07-09, 21:55
ברינדר, תלוי בבסיס. לא יודע איך זה בחיל האוויר, אבל בבסיס שלי למשל החבר'ה שעושים ש.ג עושים 5-9 יומיות עם משמרות של 6 שעות.

בכל אופן, אפשר לשאול מה הדילמה שי? אני יכול לומר לך מניסיון אישי: אם אתה מחפש לעשות בית זונות בצבא אז תילחם על מפקד נוח. כלומר, שהמפקד שלך יהיה נגד ולא קצין. אני נלחמתי כדי להגיע למפקד הנוח שרציתי ולבסיס שרציתי וזה לקח לי זמן אבל הסתדרתי.

Andrea Pirlo
29-07-09, 22:09

טבחים ועובדי רס"ר

SkiMan
29-07-09, 22:37
שוב, אין הגדרה כזאת בתפקיד. יש בסיסים שטבחים יעשו בהם 5-9, יש בסיסים שיעשו בהם שבוע שבוע ויש בסיסים שאין טבחים בכלל. עובדי רס"ר כנ"ל. הכל שאלה של מי המפקד שלך ואיך החיילים שלו עובדים אצלו.

לייזר
29-07-09, 23:20
הטבחים שלנו עשו 9-5 יומיות. כנ"ל עובדי רס"ר.

כנ"ל כל מיני בררה אנושית אחרת (גף רכב, כבאים מסוימים, פקידות שדורשת נסיעות). כולם שרתו תחת נגדים ששמו זין על כל התקנות, יש לציין.

SkiMan
29-07-09, 23:32
כולם שרתו תחת נגדים ששמו זין על כל התקנות, יש לציין.

כמו שצריך :).

Yoninori
29-07-09, 23:33

אם דחו לך אז כניראה שיש סיבה.. לאן אתה מיועד?
ולהקדים זה לא בעיה, בד"כ הם תמיד מסכימים.

El Filósofo
29-07-09, 23:52
בכל אופן, אפשר לשאול מה הדילמה שי? אני יכול לומר לך מניסיון אישי: אם אתה מחפש לעשות בית זונות בצבא אז תילחם על מפקד נוח. כלומר, שהמפקד שלך יהיה נגד ולא קצין. אני נלחמתי כדי להגיע למפקד הנוח שרציתי ולבסיס שרציתי וזה לקח לי זמן אבל הסתדרתי.

הדילמה שלי היא כזאת: אני יכול לצאת מהמערך הטכני ולהיות עובד כללי, כשעם בחירה נכונה גם להגיע ל5-9 יומיות (כדי לעבוד, לחסוך, ללמוד), או להישאר כעוד טכנאי במקצוע שלא מעניין אותי אך עבודה לא קשה במיוחד. אם אני אלחם על קורס מסוים אולי אקבל אבל זה אומר שאני חוזר לטכני ולזה אין לי כוח.

לגבי המפקד הנוח, אין לי מושג. צריך לשאול על כאלה בבסיס (חצרים).

לייזר
30-07-09, 00:20
המערך הטכני לא הרביצו לך מספיק כשהיית קטן בכדי שתדע מה לא טוב עבורך? איך נפלת לחרא הזה מלכתחילה?

פסול את המקצוע הזה לפני שאתה נפסל מהגזע האנושי.

Mendieta
30-07-09, 04:32
אם אני מסרב ללכת לשריון, מה בידיוק קורה לי?

לייזר
30-07-09, 05:26
תלוי עד כמה חלקה הלשון שלך, מה אתה רוצה כאלטרנטיבה ועד כמה רחוק אתה מוכן ללכת כדי לא להתגייס לשיריון.

השמיים הם גבול אחד. מחבוש הוא גבול נוסף. מג"ב זה הגבול הגרוע ביותר.

ברינדר
30-07-09, 06:33
אם דחו לך אז כניראה שיש סיבה.. לאן אתה מיועד?
ולהקדים זה לא בעיה, בד"כ הם תמיד מסכימים.

יוני, מאיפה הבאת את השטות הזאת? בד"כ הם אף פעם לא מקדימים, אבל תנסה ללחוץ חזק.

Mendieta
30-07-09, 12:49
תלוי עד כמה חלקה הלשון שלך, מה אתה רוצה כאלטרנטיבה ועד כמה רחוק אתה מוכן ללכת כדי לא להתגייס לשיריון.

השמיים הם גבול אחד. מחבוש הוא גבול נוסף. מג"ב זה הגבול הגרוע ביותר.

הלשון שלי רחוקה מלהיות חלקה. למען האמת, יש לי חרדת דיבור. לא צוחק.

de_la_red
30-07-09, 13:23

במקומך הייתי מנסה להקדים בעוד חודש - תרשום להם (פקס) שאתה מעוניין להרשם לאוניברסיטה עם תום השירות. מי יודע, אולי הם יקנו את זה.

עשית פסיכומטרי כבר?

צמד תלתלים
30-07-09, 15:45
ירדן, הייתי צריך ליהיות בשיריון/תותחנים, סירבתי להם וכשהגעתי לגיוס נפלתי במשטרה צבאית(עזוב את זה שכיום אני מחוץ למ''צ), מעברים..

בקיצור, אם לא יסכימו לסירוב הראשון שלך, או שתלך לכלא או שתלך לקרבי. כמוני.

Mendieta
30-07-09, 16:45
אתה סבלת קשות.

צמד תלתלים
30-07-09, 20:24
לפעמים בשביל להגיע למשהו שאתה רוצה אתה צריך לסבול קצת... הרבה.

Santiago Bernabeu
30-07-09, 21:40
עד כמה אפשר לסבן משקית ת"ש?

צמד תלתלים
30-07-09, 21:50
למיטב ידיעתי לא הרבה, כי על כל דבר שאתה אומר אתה חייב להביא הוכחות...

אתה לא יכול סתם להגיד שאבא שלך נכה, אמא שלך לא עובדת ואתה מפרנס משפחה ולקבל ת''ש 7..

Santiago Bernabeu
30-07-09, 21:52
אם אני עושה לה הצגה ממש טובה של מטורף, יש מצב לקבל 21?

אלכס
30-07-09, 22:23
21 נפשי יכול להגביל אותך בעתיד.

סבסטיאנו
30-07-09, 22:33
אם אני עושה לה הצגה ממש טובה של מטורף, יש מצב לקבל 21?

אם אתה עושה הצגה של מטורף אז אתה חתיכת אפס והלוואי שיכניסו אותך איכשהו לכלא.

Santiago Bernabeu
30-07-09, 22:46
21 נפשי יכול להגביל אותך בעתיד.

את זה אני יודע, השאלה עד כמה זה אפשרי ובמה זה כרוך.

Freddie
30-07-09, 23:51
1. אני מציע לך להתייחס ברצינות להודעה של סבסטיאן מעליך.

2. אתה מוכן ללכת עד כדי כך רחוק בשביל לא לעשות שירות?

Santiago Bernabeu
31-07-09, 00:08
1. אני אתייחס להודעה של סבסטיאן כשהוא יכתוב אותה במסגרת תרבות דיון. לא ככה.

2. אני באמת לא יודע מה אני רוצה אבל אני אוהב לראות את כל האופציות מולי (למרות שאני מסכים שיש אופציות הרבה פחות "קיצוניות" להשתמט).

hmmm
31-07-09, 00:22
1. אני אתייחס להודעה של סבסטיאן כשהוא יכתוב אותה במסגרת תרבות דיון. לא ככה.

2. אני באמת לא יודע מה אני רוצה אבל אני אוהב לראות את כל האופציות מולי (למרות שאני מסכים שיש אופציות הרבה פחות "קיצוניות" להשתמט).

עדיף שתסיים קודם כיתה יב' לפני שאתה מתחיל במחשבות על לעשות או לא לעשות צבא.